is ti huur HET CONGRES DANST CAREL KROPMAN B. Smits, Poelier Het Congres Danst REÜNIE THALIA THEATER AFZWAAIEN Motorboot en Autodienst Gouda-Alphen-Leiden-Delft LAATSTE BERICHTEN Beurs van Amsterdam. Groote Afslag Soepkippen Schouwburg Bioscoop - Gouda Een vrouw van eer Een avontuurlijke opdracht Gouwe 126 - Telefoon 3175 J. RODENBURG Voor da nieuwste modellan Slsppe hoeden naar Bij Ons de Oróötstc W Zia Etalage Prijsverlaging. toeneming van den Uuirtsehen kaasinvoer uit de genoemde landen aan de billijke prijzen o(. z»o men wil. aan de geringere koopkracht van het Duitoche volk moet worden toegeeclireven. Een beschouwing van het aandeel der landen, welker invoer in 1931 ie gedaald, leidt even overtuigend tot deze coocluaie. In onderzoek bij de regeering. Naar wij vernemen stelt de regeeruig op het ooganblnk een onderzoek un naar de mogelijkheid, om steunmaatregelen te tref- len ten behoeve van de varkenehouidferij. Proefritten op de lijn Leiden—Woerden- Utrecht. In verband niet de opvoering van de snelheid van de treinen op het baanvak Leiden—AVoerden—Ulreoht zijn dezer dagen proefritten gehouden. Het traject Leiden— Alphen werd afgelegd in 13 minuten. Thans doet. een sneltrein er 16, een Btoptrein er 20 minuten over. Het traject Alphen—Bo degraven werd afgelegd in 8 minuten (de eijlers van thans zijn voor een 10 min., voor een stoptrein 13 min.). Tijdelijke beperking invoer leestklaai Bij Kon. besluit is bepaald dat gedurende het tijdvak van 1 April 1932 tot 1 October 1932 de invoer uit ieder land verboden is van lee8tklaar schoenwerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de gemiddelde hoeveelheid welke van dat schoenwerk gedurende het overeenkomstige tijdvak der jaren 1930 en 1931 is ingevoerd. Met ingang van vandaag, den dag, waar op dit besluit in werking treedt, zal de in voer van die genoemde goederen slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege den minister van arbeid, handel en nijverheid af te geven vergunning. Uit geldt niet bij dnvoer van goederen, waarvan ten genoegen van den minister wordt aangetoond, dat zij vóór een nader door den minister te bepar Ion datum ten rechtslreeksohen invoer naar Nederland zijn verzonden. De molenaars en de Tarwewet. Een audiëntie bij de Koningin. Een depütatf© uit het bestuur van den Nedeiiandschen Molenaarsbond is gister middag ten paleflze Noordeinde door de Ko ningin ontvangen. Zij kwam de tusachen- komst van H. M. anroepen om te voorzien in den nood' der molenaars ala gevolg van de uitvoering van dó Tarwewet De deputatie bestond uit de heeren C. Bezel man Jzn Wiermgerwaard, en J. w. E. Schrijvers, Nijbroek Dezen verklaarden de tusschenkomsti van ti. M. te hebben in geroepen om te trachten, een wijziging van de Tarwewet te krijgen. Als gevolg van de voorgeschreven maatregelen zijn vede mo lenaars in groot» moeilijkheden geraakt en hulp «is dringend noodig. Naar hun opvat ting zon het wensehelijk zijn. de Tarweiwet te maken tot een accijnswet), waarbij de meedfabrlcage belast wordt. Uit de op brengst van dezen accijns zouden don de boeren geholpen kunnen wordlen. Hare Majesteit heeft, naar wordt gemeld, overweging van de argumenten van dien Molenaarsbond toegezegd. De Onafhankelijke Socialistische Partij. Het verzoek om toelating tot den algemeenen raad van N.V.V. en S.D.A.P. afgewezen. Gasteren is te Amsterdam een druk be- eochte vergadering gehouden van de hoofd besturen der bij het N.V.V. aangesloten organisaties, wanrbij tevens uitgenood ïgd waren vertegenwoordigers van de elf fede raties van bestuurdersbonden. in deze ver gadering is. zoo meldt het Volk. met 285 794 stemmen voor, 16.871 stemmen tegen en 11.907 stemmen blanco de volgende motjie De vergadering enz. kennis genomen heb bende van het verzoek der O.8.P. om toe lating tot den aigemeenen ra-da van N.V.V. en 8.D.A.P.. van oordeel, dat de samenwerking tus- schen N.V.V. r«n 8.D.A.P., welke in het verleden voor de positie en den strijd: der Nefierlandsclie arbeidersklasse van zoo groote beteekenis is geweest, ongewijzigd en onverzwakt moet worden bestendigd. van meening, dat in verband daarmee een wijziging in de samenstelling van den algemcpoen raad en de gehvesteljjke en plaatselijke raden ongewensoht is. beelunt het desbetreffend verzoek van de 8.O.P. af te wijzen en de bestuurdersbon den en gewestelijke federaties van bestuur dersbonden op te dragen .in overeenstem ming met deze uitspraak te handelen". Ook de tegen en blanco stemmende orga nisaties waren, aldu» het blad. niet voor samenwerking met dte O.8.P. Liberale Staatsparty De Vrijheidsbond. Rijkskieskring Leiden. Tot Voorzitter vair de centrale kiesver eniging van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond in den ïijkakieskrnig Leiden is gekozen de heer C. G. Roos. t<, Lek-ker- kerk tot 2de voorzitter de heer rar. A. N. Molenaar te Wassenaar, en tot secretaris- penningmeester de heer J. Beijen te Boele graven. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 April. Verwachting: Matige tot krachtige tijde lijk stormachtige zuid-westelijke tot noord- weseiyke wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken, met tijdelijke opklaringen. Waarschijn lijke regen met hagelbuien, iets kouder. De Plas „Elfhoeven" vrij! EERSTE KAMER. Defensiebegrooting aangenomen. Onderzoek naar eventueele commu nistische cellen bouw bij de Artillerie- Gwteravond! te half negen kwam de Eer ste Kamer bijeen. Gestemd, werd over de begrooiting van Defensie, welke met 29 tegen 14 stemmen werd aangenomen. Tegenstem den de vrijzinnig- en sociaal-democraten. Voorts werden zonjder hoofdelijke stem ming aangenomen de wetsontwerpen op het vesömigistelsei, de artillerie-inriohtingen en de kustverdediging. Bij dat voor de artille rie-inrichtingen deelde de Minister op een desbetreffende vraag mede, dat een ernstig onderzoek naar oommunistisohen callen- bouw aan de Artillerie-inrichtingen gaande is en dat het resultaat daarvan spoedig be- kend zal worden gemaakt. 459e NED. STAATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van Donderdag 7 April. H'.v-pe prijzen: ƒ200.—: 2990 ƒ100.—: 8071 Prijzen van ƒ30. 40 214 289 315 798 818 945 1820 1638 1718 1872 2334 2525 2618 2750 2925 3244 3560 3841 3916 4069 j 4153 -4481 4603 4733 4932 5129 5256 5519 5702 5929 6189 7049 7460 7522 I 8019 8045 8320 9137 9172 9293 9307 j 9358 9437 9499 9868 10072 10164 10196 10257 10269 10863 11545 11567 11742 12935 13323 13457 13785 13881 14081 14414 14577 14726 14983 15042 15365 15476 15533 15614 15699 15949 16712 16851 17433 17490 17580 17732 17776 18110 18213 18529 18662 18696 18728 19044 19226 19529 19650 19964 20102 20113 20651 20725 20823 20845 20901 20903 JJEMENGDE BERICHTEN. Mastloos schip in nood. In de haven van Schokland binnengesleept. Gisteravond on. zeven uur zijn de via- schers un.t De Lemmer, die waren uitgeva ren om hulp te bieden aan een mastloos schip, dat op ongeveer 8 K.M. ten Noor den van Schokland. rondd!reef, niet dit schip in de haven van Schokland terugge keerd. Het as gebleken te zijn een ijzeren zolderschuit, gemerkt-513. Er bevond zich niemand aan boord,, doch aan dek werd oen fiets aangetroffen, terwijl in de voor kajuit een gesloten koffer stond. Er stond eten uj^sen tafel in de voorkajuit.. Of er opvaremfen aan boord.waren kon niet wor den uitgemaakt. Bij informatie te Amster dam is komen vost te staan, dat de dek schuit eigendom is van de forma C. Schip per. wetlke firma van djön kapitein van een sleepboot inedcdeeJing heeft onfivangen, dat dë zolderschuit was losgeraakt tijdens den overtocht over de Zuiderzee, en deze op dat oogenblik onbemand was Het goedkoope varkensvleesch. Men schrijft uit het Westland aan de N. R. Ct. De zeer lage prijs van de varkens schept eigenaardige toestanden. De kostprijs van de varkens in het Westland is belangrijk lager dan de koeten van vervoer en slach ten tezamen. Voor een' goed geniest varken betaalt men ongeveer f 10. voor slachten en vervoer moet f 12.50 worden uitgqgeven. Tengevolge van dit verschil in prijs, neemt het clandestien slachtten dan ook hand over hond toe. Uitgeweken. Dr. Koch, alias L. Simons. Tegen den communlstischen propagan dist en geneesheer dr. Kocli. alias L. Si mons. die, volgens het Handelsblad, op boerenvergaderingen in blauwe kiel als boer vermomd, de landbouwer» ophitste, is eenigen tijd geleden een klacht ingediend wegens overtreding van art. 251 luis. W. v. Str. Naar aanleiding van deze klacht en het gevolgde onderzoek, schijnt,, aldus het blad, de grond dezer heer onder de voeten te iwarm te zijn geworden en heeft hij dë wijk naar het buitenland genomen. Het. De Reeuwijksche en Sluipwijksohe PUte- sen bij Gouda zijn een geliefd ontspannings oord voor watertoeristen en de plas „Elf- hoeven", met zijn schilderachtige omlijs ting van rietkragen en houtgewas, is daar van een der mooiste gedeelten. Deze p Las sen. behoorende tot de schoon ste natuurmonumenten van Nederland, worden druk basooht en vooraj sinds -ver leden jaar de Roei- en Zeiivereenignng ..Gouda" haar clubgebouw aan den 's-Grn- venl.roeksehen pias heeft uitgebreid, de toegangswegen naar de plassen zijn ver beterd. een parkeerterrein is de gemeente Reeuwijk aan d schen pla» het voormalige landhuis „Elf hoeven" heeft verbouwd en ingericht tot hotel, theehuis en restaurant, met bad- en zwcmgelegenheid en ediuitentiuis, is het STADSNIEUWS. De gemeente Keeuwijfc, die zich niet on aanzienlijke uitgaven heeft moeten getroos ten. om de plassen beter voor het water toerisme geschikt te maken, heeft getracht! voor die geldelijke offers een vergoeding te vinden door het maken van een verorde ning tot het heffen van een recht van ple ziervaartuigen voor het bevaren van den plag „Elfhoeven". De afd. Watertoerisme van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland en de Kon. V erlionden Ned Watereport-vereenigingem die vreesdën, dat hierdoor de belangen der water toer is te» zouden worden geschaad, richtten tot Oed. Staten van. Zuid-Holland een verzoekschrift, om igeen goedkeuring te verleenen aan deze gemeentelijke verorde ning. Deze poging om <fen plas ..Elfhoeven" vrij te maken hoeft suoces gehad, want naar aanleiding van het verzoekschrift is in ile raadsvergadering van Reeuwijk op nieuw de destijds vastgestelde verordening in bespreking gebracht, met gevolg, dat de Gemeenteraad heeft besloten, deze voor de jaren 1952 en' 1933 niet te doen uitvoeren. Hiervan asMÉennia gegeven aan den A.N. W.B. en de K.V.N.W.V,, met de mededoe- ling. dat de Baad echter gaarne een. bijdra ge zou ontvangen, tor tegemoetkoming an do vele kasten welke de gemeente heeft ge maakt. Aan dit verzoek om een geldelijke bij drage zal, in het belang van de watertoeris- ten, door beide organisaties worden voldaan en tengevolge van het onderling vriend schappelijk overleg zal nu de plas Elfhoe ven" in de eerstvolgende jaren gefieej vrij voor het watertoerisme zijn. Een mooi en verheugend resultaat, dat velen met vreugde zullen begroeten. Het vermiste meisje. De 18-jarige Elan Hannesen, uit de Eer ste v. d. Hoschstraat in Den Haag, die sedert Vrijdagochtend j.l. wordt vermist,, is. naar de Avondpost meldt, het laatst ge zien bij hel veer aan de Knfpfaan te Voor schoten. Zooala bekend, heeft Elsa Hannesen Vrij dagmorgen omstreeks half zeven haar wo ning ver Laten om, als gewoonlijk, voor het ontbijt een fietstochtje te doen. Het doel van deze tochtjes wa® zeer ver schillend. Nu eens fietste zij door het* Haag- sohe Bosch, naar Wassenaar of in de rich ting van Seheveningen. dan weer in de richting van Voorburg en verder. Vrijdag morgen schijnt het meisje, naar uit ver schillende verklaringen blijkt, laatst ge noemde richting fe hebben gekozen, waarbij zij om welke reden is niet. bekend zeer gehaast scheen te zijn Een jongeman heeft verklaard, een meisje van het signalement van de vermiste en blootshoofd; even na half zeven Vrijdagmorgen iin vliegende vaart te hebben zien fietsen op de Koningin Wal- helnnnalaan. op de grens van Voorburg en Den Haag Zij fietste toen in de richting Voorburg. Eenigen tijd later i» zij door ïeniand andere opgemerkt, fietsende langs den Vliet tusschen Voorburg en Leidschen- dam, in de richting Stompwijk. Ook te Stompwijk i» zij geweest. De knecht van het overzetveer aan de Knipiaan heeft verklaard, dat hij het meis je Vrijdagmorgen omstreek» hadf acht heeft overgezet van Stompwijk naar Voorschoten. hetgeen eveneens door con boerenarbeider is gezien. De vcerknecht. Van dei- Zijden, heeft het meisje -van het portret herkend. „Alleen haar haar", zoo zeide hij, ,.za.t anders dan op het portret", welke mededeehng klopt met de (werkelijkheid. Het was den man opgevallen, dat het meisje Zeer ^gehaast was. Nauwelijks had hel veer meW tien Vooreehotenschen kant aangelegd, oê zij sprong op de fiets en reed bet koolaschpad af. dat uitkomt op den grooten weg. Voorburg—Veur-Voorschoten —Leiden.. AI te goedgeloovig. De „Rijke" Nederlander te Esch- wei Ier. Op zeer geraffineerde wijze heeft een 32- jarige ongehuwde Rotterdammer in het stadje EscJiwleiier bij Aken gT0ote bedrie gerijen en oplichtingen gepleegd, meldt de ..Ms.". Door zijn deftig oprteden wist hij spoedig veler vertrouwen te wonnen oei allen geloofden zijn verhaal, dat hij een flinke erfenis had te verwachten ln een zaak kreeg hij bovendien een flinke betrek king. Hij huurde een mooi gemeubileerd verblijf in een villa, liet een badkamer van 1200 mark aanleggen, schafte de aller fijnste garderobe aan en de fijnste onder goederen. Taxi-chauffeura betaalde hij met beloften op de toekomst en hij iwiat géld van hen los te krijgen. Dezer dagen vierde hij eën grootsoh feest: het afscheid van het vrijgezellen-leven. Derlig personen) had' hij aan den feestmaaltijd genpodiigd. Thans heeft de politie he maangehouden. Tot dus ver is bekend dat de man zijn goedgeloo vige leveranciers voor 6000 mark heeft be drogen. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebracht. ^KERKNIEUWS. Jubileum Ds. Oldeman. Heden herdenkt ds. G. J. W. Oldeman. predinant bij de Rem Ger. Gemeente te Delft, den dag waarop hij voor 25 jaar al daar predikant werd. De jubilaris ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Gouda en de universiteit te Leiden. 5 Juni 1903 bevestigde rijn vader hem te Hoogeveen in zijn eerste gemeente. In 1904 vertrok kJb. Oldeman nqpr Dokkum. welke standplaats hij 7 April 1907 met zijn wisselde Hjj ia reeds Z het Delftsche gymnasium, oprichter van en leeraar in het godsdienstonderwijs aan de Delftsche school vereeniging, bestuurslid van de openbare leeszaal en van het On derling Middenstands ziekenfonds. Ook maakte ds. Oldeman deel uit van de ge meentelijke bioscoopcommissie*, was hij vele jaren lid van de afd. Delf* van deh Ned. Prot. Bond, lid van de Zondagsschool com missie. terwijl hij in vroeger jaren patroon was van l'ro Juventute en bestuurslid van de Vereeniging tot Steun, ln 1919 toen de Item Broederschap haar 300-jarig bestaan vierde, was da. Oldeman voorzitter van de aJgemeene vergadering kier Broederschap. Sedert 1921 is de jubifaris deskundige bij de examens H.B.S. 5-j. c. Ook op literair gebied bewoog de jubilaris ztoh. ln de» loop der jaren heeft hij dan ook op veld plaatsen voordrachten gehou den over Shakespeare. Ibsen. Dofstojefsky en 'J'olstoi. Voor 19 jaar richtte idr. Olde man in Delft een maandblad op „Geloof en Leven" dat hij nog redigeert. Zondag zal de G Oldeman een gedachtenisrede uit- GOUDA, 7 April 1932. Vrya. Chr. Jongerenbond. Propaganda-, bij' Gisteravond hield de afdeeling van de Vryz. Ghr. pagand komst. Gouda Jongerenbond een pro- in de groote zaal van In zijn openingswoord zeide de plaatselijk voorzitter, de heer van Broeke, daiti dezen avond waa belegd om de jongeren, die in groote getale waren ge komen, het werk van de V.G.J.B., en in het bijzonder het kampleven te leeren kennen. De afdeeling Gouda zong vervolgens het „Tot de taak van hoofd en handen' uit de V C J B.-bundel. Hierna hield de heer Ruud Boeke te Lei den, een propagandarede over het kamp leven van de V.C.JjC. Het doel van het kaanpeeren is sportief zijn, bruin worden en sterk, en diep in zich iets voelen opwellen van de vreugde om te leven. De V.C.J.C. beschikt over een aantal in de mooiste streken van ons land gelegen kampeerterreinen ale in Diever, op Texel en in Wolfhezen. Het grootste gedeelte van den dag wordt ingenomen door sport, zwemmen, voetballen, hockeyen, het maken van fiets- en wandeltochten en het zingen van kampliederen. Daarnaast zijn de inlei dingen, 's avonds door één van de leiders met een gezamelijke nabespreking in een van de tenten gehouden, over dingen uit het leven, voor elke mensch. Daardoor heb ben velen hetl leven beter leeren verstaan, meer begrepen van God. De eenheid van de kampen bestaat daarom ook in de geest, want hoe verschillend de avonden ook mogen zijn, de geest is overal hetzelfde. Spr. geeft vervolgens een overzicht van de verschillende soorten van kampen, als tenten-, stal-, trek- en waterkampen, en de indeeling van de jongens en meisjes daar in, naar leeftyd en ontwikkeling. Spr. besluit rijn rede, die door de jon geren zoowel als ouderen met belangstel ling werd gevolgd, met eenige amusante voorvallen uit vroegere kampen, en een op wekking aan de dezen zomer te houden kampen deel te nemen. Door de afdeeling Gouda werden voor de pauze nog eenige kampliederen en vroolyke volksdansen uitgevoerd welke zeer in den smaak vielen. De avond werd besloten met een tweetal films. De eerste gaf beelden uit de Beier- sche Alpen te zien; de tweede gaf het kampleven weer. Bovendien ontving iedere bezoeker nog een fraai geïllustreerd boekje: „Kampleven Zomer 1932". De V.C.J.B. is er in geslaagd een mooie propaganda-avond te organiseeren. De Geref. School Johannes Calvijnachool. In de ledenvergadering van de Geref. School voor L. en U.L.O. aan de Keizer- sltraat is beskoten haar den naam te geven „Johannes Calvyn". M Goudsche Christelijke Jeugd-Centrale. Een zeer geslaagde avond. I te volgen. Spr. wekte daartoe alle gen op, dit te doen en trouw te bleven aan j ons Vorstenhuis en met heilig enthousiasme ons mooie Volkslied te zingen. Hy ver. maande de aanwezigen en vooral de jon». 1 ren zich niet in te laten met den anti-mill. I taristiachen geest, welke volgens spr. in eel der bü de G.CJ.O. aangesloten organii schijnt te heerschen. Daama ging spr 'in dankgebed. Schouwburg-Bioscoop. De succesfilm „Het Congres danst". De Schouwburg-Directie maakt dat de suecesfilm „iHet Congres danst"' v af Vrijdagavond tot en met Donderdag 14 April in den Schouwburg zal worden ver- Morgeiuavond wordt geopend met galavoorstelling, Zaterdag zullen vier stellingen plaats hebben evenals De andere aivonden aanvang 8 uur des Zooals bekend mag heeten worden in „Het Congres danst" de hoofdrollen vervuld door de bekoorlijke Lilian Harvey, door Willy Fritsch, Conrad Veidt, Lil Dagover Voor meerdere by zonderheden raadplege men de betreffende advertentie. Goudsche Vereeniging voor Gezondheids. Hel» in de Paasehvacantile door dan schoolarts ingestelde onderzoek, in verband met de uitzending naar de geaondlieids kolome te Epe, heefl aangetoond, dat een groot aantal kinderen, die een uitzending dringend noodig hebbe». zullen moeten worden afgewezen. Daar nog enkele kinde- Men meldt ons: In de stampvolle zaal Concordia, alhier, hield de G.C.JX). op Woensdag 6 April j.l. een propaganda-avond. Ds. J. J. Simon las een gedeelte uit de Heilige Schrift en ging vóór in gebed. „De Schakel" opende de ry voordrachten met een aardige proloog, begeleid door het MandoLinegezelschap „Musica" dat verder op den avond nog verschillende malen aar dige muziek deed hooren. De Schakel voerde vervolgens het propa- op „De eerste klant", dat veel Een lid van de Gereformeerde Knapen- vereeniging „Benjamin" hield een inleiding getiteld „Jehova of Baal". In verband met een tamelyk lange pauze tusschen den vorigen spreker en het nog op te voeren tooneelatuk, werd deze leemte ge vuld door samenzang. Na eenige jeugdlie- deren door enkele jonge menschen gezongen werd het verzoek gedaan tezamen „het Wilhelmus" te zingen. Een tamelyk heftig incident was hiervan het gevolg, daar de pianist, een ehristien- aiïti-militairist, weigerde, op grond van prinoipieele bezwaren dit lied te begeleiden. Daarom werd dit zonder pianomuziek ge zongen. Ds. J. P. C. ten Brink protesteerde echter, toen daarna Gez. 221 zou worden gezongen waarvoor de pianist zich wel be schikbaar stelde voor begeleiding. Hy zeid« os; de zaal te zullen ver laten, indien de voorzitter hem niet een oogenblik het woord verleende. Ds. Simon weigerde Ds. ten Brink het woord, waarna deze met zyn echtgenoote de zaal verliet, om er na enkele minuten weder in terug te zullen de ouders eerst in den loop van de volgende weqk bericht ontvangen, of hun kind in aanmerking komt. Het volgend jaar zal deze omslachtige keuring komen te vervagen. Als regel zal dan de schoolarts aan de hand van de uit voerige gegevens, die hij van elk kind heeft, beslissen, wie in aanmerking komen voor kolonie-uitzending. Bij uitzondering zal de schoolarts nog afzonderlijk onderzoeken, de kindleren. die om die een of andere reden nog niet zijn onderzocht op het gewone periodieke schoolonderzoek. Bij dit periodiek schoolonderzoek stalt dr. Kroondijk op de kaart een afzonderlijke aanteekening. wanneer op medische gron den uitzending naar een gezoodheidakolonie zeer gewenecht is. üp grond van deze aan- teekenongen deelt de schoolarts mede, dat een jaarlijksohe uitzending van 400 Goud- solie kinderen noodig is. Hieruit blijkt, hoewel een stijging van 29 af 66 kinderen door de, G. V. v. (iezondheidskoloniên Uit gezonden kinderen op zich zelf heel mooi lijkt, nog velen thuis moeten blijven, die naar buiten moesten. Enkele vereenigingen stelden reede gelden beschikbaar, lutdn we hopen dat Vele zullen volgen. Gouda, een stad van 30.000 inwoners, zendt dit jaar in totaal ongeveer 10o kinde ren op niedflech advue® naar een gezond- heudakolome, het vorige jaar waren ar aan merkelijk m under. Dit moet en kan anders worden, terbosch te Epe, een koloniehuis, dat aan de strenge eischen van het «taatsboezaoht op de Volksgezondheid in alle voldoet, stond tot heden 47 yeken van het jaar ongebruikt. Dit huw, gelegen ui een groot dennenbosch, twaarvan 4 H.A. eigendom der Vereeniging is, moet minst den geheelen zomer .productief gemaakt worden tot. heil van de Goudsche jeugd, gezondmaking van de opgroeiende genera tie! Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel. Het Departement Gouda van de Nederl. I Maatschappy van Nyverheid en Handel j heeft in zijn gisteravond onder leiding van den heer J. G. Hupkes gehouden vergade ring een, korte bespreking gehouden het Antwerpen-Moerdyk-kanaal en de Tol linie met België in verband met de behan- j deling daarvan in de buitengewone alge- j meene vergadering dier Maatschappy, wel- I ke op 20 Febr. j.l. in den Haag is gehouden i en mede in verband met op het vraagstuk 1 van een tolumie betrekking hebben/de inge- Nu uit de mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer gebleken is dat de eerste twee jaren althans van een Antwerpen-Moerdyk- kanaal niets zal komen, werd geen uitvoe ring gegeven aan het aanvankelijke voor- nemen deze belangrijke aangelegenheid^ door een tierzake volkomen deskundige i» een groote vergadering te doen behande len, maar werd het bestuur gemachtigd zulks terstond t« doen, wanneer moch» blij ken, datl de Regeering voornemens zou zijn bjj de Staten-Generaal in te De ingekomen stukken betreffende het vraagstuk van een tolunie met België werden Dit ik een quaestie, dat deze niet in dit Departement door een Vervolgens werden nog eenige goed ge- slaagde tooneelstukjes en voordrachten l Ds. J. P. C. ten Brink, gereformeerd pre dikant sloot aan het eind den avond, waar- by hy het gebeurde memoreerde. Het moest spr. van heb hart, dat het veel leed heeft gedaan, dat een lid van een der christelijke vereenigingen weigerde het oude Wilhelmus te spelen, dit lied dat, aldus spr. gemaakt is in den hevigen strijd, met goddelijke inspiratie. Spr. heeft zooiets nog nimmer meegemaakt. Als wy Christus willen volgen, zoo zeide ten wy ten ajlen tijde bereid zijl troon, van Oranje te strijden en gehoor geven aan het bevel, den wordt het Vaderland te verdedigen. Onze vereeniging moet zijn een plaats voor de jonge mesischen om te leeren in alles te leven naar Gods' gebod en Christus in alles Waarschuwing. De Burgemeester van Enkhuizen waar schuwt tegen het aan knoop en van relatiën hem zeer de Mosselkade 12a, Leiden, die z g- Hol- hiedt óp afbetaling en daarbij koopbewijzen afgeeft. Deze aanbieding ge- herhaaldelijk onder bedriegelyke de aldaar Het Dubbeltjesfonds ten bate der R.K. werkloozen. Wat gedaan is - wat nog moet geschieden! Het R-K. Crisis-Comité heeft met zijn üubbeltjesfonds sands October 1931 een zoodanig bedrag ten behoeve van. de Goud sche R.-K. werkloozen weten bijeen te bren gen dat het mogelijk lie geworden, elke 14 dagen gaven in natura te kunnen bezorgen aan hen, die daarvoor in aanmerking kiwi den komen. R.-K. wertdoozen. Middenstan ders en Tuanders. In de maand October kon het Comité deze hulp veredhaffen aan 82 gezinnen met an totaal 380 gezineleden, de laatste maal werd de Paaschgave ver strekt aan 190 gezinnen, waarin totaal 918 gezinsleden. De hoeveelheden welke reeds werdten verstrekt, zijn belangrijk42621 pond voedingsmiddelen Om dit te bergen zou 4i wagon noodig zijn. Er zijn verstrekt: 3290 pond rijst». 1450 pond bruane boonen. 1140 pond erwten, 791 poind vet. 1762 pond vleeseh, 3228 pond busgroenten. 1600 pond brood, 993 pond bloem, 2280 pond kaas, 24550 pond aardappelen. 49o pond koffi, 187 pond thee. 247 pond worst. 48 pond boter. 565 pond suiker en pudding. Daarbij werd in verschillende speciale noodgevallen kleeding, dekking, eohoedsel gegeven. Voorts werd door retraite. Generale H Communie. Ontwikkehngsvergaderingen. moreeden en godsdienstigen steun verleeaiid. De tlfvenemlng der werkloosheid en de ge volgen van de crisis, die zich in andere ge zinnen in ernstige mate doet gevoelen, stelt het R.-K. crisis-comité voor de mioodzake- lijkhcid opnieuw een beroep te doen op tien zoozeer gebleken liefdadügheidszin der Goudsche katholieken om bij voortduring hun bijdragen te blijven offeren, tot de nood in de talrijke hulpbehoevende gezin nen zal zijn gelenigd. Het aantal orisis- gezinnen is meer dan verdubbeld1, zoodati krachtigen steun van hen. die nog wat mis sen kunnen, niet kan worden ontbeerd. Het Comité, waarvan voorzitter is Deken van Roóy. secretarie de heer J. C. van Vliet en penningmeester M. A. Engelhard. Crabethstraat 52. houdt zich voor meerde ren steun gaarne aanbevolen. Agenda. 8 April 8 uur Gebouw Daniël Jaarvergade ring Chr. Jongemannenvereeniging. 13 Anril Gebouw Daniël E.H.B.O. Cursus- oeffiing Dam#}. 16 April Bloempjesdag voor het Sanato riumfonds van het Nederl. Verbond van 13 April Soc. „de Réunie" Volksuniversiteit Goethe-avond. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDF Vrijgesproken. Door den kantonrechter to Schoonhoven is M. M. alhier wegens overtreding der Bouwverordening vrijgesproken. Wegens overtreding van de pdlitieveroretening in dezle gemeente is C. H. v. G. zonder be kende woonplaats door voornoemden kan tonrechter veroordeeld toti f 1.60 boete. E. H. B. O. In oen daarvoor gehouden bijeenkomst 'is door dr. Muller aan alle personen unt deze gemeeiHfe. die geslaagd waren voor het afgenomen examen in E.H.B.O. een diplo ma uitgeretkj. REEUWIJK. Geheime raadszitting over de waterleiding. De heer van Boeyen zal tegen woordig zijn. Vrijdag a.s. zal de raad dezer gemeente in geheime vergadering byeen komen ter bespreking' om Reeuwijk van waterleiding te voorzien. Het Ud van de Ged. Staten, de heer Van Boeyen, zal deze geheime verga dering bijwonen om den Raad in te lichten. Om elf uur cal een openbare Raadsver gadering plaats hebben over „Verhooging INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De polders Vettenbroek en Broekvelden Naar wordt gehield verkeert polder Broek- velden en Vettenbroek in fonancieele moei lijkheden. De polder, groot ongeveer 180 H.A., heeft veel tast van kwelwater, waar door iederen dag moet worden gemalen om het water op peat te houden. De Lasten rijn daaydoor tot f 73.- per H.A gestegen. De stroom daarvoor wordt geleverd door de lichtfabrieken te Gouda. Er was dezer da gen geen geld aanwezig om deze te voldoen. Naar verluidt is nu aan de Polder een maand uitstel verteend. Wanneer Rijk en provincie niet bijdragen ziet het er voor de landbouwers aldaar droevig uit. SCHOONHOVEN. Het Kantongerecht. Het Schoonhovensche Kantongerecht ge- raakt ontvolkt. Nauwelijks heeft de griffier afscheid genomen of des kantonrechters vertrek wordt aangekondigd. Het schijnt dat de regeering geen plan heeft in Schoonhoven een kantonrechter te benoemen en het kan maanden duren voor in de vacature van burgemeester en grif fier is voorzien, waarby het bovendien on zeker is of weder een jurist burgemeester zal worden. Het schynt in de bedoeling te Uggen van de regeering om het kantonge recht hier te laten waarnemen door een kantonrechter uit Rotterdam, zoodat we dan rijgen een reizend kantonrechter en een reizend ambtenaar van het openbaar minis- tone, met misschien ook een reizend grif- fier. Een gelukkige oplossing kan dat aller minst worden genoemd. Het is duidelijk dat voor een billijke en welbegrepen afwikke ling van kantongerechtzaken het wensche- luk is dat de kantonrechter kennis heeft van de bevolking, die hij moet beoordfielen. Die kennis van personen en zaken kan al leen verkregen worden als de rechter woont in het centrale punt waar de justiciabelen voor hem verschijnen en hij dus regelmatig met hen in aanraking komt. Een nieuwe Landbouwhuishoud- cursus te Gouda? Ja, ala zich een voldoend aantal meisje» aanmeldt. Op Donderdagmorgen 24 Maart j.l. was de nieuwe industrie- enhulahoudschool te Gouda ter bezichtiging opengesteld. Van deze gelegenheid is een zóó druk ge bruik gemaakt en over de inrichting dei- nieuwe school klonken zóóveel betuigingen van tevredenheid en goedkeuring, dat we ons wel moesten afvragen of het geen tijd wordt) om een nieuwen cursus te organisee ren. Een reden te meer hiervoor ligt in de omstandigheid dat eenige jongedames reeds naar de eventueele oprichting van een zoodanige cursus informeerden. Er zyn nu verschillende mogelijkheden: Ten eerste kan er een cursus worden be gonnen voor jonge meisjes, .die juist de la gere schooi overeenkomstig de leerplicht wet hebben doorloopen. Zoo'n cursus duurt twee jaar en wordt op 2 dagen per week gegeven. De vacantie valt in het drukst van het seizoen en duurt 8 weken. Het onderwijs omvat de volgende vakken: Eerste jaar: huishoudelijk werk, wasch- behandeling, naaldvakken, warenkennis, Voedingsleer, kaasmakerij, plantkunde en tuinbouw. Tweede jaar: costuumnaaien. koken, kin derverzorging, eerste hulp by ongelukken. Het lesgeld bedraagt 20. On- eo minvermogenden gratis. Ten tweed» kan een cursus worden op gericht voor oudere meisjes of vrouwen, 16 jaar en ouder. Een dergelijke cursus vormt in ééy jaar een afgerond geheel. Onderwij- wordt gegeven in: koken, voedingsleer, wa renkennis, landbouwkunde en kaasmakerij. Bij voldoende deelname kan in het Vol gend jaar een vervolgcursus gegeven wor den» waarbij behalve een uitbreiding van de reeds genoemde vakken, bovendien onder wijs gegeven wordt in eerste hulp bij onge lukken en kinderverzorging en opvoeding. Voor dezen laatsten cursus is het lesgeld per jaar 10.011- en minvermogenden gratis. Ie het aantal aangiften voor beide cur sussen groot, dan kan overwogen worden of hefc oprichten van twee cursussen mogelyk is. Het zal thans wel niet meer noodig zijn bovenbedoeld onderwijs bijzonder aan te bevelen. Immers zyn in een wijden kring om Gouda meisjes te vinden, die de reeds gegeven cursussen met belangstelling volg den en ieder voor zich propagandiste voor het landbouwhuishoudonderwys zijn gewor den. Wij bevelen de ouders der plattelands meisjes ernstig aan te overwegen of hunne dochters zich niet voor onze cursussen die nen aan te geven. Deze aanmeldingen kun nen geschieden by de hieronder genoemde adressen en worden ingewacht tot 13 Med a.s. De cursus vangt aan vermoedelijk in September 1932. Namens het bestuur der afd. Gouda van de Holl. My. van Londbouw: C. S1EWERTSEN, Secretaris, B. M. Singel 121. G. DEN HOED, Bergambacht. A. OSKAM, Bergambacht. Hg. BONGERS, Stolwijk. A. DOGTEROM, Ben. Haastrecht. A. STUURMAN, Bonrepas. A. SPRUIT, Jaagpad, Gouda. H. M. TEUNISSEN, La Rejjlaan 21. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda.' 7 April. Aangevoerd in totaal 2159 stuks, waarvan: 431 slachtvarkens. Vette 0.10—0.10, Londensche 0.07—0.09, Zou ters 0.090.10, alles per pond levend met 2% korting. 392 magere varkens 6—12; 1008 biggen 1.505.13 runderen 175—225 305 nuchtere kalveren 2—6; 1 graskalf; 4 schapen; 5 bokken en geiten 2—4, alles per stuk. Handel stug. Kaasmarkt Gouda. 7 April. Aangevoerd 238 partijen Laas. Prijzen le kw. m. r.m. 2124, 2e kw. m. r.m, 1820. Handel matig. BOTER. Aangevoerd 2187 ponden bo ter. Goeboter 0.45—0.50 per pond; Wei- boter 0.40—0.45 per pond. Handel matig. EIEREN. Aangevoerd 110.300 stuks. Kipeieren 2.00—2.40 per 100 stuks; Eend eieren 1.802.20 per 100 stuks. Handel willig. Graanmarkt Gouda. 1 April. Rogge 5.756.50; Gerst 7.00—7.75; Haver 7.00—7.50; Erwten 9.5014.00; Bruine boonen 8.0011.00 per 100 K.G. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eierveiling. 7 April Aanvoer 164.200 kipeieren. Prijzen: 56—58 KvG. 2.10—2.20; 58--60 K.G. 2.20—2.80; 60—62 KXJ. 2.30—2.40; 62—68 K.G. 2,403.00; Bruine 56—68 K.G. 2.10-3.40; Kleine eieren 2.00-2.10. Aanvoer 1380 eendeieren. Prijzen 1-50 2.60 per 100 attuks. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.00—5.30 Radiodtindier- koorzang van Jacob Hamel 5.30-5.45 Gra- inofoonniuaiek5.45—6.30 Het Omroeporkest o 1, v Nico Treep; 6.30—7.00 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00-7.30 Omroepor kest 7.30—8.00 En gel scli e les voor begon- ners door Ferd1. Fry8.01—3.15 Gramofoon- muauek; 8.15—10.30 Uitzending uit het Con certgebouw. Amsterdam. Het Concertge bouw-Orkest o. I. v dr. Willem Mengel berg en Maurice Ravel. Soliste Marguérite Long. piano. 10.30—10.46 Va« Dlias 1045— 11.00 Gramofooninuziek11.00—12.00 Dans muziek uit het Carltoci-HoteJ. Huizen 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd6.45 Cello-reoital door Bram He- merik. Aan den vleugel Dorothy Geratel 6.45 Knipcursus7.00 Vragenhailfuurtje 7.45 Ned. Ghr. Persbureau; 8.00 Afgestaan. 9.00 Ouderuurtje 9 30 Zang Stephen Jan- sen's Dames-Ensemble. In de pauze van 9.50—10.00 Vaz üias. 11.00-11.30 Granto- foonplaten. DKAADLOOZË ÜIÜJNST. De roofoverval te Schipluiden. Straffen van 10, 7 en 5 jaar ge- De llaagsciie rechtbank heeft iueden uit spraak gedaan in de zaak van de verdach ten van den bekenden roofoverval in liet kantoor van de Coop. Centrale Boerenleen bank te Schipluiden* gepleegd in den avond van 17 Nov. j.L De keilner D., hoofddader, werd veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf, eisch 12 jaar. De meubeluiakef L. tot 7 jaar gevan genisstraf (eisoh ook 7 jaar), de havenar beider Siuion tot 5 jaar gevangenisstraf (eisoh ook 5 jaar). Mej. B. werd .wegens heling veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf (eiech 2 jaar wegen» medeplichtig heid en heiing), De boerenarbeider v. H. werd vrijgesproken van die henf ten laste gelegde uitlokking van het misdrijf (eisch wa» 2 jaar). De Staalt veroordeeld om aan de Vara een schadevergoeding te betalen. DEN HAAG, 7 April. De 4e Kanier dfer llaagsciie rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de bakende procedure tusschen de V.A.R.A. en den Staat inzake de afbre king door de Radjo-Controiecommissie von de radio-rede van den heer Zwartbroek. het vorig jaar te Leiden gehouden. De rechtbank verklaarde deze afbreking onrechtmatig en veroordeelde den Staat om aan dg .V.A.R.A een nader bij staat op te makeC bedrag aan schadevergoeding te be talen. 1 WISSELKOERSEN. 6 April. 7 April. Officieel. Londen 9.37 9.37 Berlijn 58.56 58.57* Parijs 9.74J 9.74* Brussel 34.57J 34.60 Zwitserland 47.94 46 06 Weenen 35.25 35.25 Kopenhagen 61.25 51.25 Oslo 49.- 49.— Stockhol m 60.10 49.75 New-York 2.473 2-46** Nietvofficieel. Praag 7.33 7.33 Madrid 18.70 18.70 Milaan Beu 12.773 reoverzicht. 12.75 in Wallstireet diie de tijd geleden kon- 1 enkele wéken teniet zijn stempel op de >rmde De flauwe koerswinsten, die den worden behaald deert, drukte h< Europeesche geen uitzondering tijd bestaande reactie zette lieden verder voort. Do.daling w%.*lgameon en gezien de recente verliezen was zij vrij belangrijk. Op de industrie-afdeeiiyg ontstond eenige be weging in Unilevers, die wederom van de zijde der speculatie aangeboden waren en 4 pel. verloren. Ook de datung in Aku's hield aan, en deze liepen tot 21 pet. terug. Philip» verloren 5 pet-, alleen Aocoueti»k boden .weerstand, Petroleumwaarden waren zwak. Koninklijken zagen zich een viertal procenten ontgaan en ook verschillende andere potroleuniwaerden golden Lager. In dit verband dienen Algemeene Exploraties gem enforced, die 5 pet. verloren. Suiker waarden waren wederom aangeboden. Mijn- waanden waren prijshoudend. Op de scheep- vaartafdeeling openden Scheepvaart Unie flauw, doch later trad een licht herstel ran. De Yankoamarkt kon nog iets verbeteren. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd: A. C. D. GELIJNS «B ANNIE C. W. HEIJ. 's-Gravenhage, de Sillestr. 145. Gouda, Regentesseplantsoen 9. 7 April 1932. OntvangdagRegentesseplantsoen 9 Zondag 10 April van 341/2 uur n.m. hoek Gouwe en Turfmarkt. Huur prijs f 32.— per maand. Te bevragen Vfartenssingef 66. Nrsontn- en Btdrfjfsauto's IN HUURKOOP. Nieuwe en prima gebruikte wagens in pryzen van 500.tot 3000.—. Met dit nieuwe, gemakkelijke ver- huursysteem, hebben wy veel succes Bonafide personen, beschikkende over goede referenties vragen aan (endei opgave van direct beschikbaar bedrag en grootte der maandelijksch beta lingen) onder No. 1344, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. Discretie verzekerd. 20 panklaar 50 cent per pond. Spieringstraat 5!— Telefoon 2555. TELEFOON 3230. Van VRIJDAG 8 APRIL af brengen wij het grootste succesfilmtverk van dit seizoen LILIAN HARVEY WILLY FRITSCH CONRAD VEIDT LIL DAGOVER e.a. Dit alles overtreffende MILLIOENENWERK, onder regie van ERIK CHARELL, en geïllustreerd met de heerlijke Weensche muziek van WERNER R. HEYMANN is een operettefilm, welke een onvergetelijken indruk op iedere bezoeker maakt. „DAS GIBT'S^ NUR E IN MAL, DAS KOMMT NICHT WIEDER" en „DAS MUSS EIN STUCK VOM HIMMEL SEIN" zijn de twee groote schlagers uit UITGEBREID VOORPROGRAMMA, o.a. DE VOETBALWED STRIJD BELGIë—HOLLAND TE ANTWERPEN. LAGENDAAL'S DOELPUNTEN VEREEUWIGD!!! Toegang voor eiken leeftijd!!! Geen verhoogde prijzen!!! Aangezien dit filmwerkwegens het; enorm aantal; aanvragen uit andere steden slechts één week voor Gouda gereserveerd kan blijven en wjj iedereen in de gelegenheid willen stellen dit filmwerk te komen zien, hebben wij gemeend de volgende bijzondere maatregelen te moeten nemen: VRIJDAGAVOND 8 UUR GALA-VOORSTELLING. ZATERDAG 3 VOORSTELLINGEN, AANVANG 3.30, 6 uur en 8.15. ZONDAG 4 VOORSTELLINGEN, AANVANG 2 uur, 4 uur, 6 uur en 8.30. MAANDAG-, DINSDAG* en WOENSDAGAVOND één VOORSTELLING, AANVANG 8 uur. DONDERDAGAVOND ONHERROEPELIJK LAATSTE VOOR STELLING AANVANG 8 UUR!!! HET PLAATSBESPREKEN BEGINT DONDERDAGMORGEN 11 uur en verder iederen dag van 11» uur af. Wij raden U dringend aan uw plaatsen TWEE DAGEN VOORAF TE BESPREKEN dat voorkomt teleurstellingen. Gratis fietsenstalling. Parkeerterrein voor auto's en autobussen. Organiseert voor bezoekers uit de buitengemeenten „Congresbussen". Autobusondernemers verleenen gaarne hun medewerking. U kunt dan tot voor de Schouwburg-Bioscoop worden gebracht en na afloop -worden afgehaald. 150 presenteert van VRIJDAG t.e.m. WOENSDAG de grootste en nieuwste Duitsche militaire klucht (RESERVE HAT RUH) met een overgroot aantal bekende Duitsche filmartisten, o.a. PAUL HöRBIGER als de domste van de heele compagnie. FRITZ KAMPERS als de branieschopper. LUCIE ENGLISCH waar iederaen verliefd op wordt. Ei- zullen tranèn rollen van het lachen, natuurlijk een zoo komische film als AFZWAAIEN is een weldaad. Toegang voor iederen leeftijd. WOENSDAG MATINEE. 60 GOUDA TELEFOON 2027. Van VRIJDAG 8 APRIL t/m MAANDAG 11 APRIL PREMIèRE der groote Metro Goldwvn-Mayer-Productie GRETA GARBO. de grootste tragediënne van het witte doek en JOHN GILBERT de ideale minnaar in: Een zeldzame film van een zeldzame vrouwenfiguur. REÜNIE BELOOFT!!! REÜNIE DOET!!! REÜNIE BRENGT DE GROOTSTE FILMWERKEN!!! Tweede HoofdfilmDe sympathieke Metro-Acteur TIM MC COY in Een film van buitengewone actie en amusement. PRIMA MUZIKALE ILLUSTRATIE DOOR ONS ORKEST. Gratis Fietsenstalling. Toegang 14 jaar. Gewone prijzen. Aanvang 8 uur, Zaterdags vanaf 6 uur en Zondags vanaf half 4 Doorloopende Voorstellingen. WOENSDAG 2 UUR GROOT MATINEE voor eiken leeftijd MET EEN SCHITTEREND PROGRAMMA. Wij bezorgen ook Uw kleuters een amusante middag. HET IS EEN METRO GOLDWYN-MAYER-PROGRAMMA. GA NAAR REÜNIE! IEDEREEN DOET T! 2 x daags Vertrek AUTO 9 uur v.m. Vertrek MOTORBOOT 2 uur n.m. Neemt goederen mee voor het geheele Westland, ook voor Lisse, Hillegom, Haarlem. 40 Goederen die per auto vervoerd worden, worden denzelfden dag nog bezorgd Vergeet nimmer op Uw bestellingen te vermeldenPer J. RODENBURG.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2