kwartier duurde. Ten slotte werden de mui ters bedwongen. De oproerlingen liadden zich zooal8 ge- meld. niet eter gemaakt van de muziekin strumenten. Zij dwongen den aalmoezenier der gevangenis op ruwe wijze voorop te loo- pen in een stoet dien zij vormden. De ontslagaanvrage van Drummond niet aangenomen. VolgeWs te Londen ontvangen berichten uit Genève heeft de Volkenbondsraad in zyn geheime zitting de ontslagaanvrage van sir Eric Drummond als secretaris-gene raal niet aangenomen. Alle raadsleden hebben Drummond ver zocht op zijn besluit terug te komen. Drum mond beloofde de zaak nog eens in over weging te nemen. BINNENLAND. Zuiderzeeraad. üg Kon. besluit is aan dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te Alp] 1 en aan den Rijn, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van den Zuiderzeeraad. Jhr. nr. H. M. van Haersma de With zal worden benoemd tot Nederlandsch gezant in Cechoslowakije. liet. Uorr. Bureau verneemt dat eerlang de benoeming te wachten van jhr. mr. H. M. van Haersma de With tot gezant in Ceahoslovakije. De heer Van Haenarta d© With werd 15 Juni 1884 te Utrecht geboren, hij studeerde aan do universiteit aldaar- en promoveerde on 1Ü09 tot doctor in de rechtewetenschap. In 191q werd hij geplaatet aan het ministe rie van Buitenlandache Zakenlüj ving zijn diplomatieke loopbaan aan al© gezantachaps attaché te Weenen. Aclitereenvolgens was hij daarna gezantschapssecretaris te St. Pe tereburg. zaakgelastigde te Boekarest en ge zantschapssecretaris te Weenen. Vervolgens werd hij secret.am van den minister van Buitenlandsciie Zaken jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en woonde als zoodanig met dun munster de conferentie bij welke in 1919 te Parijs voor den oppersten raad van de geallieerde geassocieerde mogendheden over de Belgische kwestie gehouden werd alsmede de verste Volken bondsvergadering en de Vlootoonferentie te Washington. Daarna was jhr. Vaai Haersma die With gezantschap*raad te Kopenhagen en zaak gelastigde in doorwegen, en gezant in Por tugal Op zijn verzoek werd hij Juli 1930 ter beschikking gesteld, waarna hij och met terwoon te Nijkerk vestigde. Ten vongen jare heeft hij zioh naar Ethiopië begeven in buitengewone missie ten einde aldaar H. M de Koningin te vertegenwoordigen bij de k roping van den Negus van Abessi- nië. Jhr. mr. Van Haersma de With i« Kamer heer in buitengewonen d&eost vac H. At. de Koningin, ridder in de Orde van den Ne der Landficlien Leeuw, officier in de Orde van Oranje Naésau. nddér in de Kroonorde van Bfelgië, commandeur in de Kroonorde van Koemanie en m de St. Olafsorde van Noor- Waterleidingmaatochappij Tholen. De aandeelhouders der N V. Waterleiding maatschappij Tholen hebben als lid van den raad van beheer benoemd den heer J. van Bommel van Vloten, lid van Gedepu- teerdfe Staten van Zeeland. Meegedeeld werd, dat het reserve-fonds dat jaar uitgeput aaL zijn. Nog vijf jaren zal men in staat zijn, de tekorten te dekken, door de nsieo-garantie van Kijk en provun- cie. Het kapitaal der N. V.. m totaal t 1 265.000, ia door het Rijk verstrekt, tegen 4J pet. Verslag werd uitgebracht omtrent ren nudientae, dooir den minister aan den raad van beheer verleend. De minister :s er op gewezen, dat de financieele positie «ter N.V. hulp van de regeering dringend noodzakelijk maakt. Ook aan eenige Ka merleden «s de financieele toestand uiteen gezet. De Ned. Chr. Studentenvereeniging. De Nederlandsche Christen Studentenver- cemgmg hoopt van Vrijdagavond 29 Jan. tot Maandagmorgen 1 Februari op Harden- broek een conferentie te houden, die gewijd ia aan de vragen van de verhouding der kerken en van de samenwerking der kerken op allerlei gebied. Het program luidt als volgt Vrijdagavond au Januari ..Stockholm' door prof. dr. J. K. Slotemaker de Bruine, lid van het voortzettingsoomité der Wereld conferentie te Stoekholm-1925 voor „life and work Znterdagmoigen 3o Januari: ..Lausanne" door prof. dr. W J. Aalders. lid van het voort ze: tmgscomite der wereldoonterentie te Lausanne-1927 voor „faatfi and order". Zaterdagavond: ..Het oecumenische vraag stuk. Mogelijkheid en werkelijkheid" door prof. dr. F. M. Th. Bóhl. Zondagmorgen 31 Januari: Godsdienst- oet.iyng te leaden door dr. W. Th. Boisse- vain van Leiden. ZondWi<Wag. Bespreking van de door de weretdóontenentie voorgestelde resolutie in verband met de oecumenische vraag. Zondagavond.- ..Hoe raken deze dingen ons jorweren?" door 8 Laman Trip en A. van der Flier. die beide m deti afgeloopen zomer de internsitionale conferenties te Cam bridge bezochten Voor deédnemring geve men zich vóór 23 Januari op het bureau der N.C.B.V. te Har- denbroek by Diiebergen. Hoe onze Jaarbeurs helpen kan. Gastvrij heid aan de Nieuwkoopsche Snveediuidustrie. Men wcefv dati het wakkere Nieuwkoopsch Gemeentebestuur zich tot het "Jaarbeursbe- stuur wöndrie om hulp. De Algemeeoe secre taris kwam over. hield een toespraak tot de ach ten «pgtif^ak te. «meden, de hulp van den Ri/bsoofisufent wead ingeroepen en met ver eende krachten zaï op de a.s. Voorjaarsbeurs een gepieensehapjjtdijke. zorgvuldig uitge zochte mzemöng van de Nieuwkoopsche smeed industrie verechijnen. Dezer dagen ie eet» brief van het Gemeen tebestuur aan de smeden uitgegaan, waarin hun wordt meegedeeld, dat de Jaarbeurs gratis ruimte voor hun product Keeft afge staan en dat zij derhalv0 uitgenoodigd wor den in te zenden, doch de aangestelde advi seur de beslissing heeft o*Vr het al of niet in aanmerking k< De brie' besluit ..Waar wij ons deze moeite en kosten gaar ne getroosten, overtuigd van het groot be- lang. dat voor u hierin gelegen is. daar ver trouwen wij. dat ook u gaarne deze gelegen heid te baat zult nemen en dat u zich mét aile kracht er op toe zult leggen om werke lijk met iets moois voor den dag te komen. De naam van onze gemeente, maar ook uw naam is in hooge mate daarmede gemoeid.'' Kunstfotografie in Nederland. In Mei van dit jaar zal op de tentoon stelling ..Klank en Beeld-" ook een afdee- hng fotografie ingericht worden, die. teoor- deelen naar de belangstelling, duo er nu reeds allerwegen voor blijkt., van groote be- teekends zal worden Fotografisch werk van de voornaamste personen uit alle landen ter wereld, zal daar aanwezig zijn. D. tentoonstelling zal ongetwijfeld weer de oude. zoo vaak opgeworpen vraag, m het middelpunt der belangstelling zetten, of fotografie kunst kan zijn. Hoe belangrijk de foto-a fdfeeling van „Klank en Beeld" belooft te worden. d« eerste demonstratie van de kunstmogeJijk- beden door fotografie. i« dat ten onzent lang niet. Keeds dertig jaar en langer gele den, zijn ten onzent tentoonstellingen van totokunst georganiseerd. De Nederl. Ama teur Fotografen Vereeniging die reeds meer dan veertig jaar op dit gebied werkzaam is, heeft zich steeds bevlijtigd, de fotografie in al haar uitingen te bevorderen. Als gevolg dn&rvan, werden geregeld tentoonstellingen ceiioucfen, waarvan m dit verband genoemd moet worden een buitengewoon belangrijke expositie in de Militiezaal te Amsterdam, in liet jaar 1895 Daarna volgden de fotogra lepten toon stollingen elkaar met geregelde tussehenpooeen op en vrij geregeld zijn in ons Stedelijk Museum tentoonstellingen op lit gebied gehouden, van meer of minder beteekenis. nationale en internationale. Fnkeie namen mogen genoemd worden en dan zal dat in de eerste plaats zijn de naam den helaas overleden Ing. Bispinck, jarenlang voorzitter was der N.A.'F.V.. zelf een uitnemend amateur-fotograaf, voor tentoonstellingen zijner vereeniging, steeds het allerbeste van de geheele wereld wist samen te brengen. Tot de oudste beoefenaars dter kunstfoto grafie in Nederland, behoorde Joh. Huys- wieng, werk op oude tentoonstellingen reeds een peil had bereikt, dat ook de cri- tiek van onzen tijd nog zou kunnen door staan In dien zeLfden tijd was een merk waardig hoog peil van techniekbehcersching aesthetische volmaking, bereikt in het werk van den Rotterdamschen vakfotograaf C. E: Mögle. Van de na hem gekomen vak- otograten moet nog met groote waardee ring genoemd worden B. Zweere, terwijl tot de belangrijkste figuren, doe nu nog werk zaam zijn. behooren Bern. F. E. Ëilers. op het gebied van het portret en het land schap. en verder de Hagenaars Berseen brug gen en Fr. Ziegler. Als een figuur die een twintig jaar ge-A oden ook veel heeft gedaan in het belang an de ontwikkeling der kunstfotografie in Nederland, moet genoemd worden W H. idzerda. die nog korten tijd werkzaam was als privaat-décent in de fotografie, aan de technische Hoogesohooi te Delft. Onder de vakfotografen moet feitelijk ook gerekend worden Adr. Boer, die vroeger ijverig exposeerde, doch de laatste jaren,, voornamelijk dóór woord en schrift, werk zaam is tot verheffing der fotografie in Ne derland. Voor de vakfotografen was de strijd steeds moeilijk, omdat zij geregeld beïnvloed wer- de wenschen hunner opdracht gevers. Vrijer stonden de amateurs, die uit liefde tot déze schoon kunst, geheel zichzelf konden zijn. Tot de meest belangrijke figuren op dit gebied in Nederland, moet gerekend wordlen Generaal L E. W. v. Alhada. wien de groo te verdinsto tokomt. de stereoscopische foto grafie '»p een geheel nieuwe en wetenschap pelijk gezonde basis te hebben gesteld, waarvoor Mem internationale erkenning te ten deel gevallen. Een zeer belangrijke figuur waR ook Ri- ehard Polak, die op zeer origin»ele wijze, reconstructies opbouwde van oud-Holland- sche schilderijen en die met volkomen tech- iiiekbeheerschung. in zeer gevoelige fotogra fie uitbeeWe Een ander, belaas overleden, amateur van groote beteekenig was Alb. Kapteyn,. terwijl van cfe nog levenden moet genoemd worden P. M. G. M v Haaren. de nestor van een school van fijnvoelende foto-art ie ten. die veel heeft gedaan in het belang van een juist inzicht op het gebied der kunstfoto grafie. Jan v. d. Pant een in Canada wonend Hollander, verwierf pen wereldnaam voor zijn voortreffelijk fotografisch werk. dat het nudden houdt tussohen absolute fotografie er/" vrije Uchtbeeldkunst. terwijl tenslotte m de vermelding van personen van beteekaus op dit gebied, niet mag ontbreken de naam van A. P. H. Triveili, een Hollander die sedert jaren werkzaam is aan het weten schappelijk laboratorium der groote Kodak- tabneken in Amerika, en daar heH veel heeft kunnen doen m het belang dfer weten schappelijke fotografie In zijn studenten tijd deed hij zich kennen als een fijnvoe lend amateur, die reeds meer dan 25 jaar geleden, werk van groote aesthetmche waar de heeft geëxjxxjeerd. Dit korte overzicht. dat allerminst aan spraak maakt op volledigheid, moge geflo ten worden, met de vermelding der namen van drie .JVieuwhchters" op het gebied Oer fotografie. J. KUjan. Paul Schnitema en Piet Zwart, die in de lijn der üuitsche »p dit Contingenteering invoer van vleesch. In de Staatscourant is verschenen het Kon. besluit van 23 Jan., No. 25. betreffen de de tijdelijke beperking van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfs- Artikel 1 van het besluit luftdt aJe volgt: Gedurende het. tijdvak van 16 Januari 1930 tot 16 April 1932 is de invoer uit iedier land van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 6o ten honderd van den gemiddelden invoer dier artikelen uit dat land geduren de bet overeenkomstige tijdvak der jaren 1928. 1929, 1930, zijnde in brutogewicht uit. Duitschiand' 1J0 ton GrooLBritannië 2 Frankrijk l België 1 Denemarken 565 en wei in totaal tot eene hoeveelheid van 679 ton. Een dergelijke regeling is getroffen voor bevroren rund- ep kalfsvleesch. Hier luidt art. 1 als volgt: Gedurende het tijdvak van 16 Januari 1932 tot» 16 April 1932 is de uitvoer uit ieder land van bevroren rund- en kalfsvleesch verbo den. voorzoover deze meer bedraagt dan 60 ten honderd van den gemiddelden invoer dier artikelen uit dat land gedurende het overeenkomstige tijdvak der jarei 1930. zijnde m brutogewicht uit België Groot-Brit an më Nederlandsoh-lndië Argentinië 1368 Uruguay 3 Meuw-Zeeland 2 Vereen. Staten van Noord-Amerika 1 Duitschiand i Australië 27 Üöie van Zuid-Afrika9 en wei in totaal tot eene hoeveelheid Van 1433 ton De h&duiten treden lieden in werking. De invoer van de genoemde artikelen zal dan slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of van wege den minister af te geven vergunning Dit geldt niet bij den invoer van het bo ven aangeduide vleesch,. waarvan ten ge noegen van den minister wordt aangetoond, dat het vóór 28 Januari 1932 ten recht- streeksche invoer naar Nederland is ver- !8,195 18 t 3 slechts aan hem, wiens handelszaak in het Han delsregister i« ingeschreven en die blijkens deze inschrijving mede het bedrijf van vleeechimporteur uitoefent en tot een hoe veelheid. in totaal gelijkstaande aan ten minste 55 en ten hoogste 60 ten honderd van het gemiddeld der door hem gedurende liet in het vorige Artikel genoemde tijdvak der jaren 1928. 1909. 1930 ingevoerde hoe veelheid. De hoeveelheid vleesch. ingevoerd door den boven iiedoelden importeur yan 16 Jan. of tot op den datum van inwerkingtreding van dit besluit, alsmede de hoeveelheid vleesch. waarvan \yordt aangetoond, dat het vóór 28 Jan 1933» ten reohtetreekaohen in voer naar Nederl*ad is verzonden, strekt •m mindering van de totale hoeveelheid. Hij. die vleesch wenscht an te voeren, dient daartoe een door hemzelf of dOor zijn gemachtigde onderteekende schriftelijke aanvrage om vergunning in bij den minis- ter. houdende opgave van de Hoeveelheid, waarvoor een vergunning wordt gevraagd, de soort en het land van herkomst van het in te voeren vleesch. zoomede van de hoe veelheid van het. in het genoemdle tijdvak der jaren 1928. 1929. 1930 door hem inge voerde bevroren rund- of kalfsvleesch. Het model dter aanvrage woixft door den minister vastgesteld. Ter bestrijding van kosten, aan de tfitvoe- ring van dit besluit verbonden, wordt bij de afgifte van de vergunning een door dtem 1 minister te bepalen bedTag geheven van ten hoogste f 1.50 voor elke 100 K.G. of gedeelte daarvan, waarvoor de vergunning geldt. met een minimum van f 2.50 per zending. vrijmaking van over het kwartaal. Dit wil dus wij reeds twee weken van ons geleverd, of tweemaal 1500 stuks, waardoor wij dua niet alleen reed« voor dit kwartaal aan ons con tingent toe zijn, maar dit reeds hebben overschreden. Het was beslist onmogelijk de Hollanders van hun plan af te brengen de zaak was reedis beklonken en zelfs met terugwerkende kracht. Ailerwege wordt het Nederlandsche ..verdedigingsoommuniqué" dan ook scherp becritiseerd. en vindt men het eert stuk vol „adVoeatenj". Waar men beweert, dat men alle landen, met wie Ne derland een tractaat heeft, gelijk moet be handelen. zegt de secretaris van de delega tie, dat dit in werkelijkheid niets t© zegigen heeft, daar Denemarken het eenige „trac- taatlnnd" is. hetwelk versch vleesch expor teert. Ook klopt de uitlating van Nederland sche zijde niet. dat dte invoer eerst in dé jaren 1930 en 1931 zoo toenamwant bij voorbeeld wees het jaar 1922 efn even groot cijfer aan als. 1930. De geheele toevoer van buitenlandsch vleesch in Nederland is niet vermeerderd alleen heeft het versche Deen- sche vleescli het bevroren vleesch verdron gen. Maar zelfs met den grooteren invoer, leverden wij toch maar 5a 6 pet. van het vleesch verbruik im Nederland, en vergeet men in Nederland blijkbaar, dat wij. zelfs gerekend naar het jaar 1931, voor 2i maal meer koopen van Nederland, dan dat wij er aan verkoopen. Wat tenslotte den prijs aangaat, stijgt deze door de groote onkosten in Holland tot het dubbele van de grens tot aan den winkel, en krijgt dte Holland- sche landbouwer 2* zooveel voor zijn waar als zijn Deensche collega. Maar wij begre pen. staande de onderhandelingen, heel goed het Nederlandsch standpunt: de llol- landsche landbouwer moet beschermd wor den. Er staat, ook in het oommuniqué. dat de invoer ten hoogste 60 pet. mag wordten. Of het nu 40 of 60 pet. is geeft zooveel niet. maar tegenover ons werd 40 pet. genoemd. Wij vinden het wel een vreemde manlier van handelen, als de hoeren in Nederland ac- coord er mee gaan. dat wij komen onder handelen over een regeling en zij deze zelf eenzijdig vaststellen en dan nog wei met U-rugwerkende kracht. Door deze bepaling hebben wij te goeder ttrouw vleesch afge zonden zonder eenige zekerheid te hebben, dat het zal wordten toegelaten. Het wei een harde en weinig respectvolle behande- ling, die de Nederlanders ons Rebben laten ondergaan A Tot zoover df leden del* delegatie. Dat het gebeurde anderen moed za] geven te protes teeren tegen invoer van Nederland ia. naar de N. R. Ct. meent., zeker. In de eerste plaats de tuinders, die reede long hun klachten doen hoeren, doch ook i« te vree zen. dat men de kleine scheepvaart in De nemarken tegen de concurrentie van de Ne derlandsche scheepjes zal gaan beschermen in verband: met de vele klachten hierover. GEMENGDE BERICHTEN. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft in overleg met den minister van financiën bepaald, drit voor de vrijmaking van goederen, bedoeld in de Koninklijke besluiten van 23 dezer nos 25 en 26, zijn aangewezen de kantoren, die kantoor" voor de Vleeschkeuri aangewezen, n.l Alkmaar -terdam. Harlingen Deventer. Utrecht, leiden. 's-Gravmbage. Rotterdam (waaronder Hoek van Holland). Breda. Tilburg. 's-Hertogenboach. Arnhem Nijmegen. MaastrichtLeeuwarden. Venio. Enschede. Dondrecht. IJsselmuiden (station Kampen). Kampen. Zutfen. Zaandam. Amersfoort. Hilversum. Hengelo (O Vel- =en (IJmudden). Eindhoven. Winterswijk. Olden zaal, Heerlen en O as, met uitzonde ring van de kantoren lTsselmuiden (Kam pen), HU versurn. Heerlen en Ons De Nederland. Na den terugkeer der Deensche delegatie heeft een der leden, de heer Helst**, amb tenaar bij het ministerie van landbouw, ook nog eens m een interview zijn ontsteni- mfng te kennen gegeven Hij zei volgens de N K. Ct. o.a. Het in Holland vastgesteld contingent is zoo rtyiniem. dat het nu r*»ed« is overschre den De boeren zullen er dua-lékcning mee moeten houden, dat dit kwaA&I Nederland reeds gesloten 1s. Het contingent bedraagt 40 pet. van ons vroeger deel In den export naar Holland gerekend op een basi« over de jaren '28 '29 en '30. Maar in 1928 en 1920 wa« er zoo goed als geen vleesohexport naar Holland, en daarom i« het toegestane con tingent zoo minimaal in vergelijking van rtien van het afgeloopen jaar. Voortaan zul len wij 1600 a 2000 stuKs vee per kwartaal mogen invoeren, maar hetzelfde verzonden wij den laatsten tijd per week. Dè oontin- genteering zal den 26sten in werking treden, maar de zendingen die hier vandaan naar Holland den 15den en 16den verzonden rijn. v Aanrijding in den miet. Twee inzittenden va„ een auto verwond. Toen .do heer en mevrouw v. d. Wel— Swarttouw uit Waasenaar Zaterdagavond j>er auto uit Utrecht (huiswaarts keerden, stopten rij nabij Bodegraven om de ruiten, die door den mrtst beslagen waren, schoon te maken. Even Jater werden rij door een achterop komenden auto in volle vaart aan gereden. De heer v. d. Wel kreeg kneuzin gen aan een dijbeen; mevrouw v d Wel werd een arm versplinterd en bei(den kregen snijwonden dn het gelaat van het brekende glas. Mevrouw v. d. Wel is per auto naar het Leidsche ziekenhuis vervoerd en aldaar ojigenomen. Be-ide auto's werden zwaar be schadigd. De «poorwesaMMlagen in [H,ur( van Amsterdam. Dat de hl de vorige week nat>h Amster dam gepleegde treinaanslagen voor de po litie en justitie in de hoofdstad geen volko men verrassing zijn geweest, valt, naar de N. B. Ct. verneemt, af te leiden uit een anoniemen en met verdraaide hand ge schreven brief, welke geruimen tijd geleden aan den minister van waterstaat is ge schreven en door deze autoriteit op het de partement is ontvangen. De brief luidt: Den Haag, 26 October 1931. Wie het christenbeginsel vertrapt zal ook de gevolgen moeten dragen. Sneltrein ParijsAmsterdam gaat er uit. Matuschka II." Via den minister van justitie is deze brief direct na ontvangst ter kennis ge bracht van de justitieele en politioneele autoriteiten van de hoofdstad. De laatsten hadden op hun beurt de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen op de hoogte ge bracht met het gevolg, dat het wisse voor het ongewisse genomen werd en maatrege len werden getroffen om te voorkomen dat de bedreiging in een daad werd omgezet Naar gisteravond van de zijde der politie aan de bladen werd medegedeeld, zal van- Het had in het voornemen gelegen om nadat men zeker wa© van de toestemming van den heer Baare, met den Vrijheidsbond in overleg te treden voor het aanwijzen van een lid dier fractie in het ooilege van B. en W. Als vijfde wethouder zou dan een Chr.- Hist. vertegenwoordiger m het College zit ting nemen. Nu de heer Baars zich niet be- schok baar heeft gesteld, acht men in reoht- sohe kringen de oplossing van de cn^s moèhjk. Tot de mogelijkheden, welke thans onder de oogen zullen worden gezien, be hoort een uitnoodiging te richten tot dien Burgemeester, om zich met de portefeuille van financièj} te belasten. (Jok verluidt, dat in de rechtsche Raads- club nog nader overleg aal worden gepleegd, of in haar midden met eean andere geschikte candidaat kan worden gevonden. O.a. wordt de naam van den heer Hunemaaijer, den voorzitter van de anU-revolutionaire fractie, genoemd, dae een groote mate van vertroö- wen in den Raad geniet. Het is ook niet uit gesloten. dat een hernieuwd beroep op den heer Baar,- wordt gedaan. Zou men tenslotte in eigen kring niiet slagen en een beroep op den Leider van de liberale fractie, mr. üutiih doen. dan schijnt het reedis vast te staan, dat ook dit beroep in verband met den nieu wen werkkring, dien de heer Dutilh sedert kort in de directie van dte Nad. Handels- maats dhapjwj te Rotterdam heeft, aanvaard, te vergeefsch zou zijn. 458e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Dinsdag 26 Jan. Hooge prijzen: 1000.—: 2732 2788 9704 11453 18206 20531 400.—: 4208 200.—: 332 1787 7410 17163 18261 100.—: 1600 3738 6767 8874 10931 12496 14421 14832 14846 18271 Prijzen van 70.—: 84 215 475 519 539 561 617 644 868 1215 1309 1434 1509 1592 1685 1816 1842 1896 2174 2235 2242 2311 2452 2604 2662 2692 2761 2821 2899 3136 3205 3276 3281 3331 3612 3570 3947 3984 4131 4233 4371 4486 4769 4853 4980 5230 5232 5244 5m 5481 5906 6039 6046 6090 6152 6176 6282 6295 6387 6501 6631 6760 6809 6866 6918 6987 7046 7110 7196 '7324 7403 7462 7482 7483 7505 7619 7671 7779 7992 8020 8146 819^ 8217 8671 8799 8827 8903 8960 91*6 9227 9361 9391 9431 9436 9538 9541 9629 9644 9737 9863 10211 10247 10256 10478 10514 10634 10925 1Ó94Ö 11010 11183 11401 11597 11689 11735 11782 11846 11916 11920 11972 12010 12108 12123 12197 12341 12386 12402 12441 12448 12522 12578 12713 12970 13193 13227 13252 13468 13516 13540 13609 13625 13629 13693 13759 13781 13926 13946 13978 14058 14074 14116 14214 14259 14280 14408 14648 14667 14727 14797 15042 15057 15137 15169 16219 15336 15353 15531 15536 15559 15612 15818 15821 15994 16022 16037 16418 16436 16444 16484 16701 1C851 16873 16879 16979 17126 17178 17230 17255 17349 17369 17362 17364 17785 17901 17980 18044 18060 18093 18241 18506 18514 18561 18681 18795 18914 18991 19085 19120 192% 19266 19340 19432 19548 19588 19681 19752 19753 19847 19868 19927 19977 20039 20333 20351 1 20671 20793 1 16 141 294 320 591 656 858 861 1080 1091 1331 1383 158 351 717 874 259 484 271 515 854 Nieten: 163 191 362 433 441 746 750 76» 936 1013 1018 1047 1071 1147 1163 1188 1212 1226 1238 1395 1396 1403 1430 1469 1472 1638 1642 1658 1678 1748 1831 1858 1867 1879 1894 1912 1914 1940 1964 2037 2067 2109 2113 2115 2178 2260 2262 2320 2344 2372 2418 2449 2480 2481 249b 2517 2548 2549 2596 2609 2663 2676 2683 2687 2712 2770 2793 2791 2901 2903 2933 2961 2973 2993 303,1 3107 3139 3179 3224 3229 3246 3248 3310 3319 3321 3396 3423 3436 3455 3610 3628 3638 3651 3661 3585 3619 3644 3646 3658 3716 3728 3846 3874 3903 3916 3941 3976 4090 4104 4111 4122 4152 4178 4179 4193 4213 4273 4318 4334 4343 4361 4365 4394 4560 4689 4696 4601 4612 4632 4649 4701 4716 4728 4743 4757 4802 4877 4953 4972 4990 5006 502 5039 5080 5104 5136 5163 52118 5268 5392 6393 6394 5465 5467 5490 5492 5498 5510 6633 5536 6577 6591 5622 5654 5684 5726 5736 6766 5836 6977 5984 5991 6005 6024 6049 6149 6169 6190 6198 6201 6290 6309 6311 6334 6344 6377 6402 6477 6483 6488 6563 6572 6573 6576 6600 6601 6692 6768 6774 6797 6887 889 6891 6902 6972 6986 7055 7106 7182 187 7218 7236 7252 7301 7306 7S78 7383 7422 7423 747i0 7488 7601 7527 7528 7544 7599 7625 7662 7735 7780 7784 7819 7837 7895 7915 7923 7950 7966 8066 5080 8124 8134 8142 8146 8190 8203 8210 8234 S264 8266 8276 8311 8335 8339 8363 8367 8397 8409 8437 8455 8474 8481 8493 8512 8616 8553 8557 8671 8673 8768 8779 8854 8855 8906 8909 8946 8992 9076 9079 9159 9170 daag het fascisme van den brief worden ge- 9261 9250 «64 9279 9296 9342 9360 9403 9483 9609 9523 9564 9674 9613 9637 9643 9672 9692 9746 9762 9768 9820 9916 9964 9995 9999 10004 10006 distribueerd. De wefhoudeiwcriws te Rotterdam. In de vorige we»4c hebben de fracties, welke de rechtoche Raadselut> in den Raad van Rotterdam vormen herhaaldelijk ver gaderd ter bespreking van dte wethouders- crisis IJaama m de reohteoh© Kaadsclub bijeengekomenHet zwaartepunt voor de 1 oploflKing van de crisis werd algemeen ge- legd in de bezetting van de portefeuille van I financiën. j De rechterzijde heeft gemeend een beroep op den h.er mr. W Baars t© moeten doen zich beschikbaar te stellen voor het wet houdersambt,. waarbij dan dte bedoeling voorzat, dat de heer Baars financiën zou nemen De fmer Baans vroeg tweemaal. 24- 10010 10083 10107 10124 10129 10133 10157 10175 10185 10188 10196 10202 10221 10246 10248 10266 10321 10329 10334 10358 10388 10393 104211 10423 10489 10513 10550 10571 10573 10618 10632 10636 10665 10690 10715 10723 10766 10795 10824 10860 10861 10886 10887 10906 10961 10992 11016 11019 11071 11087 11104 11114 11129 11150 11164 1U93 I 11216 11039 11260 11278 11287 11299 11301 j 11365 11386 11402 11407 11432 11449 11482 I 11602 11615 11625 11670 11619 11630 11685 11725 11766 11792 11819 11868 11877 11931 I 12000 12027 12098 12101 12104 12136 12186 1 12199 12201 12212 12229 12264 12266 12278 uur bedenktijd. Die termijn zou gisteroch- 12332 12364 12897 12477 12521 12580 tend afloopen. doch reeds eerder heeft de 12598 12«22 12743 12774 12777 12817 12842 heer Baars zijn bealtfit kenbaar gemaakt. 12881 i2940 12971 13009 13062 13100 13135 Partaculiere omstandigheden zijn oorzaak, 18175 13230 13261 13286 13295 13309 13326 dat hij geen benoeming tot wethowter kan 13346 13383 13405 13407 13436 13448 13450 aanvaarden. 13464 13469 13481 13489 13643 13562 13584 13632 13634 13904 13948 i.4068 14080 142ö7 14324 14481 14540 14668 14724 14869 14931 15128 16174 15436 15448 16737 16788 15890 15969 16146 16166 16267 16315 16440 16468 16550 16680 16774 16781 16984 17036 17154 17162 17522 17639 17783 17807 18146 181)55 18434 18480 18618 18636 18941 19013 19160 19167 19339 19378 19703 19711 19877 19921 20067 20072 20266 20292 20647 20677 20764 20805 13718 13965 14137 14333 14729 16513 15815 16008 16173 16469 16600 16807 17040 17173 17644 17841 18218 18482 18780 19040 19192 19384 19774 19954 20135 20293 20691 20862 13727 13990 14167 14378 14666 14742 14990 15266 15646 15829 16077 16191 16471 16614 16812 17043 17208 17649 17874 18492 18832 19061 19212 19457 19816 19989 20188 20386 20694 20903 13762 13994 14173 14380 14697 14767 moo 15291 14571 15830 16113 16215 16338 16483 16662 16819 17071 17260 17681 17929 18285 18495 18869 19073 19234 19517 19817 20015 20240 20405 20712 20928 13756 13834 14025 14027 14247 14256 14397 14427 14614 14627 14793 14818 15059 15074 15343 1Ó411 15584 15672 15834 15860 16115 16129 16217 16254 16351 16381 16521 16546 16700 16729 16933 16956 17091 17103 17396 17473 17713 17761 18149 18150 18302 18394 18508 18605 18904 18913 19082 19135 19312 19336 19578 196.33 19844 19848 20017 200.37 20252 20263 20512 20565 20719 20769 20933 20961 STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Jan. 1932. Goudsche Winkeliersvereeniging. Algemeene jaarvergadering. De Goudsche Winkeliersvereeniging kwam gisteravond in de bovenzaal van cafe „Het Schaakbord" in algemeene jaarvergadering bijeen. Na opening dezer druk bezochte bij eenkomst,. herdacht de voorzitter in eenige waardeèrende en gevoelvolle woorden het zoo jong gestorven eere-lid, de heer K. de Jong, waarna deze in eenige oogenblikften van stilte door de geheele vergadering werd herdacht. Een ingekomen verzoek van de Neder landsche Middenstandsbond om een bijdrage voor het Nationaal crisiscomité, gaf aan leiding tojt twee voorstellen. Het voorstel om en aan het Nationaal crisiscomite en het Goudsche crisiscomité een bedrag van 25.— [bë schenken, werd verworpen. Be sloten werd echter een bedrag van 25. ,te doen toekomen aan het Plaatselijk crisis- Uit bet jaarverslag van de secretaris blijkt dat de Goudsche middenstand in het afgeloopen jaar minder gunstige resultaten boekte, dan ervoor. De „koopt meer weken"-actie in samen werking met de MiddenstandsXentrale heeft echter een prachtig resultaat gehad, terwijl mejt dezelfde centrale nog de tollen- kwestie en de middagsluiting werden be handeld. Het aantal leden nam ook dit jaar toe, en bedraagt thans 258. De glasverzekering heeft dit jaar eveneens voldaan, terwijl het Bureau van advies, met den heer Hage- dorn, die voor zijn werken dank wordt ge bracht, in een er groote behoefte voor ziet. Op voorstel va ie kascommissie werd de penningmeester gedechargeerd. De inkom sten en uitgaven bedragen in het afgeloo pen jaar 2091.19, terwijl er een batig saldo is vanaf 692.83. De begrooting voor dit jaar werd onveranderd goedgekeurd. Bij het Bureau van invordering werden 91 posten ter inning aangeboden, waarvan ruim 60 werd geïnd. Naar aanleiding hiervan komt een der leden met het voor stel een zwarte lijst aan te leggen, waarop de namen der wanbetalers voorkomen, en deze lijst aan de leden te doen toekomen, en verder de namen te publiceeren. Dit voor stel zal door de commissie worden over wogen. De heer <B. Rietveld, werd onder luid applaus en met algemeene Stemmen tot voorzitter herkozen. Echter deelde de heer Rietveld mede, dat hy zyn benoeming voor nog slechts één jaar wil aanvaarden. De heer Rietveld zal dan tien jaar de voorzitters functie hebben bekleed. Op voorstel van het bestuur werd in de vacatures in het bureau van invordering voorzien door de benoeming van de heeren v. d. Veer en Teekens. Tot ledten van de kas commissie werden benoemd de heeren G. v. Burk, G. v. Dijk en J. C. Fickweiler. iBy de rondvraag stelt een der leden voor dat de Goudsche Winkeliersvereeniging iets doet om de kermis ook in de toekomst te behouden. Het bestuur kon zich hiermee vereenigen. Aan het einde van de vergadering werd den voorzitter dank gebracht voor de wijze waarop hy de vergaderingen steeds weet te leiden. Men is verheugt dat de voorzitter blijft en men hoopt dat deze op zijn besluit slechts dit jaar nog te blijven zal terug komen. Want, de Goudsche Winkeliersver- heer Rietveld, is on- Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be paald, dat de kooiman in 1982 verplicht is de kooieenden opgesloten of gehokt te hou den van 1 Juli tot en met 15 September. Aangesloten bij den Goudschen De afdeeling Gouda van den Ned. Bond van Kapperspereoneel heeft ricih met 31 leden aangesloten bij den Goudischen Be- sluurdersbond. Een gratis weefcursus van de N.V. Artsilk. De N.V. Artsilk, de bekende fabriek van i 8 tot 10 uur in Ilotel ,4e Zalm". De leidster der cursus is Mevr. E. M. van Genit-Fokkers, Dubbelebuurt 9, by wie men zich uitsluitend schriftelijk moet aanmel den voor Donderdag 28 Januari a.s. j Voor meerdere bijzonderheden raadplege men de betreffende advertentie in dit num- bliek zoowel dames als heeren, in de ge legenheid deel te nemen aan een cursus van 3 lessen in het handweven en wel op drie Dinsdagavonden 2, 9 en 16 Febru De toelating van een hoofdingeland Bij gemeenschappelijke beslissing van gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid- Holland zyn afgewezen de door inwoners van Benthuizen en van Hazerswoude inge diende bezwaren tegen het besluit d.d. 1 Juli 1931 van de vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland tot toelating van K. v. d. Torren als hoofd ingeland. Een dybeen gebroken. De 82-jarige W., wonende aan de Lange Tieadeweg is Zondag op de Fluweelenain- gel op den trottoirband gevallen en zoo leelyk te rechtgekomen,, da, t hy een dybeen brak. De man is naar de Wijkverpleging over gebracht, en daar ter verpleging opgeno- Loop der bevolking. Gevestigd: J. M. van Vreumingen, van West-Brombich (Engel.), naar Wyd- straat 20; J. H. v. d. Pouw wed. II. J. Kromwijk, van Zwammerdam, naar Heeren straat 3; J. G. Prins, loodg., van Utrecht, Haverstraat 6, naar Westerkade 38; H. Peerenboom, modiste, van Winterswijk, Misterstraa,t 26, naar Wydstraat 15; E. Mullertimmerman, van Grave, Haipstraat 30, naar Erasmusstraat 1; M. J. van Jeveren, dienstbode, van Moordrecht H 125, naar Bleekerssingel 3; J. H. Schoorel, on derwijzer, van Rotterdam, Goudscheryweg 83a, naar H. v. Alphenstraat 27; M. G. Brouwers, db., van 's-Gravenhage, Weis- senbruchstraat 7, naar Winterdijk 5; H. J. K. Binnendijk, boekb., van 's-Gravenhage, mkensteynstraat 38, naar Pretoriaplein 8; W. A. Hoppenbrouwers, ziekenverpi., vin Rotterdam, Transvaalstraat 46b, naar lorenkosit 13; W. Verwaal, boerenarb., van Zwammerdam C 150, naar Boomg.straat 61; A. Keymel, van Amersfoort, woonwagen, r.aar woonwagen; A. A. Mulder, db., van Haastrecht C 147, naar St. Josephstraat 46; M. Budding, kinderjuffr., van Alphen a. d. Rijn, J. Nieuwenhuyzenstraat 25, naar Regentesseplantsoen 30; J. J. Ph. den Her tog, bedryfsl., van 's-Gravenhage, Ahorn- straat 10, naar Wydstraat 16; W. A. Kla ver, van 's-Gravenhage, L. v. Cattenburch '24a, naar Spoorstraat 6; A. B. v. Engelen, db., van Schoonhoven, Nieuwe Singel 9, naar Gr. Florisweg 77; A. v. Kampen, van 's-Gravenmoer, Hoofdstraat 86, naar Bilder- dijkstraat 11} J. V. v. Delft, van Reeuwijk, Breevaart H 11, naar Boomgaardstraat 73; A. Boele, db., van Haastrecht A 82, naar Kattensingel 44c; A. A. C. Haverkamp, kantoorbediende, van Reeuwijk, Weth. Ventewëg H 85, naar R. v. Catsweg 26; J. A. Bruins, klerk N. S., van Leerdam, Hoog straat 49, naar Boelekade 25; E. Autonsen, db., van Holnis (IX), naar Gouwe 21; P. J. van Leeuwen, van 's-Gravenhage, Kruis- bessemstraat 12, naar Gr. Florisweg 77; KI. v. d. Pol, buffetjuffr., van Boskoop, Reijerskoop 172, naar Crabethstraat 65; R. Kirchner, kapper, van Bielstein (D.), naar Doelenstraat 25; C. Luynenburg, bliksl., van Amersfoort, Scheltusstraat 30, naar Turfsingel 64; T. v. d. Hoek, van Hekelin gen, Gaddyk 73, naar L. Dwarsstraat 16; J. Hartogs, van Rotterdam, naar Gouwe 32; H. de Krieger wed. D. de Jong, van Reeu wijk, Weth. Venteweg H 110, naar Nieuwe- haven 262; P. de Pater, db., naar Bleekers singel 76. Vertrokken: A. Scheygrond, van Bleekerssingel 64, naar Hengelo (O.), Ju- lianalaan 1; H. van Tyn, van Westhaven 54, naar Amsterdam, Nassaukade 391; W. J. A. Denkers, van Oosthaven 36, naar Venray, Leunscheweg; M. G. IJsselstyn, van L. Willemsteeg 5, naar Moordrecht, Dorpsstraat K 58; A. J. C. v. d. Bóven kamp, van IJssellaan 207, naar Rotterdam, Hugo de Grootstraat 6b; B. de Baat, van Groeneweg 59, naa Streefkerk; T. P. Jan sen, van Gouwe 47, naar Zierikzee D 211; P. v. d. Koolwijk, van C. Huijgenskade 102, naar Overschie, Burg. Boschstraat 9; A. E. Omon, van Kattensingel 44c, naar Ouder kerk a. d. IJssel B 199; A. L. Koster, van Regentesseplantsoen 30, naar de Bilt, Vin- kenlaan 9; P. M. J. de Hoog geeh. m. W. G. Coert, van Gouwe 70, naar Rotterdam, Bra- bantschestraaf 8b; K. Ph. Eichler, van Mo- lenwerf 24, naar Emmerich, Ph. 's-Heerenh bergerstraat 53; C. M. Moons, van Gr. Flo risweg 75, naar Heerlen, zusters v. d. H. Joseph; E. Hindenburg, van Groenendaal 38, naar Duisburg, Diakonen Austallt; J. Slappendtel, van Krugerlaan 93, naar Bus- sum, Radboudlaan 7; H. Kajetancryk, van Turfsingel 28, naar Castrop, RauXel (D.) A. Ufer, van Doelenstraat 25, naar Lob. scheid; E. E. M. Behrens, van Bleekerssin gel 1, naar (Rotterdam, Veerlaan 24II; L. Dietz, van v. Beverninghlaan 24, naar Duis burg; H. J. Groenendaal, van v. d. Palm. straat 115, naar Dordrecht, Hooge Nieuw- straat l ben.; G. P. Beek, handelsbed., van Joubertstraat 198, naar Schiebroeg, Da Costastraat 12b; H. T. v. Heuveln, van Markt 34, naar Rotterdam, Hugo de Groot straat 6b; P. W. v. Valderen, van Mosstraat 30, naar Rotterdam, Vlietkade 24a; J. J. Oudakker, van aan boord, naar Amsterdam, Mariotbeplein 13; G. M. Ravensberg, van R. v. Catsweg 240, naar Boskoop, Ryneveld; L. Gerwig, van Karnemelksloot 47, naar Amsterdam, Nic. Beetsstraat 154hs; C. Drent, van Hoogstraat 14, naar Coevorden, Kasteel 1»; J. van Dteth, van Groenedaal 19, naar Naaldwijk, Maasdijk 13»; D. van Donk, van Mosstraat 36, naar Stad aan 't C. Donker, geh. m. Verhoeven, van Crabethstraat 69, naar Berkenwoude; J. M. de Frankrijker, van Ridder van Catsweg 71, naar Heerlen, Zusters v. d. H. Joseph; G. M. Konings, ■va» Jaagpad 39, naar Etten en Leuv, St. I Antoniusgesticht B 246; L. van Roon van 1 Boele kade 32, naar Reeuwijk, Breevaart H 19; A. van Vliet, van v. Stryenstraat 14, I naar Zwammerdam, D 81; I. Bradie, van j Snoystraat 1, naar Brodjanci (Joego- I KlaVië); T. van Eyk, van Boelekade 39, I naar Utrecht, Amsterdamsche Straatweg 1 i2typ; C. M. Steenkamer, van Nieuwehaven 149, naar Waddinxveen, Wilhelrainakade 1 57; J. Stein van Bogen 41, naar Woerden, Achterstraat 37; M. A. van Alphen wed. A. J. Schrave, van v. Swietenstraat 3, naar Breda, Pnncessestraat 2; P. P. van Dam, van 2e Schoolstraat 15, naar Naarden, Cat- tenhagestraat 17; M. G. J. Dekker, van Gouwe 147, naar Haarlem, Orionweg 50; L Levison, van Oosthaven 31, naar Apel doorn, „Hét Apeld. Bosch"; J. A. Bloem, van W. Tomberghstraat 35, naar Rotter dam, Keepsraat 7a; J. C. Ouderkerk, van Oosthaven 35, naar Amsterdam, Solostraat 5III; H- v. Maanen, van C. Ketelstraat 39, naar Reeuwijk, Bod.straatweg E 91; E. A. I A. Bohres, van IJssellaan 133, naar Zeistv W. A. Hoeve; A. W. v. d. Graaff, van Boc- kenbergstraat 21; naar Reeuwyk, Kaagjes- land 34; M. Koolmees, van Krugerlaan 125, naar 's-Gravenhage, L. v. Meeruervoort 80; T. Baas, van R. van Catsweg 30, naar Doe- tinchem, Julianaplein 11; G. L. Rollfs of Roelofs, van Peperstraat lc, naar 's-Gra venhage, Sophiastichting; B. Punselie, van Zeugstraat 32, naar Heerlen, Trebeek; A. Hillen, van Krugerlaan 35, naar Osterfeld (D.)Berlinerstraat 13; J. C. v. Hoof, van Gr. Florisweg 77, naar Helmond, Haag straat 66; E. H. de flaay, van Markt 34, naar Leeuwarden, Nieuwestad 111; M. A. Heerkens, van Varkenmarkt 17, naar Rys-- wijk (Z.H.), Tulpstraat 18; H. L. Koomans v. d. Dries, van IJssellaan 33, naar Fynaart c.a. Stationsstraat 140; J. v. d. Bos, van Lijsterbesstraat 11, naar Zegwaart; W. S. Heesterman, van Gr. v. Bloisstraat 41, naar Schiedam Galileïstraat 82; A. I. de Vlieger, van Krugerlaan 14, naar Hilversum, G. v. Amstelstraat 109; G. Eyer, van Kruidenier straat 19, naar Opsterland, Olterterp 21c; L. Voegelein, van Dende Kade 115, naar 's-Gravenhage, Pauwenlaan 3; G. A. den Putter, van C. Huygenskade 81, naar Waar der, .by G. Kasius. Agenda 27, 28, 29 eu 30 Januari lokaal Kaaernege- bouw Bazar van do Muziek vereeniging „Door Eendracht Saamgebracht". 27 Januari 8 uur precies. Nieuwe Schouw burg, Vierde Abonnementevooratolling. 27 Januari, 8 u. 10. Achterzaal Hotel „Cen tral". Jaarvergadering Ned. Reisvereen. 27 Jan. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H.B. O. voor dames. 27 Januari en vervolgens Woensdag om de 14 dagen School Pr. Hendrikstraat ingang Eerste Schoolstraat, Medische cursus ornlef leiding van Dr. J. Kroon dijk voor de afd. Gouda «van de Ned. Centr. Reddingsbrigade, 20 Januari en vervolgenë telkens om de 14 dagen cursus door den heer J. Wie- Jaart uit Rotterdam in bevrydings- en vervoergrepen, zelfde lokaal, zelfde school voor dezelfde vereeniging. 28 Januari, 8 udr. Soc. de Réunie. Dr. Th. van Schelven voor het Natuurkundig Ge- 28 Jan. 8)4 uur Remonstr. Kerkgebouw, Keizerstraat. Ledenvergadering van de Rem. Gerei. Gemeente. 29 Januari, 3 uur. Hotel ,4e Zalm". Ver. van Huisvrouwen, afd. Gouda. Ledenver gadering. 30 Jan. 7% u. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen" Goudsche H.R<S.-Vereeniging groote fe< De apotheek, van firma Weyer, Gouwe, zal van vnnaf heden tot en met 22 Januari benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zijn na 8 uur des avonde (de© nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. De doodende stroom. 2 koeien omgekomen. In de buurtschap Oud Bodegraven werd 'n boerin, toen zij alleen thuis was, opge schrikt door het angstig loéien van het vee in den stal. Toen zij ging zien, wat hiervan de oor zaak kon zijn, ontdekte zij dat een koe op dten grond lag, terwijl do anderen als razen- den heen en weer sprongen. Zij waarschuwde een buurman, die, toen hij een der daeren wilde losmaken, ontdekte dat het onder stroom atond. Eerst toen de boerin de hoofdschakelaar had omgedraaid, kon de man zich bevrijden. Inmiddels waa echter nog een der koeien doodgevallen. Bij onderzoek bleek dat de lichtleiding. welke eerst kort. geleden in den staj was aange bracht, niet aan de voorgeschreven eischen voldeed. De leiding maakte contact met ijzeren voorwerpen in den stal, welke weer in aanraking kwamen met de ven. waaraan het vee was AMMERSTOL. Een crisiscomité opgericht. Zaterdagavond is onder leiding van Ds. J. B. Th. Hugenholtz een crisiscomité op gericht. Besloten werd zich niet aan te slui ten by het nationaal comité, omdat de voor waarden daarvoor te bezwarend werden geacht. MOORDRECHT. Het aantal werklieden van de ttapijtfabrte- ken alhier, dat wegen« inkrimping der werkzaamheden ontslag is aangezegd, be draagt 25. WADDINXVEEN. ii ilerwerp; „iloe wordt gemeente Jto stuurd Meer dan 10o werkloözen volgden deze interessante lezing en men kon een speld hooren vallen, wei een bewye, dat er belangstelling was. De lezing kou niet op één keer worden afgedaan en zal in den loop der dagen worden voortgezet. Een luxe bakkerij. Door de firma A. 1'. Bakker, alhier, is aangekocht het pund van den lieer V. D. Water, aan de Zuidkade, ojhier. Dat pand zal .worden omgebouwd in een luxe bakkerij. De gebouwen van de firma Bakker zijn door de provincie aangekocht voor verbreeding eu verbetering van de Gouwe. Een nieuwe weegbrug. Bij de aanbesteding van den bouw van een nieuwe weegbrug en bijkomende werken iu deze gemeente» voor rekening van 4en Boerenbond, waren laagste inechrijvere de hoeren D. Koster en P. Both voor f 1780. dij, btgjrag met wqrdt bijeengebracht, zal men voor hex'restant obligati® Uit geven. OOST-INDIë. LAJJIO-N1EU WÖ'. Programma voor heden. Hilversum. 5.30 Kovacs Lajte en zijn orkest, soliste Betty van den Bosch-Schmidt zung, afgew. door gramofoonplateu7.00 Anna Klaaaeeu „Transvaal"; 7.30 Engelsoh voor gevorderden door Fred Fry, 8.00 Om- roejxxrkest o. 1. v. Nico Troop8.26 Micro- foon-salLa.tanten, auditie in de studio m. m. v. Koos Koeninterm. ,jDe (Javella's harmonica-virtuozen9.30 uitz. theater „Scala", Den Haag. John Reed en Weigeit,, piano-syncopations, Jul os Bloedsoe, zung; 11.00 Gramofoonmuziek Huizen: 500 K.R.O.-kunstensemble o. 1. v. Piet Luatanhouwer 6.45 Cureus En gelsoh J. F. v« dl. Sloot; 7.20 Dr. A. Buwal- da „De gesylikjkienis der etiemie"7.46 Ver- bondskwartiertje8.00 K.R.O.-orkest o. 1. v. Joh. Gerrisen, soliste Truus Boersse, paano, 18de eeuwsche muziek; 11.00 Gramofoonmu ziek. RECHTZAKEN. Zitting van den Rotterdamschcn Politie. Een gewrongen explicatie. De 34-jarige G. v. d. W., uit Lekkerkerk stond terecht, omdat hy den fabrieksbaas J. Bek zou hebben uitgescholden voor „op lichter". Verd. ontkende het. Hy had niet gezegd: „oplichter", doch „opzichter" en bovendien niet tegen Bek, maar tegen een kameraad. De politierechter vond het allerzonder lingst Wie zegt er nu zoo maar eens „op- Brand eischt zestal slachtoffers, j Man ernstig gewond. De assistent-resident van Ag am berichtte dat gisteren te Kota Gadang vier woon huizen zijn verbrand. In een dezer huizen zyn" drie vrouwen en drie kinderen in de vlammen omgekomen, terwyl een man ern stig werd gewond. De schade wordt geschat op f 15.000 MAKKTÜi:Klc;ti,fEjN Veemarkt Rotterdam. 26 Jan. Ter veemarkt werden heden aangevoerd: 197 paarden, 1 veulen, 745 ma gere runderen, 435 ve(tte runderen, 210 vette kalveren, 742 nucht. kalveren, 120 gras kal veren, 119 schapen of lammeren, 104 big gen, 11 bokken of geiten, 22 ovefloopers. Prijzen per ft Kilo: Koeien le kw. 0.36 —0.39, 2e kw. 0.30—<132)4,3e kw. 0.18— 0.23; Ossen le kw. 0.34-41.36, 2e kw. 0.30—0.32, 3e kw. 0.2&-0.25; Stieren le kw. 0.28—0.30,, 2e kw. 0.23—0.25, 3e kw. 0.19—0.21; Kalveren le kw. 0.60-- 0.66, 2e kw. 0.50—0.52)4, 3e kw. 0.35— 0.42)4. Pryzen per stuk van mager v«: Melk koeien iooiZbo; luuxaoi-itju J ibo290; htaeren 75340; Pinken J 130150; Graskalveren 40—85; Vaarzen 140—180; Werkpaarden 150285; Slachtpaarden 130—175; Hitten f 75—135; Biggen 5— 8; Biggen p. week" 0.80—1.10. Handel in koeien en ossen iets williger. Eerste kwaliteit hooger, andere soorten on- veranderd. Vette kalveren willige handel, prijzen als gisteren. Melk- en kaifkoeien kalme handel, prijzen onveranderd. Gras kalveren iets williger handel, prijzen bacon 1920—24 ct Nuchtere kalveren stugge handel Jagere prijzen. Paarden stille han del, pryzen normaal. Biggen stille handel, lage prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 26. Jan. Aangevoerd 175 partijen w.v. 173 met r.m., 6644 stuks, 59796 K.G. Prij zen le kw. ra. r.m. 2426. Handel matig- Een getuige, de werkman Slingerland, had gehoord, dat v. d. W. woorden had met Bekl. Hy zag, dat v. d W. het gelaat in de richting van Bek gewend had. Wat er precies gezegd was, kon get. niet zeggen. Hy meende, het woord „oplichter" te heb ben vernomen, maar het kon evengoed „opzichter" of „oprichter" geweest zyn. Mr. Huyser vond de explicatie uiterst ge wrongen. Daar get. Bek met was verschenen, werd de zaak aangehouden tot 8 Februari. Domme jongens. Mr. Reumer, substituut-officier, kan niet begrijpen, dat een boerenjongen zoo maar een aanklacht indient, als een andere boe renjongen hem op 'n keer eens een klap op dien arm geeft. Het is dan ook meer dan dwaas. Op 31 December gaf de 22-jarige A. P. de J., uit Lekkerkerk, den 22-jarigen ijzerwerker D. Kr., ui(t Krimpen a. d. IJssel, een klap op den arm, omdat... die uit een andere gemeente kwam. Kr. werd weliswaar niet zeer pijnlijk getroffen, maar ter wille van de eer en wie weet wat nog meer voor gevoelige gevoelens, werd de po litie van het geval in kennis gesteld. De politie zette een gewichtig proces-verbaal in elkaar en... het werd een „zaak". Dwaze aanklachten! gromde mr. Reumer. Laten de menschen liever uit elkanders dorp wegblijven! Overeenkomstig den eisch werd A. P. de J. veroordeeld tot 10 boete of 6 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. Een Doopsgezind Broederschapshuis. Ook in Noord-Holland. Naast het Doopsgezind Broederechapehuis te El speet, dat van 1923 dateert en plaats biedt voor 200 gasten, worden thans kleine re gewestelijke huizen gebouwd, o.a. nabij S tet-nwijk en Bilt hoven en thans ie besloten om ook in Ncord-HoUand. waar wellicht meer dan de helft der Nederlandsche Doops gezinden wonen, een Broederschapshuis te stichten. Nabij Schoprl ia vlak aan de duinen een prachtig gelegen, beboscht terrein van an derhalve hectare gekocht. Hieraan- .grenst een gebied van 500 H.A. duin en bosch, dat voor wandelingen openstaat. Ir. W P. C. Knuttel te Deventer, archi tect B.N.A., die het Broederechapehuis te El speet afbouwde, heeft een aantrekkelijk ontwerp gemaakt waarvan, naar men hoopt een deel nog in dit jaar zal worden vol tooid. zoodat het hui« omfctreeke 1 Juli in exploitati© kan worden genomen Men ver wacht. dat dit broedereohapahruis een brand punt van geestelijk leven in Noord-Holland zal worden. Ouderen ©n jongeren uit ver schillende gemeenten kunnen daar samen komen voor oonferenties. cursussen en weekenden en daarnaast zal het tehuis voor vacantieoord kunnen dienen Volgens raming is voor aankoop van een terreiiy bouw. inrichting enz. van een tehuis te Schoorl f 45.000 noocfig. De Vereeniging voor Gemeentedagen van Doopsgezinden heeft thans voor het Broederechapehuis in Noord-Holland twee leeningen uitgegeven, w.o. een rentelooze van f 10.000. waarvan te beginnen met 1933 jaarlijks op zijn minst f 500 aflosbaar zal worden gesteld"** Daar naast is er een leening van f 15.000 tegen 4 pot. en van beide leeningen is thans reeds bijna de helft geplaatst. Ten slotte hoopt men f 10.000 uit giften te verkrijgen en zoo I.AA18IU* ÜEIUUIIEJN DRAADLOOZE DIENST. De overeenkomst met Tsjecho-Slowakcye. PRAAG, 26 Jan. De Tsjeolio-Slowaaksohe Senaat heeft gisteren tegelijk met het Fran- aohe de aanvullend» overeenkomst op het handels verdrag tuaschen Tsjecho-Slowakije eu Nederland goedgekeurd. Een benzinetank ontploft. In de nabijheid van Nanking is een ben zinetank met een inhoud van 15000 liter ontploft Ongeveer 30 personen werden hier bij gedood en gewond. Men vermoed dat men bier te doen heeft met een aanslag van kwaadwilligen. D« bekende poetdiefstal aan de Van Lennepweg in den Haag voor de Haagsche Rechtbank. DEN HAAG, 26 Jan. Door de Haagsche Rechtbank ia heden behandeld de zaak van de bekende postdief stal aan de Van Lennep weg, in den, avond van 29 Sept. j.l., waarbij een bedrag van ongeveer f 17.000 is ge stolen. Een groot aantal getuigen was gedag vaard. lp deze zaak waren aanvankelijk twee verdachten, tegen een waarvan in Dec. j.l. de officier van Justitie van verdere ver volging heeft afgezien. De andere verdachte K. ontkende beslist iets met de zaak uitstaande te hebben en beweerde dat J. hem valschelijk van mede plichtigheid had beschuldigd. J. als getuige gehoord, verklaarde dat hy met R- er op uit is gegaan. Het O. M. eischte tegen den verdachte K. terzake diefstal 4 jaar gevangenisstraf. De vend. Mr. Huygens concludeerde tot vrijspraak. De civiele procedure inzake het afbreken van een radiorede. DEN HAAG, 26 Jan. De pleidooien voor de Haagsche Rechtbank in de civiele pro cedure over het afbreken van een radiorede van den secr. der Vara, den heer Zwert- broek, welke pleidooien aanvankelijk waren bepaald op heden, zijn uitgesteld tot bet laatst van de volgende maand. De inval bij de Tribune. AMSTERDAM, 26 Jan. De Justitie heeft vandaag de by de Tribune in beslag geno men brieven en bescheiden vrijgegeven. Het personeel is wederom aan een ge hoor onderworpen. Een smokkelaar doodgeschoten. NIJMEGEN, 26 Jan. Hedenmorgen is een koopman, zekere 8. uit Reidt, toen hij met smokkelwaar werd aangehouden, doodge schoten door douanebeambten, toen hij een poging tot ontvluchten deed. De man had een paar jxnid koffie bij zich. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 26 Jan. 26 Jan. Londen 6.54 8.61A4 Berlijn 58.62)4 58.50 Parijs 9.77% 9.78 Brussel 34.67)4 34.65 Zwitserland 48.50 48.50 Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 47.— 47.50 Stockholm 48.— 48.75 Oslo 46.50 47.— New-York 2.487» 2.487.. Niat-officieel. Praag 7.37)4 7.37'4 Madrid 20.70 20.65 Milaan12J5012.50 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke winden uit ooste lijke later zuidelijke richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt Weinig of geen neerslag Weinig verandering in temperatuur. i

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2