w Gemeenteraad van Gouda. De nieuwe Kleiwegbrug een baecule-brug. Geen uitbreiding van het Veemarktterrein. De aankoop van de terreinen-Bellaart verworpen. u 3 Ti 1 o7te li: grrTps of\vee R bertcht fssr I.AATSXÉ BJatïCHTKJV DRAADLOOZE DIENST. BINNENLAND. Het kortingswetje. Vereenvoudiging der uitvoering. Bij derde Nota van Wijzigingen wordt, behalve eenige redactieverbeteringen, ook een wijziging aangebracht, welke een ver- etnVoudjging 'in de uitvoering der wet beoogt. Tot dusver zijn volgen# liet voorge stelde van de korting vrijgesteld de gemeen ten, waftr het peil der wedden niet voor verlagijik in aanmerking komt en die tevens zwaar beiaat zijn. Deze bepaling zal voor het overgroote deel spelen in kleine piatte- landsgenjcenten. intuaschen bevinden zich in die gemeenten, buiten dien burgemeester onderwijzers enz., wier wedden op een rege ling van hert Rijk of van Qed. Staten be rusten en dus buiten het ontwerp vallen, slechts een zeer luttel aantal ambtenaren. De regeling heeftdaarom besloten kleine gemeenten alle, voor zoover ze zwaar belast zijn, van de korting vrij te stellen zonder onderzoek naar het peLl der wedden Als grena i# aangenomen een aantal van 50C0 inwoners. Een kleine 800 gemeenten vallen beneden die grens In deze gemeen ten zal nu geen onderzoek behoeven t® wor den ïiigpstehl naar den beli^tjagdruk. Slechts deze zal over de korting geschieden. Financieele maatregelen in verband met de Crisis. Verhooging opcenten suiker- en wijn- acuins; tabaksaccijns op sigaretten en] zegelrecht van buitenlandsche effecten; heffing invoerrechten op Zuidvruchten; beëindiging opcenten op grondbelasting voor ongebouwd en beteugeling van smokkelhandel in tot 1 Zitting van Maandag 8 Februari 1932. (Vervolg van het Tweede Blad.) 1931. Ingediend ia een wetaontwerp met boven- vermelde In dB eerate ploata wordt voorgesteld m verblind (net bat voorstal tot varhooging van den iijdelijker- ateun aan de bietenteelt om tijdelijk 10 opoenten te haffen' op den suikeraccifu». Daar hiW-mede de verhooging van den steun aan de bietenteelt nog niet geheel wordt gedjekt en daar t overige c^wsuitgaven vang aangenomen hebben, is geilheid tevens aangegrepen om nog op an dere wijze de inkomsten van het Leening- fonds 1914. waaruit-de crisis uitgaven woi den besta-eö Vooreer ét worden de opcenten op den wijnaccijna, totdusver 20 in getal, verhoogd lot 80. U«jze verhooging kan geen toepas sing vinden voor wijn bereid uit versche boomveuchten dan druiven. Teneinde te voorkomen, diat vóór voeimg van de verhooging groots hoeveel- heden wijn' in het vrije verkeer zuilen wor den gebracht, ia een regeling opgenomen omtrent navordering van de verhoogde be- loftingvan de bij de inwerkingtreding dei wet. in hei vrije verkeer voorhanden hoe- (rijjn. 'ordt voorgesteld een verhooging wjenten welke geheven worden op ^1 rechten van buitenlandsche llians is 1 aan opoenten veWöhuldlgd voor obligatie» f pét.' op de hoofdsom ad 80 cent per 100 ei a voor aandeden 1.2 pet. op de hoofdsom at I f 1 per f 100. Deze percenta- ges zullen ii ru worden reap. 1.6 en 1.8. Vervokrenji i wordt voorgesteld een ver- hooging var» de opcenten op den •(••Mtaitarriina en wel varj sigareuenaccyns 30 tot 50. De sigaretten winke- ia ere zul len) in do gelegenheid worden ge- rield de vó (orraden zonder verhooging uit te \erkoope 0; een betrekkelijk ruime ter- mijn sul dn arvoor worden opengesteld. Tenslotte wordt een invoerrecht voorge- steld van lij l pet. op de dusgenaamde Zuidvruchten. lat ook vroeger hier wordt thans dus weer de minister in de huidige [den alleszinsreden aanwezig 1 op den euikeraccijns minister mede, dat ook j zal moeten plaat# heb- maximum-hoeveelhsrd van i lntieo. kan het doel voldoen de worden bereikt en zullen particulieren en ook de meeste winkeliers van de navor dering geen hinder ondervinden. Tegenover deze versterkingen van het j.Lecningfonds wordt voorgesteld centen op de grondbelasting, voor zoover he*, ongebouwd betreft, te schrappen. De jaarlijkeche baten van de voorgestelde maatregelen worden ais volgt geraamdop centen ainkeraeeijns f 5 mill toen, meerdere opbrengst wijnaccijns l i millioenmeer dere opcenten zegelrecht f 2 mill 10enmeer dere opbrengst sigarettenaceijns f 3 mil lioen en invoerrecht op Zuidvruchten f 1.7 millioen, lotanj f 13.2 millioen. wfnrvan afgaat f L;g n illtoen wegens schrapping opcenten oilgel»ouwd. zoodal totaal blijft f 12 millioen. De voorgestelde maatregelen zullen gel den .tot 1 Januari 1934, behalve de schrnp- ping der heffing op de grondbelasting Trnemdie den smokkelhandel in sigarettenpapier tegen le gagn, wordt voorgesteld het ver voer cn de nederlace vttn dat papier hoven een zekere hoeveelheid ook buiten het ter rein van toezicht, aan dekking te pen. Verwijdering van den leelyken tand- aanslag? Heel eenvoudig: Men poetst de tanden eerst mei de bekende Chlorodont- taudpgsta en spoelt ?e dan na, terwijl men flink gorgelt met Chlorodont-mondwater. Per tube 35 cent. Verwachting: Krachtige, later afnemende w noord-oostelijke tot oostelijke wind. Afne mende bewolking. Weinig sneeuw. Lichte tot matige in het oosten wellicht strenge vorst. Geseind aan alle posten :„Weeat op uw hoed*". BENOEMINGEN. Het voorstel tot tyaeiyae oeaocmntg van een leerarea aan net UyiuuaHiiuu gedurende net ziekteverlof van ->lej. at. S. de Vries. Benoemd wordt ïviej. J. F. Koster, docto- randa in de wis- en natuurnunde te s-Ura- vennage. Het voorstel tot benoeming van een leeraar aan ue wanueisavonüsenooi. benoemd wordt de heer tt. van aaneen, procuratienouder Dy de mcassobank te uouda. Het voorstel tot benoeming van een lid der Schatting8conimissie voor de Kgksinkamstenbelasting (vac. C. A. B. Bantzinger). Benoemd wordt de heer J. Peeters alhier. Het voorstel tot verhooging van het bedrag der kasgeldieening voor het le kwartaal 1932 met 250.000.—- en te brengen op 1.000.UÜÜ.— De heer VAN S'lAAL (s.d.j vindt de maatregelen, die men thans vordert, etfec ten in onderpand geven, een onsoliede be jegening. is dit een uiting van het finan cieele beleid? Spr. kan dit niet aanvaarden zonder nadere toelichtingen. Spr. wil daar- bij de absolute verzekering dat niet mag worden verpand het effectenbezit van de Spaarbank. Dat moet de burgery weten. Het zou anders tot wantrouwen kunnen lei den. Spr. wil in besloten zitting weten wel ke opvatting de Ned. Bank heeft uitgespro ken. De heer VERKERK (a.r.) vindt het ook een novum. Spr. sluit zich gaarne aan en wil in besloten zitting nadere inlichtingen. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) begrijpt die maatregelen wel. De bankiers zyn hui verig geworden in dezen tijd. Spr. vraagt of het effectenbezit der Spaarbank niet dn waarde is gedaald? Ook dringt spr. er op aan met het kas geld heel zuinig te worden. Een millioen leenen beteekent 500.jier week aflos sen, gedurende 40 jaar. Het vroeg ultkee- ren van subsidies als dit nie't noodzakelijk is, vindt spr. verkeerd. De heer ZAïNEN (e.g.) vindt het heel begrijpelijk dat de gemeente waarborgen moet geven in dezen tyd. Moeten er bijzon dere maatregelen worden genomen, dan moet de Raad daarin bewilligen. Voor mti ded eelmgen in besloten zitting gevoelt spr. niets; de burgery moet het weten en uit een besloten zitting verneemt zy niets. Wethouder Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) wyst er op dat de Ned. Bank geen blanco crediet mag geven ingevolge de Bankwei, en onderpand moet eischen. De gemeente wil met dit voorstel de mogelijkheid schep pen zich bij de hoogste bankinstelling geld te kunnen verschaffen. Spr. wijst er op dat ook den Haag pre cies dezelfde motiveering heeft gegeven en ook Utrecht en andere gemeenten. Waar de gemeente Gouda een vry groote effecten- portefeuille bezit, is het spr. gewenscht voorgekomen de mogelijkheid te openen om zoo noodig by de Ned. Bank geld op te nemen, om steeds liquide te zijn. Met de opmerking ten opzichte van de effecten der Spaarbank gaat spr. accoora, deze moeten niet worden beleend dan alleen uit oorzaak die de Spaarbank zelve betreft. Die effecten bestaan uitsluitend uit ge meente- en staatsobligatiën, die weliswaar zyn gedaald, maar door uitloting weer op volle waarde komen. Voor mededeelingen in besloten zitting gevoelt spr. niets. De heer VERKERK (a.r.) is tevreden over deze inlichtingen, maar verzoekt op name van de niet-verpanding van het ef fectenbezit der Spaarbank in het voorstel op te nemen. De heer VAN STAAL (sédé) steunt dit amendement en wyst er op dat uit de ver klaringen blykt dat onze gemeente ook niet by de particuliere banken terecht kan, maar uitsluitend by de Ned. "Bank. De VOORZITTER en de WETHOUDER VAN FINANICIëN merken op dat dit niet juist is. De heer VAN STAAL (s.d.) zegt dat het gewenscht zou zyn dat de gemeente by eën particuliere bank een leening zou plaatsen. Voor de daling der waarden aan de effec tenbeurs heeft spr. geen vrees. Dat is. alles machinatie en komt terecht. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) zegt dat de heer Van Staal twee dingen door elkaar haspelt kasgeldieening en vaste leening. Het betreft hier alleen de kasgeld voorziening en niet een leeuing op langen termijn. Spr. wyst de amendeering van het voor stel door den heer Verkerk af op juridischen grond. Wordt de volmacht van B. en W. beperkt, dan kunnen B. en W. moeilijkheden krygon. Er kan een run op de Spaarbank komen en dan zouden de affecten niet kun nen worden gebruikt. Spr. vraagt den heer Verkerk vertrouwen te stellen in B. en W. in dezen crisis-tijd. De heer VAN STAAL (s.d.) is bereid na de verklaring dat B. en W. het standpunt vah den wethouder aanvaarden het amen dement in te trekken. Het voorstel wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het voorstel tot het openen van een rekening-courant by de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten De heer VAN STAAE (s.d.) vraagt of de toestand gewijzigd is na de vorige beschou wingen over de rekening-courant verhou ding. Toen hebben B. en W. dit afgewezen. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat het een deposito-rekening be treft. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van een verordening op de winkelsluiting, in verband met de inwerkingtreding der Winkelsluitingswet 1930 S. 4«Ö. De heer MAASKANT s,d.) zet het stand punt uiteen van de soc.-dem. raadsfractie om een vaste tniddagsluiting te aanvaarden, zooals dit ook in Haarlem is aangenomen. Spr. dringt er bij den Raad op aan de per- soneelen een vrijen middag te garandeeren uit een oogpunt van sociaal gevoel, daar zy den vryen Zaterdagmiddag moeten missen. Spr. handhaaft zyn eerder ingediend voor stel. Wethouder KOEMANS (r.k.) wyst er op dat de heer Maaskant, ondanks het raads besluit van 14 Dec., met een nieuw voorstel is gekomen, zooals de Haarlem^he Raad heeft aanvaard. Spr. kan dit voorstel niet overnemen, daar het geen kaas op goedkeuring heeft. Dat Haarlemsche voorstel dateert reeds vin Maart 1931 en goedkeuring daarvan is nieX te verwachten. Wordt ny dit voorstel hier aanvaard, dan heeft Gouda de groote kans om met 1 Mei a.s. heelemaal geen verordening te hebben. Daarom wil spr. dit niet riskeeren. Komt de goedkeuring af, dan is spr. bereid hier aan later mede te werken. De VOORZITTER wyst er op dat in do litteratuur op dit terrein geen enkele aan wijzing is om goedkeuring te kunnen ver wachten. Na repliek van den heer MAASKANT (s.d.), waarby deze aandringt op een beslis sing voor 1 Mei en van wethouder KOE MANS, waarin hy verklaart dat een derge lijke bepaling de absolute instemming der winkeliers behoeft om te kunnen worden goedgekeurd, wat hier niet het geval is, wordt het voorstel-Maaskant in stemming gebracht en verworpen met 14 tegen 7 stemmen. Voor stemden alleen de 7 soc.-dem. leden. Het geheele voorstel wordt daarop z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot wijziging der Veror dening voor den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon. De reorganisatie van de Bur gerlijke Armenverzorging. De heer SANDERS (s.d.) vraagt of B. en W. met de opgegeven candidaten der vakcentralen zal worden rekening gehou den. Wethouder KOEMANS (r.k.) wijst er op dat de behandeling dezer aangelegenheid door Ged. Staten by de Kroon is aanhangig gemaakt en dat voor er een beslissing daarop is, geen toezegging kan worden ge daan. Het voorstel wordt aangenomen, Het voorstel betreffende den bouw eener nieuwe Kleiwegsbrug. De heer ZANiEN (e.g.) drukt zyn spijt uit dat in het voorstel van B. en W. zoo weinig waarde,is toegekend aan het advies der deskundigen. Die brug kon\t er voo; een lange feeks van jaren, zoodat het na geslacht daarvan nog lang zal profiteeren. Spr. heeft vele deskundigen naar hun mee ning gevraagd en deze zyn unaniem van oordeel om niet over te gaan tot wat B. en W. nu wenschen. Spr. noemt het een abso luut ongelukkige beslissing, wanneer de Raad daartoe besluit. Spr. herinnert er aan dat Ir. Verhey's advies was vóór een basculebrug. Twee be zwaren had hy, de duur van voorbereiding en de kosten. Dat eerste bezwaar heeft spr. weten te ondervangen. In principe was Ir Verhey voor een basculebrug. Het praeadvies van B. en W. stelt spr. temeer teleur, omdat de bezwaren van den directeur van Gemeentewerken niet door Ir. Verhey worden gedeeld. De Commissie van deskundigen staat geheel aan de zyde van den heer Verhey. Spr. begrypt niet dat aan den directeur nog een advies is gevraagd en dat daaraan zooveel waarde wordt gehecht. Die directeur is op dit terrein niet tot beoordeeling be voegd, wyl het een geheel nieuw object be treft, dat hier nooit is voorgekomen. Spr. vindt het advies van den directeur dan ook niets nieuws. Ir. Verhey aanvaart niet de juistheid dat er 25.000.meer zou noo dig zijn. Daarvoor zouden bepaalde plannen moeten voorgelegd zijn. Het is nu een tas ten in het duister. De opmerkingen door den directeur ge maakt over de bezwaren tegen de bascule- bruggen in Rotterdam noemt spr. onjuist. Daar zyn niet de minste moeilijkheden. Men bouwt voor alle voorname bruggen bascule- bruggen. Bij den bouw van de Jan Kuyten- brug zijn wel moeilijkheden voorgekomen, maar omdat daar oude fundeeringen zijn aangetroffen, welker aanwezigheid men niet kende. Ter oplossing daarvan is een commissie van advies benoemd, waarin spr. mede zitting heeft. Daardoor kent spr. alle details van alle basculebruggen in Rotter dam, die alle zyn onderzocht. Spr. hoopt na deze mededeelingen dat B. en W. hun mee ning zullen wijzigen. Er moet hier geen andere dan een basculebrug worden ge bouwd uit practisch zoowel als uit aesthe- tisch oogpunt. Dat vordert het belang der gemeente. De heer POKKERS (s.d.) sluit zich hier bij aan en hoopt dat het deskundige oor deel van den heer Zanen zooveel gewicht in de schaal legt ,dat <B. en W. daaraan gehoor zullen geven. Spr. wijst er op dat alle adviezen vroeger uitgebracht waren voor een basculebrug. Thans geldt alleen het financieele bezwaar, maar dat mag voor het meerdere dezer ka pitaalsuitgaaf niet geldén. Het zal neer komen op een uitgaaf van 1000.— per jaar meer. Ook met het oog op de werkloosheid zou spr. spoedige uitvoering wenschen. Spr. zou het beter achten door Goudsche arbei ders noodbruggen te laten maken geduren de den bouw der nieuwe brug en daarvoor niet de hulp te vragen van de pontonniers, zooals spr. vernomen heeft. Spr. is het eens met den inzender in de Goudsche Courant van Maandag, waarin deze het geld Voor een monumentale brug ten volle waard acht. De heer DESSING (r.k.) schaart zich mede aan de zijde van de heeren Zanen en hen, die de Haveabrug en de brug- over de Fluweelen singel tot stand hebben gebracht. Spr. is van meening dat een opnaai brug voor de Kleiwegsbrug beteekent een dertig jaar achter te zyn. bpr. steunt gaarne het voorstel voor een bascule-brug of een rol- bascule-brug. De heer VAN SOEST (sH.) heeft van den heer Zanen niet vernomen waarom deze een basculebrug wenscht boven een ophaal brug. Het is juist datJLJ*. Nugteren aan vankelijk was voor eqp jb^culeorug, later is hy daarvan teruggekomen, omdat daar een brug moet komen die past by dat Stads deel. Spr. wil niet spreken over de kundig heden van den directeur, hy acht het met juist deze hier aan critiek te onderwerpen, daar die directeur zich hier niet kan ver dedigen. Spr. verdedigt verder de totstandkoming eener ophaalbrug. Komt er een basculebrug dan duurt het nog maanden, anders kan de aanbesteding met 14 dagen plaats hebben wat voor de werkloozen van groote betee- kenis is. Spr. zou de gelden die men nu meer wil toestaan willen besteden aan ver betering der walmuren der Bleekerssingel. Spr. meent dat de Kleiwegsbrug than3 levensgevaarlijk is; in een paar weken kun nen voetbruggen worden gelegd door Goud. sche werkkrachten. De heer VERKERK (a.r.) wyst er op dat de vroegere ophaalbruggen, van hout, zijn nagemaakt van ijzer. Wordt daar een bruf gemaakt van ijle hamei, dan is het moge. lyk zulk een ophaalbrug hier in dit stads deel te plaatsen.' De heer HEERKENS (r.k.) wil wel graag weten wat die basculebrug kost, want ei is geen bedrag genoemd. De heer VAN STAAL (s.d.) merkt dat de Raad het bedrag voor behoorlijk on derhoud der brug niet hèeft gevoteerd. Spr. is gezwicht destijds voor de groote verschil. len. Wethouder DE WITT WIJNEN (lib., wijst er op dat degenen, die uit oudheid kundig oogpunt de stad, bezien, een ophaal, brug prefereeren, terwijl de anderen aan een basculebrug de voorkeur geven. Spr. acht een ophaalbrug hier meer od zyn plaats. Ook de financieele zijde geldt voor spr. zwaar. Die meerdere uitgaven zyn voor spr. van groote beteekenis. Het is voor spr. de vraag of een leening zou worden aan vaard, waarop een object voorkomt als dit. De heer ZAtyEN (e.g.): Die leening g» randeer ik! Wethouder DE WITT WIJNEN (lib., herinnert ook aan de drang van het Provin. ciaal bestuur om de uitgaven te versoberen. Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat aan deze brug een historie verbonden is. Wordt tot een ophaalbrug besloten, dan zal even mooi en even sterk zyn als een bas culebrug en daarby goedkooper. Sinds twee jaar is er een teekenaar voor die brug aai 't werk, zonder dat dit van eenig nut i geweest. Spr. herinnert eraan dat de heer Zanen ii. 1930 de uitgaaf voor een basculebrug niet aandurfde. Gedurende 1 jaar heeft de heer Zanen overwogen en nu is de heer Zanen met een basculebrug gekomen. De Schoon heidscommissie heeft na bestudeering een ophaalbrug aanvaard. Waar het voor spr. "vaststaat dat aan den Kleiweg een hamei poort past, en er geen vergelijking mag worden getrokken tusschen die omgeving en het stadsdeel van de Fluw. Singel, daar is spr. vóór een ophaalbrug. De heer Verheij kan zich uitstekend vereenigen met een op haalbrug/ het is alleen een quaestie van aesthetische overwegingen. Spr, betreurt het dat eerst aan alle kanten prijsopgaven zijn gevraagd en dat men nu een anderen kant uit wil. De wethouder wijst er op dat de basculebrug 1000.meer per jaar ge durende 40 jaar zal kosten. De ophaalbrug zal komen op rond 60.000 en een basculebrug op rond 80.000. De VOORZITTER wyst er mede op dal de heer Verhey wel degelijk van oordeel is dat er een mooie ophaalbrug kan komen. Die brug is daar op zyn plaats. De meer dere uitgaaf telt mede zeer sterk voor spr., vooral in dezen moeilijken tyd. De heer ZANEN (e.g.) repliceert. Spr. handhaaft zyn bezwaren. Met is niet alleen een quaestie van smaak, v#ar wel degelijk ook van practisohen aard. Spr. citeert ver- schillende deskundige meeningen. Het fraaie uitzicht wordt door eeh ophaalbrug belemmerd. Spr. erkent de juistheid dat we leven zorgelijke tijden, waarin de financiën een belangrijke rol spelen, maar dat verandert niets aan spr.'s standpunt. Het is juist dat spr. aanvankelijk niet met positieve voorstellen is gekomen, maar spr. heeft nu toch het recht, nu hij tot de over tuiging is gekomen, dat er een basculebrug moet komen, om dit voorstel te doen. Dat er twee jaar aan deze brug is getee- kend, is niet spr.'s schuld, maar die teeke- naar heeft toch ook wel ander werk gedaan. Vanuit Rotterdam is spr. wel eens gezegd, waarom laat een gemeente, die te groot is voor servet en te klein voor tafellaken, technische ontwerpen als deze niet in de ge meente Rotterdam maken? Spr. beveelt nogmaals een basculebrug aan, o^iac.Tkorte rePliek van den heer VAN repliceert ook wethouder DONKER nog uitvoerig. f>e VOORZITTER stelt daarna aan de orde het voorstel van den heer Zanen tot het maken eener basculebrug. Het voorstel-Zanen wordt by stemming aangenomen met 12 stemmen voor en 9 tegen. Vóór stemmen de heeren Sanders, Kamphuizenr, Middelweerd, Dessing, Pre- voo, Fokkers, Van Staal, Heerkens, Van Wynen, Zanen, Mevr. Riesz, Mevr. van Dantzig-Melles. Het voorstel betreffende aankoop van de eigendommen a. d. Varkenmarkt der fa. Bedaart. De heer KAMPHiUIJZEN (c.h.) bestrijdt dit voorstel. Spr. acht dit bedrag niet ver antwoord en zou het aanbevelen dat over dit voorstel niet verder «w worden gespro ken, maar direct gestemd. - De heer HEERKEN^ (r,k,) bestrijdt dete meening en betoogt dat de vermeerdering van de marictaanvoeren de uitbreiding van het terrein wettigen. De opbrengst is ook grooter gewonden. Had men b(j de vorige behandeling het voorstel van thans gehad, dan was het seker aanvaard. Nu moge de toestand vw anderd zijn, na de depressie van thans komt toch weer een toestand van opleving. Spr. meent dat wanneer eenmaal od. dracht ia gegeven voor een bepaald bedra» men zich daaraan thans niet kan onttrek.' ken. Wachten acht spr. thans verkeerd de gemeente moet zich dat terrein niet laten ontgaan om het later wellicht te moeten laten onteigenen. Spr. acht het van belang dat het gebouw het eerste jaar zoo kan worden verhuurd- het zou gewenscht zijn de oplevering té doen plaats hebben met opstal. De heer MAASKANT (s.d.) heeft van bekende varkenshandelaars uit Reeuwiik en Bergambacht vernomen dat de markt groot genoeg is. Spr. vraagt of thans het terrein Van Bellaart moet worden genomen, terwijl deze het vroeger niet kon missen. De Commissie voor liet Marktwezen id niet van oordeel dat de markt thans uit breiding behoeft. Die brief is zoo aijgjt. kan. Alleen omdat de eigenaar later wel licht een hoogeren prijs zal vragen is dié commissie voor den aankoop van dat ter rem. Spr. is van oordeel dat een prijs var 50.000 behoorlijk is. P VaK Spr. gelooft niet bij den huidigen inter nationalen toestand aan spoedigen opbloei der markt, die de uitbreiding wettigt. Spr ach' dat terrein niet eena rttodis, daar hei Zwembad daar weg kan u»r verplaatsing naar den IJssel, dan is er niet meer gcU noodig daarvoor. .Hef marktbedrijf heeft gekost 292.600 Er is een winst gemaakt van 28.594 en zonder de kermis blijft er een bedrag éver overeenkomend met een rente van 4Ü van het marktkapitaal. Spr. adviseert te wachten tot er opbloei komt voor er opnieuw 60.000 in het markt, wezen wordt gestoken. De heer VAN WIJNEN (e.g.) meent dat de werkelykheid is dat er weinig kans voor optimisme overblijft. Het is werkelijk zeer twijfelachtig of de marktaanvoeren zich zullen handhaven en niet zullen verminde, ren. Spr. vraagt zich dan ook af of deze uitgaaf wel gemotiveerd is. Het is spr. aiet duidelijk hoe dit terrein rendabel kan wor den gemaakt. Spr. vraagt of B. en W. gebonden zjjn aan toezeggingen. Is de gemeente niet ge bonden, dan adviseert spr. niet tot den aan koop te besluiten. De redeneering over de rentabiliteit van den heer Maaskant aanvaardt spr. niet; er zijn aan de markt ook andere voordeelen voor de gemeente verbonden- Wethouder KOEMAiNS (r.k.) merkt dat bii meerdere sprekers de papieren van de markt zeer zijn gedaald. Spr. gaat de geschiedenis dezer zaak na. De Commissie is steeds van oordeel ge- weest dat het terrein in de toekomst voor de markt noodig blijft. Aanvankelijk is door den heer Bellaart gevraagd 87.000. Dit bedrag is niet aanvaard. Later is een vraag gekomen van 125.000. waarop tot onteige ning is besloten. Die wet is gekomen en de Raad heeft toen besloten een half jaar ver lenging te verkrijgen. Toen is een minne- lijke schikking ontworpen. De taxateurs waren by onteigening voor den eigenaar gekomen op 165.000 en de taxateurs der gemeente op 135.000. Zonder machinerieën is op f 60.000 getaxeerd. Toen is een opdracht gegeven te onder handelen behoudens goedkeuring van den Raad en -Ged. Staten .Daarop is de heer Bellaart gekomen op 107.000, eindelijk i3 deze afgedaald op 65.000 en ten slotte op 60.000 na die mededeeling dat B. en W. niet bereid waren een ander voorstel bij den Raad aanhangig te maken. Spr. acht het niet juist dat de heer Maaskant het voorstel van B. en W. be lachelijk heeft gemaakt. Het is niet waar dat bet Zwembad voor 50.000 kan worden verplaatst. Een nieuw Zwembad komt zeker op 40.000 meer. Eén zoodanig zwembad kan niet volgens het uitbreidingsplan op de bedoelde plaats komen. Bovendien, het ter rein sluit zich niet aan bij het marktterrein. Spr. bestrijdt ook de renfabiliteitsrekeninjf van den heer Maaskant; het belang van den middenstand hangt met de markt samen. De middenstand erkent ook van den op bloei der markt voordeelen te hebben ge noten. De heer MAASKANT (s.d.) repliceert. Spr. heeft begrepen dat de heer Bellaart nu zelf ten slotte is gekomen met de mede deeling te willen verkoopen, nadat de on derhandelingen waren afgebroken. Spr. handhaaft overigens zijn bezwaren. De heer HEERKENS (r.k.) repliceert en bepleit opnieuw de aanvaarding van het voorstel. Spr. wijst ook op de politiek van den heer Van Staal ten opzichte van grond- a&nkoopen voor de verre toekomst. De heer VAN STAAL (s.d.) wijst er op die grondaankoopen geheel anders moeten worden beoordeeld dan het voorstel van thans. Dat was om speculatie te voorkomen in gronden, die voor de gemeente noodig worden. Wat dit voorstel aangaat, spr. is over tuigd dat de markt in geen jaren deze uit breiding zal wettigen. De veehandelaar Broere uit Bergambacht heeft spr. in den beteren toestand der markt verklaard dat de markt voor jaren voldoet. Spr. wyst thans op hetgeen hier te land® geschiedt naar aanleiding van de export- moeiljjikheden om aan te toonen dat het dwaasheid zou zijn nu te gaan uitbreiden. Dat uitbreiding meer boeren naar de marlet zou brengen, daarvoor is geen grond aan wezig, Het kan de gemeente alleen g®'" kosten. Spr, herinnert er aan dat indertijd voor eenige tienduizenden guldens meer het ter rein kon worden verkregen, maar dat »Pr- dat heeft tegengehouden en de onteigening heeft bevorderd. Spr. begrijpt thans rue* het standpunt van B. en W., het voteeren van dit bedrag noemt spr. onverantwoorde lijk. Het zou een aanslag zijn op de ge- meente-financiën. De heer VAN WIJNEN (e.g.) is er te# mede ingenomen dat H. en W. voor de markt een ruim standpunt hebben ingeno- m«n. Het is juist dat de kring van markt- bezoekers steeds grooter is geworden. Het is niet mogelijk thans een positi» oordeel over de toekomstmogelijkheden J* geven. Spr. hecht niet die waarde aan he oordeel van de zegsman van den heer Vim Staal, deze ziet de zaak uit een te eng gezichtskring. Voor spr. geldt de vraag of de prijs aan*- vaardbaar ia en of de gemeente vrij is of niet. De prijs acht spr. thans te hoog, maar een gegeven woord moet gestand worden geaaan. Spr. vraagt nog of voor dit object jtaii worden geleend. Wethouder DE WITT WIJNEiN (lib.) aal zich niet aan voorspellingen voor de toekomst wagen. De groote menschen in dezen tild weten niet hoe de toestand zich zt.1 ontwikkelen. Spr. zet uiteen dat B. en W. de voorbe reidingen hebben getroffen, maar dat de tiaad ae beslissing in handen heeft. Die heeft te beoordeelen of de uygaaf' van dit bedrag op dit moment is gemotiveerd. Wat do leeningsmogelykheid betreft, spr. is van oordeel dat het marKtwezen voor de stad van groote beteeneius is. Wil^n hoogere colleges, als de Raad het voorstel aanvaar den mocht, daartegen bezwaren maken op algemeen-fuiancieele motieven, dan zal de gemeente zich daarby moeten neerleggen en net besluit niet tot uitvoering brengen. wethouder KOEMANS (r.K.) repliceert en bestrydt het betoog van den heer Van ötaal. Spr. ontken/t eerder bereid te zyn geweest dat terrein voor tien duizenden guldens meer te koopen. Spr. toont met een teekemng aan dat van opname van het Zwembad-terrein in het marktplan geen sprake is. het voorstel tot aankoop van het terrein- Beilaart wordt nu in stemming gebracht en verworpen met 9 st .voor en 12 tegen. (Tegen de heeren Van Staal, Sanders, Fokkers, Maaskant, Van Soest, Mevr. van Dantzig, Prevoo, Verkerk, Polet, Kamphuy- zen, v. d. Ende en Mevr. Ri$sz.) Het voorstel tot wijziging der Verorde ningen op de heffing en invordering van begrafenis- en grafrechten op de Algemeene Begraafplaats. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 30 December 1931 tot wijziging en aanvulling der Ver ordening op de heffing van besmet telijke ziektengelden. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot wijziging der Veror dening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs en vaststelling regeling ex-art. 122 der Gemeentewet. Z. h. st. aangenomen. Het vooretel tot het verleenen van ver gunning ex-art. 21 der Bouw- en Wo ningverordening aan de fa. Molenaar en Luxen voor uitbreiding van de Walvisstraat. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van het verslag van de schoolkinderkleeding over 1931. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot aankoop van de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemische Producten van een strook openbaren weg aan de Kerkhoflaan. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot het overnemen van stoepen langs de Nieuwehaven, aan de Raam en aan de Gouwe. iZ. h. st. aangenomen. Het voorstel tot verhuur van grond nabij den Bodegraafschen straatweg aan de Chr. Vereeniging voor Volks tuintjes en de -Volkstuinvereoniging „Genoegen na Arbeid". iZ. h. st. aangenomen. Het vooretel tot verhuur van een ge deelte der gedempte Jan Verzwollen- wetering aan het bestuur der Socië teit „Ons Genoegen". Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot verpachting van het grasgewas van den Reeuwal. Z. h. st aangenomen. Het vooretel tot het verleenen van het recht van gebruik van een gerioleer- de zijl tusschen IJssellaan en St. Jo- sephstrdat aan den heer W. Dogte- rom ten behoeve van het perceel IJssellaan no. 127. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot het openen van een rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. IZ. h. st. aangenomen. Vaststelling van het primitief kohier hondenbelasting, dienst 1932. Z. h. st. aangenomen. Vaststelling van het 4e suppletoir ko hier schoolgeld muziekschool, dienst 1931. Z. h. st. aangenomen. Wijziging begrooting dienst 1931. 8. h. st. aangenomen. Daar het middernachtelijk uur reeds eeni- gen tyd verstreken is, warden de volgende punten, die de Raad niet zonder bespreking wil aanvaarden, aangehouden tot av volgende zitting. Het voorstel tot vaststelling van ver ordeningen betreffende den gemeen telijken dienst voor Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering. Het vooretel tot het verleenen van extra steun aan werkloozen. Het voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzoek van den Goud- schen Bestuurdersbond, betreffende de opneming van de bouwvakarbei ders in de crisis-steunregeling. Het voorstel betreffende de af- en over schrijvingen op de begrooting, dienst 1931, aanvulling van den post „On voorziene Uitgaven". Het voorstel betreffende de toegeken de subsidiën over 1932. Het vooretel tot weigering eener ver gunning voor het bouwen van woon huizen door den heer A. Hermenet aan den AchterwHIenscheweg. Het vooretel tot het verleenen van me dewerking ex-art. 72 der Lager On derwijswet voor de inrichting van twee lokalen van de Prinses Juliana- schooi. Het vooretel tot verhuur van gemeente woningen aan de Nieuwe Haven en V rouwe vestest eeg. Tegen half een werd de vergadering door den VOORZITTER gesloten. STADSNBBUW& GOUDA, 9 Fébr. 1982. Een ontwikkelingsmiddag voor werkloozen. Gistermiddag is in den Schouwburg de eerste ontwikkelingsmiudag voor werkloo zen gehouden, georganiseerd op initiatief van het Departement Gouda van de Maat schappij tot Nutetan 't Algemeen en met medewerking van de Commissie voor de uitdeeling wah'Econwmisahe Soep, de af del- ling Gouda van de Maatschappij van Nij verheid en Handel, de Sociëteit „Ons Ge noegen", de Rotary-Club Gouda en de Nutsspaarbank. Aan de oproep hadden cm. 700 werkloo zen gevolg gegeven, die met aandacht het programma hebben gevolgd. Vertoond zijn de werkzaamheden aan de nieuwe spoorlijn GoudaBoskoop Alphen a. d. Rijn, een tweetal Indische films en ten slotte de grappige Ufa-lilm- klucht „De Brave Hendrik" van het pro gramma van de Schouwburg-Bioscoop, Burgemeester Gaarlandt, die met de wethouders Donker en Koemans tegenwoor dig was, heeft in de pauze dank gebracht aan de vereenigingen die dezen middag hebben mogelijk gemaakt en verder de werkloozen toegesproken en hen opgewekt om toch vooral oo*k de ontwikkelingscursus sen te volgen. Een operette-avond ten bate van het Het bestuur van de buurtvereniging „Door Eendracht tiaamgebraehl" ia voorne mens door het kinderkoor in de zaal Kunst min van dte Sociëteit „Ons Genoegen" te doen opvoeren de operette in 2 bedrijven, „Schoenmaker Vlijt". Het, operettegezel schap W.A.U B-O. geeft liare welwillende medewerking en zal opvoereu de komi sche operette „Moaaa in de kiem",, tevens verleent die muziekvereeuugüig „Door Een dracht baAmgebraiclit" voor dien avond hare welwillende mede werking. Het bestuur ia oorneinens binnen enkele dagen bij de id- gezetenen een lijst aan te baeden ten ver koop van kaartien. Het bestuur hoopt op de welwillende me dewerking van de stadgenooten om het in ftaat te stellen een groot bedrag aan het Comité af te dragen. Orde van Jonge Tempelieren. Dooi eenige jongelui wordt getracht hier ter stede een afdeeling van dea© vereeniging op te riohten. Daarvoor Zal a.s. Woensdag 10 Febr 's avond# om 8 uur in het Blauwe Kiuis een propaganda-avond worden belegd. Spreker is de heer Wim. v. Halderen, uit Delft. Verpachting van verschillende perceelen wei-, hooi- en tuinland. Door Burgemeester en Wethouders van Gouda is hedenmiddag verpacht verschil lende perceelen wei-, hooi- en tuinland en wel: "Ingeschreven werd door: Perceel I. Q Brands, Rott. dyk voor 85.— P. van Vegten, alhier, voor 120.-*- Perceel II. W. L. Moons, Achterwillens, voor 102.50 H. Burger, Jaagpad voor 130. L. van Vliet, L. Tiendeweg, Wad- dinxveen, voor „228. P. van Vegten, alhier, voor „250.— C. Brands, Rott. dyk, voor „300.— G. Rjjkelykhuizen, alhier, voor „330.— Perceel III. C. Brands, Rott. dyk, voor 85. W. L. Moons, Achterwillens 72.60 D. Zuidam .alhier, voor 120.— P. van Vegten .alhier, voor 160.— Perceel IV. W. E. Kastelein, Bode gr straatw. 110. Perceel V. W. L. Moons, Achterwillens ,voor 5.— De gunning wordt later bekend gemaakt. Jaap Spaanderman gastdirigent bij de Arnhemsche Orkeat-Vereeniging. Het midxjagooncert van de Arnhemsche Orkest-Vereeniging op Zondag jJ. is geleid door onzen oud-stadgenoot Jaap Spaander man als gastdirigent. Hy vond een zeer volle zaal en zeer veel belangstelling. Uit gevoerd werd o.a. de Ouverture tot Weber's „Euryamthe" en Symphonie van César Fraiusk. Het volksconcert, ook door Spaanderman geleid, was eveneens buitengewoon druk bezocht. Daar heeft hy om. uitgevoerd de Onvoltooide Symphonie van Schubert en „Carnaval des Animaux" van Saint Saëns. Op 17 Febr. zal Jaap Spaanderman een uitvoering van de Vierde symphonie van Mahler dirigeeren. De Arnhemsche Courant herinnert er in een uitgebreid levensbericht van dezen gast dirigent aan, dat hy te Gouda geboren, zyn eerste muziekonderricht ontving van zijn vader, den heer J. H. B. Spaanderman, oud directeur van de Sted. Muziekschool alhier en organist van de St. Janskerk. Hy studeerde cello bij den vermaarden cello-paedagoog Mossel te Rotterdam en piano by Sickemeyer. Voor orgel, harmonie en contrapunt was zijn vader zijn leer meester. Later zette hy zyn studies voort te Amsterdam. Op 17 Oct. 1806 geboren behaalde hy in 1917 zyn einddiploma aan het Conservato- rium te Amsterdam cum laude voor oello, het volgend jaar zyn einddiploma cum laude j voor piano. Het jaar daarop werd hem den Prix <PExellence voor cello, in 1920 den I Prix d'Excellence voor piano toegekend. j Volgens den toenmaligen directeur Julius Röntgen, een unicum in de geschiedenis van J het Conservatorium. Herinnerd wordt o.a. aan zijn optreden als. I Escamillo 4v'«te Opera „Carmen", in 1915| hier ter stede opgevoerd door Goudsche J dames en heeren onder leiding van den thans in Frankrijk gevierden opera-dirigent Maarten Spaanderman, aan zijn tournee j met den violist Aldo Antonietti door Indië, j later gevolgd door een tournée met den cellist Gerard Hekking. Gedurende twee jaren was Jaap Spaan derman dirigent van Nederland's grootste radio-sympohnie-orkest itl. het Phoni-orkeat opgericht door Philips om Indië te voorzien van goede concerten. Aanhouding. Door de politie ia alhier aangehouden A. B. uit Rotterdam wiens aanhoudig werd verzocht door de politie uit Rotterdam als verdacht van diefstal op een schip. Een schoorsteenbrandje. Hedenmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een schoorsteenbrandje in de Vondelstraat. Een verkeersongeval. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur reed J. de G. uit Utrecht met zijn auto door de St. Anthoauestr. Doordat de G. te ver uitweek by het passeeren van een, andere auto, reed hy de glazen reclamekast van den heer J. stuk. De schade wordt door verzekering gedekt. Agenda. 10 Febr., 2 uur, gebouw Crabethstraat 3. Vergadering Kamer van Koophandel. 10 Febr. 8 uur Soc. „de Réunie" Eerste cursusavond van den heer A. Defresne voor de Volksuniversiteit. 10 Febr. 8V4 uur Soc. „de Réunie" Leden vergadering afd. Gouda liberale Staats party „de Vrijheidsbond". 13 Febr, 3% uur. Officiefle opening van de Huishoudschool, Oosthaven 68. 17 Febr., 8 uur, gebouw Daniël. Cursus E. H. B. (X onder leiding van Dr. v. Elk. 19 Febr., 8% uur. Rem. Kerk. Prop. Kunst avond voor den Ned. Blindenbond. 23 Febr. 3 uur Hotel „de Zalm" Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. Declamatie door den heer J. Opstelten, daarna de monstratie door een viertal firma's. 24 Febr., 8 uur, gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O., alleen voor dames. Apotheken. De apotheek van den Heer E. Grendel, Tiendeweg, zal vanaf heden tot en met 12 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8* uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. öCHUONHOVEN. Onder leidiHg van wethouder A. Di-efenberg is Zaterdagavond «en vergade ring gehouden van afgevaardigden der christelijke, moderne en r.-k. besturenbon den, tot oprichting van e'en comité tot ont wikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen. Het gemeentebestuur heeft me dewerking toegezegd. l~ MOORDRECHT. In de jongste zitting van de gemeenteraad weid met algemeene stemmen besloten af wijzend te beschikken op een verzoek van het r.-k. sühoolbestuur oèi gelden beschik baar te stellen voor ,.i4jhreiding van de school. Gunstig werd beschikt op een verzoek van J. Ter louw. om onthef fftig van school geld. De gezondheids commissie had het gemeen te bestuur attent gemaakt op de onhoudbare toestand waarin de privaten op d« openbare school verkeeren. Besloten werd door riotee- ring hierin verbetering te brengen. Aaai den rijksverldwachter Arends, werd een subsidie van f 100 per jaar toegekend. Een verzoek van den Chr. Bestuurdersbond tot oprichting van een brisie-oomité, werd voer kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den bestuurdersbond, om voor rekening dei- gemeente de werklooze arbeiders tegen ziekte té verzekeren, werd Besloten werd het meer verbruik van drink water vanaf 1 Jan. j.i. te stellen op f 015 per M2. evenB besloot de raad het buizennet van het drinkwater in den Mad- delweg te verlengen tot den Zuidelijken dwarsweg, mits alle huizen worden aange sloten. Op een verzoek van P. A. Koolmees om aansluiting van zijn woning aan het elee. trisch net, werd afwijzend beschikt. Beslo ten werd voorte om, bij afbetaling der huur- instailatie van het electrisch licjit, deze aan den e'genaar der woning over te dragen. Aaneenomen wend de verordening op het beheer der Gemeentebedrijven, alsmede de verordening op de hefting enz. van Begra fenis réchten. Als lid van het Burg. Armbe stuur werd gekozen de heer J. L. de Jong; in de schoolcommissie de heer H. v. d. Weijde, beiden aftredend Een voorstel ingediend om de politiever ordening te wijzigen Voor wat betreft de verordening op het dansen werd verworpen Ten lol,te deelde de voorzitter mede, dat hij wil overgaan tot de instelling van een cr'eis-oomité. en hij noodigde alle raads leden uit in dit comité zitting te nemen. HADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.30 A.V.R.O. Kameror kest o. 1. v. Louis Schmadt; Willy Vos Men- des, zang6.00 Onderwijsfonds voor de bin nenvaart 7.30 Engelsoh voor gevorderden Fred Fry: 8.00 üramofoonmuziek815 Uitz. Dierentuin Dan Haag, concert Lily Geynes en haar twintig zigeunerinnen: 9.15 Nono draagt voor; 9.36 Omroeporkest o 1. v. Niao Treep, afgew. gramofoanninxiek, the Bos wel 1 sisters 11.30 GramofoonmuziekAm brose and his Band. Huizen- 4.56 KunStenaomble o.I.v Pi«t Luetenhcuwer 5.45 GrSmofoon; 6.15 K.B.O. Kunstensemble6.46 Engehrch ffbor J F. v d. Stoot; 7.10 Dom Albert us van Rooy Sale ra mentali a of Prullaria"; 8.00 Hoog Bezcek van Prins Carnaval aan de studio, 9.15 Cabarebprogramma m. m. v. Tholen en Van Lier, Lilian Gray, K.R.O. Salon orkest e.a. Trekking van Dinsdag 9 Febr. Hooge prijzen: 1000.601 15422 400.20 7558 8544 10061 12418 15352 19982 20890 200.—: 1862 6611 12179 12741 100.—: 866 1866 2970 3458 6480 8839 10132 10279 18169 14213 15589 15802 Pryzen van 70. 71 106 196 248 60Q- 584 718 742 763 782 803 813 866 869 1146'1278 1368 f428 1512 1638 1666 I?4ft$$48 1888 1966 1993 2300 2505 2619 2654 2714 2811 2910 2916 2943 3056 3296 3322 3335 38j64 3604 3681 3692 3770 3817 3853 4048 4053 4080 4085 4110 4144 4223 4254 4264 4278 4289 4332 4448 4471 4564 4574 4585 4586u 4813 4997 5050 5166 5196 5200 5203 52fl» 5340 6349 5350 5355 5417 5514 5780 5868 5975 6066 6129 6165 6266 6297 6328 6388 6458 6698 6981 7018 7089 7194 7244 7309 7332 7420 7437 7579 7643 7689 7750 7844 7847 7848 7961 7990 8027 8033 8011 8089 8138 8165 828» 8438 8587 8852 8870 9187 9281 9306 9322 9346 9462 9467 9484 96Ü1 9671 9686 9821 9868 9902 9992 10135 10149 10218 10326 10354 10366 10475 10685 10759 10819 10829 10839 10908 10933 11055 11175 11214 11247 11345 11462 11462 1)678 11708 11992 12034 12113 12149 12167 12182 12297 12360 12417 12421 12485 12585 12623 12712 12784 12814 12880 12887 13044 13126 13219 13255 13380 13338 13352 13476 13651 13676 13725 13747 13800 13874 13963 14032 14044 14153 14192 14229 14230 14235 14326 14494 14557 14768 14796 148.76 15086 15104 15127 15142 15196 15236 15264 16349 15392 15442 15650 15714 15754 15837 15932 16131 16181 16207 16243 16406 16432 16448 16498 16504 16546 16560 16596 16651 16690 16822 16843 17045 17054 17088 17094 17254 17319 17348 17480 17595 17599 17624 17765 17879 18233 18269 18274 18340 183^77 18383 18409 18421 18431 18520 18626 18672 18712 18718 18779 18953 19081 19103 19189 19243 19310 19311 19360 19368 19486 19558 19777 2002.fi 20183 20442 20533 20612 20622 20659 20696 20797 28 82 86 132 143 149 162 255 347 375 391 395 404 426 454 479 503 525 549 554 563 610 616 620 640 658 662 684 687 720 726 748 756 822 910 939 951 1000 1010 1038 1057 1106 1111 1131 1132 1138 1190 1195 1199 1242 1279 1326 1337 1345 1456 1464 1470 1497 1533 1549 1667 1680 1683 1698 1721 1737 1739 1750 1798 1803 1840 1855 1881 1907 1926 1953 2003 2041 2146 2194 2200 2230 2316 2392 2451 2489 2601 2606 2624 2725 2738 2751 2759 2767 2796 2881 2892 2900 3004 3008 3052 3088 3115 3159 3183 3201 3257 3278 3287 3288 3298 3338 3365 3399 3410 3431 3473 3495 3552 3693 3793 3807 3819 3840 3873 3881 3893 3804 3922 3944 4005 4027 4078 4079 4100 4102 4123 4165, 4172 4183 4189 4191 4229 4272 4319 4351 4385 4412 4416 4422 4440 4498 4628 4557 4570 4607 4669 4688 4735 4748 4829 4838 4836'4883 4906 4907 4913 4925 4932 4987 5001 5023 5028 5032 5106 5161 6164 5195 5333 5339 5383 5407 5423 5482 5453 5518 5544 5548 5560 5574 5588 5626 5650 5704 5708 5724 5770 5814 5879 6016 6055 6167 6215 6236 6262 6269 6312 6376 6383 6407 6415 6430 6470 6487 6664 6566 6672 6707 6730 6750 6762 6769 6805 6838 6858 6898 6927 6966 6981 6986 7032 7054 7060 7097 7118 7121 7143 7153 7163 7165 7167 7190 7241 7249 7289 7800 7359 7373 7394 7445 7460 7469 7489 7506 7517 7543 7591 7667 7695 7702 7746 7760 7788 7705 7830 7832 7877 7889 7971 8011 8055 8086 8090 8125 8192 8197 8225 8274 8282 8312 8342 8351 8360 8369 8396 8400 8431 8454 8471 8501 8560 8661 8570 8577 8611 8664 8670 8677 8696 8702 8721 8750 8801 8808 8824 8905 8926 8970 9046 9052 9063 9064 9071 9108 9133 9162 9192 9826 9331 9336 9338 9366 9399 9402 9408 9463 9530 9535 9551 9581 9602 9648 9687 9688 9714 9726 9741 9743 9775 9900 9962 9979 10023 10028 10029 10033 10069 10097 10126 10187 10197 10205 10245 10262 10323 10378 10379 10385 10410 10429 10510 10578 10592 10654 10698 10706 10817 10827 10830 10847 10966 10971 10990 11005 11033 11040 11045 11051 11054 11144 11294 11372 11398 11400 11471 11487 11517 11522 11551 11567 11571 11584 11616 11617 11638 11650 11683 11690 11718 11741 11765 11827 11873 11882 11952 11997 12013 12014 12073 12077 12098 12127 12175 12184 12249 12318 12328 12349 12435 12438 12541 12634 12662 12739 12780 12874 12894 12896 12915 12929 13002 13049 13083 13068 13131 13145 13153 13229 13264 13277 13290 13354 13362 13371 13428 13453 13505 13533 13548 13613 13619 13641 13648 13711 13724 13743 13819 13852 13919 13944 13956 13969 14024 14081 14114 14121 14189 14194 14293 14321 14330 14375 14415 14483 14484 14511 14514 14559 14584 14631 14656 14661 14713 14719 14732 14734 14744 14783 14810 14843 14918 14946 14958 14969 14994 15030 15122 15130 15210 15238 15243 15282 15312 15334 15347 15402 15455 16488 15549 15560 15865 15581 15600 15619 15693 15723 15734 15736 15789 15812 15867 15895 15908 10102 16216 16346 16389 16441 16449 16467 16482 16530 16534 16543 16562 16593 16596 16611 16667 16681 16706 16745 16853 16892. 16895 16913 16936 16953 16967 16968 16976 16977 16988 17012 17058 17246 17265 17272 17275 17344 17391 17401 17412 17425 17459 17487 17516 17547 17557 17621 17650 17686 17748 17753 17757 17773 17818 17881 17838 17860 17914 18018 18046 18072 18107 18137 18143 18153 18166 18170 18174 18219 18230 18232 18348 18374 18381 18427 18453 18465 18502 18516 18530 18544 18595 18616 18640 18653 18676 18687 18741 18755 18769 18797 18811 18826 18850 18886 18973 18974 19017 19053 19059 19107 19148 19164 19195 19260 19265 19278 19303 19317 19319 19322 19323 19376 19484 19503 19511 19527 19530 19541 19590 19614 19617 19710 19721 19757 19798 19832 19863 19865 19867 19871 19886 19893 19898 19935 19945 19948 19951 19968 19986 19993 20046 20099 20137 20171 20204 20237 20243 20258 20264 20317 20509 20521 20582 20597 20620 20626 20666 20697 20747 20802 2Q632 20864 20866 20942 20900 reif lfa kw. 37j—42*7 2e kw. 524—55, 3e kw. 60—66. Export kalveren le kw. 30, 2e kw. 22„ 3e kw. 24. Melkkoeien 190—300, Kalfkoeien 166—290, Stieren 90—360, Pinken 100—140, Graekal- v^ren 40—90, Vaarzen 140—180, Werkpaar den i80—286, blachtpaaqden 125— 16Q, Hik ten 95—136, Uaggön 3—6, Biggen per week 0.60—1.0O, FokkaLveren 10—18, ölaohtkaiVe- ren 6 Op de vetle aiiarkt waa de aanvoer van koeien en ossen ruimer, handel, williger en de prijzen kwamen overeen met die van gis teren. Een prima apoelingbeest ging nog tot 2 cent boven noteerlüg. Stieren waren ta il eiijk aangevoerd, meer kooplust, prijzen hooger dan vorige week. De ^aanvoer van vette kalveren was redelijk met willige han del, prijzen van gisteren konden gemakke lijk l>edongen worden. Een beet kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Op de magere markt waa de aanvoer van melk- en kalf koeien rumier, meer kooplust eu vastere prijzen. Jongvee ook ruimer aan gevoerd, betere handel, prijzen onveran derd. Er wend ook voor Belgie gekocht. Gieskalveren matig, weinig kooplust, vaste re prijzen, pet- pond 20, 22, 24. Nuchtere kal veren zeer ruime aanvoer, handed, lui. prij zen lager al# vorige week. Paarden en lut- ten tamelijke aanvoer, kalme lianckel, prij zen «Ja vorige week. Biggen kleine aanvoer, etilie. handel en lage prijzen. Schapen en lamineren aanvoer redelijk, handel en prij zen al# gisteren. Kaasmarkt Bodegraven. 9 Febr. Aangevoerd 138 partyen w.o. 137 m. r.m., 5513 stuks, 49617 K.G. Prijzen le kw. m, r.m. 28—32, 2e kw. m. r.m. 2426. Handel matig. De Ontwapeningsconferentie. Dr. Brüning aan het woord. GENEVE, 9 Febr. Heden werd in de ont wapeningsconferentie het woord gevoerd door Rijkskanselier Dr. Brüning. Deze ver klaarde, dat het Duitsche volk reeds ge- ruimen tyd had verlangd naar het uur waarop de regeeringen byeen zouden ko men om gemeenschappelijk een rechtvaar dig en uitvoerig plan voor ontwapening te ontwerpen, op de basis van gelijke rechten en gelijke plichten. Het vredeswerx, dat door de stichting van den Volkenbond is begonnèn en door latere verdragen, zooals het Kellogpact, is ontwikkeld, eischt ook gebiedend de verwezenlijking van de ont- wapeningsgedachte. Uitvoerig zette Dr. Brüning het Duitsche ontwapeningsstand punt uiteen. De wereld heeft de moreele plicht op deze conferentie tot ontwapening over te gaan op de basis van gelijkberech- tigdheid. In het tweede deel van zyn rede zette de Rijkskanselier de Duitsche ernst tot alge meene ontwapening, die een eisch van recht, was, en de vervulling van de in het ver drag van Versailles aan Düitschland gedane toezeggingen, uiteet). Deze vervulling kon slechts geschieden $ooi;vde in het Volken- neergelegdeverplichting tot al- zal mislukken, s&l antwoordelykheid kunnen vrijspreken. De Duitsche regeering en het Duitsche volk eischen na-de eigen ontwapening de algemeene ontwapening, waarop Düitsch land juridisch en moreel recht heeft. Dr. Brüning wees dan ook de ontwerp- conventie als grondslag voor de besprekin gen'af, aangezien deze niet voldeed aan de geringste eischen en kondigde Duitsche voorstellen aan die een praktische weg zul len openen voor een algemeene en daadwer kelijke vermindering der bewapening. De Rijkskanselier wendde zich vervolgens indirect tegen het Fransche voorstel, dat hij als een ontwijking van het doel der con ferentie beschouwde en dat op den plicht- matigen tegenstand van alle verantwoorde lijke elementen zou moeten stuiten. Dr. Brüning besloot zyn rede met de plechtige verklaring, dat Düitschland als lid van den Volkenbond met alle rechten en alle plichten als zoodanig met klem zou ageeren voor een algemeene ontwapening, en dat Düitschland voor alle volken een ge- ljjke matq van veiligheid eischte. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 9 Febr. Aangevoerd. 168 paarden, 8 veulens, 2 magere runderen, 880 vette run- derei). 220 vette kajlveren, 1169 noohlcre 141 grask toveren, ^MrtvbaWctn en geiten. ïbu» PrijzenKomen le kw. 20—24, 2e kw. 30- 324. 3e kw 3639 Oseert le kw. 23- 27. 2e kw. 36324, 3e kw. 3437. Stieren -te kw. 20-23, 2e kw. 24-96, 3e kw. 20-31. Kalve- Ren)» v»n m SSELKOERSEN. 8 Febr. 9 Febr. alte- Officieel. Lonrion 8.574 8.56 Berlijn 58.90 58.874 Parijs 9.77i 9.761 Brussel 34.624 34 58 Zwitserland 48.45- 48.40 Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 47.25 4710 Stockholm 48 25 48 15 Oslo 46.75 46 50 New-York 2.484 2.48 Niefc-officieel. Praag 7.364 7.36 Madrid 18.90 19.05 Milaan 12.96 12.95 Prolongatie 2 Beureov er zicht. Oj> de Amsterdamsche beürs bleven de omzetten van kleine afmetingen, doch de luatelooze tendenz van de laatste dagen was heden bepaald flauw geworden en verschil lende toonaangevende soorten kwamen op lager niveau. Eenige affajre ontwikkelde zich in Kon. Olie die wederom lager kwn- men. De buiteni. soorten waren weinig ver anderd. ünilevera zagen zich een drietal punten ontgaan. Phflip# bleven vrij goed op peil, doch Aoeoustiek en Aku's zagen rich iets van hun ^ofT8, ontgaan Suiker waarden die zich W het ochtendverkeer vrij goed konden handhaven waren in de mid daguren eveneens flauw H.V A.'s werden enkfele punten lager afgedaan. Tabakken lagen bulten de attentie evenals Mijnwaar- den. Rubers werden op kalme wijae ingezet, waarbij de öoteering onder die van gisteren kwam te liggen.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2