immt Bidii pule joiji Én of nT 1 V""gevnlffnn de b",dm-tp Taaiste berichten Beurs van Amsterdam. B. SMITS, BINNENLAND. Ondernemersraad voor N.-I. 0e benoeming van ir. J. A. Kalff te verwachten? Naar het Alg. Hdbl. vertléf.mtt, zou bin nenkort de benoeming van ir. J. A. Kalff, oud-clirecteur der 'NederJandeche Spoorwe gen en oud-voorzitter van den Bond van Nederlandaohe Werkgever», tot voorzitter van den Onderneriiersraad voor Ned.-lndië tegemoet kunnen worden gezien. 0e Chr. Ver. voor de verpleging van lijders Viering van het gouden jubileum liet Bestuur van de christelijke vereem- ging voor de verpleging van lijders aan val lende ziekte, te Haarlem en Heemstede, biengt ter algeineene kennis, dat, gezien de tijdsomstandigheden, de feestviering bij haar a.s. gouden jubileum zoo sober mogelijk moet zijn. Deze gedachtenisvieringen zullen zich bepalen tot bet volgende: Donderdag 21 Januari des avonds 7 uur,, inzegening van 12 zustere tot Diakones in a« Nieuwe tiert te üiwrtwu. Toeging voor artau vrij. Zondag 24 Januari: Uitsluitend voor de bevolking der blachtingen, In beide ümcli- tiugen zal een Uedaohtems-Uodsdienstoefe- mng worden gehouden in tegenwoordigheid vun het Bestuur, terwijl de verwachting be slaat, dat in alle Kerken en Evangelisaties m ons Vaderland dien dag in de Godsdienst oeleningen aun de balve eeuw gezegenden arbeid dezer Stichtingen met dank eu gebed en collecte zal worden gedacht. Maandag 26 Januari, des avonds 7-JO- 9.15 Kadio-Uitzending via de Ned. Christ. Radio Vereen, van uit, de kapel, „Irene" op „Mor en Bosch" te Heemstede, bij wel ke gelegenheid Z.E. Munster van Staat Dr. J. Tli. de Visser namens het Nederlandsche Nolk het bijeengebracht Juboleum lootte aan het Bestuur hoopt te overhandigen. Verder toespraken, zang en muziek. Hiertoe heb ben alleen enkele genoodigden toegang. Men zie het uitgebreide program in de Omroep- gtds! Dinsdag 26 Januari (de eigênlijke Ge denkdag): Vier zusters onzer Staohtingen hopen op dien dag haren 40-jarigan arbeid binnen deze inrichtingen te gedenken, ter- wyl dan tevens het 40-jarig bestaan van», onzen Zusterkring alszoodanig in de ge dachtenis zat worden jopgenonien Voorts zal het Bestuur met Zusters en Broeders en patiënten dezen dag in intaemen knng zeer bescheiden vaeren, zonder dat bij deze sa, inenkomsteQ publiek van buiten zal worden verwacht Voorts stelt het Bestuur zich voor in de Meimaand een openlijken receptiedag later vast te stellen, waarbij particulieren en cor poraties van buiten in de gelegenheid zui len worden gesteld in vpor allen toeganke lijke samenkomst het 50-jaxig bestaan der Stichtingen ietwat feestelijk te gedenken en eventueete hedwensohen uit te spreken Voor allen, betrokken bij het werk van <te macht van h& klefcie, waaraan deze Stichtingen zóó veel hebben te danken, zal op 26 en 28 Juli eeQ feestelijke dag worden gehouden, waaromtrent in het Or gaan der Stichtingen nadere mededeelingen zullen worden gedaan. De quaestie van wapenfabricatie. Ook de geruchten omtrent kanonnen onjuist. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft den munster van Bannenlandsehe Za ken en Landbouw vragen gesteld naar aan- leiding van het antwoord dor regeering op zijn 30 Oecember gestelde SdlmfteUjJie vra gen in vei!.and met in Frankrijk en in de pers verbreide geruchten omtrent vervaar diging in Nederland van zwaar gesehut eu granaten voor «waar geschut, bestemd voor Uuitechliuid, Ue heer Atbarda heelt dan thans gevraagd Worden in heti antwoord op de vragen be treffende de vervaardiging finer te lande van kanonnen en granaten voor Thntech- ian<t, met „munitie" niet alleen projectie len maar ook kanonnen bedoeld» Zoo ja waarin bestaat dan de „oontrote op de ver. vaardiging het vervoer en den opalag" van kanonnen, die grond opleverde voor de stel lige verklaring, dat hier te lande ook geen zwaar geschut voor Duitachland vervaardigd is of vervaardigd wordt? indien de controle op de vervaardiging enz. van munitie alleen betrekking heeft op d e van projectieien, wil de regeering dan atsnog mededeelen, of rjj ook met stellig, heid kan verklaren, dathetgeruohtomtrent de kanonnen onjuist is, en op welken grond die verklaring dan berust? lie minister heelt hierop geantwoord, dat inderdaad deze stellige tejpmspraak niet al leen het bericht betreflendne de munitie, doch ook dal, betref lende de kanonnen be. treft, zooais reeds kon worden afgeleid uit den meervoudsvorm „berichten", voorko mende in het antwoord. Jle controle op de vervaardiging, vervoer en opslag van kanonnen wordt van over heidswege uitgeoefend ingevolge de bepalin gen der Vuurwapen wet, met dien verotan- e, dat het toezicht op de vervaardiging nen v00rt!antto "«"ben van vuurwape- gewmfntf TTh d° Terra«Mlgmg van gescttut een fabrjekshrrichting eiocht. die f lor,'Wen ,°°e lnsP«c!eerende fonttrekken, heelt de Ke- dlevan SLS. Va" d" StrcnRe «Mtrole. die tan overheidswege wordt uitgeoefend, de TT vn"m "«to3lde geruchten ten stelligste kunnen tegenspïeten. Een nationaal-socialislisch weekblad, "T Dleded<»,t. wordt de opnehting us .L. van ppn ktatjonaai-soctatlstrsch weekblad voor de Nederlanden. Hef zal den naam dragen „Het Hakenkruis". 11e op- d« verschijning van dit blad g°^dl "m roorlteh"ng te geven aan- aangelegenheden en vragen van n mn tisttwhen sirtld m wereidbeimhon- tnatf bibh!! P'aa'* 2,11 hpt blad l»t g dp nationalistische kern in de Nieuw gouvernementsgebouw voor Noord-Holland. Heti ooi lege van Gedeputeerden van Noord- I Holland had giBteravond de leden van de Provinciale Staten en vertegenwoordigers van gemeentebesturen en vereenigingen, welke aan het nieuwe gouvernementsgebouw aan den Dreef te Haarlem geschenken heb ben aangeboden, uitgenoodigd ter beaflahti- ging van het gebouw en van de geschen ken. Toen de talrijke genoodigden ln de Statenzaal vereenigd waren,, heeft de com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell «en welkoanstrede uitgesproken Daarna sprak nqg de burgemeester van Amsterdam, de heer'W. de Vlugt. De Socialist en de Fakkel moeten verdwijnen. Een ontwerp-resolutie van het bestuur der S.DA.P. Li de Zaïeruag j.L gehouden vergadering van het bestuur der ö.D.A.l'. is, naar Voor uit nie.dt, een on i werp-resolutie vastgesteld voor liet aanslaande Partijcongres. De ont- .verp-resolutie luidt: Het tongres uer b.D.A.l'., gehouden te Haarlem op 26, 27 en 28 Maart 1931. 1. overwegende, dat net eoonomi&ch leveu zoowei in Nederland als ui de meeste andere landen der wereifl. <toor een hevige interna- uonale crisis getroffen is, welke voor land bouw, nijverheid, handel en verkeer onge kende moeilijkheden heeft veroorzaakt eu voor de arbeidersklasse een zeer uitgebreide en langdurige werkeloosheid heeft medege- brachtj dat bovendien, mede onder den invloed j der economische crusos, in verscheidene lan- j den tussuhen klassen en groepen politieke j spanningen zijn ontstaan, die zich kunnen j ontladen in hevige uitbarstingen, waarvan ook in andere luuden de uitwerking gevoeld zal worden, 2. verklaart opnieuw, dat het in deze ernstige omstandigheden nog meer dan ooit de taak der sociaal-democratie is de belan gen der werkende on die der werkelooze ar beiders, der kleine boeren en der andere noodlijdende groepen, in de crisis zeer ern- tig bedreigd, met al haar kracht te be- de naleving van deze eischen met gestreng- I heid te zorgen, voor zoover de afdeolingen daartoe geen gebruik maken van haar sta- I tutaire bevoegdheid en machtigt het Partij bestuur om zoo noodig hen, die tegen Uit Uongresbesluit handelen, den Partijraad j noord, als Ld der Partij te royeeran 11. roept alle leden der Parij op, om op der. grondslag der sociaal-democratie strijd voor de bescherming van de arbei dersklasse tegen de gevaren van de crisis en voor de verwezenlijking van de sociaal-de mocratie eendrachtig te voeren. Samenwerking tusschen N.A.S. en N.V.V. Het bestuur van het N.A.S. heelt Zater dag j.l. in een schrijven aan het bestuur van het N.V.V. het voorstel gedaan tot bet, voeren van een bespreking om een gemeen schappelijke steunbeweging voor alle onge organiseerde stakers in de Twantsehe tex tielindustrie tot stand te brengen. levens wees het N.A.ö.-bestuur op de weuschelijkhekl om de aan de orde gestelde bespreking dienstbaar te maken ran het beramen van maatregelen van gwmeenschap- pelijke alweer met betrekklhg tot loonsver lagingen, die m verschillende bedrijven, o.a. hoi transportbedrijt, aan de orde zijn ge- i Groote Kerk teer willen af- GEMENGDE BERICHTEN. dati de macht dei- vakorganisaties en the er Partij moeten worden aangewend om het levenspeil der arbeidersklasse zooveel mogelijk te handhaven, door verdeduging van den loous tand aard en van de sociale wetgeving en door strijd voor de verruiming van de werkgelegenheid en van den steun, waarop de werkeloozen aanspraak mogen maken; 3. stelt vast, dat uit deze groote economi sche verwording de onhoudbaarheid van •het kapitalisme voldoende blijkt, in die mate dat het vertrouwen in de houdbaarheid dier productiewijste bij broede groepen, ook bui- t/3i de socjaal-democratie, ernstig is ge schokt, dat' evenwel hieruit niet mag worden af geleid, dat het kapitalisme reeds nu dade lijk in de bedrijfswereld! heeft afgedaan en tijdelijke opleving van de bedrijvigheid zou zijn uitgesloten, dat ,'het belaag van da arbeidersklasse slechte gediend is met. demi opbouw van een nieuw stelsel van voortbrenging, ter vervan ging van het kapitalisme, terwijl de totale ineenstorting van liet economisch leven thans voor de arbeidereklasse onnoemelijke ellende zou medebrengen, zonder de econo mische en geestelijke voorwaarden voor het socialisme gunstiger te maken 4. Is van oordeel, dat wilde bewegingen van groepen grootendeels ongeorganiseerde ai beidere, welke uit de crisis ten deels spon taan voortkomen, ten deole worden ge kweekt, de kracht van de arbeidersklasse voor de bescherming van haar levensbelan gen en voor de verwezenlijking van het socialisme niet vergrooten, veeleer zullen ïeidfen tot uitkomsten, voor de arbeiders en hef socialisme nadealïg; dat de Partij in deze moeilijke omstandig heden onwrikbaar moet blijven vasthouden aan haar beginselen en aan haar strijdwijze en naet wankelen mag in haar overtuiging, dat slechts door toenemende scholing der sociaal-democratie, het proletariaat het ver mogen zal verwerven om zijn socialistische doeleinden te bereiken dat derhalve door de Partij ook geen voed sel mag worden gegeven aan den waan, als of thans met, agressief geweld de weg naar het socialisme beter en sneller, dan n et de beproefde strijdmiddelen der sociaal-demo- eratie zou kunnen worden gebaand; dat inzonderheid moet worden gewaakt tegen het gevaar, dat de arbeidersklasse zou erawakken in haar strijd voor de hand having en de verdere ontwikkeling der de mocratie, die een wezenlijk bestanddeel fs van de beginselen en d« idealen der Partij; 6. spreekt als zijn wil uit, dat de afaee- lingen en de leden der Partij trouw zullen blijven aan haar grondslagen, strijdwijze en doeleinden en dat haar actie met zal wor-„ den geschaad door teganleiding van tot haar behoorende personen of groepen 6. erkent als een belang voor de Partij het recht van alle leden, om inzichten, Vtr- eonigbaar met de beginselen der Partij, doen afwijkende van die harer meerderheid en barer leidende organen te zijn toegedaan en aan deze op organisatorische wijze uiting te geven 7. stelt vast, dat zoowel in de afdeedingen der Partij als m haar pers, met name in liet daarvoor uitgegeven weekblad „De So ciaal-Democraat", de vrije meeningsuiting gewaarborgd is; 8. eischt van vele leden der Partij, dat zij z'ch zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groepee- rincen,. alsmede van andere handelingen, die de eenheid der Partij in gevaar brengen en haar strijdkracht schaden 9 eischt derhalve, dat de bladen „De So cialist" en „De Fakkel" zullen worden op geheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partijgenoo- ten. die ten doel hebben de taktiek der Par tij te behandelen en belegd zijn door andere dan de daartoe door de Partij bevoegd ver klaarde instanties, 10. draagt aan bet Partijbestuur op, voor Het hooge water valt. Overal wordt val verwacht. De Waal voor Nijmegen is in het vorige etmaal nog 12 c.M. gewassen. De stand was gistermorgen 11.92 M. boven N.A.P. Keulen meldde gistermorgen een was van 16 c.M. V au den boven-Kijn wordt than» flinks val gemeld, zoodat wanneer gunstiger weersom standigheden blijven aanhouden, binnen en kele dagen ook in ons land val verwacht kan woraen. De toeBtand op de Maas bij Grave is niet noemenswaardig veranderd. De veerdiensten tusschen Noord-Brabant en Noord-Limburg zijn gestaakt, waardoor veel ongeriet ver oorzaakt wordt. Maastricht seint echter sinds Zondag val, zoodat ook hier het voor uitzicht bestaat, dat de toestand spoedig zal verbeteren. te Zalt-Bommel is over stroomd. De overtocht geschiedt met twee stoombootponten vice-veraa. WerkloozenrelletjeB te Rotterdam. Wethouder De Zeeuw lastig gevallen. Vier moties van wantrouwen. Tijdens de Raadszittung, die gistermiddag plaats voiki had zicih een groep werktoozen voor het stadhuis vereaméld. Toen om kwart over vier na afloop der vergadering wethouder A. B. de Zeeuw, ver gezeld van zijn partijgenoot mr. Donker voorzitter van de sociaal-democratische raadsfractie, naar buiten kwamen» werden zij door de werkloozen uitgejouwd. De hee- ren De Zeeuw en Donker liepen daarop in hinken pas door langs de Coolsingel in de richting van het Gallandpletn, waarbij zij door werkloozen werden gevolgd. Deze ble ven eerst op «enigen afstand. maar bij de Academie voor Boeldende Kunsten geko men, begonnen Zij «r den looppas in te zet ten, zoodat even vwderop, bij het Gymna sium een vrij groot troepje den wethouder en het raadslid tjad angehaald. Joelende drongen de werklooten steeds meer op, zoo dat de beide H-D.A.P.-ers hun pas nog ver snelden. Fen aantal agenten, waarbij eeni- ge met den blanken sabel w de hand1, ren de naderbij om de heeren De Zeeuw en Donker te ontzetten. De joelende groep werd toen venspreid, waarbij eenige klap pen werden uitgedeeld. Van deze gelegen heid maakten de wethouder en het Kaads- dii gebruik om te verdwijnen. Len en ander veroorzaakte op het druk ke Ualiandpletn nog al wat consternatie. Een stormachtige vergadering. Gisteravond .heeft de Federatie Rotter dam van de S D.A.P. een zeer druk bezochte leden vergadering gehouden, waarin gespro ken is over het standpunt, dat de sociaal democratische wethouders in het Qollege van B. en W„ en de sociaal-democratische raadsfractie hebben ingenomen ten opzich te van de voorgestelde korting op de ge- meenteloonen. De vergadering had een stormachtig verloop. Tijdens de debatten werden niet minder dan vier moties inge diend, doch geen enkele is in behandeling kunöen komen, ln het algemeen bleek de vergadering te zijn tegen het door de voor mannen ingenomen standpunt Toen om half één de vergadering moest worden ge schorst bleef bet nog geruimen tijd rumoe rig in de zaal. De menachen wilden niet vertrekken en riepen maar steeds: „Wij eischen stemming". Ook kreten als De Zeeuw moet weg" werden gehoord. Het was reeds bij éénen toep eindelijk de zaal ont ruimd was. Een stamboom van 7 meter. Groote aanwas van erfgooiers in Stad en Lande. De 112 leden der familie Schaap. In de Donderdag gehouden vergadering van Stad en Lande van Gooiland, werden alle meuwgekozen bestuursleden toegelaten, 'lot leden van het digelijksch bestuur wer den gekozen de heeren J. J. Klaarenbeek, Blaricum,. vice-voorzrtterB. H. Bakker, Hilversum en G. Rebel, Huizen, Nu voor de leden ter bijwoning van de algemeeno ledenvergadering een Jwesentie- geld van f 7.60 weTd uitgekeerd, waren er verschillenden, dj« eenvoudig de presentie lijst van te voren teekenden en dan weer weggingen. De heer De Bordes, burgemees ter van Bussum, noemde dit oplichting, al was deze dan door een lacune in de wet met strafbaar en wenschte maatregelen daartegen De heer Hom zelde, dat deze oplichting niet al leem bij erfgooiers maar ook bij hooge Staatscolleges voorkomt. Besloten werd de 'eden bij het begin der vergadering de toegangskaart te laten inle veren bij ,het einde het aanhangsel van de toegangskaart. Beide stukken zullen dan als bewijs daenen voor het recht op presen- Nu de te N aarden deze kerk met staan voor het houden va gadenngen, om de wanordelijke t-wneeien, die zich tijdens deze vergaderingen hebben atgeapeeld, heelt het bestuur besloten een groote tent te huren van 120U M2. oj vlakte met plaatsen. Nu er kans bestaat dat de f 2 mULoen, zijnde de opbrengst van den verkoop van de gronden voor het Gooireservaat, eerst daags onder de leden van Stad en Lande verdeeld zal worden, ig het aantal gegadig den tiaar het iidniaatsciiap buitengewoon toegenomen. Bedroeg het getal erfgooiers enkele jaren geleden nog 1U0, than8 as dit leeds gestegen tot, 13.000 eu op de vergadi ring van Donderaag j.l. waren wederom 430 aanvragen om op de ledenlijst geplaatst te worden. 2b9 gegadigden ki deilijk bewijzen, dat zij sinds 1700 recht- strees in mannelijke lijn van een erfgooier afstamden, maar 112 leden van de familie Schaap uit Huizen konden dit bewijs niet afdoende leveren. Wel hadden zij een stam boom doen vervaardigen, die op papier 7 M. lang was en langs de wanden van de vergaderzaal v.aa opgehangen, maar de moeilijkheid zat Hem in een tweetal voor vaders, die beiden Gijebert Schaop heetten, van wie de een, Gijsbert Schaap Lzn., in li79 ia gestorven en de andere, Gijsbert Schaap Jzn., in 1780 ia doodgegaan. Op de ledenlijst van 1805 komt wel een Gijsbert Schaap zonder verdere aanduiding voor, maar nu is niet meer na te speuren, wie van beiden de eigenlijke ertgooier was. Het bestuur besloot alle 112 „Schapen' den rotgang tot den erfgaoieraatal te ont zeggen. De Hilveretunsche kantonrechter zal nu deze staniboompuzzle uit te zoeken krij gen, ot de Huizer „Schapen" kunnen wor den toegelaten. (Msb.). Twee Engelschea beroofd. In hun hotel door een ober-kellner bedwelmd. Twee LngeiecJie heeren, die in een hotel te Rotterdam logeerden hebben dezer dagen bij de politie aangitte gedaan, dat zij in hun hotel bestolen waren voor 20 bankbil jetten van 5 pond, 15 bankbiljetten vaai één pond en 20 gulden. Zij verklaarden, dat zij waarschijnlijk bedwelmd wairen geworden. Hiervan werd aanvankelijk de oberkellner verdocht. Hij werd aangehouden, doch werd na het. eerste onderzoek xn vrijheid gesteld. Later heeft de politie echter aanleiding ge vonden hem weer te arresteeren. Het was gebleken, dat de beide Lngeischen dien avond een Duitsche kennis op bezoek hod den gehad. Deze was den bewusten avond door de politie slapend in de stad gevonden. Hierbij was gebleken, dat hem waarschijn lijk een slaapmiddel was toegediend. Boven dien had de nachtportier den oberkellner veel later dan zijn gewoonte was, naar be neden zien komen. Dit geval heeft de politie gecombineerd met de aangifte van de beide Engelsehen. Het bleek* dat. de^e met den Duitsclier in de schrijfkamer van het hotel hadden zitten praten Zij bestelden een whiskey soda, weLke door den ober weid gereserveerd. Het was den bar-keeper Opge vallen, dat de oberkellner een balletje had fijngewreven. De Engelschen stuurden den ober met de whiskey terug omdat er ascii in zou zitten. Deze vond het echter naet noodig om nieuw» whiskey klaar te maken, doch heeft die inhoud van de glazen gezeefd De beide Engelschen en de Duitscher heb ben toen him glazen leeggedronken, waarna de Duitscher ie vertrokken om later op den bank in slaap te vallen De ober heeft ge wacht tot. de beide Engelschen zich in hun slaapkamer hadden teruggetrokken en tot hij meende, dat zij goed en wel in slaap waren geraakt. Hij is toen de kamer bin nengegaan en heeft uit hun kleeren het geld gestolen. Hij heeft voor de politie een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij ia ln ver zekerde bewaring gesteld. Uit de Tilburgsche Textielnijverheid. Loonsverlaging aangekondigd. De Tilburgsche correspondent van het Handelsblad' meldt: Evenals in de Tilburgsche wollemstoffen- mdustrie, waar de loonsverlaging per 4 Ja nuari j.l. weid aanvaard, zijn ook reeds ge- ruimen tijd onderhandelingen gaande, tus schen de Ned. R.-K. Vereeniging van Werk gevers in de Textielnijverheid en de arbei dersorganisaties, om te komen tot eene her ziening der loonen. Op 23 en 24 December berichtten evenwel de onderhandelende organisaties St. Lam- bertus, Unitas en De Eendraolit, dat zij met bereid waren, om de voorstellen te aan vaarden. De werkgevers hebben daarop een Loons verlaging afgekondigd, die in hoofdzaak neerkomt op de volgende regeling: I. De minimum uurloonen der C.A. 1920 voor de mannelijke arbeiderB van 24 jaar en ouder, blijven ongewijzigd; de munimum-uurloonen der mannelijke ar beiders van 20 t.m. 23 jaar worden met 5 pet. verlaagd, i minlmum-uurloonen der vrouwelijke arbeiders van 19 jaar en ouder worden met 5 pet. verlaagd1; j mmimum-uurloonen der vrouwelijke arbeiders beneden den leeftijd van 19 jaar worden met 7$ pet. verlaagd, II. Met inachtneming van het vorenstaan- worden alle uur-, stuk- en weekloonen voor de mannelijke arbeiders van 20 jaar en ouder en voor de vrouwelijke arbeiders van 19 jaar en ouder met 5 j>ct. verlaagddie mannelijke arbeiders beneden den leef tijd van 20 jaar en die der vrouwelijke ar beiders beneden den leeftijd van 19 jaar ieit 7J- pet. Deze verlaging der feitelijke loonen treedt ia werking met ingang van de tweede volle loon weck van Januari 1932. III. De verlagingen der feitelijke loonen vinden geen toepassing voor den z.g. gera- tionaliseerden arbeid, waarbij dc tarieven reeds verlaagd wenden. De werkgevers hebben uiterlijk heden be richt gevraagd of loonsverlaging aanvaarden. Bij Gorgel droog met jWYBERT beschermt U ieder jaar tegen ver koudheid en catarrh. Mtin In o,ltl-cctc 21. overleg is voor het antwoord uitstel ver leend tot 12 Januari a.s. Inmaddels heeft de N.V, Textielfabrieken H. van l'uijenbroeg te 'lllburg en Goirle, aan baar personeel per 6 Jan. j.i. eene cir culaire gericht, waarin zij een loonsverla ging van 5 procent atkondigt, ingaande met de tweede ioonweek in aJnuari, d.i. 13 Jam. voor Tilburg en 14 Jan. voor Goirle. RADIO-NIEUWS. HSlversum: 4.30 mevr. Ant. v. Dijk kinderuartje, met medew. v. H. E. Kuyl- man; 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, Willem Herckenrath, bariton; 6 u. Onder wijsfonds voor de binnenvaart; 6.30 orkest; 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fed Fry; 8 u. A-V.R.O.-Variété, o.m. mu ziek en dierenimitaties; De vier Kaeth's, Kovacs Lajos en Wouter Loeb; 10.15 Twee schetsen van Nono, spelers mevr. E. de Boer—v. Ryk en Nono; 11 u. gramofoon- muziek, o.m. Comedian Harmonists. Huizen: 3 en 4 u. gramofoonmuziek; 5 u. K.R.O.-kunstensemble o.l.v. Piet hus- tenhouwer; 6.45 Cursus Engelsch door J. F. v. d. Sloot; 7.10 A. Tuinstra „lamburg en Nederland"; 7.45 Verbondskwartiertje; 8 u. KJLO.-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen; 9,30 in leidend praatje op den a.s. cursus d. mid denstand; 11 u. gramofoonmuziek. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Nog eens de afschaffing van de kermis. Geachte Kedaetae» Drie Raadsleden ontdekten in nyjn stukje van verleden week zekere „handigheid", hVenwel was het een beantwoording van duidelijk gestelde vragen en was ik er mij van bewust, dat Dr. Z. er met den man naaf was zich met „handigheidjes" tevre den te stellen. Wat bevatte nu het ingezonden van 1.1. Zaterdag? Allereerst „Een belofte op den man af is niet gegeven." En daarna volgden tcnige beweringen waarover Dr. 'L. ook iets gevraagd had, doch waarop door mij slechts wa^ gewezen op Auto-suggestie. „Er was geen belofte, natuurlijk niet" wordt gezegd maar... er was een overeenkomst „waar tegen geen stem heeft geopponeerd" en daarom zou deze met een belofte gelijk te stellen zijn. Hier is wel heel gemakkelijk gebruiik gemaakt van heti: Wie zwijgt stemt toe, in tegenstelling met de spreuk door Sijbrand Bottelaar kort geleden in Uw blad aangehaald Als de domme spr '«kt, zwijgen de wijzen. Ach, ware ik iin het bezit van de welversneden pen van laatstgenoemde groo- te onbekende, ik zou over deze wondereoor- tige „overeenkomst" nog een en ander zog gen. Dat wat één of eenigen der saamgoko- men derttten, naar ik wil aannemen, heb ben opgemerkt over: het niet aansnijden van principieel» zaken die geld zouden kos ten, terwijl alle anderen zwegen of beter nog het mtusscihen over iets andere hadden, wordt tot een overeenkomst geproclameord. En die overeenkomst zou weer gelijk zijn aan een belofte. Vervolgens vrijheid geven to^ allerlei liefelijke benamingen. Het kan soms vèr gaan. M. de K. ik dank U voor de verleende en gewaardleerde gastvrijheid. E. A. POIJfiT. Wimtervoedering van vogels. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vogel- voedenng wensohelijk en bij het invallen van strenge koude zelfs noodzakelijk wordt, wekken de ondergetockendennamens het Comité voor winter voedering van Vogels, al ien, die er toe willen bijdragen een zoo uit gebreid mogelijk en vogelstand! gedurende het ongunstige jaargetijde in het leven te hou den, op, hunne maatregelen daarvoor te remen. Evenals verleden jaar vestigt de oommis sie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wmtervoedertmg, die door ieder een uitvoerbaar is, te vinden-zijn. De bro chure ie op aanvrage kosteloo*, verkrijgbaar bij het secretariaat der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren, Prin ses Manestraal 40, 's-Gravenhage, bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengraoht 540, Amsterdam en bij het secretariaat van de Nederlandsche Natuurhistorische Ver eeniging. Westerlaan 7. Aerdenhout. Onderwijzers en jeugd lei ders kunnen, voor zoover de voorraad toereikend is, een aan- exempl&ren bekomen ter verspreiding onder de door hen geleide jeugd. De Comissie, Ir. N. VAN POETEREN, inspecteur hoofd van den Plantenziektenkundi- gen Dienst. Jhr. L. J. QUARLES VAN UFFORD, eere-voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging, tot Bescherming van Dieren. JDRIJVER, secretaris van de Neder landsche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels. Dr. JOH. J. VAN BURKOM, voorzit- ter van de Nederlandsche Natuur historische Vereeniging. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 12 Januari. Hoogste stand 766.7 te Memel. Laagste stand 13T.7 te Reykjavik. Verwachting: Matige, later weer toene mende zuid-westelijke tot zuidelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Later regen. Weinig verandering in temperatuur. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Jan. 1932. De werkloosheid onder de bouwvakarbeiders. Een adres aan den Raad. De heeren Kolenbrander en de Groot, resp. voorzitter en secretaris van de G.B.B., hebben een adres tot den Raad dezer Ge meente gericht, waarin zij ter kennis bren gen, dat onder de bouwarbeiders groote werkloosheid heerscht; dat deze arbeider.* niet vallen onder de bteunregeling, zooais ueze doer den Minis ter van Bini.eolandsciie Zaken en Land bouw d.d. 7 Januari 1931 is vastgesteld, aangezien er ;u het bouwbedrijf geen sprake van crisiswerkloosheid zou zyn; dat het aantal werkloozen onder deze groepen grooter ',i dan ooit niet alleen om dat er thans min sr werken worden uitge voerd, maar ook om lat reeds jn uitv. «ring zijnde werken mo ten worden stopgezet als gevolg van de omstandigheid, dat geen boudcredieten worden verleend. Redenen waarom adressanten den Raad verzoeken, er bij de Regeering ten sterkste Cp aan te dringen, dat de bouwarbeiders alsnog onder de crisis-werkloozen worden gerangschikt. Examen Duitsch. Geslaagd te Gouda voor het Handelswe- tenschappelijk examen Duitsch onze stad genoot, de heer C. J. de Gruil, leerling van den heer C. J. v. d. Putte, alhier. Kantonrechter-plaatsvervanger. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gouda, Mr. R. Rensma. Brand in de Kaarsenfabriek. Gisterenmiddag om 10 min. voor half 5 werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaamden brand in de Kaarsenfabriek. De brandweer rukte onder leiding van den brandmeester H. de Meer, onmiddellijk niet groot materiaal uit. Bü de Kaarsenfabriek gekomen bleek zij evenwel geen dienst behoeven te doen, daar het personeel van de fabriek het begin van brand, dat vermoedelijk ontstaan was door het verkeerd openen van een kraan, met eigen middelen reeds had gebluscht. By het uitrukken heeft de brandweer zeer veel hinder ondervonden van nieuws gierigen op den weg. De brandweer-commandant verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen dat het noodzakelijk is dat het publiek bij het na deren van de brandweer ruim baan maakt op dein weg, teneinde de brandweerauto's gelegenheid te geven zoo snel mogelijk hun weg te kunnen vervolgen. Elke minuut ver traging op weg naar een brand, kan nood lottige gevolgen hebben! Wij wy'zen er tevens op dat in de Alg. Politieverordening een bepaling is opgeno men dat bestuurders van voertuigen en trekdieren en geleiders en drijvers van vee verplicht zijn op straat voor het brand- weermaterieel zóó tydig uit te wijken, dat de vaart hiervan niet behoeft te worden verminderd. Uitslag verkooping gehouden door Notaris G. W. Nagtglas Boot. De uitslag van de gisteren door Notaris G. W. Nagtglas Boot in Hotel „de Zalm" gehouden openbare verkooping is als volgt: Perceel Wilhelminastraat 100, 60,'62. Koopster Mevr. de Wed. H. Boeki-Frenk te Hiüegersberg voor 3500.—; Perceel Raam 126, 128 en 130. Kooper de heer A. Fokkers Sr. voor 540. Perceel Groenendaal 91. Kooper de heer C. Noordegraaf voor 3600. Een muziektniddag voor de Ver. van Huisvrouwen. Zooals wy reeds hebben gemeld, biedt het bestuur vapi de Ver. van Huisvrouwen haar leden, morgenmiddag in Hotel „de Zalm" een muziekmiddag aan. Op deze muziekmiddag zullen zich doen hooren Mejuffrouw Betty Rutgers en Mejuffrouw Bé Pimentel, beiden uit Am sterdam. Mej. Pimentel zal spelen het orgelconcert no 8 van G. F. Handel, daarna met Mej. Rutgers Variations (Bes gr. T.) vierhandig van F. Schubert en Petite Suite, eveneens vierhandig van Cl. Debussy. Na de pauze speelt Mej. Pimentel een Nocturne en Polo naise van Fr. Chopin. Mej. Rutgers zal een drietal oud-F 'ran- sche liederen zingen van F. J. Haydn, Der Sandmann en Das Verlass'ne Magdelein van R. Schumann en Waldwanderung en Mar- garethens Wiegelied van Grieg. Na de pauze een tweetal liederen van Chausson en besluiten met een viertal Hol- landsche liedjes. Gedurende de pauze zullen de leden in de gelegenheid zyn kermis te nemen van een expositie van de firma van Dissel uit Eind hoven, voor welke firma Mejuffr. H. H. Kortenoever als agentesse optreedt. Het Nederlandsch Fabrikatenhuis. Tentoonstelling in „Ons Genoegen". De Vereeniging het Nederlandsch Fabri katenhuis heeft gisteren haar tentoonstel ling, welk» gedurende een tweetal dagen in de Soc. „Ons Genoegen" wordt gehouden, geopend met een lezing door haar voor zitter, den heer J. P. J. Bron, voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda en den 'ILK. Vrouwenbond. De heer Bron begon met te wijzen op de treurige toestand waarin vele bedrijven ver- keeren, en op de zeer pessimistische uitla tingen van vele vooraanstaanden in den lande, o.a. oud-minister Colyn, Minister Ruys de Beerenbrouck, de Directeur- Generaal van den Arbeid ex., die er allen van overtuigd zyn dat de toe stand zeer ernstig is, dat zy beter zal wor den wanneer het werkeloozenaantal minder wordt. Dit laatste, meende spr„ hebben de huisvrouwen in dé hand. Deze willen wel meewerken, maar tot nu toe was de juiste weg nen nog niet bekend. bpr. wil met uitwyden over vrijhandel of protectie, waarschuwde ook tegen boycot en hetze tegen het buitenland. Hy wil den ver bruikers leeren, tegenover het in andere landen steeds groeiend nationalisme, met immer hooger lolmuren, te stellen een daad van een in allt opzichten gerechtvaardigde zelfbescherming, nl. van voorkeur voor de producten van Nationale Nijverheid, mits ueze in fewaiiteit en aesthatische verzorging niet onder en in prys niet boven de buiten- laiKische artikelen staan. De actie, het enthousiasme alleen, kun nen verbetering brengen. Van de huisvrou wen en a.s. huisvrouwen moet het komen. Het vestigen van toonzalen met uitslui tend Nederlandsche producten, zooals het Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht, het ver spreiden van circulaires en brochures, het piopageeren ui Pers en Radio, het organi- seeren van exposities en voordrachten in vele plaatsen van ons land, het publiek voorlichten, over de artikelen, welke in ons land gemaakt worden: zóó moet het volks geweten wakker worden geschud, steeds weer moet men, er by de verbrui kers op aandringen de Nederlandsche aröei- ders in staat te stellen het brood voor hen zelf en hun gezin door arbeid te verdienen. Het beste is dat de verbruikers altyd maar weer opnieuw by het doen hunner in- koopen vragen naar Nederlandsche produc- ten, in Nederland vervaardigd. Het moet langzamerhand onmogelijk worden, dat er gecoquetteerd wordt met de uit het buiten land ingevoerde artikelen, welke Nederland overvloedig voortbrengt. Indien de huisvrouwen trotsch gaan op de producten van Nationale nijverheid, dan zal het langzamerhand onmogelijk worden dat men schoenen „snoes noemt, schroeven „screws", Tilburgsche stoffen, onder het praedicaat Engelsch verkoopt, van fluweel, velours, moquettte, tryp enz. eischt dat ze uit het buitenland afkomstig zyn. Er zyn duizenden voorbeelden waarvoor wij ons moeten schamen. Door het kiezen van na men, al3 Fransch flanel, Fransche wollen dekens, Vlaamsch linnen, voor producten, die in Nederland overvloedig worden ver vaardigd, maken wy onszelf belachelijk. Spr. is overtuigd, dat de huisvrouwen het middel bezitten en zullen aanwenden om het Nederlandsch Staatsgezin te steunen en daardoor het eigen gezin te bevoordee- len, de werkeloosheid te verkleinen, de be lasting te verlagen, een einde te maken aan de zoo fuwesta invoersaldi, welke zich sinds 1924 in stygende lijn bewegen. Wy Hollanders, zoo zei hy, zyn by uit- siek internationaal. Maar het internationa lisme is er niet alleen voor ons. Wy willen geen tolmuren, hooge invoerrechten, boy cott of iets dergelijks, maar toch zullen we de Nederlandsche industrie er boven op helpen. Gezond nationalisme is niet alleen goed, maar zelfs broodnoodig. Dat men dit bedenke. 75 van het nationale inkomen komt in de tonde» van de 'huisvrouwen. Waarom zou men met dit geld het buitenland be- voordeelen, ligt, zoo vroeg spr., de welvaart van het eigen land U niet nader aan het hart? Zeg daarom in elke winkel: >rIk wil Nederlandsch fabrikaat". Wek in uw cor respondentie naar Indóë uw familie en ken nissen op hetzelfde te doen en uw succes zal enorm zyn. Maar wat zijn er nu voor Nederlandsche producten? Het Nederl. Fa brikatenhuis zal u ze leeren kennen. Een vijf-enrtwinitig zyn er hier geëxposeerd. De stands zijn bijzonder smaakvol ingericht vooral die van de Kon. Ver. Tapijtfabrieken met een collectie tapijten Na de pauze, waarin een rondgang langs de stands plaats had, werden er mooie prij zen verloot. De heer Bron wees er nog eens op, dat men facbuurs moet eischen waar opstaat dat alle gekochte goederen van Ne derlandsch fabrikaat zijn. Er zullen dan winkels komen die niets anders als goederen van Ned. fabrikaat wenschen te verkoopen. Tenslotte dankte hy zeer voor het aandach tig toehooren en verlieten de huisvrouwen met goede voornemens de tentoonstelling. Derde Nutsavond. Spreker de heer Johan Koning. Niet het Rotterdamsch Trio, maar de heer Johan Koning, oud-redacteur van het Soerabajasch Handelsblad zal op de Derde Nutsavond in den Schouwburg op Woens dag 20 Januari optreden. De heer Koning zal spreken over het zedeleven der inheemschê rassen in Ned. Indië. Lichtbeelden zullen het gesproken woord verduidelijken. De heer Koning is een gezellig causeur, die overal waar hy optrad veel succes oogstte. Aangehouden. Door de politie is procesverbaal opge maakt Ce. C. v. d. K. terzake misdrijf ge noemd in art. 239 W. v. S. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 8 Jan.: Jacob, z. van J. Becker en F. van Dijk, Winterdijk 4a. Hendrikus Gerardus, z. vim W. J. Middel- weerd en A. F. van Waas, St. Joseph- straat 15. 10 Jan.: Antonius Joseph Marie, z. van Th. Houdyk en E. Franzfeld, M. Tiende- weg 7. Alida Maria Johanna, d. van G. Rijnbeek en A. M. Barendse, Erasmus- straat 16. 11 Jan.: Elizabeth Maria Theresia, d. van J. Th. van Asten en M. J. Laramering, Boschweg 50. Catharina Jqhanna, d. van C. G. J. Steenbergen en E. M. Aarts, Mr. van Heusdestraat 9. OVERLEDEN: 10 Jan.: Cornelia Ver boom, geh. met Jan van Dam, 76 j. Ja- comina Scherft, 89 j. 11 Jan.: Karei Zandvoort, 77 j. Ageaoa 13 Jan. 8 uur Luthersche Kerk afd. Gouda Nederl. Christen-Vrouwenbond. Lezing te houden door Mevr. v. d. Linden-de Bruijn. 13 Jan. 8 uur Soc. ,4e Réunie" Volksüni- versiteit cursus te houden door Prof. Dr. H. Bolkesteyn. 13 Jan, 27 Jan. en vervolgens Woensdag om de 14 dagen School Pr. Hendrikstraat ingang Eerste Schoolstraat, Medische .cursus ander leiding van Dr. J. Kroon dijk voor de afd. Gouda van de Ned. Centr. Reddingsbrigade. 13 Jan., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Uit voering Gem. Zangver. „Excelsior". 13 Jan. 3 uur Hotel „de Zalm' Ver. van Huisvrouwen, Muziekmiddag. 14 Jan. 8 uur Nieuwe Schouwburg, Jan van Riemsdijk. 16 Jan. Jaarvergadering van de Zuid-Holl. Athletiekbond. 20 Januari en vervolgens telkens om de 14 dagen cursus door Dr. Kroondijk te houden in bevrydings- an vervoergrepen, zelfde lokaal, zelfde school voor dezelfde vereeniging. KUNST. Fritz Hirsch naar Parys. Naai- men ons mededeelt, heeft de Fritz Hirsch-operette een uitnoodiging ontvangen van de directie van het Théatre Pigalie te Farys, om aldaar een reeks van voorstel lingen te komen geven van de welbekende operette van Paul Abraham Viktoria und ihr Husar. By het gezelschap is voorts een nieuwe groote operette in studie: Rund um die Liebe, operette in 3 acten van Bodansky en Thelen, muziek van Oskar Straus, den com ponist van Ein Walzertraum. De première kan reeds binnenkort wor den tegemoet gezien. Aan deze moderne operette zal men tal van attracties verbin den, o.a. een modeshow. UIT DEN OMTREK. NIEUWKOOP. Beroep Rem. Kerk. Tot predikant by de Remonstrantsche Kerk is beroepen de heer J. Nienhuis, pro ponent te Leiden. STOLWIJK. Het dorpsplein. Door B. en W. alhier is aanbesteed het bestraten en vlak maken van het dorps plein alhier. Ingekomen waren 11 biljetten. Laagste inschrijver firma A. de Vreugt al hier voor 6690.—, aan wien het werk is op gedragen. WADDINXVEEN. Benoeming. Bij beschikking van den Minister van On derwijs K. en W. is voor 1932 benoemd tot hoofdassistent aan de Rijksuniversiteit te Leaden by de geneeskunde, ónze vroegere dorpsgenoot W. J. Bruins Slót. Heemraad Zwdplaspolder. By de stemming voor een Heemraad van den Zuidplaspolder mede geleden iir deze ge meente werden uitgebracht 364 geldige Uitgebracht wenden als volgt: de heer D. L. Oudyic, 130 stemmen; de heer A. Kroes, 68 stemmen; A. Vente, 50 stemmen; A. van Bergen, 22 stemmen; P. v. d. Bas, 21 stem men; P. Oudyk, 19 stemmen; P. Koetsier, 17 stemmen; J. v. d. Spek, 11 stemmen; F. Kazius, 10 stemmen; J. Timmerman, 6 stemmen. Daar geen der heeren een vol strekte meerderheid heeft bekomen, zal een herstemming plaats hebben tusschen D. L. Oudyk en A. Kroes, beiden wonende in onze gemeente. RECHTZAKEN. Is een „tamme" fazant ook „wild"? Kwestie voor den Hoogen Raad. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wynveldt, concludeerde gisteren in een zaak van den officier van Ju3Ütie te Arnhem contra J. Soetendal. Deze laatste heeft.een fazantenkw^ekerij te Lunteren en is verbaiiseerd omdat hy fazanten ten verkoop had nadat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken voor Gelder land den jachttijd had gesloten verklaard. De kantonrechter te Wageningen achtte het ten laste gelegde wel bewezen, maar niet strafbaar, omdat volgens de jachtwet het ten verkoop voorhanden hebben van wild (op bepaalde tydeni) weliswaar straf baar is, doch op een boerderij uitgebroede fazanten niet tot „wild' gerekend kunnen worden. De ambtenaar van het O.M. te Wagenin gen teekende hooger beroep aan tegen dit vonnis, een beroep doende op het K.B. van 19 Februari 1931, waarin ook fazanten ge rangschikt worden onder „wild" krachtens artikel 1 der Jachtwet. De rechtbank te Arnhem heeft het vonnis bevestigd. Inzake het hiertegen door den Arnhemschen officier van Justitie ingestel de cassatieberoep overwoog mr. Wynveldt, dat de Jachtwet ook allerlei andere dieren als „wild" noemt, hetgeen niet wegneemt, dat vel» dezer ook als pluimvee kunnen voorkomen. Dit laatste is het geval met fazanten, die op een boerderij uitgebroed en gekweekt zyn. In dit verband conclu deerde spreker tot verwerping van het be roep. Arrest Februari. Verzet door een advocaat. Wegena het niet voldoen aan dte vordering van een ambtenaar en wederspannigheid as een advokaat te Waeeenaar, daar den poli tierechter Ln Den Haag veroordeeld tot een geldboete van f 100, eube. 25 dagen hech tenis, van welk vonnig hij ln hooger beroep is gekomen. Verdachte heeft dezen zomer te Wasse naar een auto gepakeerd ter plaatse waar dit verboden is. Toen hem door een agent gelast werd de auto te verwijderen weogerde hij zulks. Daarop wilde de agent verdachte naar het politiebureau overbrengen, doch "deze zeide. „ik ga er zelf heen, het* maar achter mij aan.'' De agent walde verd. daar op arresteeren, doch deze verzette zich, met het gevolg, dat de agent de gummistok trok eu verdachte dwong de auto te verlaten- Daarop werd besloten gezamenlijk i aar het bureau te rijden. Er waren nog twee andere personen ui de auto. „Waar zullen we hent heenrijden r" zei verdaqhte sarrend. De agent trok toen oen revolver en dwong verd. te doen, wat hij hem gelastte, waarop naar het bureau gereden werd, waar proces vei- baal werd opgemaakt. De agent bevestigde ujn vroeger afgeleg de verklaringen. Verdachte betwistte, dat hij verzet l&u hebben gepleegd eu had twee getuigen a dé- De president wees er verdachte op, dat verschillende ooggetuigen zijn gedrag tegen over de poLLe hebben gelaakt. De procureur-generaal mr. A. lirant^, re quisitoir nemend, zei dat wij gelukkig in een rechtsstaat leven, waarin niemand zich onrecht bahoeit te laten aandoen, zoodat hy gelegenheid heelt zich te beklagen over on recht of vermeend onrecht, hem door het openbaar gezag aangedaan, ieder beschaafd burger weet dat, ook verdachte die een aca demische opleiding heelt gehad. Deze meen de zich boos te kunnen maken omdat een eenvoudig politiebeambte hem gelastte nets te doen, wat hij niet verkoos. Spr. noemde het fett ernstig en kon geen motief vinden verandering te brengen in de aan verdachte in eerste instantie opgelegd: straf. Jhr. mr. S. M. S. de Rauitz uit Amster dam, voor verdachte pieatend, betwistte dat de houding van zijn cliënt op verzet gericht was, PI. conciudeende tot vrijspraak subfl. ontslag van rechtsvervolging. Arrest 2q Januan. LAND- EN TUINEOUW. Productie en uitvoer van varkens. De directie van den landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van, 31 De cember tot 6 Januari zyn geslacht voor baconbereiding 6614 varkens (voorafgaan de 7 dagen 4146), terwyl werd uitgevoerd bacon afkomstig van 4083 (1710; varkens. Volgens telegrafische mededeel>ng van het Deense he 1 departement van landbouw werden in Denemarken in dezelfde periode 127.918 (109.117) varkens voor bacon ge slacht. De totale invoer van bacon in Groot- Brittannië beliep in de week van 28 l)ec.— 2 Jan. 207.793 (105.453) cwts. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam. 12 Jan. Aangevoerd 267 paarden, 4 veulens, 752 magere en 885 vette runderen, 321 vette kalveren, 210 graskalveren, 610 nuchtere kalveren, 119 schapen of lamme ren, 3 varkens, 26 biggen, 10 bokken of gei ten, 4 ezels. Pryzen: Runderen le kw. f 0.66--0.76, 2e kw. 0.560.66, 3e kw. 0.36—0.66; Stie ren le kw. 0.610.59, 2e kw. 0.450.51 3e kw. 0.400.45; Kalveren le kw. 1.18 —1.26, 2e kw. 0.90—0.9«, 3e kw. 0.78— 0.90, alles per K.G, Melkkoeien 180—300; Kalf koeien 190 —310; Stieren 10O—340; Pinken 80— 140; Graskalveren 35—30; Vaarzen 170 200; Werkpaarden 160—275; Slacht- paarden 100-185; Hitten 65—130; Nuchtere kalveren 59; Fokkalveren 9-18; Biggen 4-10. Runderen waren zeer ruim aangevoerd, de handel zeer slecht.Stieren ruim aange voerd, weinig kooplust en veel lager in prijs. Vette kalveren door een grooten aan voer byna onverkoopbaar. Er werd dan ook nog minder besteed dan gisteren. Melk- en kalfkoeien aanvoer niet groot, stroeve han del. Jong vee handel slecht. Siachtpaarden werden, in verband met de lagere prijzen van varkens en runderen, zeer weinig ge vraagd en daardoor ook lager in prys. Nuchtere kalveren handel zeer traag en minder; een enkel goed koppeltje ging tot 2 gld. boven noteering. Fokkalveren ook traag. Biggen weinig omzet. Kaasmarkt Bodegraven. 12 Jan. Aangevoerd 221 wagens, teza men 9059 stuks. Prijs: le srt. m. r.m. ƒ27— 32, 2e srt. m. r.m. 25—26. Handel matig. DKAADLOOZE DIENST. De spoorwegen in Noord-Mandsjoerye. SHANGHAI, 12 Jan. Volgens een bericht uit Mot kden zal aldaar Woensdag een con ferentie over de Chineesche Spoorwegen in Noord-Mandsjoerye onder leiding van den directeur van den Zuid-Mandsjoeryschen Spoorweg bijeenkomen. De Japansche dele gatie zal eischen dat de conferentie den bouw van 4 nieuwe lijnen met Japansch geld zal goedkeuren. Deze zitting moet van groote beteekenis zijn voor de toekomst plannen van Japan en Mandsjoerije, vooral voor de kwestie van de bezetting van den Chinee^chen Ooster-Spoorweg door de Ja pansche troepen. Het Fransche kabinet afgetreden. PARIJS, 12 Jan Hedenmiddag heeft mi nister-president Laval, den president der republiek, Doumer, het ontslag van het ge- heele kabinet aangeboden. Naar verluidt besloot Laval tot het indie nen van het ontslag van het geheele kabinet na een langdurig onderhoud dat hij heden ochtend met Briand heeft gehad. in? Briand zou geweigerd hebben alleen uit het kabinet te treden. Laval heeft toen na het brengen van wijzigingen in zijn kabinet den vorm gekozen van het aftreden van het geheele kabinet. De opvolger van Dr. Lingbeek. DEN HAAG, 12 Jan. In de vacature Lingbeek is tot iid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer G. Nieuwenhuy- sen te Den Hang. HoUandache My. van Landbouw. Een pachtcommusie. In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Hoil. My. van Landbouw is besloten een commissie te benoemen die met bekwa men spoed een regeling zal ontwerpen, waarnaar een door de Holi. My. van Land bouw in te stellen pachtcommissie zou kun nen werken* Deze subcommissie zal bestaan uit de heeren D. de Boer Dzn. Stompe to ren, j. Blauw boer Kzn. te Schagen en Floria den Hartog te Hoog Blokland. By de bespreking van de regeling van den uitvoer van vee en vieesch naar Frank rijk werd door het Dag. bestuur naar voren gebracht, dat de crisis-uitvoerwet onvol doende rekening houdt met de belangen der producenten. Opgemerkt werd dat inzonder heid in den handel in schapen de exporteurs de handen in elkaar hebben geslagen eu elkander niet meer beconcurreeren. Daar door treden zy in combinatie op en betalen lage pryzen De boer wordt de dupe. Deze exporteurs kunnen zoo handelen omdat alleen gevestig de exporteurs erkend worden. Besloten wordt het Kon. Ned. Landbouw- Comite op dezen misstand te wyzen en op spoedige actie daartegen aan te dringen. Veroordeeld wegens diefstal. AMSTERDAM, 12 Jan. Het Ge rechtshof wees heden arrest in de strafzaak tegen de vrouw H. G., verdacht van diefstal van 150. Een tweede vrouw had een man mee gelokt naar een perceel aan de Bloem gracht, waarna H. G. haar slag sloeg. De Rechtbank veroordeelde haar tot een ge vangenisstraf van 4 jaar. Het Hof vernie tigde het vonnis op iormeele gronden, doch veroordeelde haar, opnieuw rechtdoende, wegens diefstal tot 4 jaar gevangenisstraf. Verdachte had in een zestal perceelen ge woond waar beroovingen hadden plaats ge had. Het Hof overwoog dan ook in zyn vonnis, dat zy deel had genomen aan een stelsel matige beroovingacampagne. Politiemaatregelen bij de werkverschaffing Heeren veen. iliuEREN EEN12 Jan. ln verband met de ernstige onregelmatigheden welke plaats hebben gehad in enkele werkverschaffingen in F'riesland, hebben de burgemeester van verschillende gemeenten, zooals Schoter- land, Engeweerden, Haasterland, Opster- land «na. hedenmorgen een groot aantal politieverordeningen uitgevaardigd, o.a. het verbod van samenscholing, het zich tusschen 's avonds 10 uur en 's mórgens 5 uur op den openbaren weg bevinden, behoudens ge wettigde noodzakelijkheid, verder het ver bod van mededragen van knuppels of an dere aanval- of verdedigingsmiddelen en van wapens in den zin van de wapenwet. Voorts het verbod om zich anders dan langs den koristen weg naar of terugkeeren van den arbeid te begeven met gereedschappen oi' werktuigen. Geruchten van loonsverlaging bij de werkverschaffing. HEERENVEEN, 12 Jan. Naar aanleiding van de berichten in verschillende groote bladen, betreffende 10 loonsverlaging by de werkverschaffing in Friesland, verzoekt de heer J. J. G. S. Valkena, rijksinspecteur dér werkverschaffing in Friesland ons. te willen melden, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen en van allen grond ontbloot zyn. WISSELKOERSEN. 11 Jan. 12 Jan Officieel. Londen 8.41 8.50 Berlijn 58.75 58.85 Parijs 9.77% 9.76% Brussel 34.60 34.60 Zwitserland 48.60 48.57% Weqnen 35.25 35.25 Kopenhagen 46.25 46.75 Stockholm 47.50 47.75 Oslo 46.— 46.26 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.38% 7.38 Madrid 20.66 21.05 MilaaTl 12.65 12.66 Prolongatie 2 Beursoverzicht. Op de beure heerschte heden een veel betere stemming. De oorzaak van deze plot selinge hauee-hewegmg is moeilijk aan te geven, doch vermoedelijk is deze een gevolg van de sterke marktpceitie. Het aanbod was van zeer kftlme afmetingen, zoodatl reeds een kleine vraag een reden is om de prijzen te doen oploopen. Het vastere ver loop van Wallstreet wa^ oorzaak dat zich hier en daar eenige kooplust openbaarde. Philips lagen wilhg. zij liepen pl.m. 8 pet. op. Unïlevere bereikten het hoogste peil der vorige week weer. Ook Aku's en Aocouetiek lagen vast in de markt. Rubbers ontmoet ten vraag waardoor Amsterdam rubbers tot 5o konden avanoteren. Suikerwaaróen pro fiteerden van de alg. tezvdenz. Tabakken lagen buiten de attentie. Scheepvaartaan- deelen werden hooger genoteerd Amerik. fondsen goed gedisponeerd, vooral Koper- waarden in verband met de vaste tendanz op de kopermarkt. Ned staats- en gemeen tepapieren stelden mch boven de prijzen van gisteren. ADVERTENT1EN. 60 cant par pond. Panklaar Splaringatraat 5 - Tal. 2555

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2