'1 TIÉN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN _B®DEGRAVEN> BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 70* Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EN ehandelmg rking* *20 De Presidents-verkiezing in Duitachland. De uitvaart van Briand. Om haar recht. sche ƒ10. geanoet FEUILLETON. 80UBA. dan. ?leet) water* heid dot NG DER \STE WEEK) ten bate van Hitler, de drie gewonden moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. 'Oper 28.-- deou sedt, (met elen /I.W ement) ƒ0.16 schlooze atie. Verkeerslassen van den A.N W.B Les. Klim niet op *«n auto, wagen, of tram >onen, schit- opend. iten en enten, ia ren- soben, Drie dooden. Zondagmorgen tegen half tien is het te Hückeswagen tx>t een ernstige botsing ge komen tusschen Communisten en Nationaal Sodalisen. Tydens het gevecht werd een Communist door een schot in het hoofd ge dood door een der nazi’s die uit een an dere plaats afkomstig is. De dader is het huis van een partijgenoot binnengèvlucht. Toen hij door een communist werd nagezet werd uit het huis met een legerpistool vuur gegeven, waarbij twee communisten werden gedood. De dader is gearresteerd. 3 gewenscht 15. Een half uur nadat Rachel met Millicent Stafford het huis in Regent’s Park had ver laten. werd Martin het herieht inn haar vertrek al gemeld door Colin Winchmore Joseph Martan had een onaangenaam etmaal doorgebracht, sinds het onderhoud, waarin het meisje alle voorzichtigheid had laten varen en hem openlijk had getrot seerd. Niet uitsluitend, het fedt. dat hij Rachel noodig had. had hem zoo van streek ge bracht nu hij haar weer opnieuw van aan gericht tot aangezicht gezien had. was h^t vuur van zijn hartstocht weer opnieuw op- gelaaid. Als hij alleen maar dacht aan de U aonrier <iiö*L g gebruik. Hel ANDER, Ovar- onder strikte Hindenburg komt 170.000 stemmen te kort. Een tweede stemming noodzakelijk. Hernieuwde strijd op Zondag 10 April. De verkiezing voor het Duitsche Rijks- presidentschap heeft volgens de officieele opgave het volgende resultaat gehad: Uitgebracht zijn in totaal 37.660.372 gel dige stemmen. Hindenburg verwief 18.661.736 stemmen. Dit is 168.452 stemmen minder dan de vol strekte meerderheid, zoodat een tweede stemming zal moeten plaats hebben op 10 April a.s. Adolf Hitler (nat. socialist) verkreeg 11328.571 stemmen of 30.23 de commu nist Thalmann verwierf 4.971.079 stemmen of 323 Düsterberg (Duitsch nationaal Stahlhelm) kreeg 2.517.876 stemmen of 6.81 Winter (Wild) kreeg 111.052 stem men of 0.28 Deze cijfers zullen waarschijnlijk nog wel iets veranderen, maar verandering in den uftslag wordt toch niet verwacht. Te Burg in het distrii den nacht op Zondag ei plaats gehad tusschen If 'banier en nation aal-sol botsing werden drie»' gewond. Een Ryksbarj levensgevaarlijk schot ii een ander in het schoten. Een nationaal-^ verscheidene messteken i officieele monarchistisc e partij .sterk aan terrein hebben verloren Hindenburg bracht het daar niet tot absolute meerderheid. Ernstige botsingen in Sleegwjjk. t Dithmar heeft in n ernstige botsing len van den Rijks- ialisten. Bij deze personen zwaar srman kreeg een de borst, terwijl ndjjbeen werd ge- ocialist werd door waar gewond. Alle Het belangrijkste resultaat is wel dat Hindenburg bij deze eerste verkiezing niet de absolute meerderheid heeft kunnen ver werven, ofschoon slechts 168.452 stemmen hieraan ontbraken. Bij een gelijk aantal stemmen by de tweede verkiezing zal Hindenburg echter verkozen zijn, daar dan diegene gekozen wordt die meeste stemmen heeft ver worven. Van politiek belang is verder het resul taat dat de afzonderlijke partijen hebben bereikt. Opvallend is hoe slecht de communisten hebben gestemd. Zy hebben slechts 40.000 stemmen meer gekregen dan bij de Ryks- dagverkiezingen in 1930. Wat de nationaal-socialisten betreft, by een verkiezing voor den Rijksdag zouden zij met eenzelfde aantal stemmen 190 zetels behaald hebben. Thans beschikken zij over 107 zetels. De Duitsch-nationalen boekten ook groo- te winst, al had de party nog op grooter toename gerekend. Wanneer zij een zelfde aantal stemmen by een Ryksdagverkiezing behaalden, zou het aantal zetels zoo groot zijn geworden dat de rechterzijde de abso lute meerderheid zou hebben behaald. Volgens de uit alle deelen van het Rijk ontvangen berichten, is de verkiezing- Zondag rustig verloopen. Algemeen werd goed gestemd en de ver kiezingen hadden in de meeste plaatsen een rustig verloop. Een incident van zeer ernstigen aard heeft evenwel plaats gehad in de ochtend- Verzachten van leed is wellicht de schoonste taak, die een mensch vindert» kan. woonddet En alg iemand mij had verteld, dat mijn broer zoo blindelings zijn ongeluk te gemoet .zou gaan Ze kom niet verder spreken. 't Was voor John Milbrooke een nieu. we gewaarwording, zijn zuster in een derge lijke gemoedsstemming te zien. Ruth, je bent met rechtvaardig tegen mij, zei hij heesch. Je weet, hoe waanzinnig veel ik van Rachel houd. Ruth Milbrooke slaagde erin haar tranen in te houden. r Lieve Jack, zei ze gebroken, denk je nu heusch, dat ik je deze liefde wilde ont nemen? Ik wil alleen, dat je probeert, den toestand een oogenblik met onbevooroordeel de oogen te bekijken. Je vertrouwen in je liefde is prachtig, maar waarom zou je de waarheid omtrent deze vreemde toevallig heden niet onderzoeken? Voel je niet, zie je niet, dat er iets geheimzinnigs aan Miss Debenham is? Waar komt ze vandaan?' Hoe komt het dat je nog noodt die tante hebt ontmoet- Bekijk het geval eens van deze praktische kant. Misschien heb jij gelijk en ik ongelijk die hoop waarachtig, dat dit mag zijn, maar jij zult met Rachel Debenham trouwen, je zult haar in ons huis brengen en de plaats doen innemen van onze lieve moeder en dat gaat mij evenveel aan als jou. Ik heb daarom het recht te verlangen, dat tenminste deze vreemde verwarring, die bestaat tusschen Lihth’e verdwenen tante en Miss Debenham’a bloedverwante zoo gauw mogelijk wordt opgehelderd Het zou Sir John moeilijk rijn gevallen te bekennen, hoe diep <te woorden van rijn Op allebei de teekeningen van dit plaatje begaan de jongens een groote onvoorzichtig heid. (Hier kon niet aigebeeld .worden hoe het goed en iioe het verkeerd is, want het luoerijiden achter op een auto of eau kar Is altijd verkeerd). Op het plaatje links wordt een jongen (het zal Piet wel weer wezen) door een motorfiets overreden eu het is zyn eigen schuld, want hij beging d« onvoorzichtig- heickom achter op de snel rijdende vracht auto te willen klimmen en 'ia daarbij op zijn neus gevallen» vlak vóór den motorrij der, dia ónmogelijk zóó snel kan stoppen, dat hij een ongeluk voorkomen kan. Op het rechter plaatje zijn twee jongew achter op een langzaam rijdende kar ge klommen vu nat ia ook. aavawluk- Zie ruaau wat er gebeurt. De voerman moet ineens zijn paard inbonden voor een auto, die uit een zijstraat komt, en door dat plotselinge inhouden raakt die cene jongen achter op do kar leelijk in dia klem. Zijn handen steekt hij van schrj^ en pijn in de hoogte en zijn Lx->aien zie je niet, want die zitten bekneld tusschen de kar en de auto «iie er achter tegenop rijdt. De chauffeur kon die botsing met voorkomen, want die wist niet dat de voerman zno plotseling zou moeten stoppen (omdat er van rechts een attto kwam) <-n verplicht wag rijn paard in te houden, want het verkeer van rechte gaat' voor. In de, tiende les wordt dat nader behap- dtfd. Hy bleef op zyn doel afgaan ondanks wreede teleurstellingen, vooral in den zo mer van 1930, toen het edelmoedigste ge baar van de Fransche geschiedenis zoo slecht begrepen bleek. Daarna werd het contact hervat, met aarzelingen en aanpas singen. Tardieu herinnerde aan het parlementair het dwaas van me ia. dat ik aarzel om haar te vragen, dit probleem te willen oplossen. Ze is de eerlijkheid in persoon en al lijkt alles nog zoo geheimzinnig, ik behoef ’h haar inaar te vragen, en 't zal als rook vefvloe- gen. Je neemt 't me toch niet kwalijk, dal ik je vanavond alleen laat dineeren? Als we elkaar weerzien, zal ik je 'het nieuws kun nen brengen, dat de vrouw, die ik liefheb, waardig is. om zelfs de plaat? van onze ge storven moeder in te nemen. Hij glimlachte *egen haar en liep haastig de kamer uit. Toen Ruth Milbrooke alleen was. liet ze zich gaan, en schreide harts tochtelijk, want haar intuïtie zei'haar, dat haar geliefde broer verdriet en ontgooche ling wachtte. Maar zij had er toch geen idee van op wat voor dramatische manier John Milbrooke de vreeselïjke waarheid zou vernemen. HOOFDSTUK XXTT. Aan den vooravond van den oorlog, dien de doorzichtige begroeting van een naburi- gen staat aankondigde, heeft Briand ter wille van de veiligheid en den vrede mei bet buitenland de wet op den 3-jarigen dienstplicht ingediend, zonder zich om zyn populariteit te bekommeren. De oorlog breekt uit en om den binnen- landschen vrede te verzekeren vorttde hy in 1915 een ministerie dat alle nationale krachten vereenigde, en de stervende Briand kon drie namen mompelen, die niet van den zynen te scheiden zyn,4e Marne, Saloniki, Verdun.” Na dep vrede begreep hij, dat het noodig was, dezen te consolideeren door nieuwe overeenkomsten, en hy trachtte door Lo carno het Rynlandsche garantieverdrag 1919 te vervangen, dat door de Amerikaan- sche weigering vernietigd was. Briand wilde de internationale verzoening en weldra teekent de Europeesche figuur van Briand zich af, gekenmerkt door het verdrag tot verbanning van den oorlog en het plan van een Europeesche unie. Hy bleef op zyn doel afgaan GOHISIHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b(j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400,leiw. Een lijkrede vanTardieu. De overledene gehuldigd als apostel van den vrede, maar ook als verdediger "van Frankrijks veiligheid De nationale begrafenis van Briand heeft Zaterdagmiddag te Parijs onder enorme be langstelling plaats gehad. In de morgenuren kon net volk van Patys nog eens langs het stoffelijk over schot van Briand trekken, oat in de Klok- kezaal van het ministerie van Buitenland- sche Zaken lag opgebaard. Op het witte ^rêpe boven de lijkkist Ug een crucifix. Om 11 uur werd de zaal voor het publiek gesloten en begon men ^toebereidselen te maken voor heit opstellen van een tribune in dey tuin va® waar dn rouwplechtigheid zou plaats vinden. In de zaal zelf werden maatregelen genomen voor het inrichten van een kapel, in welke de aartsbisschop van Parijs vóór de bijzet ting het lyk zou zegenen. De ceremonie ving aan orii 2 uur y>or het ministerie van itfuitenlandsche Zaken, waar een katafalk, bedekt met den tricolore op een hoog zwart voetstuk was opgeri<;h£. De aartbisschop van Parijs, kardinaal Verdier, zegende het stoffelijk overschot, nadat kort te voren de president van de republiek met zijn gevolg was aangekomen. Aan den Seine-oever, tegenover den katafalk hield Tardieu een toespraak, die per radio over geheel Frankrijk en naar Engeland wend uitgezonden. „Uit naam van Frankrijk, ten overstaan van de vertegenwoordigers van 57 landen, die te Genève vergaderen, en ten overstaan van het Fransche volk, zoo sprak Tardieu, groet ik het stoffelijk overschot van Briand. De algemeene ontroering, welke zyn plotseling heengaan teweeg heeft gebracht, heeft het volle relief gegeven aan zyn groo- te gestalte. Deze gemeenschappelijke zielsgesteldheid eert meer dan welke andere hulde ook den Franscfonan, ïie, tot zyn roem en op zijn risico aan de vredesgedachte haar vollen weerklank wist te geveh en in haar de ver- zuster hem hadden getroffen. Hoewel Ra chel zijn heele voelen en denken beheersch- te, kon* hij toch niet voor zichzelf ontken nen, dat hij niets van haar wiet, noch zijn zuster het recht ontzeggen iets nadere te willen weten omtrent <le vrouw die hij in hun oude huis bracht Maar toch deinsde hij er voor terug, weer met Rachel te spre ken over de kwestie, die deze volgens Li lith's eigen verklaring zoo onbevangen af gedaan had. Terwijl hij zoo in tweestrijd stond, werd er geklopt en de butler bracht een telegram binnen. Dit ie zoo juist voor u van kantoor gebracht. Sir John, door een van de be dienden. John Milbrooke sch’eu.rtle de enveloppe haastig open. Zijn zuster wendde zich af en hij las het bericht voor zichzelftoen stak hij het papier dn zijn zak Ruth, zei hij na een paar minuten, je hebt me een zware taak opgelegd. Maar ik heb nagedacht en de zaken van jouw stand punt bekeken en ik zal, hoewel ’t mij veel moeite zal kosten. Rachel meedeeien. wat jou verontrust. Ik doe dit terwille- van jou. van haar en van mezelf. Ruth Milbrooke sloeg haar srmen dm hem heen en kuste hem hartelijk. Bewijs me, dat al deze geheimrinnig- herid niets te beteekenen heeft, zea ze, en ik zal je toonen. met hoeveel vreugde ik Rachel Debepham als je vrouw welkom heet. Sir John kuste haar ook. Ik zal Rachel zoo gauw mogelijk de zaak voorleggen, beloofde hij. Ik weet, dat uren, en wel in de Jallstrasse in het zuiden van Berlyn. Daar werd een Schupo-patrouille bescho ten. Een der beambten werd gewond en moest een ziekenhuis worden vervoerd. Vyf personen werden gearresteerd. In het Oosten des ryks heeft Hitler groote successen behaald. Daarentegen is het Westen en Zuiden gunstig voor Hinden burg. De Beiersche resultaten bevestigden, dat Hindenburg daar met groote meerder heid zou worden gekozen. Ook Oost-Pruisen bleef den rykspresident trouw. Wat de uitslagen in de steden betreft, Hindenburg behaalde groote meerderheden te Leipzig en Mainz. Groeiende spanning. Den geheelen avond duurde de spanning voort. Nu eens was Hindenburg tegenover zyn gezamenlijke concurrenten in de meer derheid, da® weer verloor hy terrein. Om streeks half elf ’s avonds had hy de leiding met circa 100.000 stemmen. In Groot-Berlyn kreeg Hindenburg 1308.000 «temmen, Hitler 665.000, Thal mann 658.000 en Düsterberg 232.000. Over het algemeen gesproken hebben de nationaal-socialisten in vergelyking met de jongste Ryksdagverkiezingen sterk aan terrein gewonnen. In enkele gevallen zyn zy er zelfs in geslaagd hun stemmenaantal te verdubbelen. Alleen Hessen was een uitzondering. Ver geleken met de jongste Landdagverkiezin- gen zijn daar de Hitlerianen sterk terugge- ioopen en konden de Hindenburgpartyen er hun stemmen met meer dan 75.000 ver meerderen. Dit resultaat was echter een uitzondering. In het algemeen gesproken waren de Hindenburgpartyen in vergelij king met de resultaten van de Rijksdagver- kiezingen aan den verliezenden kant. Zeer zwaar zyn die verliezen in landelijke districten ten Oosten van de Elbe. Het *s echter mogelyk, dat niettemin de Hinden burgpartyen er mejt een geringe meerder heid de overhand behouden. Belangrijke uitslag in Hessen. D« uitslag van Hessen, die om politieke redenen van groot belang is, luidt als volgt: Hindenburg 428.000, Hitler 280.000, Thal mann 105.000, Düsterberg 16.000, d'.w.z. voor Düsterbeig een vermeerdering van 6000, voor Hindenburg een vermeerdering van 75.000, voor Hitler een vermindering van 11.000, en voor de communisten een vermindering van 25.000. Interessant is ook het resultaat, van Potsdam, waar de Duitsch-nationalen, de prestige van Briand en voegde er by, dat, indien het waar is, dat op deze aarde nóóit iemand zyn taak volbracht heeft, wy, om die van Briand te beoordeelen, tegenover hem die zelfde toegevendheid aan den dag moeten leggen. Tardieu herinnerde aan de persoonlijke charme van Briand en de onvergeJijkelijke gracie van zijn omgang. Ten slotte richtte spreker zich tot de voorzitters van de Volkenbondsvergadering en van den Volkenbondsraad. Uw tegen woordigheid namens de hooge lichamen, waarvan gij de gekozenen zijt, aldus Tar- mogelijkheid. dnt dit meisje aan zijn han den zou orttglipj>en. kr<-eg hij al een koude rilling. Zijn gewone, sluwheid scheen hem een oogenblik in den «teek gelaten te hebben, anders zou hij haar zeker nooit den brier geschreven hebben, waarin hij in min of nieer zoete broodjes had gebakken en haar een groot bedrag had gestuurd, om haar te paaien. Toch was hij niet heelemaal zeker van zijn zaak en besloot daarom de gangen van het meisje te laten nagaan, om van haar doen en laten op de hoogte te blijven. Zoo wist hij ook van haar ’«unenkomst met Mil brooke in het Britach, Museum en dat had zijn jaloezie weer hevig opgewekt. Toen Winchmore rapport van zijn besvin dingen had lutgebrncht en Martin weer al leen was. Uep hij rusteloos zijn somber kan toor op en neer. Met de grootste moeite had hij zich tegen over Winchmore ingehouden, maar het was hem duidelijk geworden, dat als hij haar met. schaakmat zette. Kache' voor hem ver loren zou zijn Hij waa er van overtuigd, dat Rachel haar eigen spel speeMe en het was een bittere pil voor Martin, die hem zelf den laatden tijd zooveel moeite en last bezorgd had. En het veronderstelde verraad van den kant van het meisje wv? voldoen de. om al rijn sluwe vastberadenheid weer op te wekken, om hem afleg op Jiaren en snaren te doen zetten, om haar de baas te worden, zóó. dat ze niet meer aan zijn greep zou kunnen ontsnappen en dat voor altijd aan hem moest behooren (Wordt vervokrd) langens van onzen tijd naar een nieuwe orde wist saam te vatten. Als men op steeds breeder plan de ach tereenvolgende groote golven :n Briand's leven bezit, dan komt men tot de conclusie, dat deze zending zich afbakende sedert 30 jaar en dat zyn Fransche geschiedenis zyn Europeesche geschiedenis voorbereidde. Briand heeft zich sedert hij zitting had in de Kamer gewyd aan sociale verzoening en politieken vrede. Aan den vooravond ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiên de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Naar het Engelsch van E. A. Rowlands bewerkt door J. VAN DER SLUY8 Nadruk verboden De jonge man kon een oogenblik niet spreken van woede en toen hij eindelijk woorden vond, bracht hij met moeite uit: Bqgrijp je wat dit beteekent? Helaas ja! Dat doe ik. ’t Beteekent verwijdering tuaechen ons. Jack. Het be teekent, dat jij je verblind door je dwaze verliefdheid op die vrouw, van mij afwendt; nog meer, dat je er in zult berusten, alles, wat tot nog toe waande in je leven heeft gehad, den rug toe te keeren. Ondankg alles kromp John Milbrooke on der haar woorden ineen. Zijn gezond ver- stand zei hem onweerlegbaar dat de schijn wel zeer tegen Rachel was. maar in die ge- nioedstoeetand, waanm hij op dat oogenblik vttkeerde, zou hij liever sterven, dan dat televen. Het is een ellendig geval, zei hij. Als iemand mij had verteld, dat mijn zuster zoo bard, zoo wreed en bevoordeeld zou rijn, b°a ik liet voor ónmogelijk hebben gehou den waren tranen in Ruth Mübrooke*B «n haar UpfMD trilden, ton m ast- I»

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1