SCHOONMAAK VAN BURK is tt huur Firm 1.6. m Irtinip 65d 5ct ASPIRIN LEKKERE KOFFIE Brieven uit de Hofstad. Veilige en Economische KASTPAPIER KASTRANDEN - PUNAISES - BOEKHANDEL De vader der telegrafie. De Pereboom der Stuyveaants. WIJ HANDHAVEN STEEDS Vleesch- Vleeschwaren Slagerij A. J. SPOOR JtE5 öet BETER EFABRIEKEN VE-DELFT VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE SPECIAAL AANBEVOLEN G R O E N M E R K 40 Ct. p«r halfpondspakje B L A U W M E R K 35 Cf. per halfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Cf. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Cf. per halfpondspakje FAKKEL KOFFIE 24 Cf. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER den hebben het meegebracht dat de bezet ting toch permanent is geworden. fliana ia het bestuur over Egypte in Egyptische handen, ook de zoo belangrijke zorg voor de irrigatie. Wat het laatste be treft kon Engeland des te gemakkelijker toegeven, naarmate in den Soedan door de afdamming van de twee Nijlarmen boven Karthoem de groote irrigaties erken hun voltooiing naderden. De economische toestand. De landbouw is in Egypte het hoofdmid del van bestaan en is afhankelijk van de mogelijkheid om het Nylwater voor de be vloeiing te gebruiken. In tijden van hoog water berekent men het vermogen van de rivier op 10.000 kubieke meter per seconde; in normale tijden daalt dit getal tot pl-m. 4000 kubieke meter per seconde, met dien verstande dat het van Januari tot Juli ge leidelijk afneemt en in de maanden Mei- Juli niet voldoende is voor de behoefte van den Egyptischen landbouw. Zoo is men ertoe gekomen de stuwdammen bij Assoean (1902), Esneh, Sioet (1902) en Kalioeb (in de delta) aan te leggen. Men bereikt met deze dammen een gelijkmatiger ver deeling van het water gedurende het ge- heele jaar. Door de stuwdammen is men in staat verscheidene oogsten per jaar te ver krijgen. Op sommige plaatsen zijn speciaal ten bate van de suikercultuur moderne pompstations gebouwd. Een en ander brengt mee, dat de Egyp tische landbouw hoe langer hoe meer op den modernen Europeeschen gaat lijken; men past bemesting en vruchtwisseling vooruitstrevende gebieden landerijen beurtelings braak De voornaamste landbouwgewassen zijn ten eerste wintercultures, die in het voor jaar worden geoogst: tarwe, gerst, boonen en klaver, en ten tweede de zomercultures, waarvan de oogsttijd in het najaar volt: rijst en katoen. De rietsuikercultuur gaat door de toene ming van den katoen-aanplant achteruit, liet hoofd-exportartikel is katoen, waarvan de voornaamste afnemers zijn: Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten van Amerika. Nederland voert in hoofdzaak in: chemische producten, parfuroeriën, metaal waren en textielgoederen. Door de algemeen heerschende crisiB wordt ook de uitbreiding van de Egyptische •welvaart belemmerd, doch in normale om standigheden beschikt Egypte in ruime mat© over de hulpbronnen om zich tot een economisch krachtigen staat te ontwikkelen. (Nadruk verboden). MCXXI. Het nieuwe stadhuis. Zou het nu heusch weer misloopen met den bouw van een nieuw stadhuis? Alles staat door de jongste mededeelingen van den Minister van defensie op losse schroe ven, zóó zelfs, dat aan de ontwerpers van een plan mededeeling is gedaan, dat zij voorshands maar van den arbeid moeten afzien. Het is dan ook wel een ingewikkel de geschiedenis. Over het terrein waarop een nieuwe kazerne moet komen is men het nog op geen stukken na eens en als men het eens is moet de kazerne nog gebouwd worden en dan als die gereed is komt het Alexanderveld terug aan de gemeente en kan over den stadhuisbouw gedacht wor den. De gemeente heeft indertijd dit terrein aan het Rijk in bruikleen afgestaan zoolang daarbij «ie kazerne zou bestaan. Zij zit dus gebonden en moet maar afwachten tot het Rijk belieft op te breken. En het is te be grijpen dat het Rijk geen haast maakt, want de tijd is er ook niet naar om gelden aan te vragen voor een nieuwe kazerne. Het kon best wezen dat de Staten-Generaal heelemaal niet van plan waren de gelden daarvoor beschikbaar te stellen, nu op alles bezuinigd moet worden en misschien defen sie in de eerste plaats nog menige ader lating zal hebben te ondergaan. Het nieuwe stadhuis hangt dus weer aar dig in de lucht en men behoeft geen pessi mistisch profeet te zijn om te voorspellen, dat er nog wel tien jaar heen zal gaan eer het er is. Als het komt op die plaats! Want naarmate het langer duurt met de voorbe reiding is de kans groot dat men een of ander nieuw plannetje ontwerpt, dat aan hang krijgt. Toch lijkt ons het plan- Alexanderveld het beste, omdat daar al thans ruimte is, die midden in de stad ligt. Aan den anderen kant is eenig uitstel met het oog op de gemeente-financiën ook niet zoo kwaad. Op het stadhuis zal men zich nog wel eenigen tijd weten te behelpen. De annexatie >an Voorburg en Rijswijk. De kwestie der annexatie van de gemeen ten Rijswijk en Voorburg is weer een stapje verder. Er zyn uitvoerige pleidooien gehou den voor Gedeputeerde Staten. Nieuws is daar uiteraard niet te berde gebracht: het ging om allerlei details. Hebben die ge meenten een eigen sfeer? Och, uiterlijk nog wel wat. Ze hebben een eigen centrum maar de menschen die er wonen zijn echte Hagenaars. Wat het resultaat van al die pleidooien zal z\jn ,is nog niet te zeggen; het zweeft nog maar. Gedeputeerde Staten die deze zaak ten tweede male entameerden, zullen nu wel niet voor doorzetten terugdeinzen. Maar dan zyn de Staten-Generaal er nog en het is niet zoo heel zeker, dat die een annexatie zullen aanvaarden, alhoewel tot nu toe iedere samenvoeging van gemeenten meest grif aanvaard is. Eenmaal is die toch on vermijdelijk en uitstel kan nooit afstel zijn. Het is overigens heel stil in den Haag. De maand April is een overgang van hét winter- naar het zomerseizoen. Verschillen de aantrekkelijkheden zijn in wording, w.o. de Indische tentoonstelling wel het voor naamste punt zal zijn. Geleidelijk ziet men de gebouwen verrijzen en het belooft van den buitenkant gezien, heel wat. Geen Congressen. Veel congressen zijn er tegen de zomer maanden nog niet aangekondigd. Daarmede zal het dit jaar wel niet hard gaan. Inter nationale zullen er stellig weinig zyn, want de toevloed van deelnemers kan niet groot worden. Een stille zomer zal het worden, gelijk trouwens de hotelhouders ook ver onderstellen. Een dergelijk seizoenbedryf lijdt wel heel zwaar en de bevolking op Scheveningen ondervindt er ook de gevol gen van. Heel wat postjes en baantjes zijn er andprs altijd in dit bedrijf en menigeen was er die in vier k vyf maanden daar z\jn kostje voor het heele jaar ophaalde. Ook dat zal niet zóó zyn en dan ziet de daarop volgende winter er altyd Bomber uit. Met de visschery gaat het maar slapjes en daarin valt ook niet veel te verdienen, otpdit de prijzen laag zyn. Altyd werkt een slecht seizoen in Sche veningen heel ver door en zelfs de gemeen telijke schatkist ondervindt het zoowel door daling van inkomsten als door stijging van uitgaven voor ondersteuning aan hen, die te weinig hebben verdiend aan het bad-sei- zoen. Maar ook andere gedeelten van de bevolking, de leveranciers aan de hotels, hebben er schade by en hun financieele draagkracht wordt ook daardoor vermin derd. Er is wel eens gezegd dat Scheveningen feitelijk niet zooveel beteekent, uit een fi- nincieele oogpunt, voor den Haag. Het is moeilijk na te gaan, want er zouden aller lei factoren zyn, die niet aanstonds in geld zyn te taxeeren. Wat is de waarde der at tractie die zoovelen ook naar den Haag brengt omdat Scheveningen er aan verbon den is. Den geheelen zomer door trekken lange rijen dagjes-gasten, zoowel kinderen als volwassenen door de Haagsche straten. Hun einddoel is natuurlijk Scheveningen, maar zij vangen aan met de stad zelf, waar zij allicht eenig geld besteden. 1 Of dat alles veel te beduiden heeft voor de inkomsten van de gemeentenaren is niet te schatten. Het moet toch wel aardig wat zyn door het vele van de kleintjes, die er besteed worden. Nog is Scheveningen voor een groot deel der bevolking een aantrekke lijkheid om er minstens éénmaal per zomer een dag heen te gaan. In den aanstaanden zomer zal de Indische tentoonstelling de lok-vink zyn, die duizenden verleidt tot een bezoek. Misschien dat op die wijze door vele kleintjes nog iets wordt aangevuld van de tekorten die het uitblijven der groote, die door de economische omstandigheden ver hinderd zyn, maakt. Men heeft nu al zyn hoop op Nederland zelf gesteld; men zou misschien den export van Nederlanders op buitenlandsche reizen wel willen contingeeren Maar of het veel baten zal, is nog de vraag. Men heeft vroe ger niets gedaan om hen te trekken. Nu valt het dubbel moeielyk. HAGENAAR. belegging van Uw Kas- en Spaargelden Spaarbank 3.24 GEMEENTE Giro- Stortings- 2.52 en Ophaaldienst) rente OOUWE 2 GOUDA RUILBUREAU voor bons en plaatjes. Verzonden aan: Ons Ruilbureau Soest: 20 Van Nelle's bons. Genoteerd voor: iMevr. C. N. B.-B. te Gouda: 15 Hagzegels. E. J. K. te 's-Graveland19 Molenbons. A. de J. te Gouda: 139 Cactussenbons. Gaarne weer flinke toezendingen bons en plaatjes, vooral cactussen, Lever's bons, Droste's bons en platen, Dönszelmann's bons enz. Vergeet ook niet de Hagzegels en bons, denk er evenwel om, dat op de bons een uitersten termijn voorkomt, b.v. geldig tot' en met 31 Dec. 1931, deze zijn niet meer geldig. Hille's bons geldig tot 1 April 1932 accepteeren wy ook niet meer. HST RUILB-URBAU. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 April 1932. De Nederlandse? Verceniging van Kaashandelaren bestaat 25 jaar. In liet began van dit jaar bestond de Nedertandache Vereeniging van Kaashande laren, gevestigd te Gouda, vijf-en-twintig jaar. De op 12 Maart j.l. gehouden Alge- meetie Vergadering meende, dat, hoewel do tijdsomstandigheden niet van dien aard zijn, dat het zou passen, om door eene groote, fvestelijke viering aan het heuglijke feit luister hij to zetten, dit jubileum toch <p waardige wijze diende te worden her dacht. Men meende, dat, waar de Ned. Vereeni- j ging steed© voor de Ivelangen van den kaas handel in het algemeen op de bres heeft gestaan, en daarbij met verschillendo ver- cenigingen, corporaties ©n officreelle licha men up het gebied van den Zuivél, in aan raking is gekomen, terwijl wij in den loop van jaren cn in moeilijke tijden ook steeds bereid is geweest niet de Landsregeoring mede te werken, om de moeilijkheden op zuivelgebied' te overwinnen of lichter te maken, velen Jiet zouden betreuren,, niet in de gelegenheid te worden gesteld, hunne gelukwenschen aan te bieden voor een krachtig voortweerken van de vereeniging. Daarom zal het bestuur op Zaterdag 18 April a.s. van 3| tot 5 uur, receptie houden in Hotel ,.de Zalm" te Gouda, zoodat de genen, die daartoe behoefte gevoelen, de vereeniging kunnen gelukwenschen. Waar, Jn een landelijke vereeniging, de leden, verspreid in het land (wonende, zel den allen bij elkaar zijn, en meer dan in andere vereenigingon, aan liet Bstuur ter behandeling moet worden overgelaten, daar kan het bijdragen tot versterking van den onderlmgen band. en tot meerdere waardee ring van hetgeen het Bestuur voortdurend iln het algemeen belang doet, wanneer allen nu op 16 April a.e. in Gouda samenkomen. Veertigjarig jubileum. Naar wij vernemen hoopt onze oud-stad genoot de heer G. van Schenderen, direc teur van de Goudsclie Glucosefabnek, thans te Koog a. d. Zaan. op 15 April a.s. den dag te herdenken waarop bij voor 40 jaren in cktenst trad van d© toenniaJlige directie van deze fabriek. Zooals men weet is de heer van Schen deren sedert vel© jaren directeur van de Glueosefabnek, die sinds eenigen tijd van Gouda is overgebracht naar Koog a. d. Zaan en in eigendom is overgegaan van de fabriek de „Beijenkorff" aJdoar. IN DIVERSE KLEUREN KLEIWEG 39 - TEL 2412 Openbare Leeszaal en Bibliotheek. „Elk wat wils". Uit de bibliotheek. Balen, W. J. Portugal, de tuin van Europa. Aantrekkelijk karakteristiek van de vele andetangen, welke den Portugal wachten, geschreven met de bedoeling belangstelling te wokken voor den volksaard en zyn typische uitin gen in arbeid, kunst en vermaak. Franken, T. Het bloembollenboek; een „roman" in Meuten en geuren. (1931). In gemoedelijken, toon, welke angstvallig den styl van een leerboek vermijdt, worden voor den leek alle normale en abnormale fasen in de levensgeschiedenis van de be kendste bollenfamilies (tulp, hyacinth, nar cis, crocus) by gekleurde platen en foto's beschreven en wordt allerlei merkwaardigs meegedeeld over den windhandel in de 17e eeuw en de hedendaagse he organisatie van een bollenibedryf. Fuchs, A. G. Centrale verwarming; ont werp en uitvoering. 1930. Grondige en bevattelijke behandeling van berekening voor project en uitvoering van verwarmings-installaties volgens verschil lende systemen, in de eerste plaats voor de wanmwaberverwarming. Ook de nieuwste vindingen, als oliestookinrichtingen en stedenverwarming worden besproken. Ge schikt voor de practyk zoowel als voor studie, ook zelfstudie. Bevat talryke uitge werkt© voorbeelden van berekening, tabel len en register. Koster, S. De razende saxofoon. 1931. Het nerveus-jagende tempo van het on- beheerschte grootestadsleven in modern Beriyn voert een onervaren en onbedorven jongen man reddeloos den ondergang tege moet. Vreugdenhil, C. M. Wat met meer kon. 1931. Even moeilijk als de oude tante zich in de gedachtewereld van het kleine nichtje kan verplaatsen, valt het haar later zwaar de dreumis weer af te staan, die haar onbe wust heeft leeren begrijpen, hoeveel levens vreugd© zy zich in afetootende teruggetrok kenheid heeft ontzegd. (Zie voor Stadsnieuws verder het Eerste Blad.) Ter herdenking van het feit, dat het deze maand 60 jaar geleden is, dat de vader onzer hedendaagsche telegrafie, Samuel Morse, op 81-jarigen leeftijd stierf, door Ir. W. LANDSBERG. Het is nu eenmaal een speciaal noodlot van alle groote uitvinders, dat zy de Menschheid onvergankelijke producten schenken, zonder dat zy dit zelf vermoeden, of zonder op deze wereld den dank van hun medeschepselen te hebben ontvangen. In de geschiedenis der Techniek is het geen zeld zaamheid, als mannen, wier geestelijke er fenis nog eeuwen daarna een rijken oogst opbracht, door de eigen generatie werden verloochend, ja zelfs hun leven in ar moede eindigden! Zulke voorbeelden be- bevestigen, dat het erkennen en bewonderten van een uitvinding eigenlijk eerst dón plaats heeft, wanneer de afstand tusschen de uit vinding zelf en het in practyk brengen daarvan, is afgelegd. Deze weg is echter lang en vol dorens; dikwijls is een heel men- schenleven nog te kort, om hem af te leg gen. Daarom zullen zy, die een hoogen leef tijd bereiken, een grootere kans hebben, de vruchten van hun werk te oogsten, dan zy die slechts kort leven. Een van deze weinige gelukkigen was wel Samuel Morse. Hy was de tachtig reeds ge passeerd toen de dood hem in April 1872 van de aardsche kluisters bevrijdde. Mor se's naam is voor ons onafscheidelijk ver weven met den electrischen schrijftelegraaf en het bekende „Morseschrift", dat tegen woordig als een internationale taal den be richtendienst van alle landen ter wereld veroverd heeft. Om het maar ronduit te zeggen: Morse heeft nóch de telegraaf, nóch het telegrafische schrift uitgevonden. Reeds tegen het einde der 18e eeuw, toen Galvani de wryvings-electriciteit ontdekte en Volta, daarop bouwend, de eerste elec- trische stroombron, in den vorm van een element, had geconstrueerd, kwam er in de hoofden van verschillende personen de ge dachte op, de electrische stroom te benutten voor de gedachtenwisseling per draad. En al heel spoedig slaagde men er in zoowel de chemische ontleding van water door den electrischen stroom als vooral de afleidende werking van den electrischen stroom op een magneetnaald bruikbaar te maken voor berichtgeving over grooten afstand. Een van de toenmalige telegrafen was zelfs in staat de electrisch uitgezonden en weer op gevangen teekens op een papierstrook door middel van een by zonder punt-schrift vast te leggen. Morse heeft dus een heele ry voorgan gers gehad. Ieder van hen kan aanspraak erop maken een principieele oplossing van de gestelde vraag te hebben gevonden, een toestel te hebben ontwikkeld, dat inderdaad aan de primitieve eischen van dien tyd vol deed. Doch al deze schitterend gevonden, doch uiterst gecompliceerde toestellen, die veel te veel plaats in beslag namen en ont zettend duur waren, voldeden niet aan de practische eischen, die een sterk verbreide berichtendienst stelde. Geen van deze tele grafen baseerde zyn uitvinding namelyk op het grondelement voor de latere ontwikke ling der telegrafie, namelyk: de eigenschap van den electrischen stroom yzer magne tisch te maken, als dit door een draadspoel is omgeven, waarop stroom staat. Het was Morse's onaanvechtbare verdienste, dat hjj deze eigenschap van den electrischen stroom nader onderfcocht en inzag van welke waar de dit voor de telegrafie kon zyn. Op mees terlijke wyze heeft hy van deze eigenschap van den electrischen stroom profyt weten te trekken, waarbij nog komt, dat hy van huis uit in het geheel geen natuurkundige was, doch geschiedschrijver. En dat zou hy wel tot het einde zijner levensdagen geble ven zyn, indien het lot hem niet op. een van zyn studiereizen had samengebracht met den Amerikaanschen hoogleeraar professor Jackson, die gedurende deze reis zyn land man Morse met eenige resultaten zijner studie op het gebied der telegrafie bekend maakte. Daarmede werd de fantasie van den kunstenaar zoodanig geprikkeld, dat deze zich onbewust op de problemen van het electrische berichten-overbrengen wierp. Een oude schildersezel (want Morse schil derde ook historische tafereelen) werd ver anderd in een telegraaftoestel en dit be vatte, ongeacht de vele vormveranderingen van later, reeds de elementen, die ook te genwoordig voor de Morsetelegrafie ken merkend zyn gebleven: een electromagneet met een beweeglijk, voor zyn polen opge hangen anker, dat met een schryfinstallatie was verbonden. Zy teekende in den ontvan ger de door openen en sluiten van den stroom aan de zenderzyde veroorzaakte m- kerbewegingen op een strook, die door een uurwerk onder den schrijfstift voorbyg©. schoven werd. In den zender werd de stroom door middel van een zeer eenvoudige scha. kelinrichting geopend en gesloten; later vinden wy de vorm van deze schakelaar weer terug in den zoogenaamden „Morse sleutel". De te zenden woorden werden ech ter in een uit korte en lange punten be staand schrift omgezet, veroorzaakt door korte en lange stroomstooten. In den eer- sten tyd bestond het Morseschrift uit een soort leesbare zigzaglijn, later uit de be kende strepen-en-punten. Men behoeft slechts de zuiver uiterlijke vorm van zijn verbluffend primitief eerste toestel te ver gelijken met de kunstgewrochten van zyn voorgangers om te begrijpen, met welke reuzenschreden juist dit eenvoudige appa raat de telegrafie hiermede vooruitging. Weliswaar was de uitvinding ook nog niet pasklaar voor de praktijk. Maar met behulp van professor Gale kon in 1837 de eerste officieele demonstratie van zyn toestel plaats vinden. Doch ook Morse heeft de er varing opgedaan, dat het dikwijls gemak kelijker is een uitvinding te doen, dan deze practisch bruikbaar te maken. Materieele moeilijkheden dwongen hem overigens zyn schildersberoep weer op te nemen, totdat in het jaar 1843 de Amerikaansche regeering een som van 30.000 dollar uittrok voor den eersten telegraaflijn tusschen Washington en Baltimore. Een jaar later liep het eer ste teleg-ram langs deze lijn en nu begoh ook Europa zich voor het Morse-apparaat te interesseeren. De schepper van dit toe stel mocht later de eigenaardige genoegdoe ning smaken een som van 400.000 francs te ontvangen, die door 10 Europeesche sta ten waren samengebracht, teneinde hem in staat te stellen, zyn werkzaamheden voort te zetten. Toen op zyn 80ste verjaardag de voornaamste autoriteiten van New-York en de vertegenwoordigers van alle bondsstaten aan een groote feestdisch vereenigd waren en ter bekroning van dit feest een telegram gelijktijdig naar alle Amerikaansche tele- graafbureaux werd geseind, was dit een triomf, die in de geschiedenis van de groote uitvinders tevergeefs gezocht moet worden. Een jaar later stierf Morse! Het toestel, dat zyn naam droeg, is in- tusschen overgegaan in een serie nieuwe vormen, waaruit men het vroegere toestel nog maar nauwelijks herkennen kan. Juist het groote aantal mogelijkheden, dat dit eerste apparaat in zich sloot, was de oor zaak van het verscherpen van de eisohen, die men naderhand aan deze toestellen be gon te stellen. Al fieel spoedig was men met het eenvoudige Morsetoestel niet meer tevreden en vooral het verlangen naar een vergrooting van de telegrafeersnelheid en naar een zoo groot mogelijke benutting van de leidingen deed talryke nieuwe construc ties ontstaan, waaronder buitengewoon goede machinale sneltelegrafen waren, allen echter gebaseerd op de door Morse ver werkte principes. De meervoudige telegra fie maakte het mogelijk gelijktijdig meer dere telegrammen over één lijn te zenden en de vèrdrukkers maken het zelfs mogelijk de berichten thans reeds in gewoon schrift op te nemen. Doch het Morseschrift be- heerscht ook ondanks dit het verkeer ove» onzen aardbol; meer dan 65 jaren is het t meest gebruikte en bewonderde internatio nale verkeersmiddel geweest en zoo zal het blijven. Het feit, dat men Morse thans aanvalt over de kwestie of dit schrift inderdaad ge heel alleen van hem afkomstig was of niet, hetgeen men ook reeds van zijn schryftele- graaf heeft gezegd, kan nooit iets afdoen aan zyn geweldige verdiensten. Met buiten gewone energie heeft hij een geniale ge dachte, geïnspireerd door zyn inzicht in de geweldige braakliggende mogelijkheden van den electromagnetischen telegraaf in een voor de practyk geschikte vorm weten te gieten. Juist dit hardnekkige Vasthouden aan een idee, dit doelbewuste zoeken naar geschikte wegen om die idee te verwerke lijken, is het kenmerk van den echten pio nier in dienst van den vooruitgang. Morse heeft zulk een baanbrekende taak vervuld en het nageslacht weet dit op prijs te stel len en zal zijn naam en zijn geestelijke na latenschap hoog weten te houden. SPORT BN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 10 April 1932. K. N. V. B Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: AJax—iP. S. V. RotterdamFeijenoordEnschedé, terrein Sparta. Afdeel ing I. Promotiecompetitie 2e klaaae. Haarlem: E. t). O.Haarlem. Promotiecompetitie 3e klasse. Alphen: AlphenWatergraafsmeer. Promotiecompetitie 4e klasse Utrecht: E. A. C.—d. N. C. Af deeding II. Promotiecompetitie 2e klaaee. Gouda: Gouda—-H. F. C. Promotiecompetitie 3e klasae. Wassenaar: ScheveningenSteeds Hooger. Culemborg: VriendenschaarB. M. T. Promotiecompetitie 4e' klasse. Den Haag: V. D. S.Celeritas. Rotterdam: TransvaliaSchiedam. Reserve le klasse. Gormchem: Unites IIH. B. S. H. Promötiecompetitie reserve 2e klasse. Schiedam: S.V.V. II—V.U.C. II. Promotiecompetitie reserve 3e klasse. Rotterdam: R.F.C. 11Hercules II. Afdeeling III. Promotiecompetitie 2e klasse. Enschedé: Ensch. BoysQuick. Afdeeling IV. le klasse. Beslissingswedstrijd laatste plaats. Den Bosch: B.V.V.—de Valk, terrein Wilhelmina. Afdeeling V. Promotiecompetitie 2« klasse. Oude Pekela: NoordsterV. V. C. G. V. E le klasse. Gouderak 1Bosk. Boys 1. Moercapelle 1Diletlant 1. Moordrecht 2Gouda 4. Gouda 3-Olympia 3, 10.30 uur. Promotiecompètitie 2e klasse. Nieuwerkerk 1Lekkerkerk 2. Beslissingswedstrijd om de laatste plsats in de 2e klasse. Bosk. Boys 2Olympia 5. 8e klasse A: Gouderak 3-Schoo«hoveu 8, 19 uur. MftSr onvergeeflijk Is de vergissing en het on verstand, wanneer U „Ersatz1'- producten en namaak inplaats van het eenige, niet te vervangen, echte Aspirin aanneemt. Zij het om eenige centen te willen besparen, zij het door een opdringende, veelbelo vende reclame verleidt, steeds echter be gaat U da dwaasheid, te licht Uw gezond heid op het spel te zetten. Vertrouw daarom alleen da reads maar dan 30 jaar beproefde en over de geheele wereld verbreide Asplrin-Tabletten. eenig op de wereld Let ep den oranjo band. Prijs 75 cti. voorwaarden te verkrygen, knoopte han delsbetrekkingen aan, ging weer terug naar Nieuw-Amsterdam, dat toen New-York werd genoemd, kwam weer in het bezit van zyn goederen en werd een der meest ge achte inwoners van de stad. Steeds verza melde de keur van meest vooraanstaande burgers zich in zyn huis. Opmerkelijk is het, dat de Engelsche gouverneur, die hem vroeger zulke vernederende overgave-voor- waarden had aangeboden, zyn beste vriend werd. Dan zatlen de beide heeren in Stuy- heerlyken tuin onder een peren- un pijpen te rooken en de zaken van de stad be bespreken. En zoo is lang zamerhand d© perenboom een bepaald symbool geworden van de familie Stuyve- 3e klasse B: O.N.A. 6—Gouda 6, 11 uur. Bosk. Boys 5—G. S. V. 5, 12 uur. Nederland—Lelgië. De samenstelling van de elftallen. Hoydorckx en v. d. Meulen nog niet van de part'j De keuzen-commissie van den K.N.V.B. heeft gisteravond liet Nederlandsche elftal samengesteld, dat op 17 April a.s. in liet Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Belgische nationale ploeg zal uitkomen. De samenstelling luidt als volgt: Doel Van Male (Feijenoord). Achter Weber (A D.O.), v. Run (P.S.V.) Midden: Paauwe Sr. (Feijenoord), Ande- riesen (Ajax), van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), Mol (K.F.C.), V Nel len (D.H.C.), Reserve© zijn: Veenendaal (Naaldwijk), Lediieveld (V.U.C.). Paauwe Jr. (Feijen oord), v d. WUdt (V.U.C.). Bonsema (Vo- loeit as. Groningen), v. d. Broek "(PS.V.). Van der Meulen heeft verzocht buiten be oordeeling te blijven, daar zijn kniewonde nog met geheel is genezen. Het Belgische elftal is als volgt gesteld': Doei v. d. Berghe (Daring Club Brussel) Achter Nouwens (Racing Club Meebeden) en De Deken (Antwerp F.C.). Midden: Simon© (Antwerp F.C.), Helle man* (FC. Meclielen) en Claessens (Union fit. Gilloise). Voor: Versijp (F.C Brugge),, Voorhoof (Liersche S.K.), Capelle (Standard C-L-). Urtuntnonprez (K.C. Gent), Bastin (Ants werp (F.C.). Reserves- Badjou (Daring Club Brussgl), Lavigne (R.C. Brussel), De Clercq (Ant werp F.C.), Secretin (R.C. Montegnee), Bidden* (R.C. Meclielen). Alleen storingsvrije apparaten! Hoogfrequentietoestellen met storingsfilter. Onlangs Iïeeft een bewoner van Wa*J- dinxveen terecht gestaan, die mot een hoog- frequentie-toestel het radio-genot van half Waddinxveen bedierf. De man, ter terecht- zittflng gewezen op de mogelijkheid van het gebruik van een storingefilter, deelde mede, dat zulk een storingafilter ook de genees kracht van het apparaat tie wiet zou doen. In verband met deze opmerking diene het volgende: Deze hoogfrequentie-bestra- linsjsaparnten worden voor ma.=sage-doelein- den gebruikt. In ons land! verkoopt men thans op groote schaal diergelijke appara ten, waardoor tijdens hun gebruik alle ra dio-ontvangst in de omgeving onmogelijk word ti In principe bestaan deze apparaten uut een vonkzender, waarmede een hoogfre quente stroom wordt opgewekt. Deze zien dei- wordt gevormd door een hameronder- breker, die door het licihtnet wordt gevoed en die met een trtullingsknng verbonden is, zoodat hoofeïrequente trillingen in de. pri maire kloten van een Tesla-transformator worden opgewekt. D© patiënt verbindt mch met behulp van een of twee polen met de secundaire keten. Hij gebrtpJc planten hoogfrequente tril lingen zich voort- over het lichtnet, terwijl bovendien nqg de electrimche keten, waar van de patiënt deel uitmaakt, storende gol ven uitstraalt. In Duitsohland is d© verkoop van deze apparaten met een anti-storingeuiriohting voorgeschreven, hetgeen tengevolge heetft, dat men de toestelletjes, waarbij deze voor ziening ontbreekt zoodat zij in Duitsoh land onverkoopbaar zijn o.a. in om© land van de hand doet. Zoo'n stortingsinrichting bestaat uit een hlter. dat lusechen lichtnet en hoqglre- quientapparaat geschakeld moet worden, en uit een terugvoer voor de H.F. trillingen van den pataënt naar de voedingszijde van het apparaat. Deze voorzieningen henadeelen op gee- nerleU wijze d© functie i.c. de verortdersted- <de geneeskracht van het hoogfrequenteap- paraat. Echter blijkt het storingvrij maken van deze hinderverwekkendte apparaten in de praktijk op bezwaren van financieel en en suggestieven aard te stuiten. Veelal worden die apparaten gekocht «loor zieken met beperkte middelen. Aange- --i eeo antó-storingeinrichting, dfte achter- worden aangebracht. af c-a. t 15.— vordert, zal men daartoe noode overgaan, bovendien leveren sommige ver- koopers van hoogfrequentie-apparaten te vens een Neonbuisje, dat opiiaht, wanneer het toestel in bedrijf is genomen en dat als indicatie voor de goede werking van het apparaat wordt aanbevolen. Wanneer de anti-storingsmaatregelen de straling van het toestea naar buiten uit hebben verminderd, licht dat, buisje niet meer op, waaruit de patoënt onrechte d© conclusie trekt, dat zi paraat niet goed meer funeöonneert. b waarschuwln l Gemeentelijken Ge- digeoi- Gezondheidsdienst te Am- tegen het onoordeelkundig Een symbool, geen familiewapen. Onze Nederlandsche stamgenooteq in Amerika. Adel kent men in Amerika niet. Wel heeft men daar bepaalde families, wier voorvaderen behoorden tot de eerste kolo nisten op Amerikaanschen bodem en later tot de voorvechters der Onafhankelijkheid. Zooals men weet, heette New-York vroeger Nieuw-Amsterdam en was de plaat3, v.aar thans deze stad verrezen is, vroeger een stukje land, waarop de kolonisten uit ftol- land, die met het beroemde scheepje „de halve Maan" waren overgestoken, zich vestigden. De toendertijd de bezitting om ringende muur (in het! Engelsch: wall) is de aanleiding geweest tot den naam van de tegenwoordige „Wallstreet", de New-York- sche bankiersstraat, waar de wereldgeld- haavdel wordt geleid. Nog steeds moet daar een oude boom staan, die vlak tegen den ouden muur heeft aangestaan. De Amerikaansche adel is dus slechts een soort pionierschap. En deze pionier schap wordt hoofdzakelyk gevormd door hen, die van, Nederlandschei* stam zijn, de eerst© kolonisten. Talryke namen duiden nog op de Hollandsche stamverwantschap; wy noemen slechts: Roosevelt, Stuyvesant, van Rensselaer, Schuyler, Van Cortlandt. enz. Van dez© families hebben alleen de StuyvesantB geen familiewapen, zooals dat in dien tyd veel gebruikelyk was. Ondanks de pogingen en het geduld waarmede de nazaten der eerste Stuyveaants in duffe Nederlandsche archieven en bibliotheken hebben gesnuffeld paar een aanwijzing om trent een eventueel familiewapen, is het hen nooit mogen gelukken iets dergelijks te vinden, hoewel deze familie wel tot de oud ste kolonistenfamilies behoort, welke men in Amerika kent. Peter Stuyvesant, de stamvader, was namelyk gouverneur van de Nederlandsche kolonie Nieuw-Neder!and, toen de Engelschen er zich van trachtten meester te maken. Het verhaal gaat, dat deze Stuyvesabt, toen de Engelschen hem zeer vernederende voorwaarden boden om d© stlad over te geven, zijn houten been af- schroeide en hen daarmede hinkend de ka. nier uitraneelde. Peter Stuyvesant was een Fries van geboorte en bracht een groot ge deelte van zyn jeugd door te Dokkum bij zijn grootvader, waar hy de zee leerde lief hebben. Zoo kwam het «lat hij zeeman werd, waar hy al spoedig opklom en opdrachten ontving van de Hollandsche West-Indische Compagnie. Zyn vader had hem een goede schoolopleiding laten geven, hetgeen dien tijd, de 17e eeuw, nog vry zeldzaam was. En zoo zien wy hem tenslotte in 1643 op 29-jarigen leeftijd als gouverneur van Curasao terug. Na enkele jaren van rust in Nederland, waar hy (Breda 1645) huwde, landde hy, als étappe op de reis naar Cu rasao, op Manhaften Island (1647), waar hy door de enkele kolonisten met open armen werd ontvangen. Het was voor die kolonisten een zware tyd, de Indianen richtten het eene bloedbad nh het andere aan en zy leefden in voortdurenden strijd en zorg. Men hoopte, dat de Curagaosche gouverneur wild© medehelpen een kolonie op te bouiwen, die bestand zou zyn tegen de drukkende lasten, tegen de aanvallen der, bij hun stryd. De bevolking va# Nieuw-Amsterdam was in dien tijd ongeveer 700 zielen. Er stonden ongeveer 150 armelijke, houten hutten, d© straten waren zandig en door het vee omgewoeld, kippen en andere huis dieren liepen overal rond, de bevolking be. stond nu niet uit de beste bevolkingslagen en ieder vijfde huis was een herberg. Het leek wel een gouddelvers-oord. Peter Stuy vesant was een gestreng gouverneur, die niets en niemand onteag om orde te schep pen. De Quakers heeft hy wel eens wat te hard beetgepakt, maar men moet bedenken in welke sfeer hij tucht en orde moest brengen. En het gelukte hem. Maar hy maakte zich vijanden. Als er orders uit Holland kwamen, die niet met zyn voor nemens strookten, negeerde hij deze een voudig, hetgeen veel kwaad bloed zette. Zoo ontving hy opdracht terug te keeren naar Holland, maar hy weigerde pertinent, bleef op zijn post en bleef hardnekkig zijn beste krachten wyden aan de zaak der nieuwe kolonie. Vele verbeteringen heeft hy aangebracht in de woningtoestanden, in de landbouw en veeteelt, met betrekking tot het onderwijs, de aanleg van wegen, van straten, forten .havens, enzoovoorts. Totdat de Engelschen de overhand kregen. Stuyve sant trok naar Londen, wist goede handels ware het van belang om ook in ons lanrt slechts liet gébruik va» storingsvrij© appa raten toe te staan per ge- iLelijke verordening spe ren ingevoerd voorkomen meest uit- practisoh waaronder hun eerste Amerikaansche stam vader gezeten was, in hooge eere hebben aden. Op hun kaartjes, invitatie», drukwerken, enz. staat steeds de peren- i afgebeeld, niet als familiewapen, meer als „symbool". Opmerkelijk is het, da# de beroemde perenboom tot in het jaar 1869 gestaan heeft op den Noordooste- 1 ij kan hoek van de 3rd Avenue en de I3th street. Het was het eenige overblijfsel van Peter Stuyvesant's uitgebreide fruittuinen, verscheidene are grond besloeg, name lijk van «ie tegenwoordige Stanton street en 3rd Avenue Noordelijk langs deze 3rd me naar de 11th street, vandaar langs de 4<th Avenue terug naar de 25th street en schuin over Union Square, langs Broadway naar 26th street. (Nadruk verboden). RAADSELS VOOR DE JEUGD. Oplossingen van de raadsels van vorige week. Vos, moe, boe. de letter C. Pop. 5. Zeepbel. De pnje vied ten deel aan NELLA Tt> KION, L. Tiendéweg 22, Gouda. Nieuwe raadsels. Met w ben ik een deel van je gezicht, niet 1 niet kort, met g in de meeste huizen te vinden en met. r een ander woord voor stand en graad. Verborgen plaatsen in ons land. Heoft tante Go u dadelijk ontboden;1 lk wist niet. dat Jan ten Hoed elf tui nen te onderhouden had. (3) Het is ruim vier uur. loopen naar het kasteel Wij hébben niet Oom Bob uren achter elkaar gefietst. S (2) Welke roofvogel bestaat uit een mede klinker en een vreemdeling? Mank een man van: Uhttna en mist a étalke blaren op on- zijn Afgebeeld. De let- plaatje ters zijn- door elkofr gevallen. Hoe moeten ze geplaatst worden om het juiste onderschrift te krijgen. Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. ADVERTENTIEN. hoek Gouwe en Turfmarkt. Huur prijs f 32.— per maand. Te bevragen Martenssingel 66. —win' Opgericht 1836. WIJDSTRAAT 30 TEL. 3217. Oudste adres voor prima HANDWERKSIGAREN in beproefde mélanges. Bizonder aanbevolen; de merken SPANERA, GOODWILL en WHITE ASH. Rookt onze bekende KOOPHANDEL TABAK heerlijk zachte Maryland van 25 en 36t4«^p. Zz ons. EENIG ADRES voor SNUIF bereid van carotten en Virginia tabak. de bekende kwaliteit IJSSELLAAN 215. 10 I ROOD ETIKET H tcLL rLt-X-n UALVF FLESCH BLAUW ETIKET HL tit l-LtD«-H MAlVE FTESCW HEELE fL HALVE ELE5Q. 31?

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 4