NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho, 17948 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen Woensdag 80 Maart 1832 70* Jaargang BERGAMBACHT,* BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUVVERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I sluit gelast verder dat boeren, leden van II. FEUILLETON. !i d« klompen met het bataeite >hede Boek* -3 plaatsing Verkeerslassen van den A.N.W.B ISe Lm. Hou je fieta goéd in je macht! van de Ostasiatisk Kompagni had hy tot zijn dood toe zitting; eveneens maakte dtf deel uit van het bestuur van Burmeister Wain. Zyn Fransche naam dankte hij a.n zijn voorvader, een officier, Johan Daniel de Richelieu, die omstreeks 1870 naar Dene marken gekomen was na verschillende bui- tenlandsche vorsten gediend te hebben. Minister Tardieu naar Londen. Tech nog een vier-mogendheden-confeientie in April’ De Volkenbondscommissie te Nanking. an-qe- modor. :ak en com- 'bruin, 75 de definitieve verkiezingen van den ryks- president plaats en het ligt in de bedoeling van den rykskanselier gedurende de daar aan voorafgaande dagen nog verschillende groote redevoeringen te houden, ten gunste van de candidatuur van den heer Von Hin denburg. Een voorstel van Duitschland om de con ferentie nog deze week te houden, is niet gedaan omdat het bekend is dat de Ita- liaansche Minister Gandi eerst op 3 April van een reis te Rome terugkeeren zal, waar na hy naar Londen zal vertrekken. Een auto kan veel sneller ryden dan een fiets, maar kan ook veel sneller remmen. Veel auto’s hebben tegenwoordig vier rem men, hetgeen dan likwijG op een bordje achteraan staat aangegeven. Dat is meteen een waarschuwing, voor fietsers, om niet te dicht achter zoo’n auto aan te rijden, want by plotseling remmen volgt dan zeker een botsing. Fietsen moeten ook een goed werkende rem hebben. Die rem is niet wettelyk ver plicht voor fietsen zonder vrywiel, maar voor eigen veiligheid toch wel aan te be velen. Op een fiets zonder vrjjwiel kun je remmen door tegen te trappen en wie op zoo’n fiets rydt, mag er wel aan jonken, vooral wanneer hij een helling afgaat, dat hy zijn voeten goed op de trappers houdt, anders heeft hy zijn fiets niet meer in zyn macht. Op deze teekeningen rijden de kinderen van een helling af. Die op de linker teekening doen het roe keloos. De eene jongen is vlak achter de auto gaan ryden, maar toen deze ineens stopte, is hy er tegenop gebotst en nu ligt hy met een leeljjken smak op den weg. De andere jongen houdt by het afryden van de helling zyn voeten niet op de trappers en dat is ook gevaarlijk en het lijkt wel of hy remmen wil, door zyn schoenzool tegen den voorband van zyn fiets te drukken, maar dat is ook roekeloos spel, want als zijn voet bekneld raakt, gebeurt er een ongeluk en bovendien is vooj den fietsband zulk rem men ook niet te best. Op het rechter plaatje zien we onze vrien den Jan en Eulalia zooals het behoort rechts van den weg en achter elkaar de helling afryden. Het gaat met een vaart en hun haren fladderen in den winti, maar met hun remmen en hun voeten op de trappers hebben ze allebei hun fiets goed in bedwang en bedacht op gevaar rijden ze vlot de helling af. Wees dus voorzichtig, doe als Jantje en Eulalia, van wie we na deze laatste les af scheid nemen, maar niet zonder ze te be danken voor het goede voorbeeld dat ze ons in deze lessen hebben gegeven. Dit belangrijke besluit, dat feiteljjk m e e r is dan, een bevestiging van het twee jaar geleden erkende recht der boeren, komt klaarblijkelijk voort eenerztfds uit de behoefte, den aanstaanden voorjaarsuitzaai gunstig te beïnvloeden en de vlucht uit de dorpen tegen te gaan, anderzijds uit het inzicht dat het land in technisch opzicht niet klaar is voor de socialisatie van de levende have op groote schaal. Den laatsten tyd is melding gemaakt van een aantal ge vallen, waarin gesocialiseerde runderen en varkens zyn omgekomen tengevolge van gebrek aan zorg en voer en behoorlijk stal ling, terwijl men kan vermoeden dat de in- dividueele boer meer zorg zal besteden aan beesten, die zyn persoonlijk bezit zyn. CHINA. Japan toch uit den Volkenbond? Indien artikel 15 op het conflict in Mandsjoerije wordt toegepast. ENGELAND. D« Valera’s antwoord. Door het kabinet van den Vrijstaat goedgekeurd. Na een zitting die eenige uren duurde heeft het kabinet van den lerschen Vrij staat het antwoord van De Valera aan de Engelsche regeering goedgekeurd. Naar men weet houdt het antwoord van De Valera aan de Britsche regeering een uiteenzetting van zyn bekende standpunt aangaande den eed van trouw en de beta ling van grondbelasting in. De Valera zou dus weer .verklaren dat door het afschaffen van den eed geen ver- dragschennis plaats heeft, omdat de eed geen essentieel element beteekent in de ver houding tusschen Engeland en den Vrij staat, maar dat het afleggen van den eed van trouw niet anders is dan een leege en zinloc.ze vorm. In elk geval is De Valera van plan een voorstel betreffende afschaf fing van den eed by het parlement in te dienen, zoodra het weer bijeen gekomen is. RUSLAND. De boer en zijn |oe. Het recht op particulier hezit nadrukkelijk hersteld. Het Centraal Comité der Communistische party heeft Zondag een besluit bekend ge maakt, waarbij het zyn vroegere politiek desavoueert, waarbij het voor gemeenschap pelijk gebruik de koeien, schapen, va.rk.eiv en kippen der boeren, die zich in de col lectieve boederijen de kolchozen - ver zamelden, confiskeerde. Twee jaar geleden reeds proclameerde Stalin reeds het recht voor den boer, die lid was van den kolchoz, om een koe, kip pen of ander klein vee te bezitten, waar mede hy er aanzienlijk toe bydroeg de boe ren met de gedachte van collectieve boer derijen te verzoenen. Thans is dit recht klaarblijkelijk nadrukkelyk bekrachtigd. Bovengenoemd besluit veroordeelt ten strengste de gedwongen socialisatie van de huisdieren, der boeren die in sommige stre ken heeft plaats gehad, en verklaart dat ambtenaren, die zich daaraan hebben schul dig gemaakt de partybevelen grovelijk hebben verwaarloosd, en uit de party ge- stooten moeten worden, wanneer zy zich 1 daaraan opnieuw schuldig maken”. Het be- 1 sluit gelast verder dat boeren, leden van j kolchozen, die geen koeien, of ander klein met je pogingen, om mij van m’n> plan af te brengen. Ik sta er op. de nederzetting te bereiken, want dat beteekent voor mij. dat Sadie en ik ais man en vrouw den win ter zullen doorbrengen En dan heb ik toch Kyska, den meest betrouwbaren guls van düt gedeelte van het land. Ja. je mag van geluk «preken Ik zag nog nooit) twee broers, die zóó verschillend waren. Kabalga i« een deugniet, een han dige deugniet. Nu, doe zooals je wilt. Maar ik waarschuw je. 1 zal een zware tocht zijn. 1 i Volgens de bladen zou de regeering over- wegen den Volkenbond formeel er van te verwittigen dat het <ie bedoeling is van Japan zich uit den Volkenbond terug te trekken, indien deze blijft staan op de toe passing van artikel 15 op het conflict in Mandsjoerye. Ofschoon de officieele be vestiging hiervan ontbreekt, is er reden om aan te nemen dat het bericht eenigszins gegrond is, daar men uit gezaghebbende bron verneemt dat Drummond, de secreta- ris-generaal, eenige dagen geleden aan Sato, den Japanschen gedelegeerde in der. Volkenbond, heeft medegedeeld dat hij voornemens was het artikel op het conflict ia Mandsjoerye toe te passen in weerwil van het feit dat Japan zich daartegen ver scheidene keeren had verzet. ROEMENlë. De koning van Roemenië en zjjn gescheiden gemalin. Geruchten over een verzoening. Volgens de Daily Express te Boekarest 1 zjjn de geruchten die bij den terugkeer van Prinses Helena in Roemenië de ronde ge daan hebben, juist geweest, en is er een verzoening tusschen den Koning en zijn ge scheiden gemalin op til, zooal niet reeds tot stand gebracht. Kroonprins Michael zou zyn ouders weer bij elkaar gebracht hebben. Zondag moet de Koning een bezoek ge bracht hebben aan Prinses Helena op haar paleis van Kisilef. Hy kwam alleen in een klein tweepersoons autotje en liep zonder zich te laten aandienen het paleis binnen. Dit was het eerste bezoek van den Koning aan zyn gescheiden gemalin en men zegt, dat het een allerprettigst beloop heeft ge had. Dadelyk na dit bezoek zou Koningin- weduwe Maria uitnoodigingen hebben uit gezonden voor een familiemaal te Cotroceni, waartoe ook Prinses Helena moet zijn uit- genoodigd, die deze uitnoodiging heeft aan genomen. Zooals men weet zou met de ver zoening van den Koning met zijn vroegere gemalin een der liefste wenschen van het Roemeensche volk vervuld zijn. nieuws te vertellen, dat ons huwelijk mo gelijk maakt, en dien weg biedt mij de eenige mogelijkheid om op tijd te komen. - 't Is (te dolste onderneming, waar ik ooit over geboord heb, jij» alleen met den gids en al dat goudJe zult er vermoord worden Ik zou wel eena willen zien, wie er mijn zakken durft aan te raken, zoolang er nog een wet zei Max zorgeloos. Er geen wet. van God of niensch tien Noorden van drie en vijftig graden Noör- derbreedt, was Lindsay’s antwoord. Denk aan dat gezegde, en weet, dat wanneer je op dien weg iets overkomt, je daar moei blijven liggen, totdat de voorjaarszon de sneeuw, die je beenderen bedekt, doet smel ten. Want niemand zal het wagen je in den winter over die pas te volgen; mieechien een echurk, die weet, dat je goud weg brengt. Je was altijd een beetje zwartgallig, Lindsay. Ik wou dat je nu maar ophield Noordelijk van 53 graden Noorderbreedte. Een verhaal uit Alaska. I. Het was snerpend koud. Ontstellend Plotseling was de winter ingevallen en had meren en rivieren met ij«. berglen en daltn met sneeuw bedekt. Veertien dagen eerder, dacht Max Lydi- ftfd. terwijl hij zijn honden aanspoorde. «>u zijn rei« gemakkelijker uitgevallen zijn 'I' weg zou dan nog prachtig geweest zijn. Maar ik mag niet klagen, nu ik de schat v.in Golconda mee naar huis breng. Hij *ierp een dankbaren blik achter zich, waar op een «lede in zakken het resultaat lag van maanden lang zwaar zwoegen, maan den, die zyn hart gebroken zouden hebben, ais het einde zijn moeite niet beloond had. He dagen worden nu erg kort, merkte oe gids op, een Aleut, dito met grooto pas ten naast de «lede liep. De nacht» komt, we aan het dorp zijn. En wezenlijk het donker te worden juist toen zij «Hhielden voor een blokhuis, dat tegen de ^“terstonnen beschermd werd door kst* wer het dak liepen, en aan teveetigd waren dia half in dfen Achter het huis waren de hut- teboorlingsn. vee bezitten, moeten worden geholpen om ze te krijgen. mismoedige gebaar van een man, die geen succes heeft gehad. Waar is die wonderader? vröeg hij. Ver in ’t binnenland, 't Is in een zij rivier van de Kuakoquin. Ik ben den ge- heelen zomer aan ’t zoeken geweest met houweel, schop en smeltpan, en tegen het ehnde van ’t seizoen was ik wanhopig. Nog een laatste poging deed ik in een klein zij- «troompje. Ook al niets, stuitte op klei. Zelfs een nieuweling weet, dat je in klei geen goud vindt. Ik wou ’t juist, doodver moeid als ik was, opgeven, toen een gezeg de van een ouden man in mijn gedachten kwam: „Je vindt dikwijl^ goud daar, waar je ’t met verwacht'Ik spitte voork en ontdekte een njken ader. Heb je je claim afgebakend? Nu, dat kun je begrijpen, hij is wel twee anderen waard. Volgend voorjaar wordt hij bewerkt Waar breng je dat goud heen? Naar Sitka. En welken weg neem je? Over den pas van de World’s-Cut-Off naar het Witte Dorp, waar een vriendin mi] wacht, en daarna naar Valdez. Zeg. ben je wel wijs? De World’e-Cut«- Off is een van de gevaarlijkete passen in Alaska en vooral nu de winter ingevallen is. Lindsay, dé vriendin, die me in dat dorp wacht, is Sadie Sutherland, het meisje dat ik liefheb. Ze zal daar zoo lang moge lijk op mij wachten. Maar ze moet met de laatate maülboot uit Valdez mee, anders zou ze door het ija genoodzaakt zijn tot het voorjaar te wachten. En ik moet met haar mee op die boot, om haar het tragelijke Vóór het aanbreken van den dag waren de reizigers den volgenden morgen reeds bezig de slede weer op te laden. We móeten de korte dagen zooveel mogelijk benutten, Kyska, zei Max, terwijl hij den gids hielp de honden voor de slede te spannen, en ook bij maanlicht hard door rijdey om de Sushitua rivier te bereiken. De Aleut knikte toestemmend Lindsay, doe een korte poos weer eens het gezelschap van een blank» genooten had, was wat «omber. Ik hoop maar, dat je niet onderweg in de sneeuw opgeborgen wordt, was z’n pessimistische opmerking. Je hebt tech wel genoeg proviand bij je? Want het eenige voedsel dat je onderweg zult vinden zijn sporen van konijnen en sneeuwhoenders, en dan mag je nog van geluk spreken als je die konynensporer vindt. Max drukte hem hartelijk de hand tot afscheid. Maak je over mij maar niet bezorgd, ik ben goed voorzien van proviand, maar ik wou, dat ik jou wat opgeruimder kon achterlaten, je bent liter al veel te lang opgesloten uewbest. Kijk straks maar eens. al8 ik weg ben, in je waschkom. daar zal je een klompje goud vinden. <fat je wat zal opvrool ijken. Kom Kyska, op weg! De Aleut maakte de leidsels log en tie wakkere dieren vlogen over de sneeuw. (Wordt vervolgd) De Qua! d’Orsay publiceerde Dinsdag avond het volgende officieele communiqué. ..Minister-president Tardieu zal zteh Zon dagmiddag naar Londen begeven ten einde gevolg te geven aan de uitnoodiging welke hy begin Maart van de Eng-rlsche regeering ontving en welke hy direct had aangenomen voor de eerste dagen van April. De premier zal op zyn reis vergezeld worden door don Franschen minister van Financiën L'landin. Wat de bijeenkomst der Vier groote mo gendheden betreft, w oke de uitnoodiging aan de vyf Donaustat-n zal uitwerken met het oog op haar economische uitrekkingen, s' iat de zaak tihans aL volgt Principieel is deze Lyeenko...st goedge keurd. De onzekerheid betreffende de ma terieel» moeilijkheden waarin zich de regee- ringsleiders en ministers be ri lden, die aan aeze bijeenkomst moe.cn deeVewsn, liet nog niet toe den datum definitief vast te stellen. Minister-president Tard.eu heeft den 24en Maart op e<.n schaven van den Britschen minister van Buitenlandse he Za ken, Simon, geantw o d, dat hij met de bij eenkomst accoord gaat. Deze, overeenstem ming is des te begrijpelijker aai.geziei de Fransche voorstellen welke in het memo randum vervat zyn eveneens voorzien in een te voren te bereiken overeenstemming betreffende den tekst der aer de Donau- staten te zenden uitnoodiging. Minister president Tardieu en Flandin zullen Maan dag met hun Britsche collega’s onderhan delen. Zij zullen Dinsdagno.gen weer te Parys terug zyn." Deze Engelscne uitnoodiging voor een Donauconferenitie wordt, naar verluidt door de officieele kringen te Btrlyn met sympa- ■dhie begroet. Over tyd e» plaats der con ferentie is nog geen definitieve beslissing gevallen. Wanneer de Britsche regeering aan Londen denkt, zou doar van Duilsche zy'de niets tegen in te brengen zyn, en de Regeering besloot dan ook reeds staats ecretaris von Bulow aan te wijzen als ver tegenwoordiger der Duitsche Regeering, met het oog op het plan om de conferentie der vier mogendheden reeds in het begin van April te doen houden. De ryksregeering is officieel voorstander van het voorstel van MacDonald, «jm tus schen 4 en 9 April te Èondën een conferen tie der ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland, Duitschland, Frankrijk en Italië te houden ter bespreking van de po litieke vraagstukken, al maakte het bepalen van dezen datum het ónmogelijk voor rykskanselier dr. Brüning, in zyn functie van minister van Buitenlandsche Zaken, op het voorgestelde tydstip te Londen te ver schijnen. Op 10 April vinden, zooals bekend, Zich over veel niet bekommeren is wijsheid; zich over niets bekommeren, domheid. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De Volkenbondscommissie is te Nanking aangekomen. De commissie is terstond na haar aankomst officieel ontvangen door het hoofd der Chineesche regeering Wan Sin Wei. Op de receptie waren o.m. aanwezig maarschalk Tsjang Kai Tsjek, Lovenkan en vooraanstaande persoonlijkheden uit hit openbare leven. Wan Sin Wei verklaarde, dat China geen schuld heeft aan het conflict mot de Ja panners, die de wederzydsche verdragen ernstig hebben geschonden. De Chineesche regeering zal nimmer de zelfstandigheid van Mandsjoerye erkennen. Deze zelfstan digheid is een comedie. De geheel Japan sche politiek is slechts te vergelijken met annexatiepolitiek, welke Japan reeds vroe ger tegenover Korea heeft gevoerd. De Chineesche minister van Buitenland sche Zaken Lovenkan legde er den nadruk op. dat China zijn internationale verplich tingen zal nakomen. Namens de commissie dankte president Lytton voor de ontvangst. Hy legde er den nadruk op, dat de Volken bond alle maatregelen zal treffen ter verze kering van den vrede mits alle verdragen aan beide zijden zullen worden nagekomen BUITENLaNDSCH nieuws. DENEMARKEN. Admiraal Richelieu overleden. Een merkwaardige loopbaan. De Deensche bladen melden hes overlij den, ruim 80 jaar oud, van admiraal Riche lieu, een bekende figuur in Denemarxen mede door zyn merkwaardige loopbaan. Als jong reserve-luiteruant was hij naar Siam getrokken, het land waarin Denemarken groote belangen heeft o.a. door de Osta- siatisk Kompagni. werd er zeer bevriend met koning Chulalongkorn en bracht het er tot vice-admiraal en zelfs tot minister van marine. In 1902 keerde admiraal Richelieu naar het vaderland terug, na by na 30 jaar in het Oosten vertoefd te hebben, doch nies 1 om rust te nemen. Hij zat spoedig in het bestuur van de Landmandsbank en was er I voorzitter van toen deze instelling eenige jaren geleden ineenstortte. In het bestuur Max «prong uit de slede en trad het blok hui» binnen. Tot z’n groote verbazing kwam een blanke man, dien hy meende te ken nen, hem tegemoet. Kan ik een kamer krijgen, vroeg hij opgewekt, en een lékker gebraden kuiken? Met aardbeien uit Alaska erbiy, ale u wilt, antwoordde de man vroolijk. Ken je me diet meer, Lindsay? riep Max, terwijl hij z’n bontanut» afnam. Hoe kom jij hier in een winkel? En wat ben je verder van plan? Wei, wel, dat u» de groote meneer Max. nep <fe ander verwonderd uit. En wat brengt jou naar dat verlaten land? Kom je op zoek naar het aardeche slijk? Max’ oogen echitterden. Ja, en gevon den ook, antwoorddet hij. Help mij het even binnenbrengen. Zij gingen naar buiten en haalden met hulp van den gide de zakken binnen. Lind say herkend» den Aleut. Hoe gaat '1, ermee, Kyska? Je broer Kadvalga >s juist in 't dorp aangekomen. Had direct weer ruzie Ga eens met hem praten, en zeg hem z’n leven te beteren, an der» komen kwade geesten hem worgen en gaan er met z’n ziel vandoor. Kyska trok er meteen op uit om de bood schap over te brengen en Max opende een van de zakken om z’n vriend het ruwe goud te laten zien. De klompen zijn zwaarder dan het Klondykegoud en bevatten ook minder an dere stoffen, riep hij vroolijk uit Ik heb een van de njfcste adera van Alaska gevoxv den. Lindsay ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaurgknng); i5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Ad vertentién in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentièn de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels /2J5, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer Mereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsru. mte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «olit handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. lilllllSIIIE COURANT.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1