:r etaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag II Januari 1832 70»Jaargang No. 17882 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERGAMBACHT, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen FEUILLETON. i van uw erwonnen! WRAAK! Duitschlands middelen uitgeput. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, xlVEKV^ der .5. HAt-)STRA ledarmoede, ambassadeur Den Haag. 13 HOOFDSTUK XVI geen vlekken, ieuwe Gero» stand tegen <e andere is vlekvrij en is on. tie van kanten I ver, per )t gij slecht? Hebt lizen in het hoofd, kuur beginnen met terkt het; zij wekt Honderden vonden 40 cent 60 cent 70 cent 85 cent 12ö cent SO cent 60 cent Het is echter ónmogelijk in staat, zoowel de particuliere als de oorlogsverplichtingen na te komen. De Duitsche delegatie zal er derhalve in Lausanne op aandringen, dat de herstelver- plichtiagen volkomen en definitief geschrapt worden. leider opzeg$ voorwaarde bladen. sanne zou gedaan zijn. Stimson weigerde zich in deze aangelegenheid uit te Laten. Als volgende phase wordt het staken van de oorlogsschuld betalingen door de debiteu ren van de Ver. btaten verwacht. Volgens «en bericht uit Washington iueelt senator Borah naar aanleiding van de ver klaring van den Duitschen rijkskanselier gezegd, dat Europa op het oogenblik m den meest ernstigen toestand sedert den wapen stilstand verkeert. 1-5 i 15 reg< Naar het Engelsch. Nadruk verboden. r bedrijf. 37 'ERDAM openlucht-studie be- i huis en ging regel- zij wist dat Een beslissende stap van Duitschland in het Herstelvraagstuk. Pr. Brüning verklaart aan den Engelschen ambassadeur dat zyn land niet meer betalen kan. De beteekenis van het rapport van Bazel. Opgewonden stemming in Parijs. der 1 was. zag hij„ dat de zangeres was. nastiék, zonder diëet, itwendig gebruik. Het ENBRANDER, Over- ichting, onder strikte tal zenden. t in staat alle brieven londentie binnen zeer 20 enz. een der t steenen L S b prijzen. De indruk in Amerika. De verklaring van den rijkskanselieir aan den Engelschen ambassadeur, dat üuitsch- land' geen verdere herstel betalingèn kan dóén, komt in Amerikaansche regeerings- kmngen niet onvérwacht. Wel had men aangenomen, dat deze mededeeJfng te Lau- behoorlijk vroeg uur hoop maar, dat u neemt Het u kwalijk nemen Ik ben immers ten allen tijde evenzeer verheurd. u op Moss Grange te zien, miss Elaine! (Wordt vervolgd.) Te Berlijn (wondt bevestigd, dat dr. Brü- ning Vrijdagmiddag een onderhoud heeft gehad met den Engelschen over de herstelbetalingen. De kanselier heeft er by die gelegenheid op gewezen, dat Duitschland niet de mid delen heeft om de herstelbetalingen voort te zetten, doch dit zou niet in den vorm zijn getwhied, waarin het telegram in de Star is gesteld. Dr. Briining heeft, naar de correspondent van het Handelsblad nog meldt, in zijn on derhoud met den Engelschen ambassadeur verder nog verklaard, dat het Duitsche be drijfsleven staat voor een débAcle, die on vermijdelijk is, indien men Duitschland de herstelbetalingen niet kwijtscheldt. Ingeval de herstelbetalingen van de baan zouden zijn, zal Duitschland zijn particu liere schulden binnen afzienbaren tyd kun- ,nen delgen. Vermijd het. Uw tegenstander te onder- 1 drukken, door oneerlijke of onwaardige methoden. Wilt gij boven hem uitrijzen, de het door te excelleeren. Do bewoner van Mors Grange gaf enkele aanwijzingen aan de tuinlui, die den vol genden ochtend aan den voorkant van het hui® bezig waren, toen hij Elaine Achym zag aankomen, gevolgd door haar groom Hoe maakt u het. mr Graaf'-' begon zij. zich voorover buigend in het zadel, om hem de hand te bJeden. is het niet een on- voor een bezoek-' Ik het nuj niet kwalijk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring): regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. het testament in de Abbey verborgen is; I dat heeft de oude heer zelf mij verteld. Maar waar de schuilplaats was. heeft hij er niet bl] gezegd1. Dan moe ik maar weer eens gaan zoe ken. Morgenavond zaI ik mijn onderzoe kingstocht m (ten westelijken vleugel her vatten Het testiihen* moet daar geborgen zijn, want daar kwam vader zoo dikwijls, eer hij stierf. - Ja. dat denk ik ook vast. En nu ik u van deze ontmoeting op de hoogte heb ge bracht. wil ik u goeden avond w-nechen My dunkt, ik zal maar niet weer in de open lucht* gaan studeeren Neen, dat zou ik u met raden Dank u mtusschen voor uw activiteit en rust wel. Goeden avond Onder het opschrift „Duitschlands ulti matum”, publiceert de „Star” volgens een V.D.-bericht uat Lynden een telegram uit Berlijn betreffende een bezoek van den Britschen ambassadeur Sir Horace Humbol by den rijkskanselier dr. Brüning op Vrij dagmiddag j.l. Hierbij heeft de rijkskanselier den gezant medegedeeld, dat Duitschland noch op dit oogenblik, noch in de toekomst herstelbeta lingen, welke dan ook, z.ou kunnen verrich ten, indien het economische leven der we reld weer, tot herleving moet worden ge bracht. De Duitsche delegatie moet op de confe rentie van Lausanne krachtig opkomen voor een volkomen schrappen der herstelbetalin gen. De meeningen van dr. Brüning en zyn kabinetscollega’s inzake de herstelbetalin gen zyn herhaaldelyk aan de buitenland- sche diplomaten medegedeeld. Ook de pers heeft dat gedaan. Men wyst er in bevoegde kringen te Berlijn op, dat het geleende geld, waarmede Duitschland tot dusverre zyn herstelbeta lingen verricht heeft, daar het niet voor productieve doeleinden gebruikt is, dood is. Het Duitsche economische leven staat thans aan den rand van een volkomen in eenstorting. Deze ineenstorting zou zeker geheel onvermijdelijk worden, wanneer een poging zou worden gedaan om Duitschland weer herstelbetalingen op te leggen. Wan neer Duitschland daarentegen van dezen last bevrijd zou worden, zou het in staat zyn zyn particuliere schulden te zijner tijd te betalen. Maar het land kan ónmogelijk deze particuliere schulden èn de herstelbe talingen tezamen aflossen. Na afloop van haar gaf de zangeres zich in recht naar de bibliotheek, waar zij zij Douglas vinden zou. Toch keek die ver baasd op. want hij was met gewoon op dit uur van den avond gestoord te worden door iemand anders dan Reuben. Tk zou u niet zijn lastig gevallen, ver ontschuldigde zij zich dan ook. alfi ik met had gemeend., dat u dit vast vanavond nog had moeten weten. Wel mrs. Machin, wat heeft u mij te vertellen5 vroeg Douglas, heel kalm tegen over baar opgewonden heid. Wij worden bespionneerd. De l’anjsche correspondent van de Sun day Times meldt, dat Eranknjk. op grond van de toegevoegde bepalingen van de overeenkomst van den Haag van Januari 19&J. de herstelkwestie waarschijnlijk voor het Permanente Hof van internationale justitie te Den Haag zal brengen, indien men niet tot overeenstemming zal kunnen komen Men dient af te wachten, of de Fransohe legeermg inderdaad tob dezen uitersten maatregel zal overgaan. De Feuple ver klaart te hebben vernomen, dat men in Fransehe kringen zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst der crediteuren-ataten van Duitsch'and wenscht om tot overeenstem ming te komen over een bemeenschappelijk te voeren politiek. Men acht het echter waarschijnlijk, dat Frankrijk daarbij niet <>p den steun van Engeland zal kunnen re kenen. in de Echo de .Paris doet Pertinax na dere mededeelingen over het Fransehe standpunt inzake lieti herstelvraagstuk. Volgens deze mededeelingen zou de Fran sen e regeermg streven naar overeenstem ming met Engeland op de volgende punten 1. Duitschland krijgt een moratorium voor den duur Van een jaar. 2. Tijdens den duur van het moraterium ia Duitschland ontheven van de betaling van het beschermde deel der Herstelbetalin gen, terwijl de betalingen van het nuet-be- scliermde deel voortgang moeten vinden. '3. De met-beschermde betalingen worden als voldaan beschouwd, wanneer Guiteoh- land den betrokken crediteur voor dezelfde waarde aan obligaties der njkaspoorwegen geeft, die onmiddellyk verdisconteerbaai zijn. 4. De op deze wijze gedane betalingen zullen onder de crediteuren verdeeld wor den overeenkomstig de regeling van Spa. 5. De kwestie van het garantiefonds komt ui verband met de effectieve betalin gen door Duitschland Van het met-be- schermde gedeelte met meer aan de orde. 6. Op het oogenblik, waarop Amerika at- satnd doet van de intergeallieerde schul den, zaT Duitschland van de betaling vast het beschermde gedeelte der herstelbetalin gen bevrijd worden, terwijl de betaling van het niet-bescherinde gedeelte moet "orden voortgezet. Pertinax ie zich ervan bewust, dat de aan vaarding van deze voorstellen door Enge land. speciaal wat den duur van het mora torium betreft, op groote moeilijkheden kan stuiten. (ilHUMIIE (01IIINT. Dr. Brüning heeft niet alleen in zyn kwaliteit van minister van Buitenlandsche Zaken., maar ook als Rijkskanselier, in welke functie hy de richtlynen der politiek volgens de Grondwet moet bepalen, voor zyn plicht gehouden om, ondanks de massa van zijn overige werkzaamheden, de lei ding van de delegatie naar Lausanne zelf op zich te nemen. Bovendien zullen de be trokken afdeelingsministers, de Rijksmi- nister van Financiën, Dietrich, en de Ryks- minister van Economische aken, Warmbold, hem vergezellen. Brüning zal worden bege leid door Staatssecretaris von Bülow, daar op een voor de buitenlandsche politiek zoo belangrijke conferentie uiteraard ook het Departement van Buitenlandsche Zaken goed moet zyn vertegenwoordigd. Tevens is er echter voor gezorgd om door het ach terlaten van leidende ambtenaren te Ber lijn, zooals de Staatssecretaris van het Rijksministerie van Economische Zaken en de Rijkskanselary, de arbeidscapaciteit van het Kabinet te Berlijn, vooral ook voor eventueele verzoeken om inlichtingen van uit Lausanne, te verzekeren. Tijdens den duur der conferentie, welke op 25 Januari te Lausanne zal aanvan gen, zal de Ryksregeering te Berlijn onder leiding staan van den Ryksweerminisier en minister van Binnenlandsche Zaken, Gröncr. moet ik mij nog iff en. wil de voor- tot een succes wonden, zei Douglas. Jt spijt mij. dat ik u daarin niet hel pen kan. want dan zou ik misschien nog een grooter prijs gevraagd hebbenofschoon ik eerlijk erkennen moet, dat u mij ruim bedaoht heb! Maar ik ben nu eenmaal in halig daar ben ik mij zeer goed van be wust. HOOFDSTUK XV. Het was namelijk het geschoolde zingen van een coioratuur-zangeres, die zich blijk baar aan het oefenen was, en wat al bij zonder fantastisch klonk in dit door het maanlicht beschenen hrdschap. De zange res waande zich blijkbaar alleenze nam de trillertje zóó dikwijls pVer, tot die ten slotte onberispelijk gingen. Wat een vreemde tijd en plaats voor een dergelijke studie! dacht die kolonel en trad voorzichtig naderbij in de richting, waar het geluid vandaan kwant. Waarom zou die dame nu anders zich daar gaan oefenen, dan dat zij nieti hebben wilde, dat haar stem gehoord zou worden, meende hij. Hij zorgde intusschen, dlat hij steeds on der de schaduw van de boomen bleef en trad zoo geruischloos op het lange gras ver der Toen hij ten slotte dicht genoeg bij was. zag hij, dat de zangeres was. mre Wynne Mijn her iel...! Die zooveel oudere stief zuster van mr. Graaf... Ja, dat was zij steeds overpeinzend de beteekenis van dit vreemde incident. Toen hij halverwege de lange beukenlaan was. die naar Merlyn Abbey leidde, barstte hij ineens in lachen uit. Stel je eens voor, dat zij geen oude dame is...? Dat die mr. Graaf ons allen bij den neus heeft gehad en dat hij misschien zijn geliefde onder de vermomming van een oude dame, op Moes Grange bij zich houdt Ja. ik geloof, dat ik er achter ben Een mooie stem heeft zij. dat moet ik zeggen! Maar ik zal mij tot taak stellen, ie wereld in te lichten betreffende dit onderwerpNu nog niet. maar als die ontknooping ge- wensoht mocht zijn Met een glimlach vpn blijde voldoening in dit schoone vooruitzicht liep ie kolonel het bordes op en trad de hall van Merlyn Ab bey binnen. De Rijkskanselier wees er in een onder houd met den hoofdredacteur van het Wolff- tfureau op dat in het rapport van Bazel, den geweldigen omvang van de wereldcrisis wordt aangetoond en voor alles de ver woestende gevolgen worden geschilderd, die deze crisis juist voor Duitschland met zich meesleept en de wereld de tot het uiterste gaande maatregelen voor oogen worden gesteld, die in Duitschland genomen zijn ter bestrijding van. de crisis. Erkent is dat deze in de moderne wetgeving zonder voorbeeld staan. Tegelijkertijd bewijst het rapport echter, dat eenzijdige Duitsche maatregelen niet toereikend konden zijn, maar dat veeleer de toestand van Duitsch land, welke in groote mate de oorzaak voor de groeiende verlamming der wereld is, ge biedend een gemeenschappelijk handelen der regeeringen en wel een onmiddellyk handelen noodzakelijk maakt. Voor de richting, waarin de besluiten van gelijk gewoonlijk gekleed, in een grijs zijden toilet met haar weduwenkapje op en haar sneeuwwitte krullen, terwijl zij nu nog een wit zijdén sjaaltje over hoofd en schouders had geworpen, omdat het a! frasch was in de lucht. Alleen haar blauwen bril had zij niet op on merkwaardig veel jonger was nu het gezicht. Het trof hem ook, zoo’n krach tige stem als zij nog nad voor zoo’n oude dame! Niet omdat hij eenige achterdocht koes terde, maar alleen om het vreemdle van het geval, wilde hij toch wel een® weten, dat dit beduidde. Toen zij wat dichterbij trad en het volle maanlicht haar op het gelaat viel, leek hem dit bekend, ofschoon hem dit toch nooit getroffen had. de keeren, dat hij mre. Wyn ne ontmoette. Maar dan had zij ook steeds den blauwen bril gedragen en dit veran derde de uitdrukking wel veel. Ze kwam nu heel dicht nabij de plek, waar hij stond. Voorzichtigheidshalve ging hij enkele schreden terug en zoo knapte er een twijgje af maar gelukkig scheen zij dit niet gehoord te hebben. Wel keek ze pre cies zijn richting uit. echter met een blik, die zeker met zag. zóó geheel vervuld was zij van haar studie. Het volgende oogenblik keerde zij zich om. trok het sjaaltje dichter over hoofd en schouders en keerde terug in de richting van het huis. De kolonel wachtte nog enkele minuten, nadat zij uit het gezicht verdwenen was. en begaf zich toen terug naar de plek, waar het bootje lag. Dit bracht hij weer naar het schuitenhuis soliede Boek- >r de plaatsing ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. de regeeringen gaan motsen, geeft het rap port, al ziet dit ook af tan geformuleerde voorstellen, toch zeer duidelijk de richtlij nen aan. Het toont de werkelijke onmoge lijkheid tot betalen, waarin Duitschland verkeert, aan en. bewijst bovendien, in wat voor nauw oorzakeljjk verband juist de Duitsche herstelbetalingen staan tot den geheelen huidigen toestand. Daarby stelt het rapport uitdrukkelijk vast, dat de voor waarden, waarvan indertijd de samenstel lers van het plan-Young zyn uitgegaan, fundamenteel veranderd zijn. Hiermede aldus dr. Brüning met nadruk is eigen lijk alles gezegd. Het is glashelder, dat Duitschlands toe stand de voortzetting vap politieke betalin gen onmogelyk maakt. Even duidelijk is, dat iedere poging, om het systeem van der gelijke betalingen te handhaven, niet alleen voor Duitschland, maar voor de geheele wereld tot onheil moet voeren. By dezen stand van zaken blijft voor de Ryksregeering in het geheel geen speling voor overwegingen, welk standpunt zy moet aannemen. Zy kan op de a.s. conferentie niet anders doen dan den gegeven fettelij ken. toestand uiteen terzetten en tot de andere betrokken regeeringen den oproep te richten, ook Van haar zijde rekening te houden met dezen toestand en niet te zoe ken naar compromisoploszingen, waarvoor een reëele mogelijkheid piet meer bestaat. Ten slotte verklaarde Rijkskanselier, dat hij beslist geloofde, dat er °P h®t oogen blik in geen enkel kamp meer een gebrek aan innerlijk inzicht in de noodzakelijkheid van de thans te trekken tonclusies bestaat. .Het komt er alleen maajj op aan ook den moed tot verwerkelijking van dit inzicht te vinden en, zooals het deskundigenrapport zegt, de (behandeling'van economische pro blemen niet meer te laten 'beïnvloeden door politieke gedachtengangen. De verklaring van Dr Brüning heeft te Parijs groote sehsatie gewekt en wordt al dus uitgelegd. dat zij de herstel-conferentie van Lausanne feitelijk nutteloos maakt. Door de houding van Duitschland is de conferenti© van Lausanne van tevoren redds tot. mislukking gedoemd. Verder meenen de avondbladen te kun nen concludeerendat de mededeelmg van den rijkskanselier aan den Engelsdhen am bassadeur te Berlijn in verband staat met het onderhoud van dén kanselier met Hitler. Voor Hitler’s tegemoetkomende houding inzake de presidentverkiezing zou de nazis- jging der herstelbetalingen tot hebben gesteld, meenen de BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Drie milliard voor werkloozen. De financieele beteekenis ondersteuning. Er verschynt in Duitschland byna geen courant, waarin niet dagelyks oerienten over de werkloosheid meegedeeld worden. Ook over de beteekenis van de financieele lasten welke de werkloosheid den openbaren diensten te dragen geeft, is meer dan ons allen lief is, geschreven en gepraat. Maar met dat al is het tot nu toe nog niet gelukt om een juist beeld van den onwang en de verdeeling dezer lasten te krijgen. Daarin is thans de president van de „Keichsanstalt für ArbetdsvermttUung", dr. Syrup ge slaagd, die in het laatste nummer van het „Reichsarbeitsblatt" een nauwkeurige ana lyse van den, werkloozensteun heeft gege ven. Aan zyn gegevens ontleenen wy het volgende: Het totale aantal werkloozen bedroeg van af 1 December 1930 tot 34) November 1931 gemiddeld 4.409.378. Rekent men hier bij de gezinsleden dan zijn dus rond negen millioen menschen of ongeveer een zeven de der geheele Duitsche bevolking door werkloosheid getroffen; volgens den stand van eind November 1931 is dit aantal tot 10 millioen verhoogd. De verkorting van den arbeidstijd, welke alleen onder de in dustrieels arbeiders een derde of meer be draagt, blijft hier buiten beschouwing. Van de 4.409 millioen werkloozen kregen 0.664 millioen of 15.1 geen ondersteuning uit publieke middelen, terwyl de overige 3.745 millioen of 84.9% ondersteuning kregen. Van hen vielen op rekening van de werk- loozenverzekering 1.752, op die der crisis ondersteuning 0.975 en op die der armen raden 1.018 millioen. In totaal is in het Duitsche ryk in de bovengenoemde twaalf maanden voor on dersteuning rond drie milliard mark uitge geven: het Rijk betaalde 602 millioen, de „Reichsanstalt” 585 millioen, de gemeente lijke armenverzorging 635 millioen en de gemeentelijke crisisondersteuningen 151 milioen. Het artikel geeft ook uitvoerige gege vens hoe groot de werkloosheid in de ver schillende gebieden zijn. Zoo waren er op 15 Nov. 1931 in de Rijnprovincie 629.000 menschen zonder werk; in de Stad Berlijn 527.000, in Beieren 426-000, in Westfalen 416.000. Deze getallen zijn absoluut en geven geen beeld van de relatieve verhouding, van den fettelijken druk in verband met het aantal inwoners. Van dat gezichtspunt be zien. staat het land Bremen met 249 werk loozen op de 1000 inwoners aan den spits. Dan volgt de Stad Berlijn met 215, de pro vincie Westfalen met 206 en de Rijnprovin cie met 184 op de 1000 bewoners. Het gun stigst is het in Wurtenburg gesteld met op Bespionneerd' En door wien? U. kon u mij toch maar vertellen, waar a— Door mijn waarden echtgenoot, Claude ‘lat testament, geborgen is' nep hij. Machrn Niet inniger kan u het verlangen dan Wat voor reden heeft u voor deze be- ik ma®r helaas, weet ik niet meer dan dat wering? De zeer duidelijke reden, dat ik hem zoo juist met eigen oogen gezien heb Waar dan? Wel. ik was buiten, dicht bij de haag, die Moss Grange van Merlyn Abbey scheidt, wat aan het studeeren gegaan want mijn stem moet ik toch blij vei oefenen, tegen dat. ik ze mogelijk weer gebruiken moet toen ik een licht, geritsel hoorde, dicht bij rivier, zoowat bij het senngenboschje, en door een scherp aehtgeven merkte ik. dat mijn geliefde Claude daar blijkbaar van mijn gezang genoot. Was het geen spel van uw verbeelding? Neen, ik ben er volkomen zeker van. En wat gebeurde er toen? Niets. Ik hield eenvoudig op met oefe nen en ging kalm naar huis. Ja, dan vrees dk dat u gelijk heeft en dat wij bespionneerd worden We mogen dan wel op onze hoede zijn, andere kon wel eens te spoedig de alotacte in’reden Omtrent één ding zekerheid kunnen verschaf stelling Het

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1