Hoenderpark Eieren SCHOONMAAK VAN BURK ?SL .1 Het oudste adres 1891 •jarige Renommée Hero Groenten Hero Compote J. 0. deu Boer \\m. aspirine: w.8r.°.5 X v L - i mt Prachtige vergrootingên (24.5 xi5 c.m.) T«a*n 2 y2 -3-4 cent GROENENDAAL 13, Telef. 2012. 1 -- KASTPAPIER KASTRANDEN - PUNAISES - BOEKHANDEL im.- r* w» t" - fm ir Laat deze unieke gelegenheid om fraaievergrooteloto's van 11., favoriet-clubs te kriigen niet voorbi|gaan en begint nog heden Uw OTfTOellll^WgOTTiSI^ Qoudsche Schutterij van waiter. Daar komen de schutters De jongeren van dezen tyd kennen allen Speenhoff's lied. Maar de schutters, die kennen zy niet. Er was een tyd dat Gouda een dienst doende schuttery bezat, een staf met een muziekkorps en twee compagnieën. Dat is lang geleden. In 't Stedelyk Mu seum aan de Markt zijn de overblijfselen van deze vergane glorie. Er zijn er zeker velen, die aangename herinneringen aan de schutterij hebben be waard. Daarom willen wij dit korps heden aan de vergetelheid onttrekkén en in de herinnering terugroepen. Het was in 1862 dat G. Perk van Lith, majoor-kommandant was en de le Luit. A. Nortier zijn adjudant. De staf bestond ver der uit de 2e Luit. kwartiermeester D. J. van Vreumingen, de Officier van Gezond heid J. Reuttinger, de adj. onderofficier B. P. C. Verbeeck, de adjudant-vaandeldrager H. C. Edauw en de tamboer-majoor P. de Waal. Kapitein van de eerste compagnie was W. D. de Lange Jr., le Luit. B. van Galen, 2e Luit. D. J. van Vreumingen en H. A. L. P. van Hasselt; van de tweede compagnie was kapitein G. J. Steens Zij nen, le Luit. A. Nortier, 2e Luit. C. J. C. Prince; de le Luit. Van Galen was officier der Muziek, terwijl kapelmeester was A. I^tfeber Sr. Het muziekkorps bestond uit 22 man. De sterkte der 2 compagnieën was 478 man, waarvan 260 actief en 218 reserve. De wapenschouwingen en exercities had den geregeld plaats en de schutterlyke tucht werd gehandhaafd. Slechts zelden, zoo heeft de commandant destijds gerapporteerd, heb ben wy goedkeuring behoeven te verleenen om schutters, die met geldboete waren ge straft, door middel van provoost arrest tot betaling te cons tinge ren. Opgericht In de latere jaren van het bestaan der schuttery liep de sterkte van het korps steeds terug. Was die in 1901 nog 695, in 1902 was ze 589, 1903 444 en 1905 378 Langen tyd was de functie van majoor commandant vacant en trad de oudste ka pitein daardoor als w.n. commandant op By de inspecties bleken de wapens en het ledergoed der manschappen altijd perfect in orde te zijn, terwijl de geest onder het korps steeds goed was. In 1903 heeft het muziekkorps blijkbaar iets gedaan wat niet in den haak was, of nagelaten wat wel moest tfonden gedaan, althans de kapitein-w.n. commandant heeft het noodig geacht het muziekkorps wegens een minder juiste opvatting omtrent en het niet nakomen van zijn verplichtingen, eeni- gen tfld te schorsen. Daaf de ambitie er by de schutters uit was, besloot de Raad op 18 Dec. 1903 aan H, M. de Koningin te verzoeken om de schutterij krachtens de Landwéerwet gel ijk te stellen met de rustende schutterij. Dat verzoek werd afgewezen. Echter in Augus tus 1905 werd het herhaald in dat jaar hadden bij gebrek aan officieren en kader de gewone oefeningen al niet plaats waarop by Kon. besluit van 16 Nov. van dat jaar werd bepaald dat te rekenen met 1 Januari 1906 de dienstdoende schutterij in deze gemeente en hare leden voor de toe passing van de Wet op de schuttery en zul len zyn gelijkgesteld met de rustende schut terij en hare leden. Toen was het met de glorie van de schut terij gedaan. Wel is nog een Kon. besluit verschenen van 31 Juli 1906, waarby werd booaald dat de schuttery van Gouda te rekenen van 1 Aug. 1906 zal bestaan uit één compagnie, inplaats van de vroegere twee compagnieën, maar by Kon, besluit van 27 Dec. werd aan de officieren der schuttery, de kapiteins J. J. A. Montijn en H. Knuttel, den le Luit. H. Schouten en den 2e Luit. H. N. Valckenier de Greeve op hun verzoek eervol ontslag verleend. By dat zelfde Kon. besluit werd de kapitein w.n. commandant A. van Reedt Dortland be noemd tot kapitein-commandant en de le Luit. kwartiermeester Jhr. H. A. H. Meyer tot kapitein. Die functie hebben deze hee- ren niet lang gehouden, want tengevolge van de opheffing der schuttery op 2 Aug. 1907 werd aan hen, benevens aan den Of ficier van Gezondheid H. J. de Voogt, den 2e Luit-kapelmeester J. G. Arentz en den auditeur by de schuttery Mr. M. M. Schim vrn der Loeff eervol ontslag verleend. De stafmuziek heeft het korps overleefd, dank zij de oprichting van de Vereeniging tot Instandhouding van het Goudsch Mu ziekkorps, dat heden ten dage voor dat muziekkorps nog verdienstelijk werk ver richt. Millioenen menschen danken hunne gezondheid aan hal dagetijksch gebruik ven Quaker. Doctoren en opvoeders dor jeugd hebben het reeds gedurende Jacob van Ruisdael 1682 Maart 1932. Een dichter met het penseel. Hij is onze grootste landschapsschilder. Origineele Radioprogramma's. De belangstelling nog steeds onverminderd. De Amerikaansche luisteraars verlangen geregeld nieuwe en origineele nummers te j hooren en dit bezorgt de omroepmaatschap- pyen wel eens moeite genoeg. In de eerste ja^en van de radiobeweging was het ge- ;1 makkelijk; ook het eenvoudigste werd toen nieuw en sensationeel gevonden, doch thans I worden de luisteraars steeds meer veel- I ei schend. De groote omroepmaatschappijen hebben dan ook personen in dienst, die niets i anders te doen hebben dan het bedenken van origineele uitzendingen en het rappor teeren. van alle interessante en ongewone 1 gebeurtenissen in de naaste toekomst. 1930 1 en 1931 hebben zich gekenmerkt door een groot aantal dergelijke uitzendingen en op het oogenblik is de belangstelling van het j publiek daarvoor nog niet verflauwd. Wat er in dit genre uitgezonden is, wordt het j best gekarakteriseerd door eenige voor- Het is deze maand 250 jaar geleden, dat onze grootste Nederlandsche land-, schapschilder, Jacob van Ruisdael, is) gestorven. Wy gelooven niet, dat er onder onze mo derne kunst-critici één is, die zulk een goed en typeerend overzicht heeft geschreven van Ruisdael's werk als de kort geleden gestorven kunstenaar Just Havelaar. 'j Wy meenden er goed aan te doen enkele door hem over Ruisdael's werk geschreven indrukken in dit herdenkingsartikel weer te geven. Om Ruisdael in zyn ware beteekeni^e verstaan, hebben wy hem in verband te zien tot de representatieve buitenlandsche land- j schapschilders van zyn tijd, tot een Claude Lorrain, Poussin of Rubens. Eerst in de 17de eeuw is het landschap tot volledige ontwikkeling gekomen. Dit landschap echter toont niet de felle karak teristiek der oud-Vlaamsche of Duitscne j kunst. Het is schilderachtig, statig, harmo- nisch. Veeleer blijft het verwant aan het elegisch gestemde natuurbeeld, zooals Ti- tiaan, deze prinselijke levensdichter, het zich droomde. Het 17de eeuwsche landschap heeft een voldragen, wèl gecomponeerd schilderij te zyn, dat op stijlvolle wyze na- j turlijk is en gevoelens van rust, ruimte cn blyde plechtigheid opwekt. Het rustig-ver- zekerde, voornaam-gebarende, in ziqh zelf j complete is een karakteristiek, eigen aan den cultuur-drager der 17de eeuw, 't zij I deze, gelijk in Holland, een burger, een patricisch koopman was, 't zy hy, als in Frankrijk, den degen voerde en zich aan 't Hof bewoog. Een traditioneele vormelijkheid typeert deze opvatting der iandschapkunst. Het bc- 1 grip „schilderij" heeft een zelfstandige be- teekenis gekregen. Om deze kunst recht te doen, hebben wy te vergeten hoe veel moeite het het vorige geslacht kostte zich te bevrijden van het dwangbegrip „schildery", dat langzamer hand tot een zinledige uiterlijkheid verstar de. Over de vele, conventioneele navolgin gen heen moeten wy trachten deze kunst nieuw te zien. En dan zullen wy hier vin den niet de spontaniteit van voordracht, de verfijnde kleur-gevoeligheid en de directheid van waarneming van het 19de eeuwsch im- pressinisme, doch dat gevoel voor evenwicht en rythme, die bezonnen samenvatting, die stijlvolle ombeelding, welke juist onze gene ratie, hoewel door een geheel verschillend levensgevoel bezield, van het kunstwerk verwacht. Het 17de eeuwsche landschap is een in den geest beheerschte verbeelding, een syn thetische schepping, maar bepaald door den Latynschen, ietwat vormelyken schoon heidszin. By Claude Lorrain is deze Latynsche schoonheidszin het meest tot een leven-vizie veralgemeend. In zijn Italiaansche land schappen, zyn grandioze zons-ondergangen boven gouden zeeën, heeft hij poëemen eener stralend blyde wereld geschapen van een zoo edel-Grieksche verrukking, dat zelfs de meest gekwelde zielen zich gewonnen weten door dezen wonderbaren schoonheidsdroom. Poussin, strenger, minder lyrisch, overtreft hem in kracht vaft stijl en in magistrale be- heersching. Poussin kan in zijn natuur-uit- beelding verheven zyn, hetgeen wy van I^orrain's arkadische poëzie niet zoo spoe dig zullen zeggen. In zijn landschappen heeft Poussin den religieusen ernst uitge zegd, die hy in zyn godsdienstige onder werpen vergeefs nastreefde. Meer dan eenig ander der vele Holland- sche landschapschilders dier periode, sluit Ruisdael zich by deze Latynsche natuur dichters aan. Meer dan de gevoelige stem mingsdichter Van Goyen, meer dan de ro mantische/realist Rembrandt, meer dan den feilen schilder van gemoeds-staten, die Brouwer ook in zyn natuur-impressies was, meer dan de serene Vermeer of de arge- looze ert spontane Cuyp, werd Ruisdael be- heerscht door den drang naar een vorme lijke monumentaliteit, naar een strenge schoonheid van compositie, naar het stijlvol klassicisme. Ruisdael's Hollandsche landschappen la ten steeds den indruk na van absolute, trouwhartige overgave. Men voelt, dat hij ontelbare malen langs die pittoreske duin wegen in Haarlem's omstreken heeft omge zworven, dat hy vaak en lang heenstaarde over de stille akkers, die zich uitstrekken naar den strakken horizon, waar de stad met $jn oude, hooge kerkgebouw flonkert in het bleeke zonlicht, dat het beeld der breede rivieren, der gryafe stranden met zijn ziel was saamgeweven. Hy, de miskende, zwygzame, hield van de natuur in haar eenzaamheid, in haar eentonigheid. Hij haatte 't volle en drukke, omdat niets hem 1.10 IJBOON SPERCIE-, SNIJBOONEN DOPERWTEN. rijker was dan de stilte. In zulke werken wordt de strenge Ruis dael innig, een innigheid, die des te dieper werkt, daar zy door den barschen ernst van z\jn natuur heen moest breken om tot uiting te komen. Zwijgende peinzer, zinnen de geest, die dieper voelde en teerder, dan de weekhartigen vermoedden! Vergelijkt Rromentin hem niet met de strenge stylis ten, de religieuse denkers, de sobere en waardige geesten van Port Royal? Nergens openbaart zich Ruisdael's stijl noodwendiger en inhoudrijker dan juist in die schilderijen, welke oogenschynlijk niet anders geven dan de natuur-getrouwe af beelding van een geliefd landschap. Zyn soms zeer minutieuse uitbeelding verliest zich nimmer in 't peuterige. Zyn weifelloos gevoel voor compositie verlaat hem niet, zelfs niet in werken, die spontane natuur studies konden zyn, zoodat hy tot in zyn kleinste concepties zyn architectonischen zin doet kennen en de meest intieme mo tieven in een sfeer van algemeenheid wist te plaatsen. Ruydael's groote sty'l verloo chent zich nooit. Als schilder van zee en strand staat hij boven de anderen van zyn tyd, maar is hy door een Jaap Maris en Weissenbruch over troffen. Onovertrefbaar echter blyft hy door zijn magistrale uitzichten op het land by Haarlem, streng onder den ontzaglijk welvenden wolken-hemel. In zulke werken is de ziel van Holland voor eeuwig uitge drukt'. Moeilijk kan men op soberder wyze zoo dichterlijk en zoo verheven zich uit- Toen het stoomschip „Europa" New-York naderde na de reis, waarop het de „Blue Ribbon" van den Atlantischen Oceaan ver wierf ywerd er een draagbaren kortegolf- zender aan boord gebracht om de muziek van de scheepskapel uit te zenden, terwijl het schip nog op zee was. In den New-Yorkschen dierentuin sloeg men eenmaal het voederen der dieren over om ze goed boos te maken. Daarna gingen de radio-experts met hun draagbaar zend toestel van de eene kooi naar de andere, om het geluid der dieren uit te zenden. Vooral het gebrul der leeuwen en tijgers en het trompetten der olifanten kwam prachtig door. Het duiken van een onderzeeër werd uit voerig beschreven, terwijl de daarbij voort gebrachte geluiden eveneens werden uitge zonden. Daartoe moet de onderzeeër met een kabel in verbinding worden gesteld met een schip op de oppervlakte der zee., dat een draagbare zendinstallatie aan boord had. Rotaryclubs in New-York en Australië hebben een „gezamenlijke bijeenkomst" ge houden, d.w.z. zij waren radiografisch met elkaar in verbinding. De Amerikaansche luisteraars uit alle deelen van het land kon den goed verstaan, wat er in de beide ver gaderingen werd gezegd en het was een vreemde gewaarwording, dat een afstand van den halven aardomtrek geen bezwaar was voor de rotarians, om precies tegelijk dezelfde liederen te zingen, alsof zy zich in één zaal met elkaar bevonden. De Amerikaan interesseert zich zoozeer voor de drooglegging, dat °°k dit genre van programma's zich van dit veelomstre den onderwerp niet los kan maken, 's Avonds laat kon men dan ook op een. mooien lentenacht hooren, hoe de radio- ingenieurs aan boord kwamen vnn een dranksmokkelaarsschip, dat buiten de ter ritoriale wateren lag en daar den kapitein interviewden. Hy bleek een vriendelijke en ontwikkelde man te zijn en gaf een inte ressante beschrijving van de wijze, waarop zyn clandestiene bedrijf werd gevoerd. Een van de meest dramatische en onge wone programma's blijft echter wel de uit- van het groote oproer in de gevan- REINE CLAUDES 50 ct. p. L. bi. KWETSEN 45 ct. p. L. b.l PERZIKEN 60 ct. p. L. bl. genis van den staat Ohio op 21 April 1930. Bij eeti dergelijk programma zijn voorbe reidende maatregelen natuurlijk buitenge sloten, zoodat men er slechts door een toe- valligen samenloop van omstandigheden de hand op kan leggen. In dit geval was er een microfoon met een draad verbinding naar een naburigen zender aangelegd om een uitvoering van het gevangenis-orkest uit te zenden. Toen eenige uren vroeg in den avond het oproer begon, waarby ten slotte 317 gevangenen gedood werden, ter- Zyn grootste schepping blijft wellicht zijn molen van Wyk by Duurstede, dit donkere, massale bouwwerk, machtig heerschend over de wyde wereld. Laag, ruim en rustig schuilen donkere boomen en huizen om het eenzaam gevaarte. Zeer stil breidt zich de riviervlakte uit naar den bleeken horizon, waar schepen zeilen. De grauwe hemel staat plechtig uit boven de verstilde natuur, Jacob van A'dam. H. J. Paris, Een merkwaardige opname van de Goudsche Brandweer op het Stadserf omstreeks I860. wijl 231 anderen brand- en andere wonden kregen, begaf een der gevangenen zich naar den microfoon en gaf daar een levetu dlge beschrijving van alles, wat er gebeur, de. Het geluid van het vuur was ook teer goed te hooren, want dit kwam tot op een afstand van nog geen 10 M. van den wcro- foon. De gevangene, die zich van dit alles niets had aangetrokken en uren lang voor den microfoon was blyven spreken, was tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens een dubbelen moord. Ten slotte nog eenige programma's uit den allerlaatsten tyd. Studenten van de Oxfor d-unlv ersiteit in Engeland en de Harvard-universiteit in Amema konden een transatlantisch debat voeren niet be hulp van de radio. Het 15-lander..program ma tea- gelegenheid van het Marcon.-jubi- leum in December j.l. is zoo bekend, dat w\j er wel niets meer van behoeven te zeg. gen. En dan heeft men kort geleden nog een uitbarsting avn de Kilauea (Hawaï- eilanden) uitgezonden. Het gerommel en geraas van de kokende lavapoel, welke een oppervlakte van 30 H.A. had en het op spuiten van de lava kon men goed volgen, terwjjl de omroeper op den rand van den krater een levendige beschrijving gaf van alles wat hij zag. (Nadruk verboden). STADSNIEUWS. GOUDA, 2 April 1932. Jubileum Nederlandsche Vereeniging ran Kaashandelaren. De Nederl. Ver. v. Kaashandelaren, ge vestigd te Gouda, bestaat in dit voorjaar 25 jaar. In verband met dit feit zal het bestuur der ver. op Zaterdag 16 April a.a. receptie houden in Hotel ,4e Zalm" te Gouda, tus- schen 3% en 5 uur 's namiddags, teneinde leden van de ver. en die van de aangesloten vereenigingen .alsmede verdere belangstel lenden, gelegenheid te geven hunne geluk- wenschen aan te bieden. Binnenvaart school te Gouda. De wintercursus 1931'32 van de Bin- nenvaartschool is weer afgeloopen. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat do belangstelling van schipperszyde zeer is toegenomen: het bezoek is vergeleken met den vorigen cursus met niim 100 rA gestegen. Door veel Goudsche schippers werden de lessen geregeld gevolgd. Hoe moeilijk dit dikwijls is, zal ieder kunnen begrijpen, die eenigszins met de ongere geldheid van het schippersbedrijf bekend is. Een bewys van de verhoogde belangstelling der schippers is wel dat men zoo veel mo gelijk Gouda als ligplaats kiest om de jon gens in de gelegenheid te stellen 's avonds de school te bezoeken. Thans is aan de school ook verbonden een leeraar voor het onderwijs dn behandeling van den motor. Het vakonderwijs aan de Goudsche schpol is nu volledig toegerust. De leeftijd der cursisten varieerde van 12 tot 41 jaar. De prachtige oefentocht met de Prinses Juliana, die zich tot in de Noord zee voor Domburg uitstrekte, was een waar dig slot van dezen mooien cursus. Eind April of begin Mei zullen vier cur sisten te Rotterdam examen doen voor di ploma's ingesteld door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Eigenaardig is dat alle vier voor een ver schillend diploma examen zullen doen en als merkwaardigheid kan tevens worden ver meld, dat één cursist een poging zal wagen het Havendiploma voor Rotterdam te be- Aanbevelend, halen. Voor dit diploma deden tot heden alleen bezoekers van de Rotterdamsche Bin- nenvaartschool examen, in 1931 werd 75 der candidaten afgewezen. Schippers, begrijpt Uw belang, stuurt Uw jongens naar deze school, waar alles wordt gedaan om hun vakbekwaamheid te verhoogen en een mogelijk tekort aan lagere schoolkennis op practische wyze, met weg lating van al wat voor Uw jongen over bodig is, wordt aangevuld. IN DIVERSE KLEUREN KLEIWEG 39 - TEL 2412 8RORT IN WP»TmjÜ«li. VOETBAL. Programma voor Zondag 3 April 1932. K.N.V.B Kampioenschap van Nederland. Vewsdain Veeodaan—Ajax. Eindhoven: P.S.V.—Feijenoord. Afdeel ing 1. Promotiecompetitie 3e klasse. Amsterdam; Watergiaaf smeer—Zand voort. I Af deel mg II. Promotiecompetitie 2e klasse. Haarlem: Gouda Promotiecompetitie 3e klasse. Rotterdam: St. Hooger—Hoek v. Holland. Gouda: Ülyiupia—Vriendenschaar. Promotiecompetitie 4e klasse I.eiden. G.8.V—V.C.S.T. (terrein A.S.C.). SchiedamSchiedam- Transvalia. Promotiecompetitie reserve 2e klasse. Gorinchem; Unitas 2—S.V.V. 2. Promotiecorópetitie reserve 3e klasse. Dordrecht: O.D.S. 2—R.F.C. 2. Reserve 3e klasse D. Alphen Alphia 2—Hercule» 2- Af deeling IV. Beslissingswedstrijd laatste plaats. Venol P«lei j er heide— BVV(.terrein V.V.V.) Om den Nederlandschen Voetbalbeker. 3e ronde. Gouda: Gouda—"Schmkelhaven. G. V. B le klasse. Gouderak 1—Moordrecht 2. Olympia 5—Haaafcrocht 2. Dilettant 1—Sohoomhoven 2. Promotiecompetitie 2e klasse. Nieuw er kerk 1—Dekkerkerk 2. 3e klasse A: Lekkerkerk 3—Schoonhoven 3. Gouderak 3—Woerden 3, 12 uur Bosk Boys 3—O.N.A. fi. 3e klasse B: Bosk Boys 4— Groeneweg 2. 12 uur. Ü.8.V. 6—Boek. Boys 6. Zwervers 3—Moeroapelle 2. terrein Maercapeltc Gouda fr—Boek. Boys 5j 11 uur. Hoogeschool voor Toegepaste Wetenschappen. Bijzonderheden over de stichtings plannen van een inrichting voor hooger onderwijs, die zal zijn inge steld op de praktijk. In een in de hoofdstad gehouden pers conferentie zijn aan een aantal persverte genwoordigers mededeelingen gedaan om trent plannen tot stichting in ons land van een Hoogeschool voor Toegepaste Weten schappen, welke plannen uitgaan van de Vereeniging „Neüerlamdsch Centraal l'vsti- tuut voor de Kennis van het Buitenland", in samenwerking met andere vereenigingen. In het bestuur der te stichten school heb ben zitting genomen Dr. E. E. J. Messing, Rotterdam, Dr. A. van Oven Jr., Dordrecht, secretaris* Mr. Dr. H J. Romeyn, Den Haag, penningmeester; H. B. Berghuys, Utrecht; Ir. E. H. Cabos, Rotterdam; M. M. Cohen, Amsterdam en Mr. Dr. G. J. Goed hart, Amsterdam. Het v/aren stemmen uit dit bestuur die er op weoen dat door zeer velen erkend wordt, dat de universitaire opleiding in ons land niet voldoet aan de eischen van het maatschappelijk leven. Vandaar dat er raison is voor zuiver wetenschappelijk on derricht, dat zal zyn ingesteld op de prak tijk. De Amerikaansche Universiteit en met name de Columbia University te New-York kan in dit opzicht als voorbeeld dienen. Uit het rapport van de commiasie-Aalberse ter zake van de R.K. Sociale Hoogeschool is duidelijk gebleken dat er behoefte bestaat aan sociaal onderwijs; tal van beroepen vragen voor de opleiding een wetenschap- pelijken grondslag. Het zijn deze en andere overwegingen geweest, die tot de plannen tot stichting van een Hoogeschool voor Toe gepaste Wetenschappen, een economische vak-hoogeschool, hebben geleid. Een zoo danige Hoogeschool wenscht de wetenschap niet in de eerste plaats ter wille van de wetenschap zelve te zien beoefend, maar ziet haar voornamelijk als belangrijk mid del tot verkrijging van voor de maatschap pij nuttige kennis; zij zal zich daarom bij de indeeling van haar onderwijsprogramma moeten richten naar de verschillende func ties in de praktijk, waaraan de verschillen de wetenschappen dienstbaar moeten wor- de« gemaakt. Indien de naam instituut ge kozen was, zou wellicht minder tegenstand overwonnen dienen te worden; met de schoeiing op den leest van het hooger on derwijs zal men echter de noodzakelijke samenwerking met en uitwisseling van pro fessoren en studenten in het buitenland kunnen verkrijgen, zal men het onderwijs op hoog peil kunnen houden en zal het last not least mogelijk zyn, een doctoraat in het leven te roepen, da,t de sluitsteen geeft voor hen, wier vooropleiding gelijk staat met die van de HJ3.S. A. Ook zullen, naar het voor beeld van Amerika, dan verschillende z.g. researchinstituten aan de Hoogeschool ver bonden kunnen worden. Men heeft gedacht drie faculteiten in het leven te roepen, kortweg te onderscheiden in een economiscb-taalkundige faculteit, een economisch-sociologische faculteit en een bestuursfaculteit, die de wetenschappen vereenigt, welke in het bijzonder geschikt *Ün voor toekomstige ambtenaren en ambtenaren in functie. Het voornemen bestaat, de H.T.W. te 's-Gravenhage te vestigen, zulks in ver band met de goede ligging van deze stad en met het feit, dat zy een internationaal centrum is. Het onderwijs zal gegeven worden tus- «chen 8 uur v.m. en 22 uur n.m., in ver band hiermede zal de studie aan de T.T.W. over semesters (studie-halfjaren) verdeeld worden, waardoor de verkrijging van vol doenden tijd voor eigen studie gewaarborgd .-%■* rl% van deze foto, zoowel als van zeer vele 1' en 2» klasse clubs krijgbaar voor slechti'|Q Door bijzondere overeenkomsten worden deze vermaarde waardevolle coü oons nu verpakt bij alle hieronder genoemde Egyptische, Amerikaansche en vtrginta Sigarettenmerken von oljerhoogst. kwaliteit en internat,and. reputatie, die in Nederland tegen populaire prijzen verkrMgbaar zijn, t.w.. t)/\ Afrkon ClgoroHa Ca. ltd., C«flr» Clysma No. 30 e«ypt. Mavrides Al«. S. Movrld«, Caïro Egypt. Maspero No. 2 ««»p«ro w.. caïro - egypt, Alma. Masporo Wrst ltd., Cairo - tgyP». North State trown Williamson Tobacco Corp. ^Export) Ud., Louisvillo, Kentucky, Gold Dollar Pirate. flag Bristol Three Bells. Viking Allen Olnter, Richmond. Virginia, U.S.A. V#.D. IiH.O. Witts, Bristol A lendee. W.0.6H.O Wills,Iristol 4 londen. W.0.6H.O. Wills, Iristol A londo*. 1. A P. Bell. Glasgow. lombert lutler, Englond. is zy zal opleiden voor het candidaats- examen ini economische wetenschappen, het doctoraal examen in economische weten schappen, examens ter verkrijging van academische diploma's voor de praktyk, van hoogere praktijkdiploma's voor bepaal de beroepen en takken voor het economisch sociale verkeer, zooals by voorbeeld voor den exporthandel eni voor examens, die bui ten de Hoogeechool worden afgenomen "an- wege den Staat of andere lichamen, bonden en vereenigingen. Het globaal overzicht vani het onderwys der H.T.W. omvat ver scheidene vakgebieden. By de plannen tot stichting dezer Hoogeschool heeft de ge dachte voorgaseten, dat het bekende plan van Prof. Kruyt niet snel is te verwezenly- ken, dat het doel veel vlugger is te bereiken indien men daarop rechtstreeks afgaat. Een en ander sluit niet uit dat by het slagen van- deze hoogeechool het plan-Kruyt geen redenen van bestaan meer zou hebben. Men bedenke due goed dat de methode der studie, getuige het doctoraal-examen wetenschappelijk ie; haar practische waar de zit eohter in de mogelykheid van keuze en combinaties van vakken en vakonderdee- len, in de specialisatie dus van de studie, zooals onze Universiteit ie niet geven kan. Zoo zullen o.m. mogelyk zyn hoogere op leiding tot economisch tolk en vertaler, tot export-agent, tot assuradeur, tot vakver- eenigingsleiders, tot hoogere ambtenaars functies, terwyl mede een hoogere opleiding voor de journalistiek een plaats in dit Plan is ingeruimd. Op de finamcieele zijde van de zaak wil len wU hier niet ingaan, onze bedoeling is slechts om in het ona toegemeten bestek belangstelling tie wekken voor dit plan, waarover in een door het bestuur sameiw gestelde brochure alle bijzonderheden te vinden zyn. Maar dat er behoefte bestaat aan een inrichting van hooger onderwys, dia, ingesteld op de praktyk, jonge mannen en vrouwen op de best mogelyke wijze wii wapenen voor den maatschappelyken strijd, die hen, vooral in deze tijden, wacflt wie zal het ontkennen? KERKNIEUWS. Vrijz. Hervormden te Boskoop. In de Remonstr. Kerk. Op den morgen van den Eersten Faasch- dag heeft de afdeelflng van de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden te Boskoop voor het eerst in dè Kemonstranteche kerk al daar haar godsdienstoefening gehouden zooals wij gemeld hebben zijn de vrijzinni gen geheel uit den Kerkeraad der Nederl. Herv. Gemeente te Boskoop verdreven en moeten zij zich met een ander gebouw be helpen. Er waren ongeveer een 200 plersonen aan wezig. zoodat het kerkje meer dan bezet was. Spreker was de heer W. H. van Loon. godadienstjieeraar te Voorburgj die zijn blijdschap ebover te kennen gat, dat het actieve bestuur der Boskoopsohe afdeel mg zoo spoedig reeds na het vertrek van dr. Glas, kon overgaan tot het houden van godsdienstoefeningen in vrijzinnigen geest. Hij wekte de aanwezigen op, trouw te bly ven aan het beginsel van Vrije vroomheid en sprak den wensch uit, dat de goede op komst* bij dezen eersten dienst niet zaA ver slappen, en zich in stijgende lijn zal voort zetten. Spr. beval de catechisatie» aan, die dr. J. F. Cannegieter uit Oudahoorn gere geld nog te Boskoop geeft, dank zij de vrij zinnige kerkvoogdij, in een der kamers van de „Groote Kerk". De tweede dienst van de Vrijzinnig-Her vormden is bepaald op 17 April, dan zal voorgaan ds. Vasser uit Kedichem, de se cretaris van de Provinciale afdeeling Zuid- Holland van die Ver. van Vrijz.Hervormden. Geref. Predikantenvergadering. Woensdagmiddag kwam in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de Geref. predikanten vergadering onder proesidium van prof. dr. F. W. Grosheide, iioogleeraar aan de Vrije Universiteit, bijeen. Na de gebruikelijke opening spreekt de voorzitter een kort woord, waarin hij wijst op de donkere tijds- oiiiistaridigliedendie ook het leven voor vele predikanten moelijk maken. Daarna j handelt hij over do taak van den dienaar des Woords om ook in zulke omstandighe den leidsman, voorganger te zijn; om dat te wezen moet hij zich onthouden van veel, dat voor anderen geoorloofd is. De voorzat ter spreekt den wensch uit, dot onder Gods zegen de vergadering moge bijdragen tot het bieden van steun bij het vaak moelijke werk. De huishoudelijke zaken, hierna aan de orde, hebben een vlot verloop en bieden geen bijzondere momenten, zoodat spoedig het, woord aan den eersten referent, prof. dr T. Hoekstra van Kampen, gegeven wordt, om te spreken over „Homiletiaohe exegeee". Prof. Hoeketra beziet zijn onderwerp on der drieërlei gezichtspunt, n.l. in de eerste plaats, dat Homiletische exegese „exegese" ie en 'dus d© H. Schrift hierbij de norm en blijven moet. Spreker geeft in dit ver- band verschillende practische opmerkingen ten Itoste. Voorts zet referent uiteen, wat onder homiletische exegese te verstaan is, n.l. de kunst om uit de Bohfffgegevens het bouwwerk van een preek op te bouwen, die strict schriftuurlijk is en blijft en toch een bouwwerk i», dat op de Schrift gebouwd wordt. En ten slotte geeft hij ptactisch aan welke de nuttigheid is van de homitetieche exegese voor de practijk van het ambt. Op het referaat volgde een geanimeerde discussie. iv, ai l »ioi er roAdvloog. k. Vmi welke illem wel niet Het koopje. door P. VAN DEN BROEK. Hoe laat denk je vanmiddag thuis te zyn, Willem? Verwonderd keek de aangesprokene op van zijA operatie op 't uiterst zachte eitje, dat hem dien morgen was voorgezet. Tegen vier uur, kind; pref «es even vroeg, of laat, als gewooniyk. 'k Zie niet in, waarom ik vandaag op de een of andere manier 'n uitzondering zou maken. En ook met, waaraan ik. de ear van die buitenge wone belangstelling te danken heb. Wees niet zoo kinderachtig, Wim. Vandaag wou ik je studeeri-amcr onder handen nemen. Als dan morgen de keuken gedaan is, is de schoonmaak gelukkig ach ter den rug. Gelukkig? -«v-Wees niet flauw, Wira. Voor geen geld, Emmy, 't Onderwerp is te afgezaagd... maar toch ieder jaar weer nieuw. Nou, 'k zal je niet ophouden. Reken op den gewonen tyd. Komt dat ge legen? Natuurlyk. Als je maar niet te vroeg komt. Dat maakt ons allebei zenuwachtig. En 't ergste is geleden; zonder kleerscheu ren, nietwaar? Je hebt je kranig gehouden. Tot van middag en veel succes! Zoodra haar man de deur achter zich gesloten had, riep Emmy de meid en met vereende krachten togen beiden aan 't werk op Willem's studeerkamer. Alles werd grondig onder handen genomen, 't Was de eenige gelegenheid om 't stof uit «He hoe ken en gaten in Willem's heiligdom te ver jagen. 't Heele jaar door verzette hy zich met hand en tand tegen stof-afnemen in de boekenkasten. Vooral die eene, met dat ouoerweteche houttmywerk was een doorn in Emmy's oog. De boeken stonden er, ge heel onbeschut ,dag in dag uit, al 't atof op te vangen, dat door de kamer roAdvloog. Die kast was 'n soort erfstuk. Vak welke tante zy was geweest, wist Willem wel niet precies; maar in ieder geval, hy had haar meegebracht uit z'n moeder's huishouden toen hy ging trouwen en die kast moest en zou eenmaal blyven, zooals zij gekomen was... Lomp, vol wormgaten, aonder be hoorlijke afsluiting tegen 't stof. Dien morgen vlogen de wolken stof het raam uit, dat 't een lust was. De rijen boe ken werden één voor één op een tafel ge zet, gereinigd en weer in dezelfde formatie terug gezet in de kasten. Ook de boeken uit de gebeeldhouwde kast kregen 'n beurt. Toen de kast leeg was, meende Anna, 't meisje, toch even van de gelegenheid te moeten profiteeren om haar 'n eindje voor uit te schuiven teneinde de ongerechtighe den in de ruimte tu&schen de achterzijde an 't behang te kunnen verwijderen. Met 'n forschen ruk tilde zij' haar op en zwaaide zy 't zware meubel 'n halven slag om. Tot opeens 'n geluid van splijtend hout, gevolgd door een doffen slag van den val van een stuk van den bovenkant van de kast, mé- vrouw opmerkzaam maakte op 't noodlottig gebeuren. Beiden stonden 'n oogenblik versteld. Ze ïaapten 't gebroken lystwerk op, pasten en legden de brokstukken naast elkaar. Ly- men? Geen sprake van, alleen 'n vakman kon 't doen. De kast werd weer tegen den muur ge£et en de boeken erin. Anna was geheel overstuur, niettegenstaande mevrouw haar herhaaldelyk verzekerde, dat 't haar evengoed had kunnen overkomen. Nauwelyks waren de boeken weer op hun plaats in de ongelukskast gezet, of de bel van dc telefoon riep Emmy naar de huis kamer Eenige minuten later kwam zy terug vp de studeerkamer. Meneer had op gebeld, deelde zy 't meisje opgewonden mee. V-oor zaken moest meneer twee dagen opeens de stad uit. Geen tyd om nog even aan te loopen. Wel ongezellig, maar nu hadden zy meteen de gelegenheid om die kast weer te laten lymen. Den volgenden dag verdween 't meubel van de studeerkamer en ging het huis uit Om nooit terug te komen. Zoo'n reparatie was peperduur en toch maar half werk, had de expert geadviseerd. Mevrouw doed verstandiger om den tweedehands meuocl- handelaar te laten komen. Misschien gaf die er nog een paar gulden voor. Dat soort menschen kent de adressen van de liefheb bers. Wat kon Emmy doen? 't Geschonden meubel laten staan tot Willem terugkwam en dan den storm afwachten? Of denzelf- den storm trotseeren en meteen het nare meubel kwyt zyn. voor goe<i? De keus leek niet zwaar. Twee dagen later, tegen 't vallen van den avond, hoorde Emmy den sleutel in bet slot van de straatdeur steken. Bly liep zij de gang in om Willem te verwelkomen. Maar wie had hy meegebracht? Zy hoorde hem spreken met een of twee mannen. Een zwaar voorwerp werd binnengedragen. Eer zij Willem had kunnen omhelzen, herkende zÖ 't... de gebeeldhouwde kast. Leuk hè, Emmy! riep hy vol vreugde. Ik zag by Van der Meulen, je weet wel, dien winkel in tweedehands meubelen, pre cies zoo'n kast staan als dat „erfstgk" op m'n kamer, 'n Beetje beschadigd, maar ook voor 'n prikje heb ik hem gekregen vijf tien gulden! 'rt Mooi „pendant" aan den an deren kant van den schoorsteen. I Dan heeft *t lymen twaalf en 'n halve gulden gekost, rekende Emmy bliksemsnel by zichzelf uit. En, noodgedwongen, legde zy op staanden voet, 'n volledige beken tenis af. Willem's liefde voor zyn vrouwtje werd op dat tragische moment op een zware proef gesteld, maar zy overwon glansrijk. (Nadruk verboden.) k

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2