$feed den jce": J. C. den Boer Wzn. „rOü" ASPIRIN Vervangt de grasbleek en maakt het gebruik van chloor overbodig. r Veilige en Economische DE PRIJZEN j. U 0lMlf>riisl.striitl43 fole tanden bil rookar» GROENENDAAL 13, Telef. 2012. Eventjes Lachen. Zoo gaat het spoelen ge makkelijker en vlugger! Ik neem een paar handenvol Sil, en voeg ze, koud opgelost, bij het eerste heete spoelwater. Het spoelen gaat dan veel gemakkelijker, het wasch- goed krijgt dadelijlc een opvallend heldere tint en ruikt frisch en aan genaam. Ik kan Sil bij het spoelen niet meer' missen. De Voorjaarsmode. Ue lieveling der Godei. Drummond: Ik zou wel eens willen weten of het morgen weer zoo warm zal zijn. Philippa (trekt haar handschoenen uit): Dat zou ik ook willen weten. Enzoovoorts. Dit voorbeeld is misschien overdreven, maar voor myn gevoel is het eerder nog te zwak. Gewoonlijk slaan de lezers deze beschrijvingen over en lezen den dialoog verder om de handeling te volgen, als die tenminste aanwezig is. In het alge meen is dat echter niet het geval. De per sonen zitten of staan op het tooneel en spreken met elkaar. Tenslotte blijft er één op het tooneel achter en zegt met een ver legen fronsen van zijn voorhoofd: „Ik zou wel eens willen wetenen het doek valt. De wijze, waarop tooneelstukken worden geschreven, verandert bijna van jaar tot jaar. Thans is het op het tooneel niet meer geoorloofd „terzijde" te spreken of mono logen te houden, doch deze moeilijkheid kan overwonnen worden met behulp van den gezegenden telefoon. Toch worden er nog- overal aardige tooneelstukken met mono logen en terzijde spreken opgevoerd. Er behoort vry veel moed toe, om van de conventie af te wijken. In geen der stuk ken, die my voorgelegd werden, kwam een zoo origineele en ongewone situatie voor als in een kleine scène van het blijspel: „Zyn de vrouwen niet schattig?" van Har- ris Dean. Een vrouw verrast haar man op het oogenblik, dat hjj een andere vrouw zyn liefde verklaart. Inplaats van nu het ge wone te doen en een scène te maken, trekt zy zich rustig terug en verklaart, niets ge zien te hebben. Dat is een zeer goed Idee. Als zulk ideeën in een stuk twee-, drie- of meermalen voorkwamen, zouden zij beslis sen over het succes (of het vallen) ervan. Een andere fout, die my in de manus cripten opgevallen is, is minder gemakke lijk te vermijden. Elke tooneelschryver heeft te kampen met een groote moeilijkheid: het afgaan der handelende personen van het tooneel. Het is kinderspel om hen te laten opkomen, doch het is niet zoo een voudig om een reden te vinden, waarom een of twee personen zich zouden terugtrekken, zoodat de anderen de handeling verder kun nen ontwikkelen. Vele schrijvers doen het graag op de volgende manier (ikzelf heb het overigens ook wel eens gedaan): Elsie: Kom eens kijken naar het nieuwe tennisveld. belegging van Uw Kas- en Spaargelden I Spaarbank 3.24 GEMEENTE jGiro- Stortings- 2.52 t/f en Ophaaldienst) rente van dag lot dag. GOUWE 2 GOUDA STADSNIEUWS. John: Neemt u my niet kwalijk, ik heb nog een p^ar brieven te schrijven. Het heengaan der personen op een na tuurlijke manier is zeldzaam moeilijk, wat elke tooneelschryver met my eens zal zyn. De stukken, die ik gelezen heb, wgren van de hand van veelbelovende schrijvers. Eeni- gen hunner hebben ideeën, die men met wat goeden wil nieuw kan noemen. Over het algemeen was het lezen echter geen genot. De ergste zondaars zyn zy, die hoog dravende en onnatuurlijke dialogen schrij ven; ik vrees, dat zich onder hen niet slechts dilettanten bevinden. Eenige der laatst uit gekomen werken van vrij belangrijke schrijvers vertoonen eveneens een opval lend gebrek aan kennis van de taal, die in het werkelijke leven gebruikt wordt en daarom zijn zy dan ook gevallen. vVcTrkloosheidsatatistick. Vergelijking der verschillende landen. Naar het Int. Arbeidsbureau mededeelt, bewegen de werkloosheidscijfers, die het uit de verschillende landen ontvangt, zich nog steeds in stijgende lyn. Het is moeilijk, de toestanden in de lan den onderling te vergelijken, daar sommige staten het cijfer der ingeschreven werkloo- zen geven, andere dat der steuntrekkender weer andere er geen statistiek op nahou den, zoodat men op particuliere cijfers moe< afgaan. Toch was het bureau in staat een overzicht samen te stellen, dat den toe stand, onder genoemd voorbehoud, "vry goed weergeeft. Het is een vergelijking van de cyfers van omstreeks het begin van dit jaar met die van een jaar geleden. Wjj geven hier de (door ons afgeronde) cyfers van de I voornaamste landen, allereerst uit eenige 1 landen, die er een werkloosheidsverzekering I op nahouden. Begin 1931 Begin 1932 I 4.887.000 6.041.400 2.662.900 2.834.800 GOUDA, 5 Maart 1932. Schouw burg- Bioscoop. Üanton, de groote revolutionair uit de Fransche revolutie. In den Schouwburg draait tot en met Maandag de Allianz Toonfilm der Ifa „Denton" met Fritz Kortner in de titelrol, Lucie Manheim als Louise Gély, de vrouw- van Danton, Gustav Gründgen-. als Ro bespierre en Alexander Granach als Marat. Het stuk speelt tijdens de Fransche revo lutie in 1789. Zooals bekend mag heeten, was het in dat jaar den derden stand ge lukt de macht in de Nationale Vergadering te veroveren en van deze laatste hoe lan ger hoe meer een wapen tegen konings schap, geestelijkheid en adel te maken. Het eerste groote succes der revolutionnairen was de bestorming van de Bastille op li Juli 1789; daarna verhuizen de koninklijke familie en de Nationale Vergadering van Versailles naar Paxys, waardoor beide nog meer onder den invloed van de revolution- naire hoofdstad kwamen. In Juni 1792 onderneemt de koning een om te ontvluchten. Door vrees be- hy met zyn gemalin Marie lijn twee kinderen de vlucht. Deze vlucht wordt opgemerkt, en had de Koning, die een ware smulpaap was, niet te lang getreuzeld met zijn maaltijd, mis schien was het hem dan gelukt bet land te verlaten. Het mocht niet zoo zyn. Zijn ach tervolgers weten de Kon. familie te achter halen en naar Par ijs terug te voeren. Dit wordt Lode wijk XVI noodlottig, men arresteert hem, en deze arrestatie wordt v/eer gevolgd dpor de bestorming der Tuilleriën, uit de geschiedenis welbekend. Het geesvelyke middelpunt van de revo lutie is de club der Jaeobynen geworden, waarin Robespierre, Danton, Marat, Saint Just en Desmoulins de leiding hebben. Hier worden rede-duels tusschen de radicalen en de gematigder elementen uitgevochten. Een zeer bewogen zitting heeft plaats: het gaat cm de vraag, of de koning verbannen of terechtgesteld zal worden. De radicalen, onder aanvoering van Danton en Marat, krijgen de overhand men eischt het hoofd des konings. Dan wordt Lodewyk XVI voor de Nationale Conventie gedaagd om zich voor haar verdedigen, maar niets mocht baten. Het doodvonnis wordt geveld, omdat de Sunder Rookvleesch Gekookte Ham Blaasham Schouderham 20 ct. p.uns 22 et. p. ons 18 ct. p. ons 12 ct. p. ons veihebber der geallieerde mogenaneden tot I den aftocht te bewegen, nadat hy zich voor het leven lüui Marie Antoinette garant fieeft I gesteld. Te Parys teruggekeerd, verneemt I hy een ontzetting, dat Marie Antoinette tydens zyn afwezigheid is onthoofd. Hy hoort een tweede jobstijding: zyn vriend en helper Marat is vermoord. De tegenstelling tusschen Danton en .Robespierre wordt hoe langer hoe scherper. De laatste stuurt op een schrikbewind aan, Danton wil een ge matigder koers volgen om de idee der vry- head niet door een zee van bloed te compro- mitteeren. Robespierr© overwint. Het gelukt hem Danton voor het tribunaal te doen ver schijnen. Onbevreesd, met imponeerend ge baar, treedt Danton voor zyn aanklagers. Zyn machtige stem galmt door de zaal: de beklaagde wordt aanklager! Zyn tegen standers verbleeken. Het volk jubelt Danton weer toe; hy waant zich reeds gered, maar dan laat Robespierre, die voor zyn leven vreest, de Nationale Conventie met wapen gewold uiteenjagen en Danton wegvoeren. Ook hy volgt dan den weg dien Lodewyk Capeh, Marie Antoinette en vele anderen voor hem hebben afgelegd. Overzicht Gemeente Spaarbank en Stortingsdienst over Februari 1932. Inleg ïu 6104 posten Spaarbank f 50768,46 SloiUng*ii«nst /i 107744,82 1 efugbètaald ro 2021 posten: Spaarbank 15016,59 •i'orUngBdienst f 119533,31 158613.28 134648,90 Meer ingelegd dan teruglieUudd 23964,38 Saldo te goed per 1 Febft 1932/ 782339,87 Zooda'. jK*j ullinio Februari het totale tc goed van Spaarders (zondei Geut. bedrijven) be- t 806304,25 Februari, omzet I ltuno Febiuan 1932 Spaarboekje» in omloop Rekeninghouders 2804 2703 Duitschland Gf. Brittannië België Nederland Denemarken Oostenryk Tsje. Slowakije 115.000 81.200 71.000 337.000 93.500 228.30i) 157.900 105.600 361.200 146.800 Vervolgens uit landen, waar de vakver- ee na gingen een statistiek byhouden: Australië 105.000 119.000 Canada 28.300 35.200 Üong&rye 25.600 33.000 Zweden -56.300 76.200 Ten slotte statistieken, afkomstig van plastsingsbureaux of die op schatting be rusten: Frankrijk 44.700 278.700 Italië 664.000 1.015.300 Ierland 26.200 31.000 Noorwegen 28.600 34.600 Polen ...7.340.700 325.800 Roemenië 36.200 49.400 In de Ver. Staten bedraagt het aantal werkloozejr volgens de jongst^ opgaaf der Am. Fed. of Labor zooals werd gemeld I 8.300.000. Polen is naar men ziet het eenige land, waar afneming der werkloosheid werd ge- I onstateerd. In alle andere landen nam het toe, het meest in Frankrijk, nJ. met 523 in België steeg het met 96 koning zoogenaamd met de vijanden van Frankrijk in verbinding heeft gestaan. Moedig en kalm sterft de koning onder de guillotine. Zyn dood is voor de groote mo gendheden aanleiding om een coalitie tegen Frankrijk te formeeren. Frankryk's revolu- tionnaire jeugd marcheert hen met ontem- baren geestdrift tegemoet, behaalt aan vankelijk successen, maar is dan genood zaakt over de geheele linie te retiree ren. Te Parys heerscht een gedrukte stemming; de revolutie is in gevaar. Massa-arrestaties van priesters en adellijke personen hebben plaats. De gevangenissen zijn overvol. Danton, dia de gevangenen inspecteert, ziet onder d« adellijke gevangenen de konings gezinde Louise Gély en krijgt haar lief. Hy trouwt met haar. Dit huwelijk komt Robespierre, die heimelijk naar dë dicta tuur streeft, zeer gelegen, want het ver schaft hem het wapen om Danton, den af god der massa, zyn machtigsten en gevaar lijksten tegenstander, bij het onberekenbare volk verdacht te maken. Met laffe intriges begint hy de campagne, terwijl Danton hem met open vizier bestrijdt. Als vrienden hem voor Robespierre en diens gewroet w aarschuwen, vindt Danton hen te bezorgd. Intusschen verzamelt Robespierre met de hulp van Saint Just zoogenaamd materiaal tegen Danton, die de revolutie zou hebben verraden en door zijn vrouw naar het royalistische kamp overgegaan zou zyn. Danton wordt dan voor het verraderlijk gedrag van generaal Dumourier, die met de Oostenrijkers geheuld heeft, om gemeen schappelijk naar Parijs te marcheeren, ver antwoordelijk gesteld. Om te bewijzen dat dit niet zoo is, vertrekt Danton onmiddel lijk naar het front, betrapt den generaal op heeterdaad, ontneemt hem het opperbevel, maar geeft hem de gelegenheid om te vluchten. Danton slaagt er in, de opperbe- Ulümo Januari 1932 Spaarboekjes in omloop 2781 Rekeninghouders 2686 Meer 4C Gevonden voorwerpen. Op elke» werkdag des voormiddags tus schen 10 en 12 uur en des namiddags van 3 tot 6 uur zyn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gedurende de maand Februari aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen diverse sleutels, /I reclameklomp, eenige gonjezakken. i j. Voorts zyn tebevragen: hondje, A. Zel- denryk, Boelekade 182; potlood, H. D. v d. Kemp, Yossiusstraat 7; kussen, E. v. Essen, £>t. Josephstraat 61; R.K. Kerkboek je, J. Jongenboer, Peperstraat 110; tuit van Berliner Leverworst 20 ct. p. ons Saks. Leverworst14 ct. p. ons Breede en smalle Leverworst 10 cent per ons. fluitketel, G. v. d. End, Piersonweg 5; hpnd- taschje met ink-» A. de Jong, Boekenberg- straat 9; groentenmand, A. Verkerk, Klei weg 59; vulpenhouder, G. Liezenga, Boom gaardstraat 26; sluitgrendel v. auto, W. Berkenkamp, Pretoriaplein 27; portemon- naie met inh., M. de Jong, Derde Kade 44; portemonnaie met inh-, H. Geukes, Kuiper straat 20; portemonnaie met inh., G. Bisot, v. Heusdenstraat 7; doublé horloge met ket- ting, G. Schaap, Nieuwe Plantage 9, Delft; kinderportemonnaie met inh., D. A Cattel, Tombergstraat 14; gewicht, N. Bruiniks, Pretoriaplein 35; damesschoen, D. v. d. Maat, A. de Vischmarkt 25; heerenrijwiel, D. v. d. Sprong, Karnemelksloot; maand- kalender, C. Versteeg, Derde Kade 40; kin dermuts, Ch. Slieker, GoudeTakschedjjk 222; kinderhandschoen, A, Molenaar, v. Strijen- straat 46; schoolétui, v. d. Bruggen, Cron- jéstraat 13; wandelstok, J. Verkaaik, R. v. Catsweg 6; portemonnaie met inh., Cree- mers, Karnemelksloot 58; rozenkrans, S. Rapis, Pretoriaplein 9; handtasch met inh-» H. G. Bruistens, R C. Bothstraat 20; hond, J. de Mooy, N. Haven 162; rozenkrans, G. v. Unen, Boomgaardstraat 31; kinderdas, A. Lugthart, Tuinstraat 10; fietslantaarn, H. P. v. d. Too ren, Cronjéstraat 12; rozen krans, M. v. d. Berg, Kuiperstraat 34; mo torhandschoen, J. M. Hey, Kuiperstraat 15; broche, M. Sprik, Crabethstraat 39; pak Er beitaat slechts één Aspirin! I Wal is ar vaal namaak. Dat bewijst, hoa goad Aspirin is. Hat bewijst echter nog lang niat, dat namaak avan goed is. intagandaal, «liaan da origineele Aspirin-Tabletten mat Hat ingestempel- da Bayar-kruis kunnen U da onaantast bare kwaliteit, zuiverheid an on schadelijkheid garandeeren. eenig op de wereld d.M or.nj. band. »HJ> I Voor Bodsson on Kapokmatrassen By vullen van Bedden en Matrassen, wordt naar weosch 's morgens ge haald en 's avonds weer thuisbezorgd. zakken, W. Stolk, Raam 225; hondenriem, M. Zuidam, B. Martenssingel 17; papiertje met geld, M. v. Loon, Derde Kade 70; 3 ebonieten dopjes, C. Snel, Rotterdam- sche dyk 21; portemonnaie met inh., J. v. d. Burg, Karnemelksloot 98; pakje heeren sokken, B. Kalmeijer, St. Josephstraat 32; rozenkrifcus, J. v. d. Hulst, L. Tiendeweg 59; portemonnaie met inh., H. Prins, Snoystr. 47; deurmat, D. v. Toorn, Tweede Kade 27; konyn, J. Schlingmann, Zwarteweg 7; muts, E. de Jong, Bleekerssingel 16; broche, G. Kuipers, Snoy straat 54; trekhaam, J. Flux, Pr. Hendrikstraat 120; paar handschoenen, W. Scharlo, Dykstraat 5; paar kinderhand schoenen, H. de Wit, Voorwillens; glacé handschoen, L. v. Welzenis, R. v. Catsweg 106; mantelceintuur, W. Kwinkelenberg, Houtmansplantsoen 21; handwarmer v. ry- wiel, P. Voorspui, Tuinstraat 46; 2 huis sleutels a. riempje, Goedhart, Voorwillens 145; jongensmuts, G. Kraan, IJssellaan 75; knipmesje, C. Boot, Vorstmanstraat 33; dameshandschoen, M. Blok, Boomgaard straat 62; schooltasch met boeken, N. Sla- man, Ohr. de Wethstraat 18; pakje met knoopen en band, A. Zoeteman, Regentesse- plantsoen 13; pakje met inh., W. Kempers, Achterwillens 16; meisjesmuts, C. Carlier, v SWietenstraat 7; kinderhandtaschje, C. v. d. Broek, Derde Kade 150; psalmboekje, M. de Jong, Rózendaal 21; halsketting met hanger, J. S. Lugthart, Voorwillens 23; ge wicht, E. Berg, Kattensingel 50; jongens jas, A. Vermorken Oosthaven 15; bankbil jet, B. Klein, C. Ketelstraat 1; handtasch met inh., J. A. Nieuwland, Joubertstraat 184; portemonnaie met inh., A. de Gruil, Vierde Kade 83; mantelceintuur, L. de Jong, Nobelstraat 37; kinderhandschoen, H. Frenk, Wilhelminastraat 60; handschoen, A. Hey, Boelekade 136; R.K. Kerkboekje, J. Verwey, Karnemelksloot 79; paardendeken, A. Boef, Boelekade 21; pet, G. Kobiman, I/ethmaet- straat 5; kaas, v. Straten, Graaf Florisweg 85; schaartje, W. Hoogeveen, St. Joseph straat 11; hondje, A. Vermorken, Sluis bouw; kinderportemonnaie, R. v. d. Pa- oordt, L Tiendeweg 10; dop van auto, G. Verwey, Graaf Florisweg; kinderportemon naie, M. Doggenaar, Kruidenierstraat 13; damesportemonnaie met ink-» A- de Bey, St. Josephstraat 35; handschoen, A. Hage- man, Heerenstraat 32; paar voetbalschoe nen, N. Boer, Vest 67; sleepketting, Kol- ster, K Tiendeweg 21; ceintuur, G. Verwey' Gouwe 62; splintertrekker, M. v. d. Beek, Groeavendaal 15; vulpenhouder, F. Wijnen, Plotteweg H 183, Reeuwjjk; dameshand- scboen, W. v. Eijk, Krugeriaah 31;' hand schoen, P. C. Verlaan, F. W. Reitzstraat 59; pak motorgereedschappen, J. Nyhuis, Nieuwe Haven 36; rozenkrans, C. Euwyk, Coornhertstraat 26; rozenkrans, J. Valk, Graaf Florisweg 67; portemonnaie met inh., M. de Ridder, Wilhelminastraat 14; paar dendeken, D. de Beij, St. Josephstraat 35; herdershond, N. v. d. Berg, Kleiwegstraat 16; liederenboek, C Luynenburg, R. van Catsweg 104; autoband, H. Koops, Onder de Bocimpjes 19; schoolétui, L. Niemeyer, Karnemelksloot 80. Als verloren werd aangegeven 1 bankbil jet van 10.bruin lederen portefeuille met foto's en kaarten, bankbiljet van 10.— «Na lang zoeken eindelijk datgene wiHT*!. miJn tanden noodlg hebf Nadat Ik het drie S gebruikt htd, «uren mijn lenden htS Wel lij er door bet rele rooken brnln i iJ2 bedden «lljden lk ,el geen ender merkïï gebruiken dan OhlorodonL" B. Hotel ▼erlengt eUutn de eobte Cblorodont-taSL^ - midden tusschen de beide eieren gemakkelijk kmute„ bekken Er wordt een plankje voor het vlieggat aange bracht, waarop de duiven kunnen gaan ft ten en ook is het gm*, wanneer er "„a^ nest nog een plaats is, waarop de dn; u UUI- ven kunnen uitrusten. Het moet t worden dat gedurende den H woonlnk tezamen nn u zitten tydens réén op Boterhamworst Tongenworst Knakworst 10 ct. p. ons 14 ct. p. ons 18 ct. p. paar gouden trouwring, bruine handtasch inh. 11.en pakje satinet, bruine damespor- temonnaie inh. otvg. 7.— en 2 gas munten. Omtrent eenige gevonden rywielbelas- tingplaatjes zyn aan het Bureau van Po litie alhier inlichtingen te bekomen. Ons Pluimvee Voorjaer in de duiventil. woonlpk tezamen op het den nacht, doch overdag zit er en dan wil de andere toch uit kunien"".,,? ten, zonder zich daarvoor van het nest te verwyderen. 1 ie De broedhokken moeten gemakkelijk reinigd kunnen worden en tevena dient i oude positie ervan nauwkeurig te worden hersteld, want een duif is zeer Mhnw staat wantrouwend tegenover alles w„, afwijkt van datgene, waaraan zy nu maal gewend is. Anders zal de duif met dadelyk weer op het oude nest gaan zitten Om die reden moeten of de afzonderliilie planken los zitten, of het geheele hok .7 neembaar zijn. Om de paring te bespoedigen, maken vele duivenbezitters gebruik van paar kooien, die men gemakkelijk kan maken van een houten lust, waarvan de afmetin gen ongeveer 86 x 45 xSS c-M bedragen Het deksel wordt vervangen door ijzergaas, waarin een deurtje is aangebracht. In het dak van het hok wordt een gleuf gemaakt, waardoor men een raam met ijzergaas neer toui laten om het hok in tweeén to verdee- lei. De duiven kunnen dan eerst afzonder lijk worden opgesloten; zij kunnen elkasr zieai, doch niet gaan vechten. Nu kan men nagaan, of men werkelijk een mannetje en wijfje bil elkaar heeft; dit is spoedig, te zien aan het knikken met den kop door het wijfje. In dit geval kan men de dieren rus tig hij elkaar laten en het raam met gaas wegnemen. Na de paring kunnen zy weer bij de andere duiven gelaten worden. Gewoonlijk heeft men bij de paring van volkomen volwassen duiven geen moeite en heeft deze reeds na enkele uren plaats. De wijfjes, die reeds eieren gelegd hebben en misschien daarvan afgenomen zijn, moeten eerst acht dagen lang van het oude man. netje gescheiden worden en alleen worden opgesloten. Het oude mannetje moet dan ook weggebracht worden, omdat anders het wyfje toch steeds weer naan hem terug- Wij kunnen eiken duivenfokker niet drin- md genoeg aanraden om vóór de duiven til een voorhuis aan te brengen. Zoo kan men zonder moeite het uitvliegen der dui ven regelen en roofdieren weren, door 's nachts het deurtje te sluiten. Het voorhuis is ook hierom voor de duiven van belang, omdat zij dan in den zaaityd, wanneer zjj niet mogen uitvliegen, toch in de voor hun gezondheid onmisbare frissche lucht en zonneschijn kunnen zitten, een voordeel, dat dubbel telt omdat de eigenlijke duiventil gewoonlijk slecht geventileerd wordt. Het voorhuis is ook zeer praktisch om nieuwe dieren aan de til te gewennen. Heeft men geen voorhuis, dan kan men ze pas laten uitvliegen, nadat hun eerste nest jon gen zijn uitgekomen, omdat ze dan door hun ouderplicht gedwongen worden, om naar het nest terug te koeren. Is er echter een voorhuis aanwezig, dan kan men hen reeds voor den broedtijd laten uitvliegen, omdat zij vanuit het voorhuis de naaste omgeving kunnen bekijken, zoodat zij hun til gemakkelijk terug kunnen vinden. (Nadruk verboden). Aanbevelend, Duiven xyn weinig veeleischend wat hun nesten betreft, doch wanneer men verlangt, dat /.y zich aan hun hok zullen hechten, dient men ervoor te zorgen, dat elk duiven- paar een geschikte broedplaats vindt en zich daar ook veilig kan voelen voor aller lei storingen. Wanneer de nesten niet on derling gescheiden zyn, dan komt het licht me meteen overreed, tot vechtpartyen, waarby de jonge duiven niet zelden gedood worden. Wanneer d® duiven groote hokken en een ruime broedgeiegenheid tot hun beschik king hebben, kan men dikwijls zien, dat zy by het maken van hun nesten ver van elkaar vandaan gaan. Slechts paren, die reeds met elkaar vertrouwd zijn, gewoon lijk ouders en jongen uit een vroeger broedsel, zoeken elkaar op. Wanneer de ruimte beperkt is, dient er voor elk paar een speciaal hokje worden aangebracht, waarin geen vreemde indringers van ter zijde kunnen binnenkomen. Zoo'n hokje moet minstens 70 c-M. lang zyn, want er moeten daarin voor het duivenpaar tifree broednesten naast elkaar worden gemaakt. Epn goede fokduif begint n.1. elf dagen na het uitkomen der jongen opnieuw te leggen en moet daarvoor dan een tweede nest heb ben, omdat de jongen minstens twee weken in bet met blyven. Het vlieggat moet zich A.: Maar .myn beste kerel, wat zie j« eruit! Je zit heelemaal in het verband. B.: "Ja kerel, ik struikelde over een van die yzeren verkeerspennen die in den weg zyn geslagen alsAyeiligheidslyn voor voetgangers en toen kwmm er een auto die Inspecteur van de waterleiding (tot heer die zyn zeer klein auto'tje a«n het, afspui- ten is): Mynheer, het is verboden om water te vermorsen. Als u uw auto schoon wilt maken, waarom wacht u dan niet tot het avond is en rolt hem dan even door het bedauwde gras? Wat valt sneller dan hout? Een steen. En wat sneller dan een steen? Lood. Een wat valt sneller dan lofid? Aandeelen. Treedt Uw zoon dan niet meer als buik spreker op? Neen, die heeft nu een vaste betrekking in een vogelwinkel! Kom, en waarom? Sssst! Hjj verkoopt pepegaaien!... onsc Het is nog wel wat vroeg om al aan de nieuwe kleeren voor Paschen te -denken, doch Vet ik al vrij duidelijk te zien, hoe de nieuwe mode zal warden. Jeugdiger en fleuriger dan de meeste jaren het geval is veel strengere tailleurs mantels van een zeer slank model met als contrast breede schouders en sembles met kostbaar bont en veel beige, dus min der zwart en blauw dan verleden jaar. Lang, vooral wat de onderste helft betreft, slank, glad om de heu pen en niet verbreed door garneering, dat is het parool voor mantels en mantelpakken. Als elk jaar is ook nu het mantelpak een van de voornaamste vormen, waaronder de nieuwe mode zich vertoont en deze klassieke dracht, die zich bjj alle wisselingen van de mode schijnt te kunnen aanpassen, heeft de prettige eigenschap, dat men nooit behoeft te vreêzen, dat het eenmaal "gekochte costuum tenslotte weinig gedragen zal worden, omdat het achteraf toch niet zoo elegant blijkt te zijn als men gedacht had. Eenigs- zins militaire modellen zullen dit jaar veel gedragen worden; de schouders z\jn opgevuld; het over elkaar slaande jasje met zijn vier knoopen ziet er stevig uit en het lange, smalle van den rok wordt nog meer geaccentueerd door verticale naden. Het jasje is bij het middel niet plotseling ingenomen; de lijnen ver- loopen meer geleidelijk. De blouses, die erbij gedra gen worden, zjjn kort en komen tot aan den hals; zij worden bij voorkeur van witte stof gemaakt en voor het mantelpak kiest men bij voorkeur marineblauw. Soms is er een extra-rok bij met kleine ruitjes. Wij zagen ook een aantrekkelijk mantelpak met een don kergrijs jasje en een lichteren grijzen rok. De meer gekleede ensembles hebben gewoonlijk driekwart lange mantelsPatou had veel succes met zoo'n man tel van marineblauwe crêpe roma met fijne witte takjes en blaadjes bedrukt en versierd met een groote witte bloem in het knoopsgat. Daaronder werd een japon van dezelfde stof gedragen met een geplisseer- den strook onderaandeze was het eenige deel van de japon, dat onder den mantel uitstak. Op vele man tels ziet men in dezen tijd van het jaar nog bont om den arm ter hoogte van den elleboog, terwijl ook met bont afgezette capes af en toe gezien worden. Zilver vos wordt voor deze bontgarneering het meeste ge bruikt. Reeds thans ziet men echter al heel wat man tels zonder bont; ze staan chic, mits ze door een of ander detail het stempel „1932" dragen. Zij die slechts een beperkt bedrag voor hun kleeding kunnen beste den en handig zijn, zullen dit nieuws met genoegen vernemèn. Er worden zeer origineele modellen ge toond; het blijft echter de vraag, welke er nu door het publiek zullen worden overgenomen. Wij merkten vooral een mantel van beige tweed op met ongewone, in hoofdzaak verticaal loopende naden en koperen knoopen, één op de borst en drie naast elkaar op een patte bij het middel voor de sluiting, en drie kleinere op den mouw. Dan was er een mantel van groen tweed met een afneembare cape en ballonmouwen en een mantel van marineblauwe wol van eenigszins militairen snit, die gevoerd was met marineblauwe wol met witte ruitjes; de beide stoffen waren met elkaar verwerkt in de kraag, die als een shawl om den hals werd geslagen. Het laatstgenoemde model was van Schiaparelli, die dit seizoen nogal op den voorgrond treedt en ö.a. veel succes heeft met ruwe, zware zijden stoffen. Deze werden bijv. door Louvin overgenomen voor een mantelpak van zwarte zijde mei zeer breed uitloopende witte revers en een blouse van dezelfde ruwe witte zijde. De hoedjes zijn ook thans weer klein. Vele hebben een lint- of bloemengarneering. SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL. Programma voor Zondag 6 Maart 1932. K. N. V. B Afdeel iiig I. Promotiecompetitie 2e klaaae. Den Haag H.V.V.—Haarlem. 4e klaaae E Hilversum: Victoriar—A.P.W.C. Utreqht; kampong—Laren. Amersfoort tjuiek—Voorwaart*. Aftiteling 11. Ie klasse: Beslissingswedstrijd eerste plaats. AmsterdamFeyeaooxdZ.F.C., terrain Stadion- 2e klasse A: Rotterdam, vermaas—O.N.A. Rotterdam- St. Hooger—O.D.S. GormohemUnitae—D.H-C. 2e klasse B. Maardingen Fortuna—B.M.T. Gouda: Goudla—V.O.C. RotterdamNeptunus—D.C.L. 3« klasse A. Gouda G.8.V Alpirna. Leiden: L.F.C.—Bodegraven. LeidenLugdununt—Soheveningen. 3e klasse C. DordrechtMerwade Schoonhoven 81 ted reel 11Slied recht—Leerdam Gorincheiu: 8.V.W.—Vriendenschaar. 3e klasse D. Schiedam. H.D.Ö.—V.F.C. Rotterdam, de Mussclien—'t Noorden. Rotterdam: 8t. VolhardenOlympia. Rotterdam: Transvalia—The K. Hope. 4e klasse B. Den Haag: H.D.V.Wudidinxveen. MoordrechtMoordrecht—8. V.C. Delft. O.B.—Celerites. 4e klasse C. DordrechtFluks—S.E.P. 'a-Gravendeel 'a-Gravendeel—R.D.M. Rotterdam: 8.I.O.D.—Lakkerkark. Reserve le klasse. Rotterdam: Xerxe* 2— Umtaa 2. Reserve 2e klasse B. Rotterdam: Feijenoord 3Neptunus 2. Rotterdam. K.F.C. 2—H.V.V. 2. Rotterdam: V.O.C 2—Excelsior 3. Reserve 3e klasse D. Zeist. Zeist 2—Hercules 2. Afdeeling IV. le klasse. Tilburg: L.O.N.G.A.—de Valk. Den Boach: B.V.V.—N.O.A.D. Afdeeling V. le klasse. Leeuwarden: LeeuwardenFriesland. Groningen. G.V.A.V.—Be Quick. G. V. B. le klasse. Gouda 3—Olympia 3, 10 uur. O.N.A. 3—Haastrecht 1. Schoonhoven 2—Gouderak 1. 2e klasse B. Gouderak 2—Zwerevrs 2. 8e klasse A: Woerden 3Nieuwerkerk 2. O.N.A. 5—Lekkerkerk 3, 11 uur. Bosk. Boys 3Schoonhoven 3. Gouda 6—Gouderak 3, II uur. 3e klasse B: Zwervers 3Groene weg 2. Bosk Boya 6—O.N.A. 6, 12 uur. G.8.V. 5—Moordrecht 3. 11 uur. D« voorjaarscritis in het memchelijk lichaam. door D.r. S. WIJNBERGEN. De kanarieliefhebbers vinden het alles behalve prettig, dat hun gele vriendjes veel vroeger dan anders beginnen te ruien. Door den ongewoon zachten wihter was dit te verwachten, doch toen na weken van lente achtig weer de koude kwam opzetten, waren de kale vogeltjes er plotseling slecht aan toe. Iets dergelyks kan men ook van de men- schen zeggen. Er bestaan zulke nauwe be trekkingen tusschen ons lichaam en het weer, dat het wel niet mogelijk is dat de groote schommelingen daarvan onze ge zondheid beïnvloeden. En in de laatste we ken kon men dan ook naast blijdschap voor uitloopende boomen en de lage kolenreke- ning de typische lichamelijke en psycholo gische storingen waarnemen, die het begin van het voorjaar altijd met zich meebrengt, omdat het lichaam dan plotseling gedwon gen wordt, zich op geheel andere omstan digheden in te stellen. De lichaamsfuncties wijzigen zich, nu er meer licht en warmte fJItaaki reclame, laat (J hoor en, Ctlu de verkoop niet goed wil J2aat Vw etalages «preken, €n/dverteert eens enk'le weken CIn U w xaakis't dan niet stil Stoor V niet aan al' 1gepraat, Énkel moed en lurf—en'tgaut komt. Het licht op zichzelf zou die veran dering niet kunnen teweeg Drengen en ue warmte alleen evenmin; wanneer nee laat ste het geval was, zouden de kritieke we&on in het warmste gedeelte van den zomer moeteh vallen. De eigenaardige invloed van het voorjaarsweer dient dus toegescurevun te worden tan de samenwerlung van tem- peratuursstyging en licht. Het gaat echter met aan, de schuld uit sluitend op meteorologische invloeuen te schuiven. Minstens evenveel, vermoeuoiyk zelfs meer kwaad wordt gedaan door ue voedingswyze gedurende den winter met zyn georek aan versche groenten; de ge volgen mervan zijn uit den aard der zaak het duidelykst waarneembaar aan het euuie dier periode. Tydens de wintermaanden he 'ben zich allerlei „slakken" in het lichaam opgehoopt, die eerst «veer geheel moeten verdwynon, voordat het lichamelijke en daarmee net geestelijke evenwicht hersteld zyn. tiierog doet zich de omstandigheid voor dat ue wyze, waarop iemand reageert op het on gunstig werkende wintervoedsel, geheel on afhankelijk is van zijn gevoeügneid voor de weersgesteldheden in den overgangstijd. Onder de personen, wier gezondneid in ue eerste voorjaarsweken wordt verstoord, vindt men naast hen, die voor het weer overgevoelig zyn en zelfs hun gemoeds leven daardoor laten beheerschen, tal van anderen, dio geheel en al ongevoelig zyn voor het weer; de laatste categorie is over het algemeen zelfs verreweg in de meerder heid. Over het verband tusschen het weer en het menschelyke lichaam is al veel bekend geworden en toch is daarmee nog siecuts een gedeelte der vragen beantwoord. J»g den tegenwoordigen stand der wetenscnap ligt het meest voor de hand om aan te ne men, dat de atmosferische veranderingen geen rechtstreekschen invloed hebben, uuch dat deze moet worden toegekend aan een bepaalde natuurkracht, die zich reeds op een plaats doet gelden, voordat een belang rijke verandering van de weersgesteldheid aldaar nog en feit geworden is. Aan die zelfde onbekende natuurkracht zal wei toe geschreven moeten worden, dat sommige menschen een verandering in het weer voe len aankomen, voordat er ter plaatse nog iets van te bespeuren is, zelfs met de ge voeligste instrumenten. De meest voorkomende symptomen van den overgangstijd zyn prikkelbaarheid, oor suizingen, opvallende vermoeidheid, veran deringen van den bloeddruk, trekkingen in de ledematen en spierpijnen. Zeer duidelijk kan men dan ook de voornaamste kwaal van onzen tijd waarnemen, de zenuwachtig heid. Bovendien neemt ook het aantal ge vallen van beroerte, longenbolie, storingen in de spijsvertering, asthmatische aanval len, jeuken der huid, enz. toe, zoodat ook het grootere aantal sterfgevallen in deze weken met zekerheid kan worden toege schreven aan de schommelingen in den ba rometerstand. Een daling van den luchtdruk heeft den meest nadeeligen invloed, doch een stijging is ook niet zonder gevaar en de vochtigheid der lucht schijnt bij dit alles ook een be langrijke rol te spelen. (Nadruk verboden.) ONS ZATERDAG-FEUILLETON. uit het Engelsch van BARONES ORCZY. bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Ik zag gedurende dezen tyd steeds min der van haar. In het begin ging ik, zoo dik wijls ik maar kon, naar de rustige en koele Chestnuts, maar meestal scheen Hugh ver diept in gedachten of in werk; zyn geest scheen, terwijl ik babbelde en wij rookten, soo ver van hetgeen hem omringde, ver wijderd te zyn, dat ik mijzelf afvroeg of mijn bezoeken hem wel zoo welkom waren, sis zy plachten te zyn, en ze daardoor met grootere tusschenruimten bracht. Eens ik herinner mij, dat ik hem in geen twee maanden had bezocht nam ik na een zeer kort en zwijgend bezoek, afscheid: hy legde de hand op mijn schouder en zeide met iets van zyn oude hartelijkheid: »Jk ben met zoo ongastvrij als het schijnt, oude kerel, en spoedig, nu heel spoedig, zal je zien, dat ik weer geheel mij-zelf ben. Het is altijd prettig je te zien maar het werk, waaraan ik bezig ben, is zoo groot ën neemt me zoo geheel in beslag, dat ik afschuwelijk koel tegenover je vriendelijk heid moet lijken. »Jk vermoedde het, oude Girlie," zeide ik ^•henid, „d&t j« met ontzettend weten schappelijks moet bezig zijn. Maar", voeg de ik er aan toe, toen ik eensklaps voelde, hoe warm zijn hand was, en zag, hoe koortsachtig zyn oogen gloeiden: „het schijnt mij toe dat je je overwerkt, en dat ik als een volkomen bevoegd medicus het recht heb je te raden..." „Raad niets aan," zeide hij heel ernstig „Ik zou den raad toch niet opvolgen. Geef my nog twee jaar en dan zal mijn werk gereed zyn. „Dan." „Twee jaar met dit soort werk? Girlie, als je zoo voortgaat, zal je voor dien tyd dood zijn." Hy schudde het hoofd. „Neen! er valt geen hoofd te schudden, myn waarde! De maaltydën, die je niet eet, het bed, waarin je niet slaapt, de frisBche lucht, die je niet inademt, dat alles zal zich wreken. Luister: je zegt dat je nog twee jaar wil werken, ik zeg je, dat je gezond heid de spanning niet zal uithouden, indien je bet doet. Wil je tenwille van onze oude vriendschap tenmipste voor een keer in zoover naar my luisteren, dat je een maand met mü naar zee gaat, het best was Margate ik beloof je, dat ik daarna geen woord over je gezondheid zal zeggen, ten minste het eerste halfjaar niet." Weer schudde hy Jaét hoofd. „Ik zou niet kunnen leven ,als je me nu van mijn werk scheidde." Hy scheen zoo beslist, zijn oogen gloei den van zulk een innerlijk vuur, terwijl er zulk een ontembare wil uit zijn geheele persoon sprak, dat ik niet zoo dwaas was, er op door te gaan. „Luister, Hugh," zeide ik, „ik wensch mij natuurlijk niet in je geheimen te men gen, Je hebt het nooit noodig geoordeeld, mij te vertellen, wat dit, je zoo zeer in beslag nemend werk is, dat je, op gevaar af je zelf lichamelijk nadeel te bezorgen, najaagt. Maar ik hoop, dat je er aan zult denken, dait Hc vrij van geldzorgen ben, dat ik over myn tijd kan beschikken naar goedvinden, en) dat je vader my dikwijls plaont te vertellen toen ik nog veel jon ger was vai^ sommige zijner werken; eens heb ik henr «geholpen, herinner je het je over eenige „Mijn vader sprak te graag over zijn werk," viel hij my in de rede. ,Jk wil je door deze woorden niet beleedigen, beste vent, maar je den inhoud herinneren van de meeste der oordeelvellingen by den dood, van een der wetenschappelykste mannen, die geleefd heeft. Hy zwoegde zyn gansche leven, haalde zich de ziekte, waaraan hij stierf, op den hals, putte zichzelf uit naar lichaam en «iel» bij het vervolgen van een groot doel; toen hij stierf, zonder dat dit groote doel bereikt was, haalde de wereld de schouders op en noemde hem om zijn moeiten, een dwaas. Maar nu ben ik er. Ik ben nog jong. Wat hij niet ten uitvoer kon brengen, heb ik reeds byna ten uitvoer gebracht. Geef mij twee jftar, oude jongen, en de wereld zal gapend, in sprakelooze verbazang staan kijken, als ze den sluier van haar eigen onwetendheid weggescheurd siet, weggetrokken van haar oogen door my en door mijn vader: „den krankzinnigen Tankerville" noemden zy hem! Dan zal ze buigen aan mijn voeten en lauwerkransen leggen op het graf myns vaders, en al de eerbewijzen, die ze maar kan aan zijn her innering wijden; en ik..." „Se zult dan zelf ook maar al te zeer lauwerkransen noodig hebben, Girlie," zei ik, half boos, half in onwillige bewondering over zün geestdrift, „want lang, voordat die gelukkige tyd er is, zal je je in je eigen graf hebben gewerkt." Hy bedwong zich, alsof, hij eenigszins beschaamd was over zijn uitbarsting en zeide met een vreugdeloozen lach. „Je praat precies als je tante Charlotte, beate Mark. Ik vermoed, dat mijn voorspelling hem pijn had gedaan in zyn hoogst zenuwachti ge stemming. Voordat ik vertrok zeide ik tot hem. „Beloof mij een ding, Girlie." „Wat is het?" „Wat ben je voorzichtig! Wil je beloven Het is tot bestwil van jezelf en van mij." „In dat geval zal ik het beloven." „Beloof mij, dat, als je de een of andere hulp in je werk noodig hebt, dat je dan om my zult denken." ,Jk beloof het" Twee jaar heb ik hem niet gezien. Ik schreef: hij antwoordde niet Ik bezocht hem: hij wilde zijn werk niet verlaten orfi mij te spreken. Het was nutteloos over zijn handelwijze beleedigd te zijn. Ik wachtte. Toen kreeg Ik op zekeren dag een tele gram: „Kom dadelijk, als je feunt." Ik sprong in een coupetje en een half uur later zat ik weer in het oude museum naast het groote houtvuur, dat vroolijk in den haard hrandde. Toen ik Hugh voor het eerst zag, had ik niets gezegd. Ik was te zeer getroffen door zyn veranderd vermagend voorkomen: hy zag er uit als zijn eigen geest, ronddwalend tusschen de mummies. Ik zag, dat hy ontzettend opgewonden was: hij liep de kamer op en neer, 'erwyl hij vreemde en onsamenhangende woorder. sprak. Een oogenblik meende ik, dat zijn verstand hem had begeven onder de ver schrikkelijke inspanniag van zwaar hersen werk. „Het is goed, van je, dat je bent geko men, Mark." ,4k was maar al te gelukkig dat je om mij hebt gezonden, Girlie", zei ik t'ecfig. ,4k heb het werk af." God zij dank! En nu moet ik je hulp hebben. „Nog eens Goddank, Girlie!.. „Wat is •r?" Zwijgend nam hy my bij de hand -n bracht mij door de kamer achter den gror ten lessenaar, dien ik mij zoo goed her innerde bij het leven van zijn vader. „Hier is he-t werk, het kostte veertig ja ren het geheele leven van mijn vader en mijn eigen jeugd om het te voltooien." (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 4