BAAK ER der bedrijf r 37 FTERDAM 0 FDE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17888 Vrijdag 19 Januari 1932 70* Jaargang Bouds mma BERGAMBACHT, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen Pickford :haffen de 31 uwenaar Kliioilmim 8 ri|ils f I- BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON. Om haar recht. u**■'-**av L/uivixui' ’Twiyu^ U WUvlVZi Lui'l OVJüIWv 1 vv v L/Uivr>ii, 11 ririkj 1 ivuvii i j rk van e .EIDÉN BINNENLAND. i I ie Uitgevers Gouda tart Jon i Harvey de )p een groot atie len, van atie dan ‘1 me al een ander niensch. -r blij dat je naar het kas- i vóór de plaatsing te zyn. Ook z trotsch 30 oent 60 cent en, tot lats •ds juw 'tig. iten zijn aar aak worden berekend naar plaatsruimte. ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek- Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags ireau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd 1 enz. een der rit steanen L S ge prijzen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Lieldadigheids-advertentïën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde^ prijs. Groote letters en randen Advertentiën kunnen worden handelaren, aan het Bui jent, dat Engeland --Tniet mek hetzelfde wantrouwen gadeslaat als' Amenka en zicli tevreden kan stellen met een eenvoudige bevestiging van de vreedzam© bedoelingen der Japanners. Van welingelichte zijde te Washington verneemt de Morning Poet nog, dat de Amenkaansche nota ten doel heeft gemeen schappelijk economischen druk op Japan uit te oefenen. Aangezien het Engelsohe antwoord echter nog niet ontvangen is, is nog geen definitief besluit genomen. Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de rnostiK munt ieder leest ze danl Inzending tot Vrijdagmiddag 4 uur aan het Bureau -- MARKT 31 - Het aftreden van den Secretaris-Generaal van den Volkenbond. Gevolg van de ongunstige vooruitzichten der ontwapeningsconferentie. Henderson optimistisch. De strijd in het Oosten. Gevechten tusschen Chineezen en Japanners te Sjanghai. 40 cent 60 cent 70 cent 85 cent 126 cent hun pogingen geland te verwerven Japansohe troepen de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat Washington, ingeval een overeenstemming binnen afzienbaren tijd niet tot stand zou kernen,, zelfs een verbreken der diplomatie ke betrekkingen met Tokio in overweging zou kunnen nemen. In toonaangevende kringen in Tokio wordt verklaard, dat economische tegen-maatrege- len van Amerika zouden moeten leiden tot verbreking der diplomatieke betrekkingen. Men twijfelt er intusedhen aan. dat Ameri ka tot maatregelen op economisch gebdejd zal overgaan, aanigezien de Vereen. Staten grootere belangen hebben bij een Ameri- kaansohen uit voer naar Japan, dan Japan bij den Amerikaanschen markt. gehoord en dat hij ern- De toestand in het Verre Oosten ia in de afgeloopen 24 uur ten zeerste vereoherpt. Volgens talrijke telegrammen uit Washinton Sjanghai en Tokio is de JapanschAmen- kaansche spanning door het binnenrukken van de Japanners in Sjanghai zoo zeer ge stegen. dat men hierin reden vindt tot ern stige bezorgdheid. Dg Amerikanen zetten voort dén steun van Engf tegen de landing van de «n Sjanghai. In New-York wordt de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Verre Oosten met groote aandacht gevolgd, te meer, daar men De jeugd verblindt den jongeling, De man droomt van een wijden kring, De grijsaard hoopt op nog één jaar, En niemand neemt zijn dwaling waar. t en verzond de stukken aan gefingeerde adressen. Zy bereikten dan ook nooit hun bestemming. Hitler valt opnieuw Bruning aan. Bezwaren tegen parlementaire verlenging van Hindenburg's ambtsduur. Open brief in de Völkische Beobachter. De nationaal-socialistische Völkische Beobjuchter publiceert heden een uitvoengen open brief van Adolf Hitler aan rykskan- selier dr. Brüning als antwoord op diens brief aan Hitler. Hitler ontkent de voor stelling van den rykskanselier, als had het in het voornemen gelegen den ambtsduur van den rykspresident langs den weg der wetgeving „met een bepaalden tyd” te ver lengen. Juist is, dat het in de bedoeling lag, dat de ryksdag den ambtsduur van den rykspresadent met zeven jaar, dus met de voile wettelyk voorgeschreven ambtsperio de, zou verlengen. Het is onbegrijpelijk, hoe de rykskanselier van meening kon zyn, dat daardoor de door de grondwet aangegeven weg van verkiezing van het hoofd van het ryk niet verlaten werd. Wanneer een ryks- dagmeerderheid het reoht zou bezitten den ambtsduur van den rykspresident te ver lengen, dan zou een andere meerderheid evenzoo het recht hebben den ambtsduur te verkorten. Het onvermydelyk gevolg van een parlementaire verlenging van den ambtsduur zou slechts zyn een reusachtige daling van het prestige en van den invloed van een van het parlement afhankelijk ge worden rykspresident. Hitler bespreekt verder de politieke uit eenzetting van den rykskanselier en zegt, dat het juist is, dat het verdrag van Ver sailles den nood van het Duitsche volk heeft veroorzaakt Aan het slot van zyn brief wyst Hitler erop, dat het rijk een vervolgingsoorlog tegen het nationaal-socialisme aanmoedigt en dat de rykskanselier ook den nationaal- socialisten het recht niet maK ontzeggen ervan overtuigd te zijn, dat geen regeering het slechter had kunnen doen dan de hui dige. noeming in aanmerking zou komen, heeft de heer W. Dorrepaal, een reeds zitting hebbend lid voor dezelfde lijst, oiumddellijk bedankt. De bedoeling was dat voor de 5 bestaan de vacatures, die nog met waren vervuld, met deze nieuwe vacature rekening zou wor den gehouden. In dat geval zou dan niet, zooala than® geschied is. de heer Kroon zijn benoemd, maar de heer Van Tol, terwijl de heer Dorrepaal als nummer één van de lijst dan later weer in zijn eigen vacature »»i zijn benoemd. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft echter bij de eerste benoeming geen rekening gehouden met het bedanken van den heer Dorrepaal. zoodat thans in diena plaats de lieer Van Tol is gekozen. Naar het schijnt, i® ook deze handelwijs» weer in strijd met de nieuwe Gemeentewet. De belanghebbende partij, wie het er om te doen was. den heer Kroon uit den raad te weren, zal nu tegen het besluit van het stembureau wel weer in beroep gaan bij Ged. Staten. Het ziet er dus naar uit, dat Tiet raads- con floot in Kijnzaterswoude voorloopig nog niet is opgelost. Snijbloemen naar Frankrijk. Invoer voorloopig stopgezet. Wegens overschrijding van het gestelde contingent over de periode van 1 t.m. 30 Januari van den invoer van levende snij bloemen, anders dan per vliegtuig ingevoerd ia de import voorloopig stopgezet. Het te veel ingevoerde, dat nog zeer aanzienlijk is. zal voorloopig op de tiendaagsche contin genten worden verhaald. De stopzetting van den invoer zal eerst na volledige inhaling weer worden opgeheven. Plan tot steun aan de zuivelbereiders. Heffing van een accijns? Naar de Telegraaf verneemt is bij de ooin- missie-Lovink en bij de landbouworganisa ties een plan in studie tot het verleenen van steun aan de zuiveibereidere. 1M plan beoogt de heffing van een accijns op alle boter, margarine en andere spijsvetten die ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. In regeeringskringen in Londen houdt men zich nog steed® bezig met de behande ling van de Amerikoansche nöta, die Dins dag te Londen is ontvangen. De diploma tieke medewerker van de Morning Post ver neemt van welingelichte zijde dat men nau welijks zou kunnen verwachten, dat Enge land aan een scherpe actie tegen Japan zal meedoen. Verklaard wordt, dat de Japan ners te Sjanghai met ander8 hebben gehan deld d'an de Engelsche troepen en de troe pen der andere mogendheden in 1927. Tot nog toe hadden de Japanner® geen garni zoen in de internationale concessie gehad, hoewel zij hetzelfde recht ertoe hadden als de andere mogendheden. Du Daily Telegraph met het optreden van Japan t goiimiii: courant. tsenstalling, ecies I uur 80 Reuter meldt uit Sjanghai, dat gasteren op de grena der internationale concessie ge vechten zijn begonnen tussehen Uhmeezen en Japanners. In weerwil van aanvaarding van de eischen der Japanners, heeft de vlootcom- mandant der Japanners besloten de Chinee- sohe stad Tsjapei te bezetten, welke aan de concessie grenst. Eveneens disclit hij ophef- hng van aJJe verdédigingsstellingen, den laatsten tijd door de Chineezen an dit gebied opgericht. Alle buitenlandsohe mannen van het cos- niopolitasch Sjanghai geven gehoor aan den oproep om steun van den gemeenteraad. De beroemde renbaan van Sjanghai, wordt snel veranderd in een gewapend kamp, waar toch mooi! Ik voel Meg, je was zeker te«‘l terug ging, al moest je daarvoor je ge ilede school vaarwel zeggen. Ik houd erg veel van mijn tehuis. Ik vind dat Radley de heerlijkste plaat® op de helde wereld is, maar ik wa® zoo mels ge lukkig op school. Ik hield van Mus. Mar ston en ik had zooveel aardige vriendinnen. Het was alleen jammer dat Bertha Jeiver- ton er in de Laatste maanden met meer was. Ze nu in Schotland, gouvernante bij vijf kinderen, ik miste haar erg. Hoewel ik Ka chel nog had. Herinner je je, dat ik het wel eens over Rachel Debenham had? Zeker, ik herinner me het meeste van wat je me hebt verteld. Meg. hoewel ik je vee! te weimg naar mijn zin heb gezien. Vertel me nog eens'wat meer van je school vriendinnen, zei de jonge man. verlangend om haar van het onderwerp af te brengen, dat haar, naar hij wist, op het oogenblik erg drukte. Het zonderlinge gebrek aan moederlijke genegenheid bij Lady Dorring ton en haar voortdurend vitten op haar eenlg kind, was voor Milbrooke lang gele den al een bron van onaangename Verba zing en ergernis geweest, dit was een van de redenen geweest, waarom Sir John’s overleden moeder nooit heel vriendschap pelijk was geweest met haar nicht, de gravin en waarom Sir John veel.minder vaak op Radley-Abbey kwam dan Lady Dorrington wel wenschte. Hij was heel blij geweest, toen Még (die hij zijn nichtje noemde, hoe wel er slechts een verre graad1 van verwant- achap tusschen hen was) drie jaar geleden naar kostschool mocht gaan. Het secretariaat-generaal van den Volken bond deelt officieel mede, dat de Volken bondsraad. in een geheime zitting de ontslag aanvrage van den secretaris-gieneraaJ heeft besproken, en de leden algemeen hun leed wezen hebben uitgesproken over deze thans vaatstaande beslissing. Immers heeft Sir Ene Drummond verklaard dat hij niet in staat ig zijn ontslagaanvrage in te trekken. De Volken bondsraad besloot de door het aftreden ontstane vacature op de agenda te plaatsen voor de volgende raadsbijeen- komst. Tegelijkertijd publiceert het Volkenbond»- secretariaat het schrijven van Sir Ene Drummond aan den raadspresident, waarin hij zijn voornemen kenbaar maakt af te treden. Drummond wijst er op, dat zijn reeds sinds lang voorgenomen aftreden tot nu toe niet mogelijk is geweest met het oog op de aan de orde zijnde reorganisatie van den Volkenbond en de a.s. ontwapenings conferentie. Hij verzoekt den raad in de eerste zes maanden van het jaar 1933 te mogen aftreden. In welingelichte kringen bestaat alge meen de indruk dat het aftreden van Dngn- mond het gevolg is van de ongunstige voor uitzichten van de ontwapeningsconferentie. Door het aftreden van den secretaris-gene- raaj worden thana de principieels kwesties van de politieke leiding van het Volken- bondsseesetariaat op het tapijt gebracht. Arthur Henderson, die Donderdag van Londen naar Genève is vertrokken, heeft voor zijn vertrek aan persvertegenwoordi gers medegedeeld, dat hij geenszins ont moedigd is over de pessimistische uitlatin gen door verschillende instanties nopena de ontwapeningsconferentie. Henderson ver klaarde vol hoop en vertrouwen naar Genève te gaan. De wereld verwacht veel van Ge neve en spr. verwacht dat deze hoopvolle verwachtingen met zullen worden be schaamd. Er waren geen regeenngsvertegen woordigers aanwezig bij het vertrek van Henderaon. ik zal graag komen als 'ik er jou een plezier mee doe, Meg, antwoordde hij. *n toen liep hij naast het meisje het huis bin nen, om haar moeder te gaan begroeten. Lady Margeret deed de deur van haar moedér s boudoir open en ging de kamer binnen. Jack iö hier moeder, begon ze. en toen Meld ze opeens op, met een krtet van verrassing en vreugde Rachel, riep ze uit. mijn lieve schat. Bij het raam stond een meisje in een grij ze japon. Dat was de eerste indruk due John van haar kreeg; een slank fijn figuurtje in het grijs, maar toen ze zich naar Meg omwend- de. zag hij meer dan dat. Een fijn ovaal ge zicht met een roomig blanke teint, waar tegen de warme roode lippen en de fluweele glans van de donkere oqgen. wondermooi contraéteenden. zag John Milbrooke. dat er iets heel i in de houding en de manier van miss Debenham was Lady Dorrington was ook trotsch en zelfbewust. Ze was 'n vrouw met een regelmatig gezicht. Er was iets ver- killends in haar manier van doen, maar ze was ontegenzeggelijk knap. Miss Debenham is een kwartier geleden gekomen. Margeret. zei ze koel Waarom wag je niet hier om haar te begroeten’ Lady Margeret keek van haar moeder naar haar vriendin. Maar hoe kon ik weten, dat je zou komen Kachel’ vroeg ze zenuwachtig. Ik ben natuurlijk vreeselijk blij dat je er bent maar Haar moeder fronsde de wenkbrauwen. (Wordt vervolgd) Naar het Engelsch van E. A. Rowlands bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. Ik begrijp wat je bedoelt, kleine nacht, je moet liet je niet te veel aantrekken, dat komt op den duur wel in orde. Lady Margeret schudde het hoofd, met een flau« glimlachje. Ik ben bang van niet, zei zij mat. Er is voortdurend conflict. Ik zou dit tegen niemand anders zeggen, Jack, maar soms doet, het zoo goed om je hart eens te luch ten. Als jij. nu eena verder reed Jack? Ik weet, dat je dat dolgraag doet en ik kan beter Praten, wanneer ik niet op de paarden hoef ie letten. Ze wisselden vanƒplaats, en de paarden nepen in een rustig tempo verder. Nu en dan konden zij door een open plek tusschen net geboomte en de heuvels, als een glftmp ®en van het prachtige, oude kasteel, waar Lady Margeret Stirling woonde. *t Wag een poos geleden sinds Sir Jack bloedverwante Lady Dorrington bezocht nadat ze eenigen tijd hadden doorgereden, wat vind ik de «treek Verkiezingsweeën te Rijnzaterswoude. De prot^stantsche lijst en. de Gemeentewet. In de gemeente Kijnzaterswoude is thans eindelijk het resultaat van de gemeente- raadsverkiezingen van 1931 bekend gewor den. doordat na herhaald beroep bij Gedep. Staten en de Kroon, wegens het niet juist toepassen der nieuwe Gemeentewet, tenslot te bij loting is beslist, welke drie candidaten van de z.g. proteetantsche lijst in den raad zitting zullen nemen. Thang blijkt echter, aldus het Handels- blad, opnieuw een quaestie te zijn gerezen, waarvan het einde hog met. te voorzien is. Toen n.l. uit den uitslag van de loting bleek dat de voornaamste candidaat van bedoelde lij«% de heer C. van Tol, niet voor een be- zich niet in dezelfde mate ontwikkeld als hair lichaam: ze wa® een kind, voor wie het levensmysterie een gesloten boek was, en liefde, behalve voor vrienden en dieren, een onbegrepen klank. Hij voelde dan ook bij intuïtie dat hij zich wat hij verlangde voorloopig nog moest ontzeggen., want dat Margeret Stirling zijn liefde niet zou begrij pen. als hij ervan spreken zou. Ze kwam met haar moeilijkheden bij hem als bij een ouderen broer, en als hij haar van zijn liefde zou spreken, zou hij haar misschien schrik aanjagen en van zich ver vreemden, en zich zoo berooven van het armzalig genot, haar sympathie en vriend schap te mogen geven. Lady Dorrington had hem geheel onver wacht. op Radley genoodigd, want sinds zijn verblijf in de stad, was hij door de nicht van zijn moeder met opvallende koelheid behandeld. En nu had Milbrooke er bijna spijt van dat hij gekomen was To-ii de paarden het hek bij de portiers woning van bet kasteel inreden, zuchtte hij even. De ontmoeting met Meg, waarnaar hij zoo verlangend had uitgekeken. leek hem een bittere teleurstelling, hij zou er in zijn eigen belang verstandig aan doen, zei hij tegen zich zelf, als hij het voortaan zoo veel mogelijk vermeed. Lady Margèret had de zucht keek hem angstig aan. Ze vond stig en stil was. Je komt voortaan toch zeker heel vaak naar Kadley. niet Jack’ vroeg ze met een vleiend stemmetje, terwijl hij op haar aan wijzing het rijtuigje naar de stal reed Amenkoansch® troepen en Sikhpolitie zijn verzameld, terwijl in de straten vele van stalen helmen voorziene, in khaki gekLeede vrijwilligers konden worden opgemerkt. De geheele gemeentelijke politie en de speciale politie zijn eveneens gemobiliseerd. De Eransche troepen in de Fransche concessie werken nauw met de Japansche strijdkrach ten samen en hebben de bescherming van de otetneten Honkew en Jangteepoe in het Noorden van bjaaighai overganomen. Prik keldraadversperringen worden rondom de nederzetting opgericht. Het aantal Chinee- sche uitgewekenen loopt in de duizenden. Volgens schatting zijn er minstens 24.0^> man ongedisciplineerde C’hineesche troepen in de omgeving van de nederzetting, die een ernstig gevaar vormen, in het Dluneesche gebied zijn reeds plunderingen voorgeko men. BLITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Het lot van de M 2. Duikers meenen klopteekens te hooren. Tijdens het onderzoek naar den vermis ten onderzeeër M II heeft een marinevlieg- tuig ongeveer 8 myien ten N.W. van den lichttoren Portland Hill een olievlek ont dekt. Later bleven de zoeklijnen van een mynenzoeker daar aan een hindernis han gen, waarvan men thans met vry groote stelligheid gelooft dat het het wrak is van de M II. Toen het vaartuig „Sabre” zijn anker liet vallen, kwam nog meer olie aan de oppervlakte. Direct werden duikers aan het werk gezet, die geloofden klopteekenen te hebben gehoord. Tot op het oogenblik dat het bericht werd vemonden, hebben zy nog niet den bodem du»4ee bereikt, zoodat nog geen volkomen zekerheid bestaat of de onderzeeër inderdaad gevonden is. Alle hoop opgegeven. Hedenmorgen vernemen wij, dat, hoewel de pogingen om de plaats waar zich het wrak van de gezonken duikboot M 2 be vindt op te sporen, den geheelen nacht zijn voortgezet men er niet in is geslaagd het wrak te vinden. De commandant van het marine-station te Portsmouth heeft der halve de bergings- en hulpvaartuigen terug geroepen. Het kan uitgesloten worden ge acht, dat zich nog iemand der verongeluk ten in leven zou bevinden. DUITSCHLAND. Dr. Salaban. Stempels gevonden. In de woning van dr. Salaban heeft de politie stempels gevonden, waaruit zou blijken, dat hij sedert langen tijd reeds geld vervalschte. By nauwkeurig onderzoek in de schoorsteenen, muren en vloeren, kwa men de ontbrekende stempels te voorschijn. Onder een valschen naam heeft dr. Sa laban van een firma metaal betrokken, noo dig voor zyn valsche twee-Markstukken. Een tweede stempel machine heeft hij in Februari 1931 gekocht. Daar deze slechter was dan d^. eerste, nam hij haar uit elkaar En in die drie jaren waa Meg heel geluk kig geweest. Nu en dan had ze hem korte, kinderlijke briefjes geschreven en hij had die weggeliorgen bij andere hermnermgen die hem lief waren. In deze drie jaren was een warm gevoel van genegenheid gekomen voor dat allerlief ste meteje ui het hart van John Milbrooke. Er zou dan ook inderdaad weinig redenen i2Cw»‘st zijn waarom hij niett zou hopen Margeret Stirling als vrouw te winnen als de omstandigheden gewoon waren geweest maar dat waren zij niet. In de eerste plaats was ook Sir John, wat Lady Dorrington een arm man noemde. Ten tweede had hij aet« gedaan, dat het deze trotsdte. harde vrouw beschouwde als een soort, maatschappelijke degradatie. Hij had zich 9»-n plaats veroverd in de handelswe- rekt, met terzijde stelling van de traditie'» van zijn stand. En bij deze moeilijkheden kwam nog de vraag of Meg ooit een diepere genegenheid voor hem zou gaan voelen, dan die ze hem altijd van haar jeugd af had betoond’ Deze vraag had Sir John zich zelf ge steld. voor hij de reis naar Radley had on dernomen. en hij voegde er nu nog een tweede vraag bij. een. die hem twijfel en smart veroorzaakte. Zou Meg zich ooit uit haar lieflijke, jeug dige onschuld ontwikkelen tot een vrouw met een dieper gevoelsleven? Hoewel ze nu ruim achttien jaar was. was Margeret Stirling in zijn eigen oogen hetzelfde onbedorven kind, dat ze tien jaar geleden was geweest. Lichamelijk was ze volwassen geworden, maar haar geest had

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1