30* Joh. Dossing Co. Het Geheim Silvikrin Haarwater tweede blad FRISO-BAAI TUINGfllND GRINDZAND SCHERPZAND SCHELPEN M/JM/-/AffDT'S Schortentijdll C. J. J. LOËVE SiPPMrTa BALT. A. DE JONG iurm «KI 'too iiifoao Waarom zoud» U zich ditvodtU» nieuwen Mantel veroorloven* SÏ. MJ",'»I Co"^m Geoi SrS geboord, o iLffftP-'*!!'* ""«bel Crêor^M ^»ntas!e *«»t.l. geheel V'epe Meroccaine. m den nieUw$ten me?Xfoï'?n 9' revé" ,n cein<uur me» chique mouw en aparte zak. kosl Oris Perle. Nieuw-bruin. Veronese groen en in mod diagonaal- dessins fljeu-8eige, Beige O 750 Geel en Geel-Bleu slechts A. prima Shetland Diagonaal Menial, mei modernen, doorgespleten kraatffeVirs? Elegante. blee'^^^ïïrX&nS S gevoerd) en aparte zij- en rugger? Let ook op de moderne /a-I" iw,arine «n Mar- QQ75 ron (42-54) voor slechts J7. rak, mouw. ceintuur -«ft rüggfr natuurlijk geheel op "zijde -w*» gevoerd. ko.t in Grt» Perk' 1 C 75 W J J l, P' ploo,en ln den rak, kost .n de chique strèep- danlrn iwart-Wtt, Bruin-Wit A 75 eo Beige-Wt( slacWb L.1*. en div Beige-tintan ifechti utrecht Zaterdag 26 Maart 1932 Een luguber geval. Woensdag is op last van da Rotter- damsche Justitie het lijkje van een 6-jarig kind opgegraven op een afge legen plekje langs de IJsel tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk. Ongeveer anderhalf jaar geleden heeft een ver- achikkeiyke misdaad plaats gehad. De 32-jarige schipper C. de V. en zijn vrouw zouden in December 1930 het 5-jarige buiten echtelijk kind, dat steeds slecht door hen behandeld werd, zoodanig hebben toegetakeld, dat*het kind aan de gevolgen overleden is. Het geval heeft plaats gehad in de buurt van Jutfaas. Op een reis kwam de schipper langs Moordrecht en heeft toen het lijkje, dat in een klein kistje was gestopt, op een plekje aan den IJsel begraven. De gruwelijke daad bleef geruimen tijd geheim. Doch een broeder van den schipper heeft de zaak uitgebracht, 't zij uit wroeging, 't zy na een twist met de daders. Het lijkje van het kind werd in tegenwoordigheid en mede op nadere aanwijzing van den dader omgegraven. De man is gedeti neerd in Rotterdam. PER 54 POND CEEL 30d. GROEN 35 ROOD ...40 i CiciMcvfif \7atak f Wijlen de Heer Coster, te Gouda herdacht. Men schrijft ons: Op Dinsdag, 22 Maart 1932, was het 100 jaar geleden, dat de heer J. Coster te Amsterdam geboren werd, terwijl hy in 1917 te Gouda op 85-jarigen leeftijd overleed. Met Jan Coster ging een in dustrieel van den ouden stempel heen. Zyn verdienste voor de Nederlandsche, speciaal de Zuivel- en Margarine in dustrie, heeft bestaan door zijne uit vinding ten opzichte der uniforme kleu ring der boter- en margarineproducten. Coster deed omstreeks 1862 de uitvin ding, die tevens een eind zou maken aan de bonte, dikwijls daardoor ook onaangenaam smakende boter. De fabriekmatige bereiding van zijn uitvinding vond in 1870" te Amsterdam plaats, daardoor werd hy tevens de oprichter van de industrie J. Coster en Zonen, thans te Gouda. De overplaat sing van de fabriek van Amsterdam naar Gouda heeft in 1878 plaatsge vonden. Niet onvermeld moge blijven, dat alle vooraanstaande persoonlijkheden uit den boterhandel en -industrie, zoo ook uit de in dien tijd opkomende mar garine-branche, banden van zaken vriendschap hadden met den uitvinder fabrikant van het nieuwe product. Tal rijk zyn uit dien tyd de anecdotes van de grappige gebeurtenissen ten op zichte van den onderlingen naijver en geheimzinnigheden. Ook die tyd had zyn strijd, evenals thans; ook toen was er „Btruggle for life". Al deze vrienden zijn evenals hij ten grave gedaald, waaronder de Arroote figuren, die nog met eerbied worden genoemd, als wijlen de heeren W. Albers, S. v. d. Bergh, Ant. Jurgens, Joh. Jurgens, v. d. Most van Spyk, Rinkes Borger, Joh. M. Verschure e.a. Weliswaar heeft indertijd de Regee ring de verdienste van Jan Coster, die in den oorlog overleed, rekend door de toekenning van een Oranje-Nassau orde, maar dat het hierbij bleef, vindt zyn oorzaak, dat voor en in dien tijd weinig aandacht geschonken werd ten opzichte van onze vooraanstaande per soonlijkheden uit Arbeid, Landbouw, Handel en Industrie. Op de Algemeene Begraafplaats te Gouda, waar Jan Coster zijn laatste rustplaats in het familiegraf vond, is op Dinsdag 22 Maart door de naaste familie dè Eeuwdag eerbiedig herdacht. Hoewel uit industrieele kringen en uit die der vriendenschaar stemmen zijn opgegaan om den Eeuwdag meer alge meen te herdenken, heeft de familie Coster onder betuiging van dank voor ie goede bedoeling, hiervan afgezien, meenende hierdoor te handelen in den geest van hun vader. Jan Coster was nooit ziek, had zyn eigen geneesmethode, heeft nooit een dokter gehad, laat staan diens raad op gevolgd. Hy was sportief, kon uren wandelen, dook nog op zijn 70sten jaar in het Goudsche Zwembad en zwom in 't Goudsche Zwembad en zwom onder water vanaf de springplank tot aan „Messemaker", waarvan hij oprichter was, is het voorgekomen, wanneer een toeschouwer zich te veel bemoeide met zijn spel of met dat van zijn partner, dat hQ het schaakbord pardoes om keerde. Met goede setten kon hjj zijn partner wel eens aan het schrikken maken door den krachtigen uitroep „Weg horae", als het paard van het bord kon worden weggenomen en deze uitroep is nog steeds in zwang by tal van beoefenaars van het edele schaak spel. Nederlandsche Centrale Reddlngs- Brigade. Jlet bestuur der Afd. Gouda der N.C.R.B. schrijft in een adres aan B. en W. van Gouda het volgende: Hiermede hebben ondergeteekende H. van Hooff, Voorzitter en W. J. v. d. Sloot, Secretaris van de afdeeling Gouda, der N.C.R.B. de eer het vol gende onder Uwe aandacht te brengen: Het bestuur van de afdeeling Gouda der N.C.R.B., waardeerende, dat de Bond voor lichamelyke opvoeding te Gouda, gesteund door de gemeente Gouda, veel doet voor de lichamelyke opvoeding van het kind, ook op zwem- gebied, zou het niettemin van zeer groot nut achten, indien door U als B.W. een grondig onderzoek zou wor den ingesteld naar de bekwaamheid in het zwemmen van alle jongens en meisjes van 10 jaar en ouder op alle Openbare en Bijzondere scholen in de Gemeente Gouda. In het belang van de Volksgezond heid en Volksveiligheid zouden zy het voorts van groot belang achten, indien U het daarheen wilde leiden dat alle kinderen op genoemde scholen minstens 2 uur per week onderricht werd ge geven in zwemmen en in de elemen taire begrippen van het zwemmend redden; niet alleen in de zomermaan den, doch ook in de wintermaanden. (Sedert 1920 reeds verplichtend gesteld te Hamburg). Dat wat de Volksgezondheid betreft geen enkele lichaamsoefening van zoo'n groote beteekenis is voor de lichamelyke en geestelijke ontwikke ling van het kind als juist het zwem men, wordt algemeen erkend. Voor wat de Volksgezondheid aan gaat, mogen worden verwezen naar de cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek in Nederland, blykens wel ken volgens het laatste rapport (1930) niet minder dan 625 menschen de dood vonden door een onvrij willigen val in het water; hiervan hadden 303 den leeftyd van 19 jaar nog niet bereikt en van deze 303 waren er 237, dien den leeftijd van 14 jaar nog niet hadden bereikt; daar van behoorde 177 tot het mannelyk ge slacht. Het is daarom, dat zy het van groot belang achten, wanneer aan.alle kin deren zonder onderscheid onderricht zou worden gegeven in zwemmen en zwemmend redden en alleen die kinde ren werden vrygesteld, die lichamelijk of geestelijk niet geschikt werden be vonden door den medicus. Bovendien achten zy het van groot belang, dat in de naaste toekomst voor de lichamelijke ontwikkeling van het kind niet alleen wordt gedacht aan het bouwen van gymnastiekschoen, doch ook aan zwemscholen. Het lykt hun tevens van groot be lang, dat bij het geven van zwemonder- richt aan het kind ook worden bijge bracht de elementaire begrippen van zwemmend-redden zooals reeds jaren in Engeland bestaat; en dat ook de eisch zal worden gesteld aan het on- derwyzend personeel, belast met de lichamelyke opvoeding van het kind, dat zy niet alleen in het bezit zyn van een zwem-diploma, doch ook volledig op de hoogte zijn van het zwemmend- redden practisch zoowel als theoretisch en in het bezit moet zyn van een „Vaardigsheidsdiploma" van de N.C. R.B. of een daarmede gelyk te stellen certificaat. Het bestuur van de afdeeling Gouda der N.C.R.B. is gaarne bereid, deze aangelegenheid mondeling met U te behandelen en zal gaarne eenige goed onderlegd Instructeurs (trices) uit haar midden verzoeken de noodige kennis te verstrekken aan hen die dien wen- schen, en ook practisch onderricht te geven zoo dat gewenscht mocht wor den, aan leerlingen van de Openbare en Byzondere scholen in de Gemeente Gouda. Het genoemde bestuur is tevens zoo vry U ter nadere bestudeering hierby te doen toekomen onze bekende bro chure „Zwemmend-Redden" met het verzoek deze voor alle onderwyzers in de lichamelyke opvoeding in dienst van de Gemeente Gouda te willen aanschaf fen tegen den pry's van 10 cent. Wy bevelen deze aangelegenheid gaarne in Uwe welwillende aandacht aan en verblyven inmiddels in afwach ting van Uw nadere beslissing met de meeste hoogachting. Met pensioen. De heer M. Lunenburg, hoofdagent van politie alhier, zal, na 34 jaar aan het Goudsche corps verbonden te zyn geweest, op 15 April den dienst met pensioen verlaten. Een korfbalveld voor de „Zwaluwen". B. en W. stellen den Raad voor aan de korfbalclub „De Zwaluwen" voor de beoefening van het korfbalspel te ver huren voor den prijs van ƒ50.-— per jaar een stukje weiland, gelegen tue- H«hen het Slachthuis an da Corn. Katel- atraat Verhuur gedoleerde zfll. De heer L. Kooien te Bodegraven verzoekt aan B. en W. de huur van de gedoleerde zyi achter het perceel Vla mingstraat 13, voorheen verhuurd aan den heer J. Valk, over te schrijven in verband met overgang van den eigen dom. Verhuur van grond aan het van Bergen IJzendoornpark. De heer J. R. C. A. Wolff, van Bergen IJzendoornpark 19, verzoekt aan B. en W. hem in huur te willen afstaan een perceel grond groot c.a. 126 M2. naby zyn woonhuis. B. en W. stellen den Raad voor aan dit verzoek te voldoen en de huurprijs te bepalen op 50.per jaar. Verkoop van grond in het Regentesse- plantsoen. By B. en W. is ingekomen een ver zoek van de Gebr. R. en C. van Öanl, bouwondernemers alhier, om te koopen een perceel grond groot ca. 78 M2. in het Regentesseplantsoen. B. en W. stellen den Raad voor tot verkoop te besluiten tegen een prys van ƒ12,per M2. Goudsche Tooneel- en Declamatieclub Thalia". De Goudsche Tooneel- en Declama tieclub „Thalia" zal Zaterdag 2 April haar tweede uitvoering in dit seizoen geven in „Kunstmin". Opgevoerd zal worden een blyspel in drie bedryven van onzen stadgenoot Herman Nauw. Dit blyspel, getiteld „De Logé" werd reeds eenige jaren geleden hier ter stede met veel succes opgevoerd. Gedu rende de pauzes zal zich het ensemble Van Berkél doen hooren. Promotie Ambachtsschool. Zaterdagmiddag had de jaarlyksche promotie van leerlingen der Ambachts school plaats, welke door de leden „van het Bestuur der „Vereeniging Am bachtsschool voor Gouda en Omstre ken", door den Burgemeester, den heer Gaarlandt en de leeraren werd byge- woond door vele ouders en natuuriyk, door de belanghebbenden, de leerlingen. Voor de laatste maal was hef dat de promotie geschiedde in het oude ge bouw. Het eerst sprak de heer P. D. Muyiwyk als voorzitter der Vereeni ging. Hy sprak er zyn vreugde over uit, dat het de laatste maal zou zyn dat de plechtigheid in het oude gebouw zou plaats hebben. De vorderingen met den bouw van de nieuwe inrichting zyn zoodanig, dat aangenomen kan worden, dat ze tegen den winter betrokken kan worden. By den bouw van de nieuwe school moet soberheid betracht wor den, wat niet wegneemt dat het een mooie en doelmatige school wordt, waarin de leerlingen zeker met lief hebberij zullen werken en de lessen volgen. Behalve de oude vakken zal er ook onderwys gegeven worden in het herstellen van auto's en in electricteit, wat noodig is, al worden er ook in de werkplaats zeker goede krachten ge vormd. Er hebben zich zeer veel jon gens voor de metaalbewerking opge geven. De jongelui voor autoherstel en electriciteit worden gerecruteerd uit de metaalbewerkers. Spreker merkt op, dat vele jongens niet zoo hun best ge daan hebben in 't afgeloopen jaar als ook in hun eigen belang noodip was geweest. Er zyn er die hun diploma op het kantje af hebben gekregen. De depressie schynt op de jongens haar invloed te hebben doen gelden, die den moed lieten zakken met de gedachte, dat ze toch geen werk zouden vinden. De heer Muyiwyk gaf hun den raad te bedenken, dat zij die de meeste kennis en kunde bezitten, de grootste kans van slagen zullen hebben. Halve bekwaam heid is niet veel in de wereld. Hy zeide het niet verstandig te vinden, dat 21 jongens tusschentyds de inrichting ver lieten, niet alle om wettige redenen. Te betreuren is, dat er zoo weinig Goud sche jongens de inrichting bezoeken. Op de dorpen schynen de jongens beter hun belang te begrypen dan in de stad. De heer Muyiwyk bracht dank aan de leeraren, in 't byzonder aan den waar nemend Directeur, den heer Goddyn, voor 't geen ze voor de jongens ge weest zyn en maande de jongens aan te bedenken, dat ze grooten dank ver schuldigd zyn aan hun leeraren en dat ze den arbeid van deze moeten waar- deeren. Vervolgens had de promotie plaats en werden de einddiploma's door den Burgemeester uitgereikt. De heer Muyiwyk sprak de hoop uit dat de jongens goed zouden weten aan te pak ken. Dóór de leerlingen van Helden en Timmermans werd een woord van dank gericht tot de leeraren. De heer God dyn hield daarna een toespraak tot de leerlingen. Hy wees er op, dat de in richting een ambachtsschool is, maar dat er ook opvoedende kracht van uit gaat, wat met betrekking tot een met name genoemden leerling zeer zeker was gebleken. De heer Goddyn wenschte de gediplomeerden alle goeds en sprak den wensch uit, dat ze de aangename herinneringen aan de school zouden behouden. Ter gelegen heid van het feit dat dit de laatste pro motie in de oude school was, werd van de aanwezigen een foto genomen. Aanschaffing nieuwe pomp. B. en W. stellen den Raad voor ten behoeve van het pompgemaal aan den Boschweg voor de rioleering van het stadsdeel „De Korte Akkeren" een nieuwe pomp aan te schaffen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze nieuwe pomp zeker onmisbaar zal yn, wanneer de voorgenomen uitbrei ding van deze rioleering in de naaste toekomst tot stand komt. Er zyn toch plannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding om de aan de ge meente toebehoorende gronden in ge noemd stadsdeel by wyze van werk verschaffing bouwryp te doen maken, waarvoor het mede met het oog op het onlangs herzien uitbreidingsplan en de aansluiting op de wegenplans noodzakelyk zal zyn een gracht te rio- leeren en te dempen, enkele nieuwe grachtjes te graven en een flink stuk rioleeringswerk te maken. In verband daarmede vragen B. en W. voor de aanschaffing en montage van de benoodigde pomp gevraagd be drag ad ƒ1100 beschikbaar te stellen. Overdracht grond voor schoolgebouw. B. en W. schryven aan den Raad: Zooals Uw Raad bekend, verleent deze gemeente, ingevolge beschikking van de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie van 24 November 1930, G. S. no. 264, (het beroep op dit besluit, ingesteld door Uw college, werd by Koninklijk besluit van 2 April 1931 ongegrond verklaard) medewerking voor de stichting van een byzondere lagere school in het stadsdeel „De Korte Akkeren", ten behoeve van den leerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente, alhier.^ "Voor deze school wordt een gedeelte van den aan het Gemeentelijk Grond bedrijf behoorenden grond, gelegen aan de Constantyn Huygenskade, kadas traal bekend gemeente Gouda in sectie F 1669 en 715 (ged.), ter grootte van ongeveer 2850 M2. in gebruik genomen. In verband met het vorenstaande hebben wy de eer Uw Raad voor te stellen: 1. dezen grond uit genoemd bedryf te nemen tegen een vergoeding van ƒ8.per M2., welk bedrag als ver- koopswaarde voor perceeien daar ter plaatse is gecalculeerd; 2. ingevolge het bepaalde in artikel* 80 der Lager-Onderwyswet 1920, de in sub 1 genoemde perceeisgedeelten in eigendom over te dragen aan boven genoemd Kerkbestuur. Machtiging verlenging tijdelijk dienstverband. B. en W. schryven aan den Raad: De tydeiyke hoofdopzichter by Ge meentewerken E. H. J. Ltickers ia op 1 April a.s. twee jaar in tydelyken dienst. krachtens artikel 10 van het Ambte narenreglement 1929 kan de duur van dezen tydelyken dienst verlengd wor den door ons college voor ten hoogste één jaar, met machtiging van den ge meenteraad. Aangezien de diensten van dezen tydelyken ambtenaar noodig zyn voor den bouw van de Kleiwegsbrug, stellen wy U\V vergadering voor ons college te machtigen zyn tydelyke aanstelling met ten hoogste één jaar te verlengen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 19 Maart: Johannes, zn. van D. Slootweg en P. W. Oerleman, Keizerstraat 66; 20 Maart: Jan Hen drik, zn. van A. Goedhart en J. C. van der Hee, Muilenpoort 16; Renske Martha, dr. van A. Boer en M. Z. Nie- boer, Krugerlaan 20; 21 Maart: Albert, zn. van J. Hoogendoorn en J. Hofstede, N. Haven 189; 22 Maart: Dirk Jacobus, zn. van D. J. Fokkers en A. de Bruin, Boelekade 223; 23 Maart: Gerharda, dr. van T. C. Reparon en J. Jongkoen, Keizerstraat 38; 24 Maart: Petronella Johanna Gesina, dr. van W. W. van Alphen en D. J. M. R. van der Byi, Cronjéstraat 4; Hendrik, zn. van W. J. Pieters en W. T. van der Kemp, Hee renstraat 126; 25 Maart: Franciscus Hubertus, zn. van F. H. Kraan en H. Visser, Scheltemastraat 16; Johannes Theodoras, zn. van H. Agten en J. M. M. de Jong, Vorstmanstraat 80. Getrouwd: 22 MEiart: G. J. N. Vleu gels Schutter en N. J. Spit; 23 Maart: K. M. Th. Spaas en L. M. G. Groos; A. Jongs Jan en M. Kulik; E. Hovenier en J. Ouwerkerk. Ondertrouwd: 24 Maart: J. Verschut en fi. M. van Weelden; A. A. Kouwen- berg en M. C. L. Baetiaansen; H. A. Streng en A. Kaptein; J. Luitjes en M. C. J. Roodbol; Th. A. Segers en E. A. Houdyk; J. Boer en N. P. M. Schuurmana. Overleden: 19 Maart: Franclna Cor nelia Wagenaar, 78 j.; 20 Maart: Dirk vaiyKleeff, 79 j. Waakt tegen bosch- en heidebranden. „Een sigaret in het droge gras, zet bosch en baas in zak en asch." De directies van de Nederlandsche Heidemaatschappij en van het Staats- boschbeheer verzoeken ons met het oog op het gevaar voor brand in bosch en heide een waarschuwend woord te richten tot allen, die zich in de komen de feestdagen naar buiten begeven om van de natuur te genieten. Het gevaar voor bosch- en helde- branden is vooral in dit jaargetijde groot. De heide en grassen zyn nog dor en uiterst gemakkelijk ontvlambaar. De lentezon, die dagelijks in kracht toeneemt, en de schrale, veelal ooste lijke winden oefenen een sterke uit drogende werking op bosch en heide. Een enkele vonk kan voldoende zyn om een grooten brand te veroorzaken. Als men nagaat, dat in 1929 ten ge volge van bosch- en heidebranden een schade werd geleden van ƒ640.000. ongerekend het onherstelbaar verlies aan natuurschoon, dan zal het een ieder duidelijk zyn welke groote on heilen kunnen worden gesticht Helaas is het een bekend verschyn- sel, dat het ontstaan van bosch- en heidebranden, naast andere oorzaken ook in veie gevallen moet worden toe geschreven aan onvoorzichtigheid en achteloosheid van het publiek. Vooral op Zon- en feestdagen wanneer velen genieten van het buiten zyn, wordt het brandgevaar hierdoor in hooge mate vergroot. Een achteloos weggeworpen sigaret, sigaar of lucifer, maar ook een vonk uit een pyp, kan een ramp ten gevolge hebben. Voorts vormen de by een pic-nic zoo vaak gebruikte spiritus- of petroleumtoestellen, wanneer hier mede niet de grootst mogeiyke voor zichtigheid wordt betracht, een groot gevaar voor het ontstaan van bosch- en heidebranden. Laat toch iedereen uiterst voorzichtig zyn met vuur! Helpt allen mede bosch- en heide branden te voorkomen; het geldt een algemeen belang. ADVERTENTIËN Kantoor i Oosthavon 24 Toloph. 2404. Hoofdpijn-Tabletten60" Kiespijn-Tablettan. .60" i Laxeer-Tabletten...60ct - Zenuw-Tabletten w Maag-Tablett I Bij Apoth SCHOONMAAKTIJD Is Speciaal eigen fabrikaat Ook op aast verkrijgbaar Nu allen naar: Oouwa 14g t.o. da Turfmarkt Laboratorium Verlaatstraat 52-56 van den Haargroei! Bij het inzenden van den bon van bijliggend prospec tus mag geen* cpsjp worden ingesloten d^jCn uitsluitend postzegels,Lkippafé oj>»!de achterzijde v^Jwprefbéc- tus staat verpl Rotterdam pep flacon f 1.SO en f 3. Oosthavon 29, Gouda Tololoon 3394 of

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 3