UK kbank jntie! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BODEGRAVEN, BOSKOOP, 70’ Jaargang Vrijdag 22 Januari 1882 No. 17882 >52.263.26 h GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen h •j FEUILLETON. WRAAK! id BERKENWOUDE, HOORWEG bli.KOAlVIDA.cn 1BtiKAIilV W UUUL, DUULU11A V C.LV, ouonuvrUV>J vunr,.,, --- r,r,,r 1,1 It?™ anl r o Jen Haag:. N I BUITENLANDSCH NIEUWS. I snaar I HOOFDSTUK XXVI. Q- Wordt vervolgd). litgevers ouda Naar het Engelech. Nadruk verboden. «dvieesch. kheid. iloed, versterkt sopgewektheid. 1. 21.—. -bhuw-roode n voor zwaar, rwerpan. Da akken, die 5 voordeeliger. e- 2e er nog een oogenblik te hetgeen zij u mee te Zoudt u zoo goed willen zijn De strijd om de herstelbetalingen. De conferentie te Lausanne uitgesteld. Ontstemming in Amerika. GOIUSCHE COURANT 4’k Bevoegde kringen in Londen zijn de meening toegedaan, dat de besprekingen over het houden der conferentie van Lausanne nog niet over het doode punt heen zyn. Men geeft toe, dat het gaat om een zeer ernstige strubbeling, doch koestert de hoop dat het binnenkort mogelyk zal zjjn een formatie te vinden, die het houden der conferentie in de naaste toekomst mogelijk zal maken. Men acht het mogelijk, dat men het er ten slotte over eens zal worden, de meenings- verschillen, die tot nog toe slechts in de diplomatieke onderhandelingen aan den dag getreden zijn, in een openbare conferentie der regeeringsvertegenwoordigers te be handelen. Onder deze omstandigheden kan men verwachten, dat binnenkort een her- stelconferentie zonder voorafgaande toe stemming van Duitschland en een verlen ging van het Hoovermoratorium plaats zal hebben. Het hier beslist uiteengezette feit, dat voor Duitschland een dergelijke verlangig niet in aanmerking komt, is defenitief voor kennisgeving aangenomen. De Duitsche ambassadeur te Londen, v. Neurath, heeft Donderdag een bezoek ge bracht aan den Britschen minister van Bui-. tenlandsche Zaken, Sir John Simon, wien hij nogmaals het Duitsche standpunt uit eenzette in de herstelkwestie en de confe rentie van Lausanne. Von Neurath wees er op, dat een verlenging van het Hoovermo ratorium voor Duitschland niet afdoende is. Ook een algeheel moratorium met inbegrip van de onbeschermde herstelbetalingen zou nog geen verlichting brengen, indien niet nog voor 1 Juli een aanvang zou worden gemaakt met de onderhandelingen over een definitieve regeling van het herstelvraag- stuk. Aangezien de Franschen nog aandringen op de handhaving van de rechten van het plan Young, zoekt de Engelsche regeering naar een nieuw compromisvoorstel. Hierom trent is evenwel nog geen beslissing ge nomen. Het schijnt evenwel reeds vast te Nooit zou het oog de zon kunnen ont waren zoo het niet iets van de zon in zich had: nimmer zal de ziel schoonheid ont dekken, tenzij zijzelve schoon is. 23 Maar nu weet ik, dat dit testament een valsch stuk was. En deze beide mannen mr. Maurice Wygrave en kolonel Claude Machin beschuldig ik van valsóhheid in ge schrifte ten opzichte van dat document. De kolonel rukte aan zijn handboeien en kon zich met langer mhouden. Hij liegt! Hij liegtHij heeft zich nu bekend gemaakt als Douglas Aahym de dief En een leugenaar ie hij ook Dougla© deed geenerlei moeite, den kolo nel het zwijgen op te leggen en doldriftig van, woede ging deze voort: Luister- Ik heb u ook een mededeeling te doen. Dacht gij, dat er nu geloof kan geslagen werden aan de beweringen van een man. die op geheime wijze mtrigueert niet $en vrouw op Moss Grange, dó© hij tegenover degenen, met wie hij omgaat, laat doorgaan voor zijn oudere stiefzuster, mrs. Hanna Wynne? Zij is in het geheel ndet Mjn stiefzuster en ook i« zij luett oud. ik daag hem uit, haar hier, te midden van u a-Uen, te laten verschijnendan kunt gijzel- staan, dat eerst een tydelyk onbegrensd moratorium zal worden voorgesteld. Om trent de verdere hiermede verband houden de kwesties is nog niets besloten. Het stre ven der Engelsche diplomatie richt zich nog steeds op het doel, de conferentie van Lau sanne tot stand te brengen. In een hoofdartikel verklaart de Times zich tegen Verdere onnoodige vertraging der herstelonderhandelingen en voor het spoe dig bijeenkomen der conferentie van Lau sanne. Men moet natuurlijk duidelijk in zien, dat een definitieve oplossing tenge volge van de uiteenloopende politieke op vattingen vaïi twee der voornaamste bij de zaak betrokken staten onmogelijk is. De verkiezingen in Frankrijk en Pruisen zijn weliswaar van beteekenis voor de ontwape ningsconferentie, doch zijn geen reden voor uitstel der herstelconferentie, aangezien de politiek van Pruisen en Frankrijk door deze verkiezingen niet gewijzigd wordt. Het di recte voordeel van schrapping der schulden acht de Times van onberekenbare waarde voor alle landen. De meening, dat een een voudig uitstel verbetering zou kunnen bren gen, is meer dan dwaas. Ook de News Chronicle is niet te spreken over het uitstel der conferentie. Het blad acht een volledige catastrophe onverniyde- Ijjk, wanneer niet direct de juiste weg naar de eindoplossing wordt gevonden. In de city vreest men, dat in Duitschland bij uit stel der conferentie nog voor den herfst een politieke chaos ontstaat. Binnen acht of tien jaar zal Duitschland misschien kleine bedragen terugbetalen. Tegenover een plan dat zich aanpast aan de mogelijkheden van het Duitsche bedrijfsleven, staat men in sommige kringen van de city niet afwijzend. Tegen een uitstel van betaling zonder meer hebben echter bijna alle bankiers bezwaren, aangezien de onzekerheid in *t zakenleven erdoor blijft voortbestaan en men heeft te vreezen, dat na afloop van zulk een periode de herstelmoeilijkheden opnieuw beginnen. In een brief aan de D’hily Mail verklaart de bekende Engelsche econoom sir Walter Layton, dat hij het wel is waar onjuist acht, wanneer men beweert dat Duitschland nooit meer een deel van zijn politieke schulden zal kunnen betalen, doch verder is hij van oordeel, dat het desondanks veel beter voor alle betrokkenen zou zijn, wanneer de poli tieke schulden geschrapt werden. De be taling van schulden tusschen staten onder ling had ook economischen invloed op de betaling van binnenlandsche schulden. In het geval van de betaling der oorlogsschul- den waren de gevolgen vernietigend ge weest. Zoolang Duitschland zijn herstelbe talingen uit geleend geld financierde, was alles goedgegaan, doch op het oogenblik, ven oordeelen üeae woorden verwekten een opschudding Sommigen keken ongelooviganderen dach ten er zeker het hunne van. Maar éér Douglas nog in al zijn waar digheid tot eemg antwoord was overgegaan, trad er een dame m het zwart naar voren, gesluierd, zoodat niemand haar identificeren kon, en hield ook vlak bij den zonnewijzer stil. Zeker, begon ze met een voorkomende stem, zóó luide dat allen haar hooren kon den, maar zich toch meer in het bijzonder tot kolonel Machin wendend, met veeTge- noegen geef ik gevolg aan uw uitnoodigtmg. Qp dit oogenblik heb ik slechts gewacht. Anders zou ik uit mijzelve wel zijn geko men, maar dïl is mij voorwaar nog aange namer. Ik zal mijzelve dan voorstellen met een buiging naar het gezelschap als een vriendin van kolonel Machin. Hij heeft volkomen gelijk, wanneer hij beweert, dat ik niet ’n oude mrs. Hanna Wynne ben maar hij vergist zich, wat betreft de positie, die ik inneem op Mos® Grange. Om hem ter wille te zijn en ook de overige aanwezigen te overtuigen, zal ik u laten zien, wie ik ben. U zult zich mij nietf allen meer her inneren, maar kolonel Machin wéldaar ben ik zeker van! Onder het spreken zette zij haar hoed met sluier af en hief het gelaat zóó op. dat de kolonel het duidelijk kon zien. Bertha- Gerechte hemel!.. Mijn over leden vrouw, Bertha1 riep hij heesch- te zeer verrast, om deze woorden binnen te houden. In een ommezien doorzag hij nu het heele geval en begreep nog niet, hoe hij ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Intere. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgknng): 1—6 regel» ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgknng: 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentdën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentlen de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELlNÏiEN1—4 regel» 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone ddvertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door twiichenkomat van soliede Boek handelaren, Advartentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. netto-uitgaven van het Rijk in het jaar 1931 8945 mallioen K.M. bedraagt (2717 minder dan in 1930). Hiervan komen op rekening van de liquidatie van den oorlog 2307 mil joen (lb88 iniUioen minder dan in 1930). De koeten van den echuldeiidienst bedragen 1352 nullioen, zoodat voor het Kijk en de landen 5286 iiallioen overblijven. De bezuinigingen zijn dus, ondanks de verhoogde crisislasten, zeer groot. Tegen over 1928, toen de uitgaven het hoogst wa ren, bedraagt de vermindering meer dan 3 milliard. Duitschland heeft, aldus verklaarde dr. Brecht verder, in de laatgte tien jaren aan herstelbetalingen aan liet buitenland alleen aan baar geld 6 8 maal zooveel betaald als aan zijn binnenlandsche oorlogecredi- teuren en viermaal zooveel alg voor den ge- heelen, normalen echuldenduenst van den staat in het binnenland, zulks met inbegrip van de na-oorlogslasten. De rapporteur besloot: De geheele positie van Duitschland ie nog aanmerkelijk slech ter dan de Rijks begroot mg aantoont. Ook zonder herstelbetalingen staat Duitectiland nog tegenover fantastische moeilijkheden. Kapitaalvlucht van Duitschland naar Nederland. Een bankier wegens het uitlokken van kapitaalvlucht op de beklaag denbank. De officier van Justitie te Berlijn had tegen den bankier Geert een aanklacht in gediend wegens het verzenden van effecten naar het buitenland, hetgeen op grond van de noodverordening is verboden. De vervolging geschiedde naar aanleiding van een prospectus dat door een Beriynsch adressenbureau in tienduizend exemplarelï aan zakenlieden in Zuid-Duitschland ge zonden werd. Als afzender fungeerde het Bankhuis Geerlings Co. te Amsterdam. In het prospfectus werd den ontvangers ge vraagd of zij effecten van IjG-Farken, A.E.G., hemberg, Kunstzijde of Deutsche Bank, Diskonto, Dresdener Bank, Reichs- bank, leening-Young en andere onderne mingen of goudpandbrieven bezaten. Er werd op gewezen, dat de effecten thans on verkoopbaar waren in verband met het feit dat de Berlijnsche beurs gesloten is. Bij een heropening der beurs zouden cata/strophale koersen te verwachten zyn. De bank in Amsterdam zou echter nog redding kunnen brengen en de Duitsche zakenlieden voor ernstige verliezen besparen. Zonder schen ding van de noodverordening of van de wet op de kapitaalvlucht zouden de effecten ge- laliseerd kunnen worden. Het prospectus dateerde van 5 Augustus 1981. De politie te München werd op het prospectus opmerkzaam gemaakt. Men ver dacht den bankier Geert, van wien men aannam, dat hij belangen heeft bij het ge noemde bankierskantoor te Amsterdam, af zender te zijn. Daar de prospect! uit Ber lijn verzonden waren, werd de zaak in handen gesteld van de Berlijnsche justitie, =-ïtri®grave u zal voorlezen. De zaakwaarnemer begon nu met een stem, duidelijk waarneembaar over ’t hedle voorplein ,,Lk, Jaeper Douglas Achym, elfde baron Achym van Merlyn Abbey, in het graaf schap Southshire, legateer het landgoed en al wat ik verder bezit, aan mijn eemgen zoon Douglas, zoo hij mij overleeft. Bij zijn vóór-overlijden ia het mijn vfèjnsch, dat het landgoed aan de Kroon zal vervallen. w.g Jasper Douglas Achym. Geuigen: Bertha Machin. Matthew t^arth.” Toen nam Douglas andermaal het/woord. Gij allen verneemt hoe mijn vader mij weer m mijn rechten hersteld hee|t. Nu vraag ik u nog,, mrs. Machin,, of a "koudt willen getuigen, dat het waarlijk uw hand- teekening is? Onmiddeilijk klonk het vastberaden Ik zweer, dat ik op verlangen van lord Jasper mijn handteekening heb gezet onder het tes tament, in tegenwoondaghaidi Van Matthew Gart, die na mij teekende, en dat de in houd van het testament mij bekend was, toen ik dit deed. Nog één oogenblik, vroeg Douglas weer het woord. Opdat gij geen van allen de dame, die mij zulk een on waardeerbaren dienst bewezen heeft, verkeerd beoordeelcn zoudt, verzoek ik u willen luisteren naar doelen heeft?., mrs. Machm? Het is een lange geschiedenis, maar toch as het beter, maar bij het begin te be ginnen, zei zeen als actrice genoot ze met recht van dit oogenblik. waarop het zijn middelen in buitenlandsche valuta moest omzetten, waren de moeilijk heden begonnen. Niemand zou Duitschland geld leenen alleen, opdat het zijn herstel- schulden zou kunnen betalen. In verband met de buitenhmdsche berich ten over een uitstel der héfstelconferentie, vernemen wy van bevoegde syde dat bij de Duitsche Rijksregeering officieel van een uitstel der conferentie nog niets bekend is. Er kan slechts telkens opnieuw op gewe zen worden, dat ten aanzien van de gevaren van den algemeenen ecoriortdschen toestand een definitieve Oplossing Van het herstel- probleem dringend noodzakelijk is. In dit verband wordt in politieke kringen naar aanleiding van het streven om tot een verlenging van het Hoover-jaar te komen, opgemerkt, dat van een tweede Hoover-jaar reeds daarom geen sprake kan zijn, omdat dit het afleggen eener belofte van verdere betalingen zou beteekenen. Het bericht van een Engelsch blad, dat Duitschland voornemens zou zijn een nieuw herstelplan in te dienen op den grondslag der obligaties van de Rij ksapo or wegen, is volkomen uit de lucht gegrepen. De Duitsche ambassadeur te Londen, v. Neurath, heeft Donderdag een bezoek ge bracht aan den Britschen minister van bui tenlandsche zaken sir John Simon, wien hij nogmaals het Duitsche standpunt ulteeji- zette in de herstelkwestie en de conferentie van Lausanne. Von Neurath wees er op, dar een verlenging van het Hoover-moratorium voor Duitschland niet afdoende is. Ook een algeheel moratorium met inbegrip van de onbeschermde heratelbetaliugen zou nog geen verlichting brengen, indien niet nog vóór 1 Juli een aanvang zou worden ge maakt met de onderhandelingen over een definitieve regeling van het herstelvraag- stuk. Aangezien de Franschen nog aandringen op de handhaving, van de rechten van het Youngplan, zoekt' de Engelsche regeering naar een nieuw compromisvoorstel. Hier omtrent is evenwel nog geen beslissing ge nomen. Het schijnt evenwel reeds vast te staan, dat eerst een tijdelijk onbegrensd moratorium zal worden voorgesteld. Om trent de verdere hiermede verband dfcuden- de kwesties is nog niets besloten. Het stre ven der Engelsche diplomatie richt zich nog steeds op het doel de conferentie van Lausanne tot stand te brengen. In de eerste plaats zal ik u mededee- len dat mijn echtgenioot, kolonel Machm. en mr. Maunoe Wygrave, groote vrienden waren. Ik zag wei„ dat zij samen het een of ander plan beraamden, maar daar kon ik niet tusschen treden Omstreeks dien tijd, dat het ,.Aohym-<schandaal’' aanhangig was, woonden wij m de buurt van Merlyn Abbey en kwamen wij dikwijls op bezoek bij onzen vriend, mr. Wygrave. Ik herinner mij nog de opschudding, die het verwekte, toen de vermiste diamanten gevonden werden bij den jongen erfgenaam. Mijn echtgenoot, en mr Wygrave gaven luide blijk van hun verbazing en afkeuring, maar ik kende ze en mij leken die betuigingen nu met zoo oprecht. Door een voorzichtige spionnage kwam ik er achter, wie de diamanten m waarheid gestolen en toen verborgen had achter het beschot, terwijl de jonge erfge naam met een sterk slaapmiddel bedwelmd was. Toen ik tot ontdekking kwam, wnst, iJc niet wat ik doen zou Klaagde «fc die mannen aan, dan zouden ze eenvoudig de beschuldiging ontkennen en mij mis schien vermoordenDus wachtte ik om te zien wat er vender gebeuren ging, m de hoop, dat zich nog e-ne een gunstige urele- genheid zou voordoen om den jongen erfge naam in zijn eer hersteld te krijgen. De Britsche gezant te Bern heeft, naar i Reuter meldt, aan de (Zwitsersche regeering I medegedeeld dat de conferentie van Lau sanne van 25 Januari uitgesteld was. Er werd geen nieuwe datum genoemd. De Amerikaansche onder-minister van buitenlandsche zaken Castle heeft naar Reu ter meldt verklaard dat de Vereenigde Sta ten niets te maken hadden met het uitstel der conferentie van Lausanne. Dat is vol gens hem een quaestie waaromtrent alleen de Europeesche naties de beslissing hebben. Castle voegde er bij dat het standpunt der V. S., dat Europa het initiatief moest nemen inzake de quaestie der schulden, on gewijzigd was gebleven. die de gedragingen van den bankier Geert naging. Tegen een borgstelling van twee duizend Mark werd Geert vrijgesteld van preventieve hechtenis. Uit het onderzoek bleek, dat het voorstel, dat ui het prospectus werd gedaan, in stryd was met <le wet tegen de kapitaalvlucht, daar de effecten in Nederlandscne guldens zouden worden verwisseld en de deviezen niet ter beschikking vaa de Rijksbank zou den worden gesteld. By de behandeling voor de rechtbank eischte de officier van justitie vijf duizend Mark boete. De rechtbank sprak den bankier evenwel vrij. I® het vonnis overweegt de rechtbank dat het in het prospectus gedane voorstel zeker in strijd is met de wet tegen de ka pitaalvlucht. De beschuldigde bankier zou echter alleen dan gestraft kunnen worden, wanneer bewezen zou zijn, dat hy eigenaar of .beambte van het bankiershuis te Am sterdam is. Dit kon niet bewezen worden. Zyn verklaring, dat hij alleen het adressen- burea ute Berlijn in verbinding heeft ge bracht met het bankiershuis te Amsterdam, kon niet wonden weerlegd, zoodat hij moest worden vrijgesproken. De officier van Justitie zal tegen dit vonnis waarschijnlijk in hooger beroep gaan. -- Bijna zes nullioen werkloozen. In Duitschland waren op 15 Januari j.l. 5.966.000 werkloozen ingeschreven. De toe neming sinds 1 Jan. bedroeg 300.000. Sinds het record aantal werkloozen in den zomer van het vorig jaar, aldus Wolffzijn er weer 2.000.000 werkloozen bijgekomen. FRANKKUK. Rapport over de Duitsche bewapening. Duitschland zou heimelijk, in stryd met Versailles, zijn leger organi- seeren. In de vereenigde commissies voor buiten- landsche zaken en legerzaken uit - den Senaat hebben generaal Bourgeois en senator Eccard gisteren een uitvoerig rap port uitgebracht over den stand der Duit sche bewapeningen. De uiteenzettingen van generaal Bour geois komen, aldus een V.D.-teiegram, hier op neer, dat Duitschland tegen het verdrag van Versailles in een machtig leger orga niseert en dank zij het groote aantal onder officieren, die de Ryksweer onmiddellijk na hun opleiding verlaten, om plaats te ma ken voor nieuwe recruten en dank zij de talrijke officieren, die in de ryksweer en op bijzondere, door het verdrag van Ver sailles verboden scholen, worden opgeleid, in staat is, om in geval van oorlog direct een leger in het veld te kunnen brengen, dat de eerste aanvallen kan beginnen. De militaire geest in het leger wordt op gewekt door veelvuldig in aanraking l<en- gen van leden van het iroegere leger met de nieuwe formaties. Tegelijkertijd wordt er voor gezorgd, dat DUITSCHLAND. De financieele moeilijkheden. Uiteenzetting in den Rijksraad. De bezuinigingen; de omvang der herstelbetalingen. in de gisteren gehouden Zntting van den Rijksraad werd rapport mfgebraaht door nunistenaldirector Brecht, die verklaarde, dat het totaal der gewone en buitengewone haar optreden met eerder had doorzieiKgggs De toeschouwers waren 'erraet. Want d'&ar vóór zw^zogen zij in- plaat^ van de oude dame met de witte krul len en dien blauwen bril, een knappe bru nette, in de kracht van haar leven. -- Juist! bevestigde zij. Bertha, je vrouw Bertha Machin, is dus nog niet dood, zoo- als je ziet. Ik wist wel, dat je mij dadelijk weer herkennen zoudt. En ak overrompelde je zóó zeer, dat je voor ditmaal de voorzich tigheid zelfs uit het oog verloor! Gij zijt er dus allen getuigen van geweest, dat mijn echtgenoot mij herkend heeft! Kolonel Machm was buiten zichzelven vbn woede en teleuiBtelling. Hij wendde het gelaat af, want nu wist hij zich reddeloos verloren. Door dit bewije van haar identiteit heeft mra Maichin meteen teniet gedaan de lage insinuatie, die kolonel Mach in zich ten opzichte van mij veroorloofde. Ik ben deze dame dan ook ten zeerste dankbaar voor haar hulp en medewerking Van haar heb ik ook vernomen, dat mijn vaoer een tester inent heeft opgesteld, dat zij en oude Mat thew Garth, de vertrouwde butler van zijn lordschap, op diens verlangen onderteektfid hebben. Zonder haar had ik nooit gehoord van het bestaan van (tot testament. Zij is nu nog bereid, u mee te deelen, wanneer cn waar zij dan haar handteekening zette als getuige. Intusschen haalde Dougla3 Achym het document te voorschijn, dat hij gevonden had in de geheime lade van de ebbenhouten kast. Hier heb ik het testament, dat mr.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1