N :N /E sekbank Schrijfmachines Deze Courant komt vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 J rE ruik reed OE KOK, bIiMriiI 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, P4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN/ZEVENHUIZEN, enz. P. G. SCHARLEMAN Jr. No. 19727 Zaterdag B Maart 1932 I- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen in ex 1 1.652.263.26 nietzschÉ. foor Bel OP 2084 ModBlwasscbBrijFa.J. H.ï. Stiaaten Losse bladen uil het Dagboek van een Gouwenaar. t 70« Jaargang Eerste kwaliteit VOLLFGEBAKKEI? BOKKING L. Tiendeweg 75 - Gouda - Tel- 3202 Nieuwe Zoutevisch en Geweekte Stokvisch. A e >rke$t idel van am >rkest igen snde ding igen rsl voor U rk. Met kunt U nblikken ert, dat Amice I Lig te bed. Gisteravond zware kou gevat. Was van 4 tot 8 in tuin „Ons Genoegen": plaats besproken Kovacs Lajos. Kan nu ónmogelijk zelf gaan. Deksels veel spijt van. Zend hierbij luistervink-diploma en kaart. Begeef U onverwijld derwaarts. Verwacht U morgen. 100- lar. ectie R._ HOORWEG ANW& TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND jonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden worden berekend naar plaatsruimte. i ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- ">r de plaatsing contract tot zt plaatsruimte. igezonden door tusschenkomst van tze agenten en moeten daags vóói iinde van opname verzekerd te zijn. „Hei still! sagte er init bescheidener Slimme, gute Lieder wollen gut widerhallen; nach guten Liedern soli man lange schweigen. So tun es diese alle, die höheren Menschen. Du aber hast wohl wenig von meinem Lied verstanden Steek den rijweg loodrecht over! De eerste les behandelt het oversteken van een drukke straat. „Steek den rijweg loodrecht over” is het onderschrift van dit zegel en de afbeelding vertoont, hoe onbezonnen Pietje het ver keerd en hoe slimme Jantje het goed doet. By deze eerste les kan het kind eraan worden herinnerd, dat de rijweg bestemd is voor auto’s en fietsen (tenzij er voor de fietsers een afzonderlijk rijwielpad is, want dan hooren ze daar thuis). Het trottoir is voor de voetgangers. Daar loopen ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet de wan delaar ook wel eens op den rijweg komen, als hy de straat moet oversteken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet goed opletten. 4 Op het rechter plaatje doet Jan het goed. Hy steekt recht over, dat is de kortste weg. Het is ook de veiligste weg, want Jan kan nu r.aar links en rechts uitkyken, of er ook een auto, of een kar, of een fiets aankomt. Hij heeft al uitgekeken vóórdat hij over stak. Eerst heeft hij naar links gekeken, omdat van. dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waarom Het is gemakke lijk te onthouden: omdat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt. Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemak kelijk genoeg, want ze bestaat maar uit 2 woorden: „Houd rechts”. Daarom moet -ge wogen, en in den tuin der Sociëteit waren deze scharen aangegroeid tot een rnach- tiajf menigte. Slechts met de uiterste krachtsinspanning en koelbloedige zelf- beheersching (hardnekkig en onafgebro ken trapte men mij op de toonen) wish ik my door het tourniquet te dringen. In ademnood verkeerende, door akelige Dit nummer bestaat uit twee bladen. „Tijdschrift voor Economische Geographic’’, -C^bg^p’bï~~a ïS beide ook door hem opgericht. Verder werd rj VjKoJ M- oLAD. hy buitengewoon hoogleeraar aan de Land- jfcfouVhoogeschool en gaf hy colleges aan de I HooJere Marine-Krygsschool, alsmede afin /ie^Handelshoogeschool te Rotterdam. De groote verdienste van den schrijver ys vooral gelegen in de populariseering van de wetensctep door middel van zijn buiten gewoon vruchtbare pen. Eenvoudig ontzag lijk is de omvang van hetgeen hy in den vorm van boeken en tijdschriftartikelen pu bliceerde. Zoo deelt hy mede, dat hy alleen reeds voor zyn tijdschrift „Vragen van den Dag” in den loop van den tijd 300 artikelen schreef. Wie dit rijke en werkzame leven iii de autobiographic volgt, ontvalt elke gedachte aan zelfverheffing als drijfveer van den LONGA VITA. if Geheel ontzet herlas ik dit zonderlinge w briefje. Kovacs Lajos Luistervink- diploma ?.l. I Geen uitweg wetende, wendde ik mij tot Aligonda, die met heimelijke blikken mijne bewegingen had gadegeslagen en, haar hef bewuste epistel overhandigend, vroeg ik haar mij in deze jaad te schaf fen. Zij vertelde mij nu, „dat haar iets bijlag" van een concert, dat hedenavond in den Nieuwen Schouwburg door een zekere Kovacs Lajos zou worden ge- h geven. begreep ik de bedoeling van Lucas’ verwarde mededeeling. Ik begaf mij Schouwburgwaarts. Reeds op den Singel ontwaarde ik I dichte menschendrommen, die zich een- pariglijk in eenzelfde richting voortbe- Woensdag, 2 Maart. „Noch kommt hinzu, dasz wirk- lichen Wert hat, in der Welt nicht geachtet wird, und was geachtet wird, keinen Wert hat." SCHOPENHAUER. eerst naar links kijken en tijdens het over steken naar rechts, want dan ziet ge het verkeer, dat van den anderen kant komt. Piet op het linkerplaatje doet dat niet, die blyft maar naar links kijken en ziet de auto niet, die op hem af komt. Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hjj schuin oversteekt en dus den weg naar den overkant noodeloos verlengt en zijn tweede fout is, dat hy niet tijdig naar rechts kijkt en daardoor groote kans loopt overreden te worden. Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóór dat je oversteekt, eerst naar links, of de weg vry is en dan naar rechts of er tijdens het oversteken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan niet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig verder. In den vooravond ik was aan de boterham wetfTUtu door Gertrud een geel couvert gebracht, waarop in den linkerbovenhoek met /blauw potlood het woord „Dringend" stond geschreven, ik herkende dadelijk het ietwat beverig, maar niettemin karaktervolle handschrift van myn dierbaren vriend Lucas Longa- vifat Haastiglijk uwn sneed» Juwd met muisjes (mijne werkster beviel heden morgen voorspoedig van een welgescha pen zoon) terzijde schuivende, scheurde ik de enveloppe open en las het volgende: Zoo goed als nieuw van f SB.- af. (iOHISUIE (DIllAM. o kunnen modoileolcn, i 15 jnren tandpasta dat deze ons nooit namen smaak m den gebruiken. Bovendien >dont-tandenborstels" idpasta met rood-wit- Togen toezending van e Dresden Bijkantoor phte. Een plan van Min. Tardieu. ten der Kleine Entente en Hongarije een economisch bondgenootschap aangaat. Oppervlakkig beschouwd, schijnt een der- gelyke aaneensluiting, zooals die door Erankryk en Tsjecho-Slowakye wordt ge- progeerd, buitengewoon doelmatig-, het oude Oostenrijk is door de vredesverdragen uit elkaar gerukt, gebalkaniseerd. Wat zoo is men geneigd te verklaren ligt nu meer voor de hand dan door vrijwillige overeenkomsten het oorspronkelijke econo mische gebied, dat de Oostenryk-Hongaai- sche monarchie vormde, niet alleen te her stellen, maar bovendien, door er tevens oorspronkelijk Roemeensch, Servisch en Russisch-Poolsch gebied by je betrekken, dermate te vergrooten, dat het een bevol king van ongeveer 90 millioen menschen omvat! De Vossische Zeitung meent echter, dal over ’t hoofd wordt gezien, dat het nieuwe niet meer het oude kan zyn, dat door de vredesverdragen niet slechts territoriale grenzen binnen de oude monarchie zyn ge trokken, maar ook tolmuren zyn opgericht, dat het economische verkeer zich intusschen voor een deel nieuwe wegen heeft gezocht en gevonden en dat het natuurlijke egoïs me der nieuw gevormde staten een herstel, zy het by benadering, van den status quo ante uitsluit. Economische verdragen met de successiestaten, ook op den door Frank rijk voorgestelden grondslag van .preferen tieels rechten en contingenteerings-overeen- komsften, zullen daarom voor Oostenrijk steeds van problematieke waarde zyn. Le vensvatbaar, zoo wondt van Duitsche zyde betoogd, kan het 4Üeen worden, wanneer het deel uitmaakt van één groot econo misch lichaam, zooals Duitschland. In plaats daarvan zullen Oostenrijk en de economische entente als Frankrijk zijn zin krijgt de grendel worden, die Duitschland van het Zuid-Oosten afsluit. Kenmerkend wordt het genoemd voor het politieke streven, hetwelk aan het Fran sche optreden ten grondslag ligt, dat Duitschland niet is betrokken bij de voor afgaande onderhandelingen, die wel met Engeland en Italië zyn gevoerd. Men was in de Wilhelmstrasse wel op de hoogte van hetgeen. tusschen de drie kabinetten werd behandeld, maar als partner werd Duitsch land uitgeschakeld. Bid »n Werk. Onder den titel „Een Tyds- en Levens beeld" en de zinspreuk „Ora et Labora" (Bid en Werk) verscheen by Van Stockum Zoon in Den Haag een paar weken ge leden eene autobiographic een door den schrijver van hem zelf gegeven levensbe schrijving van Prof. Dr. H. Blink, in het laatst van 1931 overleden. Het was d/ be doeling v^n den schryyer ,dit werk te pu- bliceeren op zyn 80sten verjaardag in Fe- bjGari j.l. Dit heeft echter niet mogen zijn. Zyn dood verhinderde zulks. Zyne vrouw nam echter zyne taak over en deed op zyn tachtigsten jaardag de verschijning plaats hebben. Er kan in het geven van eene eigen levensbeschrijving iets liggen, dat anderen afstoot. Een streven naar zelfverheerlijking, waaraan vooral zy zich zoo licht schuldig maken, die meer succes in de wereld heb ben gehad dan zy eigenlijk verdienden. In dit geval staat de zaak echter geheel an ders. Het is hier het eenvoudig verhaal van een eenvoudig gebleven man, die door bui tengewone krachtsontwikkeling het ver heeft gebracht in de wereld en die door publicatie der in zijn lange en werkzame leven opgedane ervaringen anderen wil leeren. Het betreft hier een zeer merkwaardig leven. De schrijver werd geboren in de Drentsché gemeente De Wyk. Hy genoot daar tot zyn twaalfde jaar het onderwijs op de dorpsschool. Van zijn twaalfde tot zijn twee en twintigste jaar was hij, zon der eenig verder onderwijs te ontvangen, werkzaam in het bedryf van zyh vader, die tegelijk boer en smid was. Dit leven beviel den jongen Blink echter op den duur niet. Zoo besloot hy op zijn twee en twintigste jaar nog onderwijzer te worden. De Direc teur der normaallessen te Meppel ontraad de hem dit ten sterkste. Gij zult, zoo zeide hy, misschien nog wel de onderwyzersacte kunnen halen, maar verder dan tot hulp onderwijzer zult gij het toch nooit kunnen brengen. De Drentsche boerenjongen liet zich daardoor echter niet uit het veld slaan. Na een jaar studie haaide hij reeds de on- derwyzersacte en hy bracht het inderdaad nog wel verder dan tot hulponderwijzer. In kleuren en fleuren vertelt hy zijn ge- heelen levensloop, zoodat het een waar ge- not is, hem aan de hand van zyn boek op zijn levenspad te volgen. Hy beschrijft de toestanden op het Drentsche platteland in zijne jeugd. Daarna hoe hy van landbouwer en smid onderwijzer werd. Vervolgens hoe hij, na de hoofdacte en verschillende mid delbare acten behaald te hebben, als leeraar aan verschillende Hoogere Burgerscholen werkzaam was. Het honorarium, ontvangen voor het schrijven van een paar leerboeken, stelde hem in staat naar Parijs en Straats burg te gaan. In laatstgenoemde stad pro moveerde hy tot Dr. jn de aardrijkskunde. HU vestigde zich daarna te Nieuwer-Amstel, om van de opbrengst van zyne pen te leven. Nog eenigen tyd was hy daar directeur der pas opgerichte gemeentelijke Hoogere Bur gerschool. Toen Nieuwer-Amstel by Am sterdam werd gevoegd, verkreeg hij zijn ontslag en werd weer ambteloos burger. Intusschen was hy belast geworden met het onderwijs in de Kosmographie aan Konin gin Wilhelmina. Sedert trok de heer Blink naar Den Haag, waar hy misschien wei zijn vruchtbaarste jaren doorbracht. Tal van ^boeken verschenen van zijne hand. Twee tijdschriften werden door hem ge redigeerd: „Vragen van den Dag” en het Verkeerslassen van den A.N W.B Het aantal verkeersongevallen, als gevolg van de snelle uitbreiding van het verkeer, neemt ieder jaar nog steeds schrikbarend toe. De statistieken wyzen uit, dat percents gewijs de jeugd het ergst aan de gevaren van het verkeer is blootgesteld en ook, dat veel meer dan de helft van het aantal verkeersongevallen veroorzaakt wordt door het niet kennen en het niet opvolgen van de verkeersregels. Ten einde de verkeersregels meer alge meen bekend te maken, heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die zich al sinds jaren met het verkeersvraagstuk in zyn vollen omvang bezig houdt en nuttig werk gedaan heeft op het gebied der ver keersveiligheid, thans kosteloos een nieuw leermiddel beschikbaar gesteld, ten dienst» van het verkeersonderwys in de hoogst* klasse van alle lagere scholen. Dit leermid del is een stel van 18 gekleurde zegels, die in den trant van de bekende schoolpla ten van den A. N. W. B., naast elkander afbeelden een verkeersfout en hoe ’t wèl moet. Alle afbeeldingen hebben betrekking op verkeersfouten van kinderen. Van. deze zegels heeft de A. N. W. B. een serie cliché’s met bijschriften te onzer beschikking gesteld, welke in een aantal opeenvolgende nummers worden afgedrukt, met een korte, eenvoudige toelichting, die voor kinderen bestemd is, als korte, ge- I makkelijk te onthouden verkeersles. Met behulp van deze „verkeerslessen” I kunnen ook in het gezin de kinderen ver- I trouwd worden gemaakt met de regels van het verkeer. Als die verkeersregels er goed inzitten, zal menig ongeluk kunnen worden voorko men, zullen vele kinderlevens worden ge spaard en zullen rouw en leed, de schaduw zijden van het moderne verkeer, minder huisgezinnen bezoeken. Wy bevelen dus deze „Verkeerslessen van den A. N. W. B.”, welke 18 achtereen volgende keeren in ons blad zullen ver schijnen, ten zeerste aan in de aandacht opzer lezers en speciaal in de aandacht van hen, die kinderen hebben! schrijver. Hij moet, of hij wil of niet, komen onder den indruk van den reusachtigen arbeid, door den schrijver verricht. Weini gen hebben dan ook met meer recht dan hy het „Ora et Labor»” tot zinspreuk ge voegd. En evenzeer heeft hy zeker meer dan iemand anders het recht, in zijn betoog verschillende raadgevingen in te vlechten, vooral aaft het adres van de jeugd. Met een van die raadgevingen willen wy dit artikel besluiten. Hy, zegt de schrijver, die wenscht te komen tot eene betere maat schappij, richte niet in de eerste plaats het oog naar de gemeenschap, maar naar het individu, de kern der gemeenschap. Wereld- hervorming en maatschappelijke verbete ring moet van menschenhervorming uit gaan, of zy blijft, in Lie lucht hangend, louter schyn. 6 cent, eiken dag na 4 uur warm, zoo uit de pan, bij Vooruit bestelling op elk gewenscht uur warm thuisbezorgd. Zie de Etalage! Zi^&J^alage! Een economisch bondgenootschap Oostenrijk, Hongarije en de Kleine Eni De Fransche premier, Tardieu, heeft Maandag te Gênève de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Hongarije en de staten \er Kleine Entente op de hoogte gebracht van een voorstel der Fransche regeering, waar in de wensch was belichaamd, dat genoem de landen onderling een economisch bond genootschap zouden sluiten. Volgens Tar- dieu’s verklaringen zal bij deze economi sche entente elke politieke bijgedachte uit gesloten zyn. In Duitsche kringen is men echter van gevoelen, dat men hier met een ernstige poging van Frankrijk heeft te doe-, om de fransche denkbeelden eener Donau- federatie te verwerkelijken, waarbij de Fransche politieke en economische invloed overwegend zal zyn en Duitschland, als hel eenigszins kan, zal worden uitgeschakeld! Indertyd heeft de Fransche regeering) lüerby gesteund door Engeland en Italië, gedaan weten te krygen, dat Duitschland en Oostenrijk hun tolunieplannen, die zoo veel opzien hebben gebaard, hebben opge geven. Frankrijk toch was van gevoelen, dat een dergelyke tolunie practisch neer zou komen op de aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche rijk. Bovendien zou een der gelyke tolunie het streven, om Midden- Europa onder Fransche hegemonie te bren gen, hebbep .verydeld. Met het ontwerp der tolunie moest ook de Oostenryksche minis ter van buitenlandsche zaken en groot- Duitscher Schober vallen. Door dezen aan den dyk te zetten, werd te Weenen één der voornaamste beletselen voor een oplossing van het Midden-Europeesche vraagstuk in. Franschen zin uit den weg geruimd. Het tweede kabinet-Buresch van het eertte maakte Schober deel uit heeft kort, nadat het zyn functies aanvaardde, den mogendheden de verrassende verkla ring doen toekomen, dat de Oostenryksche regeering meit alle staten, die daartoe be reid zyn, onderhandelingen wensente aan te knoopen over een economische toenade ring. Tot dusver waren alle pogingen in deze richting door politieke moeilijkheden mislukt: „Thans echter is het een levens noodzaak voor Qostenryk, dat dergelijke onderhandelingen plaats vinden en tot po sitieve resultaten leiden." De stap van den Franschen minister president te Genève is gebaseerd op de ver klaring der Oostenryksche regeering var. Februari. Het Oostenryksche verzoek om financieele hulp is nog niet ingewil- Egd: de financieele commissie van den Vol kenbond moet er nog over beraadslagen. Na de mededeelig van Tardieu kan men aannemen, dat de vertegenwoordiger van Frankrijk bij deze gelegenheid opnieuw zal voorstellen Oostenrijk de leening, waar om het vraagt, toe te staan op voorwaarde, dat de regeering te Weenen met de sta- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: l5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezi prys. Groote letters en randen Advertentiën kunnen worden handelaren, Advertentiebureux en onz< aan het Bureau zijn ingekomen, teneL ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1