1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17883 78* Jaargaoa iri 1932 HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen •U l ten, FEUILLETON. WRAAK! BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, I i □•□armoede, *>*u**,**jujax tt L>vJxz £AJ1W* V till Duonuvr, UUVVDnrtn, imaoiuuvil X, IT* w***^*»*--^*--t -- Den Haag. gestorven onzen mededeeling aan den rijk»- il.n r ill, n.wv urg HOOFDSTUK XV111. (Wordt vervolgd.) ge en. Pt gy slecht? Hebt luizen in het hoofd, kuur beginnen met sterkt het; zy wekt Honderden vonden roe- eine dan uw- mi mt ITALlë. Hevige sneeuwval. Het dorpje Castignano is tengevolge van een hevigen sneeuwval bedolven onder byna 10 voet sneeuw. Aanvankelijk was het ge heel van de buitenwereld afgesloten, doch een expeditie met ski's en sneeuwschoenen slaagde erin uit het naby gelegen Offida voedsel en medicijnen naar het dorpje te brengen. aan de gedachten van vriend. Vervolgens defileerden de troepen langs Maginot's stofelyk overschot, dat vandaag naar Révigny in het Maasdepartement zal worden overgebracht, waar het wordt bij gezet in den familie-grafkelder. feet u, ze 6 taan onmid- en, als je de oranjerie it Van den salon ilsacihien halen? dat? Heel graag! We hebben op om- gen :ug- en zijn. Ik - Ik 1OS- de len, /er- astiek, zonder dieet, wendig gebruik. Hel iNBRANDER. Over- ihting, onder strikte d zenden. in staat alle brieven •ndentie binnen zeer 20 Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing iureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Zal Hindenburg herkozen worden? Hitler en Hugenberg verwerpen een voorstel van Dr. Brüning om den Rijksdag te laten beslissen. Het Herstelvraagstuk. Van Duitsch-nationale zy'de wordt er de nadruk op gelegd, dat het aannemen van het voorstol van rykskanselier dr. Brüning de presidentsverkiezing door den ryksdag te doen geschieden, tegelijkertijd zou be schouwd ihebben kunnen worden als een xertrouwensvotum voor den rykskanselier. Voor zulk een vertrouwensvotum voor Brü ning is evenwel geen aanleiding voor de Duitsch-nationalen. In volledige overeenstemming met den Stahlhelm houdt men vast aan het stand punt dat een parlementaire oplossing niet een machtsversterking van de positie van rykspresident zou beteekenen, doch in te gendeel veeleer een vermeerdering van de machtsbevoegdheden van den ryksdag met zich zou brengen. van plan ia, maskerd bal Met de overhandiging van de brieven van Hugenberg en Hitler aan den rykskanseliër is de actie van dr. Brüning wel beëindigd. Eenige verdere officieele stappen ter op heldering van de kwestie der herkiezing van Hindenburg door het volk worden in welingelichte kringen voorloopig in geen geval verwacht, zy het ook dat de partyen hierover onderling besprekingen houden. Men neemt aan, dat eerst begin Februari door de bevoegde instantie hierover voeling zal worden genomen met de partyen, ten einde na te gaan of het mogelyk zal zyn Hindenburg als gemeenschappelyken canrii- en de Naar liet Engelsch. Nadruk verboden. En dan kwam ik u neg een gunst ver zoeken? Ze is u van te voren reeds toegestaan, antwoordde hij gul. Dat is toch heel onvoorzichtig, want ik kon wgl <-ens iets verschrikkelijks van u vragen! Maar zoo erg is het nu niet: ik wilde om een takje amandelbloesem bede len, wat ik laatst bij u in de oranjerie ge zien heb. En dïe hebben wij niet in onze kassen. U zult 'm hebben. Zooals ik reeds ééns gezegd heb, toen u mij de eer aandeed van en bezoek: de oranjerie, me- al wat daarin staat, is te uwer beschikking. Ik zal den tuinman zeggen, day hij ze voor u haalt. En dan zullen ze dadelijk naar de Abbey wor den gebracht. 1 Dank u zeer. J delijk voor het gril inkomti, van den ki Wilt u ze zelf i Mag w de Abbey geen amandelbloesem. Daar ben ik blij om: dit geeft dan des Het onderhoud tusschen dr. Hugenberg en Hitler nopens het voorstel van rykskan selier dr. Brüning een verlenging van den ambtsduur van den rykspresident door den ryksdag te doen uitmaken, heeft geleid tot de gemeenschappelijke overtuiging dat deze maatregel uit constatutioneelrechterlyk oog punt is te verwerpen. Daarom werd beslo ten, een gelijkluidende verklaring te over handigen aan den rykskanselier. Het voorstel Hindenburg opnieuw door den ryksdag te laten kiezen is hiermede af gewezen. Op den voorgrond der politieke besprekingen staat thans de kwestie of het mogelyk is zyn herkiezing door het volk te doen geschieden. Van Duitsch-nationale zyde verluidt in dit verband, dat betreffende de rechtmati ge presidentsverkiezing nog niet is gespro ken. De houding nopens deze kwestie zal af hangen van de verdere politieke ontwikke ling. De tekst der mededeeling aan den rijks- kanselier zal waarschijnlijk nog heden avond worden gepubliceerd. ENGELAND. William Graham overleden. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat William Graham oud-president van den Board of Trade in het jongste Arbeiders- kubinet van Groot-Brittamuë, ten gevolge van longontsteking is overleden. Graham is na een vry moeilijke jeugd zijn eigenlyken loopbaan begonnen in de journalistiek. In 191b werd hy lid van het Lagerhuis, waar zyn parlementaire be kwaamheden spoedig de aandacht trokken. Toen de Arbeidersregeering aan het bewind kwam in 1924 werd hy financieel secretaris van de schatkist. In 1929 werd hy president van de iBoard of Trade, Hy was een vurig voorstander van vryhandel, waarvan hy meermalen op doortastende wyze blijk gaf. Van hem was afkomstig het voorstel in de Volkenbondsvergadering van september 1929 tot het houden van een conferentie in zake een tarievenbeatand, welke, na aan vankelyk succes, toch niet het beoogde doel bereikte. Hy wilde Europa een nieuwen antiprotectionistische koers doen inslaan in verband met de bekende federatieplannen- Graham, die in 1887 werd geboren, is i slechts 44 jaar oud geworden. De Engel- sche Arbeiderspartij lydt door zyn ver- scheiden een gevoelig verlies VMABHNIGOE STATEN. De financieele positie van New.York. De burgemeester van New-York James Walker en zij» adviseurs overwegen ernstig het plan om in gewonen verkoop aan het publiek zoogenaamde „baby-obligaties” van d© stad New-York aan te bieden ten bedra ge van 25, 50 en 190 dollar nominale waar de, teneinde op deze manier een leenings- bedrag bijeen te krygen, ingeval de ban kiers blyven weigeren de stad New-York geld te verstrekken. Naar verluidt, hebben de bankiers een verzoek om geld reeds ge- geweigerd, zoolang geen belangrijke bezui nigingen op het beheer zyn verkregen. He den zal een conferentie van burgemeester Walker met de leiders der verschillende ge meentelijke diensten plaats vinuen, tenein de middelen tot bezuiniging te vinden. De stad New-York heeft voor het einde van Januari een bedrag van 90 millioen dollar noodig. Burgemeester Walker heeft ver klaard, dat de banken een ongewoon hooge rente van New-York verlangden en weiger den op redelijke voorwaarden geld te ver strekken. In antwoord hierop heeft namens de bankiers Thomas W. Lamont een ver klaring gepubliceerd, waarin hy deze uit lating van burgemeester Walker onwaar noemde. m mededeelen, ren tandpasta eze ons nooit smaak in den an. Bovendien ndenborstels.** met rood-wit- oezending van len Bijkantoor ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgknng; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 W byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentièn de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op üe voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, aan het Bu zoudt vertoonen. Meent u? vroeg zij en hun oogen trof fen elkaar en ut dien blik vergaten zij bel den alles om zich heen; hij, dat zij een dochter was van zijn aartsvijand, en zij,dat er immers zeker een ander© vrouw moest wezen, die recht op hem had; en die lang» liefdesblik was een openbaring voor beiden. Nu heb ik genoeg bloesem, zei ze, tar- wijl ze nog een varentakje afknipte. Mafcr wij spreken daar over uw gemaskerd 'bfl Ik zie er vol verlangen naar uit. Ik denk, dat ik u ook wet dadelijk herkennen zal mis schien om dezelfde reden als u mij. Maar u, als gastheer, draagt misschien geen mas ker? Ja, toch. Maar mijn costuum ia geen geheim. Ik denk in de kleeding van een Proven^aelschen troubadour te verschijnen met mijn mandoline over den schouder. Dus dan zingt u voor on8 en begeleidt uzelven op de mandoline’ Wat zou ik voor u zingen? Een liefdeslied immers; dat deden de troubadours altijd' En zoudt u dan naar mij luisteren? Dat geloof ik wel. antwoordde zij na een korte pauze, waarin zij zich over haar amandelbloesem boog Douglas zuchtte en zei bitter: Ik moet voor niemand een liefdeslied zingen, zelfs niet in mijn maskerade- costuum van troubadour! Ik heb u immers laatst op Dene Hollow al verteld, dat liefde met vopr mij te...! Waarom niet? vroeg zij met droeven ernst. China te arriveeren. Aldaar Indio-China is het einddoel van de reis zal het Paar vertoeven tot einde Maart. De terugtocht gaat langs de Philippynen, dwars door Nederlandsch-Indië en einde April of Mei zal het paar te Madagaskar arriveeren. Vandaar keeren zy per boot naar België terug. FRANKRIJK. De uitvaart van minister Maginot. In tegenwoordigheid van talrijke politie ke, militaire en diplomatieke persoonlijkhe den en onder de belangstelling van een zeer groote menigte heeft gisteren de nationale uitvatfrt van den minister van oorlog, Ma ginot, te Parijs plaats gehad. Van het ministerie van oorlog bewoog de lykstoet zich naar den Dom der Invaliden, waar kardinaal Verdier een mis heeft gece lebreerd. De lijkkist was op een affuit van een kanon geplaatst, welke door zes paar den W^rd voortgetrokken. Achter de kist schreed de vertegenwoordiger van den pre sident van de Republiek, vervolgens kwa men de voorzitters van Kamer en Senaat, minister-president Laval en de overige mi nisters. Troepen bewezen militaire eer. Na de religieuze plechtigheid heeft mi nister Laval by den uitgang der Invaliden het woord gevoerd. Sedert twaalf jaar, sedert het einde van den oorlog, zoo zeide Laval ojn. is de militaire politiek van Frankrijk niet veranderd. Wy hebben den duur van den militairen diensttijd vermin derd, wy hebben ook het aantal onzer groo te eenheden verminderd en zijn bereid mede Zend Reuben hier. Duncan; ik moet hem spreken. Niet zoodra stand de man voor hem ln het vertrek, of hij zei: Reuben, ik ben van plan vanavond nog eene naar den westelijken vleugel te gaan het te nieuwe maan. Zorg dus. dat je alles, evenals den vofigen keer, voor mij in ge reedheid hebt en ook een haak, om een «lot open te steken, in geval dit noodig mocht ga zoowat op denzelfden tijd. zal er voor zorgen, Sir. Is er verder nog iets van uw dienst? •Jas je moet eens goed' opletten, terwijl ik weg ben, of er niet iemand apionneert op Moss Grange. Madame dacht, dat zij laatst iemand tueachen de struiken zag loe ren. Zei madame ook wien zij zag» sir? Ja. ze zei. dat het kolonel Machin was. maar daarin kan zij zich wel vergist heb ben. Ate het echter wél de kolonel is ge weest, dan zal hij zeker terugkeeren. Ed dan zal jij wel weten, wat je te doen staat, Reuben. Je bent immers al zoo lang mijn rechterhand geweest? Zeer gevoelig was de man voor dezen io» en Douglas wist dan ook, dat de kolonel ei niet makkelijk zou af komen, mocht hy den ouden getrouwe op zijn spionnagetochtei» son» tegenkomen. Intusscihen was Elaine naar Merlyn Ab bey teruggereden en had zich gehaast, de amandelbloesem in hei water te zetten Zij verlangde anders m^het geheel niet naai het diner bij de gravin van Wrayburne. zoodat het haar dan een weinig belang-, kend gezelschap leek. Ze had haar rijkleed verwisseld voor een Incht toiletje en wa© bezig den amandelbloe sem ui een vaasje te zetten, toen de deur van haar boudoir openging en kolonel Ma chin binnenkwam met een exemplaar van The 'Field” in de hand, of hij in zijn lec tuur verdiept was. sloot z ten. Nadat hij nog peinzen, belde hij hem te doen aan elke eerlijke poging tot beper king van de militaire lasten. De maatrege len, die wy hebben genomen, bewijzen den vreedzamen wil van Frankrijk. Maginot wist, dat hij de zaak van den vrede diende door te arbeiden aan de verdediging van het grondgebied. Hy is heengegaan kort voor het bijeenkomen van de Conferentie te Genève, waar hy uit naam van Frank rijk voor de te zamen gekomen naties nog maals de traditioneele zienswijze van Frankryk moest uiteenzetten omtrent de beperking in wapening van elk land door de onderlinge organisatie van de effectieve hulpverleenmg. Bij deze droeve plechtig heid, zeide Laval tenslotte, in tegenwoor digheid van hen, die door het land zyit ge kozen-, de stryders van gisteren, van de soldaten, en hun chefs heeft het hoofd van de regeering den plicht deze woorden te spreken, welke tevens uitdrukking geven Omdat. Neen, nu nog niet. De tijd, om u de andere helft van mijn geschiedenis te vertellen i8 nog niet aangebrokea. Lang zal dit echter met. meer duren. Wanneer dan? pleitte zij. Misschien op hei gemaskerd bal. Belooft u mij dat? Ja, ik beloof het u. Zwijgend deed hij haar uitgeleide, hielp haar opstijgen en zwijgend ook. reakte zij hem de hand,, die Douglas een oogenblik in de zijne sloot. De Liefde had de Wraak overwonnen... Wat de toekomst nu ook brengen mocht: de Liefde zegevierde. 1 in gen. De ,,-Bëtit Parisien” acht het waarschijn lijk dat von Hoesch den Franschen Minis ter-president op de hoogte heeft gesteld van zyn jongste besprekingen te Parijs en hem bovendien dfe werkelijke omvang van de mededeelingen van Dr. Brüning heeft uiteengezet, evenals het standpunt dat de Ryksregeering op de komende conferentie te Lausanne denkt in te nemen. te eerder kans, dat ik u eens op Moes Gtange zie Heel beleefd gezegd, mr. Graaf, zei miiSB Elaine lachende. Maar engenlijk moet u dergelijke complimenteuss gezegden voor een ander houden: Hij begreep zeer goed,, wat zij meende en zei hier toch maar niets op. Intusschen hielp hij haar afetijgen, waar op de groom het paard wegleidde en Elaine en Douglas samen naar de oranjerie gingen. U zult zeker wel benieuwd1 zijn, waar ik dien amandelbloesem eigenlijk voor noo dig heb? begon zij. Dell, neen, waarom zou ik nu zoo nieuwsgierig wezen? Dat u ze graag heeft, i9 mij voldoende. Toch zal ik het u vertellen. Kijk: Worth zond mij een toilet, dat uk besteld had voor het diner van hedenavond op kas teel Ruthoven. en daar was een takje nage maakte amandelbloesen op gehecht. Maaf ik houd niet van die kunstbloemen en daar om wilde ik zoo graag echte hebben. O, jui^! Plukt u ze maar zelf, als u wilt! En nu wij toch op het gebied van toiletten zijn mag ik ook vragen, wat u 'D, dë volgende week op het ge- >al te dragen Dat zou ik graag geheim houden: dus vertel ik het ook u liever niet! Niemand lag het weten, tot het om twaalf uur ..ont- laskenng” is, zooals u heeft bedongen. Ik zou u toch dadelijk herkennen, zei hij overtuigd. Waarom? Omdat ik bij intuïtie zou voelen, dat u het was in welke vermammlng u zich nu BUITENLANDSCla NIEUWS. DU1TSCHLAND. Voorstel verkorting arbeidstijd. By de Ryksspoorwegen. In de Ryksdagcommissie voor arnbte- naarszaken is een communistisch voorstel aangenomen dat den arbeidstyd by de Ryksspoorwegen wil terugbrengen tot 7 uur per dag en 40 uren per week met behoud van het volle loon. De Duitschnationale leden van de commissie stemden tegen, de communisten en sociaal-democraten vóór. De nationiaal-socialiistische leden waren niet op de vergadering der commissie versche nen. De schriftelijke mededeelingen aan den Rykskanselier zullen apart geschieden. De inhoud van die brieven komt slechts over een op één punt, n.1. dat de grondwetsher ziening door beide partyen verworpen wordt. Verwacht wordt verder, dat het schryven van dr. Hugenberg alleen een antwoord zal bevatten op de door dr. Brüning voorgestel- de parlementaire beslissing en dat dr. Hu genberg zich niet zal uitlaten over het voorstel om de beslissing aan een referen dum over te laten. Daarentegen wordt verwacht, dat Hitler het in zyn antword wèl zal hebben over een volksstemming, zoodat daarmede een aan- knoopingspunt voor verdere onderhandelin- gen ontstaan is. Met besliste zekerheid, is hier nog niets van te zeggen, omdat de tekst van de brie ven nog niet bekend gemaakt is. De natio- naal-socialisten, hebben moeilijkheden onder vonden by de formuleering van hun ant woord. BELG1E. De aju. reis van het Belgische Kroonprinselijk paar. De reis, welke het Belgische kroonprinse- lyk paar binnen enkele dagen zal onderne men, werd reeds, voor wat het eerste ge deelte betreft, n.1. de heenreis, als volgt vastgesteld: De prins en prinses reizen volstrekt in cognito. Zy vertrekken uit Brussel naar Zwitserland, waar zy een bezoek zulleh biengen aan den Belgischen koning en de koningin, die aldaar vertoeven. Op 15 Januari zullen zy zich inschepen te Genua aan boord van het Nederlandsche s.s. Marnax van St. Aldegonde en op 19 Januari zullen zij te Port Said aankomen. In Egyp te zullen zy waarschynyk een bezoek af leggen by koning Foead, waarna zy te Suez weer aan boord zullen gaan van de Mamix yan St. Aldegonde. Op 28 Januari zal het paar op het eiland Geylon aanko men. In Nederlandsch-Indië zal op twee plaatsen worden afgestapt; 2 Februari zul len de vorstelijke bezoexers te Singapore aankomen. De reis gaat dan verder langs het schiereiland Malakka naar Siam. Tegen het einde van Februari denkt men in Indo- ABONNEMENTSPRUS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.00. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48490. Douglas Graaf keek Elaine na. met wan hoop in den blik. Hij was immer3 te ver ge gaan met de taak, die hij rich had opge legd. om zich nu nog terug te trekken. Het trama moest uitgespeeld worden en in dit drama had de Lieifde geen plaats Hij begaf rich naar rijn bibliotheek en zich daar op met zijn droeve gedach- •T-ziu* kjs -Pen tijdlang had ritten den butler en zei tot weer byeenkomt aangezien hy dan onder andere de kwestie zal hebben te behande len, wanneer de constitutioneele verkiezing van den rykspresident zal plaats hebben. De nieuwe verkiezing moet voor 5 Mei a.s. plaats hebben gehad. Oorspronkelijk was de dertiende Maart vastgesteld voor de eerste stemming. Het is evenwel niet ónmo gelijk, dat de datum van de eerste stem ming thans zal worden vervroegd. Waarschynlyk zal de rykskanselier mor gen den rykspresident rapport uitbrengen over zijn onderhandelingen. i Na de stroom van berichten uit alle lan den over de verklaring van dr. Brüning inzake de herstelbetalingen, zyn de berich ten zeer schaarsch. Blijkens de telegrammen uit Londen is men in bevoegde Engelsohe kringen van meening dat de toestand door de verklaring van den Duitschen Rykskanselier niet ge wijzigd wordt. Een officieele verklaring in zake de door Engeland te volgen politiek zal echter pas bekend worden gemaakt bij het begin der conferentie van Lausanne. Tegelijkertijd wordt er op gewezen dat de ervaring heeft bewezen dat in alle gevalen, waarin samen weking tusschen Par ijs en Londen succes had, ook de Duitsche belan gen voordeelen hebben genoten. De ontwik keling gaat slechts stap voor stap. Er wordt °P gewezen dat de Engelsche ambassadeur te Berlyn zich onmiddellyk na het onderhoud met den Duitschen Rykskan selier, Vrydag j.L, in verbinding heeft ge steld met het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken en kennis heeft gegeven vail den inhoud der bespreking. Intusschen schijnt het nog niet zeker te zyn of MacDonald naar Lausanne zal gaan, althans volgens Reuter. Een V.D.-bericht uit Parys meldt dat Layal gisteren een langdurig onderhoud met den uit Berlyn teruggekeerden Duit schen ambassadeur Von Hoesch heeft ge had. Van Fransche zijde schijnt men echter het diepste stilzwijgen te bewaren over dit onderhoud. Ook de anders by dergelijke ge beurtenissen zoo goed' geïnformeerde pers, weet thans niet meer mede te deelen, dan het feit van de ontmoeting en moet zich omtrent den inhoud der besprekingen ver genoegen met vermoedens en veronderstel- GOIDSCIIE COURANT. igelyk zal zyn daat van de partijen van het centrum de rechterzijde, zoo mogelyk ook van sociaal-democratie te stellen. .Voor den juisten datum zou de kwestie van beteekenia zyn, wanneer de ryksdag Hebt gij een eerlijk mensch gevonden, sluit hem in Uw hart als een schat; be schouw hem als een juweel van onschat- bare waarde.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1