lT! l”’* Zn. Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 rt<> NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN P. G. SCHARLEMAN Jr. «0.1117905 70’ Jaargang ex billijk in BEL OP 2084 ModelwisachirijFi.J. Hv. Strutio Zater>dag!6^Februari IB32 Fransch ontwapeningsvoorstel te Genève ingediend. Lange Tiendeweg 75 Telef. 3202 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen LEO VAN BREEN. tikwerk, voorl'w voor Uw Ver- het grootste, ooi iste kleurenwerk, ng, i vlug geleverd. BINNENLAND. 1 UIMN Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. oratie leden, if van oratie il dan Deze volkenbondsweermacht zal worden samengesteld uit contingenten der staten leden, welke binnen het gebied dezer staten verblijf zullen houden. Frankrijk verklaart zich bereid voor het uitvoeren van maatregelen buiten Europa De anonieme pret wordt haastig uitgebuit. Abonnementen wordt bij onze agenten en L Onze bun Interc. 2741 Vrijdag, 5 Februari. ...maar wij vrijen de heele kermis week en wij dansen op carnaval. ANTON VAN DUINKERKEN. g, voor Uw par- gebruik, het klein- drijf is in ataat maken, fraai van wapens ter beschikking te stellen van den Volkenbond met het oog op de toepassing van art. 16. Hoofdstuk III behandelt de instelling van een internationale politiemacht ter voor koming van den oorlog. ■M - DEN HAAG BURG laatste dan doen? Laten wij fabrieken bouwen en de producten van die fabrieken exporteerpn, om met de opbrengst van dien export onze levensmiddelen te koopen in het buitenland. Dit klinkt inderdaad heel aardig. Maar om die levensmiddelen te kunnen koopen, moet men in het buiten land onze industrieele producten willen af nemen. Wil men dit niet, dan loopt de levensmiddelenaanvoer vast. Wij kunnen met die industrieele producten de magen onzer inwoners niet vullen. En wij kunnen die vulling ook niet, zooals het aanschaffen van kleeren of het bouwen van een woning, uitstellen tot de inkomsten weer ruimer vloeien. men door de Kroon op voordracht van het hoofd van het departement, dat in het bij zonder de economische belangen heeft te s ^behartigen. Naar htet oordeel van den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die deze memorie van Toelichting heeft on- derteekend, zal de Raad het karakter moe ten dragen van een college van deskundigen van personen, die, onafhankelijk van de wenschen van bepaalde belangengroepen, objectief hun meening weten te geven en schikking te stellen. Voor het nemen van maatregelen in Euro pa wil Frankrijk een divisie, bestaande uit alle wapensoorten, een marine-divisie, een gemengde luchtvaarttroep en landmateriaal gereed te houden. Zou een aanval onder schendirig van het Volkenbondspact geschiedenrdan is het aan gevallen land gerechtigd zijn gezamenlijke strijdmacht, alsmede de internationale con tingenten in het veld te zenden. Hoofdstuk IV behandelt de bescherming der burgerbevolking. Geëischt wordt, dat het werpen van bom men uit vliegtuigen zal worden verboden, echter met een reeks reserves. In het Ve hoofdstuk worden voorstellen gedaan betreffende de organisatie des vre- des. AMERIKA Geweldige sneeuwjacht in Amerika. Een sneeuwjacht, zooals dezen winter nog niet ig voorgekomen, heeft Donderdag in de Noordelijke en centrale statten gewoed. Er is 6 mcheiB sneeuw gevallen, waardoor het verkeer ernstig werd bemoeilijkt. tengevolge van den storm zijn in Chicago drie personen om het leven gekomen. De Ontwapeningsconferentie heeft Vrij dagmiddag bij geheime stemming het pre sidium benoemd, bestaande uit Henderson en veertien vice-presidenten. Uitgebracht werden 54 stemmen. Tot vice-presidenten werden benoemd de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië, Duitsch- land, de Vereenigde Staten, Zweden, Japan, Spanje, Argentinië, België, Sovjet-Rusland, Tsjecho-Slowakije, Polen en Oostenrijk. Gevaarlijke welvaart. In de bladen kon men in den laatsten tyd lezen van de groote ellende, welke heerscht in het Oostenrjjksche stadje Steyr, waar de werkloosheid zoo groot is, dat van de twee- en-twintig duizend inwoners niet minder dan twaalfduizend zijn aangewezen voor hun onderhoud op de liefdadigheid. Wat dit zeg gen wil in het zoo arme Oostenrijk, waar van de landsregeering niet in staat is steun te verleenen aan noodlijdende gemeenten, kan men zich begrijpen. En wie dit niet kan, leze eens de beschrijving en bezie de foto’s, die voorkwamen in de laatste num mers van het geïllustreerde weekblad „Het Leven". Terwijl in den oorlogstijd in Steyr de bevolking grootendeels haar brood ver diende in de fabrieken van kanonnen en munitie, werden deze later omgezet in auto mobielfabrieken. Deze automobielindustrie ligt thans echter zoo goed als geheel stil. De toestand, zooals wij dien in Steyr aan treffen, illustreert duidelijk de gevaarlijke welvaart, die het gevolg is van eene een zijdige industrieele ontwikkeling. Het komt ons voor, dat men verkeerd doet, zich bij de keuze van bestaaasbronnen al te zeer te laiten leiden door de vraag; Hoe verdien ik het meest? Er is ook nog eene andere vraag, voor ons bestaan van veel meer waarde. N.f: Hoe verschaffen wtf ons de' grootste bestaanszekerheid? Het is deze vraag, die niet alleen het individu, maar ook eene stad en ook een staat zich bij het bepalen van de richting, waarin de activi teit zal worden ontplooid, behoort te stel len. Het is beter, een kleiner inkomen te hebben, doch tevens de zekerheid, dat onze behoeften, althans die aan voeding, klee- ding en huisvesting betrekkelyk veilig zijn gesteld, dan een groot inkomen, doch met groote kans, dat dit ons op een gegeven oogenblik ontvalt. En het is beter voor eene stad of voor een land, hunne welvaart te zien bepaald door een samenstel van be drijven, waarbij als het er op aankomt, het primaire bestaan van het geheel nooit in gevaar kan worden gebracht, dan eenzijdig te steunen op eene of enkele industriën, hoe groote voordeelen die tijdelijk ook mo gen opleveren. Onwillekeurig maken wjj eene vergelijking tusschen het lot van Steyr en dat van Eindhoven. De industrieele ont wikkeling van deze stad heeft zeker in de geschiedenis van ons land hare wedergade niet. Maar ook kennen wij hier te lande geen voorbeeld van zoo snellen achteruit gang. Wie de zaak van dezen kant beziet, moet wel duidelijk worden de gezonde welvaart, die het gevolg is van een samengaan van landbouw en industrie, zooals wij die von den in de Middeleeuwen. Elke stad maakte met het omliggende platteland een econo misch geheel uit. Het platteland zorgde voor de voedingsmiddelen en de grondstof fen, die de stad en hare bedrijven noodig hadden. En de stad bewerkte die grond stoffen tot verbruiksartikelen, deels voor eigen inwoners en deel» voor het omliggen de platteland. Natuurrampen konden een dergelijke huishouding treffen, maar eco nomisch was zij onverwoestbaar. Nu behoeven wij niet terug te verlangen naar de Middeleeuwsche toestanden. Maar wij mogen toch ook niet de oogen santen voor de bestaanszekerheid, die zij gaven, vergeleken bij onz§ huidige wereldecono- mie, welke onb. in staat stelt tal van be hoeften te bevredigen als de productie machine behoorlijk loopt, maar ons alle dagen met de zorg vervult, dat zij hier of daar blijft haperen. In dit verband willen wij even stilstaan hij eene dwaze redeneering, welke men vooral in industrieele- en handelskringen tegenwoordig wel hoort met betrekking tot den landbouw. Als het buitenland, zoo zegt men, ons de landbouwproducten goedkoo- Per wil leveren dan waarvoor wij ze kun nen voortbrengen, waarom zullen wij dit reel en, gel tot plaats reeds nieuw matig, nenten n, zijn ikboar zaak den \errast. In sommige kringen wijst men erop, dat Quisling vroeger als assistent van Fridtjof Nansen geruimen tijd in Rusland werk zaam was, gedurende welke periode hij vrij dieht bij de communisten stond. Naderhand keerde hij zich edhter geheel van hen af, waaruit sommigen de mogelijkheid aflei- den, dat men hier misschien He doen heeft met een communistische wraakneming. FRANKRIJK. Vroolyk moment in den Senaat. Propaganda voor vrouwenkiesrecht. In den Franschen Senaat ontstond giste ren, naar V. D. meldt, een vroolijk incident toen tijdens de behandeling van eei) wets ontwerp met voorstellen inzake de Fransche Spoorwegen een vrouw, die op de publieke tribune had plaats genomen, een bundel propagandabiljetten voor het vrouwenkies recht naar beneden in de zaal wierp. De Senaatsvoorzitter schorste terstond de zit ting en gelastte de ontruiming van de pu blieke tribune Hoe groot was echter de verbazing van de boden toen zij merkten dat de vrouw door een zwaïen ketting, die twee maal gesloten was, aan haar zitplaats ge ketend was, zoodat men eerst een gfaeelte van de bank moest doorzagen om haar te bevrijden Onder algemeen- gelach word zij met den ketting om haar middel naar het bureau van den Senaat gebracht waar zij van den ketting bevrijd'werd Naderhand bleek, dat dte Vrouw het hangslot aan den ketting zelf gealoten had en den sleutel in een gesloten enveloppe aan den voorzitter van den Senaat had verzonden. In de en veloppe bevond zich tevens een kort schrij ven, waann dte afzendster den voorzitter verzocht zich aan te sluiten bij den efeoh van vrouwenkiesrecht dat tot nog toe gewei gerd was. De bevrijding van haar ketting zou geen symbool moeten worden van de bevnjdang jran de tot nog toe onderdrukte vrouwen. In gezelschap van mijne huishoudster Aligonda bezocht ik deze week de vele etablissementen van vermaak, die onze stad bezit en in het bijzonder die inrich tingen, waar de aanvallige snuitjes van geliefde filmsterren ons van het witte doek toelachen. Allereerst wil ik memoreeren de uiterst voorkomende wijze, waarop men mij in deze theaters ontving. Meermalen ook had ik het voorrecht in gezelschap van vooraanstaande politici van zéér onder scheidene richting de rolprenten gade te slaan. Aanvankelijk stond ik zeer vreemd te genover deze wonderen der techniek. Wel kende ik sinds de prille jaren mijner jeugd de tooverlantaarn. Ik herinner mij menig genotvol uur, in den familiekring met vriendjes en vriendinnetjes, in een ge heimzinnig duister te hebben gekeken naar de kleurrijke beelden, geprojecteera op een van mijn moeders propere bedde- lakens. Het verschil echter met hetgeen ik deze' week mocht aanschouwen, is wel zeer groot. Mij trof nog niet zoozeer de technische perfectie van de moderne film,- als wel de geraffineerde wijze, waarop zich hier een geesteshouding openbaart. Het werd mij b.v. duidelijk, dat de huwe lijksmoraal zich in de laatste jaren ont stellend heeft gewijzigd. Toen ik jong was (in de 90er jaren) waren het in de eerste plaats de ouders, die voor hun kinderen een levensgezellin kozen. (Vroeg wees zijnde, ben ik dientenge volge vrijgezel gebleven.) Nu is het mij opgevallen, dat in de films, die ik zag, nauwelijks oudere menschen mede speel den, terwijl er in ’t geheel geen sprake was van ouders, die al of niet instemden met verbintenissen, door hunne kinderen aangegaan. Met bezorgdheid heb ik mij afgevraagd, of dergelijke schielijk ge sloten huwelijken wel juist zijn. Zoo wa ren er meerdere problemen, die my ern stig bezighielden. Ik wil echter mijn oor deel opschorten en door een naarstig bioscoopbezoek mij geheel in deze sfeer trachten in te leven. Verder ligt het in mijn voornemen a.s. Zaterdag de carnavalsfestiviteiten in „Ons Genoegen” bij te wonen. Het car naval is een verschijnsel, dat ik grondig heb bestudeerd, een feest, van welks be- teekenis ik mij door velerlei geschriften eèn inzicht heb verworven. Ik heb mij late ft vertellen, dat dit festijn voor alle Gouwenaars een gereede aanleiding is om t\lken jare op gepaste en uiterst nette wijze uit den band te springen. Ik zal er mij dan ook heen begeven, verkleed als Dr. Eckener, terwijl Aligonda zich als luchtschip zal vermommen. Ik verheug mij ’lijk een knaapje en tel de nachten, die mij nog scheiden van dit festival. BERGAMBACHT, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REÉUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1Chü9e geilen De cbV an9ek0' nodetUn jnttetten- maand n -wil b"' ;aatvan u Oann binnen De speciale correspondent van Havas te Genève kondigde gisteren aan, dat de Fran sche delegatie, wensdhende een positieve bij drage te leveren aan het werk der confe- 1 rentte voor beperking der ontwapening, in de middagzitting voorstellen zou indienen, welk» zy pou vragen tot onderzoek te ver- een gemengde »T"ir wij zeil naar de alfemeene commissie, fite- *tóiaal zonder''^ersoneeTen munitie terbe-’ staande uit de leiders der delegatie. ----- Deze later door Minister Tardieu inge diende voorstellen bevatten preciese voorstellen voor de beper- king der Fransche bewapening, op voorwaarde, dat doelmatige maat, regelen getroffen worden, die de internationale veiligheid waar borgen.' De branscne regeering beoogt in de eer ste plaats ue internationalisatie onder een door den Volkenbond aangewezen ot een ander internationaal orgaan, dat de mede werking van niet-Volkenbondsstaten verze keren zal, te organiseeren stelsel van de burgerlyke transportluchtvaart. lot dit doel wordt voorgesteld, dat de burgers der ver dragsluitende Staten slechts vliegtuigen zullen mogen vervaardigen en gebruiken, die militair onbruikbaar zyn en die een door de conventie vast te stellen inhoud niet overschryden. Grootere luchtschepen zullen slechts in opdracht van den Volkenbond mogen worden vervaardigd ten dienste van continentale, intercontinentale en interkolo- niale organisaties, aan wie de exploitatie van heit internationale burgerlyke lucht- vaartverkeer onder de auspiciën van den Volkenbond zal worden toevertrouwd. Ma- teriaalbestellingen voor de internationale burgerlyke luchtvloot zullen naar billijk heid, overeenkomstig hun daartoe bestaan de geschiktheid tusschen de luchtvaart industrieën der verschillende landen worden verdeeld onder door by een andere conven tie vast te stellen voorwaarden. De Volken bond zal het recht hebben alle tot de inter nationale luchtvaart behoorende vaartuigen te requireeren. By wyze van uitzondering ■zullen bepaalde luchtlynen tusschen het moederland en de koloniën buiten de inter nationale luchtvloot kunnen gehouden wor den onder voorwaarde, dat de Volkenbond hetaantal, het type en den tonnen-inhoud der voor die Ijjnen dienende luchtvloot zal goedkeuren. Hoofdstuk II houdt in, dat slechts die mo gendheden zware artillerie, linieschepen bo ven 10.000 ton en groote duikbooten mogen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriag) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer /0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. soliede Boek- >r de plaatsing Instelling van een Economischen Raad. Vaste commissie, aan welke een zelf standige taak wordt toegekend. Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een Economischen Raad. De taak welke aan dezen Raad is toe gedacht, zal in de eerste plaats een advi- seerende moeten zyn. De Raad zal, als cen traal adviseerend college, desgevraagd of uit eigen beweging, aan de regeering voor lichting moeten kunnen geven over onder werpen van economischen aard in den ruim- sten zin. Zijn adviezen zullen het geheele terrein van economische werkzaamheid der regeering moeten bestrijken, ongeacht dus of die werkzaamheid uitslui tend het economisch departement dan wel ten deele of in hoofdzaak een der andere departementen betreft De samenstelling. De Raad zal uit ten minste 10 en ten hoogste 15 leden moeten bestaan, te benoe- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 1 per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. rden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, loopers, den boekhandel en de postkantoren. reaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. 15. Postrekening 48400. GOUDSCHE COURANT. BBRKENWOUDB, BODEGRAVEN, BOSKOOP, putatiel DUITSCHLAND. Ernstig auto-ongeluk bij Berlijn. By een proefrit. Gistermiddag vond op den straatweg tus- schen Kathenow en Berlijn' 'n ernstig auto- ongeluk plaats. Een politne-auto met poli tieambtenaren, rechters en ambtenaren van het Openbaar Ministerie, waarmee een proefrit werd gehouden,, slapte en sloeg om. ..Steatsanwaltschaftarat” dr Lettner kwam by dit ongeval om het leven. De kanton rechter dr. Frohnwein en Brehm en de ver keersrechter dr. Wolf werden zwaar gewond en naar de Universiteitskliniek te Berlijn overgebracht. Veronderstellen wy eens, dat «enige jaren geleden, om het geval nu eens heel scherp te stellen, men hier te lande tot de con clusie was gekomen, onze geheele bevol king zich te doen toeleggen op het fabri- ceeren van artikelen als gloeilampen, uit de overweging, dat daarmede het meest te verdienen was. Hoe noodlottig zou zich dit hebben gewroken. Wjj zouden in dezelfde omstandigheid zyn gekomen als waarin thans de stad Steyr verkeert. Alles wel be schouwd moge er in het huidige streven naar zelfvoorziening veel afkeurenswaardig zyn, als reactie op een al te ver doorge voerd internationalisme ligt er toch ook wel een deugdelyke gedachte aan ten grondslag. Beperking van de bewapening onder voorwaarde van een internationaal veiligheidsregime. Internationale politiemacht en bescherming der burgerlijke bevolking. BUITENLANDSCH NIEUWS. NOORWEGEN. Aanslag op een Noorsch minister. Communistische wraakneming. Naar eerst thans bekend wordt, is op den Noorscheci' minister van oorlog Quisling een aanslag gepleegd, die zondier ernstige gevol gen is gebleven. Toen de minister Dinsdag jj. laat in den namiddag een donker ver trek in het ministerie wilde binnengaan, ■werd hij door twee mannen overvallen, waarvan de een trachtte hem een mee in de borat te steken, terwijl de ander hem peper in de oogen w'erp Quisling slaagde er ech ter in zijn belagers af te weren, die de vlucht namen. De minister had geen ern stige verwondingen opgeloopen. De recher- - ehe heeft een belooning van 6000 kronen bezitten, die zich bereid verklaren deze l uitgeloofd voor aanwijzingen» die tot het -- i-opeporen van de daders lenden. Omtrent de motieven vah de daders tast men in het duister. De politie acht het niet uitgesloten, diat men te doen heeft met spionnen die in de archiefkast naar belangrijke acten zochten en daarbij door den minister wer- CEBAKKEN BOKKING 7 cent allemaal volle Bokking 1ste kwaliteit. GEBAKKEN SPIERING 15 cent per ons. Bij vooruitbestelling op elk gewenscht uur warm thuisbezmgd. tEfer’ Eiken dag na 4 uur, warme visch, zoo uit de pan.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1