NI IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho* 17934 Woensdag April 1932 71* Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, LSLZür....<..., BOSKOOP, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. .,Baas boven||baas 4 de Britsche regeering is thans verzon- uit an- HOOFDSTUK II Als de dagtaak volbracht is... (Wordt vervolgd). de daken. Op acht spoorlijnen ia het verkeer gestaakt Sir Geori mdeicnd. gaf 1 15 re£ 15 regt a gegeven had, itkamer. Een milliard francs voor do Donaulanden. Een Fransche conversieleening in voorbereiding. De reis van Stimson naar Europa. la^n. maar wandelde over boechpaden naar de heide, waar in groetp boomen het eenvoudige huisje mevrouw Drum stond, met ver van fiOlBSCHE COURANT BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Bankdirecteur gearresteerd. Wegens het smokkelen van deviezen. De mede-directeur van de zich in liqui datie bevindende bankfirma Imhausser Co., dr. Walther Imhausser, is gearresteerd is hij weg? vroeg Laura, die uiti het in een weele van kleurige bloemen bloeide. Ik cüacht wel. dat je met laat zou ko- iret. die de deur opende toen ■fde op het tuinpad hoorde. al naar je uitjge- hem genoemde moratorium heeft afgekon- digd. Men kan dan ook nu gerust aannemen, dat Stimson, die oorspronkelijk maar een dag of vier te Genève zou verblijven, zeer nauwkeurig poolshoogte in Europa zal ne men en zal trachten de stemmingen en ge zindheden in Europa te peilen, waartoe hij rijkelijk de gelegenheid zal hebben, daar te Genève de kopstukken van alle Euro peesene landen zjjn vergaderd mèt verte genwoordigers van andere werelddeelen, zoodat het niet noodig zal zjjn de verschil lende Europeesche hoofdsteden te bezoe ken. Misschien zal Stimson niet rechtstreeks met plannen inzake de schuldenkwestie voor déh dag komen, maar zal hij geduldig afwaditen, of de gedelegeerden der be trokken mogendheden zioh bij hem vervoe gen en hem hun voorstellen overhandigen. In dat geval heeft Stimson de schulden kwestie niet zelf aangesneden, maar heeft hy niettemin de bespreking ervan uitge- genoodzaakt dezen weg te bewandelen, omdat hij anders de ontstemming zou wek- welk de Amerikaansche regcering meer dan eens te verstaan heeft gegeven, uat zij geen nieuwe stappen behoort te onder nemen, voordat de Europeesche mogendhe den het onderling eens zijn geworden, wat de hoofdzakén betreft. Uit het bovenstaande volgt dus, dat de vraag, of aan Stimson’s a.s. verblijf te Ge nève groote politieke beteekenis moet wor den gehecht, inderdaad bevestigend beant woord dient te worden. Enkele Amerikaan- sche kranten, die geen blad voor den mond nemen, hebben er dan ook al uitgeflapt, dat het doel van Stimson’s reis ongetwij feld is onder meer den grondslag te leggen voor de a.s. onderhandelingen. Louter en alleen Z'Ön aanwezigheid lokt reeds het contactzoeken der anderen uit, zoodat hij officieel geen onderhandelingen voert of althans niet inleidt, maar practisch komt een en ander hierop neer, dat Stimson de inlichtingen en voorstellen van alle kanten zullen toestroomen. Eenmaal in het bezit van dit materiaal, zal hij in staat zijn Hoo ver zeer gedetailleerde uiteenzettingen te geven. men, zei Margar ze haar verlooft Moeder en ik hebben keken En nadat ze hem vent kus het ze hem m een kleine zit. Margaret Drum was een lang en slank meisje met ernstige bruine oogen en don kerblond haar, een blank geziditje en een zochten. gevoehgen mond. Evenals Perris maakte ze een rustigen. beheerachten in druk. Ton ze de kamer binnenkwamen, werd Perris begroet door een klein, tenger dame tje. die voor het open raam zat en een spelletje patience deed. Ze droeg een grijs zijtien jiipon waaruit een geur van lavendel opsteeg; op hgar overvloedig wit haar had •ze een kanten mutsje. Naast haar stond een wandelstok met gouden knop en een groote waaier van zwarte Spaanache kant lag op het tafeltje voor haar. Mevrouw Drum was «•en allerliefst klein dametje» en behalve Perns had niemand er een idee van hoe zelfzuchtig ze was. Hij zpu dat voor niets ter wereld aan Margaret hebben gezegd; dae verafgoodde haar moeder Mevrouw Drum, die Margaret altijd tot hard werken aanspoorde, was, tengevolge van het feit, dat zij erg verwend werd, dikwijle kribbig en lastig als een kind, maar Margaret schreef dat dan toe aan haar zwakke ge zondheid. Maar in werkelijkheid was die gezondheid heelemaaj niet zwakmevrouw Drum was taai., ofschoon ze er uit zag als «en g«knakte bloem En ze liet niet na haar voerders zyn begonnen. Dezen zouden geen losgeld hebben geëischt, en de baby zou binnenkort in handen worden gegeven van een der personen die namens Lindbergh on- derliandeligen voeren. Onlusten in St. John op New Foundland. Werkloozen bestormen het parle mentsgebouw. In de hoofdstad van New Foundland, St. John, waar reeds eenige weken geleden ernstige werkloosheid-onlusten plaats von den waarby de Minister-President door werkloozen mishandeld dreigde te worden, zijn? thans opnjeuw onlusten van veel groo- ter en ernstiger aard uitgebroken. Een menigte van 15.000 menschen heeft gisteren het parlementsgebouw en de regeerings- gebouwen bestormd. Een groot deel van den inventaris werd vernield en de meeste leden der regeering en de bijna geheele politie macht van St. John, die zich in het ge bouwencomplex bevond, werd bedreigd. De menigte barricadeerde het gebouw en ook gedurende den afgeloopen nacht hebben zeker vierduizend menschen het parle mentsgebouw belegerd. De ontevredenheid is ontetaan door de groote werkloosheid die op New Foundland heerscht en waartegen door de Regeering onvoldoende maatregelen worden genomen terwijl de uitkeering zeer onvoldoende is. Toen de Regeering liet mededeelen dat geen verhooging van de uitkeeringen kon worden verwacht, heeft men het regeerings- gebouw bestormd. Zoo goed als de gehpelt politiemaoht van St. John —werd gfcflnr- meerd. Er ontstond een gevecht tussefien de politie en de menigte, waarby de politie het onderspit moest delven en in het ge bouw vluchtte, evenals een aantal minis ters. Bij de schermutselingen met de politie werden 20 burgers en 5 politie-agenten ge wond, w.o. een politie-agent ernstig. ROEMBhnfe^ Groote overetroomingen. Ernstige schade en verwoestingen. De overstroomingen in geheel Roemenië hebben een rampspoedigen omvang aange nomen. Te Cluj (Klausenburg) is de geheele in dustriewijk overstroomd. De genie doet de grootste moeite om de bruggen in stand te houden. Verscheidene dorpen in het Szamos- dal zijn geheel verwoest; de huizen zijn door den stroom meegesleurd, het vee iS* verdronken en er zijn ook verscheidene menschenlevens te betreuren. Bijna alle bruggen over de Maramaros zijn vernield. Te Sighetul Maramuresului (Maramaros- Sziget) is het bij de ineenstorting van een brug tot een bloedige vechtpartij gekomen onder de vluchtelingen, die nog op het laatste oogenblik over de instortende brug wilden gaan. Te Chisinau (Kisjinef) .kam peert een groot deel van de bewoners op voordeel te doen met den indruk, dien zij niaakte! Lieve lokt. Trouwens: minister Stimson is wel j VMWWWV -“J «MlUdO Ut? «MHWSt<VUMllUS|| «VU WVft— -------v --- - ken van het Amerikaansche congres, het- l'renchard, den politie- (ommssaris ieer ^^7---- A dat I het departement antwoordde Perris peinzend. Hij*vindt dat hij met zijn millioenen minstens een graaf voor Laura kaai verlangen. Zij houdt van Arden, zei Margaret nog eens. en ik denk met dat zejnet een ander zou willen trouwen. Laura is een meisje dat heel goed weet wat ze wil- Bovendien is hij een aardige, hartelijke jongen, al ver doet hij erg veel tijd en geld met autosport. Maar heeft ze er met jou over gesproken? Zeker om bij Sir Gregory een goed woordje voor haar te Hoen? De jongeman lachte bij die gedachte Ik ben voor Sir Gregory niet meer dan een bruikbaar meubelstuk, zei hij .schouderop halend. Ik zal zoo vrij zijn om er met mét hem over te beginnen, ik steek mijn hand liever niet in een wespennest! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Naar het Fransche blad de Liberte meldt, zou Frankrijk een groote conversieleening aan de Donaustaten voorbereiden. Deze leening zou de Donaustaten mogelijk ma ken een omvangrijke saneering door te voe ren. Wat het bedrag betreft wordt vrij al gemeen van. een milliard franken gespro ken. Indien men Oostenrijk een nieuwe leening verstrekt, kan zulks slechts geschie den op voorwaarde dat opnieuw een finan- cieele controle wordt ingesteld. Het is thans de vraag of Weenen zich aan zulk een fi- j nancieele controle zal willen onderwerpen en of Duitschland zyn goedkeuring zal hechten aan een zoodanig voorstel. Dez« dagen zal de beslissing moeten vallen. 1 De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Stimson, zal Vrijdag voet aan boord zetten om in gezelschap van Davis, den financieelen deskundige der Amerikaansche delegatie ter ontwape ningsconferentie, naar Genève te reizen, v.aar hij vermoedelijk op 15 April zal aan komen. Het is de bedoeling van Stimson een paar weken lang deel te nemen aan de entwapeningsbesprekingen in de Volken- bondsstad. Het ligt in het voornemen van den Amerikaanschen minister binnen een maand weer in Washington terug te zijn. Moet er groote beteekenis worden ge hecht aan het vrij langdurig verblijf van Stimson in Europa? Van officieele Amen- kaansche zijde laat men het voorkomen, dat Stimson’s reis alleen verband houdt met de omstandigheid, dat de besprekingen ter ontwapeningsconferentie zoo langza merhand in een stadium zijn gekomen, dat de aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken van groot nut kan zijn, omdat er wellicht besluiten van vér strekkende beteekenis zullen worden geno men. Er is ook al de meening geuit, dat Stimson de kwestie dér politieke schulden aan de orde zal stellen. „Geen sprake van”, zegt het officieele Washington, maar offi- cieele verklaringen beantwoorden over het algemeen slechts af en toe aan de waar heid, zoodat de gereserveerde Amerikaan sche houding op het stuk der schulden ver moedelijk slechts voorgewend zal zijn. Men mag niet vergeten, dat verlfeden jaar de Amerikaansche ministers Stimson en Mellon zich eveneens op een voor Europa zeer, kritiek .tijdstip .in .Europa .bevonden Ook toen werd gezegd, dat de ministers niet beoogden belangrijke politieke stap pen te doen. Dit neemt echter njet weg, dat zij links en rechts hun licht hebben opge- stoken en den Amerikaanschen staatspre sident op de hoogte hebben gesteld van hun bevindingen. Het resultaat hiervan is geweest, dat Hoover het sindsdien naar De eerste en laatste liefde van vele menschen is de liefde voor zichzelf. feuilleton. Een Mysterieuze Geschiedenis. Naar het ^ngelsch bewerkt door .1. VAN DER 8LUY8. Nadruk verboden Ha! daar hebben we dien kleinen boos doener van een Freddy met eene catapult vogel» schieten Hè, Freddy, moet je eer pak slaag hebben, wacht! Ik zal je oen» Maar Freddy deed Laura en maakte- zich ijlings uit de voeten. Zijn vader gaf de jacht al sjioedig hijgend en puffend op n wandelde lanvzaam terug naar de bi bliotheek, terwijj mevrouw Cargoe onge merkt iiaar hitfs getrippeld was. terwijl haar broer Freddy poogde te achtervolgen. Toen Sir Gregory in hiüs gekomen was, bedacht hij met schrik, dat hij nog niet eeng voor het diner gekleed was; hij stoof de trap op en schold onafgebroken zijn kamerdienaar uit, terwijl hij bezig was met zijn toilet. Daarop ging hij naar beneden, teekende de brieven en stapte in de gereed staande auto, nadat hij eerst zijn hart had geluqht tegen den chauffeur. Toen de auto van den heer des huizee uit het gezicht was verdwenen, kwamen de velschillende familieleden opgelucht uit hun divers* »ehuilho«k«n te voorschijn. ENGELAND. lersch antwoord verzonden. De Valera bereid voor onderhande lingen naar Londen te komen. I Het antwoord van den lerschen Vrijstaat aan den. Er staat in dat het standpunt van den lerschen Vry staat is dat de eed uit de grondwet moet verdwijnen omdat dat zaak van binnenlandsche politiek is, die alleen den Vrijstaat raakt en niemand ders aangaat. Wat betreft de vraag van de afschaffing van de betaling der annuïteiten, daarover kon men nog eens onderhandelingen voeren. De Valera is bereid naar Londen over te komen om de argumenten uiteen te zetten voor het houden van de voor de grondbe lasting bestemde bedragen in de leracha schatkist. Het wetsontwerp voor de afschaffing van den eed zal 20 April a.s. ia het lersche par lement voorgesteld worden. OOSTENRIJK. Graaf Czernin. Graaf Czernin, de vroegere Oostenrijk- sche minister van buitenlandsche zaken, is gistermorgen te Weenen aan een hartver lamming overleden. Hy was juist 60 jaar geworden Ottokar graaf Czernin von Ghudenitz is in 1872 te Dimokur in Bohème geboren als telg van een der oudste Boheemsche ade lijke families. Hy studeerde rechten" aan de Duitsche universiteiten te Praag, maar sloeg na voltooiing dier studie de diploma tieke loopbaan in, waarbij hy het beheer zjjner uitgestrekte bezittingen niet ver waarloosde. In 1903 werd hy gekozen tot lid van den Boheemschen landdag, waar hy zich by de grondwetpartij aansloot. Hy was een vriend van den troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand, op wiens bijzonderen wensch graaf Czernin in 1913 de post van Oosten- ryksch gezant te Boekarest aanvaardde. Hy bleef aldaar tot eind Augustus 1916, toen Roemenië den oorlog aan de centrale mo gendheden verklaarde. Graaf Czernin stond in den Hongaarschen rijksdag aan heftige aanvallen bloot, omdat hij een land, dat door een Hohenzoilern geregeerd word, niet ten minste buiten den oorlog had kun nen houden, waarop het departement van buitenlandsche zaken te Weenen een rood boek het licht deed zi^n, dat een schitteren de rechtvaardiging vormde van Czernin’s beleid gedurende de drie moeilijke jaren en vooral gedurende de laatste kritieke weken te Boekarest. N4 het overlijden van den ouden Keizer Frans Jozef wenschte de jonge Keizer Karei een hervorming der Oostenryksche regee ring en de belangrijkste portefeuilles wer- mijn oude hersens nog "eens afpijnigen of er geen kans ns dat jullie gauw kunnen trouwen. Ik ben dol op een trouwpartij. Terwijl de oude-dame zoo doorbabbed.de, maakte Margaret het haar gemakkedijk,, waarna zij met Perris de deur uitging. Ik maak mij bezorgd over Laura Hom, begon Perria toen ze achter in dien tuon op eon hank waren gaan zitten. In verband met Theodore Arcton? vroeg Margaret. Ik weet dat Laura van hem houdt en hij van haar. Het zou een goede partij voor haar zijn,, want Theodore ia de eenige zoon van een baronet, due hij erft niet alleen veel geld, maar ook den titel. Sir Gregory kan er niets op tegen hebben, want hij is dol op titels. Ik geloof dit hij het hoogerop zoekt. struikgewas wa6 opgedoken. Is Gregory uitgegaftn? klonk mevrouw Cargoe's zenuwachtige vraag. Is vader d’r vapdoor? riep Freddy on eerbiedig. Deze jongeman had zoolang een onderkomen gevonden in het zomerhuisje. Sir Gregory i8 naar de club, kon Per ris hen geruststellen, en komt niet voor vannvond laat terug* onder verdenking van> het smokkelen van deviezen. De correspondentie van de firma is in beslag genomen. Men vermoedt, dat udt buitenilandsche deposito’s deviezen van Imhausser zyn gekocht, die in het buiten land geleverd zyn. W*afschynlyk zijn nog meer ondernemingen bij deze zaak betrok ken. De beslaglegging op het vermogen van Erich Maria Remarque. In verband met de berichten over maat- legelen tegen Remarque in verband met vermeende kapitaalvlucht wordt door zijn advocaat dr. Max Lion meegedeeki dat Re marque al sedert jaren in het buitenland vertoeft. Reeds in Mei Ï929 dus drie jaar geleden heeft hij hiervan de belasting autoriteiten op wettige wyze in kennis ge steld. Zyn tweede boek „De weg terug’’ is in hoofdzaak in het buitenland geschreven. Remarque heeft altyd de verschuldigde be lastingen betaald en de bewering, dat hij onvindbaar zou zyn is even onjuist als die, dat hy eigenlijk Kramer heet. VEREENIGDE STATEN. Het kind van Lindbergh. Definitieve onderhandelingen gaande? Majoor Schoeffel, aldus de Engelsche bladen, heeft voor zyn vertrek naar Schot land, in het geheim een bezoek gebracht aan Scotland Yard, waar hy eerst niet lord I gesproken en daarna met Ir hoofden ven t voor criinir.eeie zaken be sprekingen heeft gevoerd^ In verband met de aa»ko-nst Vhn majoor Schoeffel liep gisteren te Londen een sen sationeel gerucht, dat hierop neerkomt dat een kindje, in alle bijzonderheden gelijkend op dat van Lindbergh, aan boord was ge smokkeld van een passagiersschip, dat in het Noorden des lands was aangekomen. Intusschen wordt uit New-Yoik gemeld, dat Lindbergh thans rechtstreekscne onder handelingen met de ontvoerders van zijn kind voert. Visscherslieden op het eiland Cutty Hunk, in Massachusetts, berichten •tlI. dat hy daar met twee andere personen is geland in een rood amphibievliegtuig en inlichtingen heeft ingewonnen betreffende een jacht, dat onder de kust van liet eiland voor anker lag. Daarna steeg het vliegtuig weder op en cirkelde eenigen tijd boven het jacht alsof het een boodschap wilde laten vallen. Later zag men Lindbergh, die zyn huis te Hopewell, in New Jersey voor den eersten keer sedert de ontvoering had ver laten, in een auto naar zjjn huis terng- keeren. Lindbergh weigerde zich over zijn tocht uit te laten, die voet geeft aan de hardnek kige geruchten dat rumsmokkelaars de baby in een jacht of ander schip onder de kust vasthouden. In een New-Yorksch blad wordt verder gezegd dat Zaterdag definitieve onderhan delingen tusschen Lindbergh en de ont- Michael. bogroette mevrouw Drum hem met haar vleiende stem, wat ben ik blij om je te zienJe ziet bleek, Mste jongen zij streelde met haar oude, gerimpelde hand zijn wang erg bleek... Dat zal wel van de wanntp komen, antwoordde Perris, die uitgeput in een ne- fen stoei neerviel. Of is het weer die vn^esehjke man, mijn jongen? Zeg het maar gerust. rge was vandaag wel erg ver- Perris toe. Zie je. Dat daoht ik al. Ik heb het niet vaak mis. Hoe houd je het bij dien man uiL Michael? Hij betaalt je toch ook een schandelijk slecht salaris. Ooti. het i» mijn tijd nog niet gaf Michael bedachtzaam ten antwoord. Nadat mijns vaders zaken n.isgegaaiii zijn, heb ik het ook zoo moeilijk gehad en ik kan niet dankbaar genoeg zijn, dat ik in deze haven beland ben. Je bent een raadsel voor me. beweerde mevrouw Drum, ik heb twee menschen nog nooit zoo tevreden met hun lot gezien als jullie en toch heb je het geen van bedden gemakkelijk. Maar we hebben u. moedertje, zei Margaret, terwijl ze zich teeder over de oude danig heenboog en haar op het voor hoofd kuste. Mevrouw Drum lachte. - Ja. jullie ver wennen mij maar. Gaan jullie nu maar een eindje wandelen, dan kan ik mijn spelletje uitspelen. Leg een kussen onder mijn voeten en doe het raam didht. Ik zal Als de kat weg is, dansen de muizen. Maar hoe ze dansten zag Perris niet, want even na achten ging hij naar mevrouw Drum en haar dochter. Na den stormach- tigen dag. dnen hij met zijn opvliegenden meester had1 doorgpbracht, kwamen zjjn zenuwen tot kalmte toen hij (in den vredi- gen.'teoelen vroeg-zomeravond buiten liep. De maan wa8 nog niet op, rnaar ontelbare stenen schitterden aan den fluweeiig-don- keren hemel. ..Horn Hall” was in Hampstead gelegen. Het statige huis met de breede terrassen erom heen was omgeven door een groot park, waarom heen een hooge muur liep. Perns nam niet den weg door de oprij- wandelde over kronkelende een van den hoofdweg Heit was een sotulderachtig oud hui* met gewitte muren en een rieten dak. Da bssoakar liep dan kleinen tuin in, waar- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 1 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1