IAAK RESTAMTENÏEIKOOP I I Deze Courant komt in vele duizenden ezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 taal HEDEN BEGINT ONZE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17893 Zaterdag' 23 Januari 1932 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ex Bevolkingstoeneming gedurende 20 jaren. BAHLMANN I an Uw zonnen! BEL OP 2084 ModelwasscherijFaJ. H.ï. Straaten 4 ge- i °OQ en 00 70* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1VIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Wie raadt mee? DE NIEUWE GEREF KERK AAN DE TURFMARKT HAFpTRA Enorme Koopjes In alle afdeellngen. a tenaar I BUITENLANDSCH NIEUWS. 2 Uitgevers Souda tusschen Oüwater en Rotterdam." Zeer vrij naar MULTATULl. Elk jaar 100.000 meer. Een gezondheids-epidemle. i vlekken» e Gera» I tegen andere ekvrij on« van en doqr T.aval ierheid van iliede Boek je plaatsing i,zoo- f0.85 LpOth. icoba Donderdag, 21 Jan. Vandaag, gelukkig weer hersteld van een kleine maar onaangename darm- catarrh, verwekt door het roekeloos ge bruiken van verkeerd gestempeld vleesch mij geleverd door een hoogstaand maar Gaan we de bevolking van Gouda na over deze zelfde periode, dan blykt dat de be volking onzer gemeente, die op 1 Januari 1911 bedroeg 24.704, op 1 Januari 1931 tot 29.172 is gestegen, een toeneming over 20 jaar van 4.468 inwoners. Tegenover een be volkingsvermeerdering van nagenoeg de helft in de gemeenten boven de 20.000 in woners over de laatste 20 jaar, staat Gouda met een toeneming van ruim een zesde deel der bevolking, waardoor deze gemeente dus nog beduidend bljjft beneden de toeneming van de gemeenten beneden de 20.000 inwo ners, die over deze periode nog een toe neming aanwijzen van c.a. een vierde deel der bevolking. Blijft Gouda’s bevolking toenemen als in de laatste 20 jaar, dan kan het huidige ge slacht, dat thans op volwassen leeftijd is Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. „Er ligt een roofdstad aan de IJsel, r on Dntb rrin rn i „de Haastrechtsche brug op Stolwijker- „sluis binnenkort al zal verdwijnen... 1 „...dat deze tol, die eigendom is van „de Gemeente Gouda, een belastingtol is, „waarop meer winst wordt gemaakt dan „voor het behoud van den weg nood- „zakelijk is...” Dit bericht is sober, van een donkere dreiging, maar al te beheerscht. indien vriend Koperwiek het zou hebben samen gesteld, had het aldus geluid: ROOFSTAD PLUNDERT WEER- LOOZE REIZIGERS I f „De Gemeente G. maakt zich sinds „jaren schuldig aan struikrooverij van de „ergerlijkste soort. Zij bezit over de rivier „de IJsel, ter hoogte van de sluis van „Stolwijk een smalle brug en het is dddr i 51 De dezer dagen door het Centraal Bu reau voor de Statistiek te ’s-Gravenhage gepubliceerde uitgave 1981 van het Sta tistisch Zakboek doet zien dat de be volking van Nederland de laatste 20 jaar met circa twee millioen is vermeerderd. Het bevolkingscijfer dat in 1909 bedroeg 5.858.175, is, blijkens de volkstelling van 1930 gestegen tot 7.920.388. De provincie Zuid-Holland heeft hiervan alleen meer dan 2 millioen inwoners. Van de totaal-bevol- king hebben de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners thans alleen een bevolking van 3.751.682, tegenover 2.562.023 in 1909. Uit deze cijfers blijkt dat van de toene ming der geheele bevolking over deze twin tig jaar met rond twee millioen alleen de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners meer dan de helft der toeneming of rond 1.200.000 hebben gekregen. De gemeenten met minder dan 20.000 in woners, met een totaal bevolking van meer dan de helft van de geheele bevolking van ons land, heeft een totale toeneming ge kregen van rond 800.000. Tengevolge van deze aanzienlijke bevol kingsvermeerdering is ook de dichtheid der bevolking belangrijk toegenomen. Was deze twintig jaar terug ongeveer 180 per vier kante kilometer, in 1930 was dit met een derde toegenomen. Thans wonen er op een vierkante kilometer bijna 243 menschen. By een regelmatige verspreiding der be volking over het geheele land zou dit be- teekenen dat er op elke 69 M. van den Ne- derlandschen bodem een inwoner wordt aan getroffen. Werden de menschen in de groote steden niet in hooge huizen opgeborgen, men zou weldra als men zich zou omdraaien tegen een ander aanbotsen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. 3DEDEELINGEN14 regels ƒ2.25, elke regel meer 0.50. Op TELEF. 3202 Zie Etalage I darmkanaal wil stouwen, met steeds gro ve pikanterieën en in altijd-stijgende quantiteit. Neen, bij dezulken reken ik mijzelve niet; veeleer wensch ik te behooren tot hen die, fijnproevers als zij zijn, liever de spiritueele kaviaar van den wel-voor- zienen schotel voorzichtiglijk savoureeren op de fijn-ontwikkelde tong. Men moet in staat zijn om tusschen de regels door te kunnen lezen, want het geen de sluwe Talleyrand zoo venijnig- I juist heeft opgemerkt aangaande de men- schelijke taal, dat zij namelijk vooral dienstig is om de gedachten te verbergen, dat is even zoozeer maar al te vaak waar ten opzichte van het geschreven woord. Hoezeer beschaving en temperament hun invloed doen gelden op den tekst van een bericht, moge uit een voorbeeld blij ken. De redacteur van de „Goudsche Cou rant" merkt naar aanleiding van de Tol op Stolwijkersluis op: „Het ziet er niet naar uit dat de tol bij GOlimiF COURANT DUITSCHLAND. Eugen d'Albert. Naar de ..Neue Freie Presso” meldt werd voor de rechtbank te Riga dezer dagen het echtscheiaingsproces behandeld door den componist Eugen d’Albert gevoerd tegen zijn zesde echtgenoot. Hilde Fels. Toen de componist indertijd dit huwelijk sloot sprak men in muzikale kringen van d’Alberts ..Pastorale”. gekomen, het nog beleven dat Gouda’s be volking de 40.000 zal bereiken. Maar dan heeft intusschen de bevolking van Neder land, by de toeneming van thans met 100.000 per jaar, de 10 millioen verre overschreden. By dergelyke enorme bevolkingstoene ming kan de vraag niet achterwege blijven, op welke wijze al deze menschen in hun onderhoud zullen kunnen voorzien. Dat wordt een zeer penibele vraag, waarop wel niemand een goed antwoord zal weten in deze zeer onzekere tyden. Het blykt dat de bevolkingstoeneming zyn oorzaak vindt in de geboorte-over- schotten tegenover het verminderde sterfte percentage. Hoewel het geboortecijfer over geheel Nederland procentsgewys belangrijk is gedaald, op de 1000 zielen, waren in 1910 28.6 aangiften van levend geborenen, tegen over 23 in 1930, is het sterftecijfer dermate teruggeloopen dat de overschotten blijven toenemen. Het sterftecijfer liep op de 1000 inwoners in 20 jaar van 1910 tot 1930 terug van 13.6 tot 9.1, zoodat het inderdaad juist is, wat van medische zijde wordt ver kondigd, dat er een gezondheidsepidemie heërscjit, die de plaats heeft ingenomeri van ziektenepidemiën, zooals in de 1900, 1917 en 1918 zyn voor- Interieur, met den kansel en het orgelfront op den achtergrond, links de galery met de geschilderde vensters. (Foto Studio, Gouda.) groote waar- t0Chlorodont- „Chlorodonr tsluitend door k bsaiid.* O* id-wit-blauws Het menschdom groeit. Waar zal de grens zijn? Het is een feit dat het menschdom groeit, niet alleen in aantal, maar... ook in lengte! De uitkomsten van het meten der inge schrevenen voor den dienstplicht sinds 1865 hebben aangetoond dat de lilliputters on der de dienstplichtigen van jaai tot jaar minder worden. Het aantal der jonge man nen, die de maat van 1.55 M. yoor den dienstplicht gesteld, niet haalt, is sinds 1865 regelmatig minder geworden, zoo zelfs dat het percentage dat in 1865 niet minder dan 10.67 bedroeg, na 10 jaren telkens is teruggeloopen tot 7.37 4.41 3.74 2.18 2.00 1.30 en tot 0.91 in 1930. De kleintjes zijn dus aan ’t uitsterven, want, gaat het zoo elke tien jaar voort, dan is de tyd wel heel spoedig aanstaande dat er beneden de maht van 1.55 M. geen jonge mannen op den dienstplichtigen leef tijd meer te vinden zyn. De kleintjes zijn allen grooter geworden. Er is een toenemende groei onder de jonge mannen. Want ook het aantal der- genen, die binnen de opvolgende maat van 1.55 M.1.59 M. vallen, is sinds 1865 aan zienlijk verminderd. Bedroeg hun aantal in 1865 een percentage van 14.20, het is thans in 1930 verminderd tot 2.78 Hetzelfde geldt ook voor de weer grooteren die een lengte hebben van 1.60 M.1.69 M.; hun aantal liep over dezelfde periode van 65 hoeveel Potjes en Busjes Augurken en Uitjes er in de etalage staan Ie prijs I pond gerookte Paling, 10 prijzen elk bus Augurken P. G- Scharleman Jr- LANGE TIENDEWEG 75 OOUDA Zie Etalage! Naar wij in bovengenoemd blad lezen woont d'Albert sinds drie maanden in Riga, waar hij aan een nieuwe opera Mister Wu" werkt. Mevrouw d’Albert toeft in ver band mei. het te voeren proces eveneens in die stad. De advocaat van den componist heeft de scheiding aangevraagd op grond vaji het feit, dat beide partijen sinds negen jaar elk fiun weg gingen. Mevrouw d’Albert daaren tegen voert echtelijke ontrouw aan, een feit dat door den componist grif wordt toege geven. Zoodra de scheiding is uitgesproken, zal de thans zeven-en-zestigjarige kunstenaar voor den zevenden keer in het huwelijks bootje stappenen wel met Virginia Zanetti oen jonge Italiaansdhe, die such eveneens in R'ga bevindt. de ernstige jaren 1892, gekomen. Hét grootste percentage der sterftever- mindering vindt men bij de kinderen be neden 4 jaar, maar uit de statistische gegevens blijkt ook dat voor eiken leef tijd de sterftecijfers lager zyn geworden. Over een reeks van jaren blykt het sterftecijfer van de mannen het grootst tus schen 50 en 64 jaar, van de vrouwen daar entegen ligt het tusschen 20 en 49 jaar. Na het 50e jaar blijken de levenskansen voor de vrouwen grooter te zyn dan voor de man nen. Uit de statistische gegevens van de voor naamste doodsoorzaken blijkt dat het aan tal sterftegevallen tengevolge van mazelen, en tuberculose e.a. aanzienlijk is vermin derd, dat daarentegen kanker en hartge- breken sinds de laatste 20 jaar meer slacht offers hebben gemaakt, terwijl het percen tage van dood door zelfmoord ook is toe genomen. Van de besmettelijke ziekten blijken pokken geheel te zijn overwonnen, terwijl het aantal doodelyke gevallen van roodvonk, typhus en diphterie aanzienlijk is verminderd. Meningitis cerebrospinalis epi- demica blijft nog steeds vele slachtoffers eischen. In 1980 werden op 100 ziektegeval len nog 60.71 gevallen met doodelyken af loop geconstateerd. jaar terug van 50.52 tot 33.73 Zij zijn allen gegroeid). Dat blykt wel hieruit dat de jonge mannen met de grootste lengtemaat, dus die 1.70 M. zyn en langer, in aantal sterk zijn toegenomen. Was het percentage van hen 24.61 in 1865, in 1930 is dat ge stegen tot 62.58 Onze Hollandsche jon gens zyn dus in den loop dezer jaren aar dig uit de kluiten gewassen. We zyn op weg voor een langer ras, en wie weet wel hoe lang! De reden van dezen groei der jongeling schap wordt in de gegevens, welke wij hiervoor ontleenen aan de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek niet vermeld. Wel bljjkt uit de gedetailleerde opgaven over 1930 dat in de grootste steden, de gemeenten boven 100.000 inwo ners de meeste lange jongemannen zijn, en dat zij het kleinst aantal hebben beneden de maat van 1-55 M., dat daarentegen van het platteland, de gemeenten met 5000 en minder inwoners het grootst aantal der kleinste jongemannen voortkomt, hoewel dat percentage, zooals hierboven is aange geven, ook zeer aanzienlijk is gedaald. Het is wel aan te nemen dat de medische en hygiënische verzorging van de jeugd en de zorg voor de lichamelijke opvoeding in de latere jaren wel een rol hierbij hebben gespeeld. 15 regels ƒ1.30, elke 15 regels 1.55, elke byslag op den prys. Li INGEZONDEN MEr de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelii prys. Groote i Advertentiëi handelaren, aan het Bui i Het lezen van de krant is een kunst, een gave die men moeilijk kan verwerven indien men van huis uit geen erfelijke neigingen in die richting heeft meege kregen. Zeker, het is gemakkelijk genoeg, op béte wijze alles maar te slikken wat een sensatie-pers ons in het geestelijk ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux! zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. -Ï-—- Het uitstel der Hereteloonferentie. Het onvermogen vim Duitschland om te betalen. Een definitieve regeling van de Herstelconferentie door Frankrijk thans geweigerd. De verdaging van de cpnierentie. welke Maandag a.s. te Lausannefzou beginnen en die nu officieel door Engeland ter kennis van de Zwitisersche regeering is gebracht, heeft in Fransche kringed groote vreugde gewekt. Ofschoon een desbetreffend Engelsch communiqué slecht® rept vaan enkele dagen uitstel der conferentie, hoopt men te Parijs, dat zij pas na geruimen tijd zal worden gehouden on dat het ondertusschen moge lijk zal zijn althans het Fransche en En- gelische standpunt nader tot elkaar te bren gen. In dat verband trekt het de aandacht met hoeveel bevrediging men te Parijs ken nis heeft genomen van het beriiht, dat de Engelsche minister van buitenlandsche za ken. sir John Simon. op zijn doornens naar Genève, waar de Volkenbond zal vergade ren, te Parijs de rei® zal onderbreken om met den minister-president, Laval, van ge dachten te wisselen. Sinds de Fransche regeering te Washing ton heeft laten informeer^ welke houding de Vereenigde Staten zoudtp aannemen te genover-een-van Hoo ver'^ moratorium en danop cetn ontwij kend. ja.- bijna afwijzend1 antwoord heeft ontvangen, schijnt de Fransche herstelpo- litiek meer of minder in een slop te zijn geraakt. Wat kan Lava! nu doen? Druk uitoefenen op Amerika? Deze vragen worden gesteld door den Parijschen correspondent der Frankfurter Zeitung, die tegelijkertijd ant woordt. dat dit niet al te best gaat, daar de voornaamste Fransche gelling, die Van ..de heiligheid’ dér verdragen”, welke rich ook moet uitstrekken tot de overeenkomst met Amerika inzake de schulden., door Frankrijk z.elf zou worden aangetast. Een druk op Duitschland uitoefenen en van de zen staat onder alle omstandigheden beta lingen eischen? Dnt kan Frankrijk ook niet goed doen, nadat het het rapport der Be- neduce-commissie heeft urtgelóktj, dat het onvermogen van Duitschland om te heta- 'len ondubbelzinnig vaststelt. Onder deze omstandigheden neemt Laval naar de correspondent opmerkt zijn toevlucht tot den uitweg, die het beste be antwoordt aan zijn temperament, hij tracht tijd te winnen in de hoop, dat de gebeurte nissen Frankrijk zullen helpen om weer uit het slop te geraken. De gebeurtenissen, dat wil in dit geval zeggen: Duitschland. Niets kan de Fransche regeering op dit tijdstip aangenamer zijn, dan een onvoor zichtigheid der DuiitBche politiek, dan een breken van Duitschland met de tot dusver voorzichtige staatkunde, dlie zijn regeering op het gebied der herstelbetalingen heeft gevoerd. Frankrijk blijft vasthouden aan het een maal ingenomen standpunt, dat het nooit afstand zal doen van de rechten, welke het bij de verdragen zijn toegekend en welke slecht® een deel van de geleden schade weer goedmaken. In dezen geest heeft Lava! gisteren in de Fransche Kamer gesproken en uitdrukkelijk verklaard dat de Regeering thans een defi- I nitieve regeling van de herstelkwostie wei gert. De Regeering verklaarde het Dufttsche voorstel onaannemelijk. Een motie van vertrouwen c steld, werd met een meerd< stemmen goedgekeurd. Ivertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden letters en randen worden berekend naar plaatsruimte, iën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solie Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de ireau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. - al te bona-fiden goedgeloovig) sla- ger, vermocht ik weer volkomen het ge not te smaken dat de lectuur van mijn lijfblad mij steeds verschaft. j Het lezen van de krant is een kunst.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1