3». BAAK I ij M staal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17888 70*Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN^enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen v V de 31 FEUILLETON. van Uw rwonnert! ó°OflEND0^ Dinsdag 18 Januari 1832 iM - - J BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, WRAAK! 7* W as f v V UU, L/V/lj\jlV2A V 1_JXN OvOlYVv^ 9 VjfvZVl L/ljlVX*l., 11 -* '117 1VUV1 a a 9 1I1VVIIV44 7 ting van den Senaat en de Skuptschi zoo per of een parlementaire^ HArjSTRA van der uwenaar! HOOFDSTUK XXIV. moeten idarmoede, zoo Dan Haag. (Wordt vervolgd) e Uitgevers Gouda van ter- f Hoe dikwijls reeds heeft onze oude, zeer geëerde heer Rykspresident een beroep ge daan op de eenheid. Wy willen de gelofte doen onze twee dracht te begraven, eensgezind en trouw naast elkaar te staan en volgens de leuze van Bismarck al onze krachten offeren ten dienste'-van het vaderland. Frankrijk wil uitstal van da Conferentia ta Lausanne, Een officieuse verklaring van Havas. Een radio-rede van Dl’. Groener. Een pleidooi voor Rijkseenheid. e van anten uur beginnen met •rkt het; zy wekt Ionderden vondên rehabilitatie Duitschland op buiteniandsch politiek rein is een quaestie van de moreele reha bilitatie van ons volk en daarmede een zaak van de overwinning van het systeem, dat in de geschiedenis onafscheidelijk verbon den zal zijn met de periode der binnen- en buitenlandsche achteruitzetting van ons volk.” Over de quaestie der politieke schulden schryft Hitler: „Ik betwijfel er geen oogenblik aan, of het niet-betalen kunnen der politieke schulden is te wijten aan de wezenlijke in eenstorting der natie. Ik geloof echter niet, dat zulk een door de feiten genoopte niet- gij slecht? Hebt zen in het hoofd. Toen Mephistoles en lord Burleigh de on heilspellende woorden lazen. die op tiet briefje stonden, hadden zij al hun zelfbe- heersching noodig. om zich, goed te houden. Mephistoles lachte op luidruchtige wijze. Wat een onzin! Ik snap niet, dat jullie het niet’begrijpt! Dat is immers van iemand die zich vroolijk wil maken over ons' Maar zoo dom moeten wij niet zijn, om er in te loopen Neen, het is geen grap' riep Meg Mer- rylies terug. Het ig het ennd van een droom in het werkelijk leven. Ik zou u tfllen raden gevolg te geven aan de uitnoodiging. Ik ga er heenvoor geen geld zou ik die ontknoo- ping willen missen. De troubadour en de boer gaven nauwlet tend acht op de wijze, waarop de ..strooibil jetten” ontvangen werden. Ze waren dicht in eikaars nabijheid en hadden een goed overzicht van de heele zaak Zoo ontging het hun ook niet, dat Mephidtoles en lord Burleigh den tuin inliepen. Wat zou dit beduiden. Machin? vroeg mr. Achym gejaagd. Wel. allereerst, dat wij dubbel acht moeten geven. Op de een of andere manier moet er wat uitgelekt zijn. Er dreigt gevaar dat ig zeker! En hoe kan dat afgewend worden Want dat wag nu wel een vernuftige inval van jou. om het als een grap op te vatten, maar toch zullen er heel wat zijn, die. al waa het dan alleen maar int nieuwsgierig- heid, een kijkje komen nemen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 0—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Póstrekening 48400. i vervuld zynJ’ Het „glas bier" bedreigd. Elke ipaatregel, waardoor de Duitscher in zyn „glas bier” bedreigd wordt, is dat weet men van te voren onpopulair, ook al is hij gerechtvaardigd. Het beschei den genoegen van byna iederen Duitscher dat niettegenstaande oorlog, revolutie, inflatie behouden is gebleven, is het „glas bier”, dat het symbool is voor gemoe- delyk samenzijn met vrienden in rookerige cafézalen. Zoo is het bierdrinken van den Duitscher niet een wilde uitspatting, maar een onschadelijk en onschuldige ontspan ning. In Mei 1930 werd de ryksbierbe'asting met ongeveer 43 procent verhoogd; de lan den volgden dit voorbeeld, met het gevolg Ll, -liat het hwverbouilfezoo st»lL VCrmind|xd^. hebben geen doel dat de ^belastinginkomsten in den loop der moeten snel worden gen maand, inplaats van hooger lager werden. In Berlyn wordt de achteruitgang van het bierverbruik op gemiddeld 40 '/o geschat of in liters uitgedrukt: sedert 1929 is in Ber lijn 1.400.000 hl. minder bier gedronken. Het is natuurlijk, dat de restaurants, de café’s, koffiehuizen, dit verminderde ver bruik :‘n hun inkomsten zijn gaan voelen. Het eerst de kleine zaken; de een na den ander moest zyn deuren sluiten. In het af- geloopen jaar zyn vele grootere gelegenhe den gevolgd. Andere crisis-omstandigheden werkten ook tot hun ondergang mee. Pogingen worden thans gedaan om de bierbelastig verlaagd te krygen. Men hoopt, met het argument dat het sluiten van restaurants café’s enz. de werkloosheid onder het cafépersoneel doet toenemen, in die richting wat te bereiken. ROEMENIë. Prins Nicol aas. stel van wyzen. „Ik verklaar nogmaals,” zoo eindigt Hitler, „het te betreuren dat in deze actie de naam van den rykspresident betrokken is, voor wien wij, als medestrijders in den grooten oorlog onveranderlijk van eerbied vervuld ■ziir> (lOUISUIE K A X T. autorijden is, zal zich van Parys naar de Cóte de Azur begeven. JOEGO-SLAVIë. Troonrede van koning Alexander. „De glansrijke zege van het leger”. Joegoslavië tot ontwapening bereid. Koning Alexander heeft Maandag df zit ting van den Senaat en de Skuptschirra ge opend met een troonrede, waarin hy her innerde aan de „glansrijke zege van het leger welke heeft geleid tot de stichting van den staat. De eenheid van het volk en de onschendbaarheid van het staatgebied moeten buiten iedere bespreking blyven. Nopens de buitenlandsche politiek wees de koning op het herstelvraagstuk en het ontwapeningsprobleem. Joego-Slavië is wat de ontwapening betreft tot ieder offer, dat het in overeenstemming met zyn veiligheid kan brengen, bereid. Wat de herstel kwestie betreft, zeide de koning dat door het uit stel der herstelbetalingen de staat in een moeilijke positie is geraakt. ITALIË. Economische oorlogstoestand over heel de wereld. Een terugkeer tot de versterkte steden van de middeleeuwen. Mussolini behandeld in een in de Sunday Dispatch verschenen artikel de economische crisis en de mogelijkheden hoé deze te over winnen. De wereld, aldus schryft de Italiaansche minister-president, heeft thans het punt be reikt waarop de snelste en doeltreffendste geneesmiddelen noodig zijn. Halve maatre- J .1 meer. Besluiten moeten snel worden genomen en men mag geen uitstel meer toelaten. De wereldhandel bevindt zich thans in een dwangbuis. Overal zyn hooge tolmuren opgericht. Geen land wil meer waren toe laten, doch wel zooveel mogelyk uitvoeren. Daarby komt de kwestie der oorlogsschul- den en herstelbetalingen. Frankrijk en de Vereenigde Staten zyn in het bezit van 75 procent van het goud. Hoe zou men kunnen verwachten, aldus Mussolini, dat de staten hun schulden betalen, wanneer zij huq be talingen slechts in goud mogen verrichten, dat zy niet bezitten. In waren te betalen is ook onmogelijk, omdat de tolmuren hun ner crediteurstaten zoo hoog zyn, dat de goederen geen grenzen meer kunnen pas- seeren. Sinds eenigen tyd is de wereld in een economisehen oorlogstoestand getreden. Zooals by het uitbreken van een oorlog di plomatieke verdragen, zoo heeft men thans handelsverdragen verscheurd. Reeds hebben Spanje en Frankrijk hun handelsverdragen met Italië opgezegd en Zwitserland zyn handelsbetrekkingen met Duitschland ver broken. Binnenkort zal deze economische oorlogs toestand over de geheele wereld verbreid zyn. Het is niets anders dan een terugkeer tot de versterkte steden van de Middel eeuwen. hem weet- dat hem meegedeeld zal worden, ats hij znch onverwijld naar den kastanje boom bij de rivier begeeft. Mr. Achym knikte, daar hij toch ook geen andere oplossing wist en de kolonel ging voort Daar zal ik op hem wachten en zullen wij oils interv<ew hebben; precies op de zelfde plek ^ius. waar hij en Elaine hun liefdesbijeenkomst hadden. Mr. Achyin gehoorzaamde, ofschoon hij op dat oogenblik. meer dan ooit, heel het snoode ondernemen verwenschte. Het volgend oogenblik begaf de kolonel zich op weg Hij had geen tijd meer, om zijn revolver te halenbovendien, zou dat een te verraderlijk leven maken; maar hij w’st zich te redden onder bij het terras vond hij een steen liggen, dien hij juist ge schikt achtte voor zijn doel. Hij verborg m in een van de plooien van den wijden, roo- den mantel, dien bij om de schouders droeg en wachtte den troubadour af. Intu.when was mr. Achym het huis weer binnen getreden en keek rond naar dengene dien hij zocht. Niet lang duurde het. of hij had hem ontdekt en dicht in de nabijheid zag hij den boer. Lord Burleigh fluisterde den troubadour de boodschap in en die scheen eenigrzins te ontstellen, keek eerst den kanr uit, waar de boer stond en knikte toen bevestigend, terwijl hij slechts die drie woorden mom pelde In een mededeeling, die duidelijk haar officieus karakter laat zien, zegt Havas in verband met de diplomatieke onderhande- lingen over het plan-Young en in ’t by zon der met het bezoek, dat de Duitsche ambas sadeur von Hoesch heden aan Laval heeft gebracht: Wegens de verkiezingen, die dit jaar in Frankryk, Duitschland en de Ver. Staten worden gehouden, verbreidt zich in de be trokken internationale kringen steeds meer dc opvatting, dat men op het oogenblik ón mogelijk tot een gedetailleerde definitieve oplossing van het herstel- en oorlogsschuld- vraagstuk kan komen. Men schynt het er nu te Parys en Londen over eens te zyn om tegenover Duitschland het 1 Juli 1932 eindigende moratorium eenvoudig te ver nieuwen en onder dezelfde voorwaarden voor 6 maanden of een jaar te verlengen. Tegelijkertijd zouden de Èuropeesche schul denaren der Ver. Staten, die schuldeischers van Duitschland zyn, in een gemeenschap pelijke verklaring voor hun schulden van de Amerikaansche regeering hetzelfde vragen. Als op dezen grondslag tussc^en de be langhebbenden langs diplomatieken weg overeenstemming bereikt zou kunnen wor den, zou de conferentie te Lausanne voorloopig overbodig worden, daar de kern van het vraagstuk niet voor het eindi van het jaar door de belang hebbende regeeringen zal worden bespro ken. Onder deze omstandigheden zou een bijeenkomst van financieele deskundigen voldoende zijn voor de uitwerking van de vereischte overeenkomst tot stilzwijgende verlenging van het moratorium van Hoover. De Ryksminister van binnenlandsche za ken dr. Groener heeft gisteravond ter ge legenheid van de herdenking y^n dt stich ting van het Duitsche Ryk een radio-redc- voering gehouden, waarin hy, na een histo risch overzicht te hebben gegeven, de hui dige positie van het Rijk besprak. Duitsch- iand, aldus Groener, zal thans naar de con ferenties van Lausanne en Genève gaan, teneinde te strijden voor zyn-goed recht op vryheid en gelijkberechting met de andere volken. De historische beteekenis van dit uur eischt, dat iedere Duitscher de verte- gewoordigers van het Duitsche ryk, die te Lausanne en te Genève zijn belangen be hartigen, steunt by hun weergaloos moei lijken stryd. Spr. herinnerde aan de stichting van het Ryk op 18 Januari 1871. Twee groote fi guren treden in het beeld van het Versailles van 1871 op den voorgrond: Bismarck en Wilhelm I. Door hen is de eenheid van het Duitsche volk een feit geworden. Maar welk een verschil van toen en tegenwoordig! In Hij, die volhardt, voorkomt alle moei- fijkheden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Hitlers memorandum. Heden aan dr. Brüning overhandigd. De redenen van zijn weigering. In aansluiting op de onderhandelingen van de Rijksregeerihg inzake de verlenging der ambtsperiode van den Rijkspresident, heeft Adolf Hitler den Rykskanselier een verklaring doen toekomen, welke thans ge publiceerd wordt, meldt een Wolff-tele- gram. Hitler herinnert hierin allereerst aan zijn besprekingen met den Rykskanselier, den rijksminister van Bitnenlanu xne Zaken en staatssecretaris dr. Meissner, waarby hij zyn bezwaren tegen het plan de ambts periode van den rykspresident door een rijksdagibesluit te doen verlengen, geuit heeft, en verklaart, dat het hem mogelyk wordt de persoon van den rykspresident niet aan de betreffende actie te verbinden. Hy, Hitler, acht de actie van den Ryks kanselier niet voor verwezenlijking vatbaar, noch uit grondwettelyk standpunt, noch uit een politiek oogpunt. Hy heeft er persoonlijk aan getwijfeld, een parlementaire;wakHMin*ititir periode toelaatbaar is ^udien men in de grondwet een wezenlijk fundament van het staatsleven moet zien. Tegenover de opvat ting van den rykskanselier, dat de moei lijke onderhandelingen op buiteniandsch politiek terrein thans geen politieke ver kiezingen konden verduren, merkt Hitler op, dat hij in iedere gebeurtenis, welke tot overwinning van het huidige systeem kan leiden, een winst ziet voor Üuitschland in de buitenlandsche politiek. Daarin ziet hy de eenige mogelijkheid, de Duitsche natie weer tot een waardevol lid der geciviliseerde gemeenschap staten te maken. „De quaestie een vlekkerig >uwe Ge ra. and tegen s andere is vlekvrij n is on» Naar het Engelsch. 20 Nadruk verboden. Je weet toch, wat je te doen hebt, Reu- ben? Luidde nog eens de vraag. Ja, air, ik weaKtset. Douglas trad aanj de IWel, waar een klein ijzeren kistje stonfidit mlsakte hij open en er een aantal gevouwen papiertjes uit, wdajwan ieder met de grootste zorg waa verzegeld. Die gaf hij aan Reuben, die ze bij zich stak en zich toen naar beneden naar de balzaal begaf. Hjerna deed Dougla« zijn troubadources- tuurii uit en trok het boerenpak weer aan met pruik en baard, en waarbij nu voor deze gelegenheid nog een wit masker hoor de. Nadat hij zijn kamerdeur afgesloten had, i begaf hij zich eveneens naar de balzaal. Maar weinigen van de gasten sloegen acht op hem zijn costuum wae daarvoor niet opvallend genoeg. Slechts twee onder de gemaskerden verwachtten den boer en keken dan ook naar hem uit. De een was de Proven?aalsche troubadour, die aan het eind van de zaal tegen een pilaar geleund ■tond, en de andere de Zigeunerin, Meg MerryliaB. De boer dwaalde m het eerst doellooe rand. Toen liep hij lange den troubadour. In Parys. Prins Nicolaas van Roemenië is, verge zeld van mevr. Lucie Dimitrescoe in Parijs aangekomen. De geruchten dus, dat hij op verzoek van zijn broer, den koning, zyn in geheim gesloten en door de wet niet erkend huwelijk, verbroken had, worden dus niet bewaarheid. De prins, die een groot liefhebber van Juist, dat is het, want ze kunnen dan immers komen onder voorwendsel, om Elai ne en jou een bezoek te brengen. En ik ga hoe langer hoe meer gelooven, dat het ook waarlijk Douglae Achym is. Maar wat dat beduidt van..het echte testament van lord Jasper Achym” dat gaat mij te hoog! Waar kan dat stuk gevonden zijn en door wlen als het in waarheid bestaat. Mis schien is dat tweede testament ook wel een vervaleclit stuk. Maar denk eens aan, Maciun. wat er van ons worden zal! We moeten allereerst wat meer weten van dat bewuste document» en zoo mogalijk wij verhinderen, dat dit morgen ochtend op Merlyn Abbey wordt voorge lezen. Hoe kunnen wij dit nu verhoeden? Kijk, die troubadour zit er achterdie moet zoo gauw mogelijk over het stuk ge- Miteviewd worden. Als ik hem maar <r>n paar rrinuten bij de rivier te pakken kreeg, dan zou er niets inkomen van dat voorlezen van het laatste «.echte” testament. Hoe zou je dat aanleggen, Machin? Toch geen moord? Wygrave, wij moeten doen, wat maar in on8 vermogen is, om dat gevaarlijk sujet uit den wetr t« ruimen. Je kunt het dan noemen zooals je wilt. Als jij te laf en te bang bent, je hoeft van niets te weten. Neen, dat niet! hijgde Wygrave. Doé, zooals ik je zeg en weet van niets. Ik zal mij met laten ontgaan, wat wij met zooveel moeite verkregen hebben. Hoor dan ga jij nu naar binnen en fluister dien trou badour in, dat je i«te groot belangvoor nakoming van vooraf geteekende verdra gen in een geldige rechtspositie kan wor den veranderd, indien niet buiten het poli tiek onvermogen v^n den schuldenaar, poli tieke doeleinden vo^r den schuldeischer aan het licht treden. „Dat Duitschland thans niet meer betalen kan, is geen politieke verdienste eener re geering, doch een catastrophe, verband houdend met de politieke leiding, en den ontzettenden nood toestand Met dit voor oogen, moet hy het voor den rykskanselier van de hand diezelfde spiegelzaal te Versailles werden wy in 1919 tot een verdrag gedwongen, zoo zeide Groener, waarvan de politieke en eco nomische onrechtvaardigheid en dwaasheid niet alleen voor onzen noodtoestand, maar voor dien van de geheele wereld aanspra- kelyk zyn. En toch is door die vernederende gebeur tenis in 1919 het werk van 1871 niet aan getast. De band, die door de stichting van het Duitsche Ryk om het volk is gelegd, kon door het tweede verdrag van Versailles niet verscheurd worden. Daarom mogen wy met opgerichten hoofde, alle tegenslag ten spijt, den dag van de stichting van ons Rijk herdenken. De eenheid van het Duitsche volk heeft de verschrikkingen van den wereldoorlog, de ellende van de nederlaag en ineenstor ting, de verandering van monarchie tot re publiek, den oorlog in vredestyd (wat de bezetting van het Ruhrgebied eigenlijk was) overleefd. Waar de eenheid van Ryk op het spel stond, was geen sprake meer van partyen. Zoo zal en moet het blyven. De dag van de stichting van het Duitsche Ryk maant het geheele volk, in broederlijkheid en een heid tezamen te blyven. Weg met den hevigen partijstrijd, die ons gansche volksleven vernietigen wil. Het moet mogelijk zyn, een nieuwe gemeenschap in het leven te roepen, die ook die partijen kan omvatten, die thans als verbitterde vijanden tegenover elkaar staan. De eenige basis van een dergelyke gemeenschap kan slechts de natie zyn. Dit streven naar eenheid gaat in de prac- tyk al veel verder, dan men vanuit den be perkten party kring kan zien. Zijn doel is en blijft: vryheid en gelijkgerechtigdheid van de Duitsche natie. Op deze basis van nationale eenheid zul len alle problemen tot oplossing kunnen worden gebracht, welke onze staatsinrich ting stelt Het is even verkeerd om de grondwet van Weimar af te keiiren, als in haar een onveranderlyk, star beeld te zien. Wettelyke uitvoering en ontwikkelifig van de grondwet, dat is de taak^an de politie ke partyen. Het komt er minder op aan, eenige bepalingen van de grondwet te wij zigen, als haar in haar geheel aan te passen aan de behoeften van den staat en der natie. Slechts haar basis: vrye medewerking en verantwoordelijkheid van eiken Staatsbur ger, moet onaantastbaar blyven. De lijdens weg van het Duitsche volk moet het leeren, dat alleen eigen kracht en aaneensluiting een volk in de toekomst een weg kan banen. Bij den stryd om de hoogste rechten van het Duitsche volk zwijgt de partijstrijd. die hem even later volgde. De zaal was op dat oogenblik overvol. De troubadour liep tusschen de danseilde paren door en liet hier en daar een Verzegeld pa piertje vallen. Dit deed hij zóó voorzichtig en ongemerkt, dat niemand wist,, waar de briefjes eigenlijk vandaan kwamen. Nadat hij deze taak had vervhld, ging hij naar den boer, die in de alkoof zat. Al gauw was één papiertje opgeraapt, opengevouwen en gelezen, toen een tweede, en zoo voort, en zoo voort. De gemaskerden hielden langzamerhand op met dansen, gingen in groepjes bijeen staan praten over wat ze zoo juist gelezen hadden. De opgewondenheid zal zoo wat haar hoogtepunt hebben bereikt, toen Mephisto- lee en Lord Burleigh terugkeerden van hun gesprek op het terras. Onmiddellijk bemerkten zij het geheim zinnige in de atmosfeer en dit vervulde hen met ar.gst en beven Toen zo langs 'n groep je van drie gemaskerden kwamen, waarvan de een Meg Merrylieg was. hield die een geopend papiertje op de hand en riep: Als gij dit leest, zult ge minstefls verwonderd zijn als wij- Mepheetoles nam het briefje van haar aanlord Burleigh boog zich eveneens over den inhoud en samen lazen zij „Het echte testament van lord Jasper Achym is gevonden. Morgenmiddag om twaalf uur zal het voorgelezen worden op Meriyn Abbey. Het andere testament was een vervadscht gt/uk.” ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentién de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels f 2.25, elke regel meer O.uO. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1