1Z I iZ I 1% ?n ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 P. G. SCHARLEMAN Jr. «0.218746 Zaterdag 26 Maart 1932 70* Jaargang tyJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Bericht. EERSTE BLAD. 9: en nd 1- ne ijk! reel be- edt, iste ■ofl- van >lka BEL OP 2084 ModelwasschBrijFi.l. H.ï. Stnatan voej van emdelooze dankbaarheid in het hart, reisde Lilith naar het dorp, dat den vongen dag nog zoo’n belangrijke rol had geejieeld in Rachel’s plannen en toen ze de arme oude name zag, die geen oogen blik uit haar gedachte waa geweest, voelde ze, dat. als dit het «mde wa« van alle goede dingen, die haar m dit leven beschoren (wa ren, ae heel tevreden mocht zijn. ?.®GAMBACHT, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, moordrecht, moercapelle, - Brieven uit de Hofstad. Vijftig jaar tuberculose-bestrijding. Gebakken Bokking L. Tiendeweg 7S - Gouda - Tel. 3802 Om haar recht. FEUILLETON. HOOFDSTUK XVIII IBM heb ik altijd van gedroomd, daar heb ik dag aan dag om gebeden sinds ik je bij je moeders graf ontmoet heb De winter was vergleden in lente 't waa al Paschen geweest, en in Londen begonnen dP voorbereidingen al voor de „season". Het huie van de Templeton’s was feite- BUW ledi 'oor 50 celijk ••Iver dots/ jum, van ichip ev. t hij ims enl ileuw ilt, In parte voor ichU >75 Stauidas (2e Paaschdac) zal de GOUDSCHE COURANT niet verschijnen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ten en gevoelens. Het gaat hierby om de persoonlijke waarde van den enkele, om den mensch in den mensch, om zijn eeuwige be stemming, zyn betrekking tot God. Menig Christen ziet, hoe de ziel in het gedrang komt in dezen tijd van socialen drang. De ziel van den enkele, die dreigt te worden opgelost in den geest der gemeenschap. Ware kracht is geestelijke kracht. Ware geestelijke kracht is persoonlijke kracht. Ware persoonlijke kracht is boven-persoon- lyke kracht. Moge ook dit Paaschfeest, het feest van het nieuwe licht en van de lente, ons troostrijke gedachten brengen. Na de duisternis komt steeds: het Licht! rouw om haar vader belette haar uit te i gaan; bovendien voelde ze zich niet sterk an wae daarom vaak buiten bij haar moe- der. Lady Dorrington, oen ongieneeeelijke in valide nu. woonde tamelijk bescheidenze wa« aangewezen op haar eigen middelen. leden en was hoos*4 verbaasd geweest dat Lord Dorrington in betrekkelijke ar- Maar tot haar pijnlijke verbazing merkte ze, dat het Miss Stafford eigenl verontrustte dan aangenaam was, nichtjes zoo onverwacht waa komen opda gen en toen ze alleen waren, kwam Lilith •r achter, wat de oorzaak daarvan waa. En Lilith hoonde het droevig verhaal Van de beteedigingen die de zielige Mies Staf ford van Joseph Martin had moeten ver dragen. Maar ze slaagde erin zij het met eenuge moeite haar tante gerust te «tel len Lieve schat, zei zs. terwijl ze naast de oude dame neerknielde en haar handen in de hare nam. U moet u dit alles uit het hoofd zetten. Ik ben wel geen rechtsgeleer de, maar ik ben overtuigd, dat die schurk van’een Joseph Martin, die bekend genoeg i's in Londen, u bang heeft gemaakt omdat hij u noodig had als gezelschapsdame voor Rachel en wilde dat u over allee zwijgen zou Ik heb goede vrienden waar Martin bang voor is en die u heusch niet in ripi Wau- Da‘. was voldoende om de nieuwsgierig heid van de Londenache „Society" gaande te makeniedereen wilde nadere bijzonder heden weten over die Mrs. Martin en mem dan eens weid Tqmpleton ondervraagd over due geheimzinnige dame, die nu de eiger nares was van hei voorvaderlijke huis va* zijn vrouw. Templeton r Ik dacht _ng merkte nlijk meer j, dat haar PASCHEN. Paschen, het feest der genade en der ver giffenis, het feest van de Opstanding! Paschen, het feest van de lente; de zege over de duisternis van den winter door het licht, dat na lange afwezigheid weder is Mnnengetreden door de gouden deur van den hemel en de natuur tot nieuw leven wekte. Wèl zwaar heeft de duisternis in deze wintermaanden op ons volk gedrukt. De vreeseiyke crisis herinnert ons dadelijk aan de schrikbarende werkloosheid. In Neder land zijn thans minstens 200.000 werkloozen en als men de gezinnen in aanmerking neemt, moet men aannemen, dat er onge veer 800.000 menschen de dupe van zyn, dat een tiende deel van onze bevolking, welke door steun van de Overheid voo on- dergang moet worden behoed. En dan is, in vergelijking met den toestand in het bui tenland, die in ons land nog gunstig te noemen. Volgens een enquete van den Vol kenbond bedraagt het aantal blanke werk loozen in de wereld minstens 20 millioen, hetgeen naar den zooeven gebruikten maat staf een getal van 80 millioen menschen beteekent ,die onder deze crisis lyden. Er is ontzettend veel geschreven en ge sproken over de oorzaken, die de wereld in moeilijkheden hebben gedompeld. Dikwijls wordt de crisis geweten aan ’het kapitalis tische stelsel, maar nog niemand heeft een ander behoorlijk stelsel daartegenover kun nen stellen; werd vroeger beweerd, dat so cialisatie ons uit de moeilijkheden moest helpen, thans zijn ook die klanken ver stomd. Het kapitalistische stelsel is het stelsel van het persoonlijke, vrije initiatief, dat geleidelijk is gegroeid en zich voort durend heeft gewijzigd. Niemand zal ont kennen, dat er aan het stelsel groote na- deelen verbonden zijn, maar het is nog nie mand gelukt een stelsel aannemelijk te maken, waarmede aan alle omstandigheden het hoofd zal kunnen worden geboden. Inderdaad, vrijheid, initiatief, verant woordelijkheid z^n de edelste elementen van het mensch- en burger zyn. Een volk, dat deze kosteiyke goederen veronacht zaamt, boet zyn beste krachten in. Zoowel in zyn deelen, dat is in de enkele menschen, als in zyn geheel, als volk, gaat het achter uit en op den duur, te gronde. Tot een veel hoogere orde nog heft ons op onze ziel, een ontroerende mengeling van gedach- Elk liefdewerk, elk hulpbetoon, elke goede daad vernietigt iets van ons lager *lf. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad por kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad f3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriag) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkrtag: 16 regels 1.56, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ5.59. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerdeu prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertehtiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. sprak luchtig over hot geval. jt dat iedereen wist, wat er te weten was. zei hij. altijd. Die arme Dor rington raakte in handen v’hn den oude Martin oie hem jarenlang heeft uitgezogen en zoo komt het, dat Mrs. -Martin nu Rad ley Abbey in haar ,berit heeft Het is een - voudig genoeg zou ik zeggen’ Wat, Martin de woekeraar- Lord Templeton knikte en glimlachte on zei de oude dame met tranen in de oogen. daar aj moede was gestorven, en dat Kariey Abbey, het mooie, oude kasteel van zijn voorvade ren onderhands verkocht was geworden. In het begin wist niemand, wie de nieuwe eigenaar was, maar tegen het begin van de ..Season" verscheen er in de groote bladen ••en bericht, dat een zekere Mrs. Martin Radley Abbey gekocht had, en dat die dame van plan was, bij bijzondere gelegenheden daar haar intrek te nemen en het prachtige lijk gesleten, want Lady Templeton's «Hepe «ude huis geheel to reetaureeren. trillend blad na blad van het manuscript om. Alles klinkt nu zoo eenvoudig, zoo ge- makkeiyk, de weg is zoo recht, het resul taat zoo verbluffend gewoon. Maar hij en zyn trouwe assistenten weten hoe hjj jaren lang heeft onderzocht, hoe telkenmale mis lukkingen en fouten een onmenscheiyke hoe veelheid geduld en taaiheid vergden, hoe veel doornen het pad tot heden toe hebben bemoeiiykt, maar ook zy alleen kennen het groote, gelukzalige gevoel, dat hen door stroomde, toen na deze jaren eindelyk een volkomen succes hun moeizaam weck be kroonde. Wat een fantastisch succes in dezen be trekkelijk korten tyd! 39 jaar is Robert Koch thans oud en nog circa vyf jaar ge leden was hy een onbekende boerenarte in een klein nest in Posen, waar hy den ge- heelen dag te paard van het eene dorp naar het andere reed om zyn patiënten te be handelen, steeds geplaagd door de kwelling niet ten volle te kunnen helpen, onmachtig -te zijn tegen véle ziekten. Hoe meeat men tering, diphteritis, de pest genezen, als men de oorzaken ervan niet kent? Dat klinkt ons thans onbegrypelyk in de 00ren! Ed toch is het waar: een halve eeuw geleden hadden zelfs de. meest beroemde kory- phaeën der Medicynen van de ziekten, de epidemieën en hun oorzaken, even weinig verstand als een natuurkundige uit dien tyd van de tegenwoordige atoomtheorie! Kan men het een toeval noemen, dat juist deze kleine dokter in Wollstein een micros coop in handen krijgt, een instrument, dal in de uitrusting van den practischen ge neeskundige uit die dagen betrekkelyk zel den voorkwam 1 Robert Koch begrypt deze wenk van het Lot, hy voelt instinctief, dat hy zich daardoor in de meest onwaarschijli iyke avonturen begeeft, welke de geschie denis van den menscheiyken geest kent. Maar hy aarzelt niet en grijpt de gelegen heid aan. Zonder systeem begint hy alles onder de loupe te nemen, wat hem in den weg komt. opgekomen. Zelfs een kw ir e* wandelt da gelyks door Duinoord. Je kun,t ze een straat ver hooren, maar de politie schynt niet muzikaal aangelegd, want anders zou deze openlucht-uitvoering niet geregeld voort gang hebben. Of laat men het oogluikend toe? Er wordt ook heel veel ter inzage in de brievenbus geworpen, waarop den vol genden dag antwgord wordt gehaald. Wan- neer het belangrijke document-in-kweslie dan niet teruggegeven wordt het is dik- wyls al naar de prullemand verhuisd dan kan het dienstmeisje nog een: ge minzame opmerkingen in ontvanst nemen HAGENAAR (.01IISIHE (01RAM. met de baby in haar armen. Zy, de dienst bode, ziet er vreeseiyk uit, in een afschu- weiyk vies en slonzig coétuum met losse haren en een vuil gezicht. De baby is in een paar doeken en een oude lap gepakt. En nu de ontknooping: van de gelegen heid, dat de ouders uitgihgen maakte de dienstbode gebruik om met het kind op den arm te gaan bedelen? Het is te hopen, dat alle moeders die dit verhaal lezen, den schrik te boven komen, als hun geweten misschien’even mocht kna gen omdat zij hun baby ook dikwijls een avond aan de zorg van de dienstbode heb ben overgelaten. Zóó erg behoeft die gewe tenswroeging niet te zyn, want het geval zal wel een unicum wezen. Maar nogmaals verzekeren wij, dat het precies zóó gebeurd is. Wat er verder met het meisje gebeurd is, laat zich begrijpen. Ze is al lang weer naai haar vaderland terug. En ter geruststelling kunnen wy ook meedeelen, dat de baby zeer welvarend is. Het was niet de eerste keer, dat het meis je deze bedelparty betrachte. Gebleken ïs dat zy het al eenige weken achtereen had gedaan en er ook aardig wét mee „opge haald" had. De moraal valt er dus aok'uit te filtree- ren; geef nooit aan bedelend^ vrouwen met een kind op den arm! Het eerste wat men na het aanhooren van dit verhaal zal uitroepen is waarschyn- lyk: hoe krijgt die meid het in haar her sens! Juist en dat is nu dood-eenvoudig. Ook daaromtrent kunnen wy u inlichten. Het bewuste dienstmeisje had een vrien din. Deze vriendin was blyven „hangen” aan een man, die niet van het beste soort bleek te zyn, min of meer een slampamper. De gevolgen van die kennismaking bleven niet uit, er werd een baby geboren. De moe der kon nu niet meer in een vasten dienst, doch werd werkster. Zy .leefde eerst nog samen met dien man, die haar exploiteerde om de kost te verdienen. Het proces van verval behoeft geen nadere beschryving: ten slotte was de jeugdige moeder zóózeer tot wanhoop gedreven, dat ze met haar kind 's avonds ging bedelen. Dat bleek geen kwaad bedryf, -ant ze ontving meestal meer dan ze op -n dag met werkater-zijn kon verdienen. Deze byverdi:ite verlokte de vriendin en ziedaar hoe zy het Jn haar hersens” kreeg om te doen wat ze heeft gedaan. Hiermede is het griezelige verhaal afge- loopen. Moeders, doet er uw voordeel mee en medeiydende mannen en vrouwen, leert er uit om toch nooit aan bedelende vrouwen geld te geven. Ge ziet wat kwaad ge daar mede kunt stichten. Er wordt altyd nog heel vee' gebedeld en het ly’kt wel alsof dit kwaad eer erger wordt dan beter. Het is onbegrypelyk dat men dit kwaad niet weet uit tc roeien en dat men niet inziet hoe onder het mom van ven zouden latten. Als hij nog eena pro beerde u lastig te vallen, zou hij gauw mer- ■ken. dat u nu in een heel andere positei bent, eaj dut u niet van plan bent, u verder door hem te laten intimideeren. MiUicent Stafford was hcelemaal opga- rnonterd door wat haar nichtje met zooveel i vuur zei, maar toch kon de goede ziel niet. slecht denken over Rachel. Ik weet, dat ze hard kan zijn, en ik ben dikwijls bang geweest, dat haar leven niei eervol was, maar toch, laeve Lilith, 18 ze eorns erg vriéndelijk voor me geweest en ik heb al die jaren een tehui« gehad, wat zonder haar onmogelijk zou zijn geweest. Ik wil niet hard over haar denken. U mag denken, wat u wil, liefste, ant woordde Lilitb haar, ik wil alleen, dat u m« belooft altijd gelukkig te rijn, nu we hij elkaar blijven. Dat kan ik je gemakkelijk beloven, zei MCXIX. Een griezelig verhaal. Er gebeuren in een groote stad natuurlyk dikwyls malle dingen. Ook griezelige din gen. Wy willen nu eens een verhaal ver tellen, dat inderdaad griezelig is. Maar vóór op moeten wjj zeggen, dat het van a tot r. waar is. Wanneer de lezer of lezeres aan de waarheid wil twyfelen, dan vinden wy dat heel begrypelyk en wy zyn er heusch niet boos om, maar kunnen alleen stellig ver zekeren, dat het historisch is zonder eenige franje meegedeeld. Er was dan een jeugdig echtpaar, in het gelukkig bezit van een baby, zoo omstreeks den leeftyd van een half jaar. Verder was dit echtpaar in het bezit van een Duitach dienstmeisje, één van de 1600 die er nog in den Haag zyn. Met meisje was al eenigen tyd by dit gezin in betrekking en voldeed zeer. Niets op aan te merken: vertro.iwd, eeriyk, enz. Eén avond in de week ging het echtpaar op bezoek bij kennissen ten einde daar het edele bridge-spel te spelen. Tegen achten ging men heen en zoo even na elven kwam het echtpaar weer thuis. Het meisje bleef dien avond thuis en paste op de baby. Was reeds etteiyke malen gebeurd en alles v/as in beste orde. AIzoo geschiedde het, dat het echtpaar weer naar de bridge-vrienden ging, maar daar aangekomen vernamen zy, dat een der beide vrienden niet „lekker” was en dat dus van bridgen niets kon komen. Het bezoekende echtpaar bleef nog een oogen- blikje, doch ging daarna, zoo tegen negenen naar huis terug. Thuis gekomen ontdekten zy tot hun grooten schrik dat èn de dienstbode èn de baby verdwenen zyn. Wy zullen niet trach ten den schrik en de angst van het echtpaar te teekenen. Wat zy al aanvingen doet ook verder voor het verhaal niets ter zake. Even half elf wordt de sleutel in de voor deur gestoken en komt de dienstbode thuis Dr. Robert Koch, de weldoener der lijders aan tering, diphteritii en cholera, door Dr. H. WESTERMANN. Gaan wy even terug naar 24 Maart 1882. De kleine gehoorzaal van het Beriynsche physiologische instituut is tot op den laat- sten plaats bezet. Rudolf Virchow, Paul Ehrlich, alle Duitsche geleerden van, .we reldbekendheid, hebben van hun belangstel ling blijk gegeven door persooniyk aan wezig te zjjn. Een kleine, schynbaar onbe- teekenende man, met een mooi, hoog voor hoofd en een dikke bril voor de kortzichtige oogen, staat op en gaat langzaam naar het podium. Hy is geen redenaar, doch hy heeft een dik manuscript meegebracht. Het is echter schynbaar niet geheel in orde, want hy moet eerst verscheidene minuten er in bladeren, voordat hy het begin gevonden heeft. Zyn stem trilt eenigszins, als hy be gint met voorlezen, monotoon, zonder eenige pathos. Maar uit ieder woord, dat hy voor leest klinkt zyn innerlijke opwinding. En deze onwinding doet reeds by zyn eerste woorden haar werk by de luisteraars, zy voelen het, zy ondergaan het: hier is’een der grootsten onder hen aan het woord, deze dag beteekent een myipaal in de ge schiedenis der geneeskunde, in de geschie denis der menschheid. Deze stille man, Dr. Robert Koch, waar van enkele jaren geleden geen mensch iets af wist, van wien kort daarop de groote Pasteur geringschattend zeide: „Twintig jaar voor zyn geboorte als wetenschappeiyk man, heb ik reeds microben geïsoleerd en cultures daarvan gekweekt” deze kleine man deelt de ingespannen luisterende schare geleerden mede, droog, zakelijk en met de bescheidenheid van het ware genie, dat het hem gelukt is, de bacterie te vinden, die de oorzaak ervan is, dat ieder jaar één, per soon van de zeven onder de vreeseiykste pynen moest sterven: de tubercel-bacilHij maakt weinig ophef van de enorme arbeid, die hem tot dit resultaat heeft gebracht, hy spreekt niet over de gevaren, die hem dag en nacht omgaven. Zyn gevlekte, door hel voortdurend gebruik van desinfectie- middelen geheel gerimpelde handen slaan bedelarij' allerlei verkenningstochten door de straten worden ondernomen. Een tydjo lang heeft men in den Haag ertegen ge streden en toen was het vrywel gedaan, maar daarna is het weer opgeleefd en nu is het weer als tevoren. Vooral in de uren tusschen zeven en acht 's avonds wordt er telkens heel bescheiden aan de voordeur gebeld. Het blijkt dan telkens bedelary te zyn. 't Is erg zielig dat men niet weet of werkelyk een wanhoopspoging wordt ge daan dan wel of men bedrogen wordt, maar het beste is toch maar in vredemaam niets te geven. Het type straatzanger is ook weer sterk EET NU bijna den geheelen dag warm verkrijgbaar. Bij vooruitbestelling op elk gewenscht uur warm thuisbezorgd. VERSCHE ZEEVISCH, BAKBOKKING, enz. enz. ELKEN DAG VERSCH. Naar h*t Engalach van E. Rowlaade bewerkt door J. VAN DER 8LUY8 Nadruk verboden Dat wil z«ggen, voegde het meisje er opgewekt aan toe, als je ook een kamer hebt voor mijn lieve tante Miily. Ik ga vanavond naar haar toe, Ruthjfc heb haar getelegrafeerd, dat ik zal komen Ik ben benieuwd, wat die Mrs. Carstairfl zal zeg- heb’ n18 h°Ort’ wat ik haar vertellen Ze zal tot de conclusie komen, dat ze etgenomen ie, net als wij allemaal, ont weidde Ruth Milbrooke. Ik zou'wel met Je willen meegaan. Lil, maar ik ben dood op van al die emoties van de laatete dagen en de gedachte, dat Jack zoover weg ia, me °°k nogal vervelend. Maar in heb ik I00’ eindagde Ruth hex- p terwijl ze haar armen om Lilith'e «k>eg «n haar een ku« gaf. vau eogecHjid en «en ge-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1