elke 1000 inwoners slechts 78 werkloozen. By alle deze cijfers zyn de gezinsleden niet meegeteld. Een wonderlijke redding. Bedolven mijnwerkers gered. Zes dagen zonder levensmiddelen opgesloten. De sinds de instorting van een gaug der Karstenmijn, welke Maandagavond plaats lieeft gehad, ononderbroken voortgezette bergingswerkzaamheden, zyn, nadat «.nt- zagiyke moeilykheden zyn overwonnen, met succes bekroond. 1 Zondagmiddag, dat wil dus zeggen na ongeveer 6 dagen, is het gelukt eerst met vier der bedolven mijnwerkers en later met nog drie In verbinding te komen. Het staat derhalve vast, dat van de reeds doodge waande veertien mijnwerkers nog ten min ste zeven in leven zyn. Zondagavond tegen 5 uur 30 kan men reeds direct contact met hen krijgen ten deele door klopsignalen. De bergingswerk zaamheden gaan met koortsachtige haast voort. Men hoopt zeer spoedig de eerste in- geslotenen te kunnen bevryden. Omtrent het lot van de zeven anderen verkeert men Zondagavond om zeven uur werden in.de Karsteamyn de zeven bedolven mijnwer kers, waarmede men sinds eenige uren in er binding was gekomen levend geborgen, i Zy zijn natuurlijk, nadat zy zes dagen en zes nachten ook volkomen waren afge sloten geweest van toevoer van levensmid delen, buitengewoon verzwakt en kunnen nog geen mededeelingen doen. Zy worden onmiddellijk door doktoren terzyde gestaan. De bemoeiingen tot opsporing van de an dere zeven ingesloten mijnwerkers worden voortgezet. Tot nu toe heeft men nog geen verbinding met deze mijnwerkers tot stand brengen. BINNENLAND. Schilderyen van H. M. de Koningin. Expositie op 16 Jan. a.s. j Naar het. Corr. Bur. verneemt, zal de ten- i toonstelling van teekeningen en oüeverf- ochetsen van tl. M. de Koningin in de Kon. Kunstzaal Kleykamp, ten bate van de nood- I lijdende kunstschilders, op Zaterdag 16 Jan Versch broodiby het ontbijt? Advies gevraagd van den H. R. van Arbeid. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft omtrent onderstaande vragen van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid prae-advies gevraagd aan de com missie, die het voorontwerp van wet betref- lende het aanvangsuur van broodbakkerijen behandelt, welke oomntisaie onlangs met eenige loden uit het hanketbakKerebedrijf werd aangevuld. 1.. is het gewenscht de regeling van art. 33, zesde lid der Arbeidswet 1919 in dien zin te wijzigen dat het tijdsverloop tusechen het tijdstip, waarop met het vervoer en dat waarop met den verkoop van vereen brood begonnen mag worden, komt te vervallen of wordt ingekrompen? 2. Is het gewenscht een afzonderlijke voorziening te treffen ten einde mogelijk te maken dart versch klem brood zoo tijdig verkrijgbaar wordt gesteld, dat het nog voor hei ontbijt kan daenenF 3. Indien vraag 2 bevestigend wordt be antwoord, is het dan gewenscht die ver- krijgbaarstelling te beperken tot toonbank verkoop of moet ook bezorging worden toe gelaten? 4 Hoe laat moet bij bevestigende beant woording van graag 2 de verkoop en het "ervoer worden toegestaan? Overcompleet gemeentepersoneel te Rotterdam. Wachtgeldregeling in voorbereiding. B. en W. van Rotterdam hebben op des betreffende vragen van het raadslid L. de Oroot medegedeeld, dat, doordat de tijds omstandigheden ertoe genoopt hebben om de. uitvoering van openbare werken zooveel mogelijk stop te zetten of te beperken, er sedert korten tijd bij den dienst der Ge meentewerken een groep van personeel is, aan welker diensten op dit oogenbLuk geen onmiddellijk behoefte bestaat. Volgen» ge geven van recenten dahum omvat deze groep 735 ambtenaren op weekloon in vas ten dienst en 34 ambtenaren op weekloon in tijdeiijken dienst. Ook bij het trambedrijf is een overcom pleet van personeel aanwezig, dat hoofd zakelijk ontstaan is als gevolg van de in voering van het nieuwe materieel. He ver in indenifg van dit overcompleet wordt be lemmerd door den stierken teruggang van het tramverkeer. Volgens dezer dagen wer st rekte opgaven bedraagt het overschot m totaal 139 man, welk overschot echter door de na te nemen maatregelen van entslag van tijdelijk personeel en van overplaatsing van ambtenaren naar andere diensten of bedrijven binnenkort met 91 man zal zijn verminderd. Antwoord. Van het overschot van perso neel bij het trambedrijf in totaal 43 man voorloopig bij andere gemeentediensten te werk gesteld. Verder hebben B. en W bepaald, dat het tijdelijke personeel bij de onderscheidene diensten en bedrijven, hetwelk gemist kan worden, met ingang van 15 Februari a.s. moet, worden ontslagen. Ten skHte i» een wachtgeldregeling voor overbodig «iet-tijdelijk personeel, dat moet worden ontslagen, in zoodanig stadium van voorbereiding, dat een voorstel daaromtrent den Raad sjjoedig zal kunnen bereiken. De loon- cn salariskorting te Rotterdam. Ontstemming onder de Rotterdam- sche sociaal.demosraten. In de Rotterdamsche Federatie der S.D. A.l'.-^Jdce\ingeii en in ae Rotterdamsone atdeeling van de s.-d. Ned. Rond van Per soneel in Overheidsdienst (Löhrs c.s.) heerecht groote ontstemming over de front verandering van de fl.-d wethouder, ten aanzien van do loon- en satariskortmg voor het gemeentepersoneel. De heer Lührs sohrijft m het weekblad van genoemden bond boven de aankondi ging van de beruamde loon- en salariskor- tuig „De aanval", en wekt de bondsleden op, een binnenkort te beleggen algemeeue ledenvergadering te bezoeken. De federatie Rotterdam der b.D.A.i'. zal lieden een vergadering van de besturen der afdeelrngen houden, waar deze zaak be sproken zal worden. De stemming tegen de korting moet zieer krachtig zijn. Zij uit zich o.a. in i^tspraken aLs; „liever 6 pct.\orting zonder d$ Zeeuw, dan 3 pet. korting met de Zeeuw", waaruut blijkt, hoezeer menGen wethouder van Financiën zijn frontveran dering euvel duidt. Prof. Dr. A. A. Grunbaum. t Een geleerde van buitengewone beteekenis, wiens heengaan een ernstig verlies beleekent voor de psychologische wetenschap. Bijzonder hoogleeraar te Utrecht. Zondag js te Amsterdam overleden pro- Itf^jor dr. A. A. Grunbaum, bijzoader hoog- 'Wff&yi de ontwikkelingspsychologie aan üeWjkKinivereiteit t© Utrecht, l'rot. Grun baum bereikte den leeftajd van 46 jaar. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag a-s. op de Israëlitisolie begraafplaats te Muiderberg. De rouwstoet vertrekt om half eli vanaf liet Gentraai Israëlitisch Zieken huis. i'rol. Grunbaum werd m Rusland ge boren. In Duitsclüaaid genoot hij zijn oplei ding, waar hij aan verschillende universi teiten studeerde. In 1914 kwam hij naar ons land. Hij waa bijzonder hoogleeraar vanwege het Üud-Studentenfonds. Met professor Grunlbaum gaat een ge leerds van buitengewone beteekenis heen. Hij werkte aanvankelijk in Bonn onder lei ding van prolessor Kulpfl, waar hij de aan dacht trok door zyn wetenschappolijken zan Toen m 1914 de oorlog uitbrak, moest hij, Rus van geboorte, Duitachland verlatenhij kwam naar Nederland en vestigde zich metterwoon in Amsterdam. Hij werkte daar bij de hoogieerareu Straub en Van Rijn berk, vooral bij professor Van Rijnberk vond dr. Grunbaum gelegenheid zich ver der in zijn speciaal lievelingsvak te ontwik kelen. Hij werd om zijn wetenschappehjken arbeid algemeen zeer gewaardeerd en zijn naaui weiyi in verband met hoogleeraars- vacaturen meermalen ernstig genoemd. Het zal een jaar of tien geleden zijn, dat dr. Grunbaum in nauwer contact kwam met prolessor bouwman, toentertijd hoogleeraar in de psychiatrie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en directeur van de Valerius- klmiek aldaar, professor bouwman waar deerde m dr. Grunbaum den echten psycho loog, den wetenschappelijken onderzoeaqf van zeldzame quaiitelten, die gevormd was ui een school, die slechts door een zéér enkele doorioopen kan worden. In de Ara- sterdamsche Valei ius-kiiniek- bestond tus- schen den hooglceraar-directeur en Grun baum een geregelde samenwerking op wetenschappelijk terrein, waaraan de be- mxynuig van professor bouwman tot tioog- leeraar te Utrecht, als opvolger van profes sor Winkler een einde scheen te zulleh maken. Eenigen tijd daarna volgde de be noeming van ét. Grunbaum tot bijzonder hoogleeraar te Utrecht. Hij werd toen tevens conservator aan de Psychiatrische- en Neu rologische Kliniek van professor bouwman aan de Nicolaas Beetstiraat. In samenwer king met professor bouwman ondernam professor Grunbaum verschillende belang rijke onderzoekingenzoo wijdde hij met professor bouwman o.m. een speciale studie aan de aphasie, (spraak-stoornissen), ter wijl hij eveneen interessante onderzoekin gen ondernam m samenwerking met de as sistenten van professor Bouwman, die op die oogenbiik nog gaande waren. Zijn ken nis bestreek een uitgebreid gebied, niet het minst dat der peychologische-pathologie, waarop hij zich bij voorkeur bewoog. dersbond door den heer Van üalc^fr, voorts was het dagelijksoh bestuur vap den Gro- rmgschen Voetbalbond eveneona aanwezig. Onder de aanwezigen was /erder nog de heer J. N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland". Het agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. „NederlandV, de firma Kuyper, van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het m.s. „Glir. Huygens", het welk 12 Januari a.s. te Genua zal aankomen Woensdagmorgen 13 Januari aan het Maas station 1ie Rotterdam zal arriveeren te 10 u. 01. Aankomst te 's-Gravenhage (SS.) te 9 u. 49. De boottrein, aansluiting gevend aan het m.s. „Marnix van l-Jt. Aldegondé", hetwelk 15 Januari a s. van Genua afvaart, zal Don derdagmorgen, 14 Januari van Rotterdam (Maas) vertrekken te 7 u. 14. Vertrek van s'-Gravenhage (S.S.) te 8 uur. Begrafenis Max Tetzner. Onder groote belangstelling is Zaterdag middag om 12 uur op liet kerkhof aan den Esserweg te Groningen het stoffelijk over schot van don lieer Max Tetzner ter aarde- beateld. I.angs den weg, dien de stoet neni naar de begraafplaats, stonden drommen belangstellenden. Ook op de begraafplaats, was groote belangstelling. Met de familie kwamen o.a. n«ede ir. H. Denis, G. v. d. Meulen, van Linge, de directeur van het Amsterdamsehe stadion J. v. d. berg en verscheidene assistenten van het Wulhelnu- naigasthuis te Amstendain, waaraan de over ledene werkzaam wa6 geweest. Speler- van het vroegere kampioenselftal van be Quick plroegen de baar naar het gr at Nadat de familie zich om het graf had ge schaard nam nir. Kalina als oudste vriend het woord. Hij schetite den overledene ale een goed kameraad en een nobel men sof 1. Verder sprak de hoofdassistent een woord van .afscheid nameng prof. burger, waarna dr. M areola aan den collega en vriend eeni ge treffende woorden heeft gewijd. Mr. E. J. Bulder herdacht Tetzner als speler van Be Quick, waarna dr. Hans Tetzner voor de betoonde belangstelling dank braoht. bij de plechtigheid was de K.N.V.b. ver tegenwoordigd door den heer Humnga Bruins en de Nederlandsche Schaatsenrij- Onze tuinbouw an da Engalsche Invoarrachten. extra volgwagen noodig was, dekte de baar. Geschut en granaten voor Duitachland. üp de dezer dagen door het Handelsblad vermeide vragen van den lieer Aibarda in verband met in Frankrijk en w bladen in ons land verbreide geruchten omtrent ifer- vaorduging in Nederland van zwaar geschut en granaten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitschland lieeft minister Ruys de beerenbrouck geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van deze geruchten en van de door den heer Jean Rey, üd van de Aca demie van Wetenschappen te Parijs geuite bewering. Juist in verband met de nadering van de Ontwapeningsconferentie «telt de Regeering er hoogen prijs op te verklaren, dat zij op grond van de strenge controle, welke hier te ioude van Overheidswege wordt uitgeoefend op de vervaanduging, het vervoer en den op- Mag van munitie, de hierbedoelde berichten ten stelligste kan tegenspreken. Aan den Nederlandsehen gezant te Parijs zijn de noodige aanwijzingen gegeven om nun de Regeering van Frankrijk, ook onge vraagd, de noodige inlichtingen te geven. De „Stanfries IV" gevonden? De oorzaak. De bemanning van liet rijks betonnings- vaartuig, dat te Eukhuizen is gastatnon- neerd, rapporteerde, dat het vergaan van de „Stanfries IV" zeer waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan het overwerken van de deklast, waardoor de vrachtboot is gekapseisd. De belastingpolitiek te Nymegen. De wethouder voor financiën der gemeen te Nijmegen staat voor 't moeilijke geval om de begrooting der gemeente Nijmegen, welke eau tekort aanwijst van f 500.000 aan te De gemeente Nijmegen heft reeds 80 op centen op inkomstenbelasliuig en moet nu naar andere middelen uitzien om het tekort aan te vullen. Plannen bestaan toti invoe ring van een straatbelasting, welke «is sluitpost zal moeten dienen eai 300.000 gul den zal moeten opbrengen. Van de zijde der huiseigenaren en make laars ui vaste goederen is tegen dit plan groot verzet gerezen. Ze hebben zich per adres tot den raad gewend meit het verzoek van deze belastingplannen af te aien waar van de lasten voornamelijk zullen drukken op de huurders en op de eigenaren van groote panden. GEMENGDE BERICHTEN. Hoog water rondom Vleuten. Stoomgemaal by Muiden defect. Hei water in de slooten tusschen Vleuten en de meren ifl in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zoodanig gestegen, dat verschil lende landerijen genfeel zijn ondergeloopen. i)laar alle waarschijnlijkheid vindt dit zijn oorzaak m het feit dat het stoomgemaal te Muiden defect is. Het water is voortdurend nog stijgende. De land- en tuinbouwers on dervinden begrijpahjk veel Jast van het liooge water. Ook het water van den Ouden Rijn is zoo hoog dat het Jaagpad op som mige plaatsen ig ondergeloopen. Omtrent deze storing deelt de Gooi- en Eeml. nog het volgehde mede: In den nacht van Donderdag op Vrijdag, toen de Vecht gestegen was tot 46 k 48 c.M. plus N A.P., weid met hei Veohtgemaat op voile kracht gewerkt. Reed6 om 1 uur des nachts was merkbaar, dat er iets haperde; de werking het te wensohen over, in de na bijheid van het gemaal hoorde men soms het stooten van de machine. Het bteek dat gedeelten van planken uit den eiuisvloer zich hadden losgewerkt en in de machine deel en waren terechtgekomen. Ook later m den nacht werd ietg dergelijks bespeurd, een kort oogenbiik zijn de machines stop gezet. Om 6 uur Vrijdagochtend heeft men toen tiet mangat geopend en de planken en doelen van planken uit den waaier van de machine gezaagd. De burgemeester van Muiden waarschuw de telegrafisch den Prov. Waterstaat te Utrecht. Daar, wanneer eenmaal de vloer planken losgewerkt fcijn, ook zand en slab gemakkelijk kon worden weggezogen, was 't gevaar allerminst denkbeeldig, dat de siuiswanden bedreigd zouden kunnen raken. Het ligt dus voor de hand, dat het bestuur over de Zeesluizen den ernst van het geval niet wilde onderschatten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, in den loop van Vrijdagmiddag te peilen, om zoodoende te weten te komen, van welken dmvang de aan den aluievloer toegebrachte schade wezen zoubet bleek echter, dat het jieilen niet mogelijk was, terwijl het gemaal draaide, zoodat om half 4 het gemaal werd stopgezet. Van bevoegde zijde werd verzekerd, dat de toestand ernstig wordt ingezien. In ieder geval zal de sluisvloer deugdelijk hersteld moeten worden of zal een geheeie nieuwe vloer moeten worden ingebracht en daar voor zal de kolk drooggemalen moeten wor den. in welk geval het geniaal geruimen tijd niet zal kunnen werken Voor het oogenbiik blijft de stand van de Vecht veel hooger. dan bij een zoo kostbaar gemaal toe* laatbaar is. In verband1 met den hoogen Vechtstand heeft liet gemeentebestuur den geheeien nacht van Vrijdag op Zaterdag gedraaid. Echter is maar één der beide pompen in werking gebleven. Door den grooten toevoer van water uit Utrecht is men er dan ook niet in kunnen slagen het VCeohtwater op vokioende laag peal te houden. Bankoverval te Soest. Kraning optreden van den directeur. De vogels gevangen! Toen Zaterdagavond te ongeveer haK 9 de heer Van Schaik,, directeur van het kantoor Soest der Nederlandsche Middenstands bank bezoek wiilde uitlaten, vieT ïïet hem op, da* de deur van het couponkamertje dat een De secretaris van Wet Centraal Bu reau voor de Veilingen zegt zijn meening. Naar aanleiding *an 't afkondigen der Engelsche invoerrechten op tuinbouwpro ducten heeft een redacteur van de Msb. een onderhoud gehad met den heer mr. Nie möller, secretaris van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland. Deze noemde de invoerrechten een ern- stigen slag voor onzen tuinbouw, welke dezen tak van nijverheid trof, juist toen men zich eenigermate ging herstellen van de gevolgen der depreciatie van 't pond sterling. Omtrent de druiventeelt, voor het Westland van zooveel belang, zei- de de heer Niemöller: Het invoerrecht op druiven byvoorbeeld bedraagt 2 pence per Engelsch pond. Of schoon de penny thans omgerekend wordt tegen 3% cent in plaats van tegen 5 cent, komt dit tarief toch nog op 15 Va cent per K.G. De gemiddelde prys voor druiven in het hoogseizoen van 1931 was ongeveer 39 cent per K.G., zoodat het invoerrecht op druiven ongeveer 50 pet. van de waarde is. Daarby komt dan nog, dat de druiven uit Frankryk, Spanje en Italië vrij van invoer recht in Engeland mogen worden ingevoerd, omdat de lyst van invoerrechten spreekt van „hot-house-grapes" en in de vrye na tuur gekweekte druiven er niet onder val len. „Hot-house-grapes" zyn eigenlijk al leen stookkasdruiven en nu is het nog de vraag, of onze druiven uit de koude kassen daaronder gerekend zullen worden of niet. Het ministerieel besluit van 24 December bepaalt, dat het invoerrecht op druiven van 2 pence per Engelsch pond geheven zal worden van 1 Juli tot U 'December. Wan neer nu inderdaad onze koude-kasdruiven worden belast, dan zouden onze tuinders een dubbele schade hebben; vooreerst door de invoerrechten zelf, en vervolgens door dat Frankryk, Spanje en Italië, die tot nu toe op de Engelsche markt de concurrentie tegen ons nooit konden volhouden, thans gelegenheid zouden hebben op die markt vasten voet te krijgen. Wy hebben ons reeds tot de Nederlandsche regeering ge wend, met het verzoek om stappen te doen by het Engelsche gouvernement,, ten einde dit dubbele gevaar van ons af-te Wenden. Ook op l onze groenten drukken de Engelsche invoerrechten zeer zwaar. In April, Mei en Juni vart het vorige jaar hebben wy 9 millioen K.G. sla naar Engeland uitgevoerd. Voor een dergelijke hoeveelheid zou dit jaar meer dan 500.000 invoerrecht moeten worden betaald. Het zelfde geldt voor onze komkommers, bloem kool en worteltjes. De heer Niemöller bestreed verder de juistheid der opvatting, dat tomaten en bloembollen vrij van invoerrechten zouden blijven. Die zullen ook zéker worden belast, grootte van ongeveer één tot anderhalve M. heeft, en waarin eme tafeltje het eenige meubelstuk is, ongeveer 30 c.M. open stond en langzaam dichtging. Onder luid keels roepen plaatste de heer v. S. zich voor de deur, op welk geroep de tweoheëran, die juist jouden vertrekken, kwamen toeloopen. Door de oogenbliikk'elijk geboden tegenstand kon een ontvluchten van de ingesloten per sonen worden voorkomen, met groote moei te konden de drie heeren de deur n.l. dicht houden. Toen de nhaste buur, de winkelier H., tevens plaatselijk leider van den Vrij- wiJliigen Landstorm, ook te hulp was geko men. kreeg v S. gelegenheid de politie op te bellen, waarna deze zijn plaats voor die deur weer in moest nemen, om aan H. ge legenheid te geven zich met een geladen geweer onder het hoog geplaatste venster van het couponkamertje te posteeren. Plot seling ging een revolverschot in het kamer tje af. De ingeelotenen zullen getracht heb ben één der voor de deur 'staande personen te treffen. Toen de politie verscheen en dé deur werd open getrokken, trof men twee zeer ongunstige personen aan, die voorzien waren van een revolver, een masker en een groot aantal inbrekerswerktuigen. Op den grond lag een groote plas bloed. Het bleek, dat een der personen zich zelf of den ander in het dijbeen had geschoten. Met behulp van burgers werden beide personen zwaar geboeid naar het politiebureau overgebracht De getroffene verzocht om een dokter, die overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht gelastte. Uit het onderzoek bleek, dat dé eene revolver nog geheel geladen was, n.l. nog 6 patronen bevatten, terwijl de andere revolver nog slechts 4 patronen inhield. De huls werd teiuggeionden in het kamertje. Men vermoedt, dat beide personen Italia nen zijn. Een van de twee gearr es teerden ls naar bet ziekenhuig te Utrecht overgebracht, de andere is te Soest in hechtenis gehouden. De Batavierlijn beperkt den dienst. Naar de Msb. verneemt, zullen van 15 Ja nuari af de Batavier-booten slechts driemaal per week zoowel van Rotterdam als Londen vertrekken, t.w. oip Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Auto tegen een boom. In den nacht van Zaterdag op geveer in den morgen i8 een auto k< uiti do richting Lenden in den Haag op het bezuiden hout tegenover de R K. kerk door tot nu toe onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boon. irereden. De beide inzitten de heeran bekwamen ernstige hoofdwonden en ernstige inwendige kneuzingen en wer den per auto van den geneeskundigen dignat naar het gemeentelijk ziekenhuis aan dqn Zuidwal vervoerd. De botsing was zoo hevig ,dat de boom vrijwel ontworteld werd en geheel scheef hing. In den loop van den dag lieeft men om verdere ongelukken te voorkomen den kruin er af genomen. De auto werd door de politie in beslag zeide hij. Dat misverstand is waarschijnlijk ontstaan, doordat men er niet op heeft ge- let, dat de gepubliceerde lyst van invoer rechten ais eerste lyst is afgekondigd. Bin nenkort is er nog een tweede te verwachten. De Engelsche commissie van advies heeft juist dezer dagen daarover vergaderd en de minister van Landbouw zou deze of de volgende week daaromtréht zyn beslissing nemen. Op die tweede lyst zullen ongetwij feld ook de tomaten en de bloembollen voor- Ziet u ook eenige vaste lijn in de rege ling van de Engelsche invoerrechten? Over het algemeen gaat de Engelsche maatregel uit van het principe, dat luxe producten het zwaarst moeten worden be last en desnoods door hooge invoerrechten geweerd. Op grond van dit beginsel zyn druiven zwaar belast. Voor plat-glas aard beien is het invoerrecht zóó hoog, n.l. 2.30 per K.G., dat men practisch van een invoer, verbod kan spreken. Ook de tarieven voor kasgroenten, zooals sla, 'bloemkool, kom kommers en vroege worteltjes zijn zeer hoog. Zit er ook geen protectionistisch element in deze tarieven Inderdaad. Naast fiscale beteekenis hebben dez6 maatregelen wel degelijk tot strekking om de eigen tuinbouwcultuur zooveel mogelijk aan te moedigen. Toen wy onlangs in Engeland waren, konden we reeds in kranten en op de muren en schut tingen lezen, dat opdracht was gegeve om voor een millioen pond sterling kassen te bouwen. Zoo wierp het ministerieel besluit omtrent de tarieven zyn schaduw reeds vooruit, want voordat dit besluit verscheen, was de opdracht tot uitbreiding van den tuinbouw in Engeland reeds gegeven. Toch meende de heer Niemöller ook op een paar lichtpunten te kunnen wyzen. Zoo byvoorbeeld voor onze aardappelenverbouwers. De Engelsche regeering heeft vastgehouden aan het principe om voornamelijk de luxe produc ten te treffen en het meer noodzakelijke volksvoedsel vrij toe te laten .Zoo Wordt op de vroege aardappelen van 5 Januari tot 1 Maart een invoerrecht geheven van 15 cent per K.G., van 1 Maart tot 31 Maart van 7% cent per K-G., van 1 April tot 30 April van 4 cent per K.G. en na dien datum kunnen zy vry worden ingevoerd. Onze vroegste aardappelen komen pas in den loop der maand Juni aan de markt, dus onze heele aardappelproductie valt buiten liet invoerrecht. Een ander lichtpunt zie ik voor onze aardbeientelers die niet onder glas kwee- ken. Zooals ik reeds zeide, zyn de platglas- aardbeien zoo zwaar belast, dat men prac tisch van een invoerverbod kan spreken. Maar van 16 Juni af, dus juist als onze aardbeien van den open grond rijp zyn, mogen de aardbeien 'vry van rechten wor den, ingevoerd. Moordaanslag. Te IJniuiden is Zaterdag op den 25-jarige A. R., afkomstig uit Emmereompascuum en than* werkzaam aan de „Mekog" door zeke ren K., zijn vroegeren kostbaas, een laffe moordaanslag gepleegd. Toen R. zijn nieuwe koelhuis, waarin hij sedert eenige weken zijn intrede had ge daan, wilde verlaten, gaf K., die zich ver dekt nad opgesteld, den jongen man twee slagen met een houweel op het hoofd. Buren die t>P het geschreeuw van R. toesnelden, droegen het slachtoffer hun woning büinen en waarschuwden de politie en een dokter. Nadat twee geneesheeren hem hadden ver bonden, wend R. naar het Antoniuszieken- huis overgebracht. Zijn toestand ts zeer ernstig. K. werd eemigen tijd, nadat hij den aan slag had gepleegd, in zijn woning gearres teerd en gevankelijk naar Haarlem overge bracht. De beweegredenen tot den aanslag zijn waarschijnlijk jalouzie. Onderwijzeres verdronken. Zaterdagavond te 10 uur te te Eoht te water geraakt en verdronken niej. beunen, onderwijzeres aldaar. Ln de nabijheid van haar woning is zij, toen zij op weg naar huis was, terecht gekomen in het over stroomde gedeelte van de Maas. Kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 11 Jan. - Aangevoerd! 639 vette runderen, 38o vette kalveren-, 316 schapen of lamme ren, 1588 varkens. Prijzen- Runderen le kw. 68-78, 2e kw 58-64, 3e kw. 36-50. KaLveren le kw. 1.20 -1.28, 2e kw. 98-1.00, 3e kw. 80-90. Scha pen le kw. 58-60, 2e kw. 48-50, 3e kw. 35 —40. Varkens le kw. 31—33, 2e kw. 2731, 3e kw. 24—27. Handel in runderen traag meti lagere prij zen. Kalveren aanvoer groot, handel Lui. Er werd over 't algemeen minder besteed dan vorige week. Schapen korte aanvoer met hoegenaamd geen handel. Varkens aanvoer zeer groot, de handel was echter stroef waar door minder werd besteed dian vorige week. Voor een enkel prima exemplaar werd j ot. per ko. meer besteed. &wter waren niet aangevoerd. rfi' Kaasmarkt Groot-Ammers. 9 Jan. Aan de markt alhier waren aan gevoerd: 9 partijen met te zamen 269 stuka kazen, wegende 1883 K.G. Prijs m. r.m. le soort 27—27,%, 2e soort m. r.m. 23—24. Handel matig. Kaasmarkt Oudewater. Jan. Aanvoer 36 partyen, 11 Jan. Aanvoer 36 partijen, 1620 stuka, 8100 K.G. Prijaen le soort m. r.m. 25—127, 2e soort m. r.m. 22—24. Zonder STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Jan. 1931. Bet Plaatselijk Crisis-Comité. Op de vergadering van Vrydag 8 Januari, van het Plaatselijk Nationaal Crisis-Comité Gouda is besloten, Jat het Werkcomité voortaan des Vrijdag.is van 7—i uur zitting zal houden in het gebouw Gouwe 2, terwijl ingaande Vrijdag a.s. een collecte ml worden gehouden met inteekenlysten. De nieuwe Gerc; 01 meerdj Kerk. De nieuwe Gerefn rt>>erue kerk op ut 'turfmarkt zal op Dv'ii.crdag 21 (lezer, des avonds b uur, in een Dy zo tuieren dienst officieel in gebruik worden genomen. Voor het orgelfonds is reeds 1680 bijeen ge bracht. Nederlandsche Christen-Vrouwenbond afd. Gouda. Voor de afd. Gouda van den Nederland- schen Chr.-Vrouwenbond zal op Woensdag 155 jan., des avonds 8 uur in de Luthersche Kerk spreken, Mevr. W. van der Linden- de Bruijn van Vlaardingen over „De ge huwde vrouw-in hot maatschappelijk leven'y Derde Nutsavond. Op Woensdag 21 Januari zal in den Nieu wen Schouwburg de derde Nutsavond plaats\ heb'oen, te geven door 'het RotterdamschJ Trio bestaande uit de heeren Adolphe Po}/ viool, Den Haag, Oscar Ebecke, violoncel/én. Anton Kaltwaseer, piano, uit Rotterda^p. St. Jozef Weeshuisspaarbank. Op de St. Jozef Weeshuisspaarbank werd vorige maand ingelegd 9137.31 en terug betaald 19576.17. Het tegoed der spaar ders bedraagt thans 269046.33. De Goudsche Athletiekkring. Onder voorzitterschap van den heer G. v. 't.Clooster heeft de Goudsche Athletiek- Kring Zaterdagmiddag zyn jaarvergadering gehouden. Goedgekeurd werd het jaarver slag van den secretaris, dat het afgeloopen jaar minder gunstig noemt, vooral ten op zichte van de competitie. Een uitvoerig overzicht van de gehouden wedstrijden wordt er voorts in gegeven. De vergadering keurde eveneens goed het financieel ver slag, dat op een totaal aan inkomsten en uitgaven ad 228.17 een batig saldo van 92.37 aanwyst. Als voorzitter werd de heer G. van 't Clooster bij acclamatie herkozen. Tot be stuursleden werden benoemd of herbenoemd de heeren J. H. Steinbach, J. S. van Soe3t, D. Kasbergen, H. Mulder, W. Jaspers en mevr. M. M. Wiezer-Mallon. Medegedeeld werd ,dat het in de toe komst met financieele offers mogelijk zal zyn een edgen terrein voor athletiek-be- oefening te verkrijgen. By de rondvraag werd besloten in den vervolge ook een halfjaarlyksche algemee- ne vergadering te houden en wel minsten-* 4 weken voor de singelloop-estafette. Toegezegd werd, dat in den a.s. zomer üe competitie wederom gehouden zal wor den. Het bestuur deelde mede, dat de school sportdag in 1932 zal doorgaan, ondanks het feit, dat de gemeente geen subsidie meer verleent. Overwogen zal worden een ver zoek de jaarlyksche singelloop-estafette voortaan half Augustus te doen plaats heb ben. In zijn slotwoord spoorde de voorzitter de leden in verband met het uitgebreid pro gramma voor dit jaar tot groote activiteit aan. Volks- en School bad. Gedurende de week van 3 tot en met 9 Januari werden in het Volks- en Schoolbad gebruikt 186 kuipbaden, 321 sproeibaden en 1119 school baden, totaal 1626 baden. Agenda 13 Jan. 8 uur Luthersche Kerk afd. Gouda Nederl. Christen-Vrouwenbond. Lezing te houden door Mevr. v. d. Linden-de Bruijn. 13 Jan. 8 uur Soc. ,4e Réunie" Volksuni versiteit cursus te houden door Prof. Dr. H. Bolkesteyn. 13 Jan», 27 Jan. en vervolgens Woensdag om de 14 dagen School Pr. Hendrikstraat ingang Eerste Schoolstraat, Medische cursus onder leading van Dr. J. Kroon dijk voor de afd, Gouda van de Ned. Centr. Reddingsbrigade. 20 Januari, en vervolgens telkens om de 14 dagen cursus door Dr. Kroondijk te houden in bevrydings- en vervoergrepen, zelfde lokaal, zelfde school voor dezelfde vereeniging. 13 Jan., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Uit voering Gem. Zangver. „Excelsior". 13 Jan. 3 uur Hotel „de Zalm' Ver. van Huisvrouwen, Muiziekmiddag. 14 Jan. 8 uur Nieuwe Schouwburg, Jan van Riemsdijk. 16 Jan. Jaarvergadering van de Zuid-Holl. Athletiekbond. 20 Jan. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H.B. O. onder leiding van Dr. C. v. Elk. UIT DEN O] BOSKOOP. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: F. J. G. Hooftman en A. C. v. d. Toonu N. Paling en K. Slin gerland. GEBOREN: Johanna Anna, d. van P. Vermeulen en J. v. Ree. Wilhelmina, d. van Jac. v. d. Plaat en A. S. Slappendel. Jannigje, d. van C. v. Veen en A. v. d. Wey- de. Lambertus Krinus Adrianus, z. van W. G. Houdyk en E. J. Droog. Leendert, z. van L. v. Dijk en G. Verboom. Pieter, z. van B. W. Koomen en S. Kinkel. OVERLEDEN: Jan Domburg, 57 j. GO Door de vereeniging „Dorcas" zijn in het afgeloopen jaar 222 kleedingstukken ver vaardigd. Deze zijn aan 43 behoeftige ge zinnen uitgedeeld. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD': C. J. v. d. Hee en M. C. Noorlander. J. C. Uenk en T. C. de Bruin. J. Koolenberg en A. Verkley. C. v. Middelkoop en A. de Jong. GEBOREN: Adrianus Henricus, z. van W. Blakenberg en C. C. Hooymans. Johanna Maria, d. van M. Slootjes en G. Stolwijk. Femmigje, d. van L. Olde en P. Weaterwaal. Petrus Jozef, z. van A. v. d. Hoek en W- Heyneman. Jan Hen drik, z. van L. v. Duyvendyk en A. Brand. Willem, z. van C. M. Eegdeman en G. E. Spruitenburg. Frederik, z. van J. v. Holten en G. Blonk. Adrianus, z. van H. Dulemowt en H. M. v. Prooyen. Hendrik Marinus, z. van L. v. Dyk en M. Kooy. Margaretha, d. van A. Griffioen en J. C. Kiel. REEUWIJK. i Het heffen van recht op vaartuigen. Aan de lden van den Raad is een con cept-verordening toegezonden regelende j het heffen voor recht voor vaartuigen te mogen varen op plas Elfhoeven Volgens art. 3 van deze verordening zal moeten worden betaald: kano's (niet geschikt voor zeilen) 1.voor zeilkano's, roei- en zeil- booten (die niet vallen onder de personeele belasting) 2.60, voor zeilbooten en alle motorbooten, vallende onder de pers. be lasting voor elke 500, waarde of gedeelte daarvan 5.In den a.s. Raad zal be sproken worden hoe te handelen met booten- verhuurdera. SPORT EN WEDSTRIJDEN In de afdeelingsvergadering van de «chippersvereeniging „Schuttevaer" die in het Café Baas alhier gehouden werd zijn tot 2—1 0—2 45 3—1 afgek. 6—4 30 8-0 uitgest. 3—1 8—2 Dijk en G. de Rek Jzn. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 10 Januari. K. N. V. B. Afdeel ing I. le klasse. Den Haag: H.V.V.—1 Gooi Rotterdam: SpartaK.FjC IJmuidem: Stormvogels—West Fry- 4e klasse E. Woerden: Woerden—E.A.C Afdeeling II. le klasse. Den Haag: V.U.C.-4LF.C O.N.A.Steeds Hooger 4—2 Dordrecht: O.D.S.DJLC0-4 Rotterdam: Excelsior—R.F.C. 5—7 Schiedam: S.V.V.—VJ.O.S4—3 2e klasse B. Rotterdam: NeptunuisD.CjL. Rotterdam: C.V.V.—Fortuna Vlaardingen: V.D.L.—Quick 3e klasse A. Leiden: U.S.V.—A.S.C. Alphen: Alphia-iR.V.C Hillegom: Hillinen—G.S.V Bodegraven: Bodegraven—Hillinen 3e klasse C. Leerdam: L.S.V.—Emma Dordrecht:" Merwede-B.V.W. 2-4 Sliedreeht: Sliedrecht—Schoonhoven 1-1 3e klasse D. Gouda: Olympia—Coal 7—1 Rotterdam: The Rising Hope— Noorden 2—1 Rotterdam: St. VolhardenTransvalia 54 Vlaardingen: V.F.C.de Mussehen 43 4e klasse B. Den Haag: S.V.C.—Moordrecht Delft: OH.H.D.V 4e klasse C. Dordrecht: Fluks—Crooswyk Dordrecht: OaSH.-iSH.P Rotterdam: R.D.M.—V.N.D Reserve 1« klasse. Gouda: Gouda II—Xerxes II GorinchemÜnitas II—A.D.O. II Reserve 2e klasse B. Rotterdam: V.O.C. II—R.F.C. II Vlaardingen: Fortuna IINeptunus II 42 Reserve 3e klasse D. Utrecht: Hercules IIO.N.A. II Zeist: Zeist II—Velox III Afdeeling III. le klasse. Hengelo: Tubantia—Robur et VeL Zwolle: Z.A.C.—Vitesse Deventer: Go Ahead—P.E.C. Enschedé: EnschedéWageningen Afdeeling IV. le Tilburg: N.OA..D.- Eindhoven: PH-V.-N.A.G Den Bosch: B.V.V.—Bleyerheide Valkenswaard: de 'Valk—M.V.V. Afdeeling V. le klasse. Leeuwarden: LeeuwardeApF.V.C. Groningen: Velocitas—Friesland Groningen: G.VA.V.—Alcidas Veendam: VeendamBe Quick G. V. B. le klasse Moercapelle 1—Zwerver» 1 (gestaakt) Schoonhoven 2O.N.A, 3 2e klasse A: Boek. Boys 2-Olympia 4 G.8.V. 3—Lekkerkerk 2 3e klasse B. Zwerver» 3—Moercapelle 2 De overige wedstrijden gingen wegent terreinafkeuring niet door. Overzicht. Behalve hier en daar een uitslag, die knalde, bleef het Goudsche district, waar voor het inhaalprogramma weinig liefheb ber» waren, voor groote echermuteetmgen bespaard. Na eenige inspanning bleef O.N .A met 4—2 de haag over Steeds Hooger en zorgde aldus voor een rustige finish. Met groote cijfer» langzamerhand normaal bij Olympianen bleven de enthousiaste Goudsche rood-zwarten oyer Goal in meerderheid en wordt mede doordat Tfie Rising Hope met 2—1 van 't Noorden a s Zondag Oiympiar—The Rising Hope de clou van het Alphia deed -R.V.C. met 6-8 nederlaag 1-4 1-1 3—0 2—5 5—2 2—5 3—3 1—2 3—2 3—2 1—3 0—1 1—2 2—3 2—2 3—2 3—2 2—1 9—1 18—1 7—1 4—3 1-1 5-3 1 5-1 3—2 graven door Hillinen le kldppen, zich van de staartgroep los te maken en G.S.V. Vèr achter zich latend. Schoonhoven pikte een puntje tegen Slie drecht inu, terwijl Moordrecht met 4—1 van S V.G. won. Gouda 2 zag een 2—1 voorsprong omgaan m een 5—2 nederlaag en ook hier wordt het bittere ernst. U.N.A. 2 ten slotte verloor met 3—2 van Hercules 2. O.N.A.Steeds Hooger 4—2. De wedstryd stond niet op hoog peil. Vooral de voorhoeden waren uit vorm. De gemakkelykste kansen werden onbenut ge laten. Voor de rust ging het spel vrywel gelyk op. Uit een voorzet van de Hoop nam Sterk voor O.N.A. de leiding 1—0. Kort voor half time maakte van Heest met een onverwacht schot, waar Hofman geen moei te voor deed, gelyk 1—1. In de tweede helft 'hernam v. d .Spelt na fraai aangegeven van Kersbergen voor O. N.A. de leiding, terwyl deze even later den voorsprong vergrootte 3—1. Nadat talloofe kansen waren verknoeid, verkleinde van Schaik met een fraai schot, den achter stand. Ook hierna bleven de bezoekers nog geruimen tyd in de meerderheid, evenwel zonder resultaat. Toen Frie van een uitloo- ptn van den keeper had geprofiteerd leek het of de Gouwenaars met 3—1 veilig ston den. De Rotterdammers gooiden er een schepje op, met het gevolg dat van Schaik na vele pogingen eindelijk succes bqekte. Nog even bleef O.N.A. in de minderheid doch Berkhout c.s. zette den aanval aan het werk. Eerst schoot Frie na mooi individueel werk in den hoek waar de keeper stond, doch even later deed Kersbergen met een harder schot zulks over en het stond 42. Met ongewyzigden stand kwam het einde. Voor O.N.A. een mooiere plaats op de com petitieladder! Olympia—Coal 7—1. Het tweede gedeelte een éénzijdige strijd. Het wel geen 9-0 geworden, zooals de vorige week, maar ook deze uitslag heeft bewezen, dat de Olympianen zich. thans hebben voorgenomen, regelrecht het kam pioenschap te wollen veroveren. Dat de ecore bij zeven doelpunten ie gebleven, is te danken aan den doel verdediger der gas ten, die er heel wat heeft uitgehouden en alaoö z»jn club voor nog grooter nederlaag heeft behoed. Bij de rust»tand die met 2—0 intrad, wa^ het wel te voorzien,, dat de twee puntje» in Gouda zouden blijven. De gasten die gesteund door den van doel tot doel staanden sterken wind geen enkele maal het net hadden kunnen vinden, moeeten daarna zich hoofdzakelijk op verdedigen toe leggen. De enkele malen diat zij bij de ver kleumde Olympia-bactks kwamen, ging het leder telkens retour. Slechts een haai had den zij geluk, toen bij een twijfelachtig ge val van hands, de scheidsrechter eerst wij- felde, doch daarna naar de bekende witte stip wee». De strafschop onhoudbaar inge schoten redde de eer. De puzzle was, hoe veel malen zouden de Olympjanen met den wind mede den Coai-keepcflf nog laten Vis sollen en het wa« daarom van den Olympia- aanvoerdai goed gezien de bezoekers niet in te sluiten, maar het spel zooveel mogelijk open te houden, waardoor dan ook het be haalde succes ia bereikt. Tegen wind in deden de Olympianen den aftrap en het eerste kwartier ging den strijd gelijk op. Mallon plaatste daarna een hen toegespeelde bal naar H. Krom, die de ver dediging handig wist te paaseeren en met een schitterend sohot, wel het mooiste van den geheeien middag, zijn club de leiding gaf. Geruimen tijd waren beide partijen in den aanval zonder dat er werd geeooord, totdat eenige minuten voor de rust de Glym- pianen niet voor het Goal-doel waren weg te slaan Het gevolg daarvan was, dat H. Krom weder een kans schoon zag en met een sohuavert.je in den linkerhoek, waar de doeiverdediger te laat naar greep, den stand op 2—(J bracht, maarmede de rust inging. Zooals gezegd kregen onze stadgenooten het tweede gedeelte den wind in den rug„ zoodat de ecore respectievelijk werd opge voerd tot 3—0, 4—0, waarna de gasten een penalty benutten en het 4—1 werd. Vervol gens 5—1, 6—1 en 7—1 waarmede werd be sloten. Het spreekt vanzelf dat dit gedeelte van den wedstrijd zeer eenzijdig was en eigenlijke spanning geheel ontbrak. Afd. II 2e klasse A. Goal 14 5 1 8 11 85-46 de Mussehen 13 3 3 7 9 2532 8t. Volharden 13 2 5 6 9 19—32 'iransvalia 14 2 4 8 8 2747 OlympiaThe Rising Hope. De competitiewedstrijd Olympia—The Ki- siug Hope, welke van groot belang is voor de bezetting van de eerste plaats der 3de klasse D., wordt a.s. gindag gespeeld. D H C. 13 13 0 0 26 61—17 Excelsior 14 8 2 4 18 58-41 s.v.v. 14 8 0 6 16 35-38 G.N.A. 13 6 1 6 13 37—39 R.F.C. 14 5 2 7 12 35-45 V l.G.S. 14 6 0 8 12 35-45 St. Hooger 12 4 1 7 9 2731 Overmaas 13 5 0 8 10 29-39 O.D.S. 12 4 0 8 8 34—46 Unitas 13 4 0 9 8 31—42 Afd II 2e klasse B. Gouda 13 11 0 2 22 38-22 Neptunug 12 9 0 3 18 37-20 V.D.L. 14 8 2 4 18 49-33 D.C.L. 14 8 1 5 17 35-29 c.v.v. 14 6 3 5 15 42-34 B.EC 14 6 2 6 14 49-36 V.O.C. 12 5 0 7 10 28-37 Fortuna 15 5 2 8 12 50—41 Quick 14 4 2 8 10 40—58 B.M.T. 14 8 0 14 0 27—67 Afd II 3e klasse A Scheveningen 13 9 4 0 22 47—14 Lugdununi 13 18 0 3 20 39—15 Hillinen 13 8 0 5 16 29-26 Alph ia 13 5 4 4 14 35-30 A.8.C 15 4 4 7 12 26-33 KV C 13 4 3 6 11 30—39 u.v.s. 13 3 5 5 11 15-24 Bodegraven 14 4 3 7 11 32-44 L.F.C. 13 3 4 6 10 12-20 G.S.V. 13 2 3 8 7 17-27 Afd II 3e k asse D. Olympia 14 10 2 2 22 62-27 The R. Hope 14 10 2 2 22 56-27 V FC 13 6 3 4 15 35-36 E.D 8. 12 5 4 3 14 20-17 't Noorden 14 3 6 5 12 37-32 D.H 8. 13 5 1 7 11 21—32 RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hurzen 500—6.15 Concert, te geven door „Tne Columbia Three"; 6.15—6.46 Ver- teluurtje voor jongeren, Bpreker de heer H. J. van Wijlen, te Rotterdam. Onderweg: „Oud-Grieksche heldenverhalenEpisoden un de Odysseus (II); 6.46—7.00 Spreker de lieer H. Amelink, te de Bilt, Lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, secre taris van het Ghr. Nat. Vakvernond in Ne derland 7.007.30 Cursus Engelsch voor gevorderden door den lieer JF. V. d. Sloot te Amsterdam. 7.38—7.46 Politieberichten, 7.45-8.00 Persberichten van het Ned Clir. Persbureau, 8.U0—10.00 Concert, te geven door het Syuiplionie-Urkest der N.C.K.V. (de H.O.V.), o. 1. v. den heer Frits Schuurman, 9.00—9.30 Spreker üe heer H. J. van Wij len, te Rotterdam. Onderwerp: „Met de auto langs de wegen van het oude Kanaan"; 9.3Ü Vervolg concert, Na alloop pers bench ten van liet Persbureau Vaz Dra» te Amster dam; Daarna tot 1130 Gramoloonplaten- .Hilversum. 5.00 Gramofoonmuziek 6.30 Lezong door Otto v, Tussenbroek. On derwerp: Kunstzinnige beschouwing over het Puleis-Raadiiuia te Amsterdam, 7.00 Paedagogisch concert. Met medewerking van fiet Hollandscii Strijkkwartet, bestaande uit «le heeren: Leydensdorff, Kontgen, de L'ierck, Canivez, Piet Tiggers,, inleiding over den componist Seui Dresden en diens eerste programma8.00 Tijdsein8.01 „Mig nonOpera in drie bedrijven (4 taf er ooien) van Michel Carré en J ulea Barbier. Muziek van Anibroise Thomas, 10.00 Voordracht door Mmny Erfmann. Terug naar huis Me lis Stake. 10.38 Concert door het Koemeen- sche Orkest 'i'avase Codoib&n. (Uitzending vanuit A'dam Restaurant „De Kroon"); 11.08 Persberichten van Vaz Dias, 11.45 Gramoioomnuziek 11.15 Concert (SIC l'EN I.AA1S1E REKKJH1 DRAADLOOZE DIENST. Mevrouw Gandhi gearresteerd. LONDEN, 11 Jan. Uit Abmedanibat wordt gemeld, dat te Bardolie de echtge- noote van Gandhi en 2 andere vooraan staande vrouwen uit de Nationalistische beweging zijn gearresteerd. De Kabinetscrisis in Frankryk. PARIJS, 11 Jan. Naar in politieke krin gen van betrouwbare zijde wordt vernomen is Minister-President Laval voornemens op 14 Jan .a.s. zijn nieuw kabinet aan de Kamer voor te stellen. De hoop dat de rev.-soc. bereid zullen zyn aan een regeering van. nationalen omvang deel te nemen is nog niet opgegeven. Laval heeft Herriot verzocht voor een bespreking naar Parys te willen komen. De beslissen de ontmoeting zal wellicht nog vandaag plaats vinden. Herriot zou voornemens zyn het execu tief comité zyner party direct by een te roe pen om de quaestie van deelneming aan de regeering ter bespreking en e.v. een slisaing er over te nemen. Vanmiddag heeft Laval een bespreking met Tardieu, van wie het zoo goed als zeker is dat hij bereid is de hem aangeboden portefeuille van Oorlog te aanvaarden. De plannen van Frankryk inzake de mededeelingen van Dr. Briining, PARUS, 11 Jarf. Pertinax meent heden morgen reeds te kunnen mededeelen wat de plannen zyn van Frankryk tegenover- de verklaring van Dr. Brüning. Frankryk, zoo zegt hü» is heelemaal niet ontbloot van mid delen om zich te verdedigen. Zoo zal om te beginnen de Fransche regeering haar aan- üeelen in de aan de Rijksbank verstrekte leenirtg van 10 millioen Mark aan het einde van Februari ongetwijfeld met verlengen. Verder zal het niet moeilijk zyn het Duitsche bedrijfsleven waarbij bepaalde ere- diteuren die schulden aan Frankrijk hebben te treffen en bovendien kan Frankrijk zyn rechten beschermen om, zooals in 1921, ta riefmaatregelen tegen den Duitschen invoer Ten aanzien van de Fransch-EngeLehe "onderhandelingen constateert Pertinax dat de besprekingen niet vlot van stapel loopen. De Bank voor Herstelbetalingen, BAZEL, 11 Jan. Hedenmorgen te 10 uur is de Raad van Beheer van de Bank voo: Int. betalingen in zijn 17de zitting bijeen gekomen. Het staat nog niet va»t of het Duitsche 100 millioen dollarcrediet, dat op 4 Februari a.3. afloopt, verlengd zal worden. Het is mogelijk, dat zoowel de Duitscne Rijksbank als de circulatiebanken van Frankryk, Engeland en Amerika die samen met de Int. bièik ieder een vierde van liet crediet voor hun rekening genomen hebben. Het nieuwe Bronovo-Ziekenhuis. DEN HAAG, 11 Jan. H. K. H. Prinses Juliana heeft de uitnoodiging van het stuur van het Diaconessenhuis aanvaard om op 4 Februari by de inwijding van het nieuwe gebouw aan de Bronovolaan tegen woordig te zyn. Het eerste kerkgebouw in den Wieringerraeerpolder. 4 1 DEN HAAG, 11 Jan. H. K. H. Prinses Juliana is voornemens, in den loop der vol gende maand den eersten steen te leggen voor het eerste kerkgebouw vanwege de Nederl. Herv. Kerk en voor het Wykge- bouw vanwege de federatie van Diaconiën in den Wieringermeerpolder. Verdacht van moord. MUDHEOHT, 11 Jan. In vervolg op het vorig bericht kan thans medegedeeld wor den, dat door de Justitie te Utrecht is medegedeeld, dat de wonden op het j.l. Donderdag alhier opgevischte lyk inderdaad door messteken zyn toegebracht. Naar den vermoedelyken dader, een Duitscher, die luisteit naar den bijnaam van „Blank om of „Hannes" wordt ijverig gezocht. Het slachtoffer blykt te zyn de 37-jarige varensgezel G, J. H. Bosch, vermoedelijk afkomstig uit Amsterdam. Gep. kap.-luitenant ter Zee 1'. J. Serlé To Den liaug is overleden ui den ouder dom van 78 jaien de gep. kupt.-luitenant tea- zee P. J. Serie. Do crematie van liet stoffelijk overschot za* Woensdag a.s. te Weatet veld plaats hebben nu aaukom»t van treui 11.41. De bode van den Voogdyraad aangehouden. DEN HAAG, 11 Jan. De bode-incasseer der van den Voogdyraad te 's-Gravenhage, de ongeveer 50-jarige R., die dezer dagen niet een bedrag van 680 aan gelden en een party kwitanties was verdwenen, is dag in zyn woning aangehouden. Van de kwitanties had hy nog tot ongeveer 200 geind. De overige kwitanties had hy Zater dag per post aan de Voogdijraad doen toe- li. had intusschen een bedrag van 1000 door leening weten te verkrijgen, waardoor .en zyn mededeeling na onderzoek ge bleken is juist te zijn, de Voogdijraad ruim schoots is schadeloos gesteld. In, afwachting van het nader onderzoek wordt K. in politiebewaring gehouden. De suikerfraude t' Uotterdam. Twee oekiaagden vrijgesproken. De overige verdachten veroordeeld tot hooge geldboeten. De llooge Raad heef', heden uitspraak gedaan m de zaken van B. M., H. v. K., J. - J. li., J. H., J. C. M. van M. en J. S.\ die hooger beroep zich hebben te verant woorden gehad voor het Hof te Den Haag, wegens ongedekt vervoer en opslag te Rot terdam van Belgische suiker Het Hof sprak K. en v. H. vry, en ver oordeelde de overige verdachten tot hooge De Hooge Raad heeft de beroepen van de Proc.-Generaal by het Haagsche Hof en den Rijksadvocaat gericht tegen de vrijspra ken niet ontvankelijk verklaard en voor het overige alle beroepen verworpen. Onschuldig veroordeeld? DEN HAAG, 11 Jan. De Hooge Raad wees heden arrest in de zaak van H. S., die in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot een ge vangenisstraf, wegens ladelichting in een kaaswinkel te Haarlem, van welk "arrest de veroordeelde revisie heeft aangevraagd, vraagd. In verband hiermede heeft de Hooge Raad thans bevolen schorsing van de ten uitvoerlegging van het gewijsde, hernieuw de behamieling der zaak en wel door het Hof te Den Hang met invrijheidstelling \an den aanvrager. De postroof aan den van Ltnnepwtg. DEN HAAG, 11 Jan. Naar wy ven^mer. is thans de instructie in de zaak van den postroof aan den v. Lennepweg (Witte Brug) gesloten. In herinnering zy gebracht, dat van de twee verdachten alleen J. K. wordt vervolgd, en dat de tweede verdachte J., hoewel hy een volledige bekentenis heeft afgelegd, door den officier van Justitie buiten vervolging is gesteld. Deze buiten vervolgingstelling is, zoo vernamen wy nog, niet op speciale gronden geschiedt. J. K. verhard by zyn ontkentenis. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 8 Jan. 11 Jan. Officieel. Londen 8.51% 8.41 Berlijn 59.17% 58.75 Parys 9.78 9.77% Brussel 34.65 34.60 Zwitserland 48.64 48.60 Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 47.25 46.26 Stockholm 47.75 47.50 Oslo 46.50 46.— New-York 2.49'/.. 2.49% Niet-officieei. Praag 7.38 7.38a Madrid 21.05 20.65 Milaan 12.75 12.65 Prolongatie 2 Beursoverzicht. üe mededeel mg van Brunmg heeft alge meen onrust veroorzaakt ofschoon men cr van overtuigd was dat het land niet in staat zou zijn de herstelbetalingen te verrichten. De resultaten van de conferentie te Lau sanne is nu onzekerder dani ooiU en de beurzen weerspiegelen die onzekerheid door daling Op die Amsterdamsehe beur» kon bijna geen fonds zioh aan de matige ten- denz onttrekken Een uitzondering maakte Koninklijke olie di6 vnj druk werd verhan deld. De notcertng liep een kleine 5 pet. terug. De Philij» daaldien beneden 90. Uni- leVei» kwamen weer in de omgeving van de pankoers. Aku's en Accoustiek liepen terug. Rubbers brachten het er niet beter af. evenmin als Suikerwaarden en Tabak ken, die zich allen een opoffering moesten getroosten Mijn waarden gaven ook al lager nn tee ringen te znen, evenals de Scheepvaart- aandeelen. Arnerik fon<teen zagen zioh een deel van hun koers ontgaan Duitsohe waar den verkeerden in reactie Ned obligaties waren goed prijshoudend. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 Januari. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht nog krachtige, zuidelijke tot westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk regenbuien. Later iets

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2