BAAK G NT I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Woensdag 27 Jaduari 1832 No. 17886 70»Jaargang bergambacht. BOSKOOP, I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen de 31 buitenlandsch nieuws. FEUILLETON. :le 'LANT Om haai’ recht. i LEIDEN p: jwenaar! j 1 de - (Wordt vervolgd I KING-BOEKJ* s Uitgevers Goüda er lian en itha pipe- uwen de in kruid- iratie sden, F van iratie dan ;iek, zonder dieet, ndig gebruik. Het BRANDER, Over- ng, onder strikte jenden. staat alle brieven entte binnen zeer 20 1 Ier plant e peper- ïeskunde Slechts leveren lie, welke gebruikt jne geur rproduct n Klng- >t ddel ter De strijd om de Herstelsohulden. Nog geen stap verder gekomen. Tal van moeilijkheden. De gespannen toestand te Sjanghai. Onlusten te Charbin. ver- i in het probeerde Volgens berichten uit Sjanghai zijn Chi- neesche strijdkrachten te Sjanghai door de in de afgeloopen dagen plaats gehad heb bende troepenconcentraties tot ruim 17.300 man gebracht. Het radiostation te Tsjeng- joe alleen reeds wordt door 7000 man die bestaat uit 48 manschappen, 6 officie ren en den piloot van het marinevliegtuig, dat zich aan boord van den onderzeeër be vindt, gered zal kunnen worden, aangezien de zuurstofapparaten aan boord voldoende zyn voor ongeveer 48 uur. Bovendien zyn alle manschappen voorzien van veiligheidshelinen, waarmede men in geval van nood naar de oppervlakte kan stjjgen. belde hij. Breng me een glas met wat water, zei hij, toen de man die in den winkel hielp, zijn hoofd om de deur stak. En Jam sluit de winkel, het is al over half twaalf; ik ben niet meer te spreken. Toen het water was gebracht, maakte hij een cognacgroc klaar en gaf die aan de vrouw. Als je nog meer hebt te vertellen, zei hij barsch, maak dan alsjeblieft een beetje voort. De vrouw nam. een klem slokje van de opwekkende drink. 9 Dank Je, zei ze toen ze het glas weer neerzette, en nogmaals scheen ze voor een oogenblik de vroegere knappe Lucie Clarke, de eenige dochter van den dorpspostmees- ter. die het hart van iedereen die met haar in aanraking kwam in vuur en vlam had gezet. Het was geen wonder dat Joseph Martin haar had bewonderd, en dat hij zeffB had geaarzeld, haar van zijn liefde te spreken. Opgevoed en verwend bij de oude Lady Domngton en grootgebracht in de schaduw van de grootheid, scheen Lucie Clarke bui ten het bereik van een eenvoudige huis knecht alg Martin toen was geweest. Maar toen hij eenmaal zijn noodlot op de proef had gesteld, vond hij, dat hij er ver keerd aan had gedaan te twijfelen en te aarzelen. Och, het leven had toen zoo mooi geleken. En toen was het van dat oogenblik af dat ze hem zijn jawoord had gegeven met zijn gemoedsrust gedaan geweest. Wat een maanden van afwisselend geluk en ellende waren er op gevolgd. Maanden van jaloezie, van twist en verzoening en nieuwen twist. Lucfle was met ham verloofd, eelen, jel tot plaats reeds nieuw natig. enten zijn <baar zaak Naar het Engelsch van E. A. Rowlands bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. Maar heb je het werkelijk vergeten? Heb je vergeten dat de man, die mij zijn belofte tegenover jou deed breken, je in het ongeluk heeft gestort. Heb je dén dag goten, waarop Donald Stirling jou in kreupelboschje ontmoette, toen je prctc hem te zeggen,, dat je onschuldig was aan de diefstal, waarvan hij je valsch had ge- achuldigd dat hij je toen over je gezicht sneed als een hond. Heb je dat vergeten? Je hebt het lidteeken toch nog, ik kan het hier vandaan duidelijk zien. - Neen, antwoordde hij, met een vloek. Dat heb ik niet vergeten. Maar wat dan. denk je dat ik jou noodig heb, om me dit alles te herinneren. De vrouw wankelde naar de tafel. Laat we gaan zitten, zei ze met een zucht, ik ben vrijwel uitgeput en ik heb je veel te vertel len. Het kind verliet de plaats bij de muur en kroop dicht tegen haar moeder aan, toen Martin norsoh zijn stoel vooruit! schoof Hij scheen een oogenblik te aarzelen tooi bewaakt. De overige troepen zijn opgesteld tusschen de vesting Wangpo en het Chi neesche deel der stad. De Japansche troepen zyn toegenomen tot 4000 man en opgesteld op de belangrykste strategische punten van hit havengebied. De toestand is nog steeds Uiterst gespan nen. Betreffende het inwilligen van het Ja pansche ultimatum is nog steeds geen over eenstemming bereikt. De bevolking vreest dat de marineautoriteiten hun voofnemen de belangrijkste punten van groot-Sjanghai, met inbegrip van de Chineesche versterkin gen te bezetten by een verder uitstel der inwilliging van het ultimatum door den Chineeschen burgemeester zullen ten uit voer leggen. Van Japansche zijde verluidt dat de Ja panners slechts een vreedzame blokkade willen doorvoeren van het Chineesche ha- venverkeer. De buitenlandsche schepen zullen even wel ongehinderd kunnen doorvaren ten einde internationale verwikkelingen te ver mijden. Ik heb niet lang meer te leven Martin, zei ze zwak. VloÖk me niet. Alg ik jou on recht aandeed, dan heb ik er voor geboet. Mijn geluk duurde maar heel kort. Na een maand had hij genoeg van me, en liet hij me in de steek. Dat is nu acht jaar geleden en ik heb sinds dien niets dan ellende ge had. Kijk, ze haalde een pakje papieren te voorschijn, ik geloof dat het gauw met me gedaan zal zijn. Vanmiddag zag ik je toe vallig hier binnengaan en ik besloot nog een uiterste poging te doen om mijn kind de plaats te geven die haar toekomt Jij. jij hebt geld, zei ik tegen mij zelf, dat mijn wraak jou wraak zou kunnen worden. Uitgeput zakte ze in een «koel neer, en de man fronste de wenkbrauwen toen hij naar haar keek. Toen ging zijn blik van haar bleek gezicht naar de papieren die hij van de tafel op nam. Als zij eens de waarheid had gespro ken en dit huwelijk wettig was geweest? Zijn hart klepte sneller. Dat zou hem de macht geven, waarnaar hi] aJ die jaren had verlangd, de macht om da man die zijn leven had verwoest, iets van hek kwaad te vergelden, da» hij anderen had aangedaan. Als hier werkelijk van een huwelijk spra ke was. zou dat onheil voor Lord Dorring ton betei kenen. ellende en schande Joseph Martin had lederen stap die zijn ouden vij and gedaan had gevolgd, en hij wist, dat nauwelijks zee maanden nadat Lucie Clarce op geheimzinnige wijze wa« verdwenen, tus schen de erfgenaam van den Dornngton- tilei en een dochter uit een rijke hertogeüj- ke familie een schitterend huwelijk was ge sloten. wijzen te toonen. En daartoe ben ik nooit in staat geweest. Hijn hemel, als je wist hoe ik heb ge zocht en gezocht, terwijl ik mijn weinige geld en mijn kracht verspilde en altijd zon der succes. De worgden braken af in een jammer klacht. en ze bedekte haar gezicht met de handen. Wat heb je gezocht? vroeg Martin bansch. maar toch met kennelijke belang stelling. Het antwoord kwam fluisterend. De plaats wanr wij zijn getrouwd. Toen ik beloofde weg te zullen gaan had hij van zijn kant beloofd dat hij met mij zou trou wen. Anders was ik met gegaan. Ga voort, zei Martin schor. We kwamen in Londen en hij nam mij mee naar een donker klein kantoor, in een dichtbevolkte, vuile buurt. Het was een burgerlijke stand, zei hij. en daar werden we getirouwd, en ik kreeg een papier dat hij me afnam en dat ik nooit meer heb teruggezien. Daarna reden we. naar het mij toescheen, mijlen en mijlen verder en zelfs als ik toen gewild had zou het mij onmogelijk zijn ge weest de plaat® te herinneren waar we ge trouwd waren. Maar ik was toen te geluk kig om te denken. De man wel haar met een snauw in de rede Ja, jij kon makkelijk gelukkig zijn ter wijl ik in de gevangenis zat. door de leu gens van den gemeenen ploert, die jou van mij aftroggelde. Oh jij. Het kind drong wat dichter tegen haar moeder aan en de vrouw hief haar bevende handen smeek end op. genoemde bladen beweerd was. wegens zijn jKiUitieke gezindheid. Een zestien-jarige nat.-soc. gedood. In de Berlynsche bladen komt groote ver ontwaardiging tot uiting over den moord op den 16-jarigen gymnasiast Herbert Nor kus, die Maandag op straat door eenige communisten werd gedood. Vjjf jeugdige nat. socialisten, onder wie Norkus, hadden gistermorgen vroeg in de Gotzkoiwskistrasse strooibiljetten rondge deeld. Op den hoek van de Zwinglistrasse probeerden eenige communisten de biljetten aan dé jongens to ontnemen. Het kwam tot een gevecht, waarin de nat. socialisten het onderspit moesten delven. Zy sloegen op de vlucht en ontkwamen op één na, Norkus, die door de communisten achterhaald werd, neengegooid en met dolken gewond. Daarna sloegen de daders op de vlucht, al schieten de op hen vervolgende taxichauffeurs. Toen het L’eberfallkommando ter plaatse ver scheen was van de daders geen spoor meer te vinden. De politie zoekt thans naar vier of vyf mannen, die in de omgeving van Moabit dezen moord hebben begaan. Norkus stierf op weg naar het ziekenhuis. Hy had zes diepe steekwonden. FRANKRIJK Prins Nicol aas van Roemenië. Dezer dagen is gemeld, dat Prins Nico- laas van Roemenië voor eenige maanden het land had verlaten. ,Hy blijkt zich te Parys by zyn vrouw gevoegd te hebben en is thans met haar naar Murren in Zwitser land vertrokken. De „Kauwgomkoning” overleden. Reuter meldt uit Phoenix in Arizona dat de „Kauwgomkoning” William Wrigley daar in den ouderdom van 71 jaar is over leden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. waarin rapporten van verschillende commissies werden goedge keurd, ging de ^olkenibondsraad gistermor gen over tot een geheime zitting ter voort zetting van de behandeling van het Japansch-Ghineesche conflict in Mandsjoe- rye. Deze zitting werd niet by gewoond door den Japanschen en den Chineeschen ver tegenwoordiger. Ten aanzien van dit conflict bevindt de Volkenbondsraad zich in de grootste moei lijkheden. Sommige raadsleden geven min of meer openly k toe, dat zy niet weten wat zij doen moeien. Engeland en Frankrijk zouden er niets voor voelen om de sanctie- maatregelen van art. 15 van het Volken- bondspact tegen Japan toe te passen. Voor- loopig zal men daarom waarschijnlijk te genover de scherpe verwijten en voorstel len van den Chineeschen vertegenwoordi ger in den Raad verwijzen naar het onder zoek, dat op het oogenblik door de Volken- bondscommissie in Mandsjoerye wordt in gesteld. Aangezien de commissie, die eerst naar Washington is vertrokken, pas in April haar eigenlijke werkzaamheden in Mandsjoerije zal aanvangen, zal de Volken bondsraad zich pas in zijn Mei-z’tting met het resultaat van dit onderzoek kunnen be zig houden. Hierdoor zou Japan tijd win nen en is de Raad voorloopig bevrijd van de zeer moeilijke taak, een beslissing te ne men. WHIISIIIE COURANT. gelijken grondslag voor een herstelovereen- komst te ontwerpen. De Fransche minister president wenscht echter reeds van tevo ren principieele overeenstemming op grond van de diplomatieke onderhandelingen en de besprekingen der financieele deskundi gen, by welke overeenstemming tevens de datum en de omvang van de conferentie leeds vastgelegd moeten worden. Frankrijk wenscht gemeenschappelijk op te treden tegenover Amerika, terwijl men in Engel- sche financieele kringen gelooft, dat En geland door zelfstandig optreden betere voorwaarden zal kunnen bedingen, aange zien men op het oogenblik in Amerika slechts schijnt te voelen voor een revisie der schuldenovereenkomsten met Engeland en België. Aangezien echter Frankrijk slechts dan concessies aan Duitschland wil doen, wanneer Amerika ook toestemt in een herziening der Fransche schuldbe talingen, zijn de vooruitzichten voor een moratorium niet bepaald schitterend. Na een korte openbare zitting, eenige minder belangrijke verschillende commissies ENGELAND. Een Engelsche duikboot vermist. De vijftig opvarenden omgekomen? De Britsche onderzeeër M. 2 wordt, na gisteren buiten Portland ondergedoken te zyn, vermist. Men vreest, dat de duikboot, aan boord waarvan zich 50 opvarenden be vinden, verloren is. Nader wordt gemeld: Het ongeluk had plaats tyjiens duiko^fe- rdngen op- 5 mijlen buiten rmdlandTrorpe- dojagers en duikbooten kwamen ijlings na der by om de plaats van het ongeluk af te zoeken. Later alarmeerde de chef van het Marinestation Portsmouth de flottielje my- nenzoekeirs, welker bemanningen juist met verlof aan land waren en die uit bioscopen en restaurants gehaald moesten worden. De mijnenzoekers visschen met hun toe stellen het water, waar het schip gezonken is, af. Tot dusver hebben zy nog niets ge vonden, ofschoon de zee ter plaatse 32 Me ter diep is. Het laatste draadloos signaal van M. 2 is kort na 10 uur opgevangen. Met den bouw van de duikbooten der As klasse is tegen het einde van den oorlog begonnen. Aan boord van elke duikboot van die klasse bevindt zich een stuk geschut van 30.5 c.M. De constructie der onderzeeërs van dit type schijnen nooit geheel bevre digd te hebben en heeft reeds meer tot on aangename ervaringen geleid. Hedenochtend vernemen wij dat men op ongeveer 5 K.M. ten westen van Portland is gestooten op een metalen hindernis op den zeebodem, die de vermiste duikboot zou kunnen zijn. Zekerheid hieromtrent heeft men nog niet. Men hoopt de bemanning, maar Martin moest maar zien dat hij haar voortdurende flirtations met anderen ver droeg. Geen van deze was echter van ernstigen aard geweest, totdat Donald Stirling op het kasteel was gekomen de .honourable” Donald Stirling kleinzoon van den goe den ouden graaf van Dornngton, erfgenaam van den titel en het landgoed, een man knap als Martin leelijk was,, een zelfzuchtig verdorven jongmensch, voor wien 'n vrouw een stuk speelgoed was, en voor wien geld en zijn eigen persoon de eenige belangrijke dingen op de wereld waren. Hoe vaak had Joseph Martin het bestaan van dezen man niet vervloekt, hoe vaak had hij niet machteloos verlangd de verne deringen die hij van Stirling had moeten verdragen, te wreken! Hij begon zich nu onrustig m de kamer heen en weer te bewegen en de groote ang stige oogen van het kind volgden hem voortdurend. Toen Martin zich tenslotte omdraaide, zag hij dat het kind hem aanstaarde en dat wekte hem uit zijn gedachte. Hij deed een stap vooruit en raakte de schouder van het kleine meisje aan. Is dat zijn kind, Lucie? vroeg hij ge smoord. De vrouw keek hem recht in de oogen. Ja. zij is zijn kind, het kind uit een wettig huwelijk. Oh. je zult me wel uit lachen, daar twijfel ik niet aan en toch vertel ik je de eerlijke waarheid. Hij trouw de mij. Martin. Hij ontkent het nu, en wan neer ik dreigde, zooals ik vaak heb gedaan, dat ik de wet tegen hem te hulp zou roe pen, lachte hij alleen en vroeg mij de Uê- Van welingelichte zyde verluidt, dat in -de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië over het houden van de conferentie van Lausanne nog geen vorde ringen zijn gemaakt. De pogingen der Britsche regeering om een formule te vin den ,die voor Duitschland en Frankryk aan nemelijk is, worden voortgezet. Maar volgens Reuter bestaat thans geen enkele hoop op een slaande ontmoeting tusschen Laval MacDonald. Er zou reden zyn om te ge- looven, d'it men het wenschelyk achtte <iat eerst toebereidselen worden getroffen al vorens zulk een ontmoeting plaats vindt. Een ontmoeting tusschen MacDonald en Laval heeft geen zin zegt men, zoolang men nog geen vaste basis voor overeen stemming heeft gevonden, zoodat voor het einde van de week een bespreking tusschen de beide premiers niet te verwachten is. Ook over de plaats van samenkomst is men het nog niet eens. De zifting van heden van het Fransche kabinet zal ongetwijfeld in de eerste plaats zyn gewijd aan de En- gelsch-Fransche gedachtenwisseling. In de Echo de Paris schrijft Pertinax dat bijzonderheden omtrent de gisteren ge voerde Engelsch-Fransche besprekingen op den Quai d’Orsay nog onbekend zyn, doch dat het resultaat ervan duidelijk genoeg is. Men is geen stap verder gekomen. Van En- gelsche zyde blyft men er op staan, dat de herstelconferentie in Mei of Juni bijeen moet komen en dat op zijn minst een op lossing voor een reeks van jaren noodig is. Voorts acht Engeland het noodig een uitgebreid moratorium in te willigen, voor alle Duitsche betalingen. Van Fransche zyde ech,ter was noch Laval, noch Flan- dip. bereid in te gaan op een oplossing, die practisch een einde maakte aan de her stelbetalingen, zonder rekening te houden met de houding van Amerika inzake de schuldenkwestie. Frankryk kon niet ver der gaan dan zyn concessies, bestaande uit de verlenging voor één jaar van het Hoo ver-moratorium. Een in Mei of Juni bij een komende herstelconferentie zou geen besluiten mogen nemen ,die verder reiken dan een of twee jaar. Volgens den Parijschen correspondent van de Times is het doel van de gisteren te Parijs gevoerde besprekingen tusschen Laval en den Britschen ambassadeur lord Tyrrell in de eerste plaats geweest tot over eenstemming te komen over een andere con ferentie in de plaats van de conferentie van Lausanne en wel in verband met de Ame- rikaansche verklaring, dat de Europeesche mogendheden eerst onderling met elkaar tot overeenstemming dienen te komen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph zegt, dat MacDonald niet ongeneigd is tezamen met Laval een mo- Blijdschap hebben wij noodig, want het is zonneschijn. Hoe menig mensch zou anders wezen, wanneer een goed mensch een straal van deelneming op hem vallen liet. HONGARIJE. Een interessant geldstuk. Dezer dagen verscheen bij het Szegeder kantoor der Hongaarsche nationale bank een oude man en vroeg den directeur te spreken. Voor dezen gebracht haalde hy een 20 frankstuk voor den dag, waarop aan de eene zyde de kop van Napoleon I te zien is, dat aan de andere zyde echter het op schrift „République fran^aise” draagt. De oude man vertelde, dat hy het geldstuk 50 jaar geleden met den bruidsschat van zijn vrouw had ontvangen. Zijn vrouw had het van haar vader geërfd, die het weer van zyn grootvader had, die aan de Napoleon tische oorlogen deelnam. Aangezien men by het slaan van het geld weldra bemerkte, dat op de eene zyde van het geld by vergissing het cliché van de republiek was gekomen, in verband waarmede in het geheel slechts twaalf stuks werden vervaardigd, is het geldstuk zeer zeldzaam. In 1908 verkocht een Hon- haarsch advocaat er een exemplaar van DUITSCHLAND. Prof. Friedberger. t De directeur van het instituut voor on derzoek van hygiëne en immuniteitsleer te Berlyn, prof. dr. Ems Friedberger is na een langdurig lyden gistermiddag in den ouderdom van 56 jaar overleden. Raadselachtige dood van Prof. Borngtein. Uit Bad Oeynhausen wordt gemeld, dat daar de bekende Hamburgsche pharmaco- loog Prof. Dr. Arthur Bernstein op zyn kamer dood is gevonden. De oorzaak van zyn dood is zoo geheimzinnig dat de Justi tie heeft bevolen sectie op het lijk te ver richten. Men vermoedt dat Prof. Bomstein, die talrijke gevaarlijke experimenten met nieu we preparaten op zyn eigen lichaam heeft toegepast, daarby den dood heeft gevon den. Prof. Bornstein is in 1881 te Berlyn geboren en is een van de bekendste phar- macologen van Duitschland. De weten schappelijke proeven op zichzelf heeft hy voornamelijk verricht met Insuline-prepa- raten. Dr. Goebbels veroordeeld tot 500 Mark boete. Bij de l>ehaiKlelmg van liet proces tegen» de nationaal-eocialifiten. die in September j.l op den Kurfürstendamni te Berlijn voor bijgangers met een Joodsch uiteriijk iiadden mishandeld en eenige zaken hadden bescha- djigd, weigerde de naRionaMnSOcialistisclie leider, dr. Goebbels, een getuigenverklaring af te leggen, toen hem gevraagd werd of hij van tevoren van de plannen der ruatver- etoorder® op de hoogte was geweest. In Ver band met deze weigering eischte de Officier van Justitie thans tegen dr. Goebbels een geldboete van achthonderd Mark. Dr. Goebbels is veroordeeld tot een geld- l»oete van 50C Mark. Proces wegens beleediging. Twee Duitsche bladen veroordeeld. De heer l’ezold, directeur van die uitge versfirma Georg Müller Verlag, had een klacht wegens beleediging ingediend tegen de verantwoordelijke redacteuren van het Berliner Tageblatt. en de Münehener Post wegenB onware beweringen, in deze bladen geuit, naar aanleiding van den zelfmoord van den schrijver Krause, die aan deze fir ma verbonden was geweest. De beide redac teurs werden ieder tot een boete van 500 Mark resp. lo dagen hechtenis veroordeeld. De rechter overwoog, dat Krause zijn ont slag bij de firma had gekregen wegens ern stige tekortkomingen en niet, zooala in de ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezwgkring) x5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentién in het Zaterdagnummer 20 ‘A. byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentian de helft van den pr^s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentién en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerdea prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentién kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1