Banl Pluhoisjts Kies bij Bahlmann! mann Chauffeur Wie helpt m m m m l)e lieveling der doden. Veilige en Economische lillwiii Jabimi van lijk Flink Meisje Middenstandswoningen Nette Dienstbode Huishoudster Adverteert in dit Blad. loos maken. De luchttoevoer wordt than» verzorgd door groote, alle geluid absorbee- rende buizen, die in totaal een lengte van vele kilometers hebben. Verder bevinden zich vlak onder den hoofdingang drie groo te olietanks met een inhoud van 227 K.L. elk, die dienen als brandstof voor de ver warming van het water in groote kook- toestellen aan dert tegenoveeliggenden kant van het gebouw. (Nadruk verboden). Grlap om da zeven jaar. Een ernstige epidemie voorspeld voor door Dr. O. VINK. Leven is beweging, leerde reeds de oude Griek8che filosofie; leven is rythme, zeg', de moderne wetenschap. Het leven is geen gelykmatdge stroom, doch een op- en neer gaande golfbewegièg. Het kloppen van het hart illustreert dit op zeer treffende wijze. Dikwijls is er echter een diepgaand onder zoek noodig om de periodiciteit van het leven te onderkennen. Dr. H. Swoboda, professor aan de Weensche universiteit, heeft een van die perioden gevonden en wel een van bijzonder gr ooien invloed, n.l. de periode van zeven jaar. Perioden van 7 jaar beheerschen reeds in het algemeen het leven van den mensch; volgens de deskundigen is 7 jaar de beste leeftijd om een kind naar school te sturen en dient de leerplichtige leeftijd zich uit te strekken tot het veer tiende jaar. De meerderjarigheid op het 21e jaar valt dan op den goeden leeftyd. Verder worden de grootste werken van ge- geniale kunstenaars of geleerden voortge bracht op een leeftijd, die door 7 deelbaar is, terwijl op dien leeftijd de ouders hun gezondste en meest begaafde kinderen krij gen. Met bewonderenswaardigen ijver heeft professor Swoboda het bewijsmateriaal ver zameld voor den geweldigen invloed der zevenjarige periode, die hij met treffende voorbeelden heeft toegelicht. Bij zijn jongste onderzoek heeft Prof. Swoboda ook gevonden, dat de griepepide mieën onderworpen zijn aan de zevenjarige periode. Het komen en gaan der epidemieën in den loop der eeuwen is zoo raadselachtig dat zij van oudsher werden beschouwd als een straf van bovenaardsche machten. Het verschijnsel der epidemieën is ook door de moderne wetenschap nog niet verklaard, Immers, de ziekteverwekkers zijn altijd aanwezig, zelfs in het lichaam van de men- schen, of er een epidemie woedt of niet. Deze breekt echter plotseling uit, neemt in omvang toe, vermindert weer en de ziekte verwekkers blijven verder bestaan, om na eenige jaren opnieuw uit hun lethargie te ontwaken en kwaadaardig te worden, viru lent, zooals men het in de bacteriologie noemt. En de periode, waarna de epide mieën weer terugkomen, duurt volgens Prof. Swoboda zeven jaar. Ook de bacillen bereiken dan een hoogtepunt, wat zich voor hen uit in een groote virulentie. Iedereen herinnert zich nog wel de vree- selijke griepepidemie van 1918/1919. Zeven jaar daarna, in 1925/1926, volgde er weer een ernstige epidemie. En 4 x 7 jaar tevo ren woedde de influenza-epidenre van 1890/1891. Zoo kan men in den loop der geschiedenis by de groot© griepepidemieën de zevenjarige periode telkens terugvinden, tot zelfs bij de eerste met zekerheid vast gestelde griepepidemie van 855. die 152 x 7 jaren voor die van 1919 viel. Wy hebben dus in 1932/1933 weer kans op een griep epidemie en in dit verband is het wel merk waardig, dat van geheel andere zyde een overeenkomstige voorspelling is gedaan. Een Weeneche meteoroloog, die zich bezig houdt met weersvoorspellingen op langen termijn, heeft voor 1932 eveneens een griepepidemie aangekondigd, omdat vol gens zijn berekeningen in dit jaar het weer juist die eigenschappen zou hebben, die volgens de ervaring besmettelijke ziekten, welke met kouvatten in verband staan, bij zonder in de hand werken. Gedeeltelijk zijn die voorspellingen ook al uitgekomen, want te Boedapest heerscht de laatste weken zeer veel griep, waarbij ook een groot aan- bogint het U niest, krijgt rltlingfWi II bent verkouden. bij de eerste verschijn- - Tabletten, welke erger leien Aspirin voorkomen en de pijnen verdrijven «enig op njeband Prijs 75 ets. tal sterfgevallen valt te betreuren. In hei begin van dit jaar heersohte er voorts in Engeland een griepepidemie, zoo kwaad aardig als er in vele jaren (n.l. sedert 1918) geen geweest was. Nu vraagt men zich wellicht af, of die zevenjarige periode niet neerkomt op een goochelen met cijfers. Prof. Swoboda heeft echter ontdekt, dat diezelfde zevenjarige periode ook voor de pest geldt. De groote pestepidemie van Milaan in 1630 weid in 1665, dus precies 5x7 jaar later, gevolgd door die van Londen. In 1679, 2 x 7 jaar later, brak de pest in Weenen uit, 5x7 jaar gevolgd door epidemie in dezelfde stad, die van 1714. De vreeselyke pestepidemie van 1350, he,t' Jaar van den zwarten dood", woedde 40(x 7 jaar vóór die van Milaan. Zelfs tot in de vroegste oudheid kan men de zevenjarige periode terugvinden. De pest te Oroais trad op in het jaar 125 na Chr. en die van Cyprus in 251. Steeds bedragen de intervallen een veelvoud van 7, al zyn er iiitusschen meer dan 1000 jaar verloopen. Dat kan geen toeval meer zyn; dat is meer dan kinderachtig spelen met getallen. En er zyn nog zooveel andere dingen, die op een zevenjarige periode in de natuur wy- zen. E« bison krygt eens in de zeven jaar j een jong en een spar is slechts eens in d<* zeven jaar vruchtbaar. Sommige schadelij ke insecten richten hun grootste verwoes tingen aan met tusschenpoozen van zeven jaar of een veelvoud daarvan. De zeven jarige periode moet dus in het rythme van het leven wel een bijzondere plaats inne- Nu treedt dese periode niet altyd zoo duidelijk aan het licht, dat men de conclu sies slechts voor het grypen heeft; anders had Prof. Swoboda ook niet eerst zoö'n ont zaglijke hoeveelheid werk behoeven te doen om tot zijn oonclusies te komen. Het ryth me is niet alles. Wy kunnen byv. het rythme van nacht en dag onderbreken, 's nachts werken en overdag slapen, maar daarom bestaat het rythme van dag en nacht evengoed. Bovendien wordt de leven de natuur niet slechts beheerscht door één enkele periode, doch door een onafzienbare menigte van invloeden en afzonderlijke wet ten en de wisselwerking, die d&artusachen bestaat. Een bepaald rythme kan dus door andere invloeden onherkenbaar veranderd worden. Wy behoeven ons dus niet bevreesd te laten maken voor dit jaar, doch zullen alleen bijzondere zorg geven aan onze ge zondheid. Zooals er op andere regels uit zonderingen zytt, zoo zyn ze er ook ten op zichte van deze periode. Er zyn trouwens ook nog andere perioden; zy mallen op ver schillende wyze met elkaar samen en ver- toonen interferentieverschijnselen, die het des te moeilijker maken om de perioden te onderkennen. Al bestaat dus de kans, dat wy 1932/1933 eén griepjaar krijgen, dan behoeve nwy ons daarover toch niet ontijdig (Nadruk verboden). Een grooter vruchtenoogst door veredeling. Wy koopen onze vruchtboomen weliswaar geheel afgewerkt van de kweekers, doch daarby treffen wij helaas niet altyd de juiste soort voor onze bodemgesteldheid of de ligging van onzen tuin. In dat geval laten de vruchten te lang op zich wachten, aan wel zy komen niet tot hun volle ont wikkeling. Het is ook mogelijk, ds^t men niet genoeg rekening heeft gehouden met het tijdstip van ryp worden en daardoor te veel vroeg fruit heeft verkregen. Al deze misslagen kunnen nog achteraf worden goedgemaakt door de betrokken boomen te veredelen. Wie graag zelf in den tuin bezig is, zal dit niet aan den tuinman overlaten, doch het zelf beproeven. Men behoeft heusch niet op te zien tegen de eerste moei lijkheden, die men by dit werk als bij elk ander ontmoet, want ze kunnen spoedig ge noeg overwinnen worden en als men een boom zelf veredeld heeft, is het plezier, dat men ervan beleeft, dubbel zoo groot. Er zijn verschillende manieren om vrucht boomen te veredelen. Die welke het meest geschikt zyn voor het voorjaar en betrek kelijk gemakkelijk kunnen worden uitge voerd, zullen wy hier beschrijven. Wanneer wy een jongen boom willen veredelen, dan zyn daartoe de twygen ter dikte van een potlood het meest geschikt. Nu verwijderen wy van den boom alle takken met uitzon dering van een aantal, dat ons geschikt lykt voor veredeling. Deze takken dienen bovendien zoodanig geplaatst te zyn, dat men mag verwachten, dat de nieuwe kroon, welke zich daaruit zal ontwikkelen, een goeden vorm krygt. De edele takken moe ten van dezelfde dikte zyn als de takken, waar zy opgezet worden. By het véredelen kamt het er nul. vooral op aan, dat de cam- bymlagen der beide takken elkaar aanra ken. Het hout en de schors vergroeien niet met elkaar, doch wel de daartusschen ge legen dunne cambiumlagen. Dit met elkaar' verbinden van even dikke takken heet co pulatie. Het edele takje, dat twee knoppen moet bezitten, wordt evenals de natuurlijke tak met een zeer scherp mes in schuine richting doorgesneden op zoodanige wyze, dat de snijvlakken precies op elkaar Verder moeten al deze werkzaamheden zoo snel worden uitgevoerd, dat de snijvlakken niet kunnen verdrogen. Nu worden de beide takken nauwkeurig op elkaar geplaatst en met bast tamelijk stevig en gelijkmatig omwikkeld, zoodat de snijvlakken vast op elkaar worden gedrukt en van de buiten lucht afgesloten zyn. Vervolgens wordt hei verband nog met boomwas besmeerd om de afsluiting volkomen te doen zijn. Aangezien bi, copulaties de natuurlijke takken van den üoom zeer zwak zyn, is het gevaar, dat het verband al spoedig te nauw wordt, zeer gioot. Daarom moeten zeer spoedig na het aangroeien van de edele tak met een scherp mes ritsen in het verband worden aangebracht, zoocfat dit kan meegeven. By oudere boöftên met dikke takken kan men niet copuleejren. De edele tak wordt hiervoor in den vorm van een wig gesne den. Uit de natuurlijke tak van den boom wordt dan een stuk gesneden, zoodanig, dat edele tak er precies in past. Waar het erop aankomt, dat het cambium samen groeit, moet dit ook aansluiten; de schors van de dikke tak is dikker dan die van de edele, zoodat deze iets dieper moet komen te zitten. Op de middelste tak neemt men gewoonlijk zes knoppen, op de zijtakken zyn drie of vier voldoende. Na het inzetten van de edele tak wordt eenzelfde verband aangelegd als by de copulatie. Beide metho den van veredelen kunnen slechts vroeg in het voorjaar worden toegepast, wanneer de bladknoppen nog niet gezwollen zyn door den stroom van sappen, die in de lente door den boom gaat. Wanneer deze sappen in be weging zijn, ongeveer na half April, kan men nog slechts veredelingen uitvoeren, waarbij het edele takje achter de schors van de natuurlijke tak wordt geschoven. Ook hierbij kunnen vele methoden onder scheiden worden; de volgende is terecht een der populairste, omdat de verbindingsvlak- ken groot zijn en er geen kans bestaat op het afvallen van de schors. Vooral voor het veredelen van oude boomen is zy buitenge woon geschikt. Men snydt het edele takje met een scherp mes tot op de helft door, er. wel vlak tegenover de onderste knop en juist daaronder. Vervolgens snijdt men het naar onderen scherp af, zoodat een wig ontstaat, die met de schors aan de voor zijde van het takje eindigt. Om goede ver- bindingsvlakken te verkrijgen, wordt nu aan de beide kanben van het tongetje de bruine schors tot op het cambium verwij derd, Overeenkomstig de breedte van het tongetje maakt men dan twee evenwijdige sneden in de lengterichting van de natuur lijke tak. Zy moeten 1*6 tot 2Vb c.M. lang worden, terwijl de uitgesneden tong van de schors aan de houtzyde breeder rnoet uitvallen dan aan den buitenkant. Daardoor wordt edele twyg steviger vastgehouden en de wond sluit beter. De tong van de schors wordt nu met het mes van boven af een weinig losgemaakt, waarna men het edele takje erachter schuift, totdat het rechte gedeelte op de onderlaag rust, waar na men een verband aanlegt en dit bestrijkt met boom was. Men heeft voor deze wyze van veredeling een zekere handigheid noo dig, doch dan gelukt zy ook byna altyd. Bij slompen van bakken ,die niet dikker zyn dan 5 c.M., is één edele loot voldoende; by dikkere takken worden er meerdere inge plant, de dikste op de plaats, waar men de tak wenscht te verlengen. De overige loten wortfeu later weer weggesneden; zy moeten in het begin meehelpen om het sap te ver werken. Velen zjjn van meening, dat men ook by deze wyze van veredelen beter doet om het edele takje glad af te snijden in schuine richting, zooals dat ook by het copuleeren geschiedt. De nieuwe loten schijnen dan Ik ter aan te groeien, terwijl 1nen minder kans heeft, dat zy aan het uiteinde niet verder aangroeien en de natuurlijke takken van boven af verdrogen. Men heeft ook onderzocht, of het doelmatig is, een knop mee naar binnen te schuiven; in enkele ge vallen loopt deze knop n.l. nog uit, wanneer de edele tak door een of andere oorzaak afgebroken wordt; men heeft in dat geval zyn werk tenminste niet tevergeefs gedaan. Wy wijzen er nog in het bijzonder op, dat by alle soorten van sohorsveredelingen de nieuwe twyg niet te diep naar binnen ge schoven mag worden. Dit is een veel voor komende fout, die tengevolge heeft, dat zij niet aangroeien. Een stukje van 5 a 7 m.M. van het snijvlak op het takje mag niet mee Nog sneller en gemakkelijker kan men enten door de schors slechts aan één zijde in be snijden; de edele twijg wordt dan evenals by het copuleeren schuin afgesne den en ertusschen geschoven. Heb nadeel hierbij is, dat het losgemaakte stuk schors niet vergroeien kan en daarom afsterft. Dti kan men voorkomen, door het edele takje ook van boven af opzy aan te snij den; aan de binnenzijde van de opgelichte schors bevinden zich nog wel eenige cam- biumcellen en dan bestaat de mogelijkheid, dat de schors toch nog aangroeit. De won den genezen/ dan veel mooier. Ons Pluimvee. HET BROEDNEST. De kuikens, die eind Maart of April uit- ijn de beste. Zy hebben de warme in he»t vooruitzicht voor hun ont wikkeling en kunnen nog voldoende uit groeien vóór den winter. In Mei uitkomen de kuikens kunnen by een goede verzorging ook nog wel groot genoeg zijn by het be gin van heb koude jaargetijde, doch zy ver liezen in ieder geval deze beide lentemaan den, waarin een overvloed van voedsel voor hen aanwezig'is. Thans is het dus de hoog ste tijd om te laten broeden, als dit niet al eerder gebeurd is. Het is onize baak, om de vermoeiende broedtijd voor de kippen zoo veel mogelijk te vergemakkelijken. Aller eerst dienen dus de broednesten in orde te zyn. Zy mogen niet zoo nauw zyn, dat de kip er zich moeilijk in beweegt, immers zij moet) zich naar willekeur kunnen omkeeren en ook de eieren moeten door de kip om gedraaid en verschoven kunnen worden. Verder mogen de nesten zich niet in een donker hoekje bevinden, doch dienen zy ge maakt te worden op een plaats, die men ge makkelijk kan bereiken en zoowel vóór als na het broeden grondig kan reinigen. An- dei* wordt het broednest era brwdn^T. ongedierte en heeft men zelfs de kane let de kloek de eieren in den eteek laat, omdat het nietl langer uit kan houden, dan wel dat het arme dier het slachtoffer wordt van haar plichtebesef. Het komt weieens voor dat men een kloek halfdood op het neet ziet liggen inplaats van zitten, omdat zij uitgeput is door het op haar parasiteeren. de ongedierte. Het broednest moet ook een goede ven tilatie hebben en het is volstrekt niet noo dig, dab de kloek onder een laag dak zit. Ig dit wèl het geval, dan mag het dak hoog stens bestaan uit vlechtwerk, zoodat de ven tilatie niet wordt verhinderd. Dit systeem wordt o-a. toegepast by de zoo populaire Cröllwitzer broed manden, waarby slechts op één plek opjjy een opening is aange bracht, waardoor de kip naar binnen kan gaan.' Wanneer men deze opening naar den wand toekeert, voorkomt men dat de kip onnoodig het nest verlaat, wat weer aan leiding geeft tot verwisseling der netten wanneer men meerdere kippen by elkaar laat broeden. Het broednest mag nooit zoodanig ge- maakt zyn., dat de kip van bovenaf op de eieren moet springen. Een gewone wand is ook niet aan te bevelen, want deze valt gemakkelijk om, zoodat de eieren eruit val. ten; een kist heeft het bezwaar, dat de eieren licht platgedrukt worden. Beschikt men niet over broedmanden of zeer vlakke kisten, dan kan men het nest maken in een omheining van baksteenen. Het eigenlijke nest bestaat van onderen uit stroo; daar. overheen wordt hooi gelegd. Wanneer de kip zich de eemtie dagen onrustig toont, plaatst men er een mand overheen. Dat de broedende kippen op een speciale plaats ondergebracht worden, waar het an dere pluimvee hen niet kan storen, spreekt •wel vanzelf. Vele hennen houden niet van veranderingen in de plaats van hun nest en broeden op een andere plaats niet verder. Daarom is het aan te bevelen, de kloeken 's avonds te verplaatsen, omdat zij dah rustiger z(jn. Al naar de grootte van het dier en van de eieren kan men een kip 12 tot 17 kippeneieren geven of 16 tot 14 eendeneieren. Nadruk verboden Damrubriek. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Secretaris de la Reviaan 14, lokaal dat club, Markt 49. Probleem No. 819. Zwart schijven op: 6, 8, 14, 18, 25, 27/20. Wit schijven op: 16, 30, 36/38, 40, 41, 44. Probleem No. 820. Zwart schijven op: 7/9, 12, 14, 15, 17, 18/24, 29, 36. Wit schijven op: 25, 26, 32, 35, 37/40, 42, 44, 47/50. Oplossing van Probleem No. 817. Wit speelt: 25—20, 20—14, 2822, 47—41, 56—44, 35—30, 30:17, 15:38, 21 1. Oplossing van Probleem No. 818. Wit speelt: 23—18, 36—31, 47-41, 30—24, 24 11, 26 10. Men moest iederen dag tenminste een liedje hooren, een mooi gedicht lezen, een goed schilderij zieh en, als het moge lijk is, een paar verstandige woorden spreken. Ooethe. ONS ZATERDAG-FEUILLETON. uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Hugh had m(j zyn meening reèds gezegd over de vraag of wy bedienden zouden mede nemen op de reis door de woestijn. „Waarom is het nuttig ze mee te ne men?" vroeg hij. „Zy weten den weg niet beter dan wy en zouden natuurlijk in-hooge mate onze verantwoordelijkheid en onze zorg vermeerderen. Het eenige voordeei, wat ik in hen «e is, dat ze voor de kamee- len zorgen. Wel, Mark wil jij mij eens zeg ge», of er lets in de wereld is, dat een paar lompe negers doen kunnen, wat twee vast besloten, praktische Engelschen niet even goed en heel wat beter kunnen?" Ik moest bekennen die meening volkomen te doelen. Wy beiden waren bereid tot ruw werk, wy beiden bezaten voldoende scherp zinnigheid en wy beiden hadden er een hekel aan, negers om ons heen te hebben. De slotsom was, dat wy verkozen een maand rustig in Wady-Halfa te blijven, waar wij onzen intrek namen bij een ouden winkelier en zijn gezin, wiens manier van spreken en loopen, van buigen en schuife len wy bestudeerenden en spoedig precies konden nadoen. Wy hadden natuurlijk reeds het plan gevormd onze woestynreis te on dernemen gekleed in burnu's met de gewo ne uitrusting van de Arabische kleinhande laars daar dit costuum veel koeler en ge riefelijker was voor ons doel, dan eendge Europeesche kleeding en bovendien veel minder de aandacht trok. Hugh sprak het Arabisch als een inboor ling, en nadat onzen maand proeftijd te Wady-Halfa voorbij was, zagen wy er even bruin, rood en regenboogkleurig uit, als eenig werkelijk zoon van den woestijn- grond. De oudste zoon van onzen gastheer die van beroep handelaar in kameelen en dief van nattire was, verleende ons grooten dienst bij de keuze van vier beesten, die wij voor onze reis hoodig hadden. Hy keek op one neer, alsof wy de krankzinnigste En gelschen waren, die hy ooit had ontmoet Hy deed zyn uiterste best one te bedriegen, maar toen hy er niet in slaagde, koestrrde hy een groote bewondering voor ons beiden en ik geloof, dat het hem hartelijk speet ons zoo opgeruimd een zekeren dood tege moet te zien gaan. Door zijn hulp en onder zyn onderricht brachten wy die maand door, eigenlijk voortdurend in gezelschap van onze vier kameelen ,die ons zelf en onze uitrusting op de groote reis moesten dragen. Wy leerden hun manieren en gewoonten kennen, hun behoeften en benoodigdheden en na de eer ste veertie dagen konden wy beter een kameel verzorgen dan de meeste Engel schen een paard, en en daar wy twee sterke, gezonde melkgevende dieren hadden gekozen leerden wy, plechtig, en nauw- (Oh, schim van tante Charlotte!) de eiken waardoor wy heerlijk en Onze uitrusting was niet groot: wy gin gen geen sterrekundige waarnemingen doen, noch hoogten opnemen, evenmin de fauna en flora der wildernis catalogiseeren. Onze eigen voorraad aan voedingsmidde len ,was zoo beknopt, als mod< schappelijke kruidenierskunst ze kon ken vleeschkoekjes en allerhande esse vormden den voornaamsten inhoud: een voorraad water in waterzakken een over vloed van tabak en lucifers, een half dozijn flesschen brandewijn, dat alles moest zestig dagen duren, dan hoopten wy wanneer wy het land van haver en gerst, van oud Kamt al niet hadden gevonden, toch tenminste het punt bereikt te hebben waar de groote karavaanweg naar Wadai het hartje der Lybische woest**» kruist. En indien ons? expeditie mocht blijken te zijn een dol plan, dan konden wij mis schien een karavaan ontmoeten en veroot moedigen en gelouterd ons er b*j voegen om in haar gevolg naar het Noorden of Zuiden te reizen al naar het toeval wilde. Dit was natuurlijk zeer onzeker; karavanen gaan niet heel dikwijls langs dien weg, en het was even waarschijnlijk, dat, wanneer ■wy die plek bereikten, wy heel gemoedelijk aan den weg van honger zouden kunnen omkomen, voordat wy eenig levend wezen hadden ontmoet. Maar, als een concessie aan het gezond verstand kon dit plan die- Wy voorzagen ons ook van verschillende zeepen en scheerbenoodigdheden; ook van een prachtiger stel kleeren, dan waarin wij van plan waren te reizen, met het doel, ons fatsoenlijk voor te doen aan het hoogst be schaafde volk, dat wy dachten te bezoeken. Een goedie, lichte opvouwbare tent, en een prachtig kompas, voltooide onze eenvoudige wy ieder een underd patro nen. Zoo gingen wy op weg. Tot het laatste oogenblik geloof ik, dat onze gastheeren meenden, dat wy ons krankzinnig plan zoudeu opgeven, maar toen zij ons werkelijk zagen vertrekken en begrepen, dat wy in allen ernst voornemens waren de woestijn te doorkruisen met vier kameelen en zonder geleide, haalden zij op. ^ïet stond aan ons zelf," zeiden zy, „ons leven weg te werpen." De graftombe van den Griekschen pries ter was ongeveer een paar mijlen van Wady-Halfa en keek recht door de woestijn naar de ondergaande zon. De heer Tanker- ville had nauwkeurig aan Hugh uitgelegd, hoe wij er moesten komen en laat op een avond bevonden Wy ons er gereed om te vertrekken. Het was in de rots gehouwen en naturlijk leeg, sinds de geheimen, welke ze twee duizend jaren had bewaard, veilig geborgen, waren onder de „Ohestnuts". De schilderingen op de muren vermeldden, dat de priester een goed vroom man was ge weest, die offeranden aan de goden had gebracht en die, zooals ik begreep, boven dien de verdoolde reizigers op den goeden weg bracht. Toen de nacht inviel hadden wy onze tent vier mijlen vaai Wady-iHalfa gespannen. Wij waren reeds in een geheel andere wereld, Londen, beschaving huurrijtuigen en hooge hoeden, zelfs de lieve oude, „Chestnute" en het museum der mummies en papyrussen waren een droomland géwordén. Hugh zag er prachtig uit in zijn abajah en witte bvrnu: de Oostersche kleeren schenen te passem by zyn romantische persoonlijkheid. Ik vrees, dat ik eT ©enigszins minder in drukwekkend uitzag dan hy, en ik gevoelde in dat verre en geheimzinnige land, hetwelk wy op het punt stonden te bezoeken be schouwd te zullen worden voor een ssteliet van Hugh. In het begin genoot ik verbazend veel van de reis. (Wordt vervolgd). J* belegging van Uw Kas- en Spaargelden Spaarbank 3.24 GEMEENTE j Giro- Stortioge- 2.52?/" en Ophaaldienst) rente OOUWE 2 - GOUDA. '"J' to' Bielefeld en Bethel. Twintig sneltreinen rijden eiken dag van Berlijn naar Keulen en terug. 'Duizenden en duizenden reizigers Verheugen zich steeds weer, wanneer de eentonige laagvlakte plot seling wordt onderbroken door heuvels en boBBChen en af en toe een bergketen den trein op zijn tocht vergezelt. De trein stopt te Bielefeld. Onwillekeurig denken de rei zigers aan de beroemde producten dezer stad (linnen .ondergoed, bakpoeder, fiet. sen). Maar slechts weinigen komen op het goede idee, hier eens uit te stappen. Biele feld herinnert eigenlijk in niets aan een typische industriestad, maar doet veel meer denken aan een badplaatsje met herinnerin gen aan een groot geschiedkundig verleden. Het ligt midden in het groen. Boomen tooien straten en pleinen. Een oeroude burcht kijkt neer op de geweldige oude ker ken en op de burgerhuizen met hun prach tige gevels in de kromme straten der stad. De beide hoofdstraten der stad, de Obern- strasse en de Niedernstrasse, zyn deelen van den ouden heirweg van den Ryn naar de Wezer. j Reeds 1*4.000 jaar geleden hebben zich menschen gevestigd op de plaats, waar thans Bielefeld staat... In het jaar 1015 is de gemeente voor de eerste maal vermeld als „Bilivelde" en het oudste der boeren bedrijven, waaruit de stad werd gevormd, bestaat nog heden! Het heet „Der Wald- hof" Voor het prachtige Vlaamsche altaar met zijn heerlijke houtsnijwerk in de Alt- stadterkirche (die omtrent 1300 is gebouwd) heeft Dürer reeds te Antwerpen vol bewon dering gestaan. Uit het begin van de XVIde eeuw dagteekent het mooiste Patriciërshuis van Bielefeld, het „Grüwellhaus", een Meesterstuk van Westfaalsche bouwkunst, dat een bijzonder sieraad va» de stad is. In 1647 kwamen stad en land Bielefeld in het bezit der Hohenzollern. De „Sparren burg" werd een geliefkoosd verblijf van den Grooten Keurvorst. Twee zijner kinderen zijn hier geboren. Ook Frederik de Groote heeft vaak een bêzoek aan Bielefeld ge bracht. Beneden, hfite oude stud, vindt men herinneringen aan elk tydperk van de Duit- sche geschiedenis en van de bouwkunst. Men vindt er Romaansche en Gothische gebou wen. Werken der Renaissance en werken in barok-stjjl. Klassieke en moderne bouw werken. De geschiedenis van Bielefeld staat niet alleen op het papier. Zij staat ook in Bteen! In den tegenwoordigen tijd heeft Bielefeld zich ontwikkeld tot een stad van 121.000 inwoners. De stad leeft mee met den tijd. In de Rudolf-Oetker-Halle worden concer ten gegeven, die op een zeer hoog niveau staan. De stad bezit een goed geleiden schouwburg, terwijl voorts vxor Musea tot haar bezienswaardigheden behooren. In het bijzonder mag hier op het Museum voor Volkskunde worden gewezen. Het Is een van die typische Westfaalsche boerenhuizen met hun talrijke opmerkelijk groote naast el kaar liggende vensters. De grootste bezienswaardigheid van Bie lefeld is echter eerst in den jongsten tijd ontstaan: het Sennefriedhof. Elke burger van Bielefeld, tot welke godsdienstige ge meente hij ook moge behooren, wordt in de „Senne", het heideland aan de grens van de stad begraven. Wie door dit in het bosch aan den voet van den Rosenberg gelegen kerkhof wandelt, wordt vreedzaam gestemd maar geenszins droefgeestig. De graven liggen, elk afzonderlijk, verborgen onder boomen, achter struikgewas en jenever struiken. Zwerfblokken, steenen reuzen uit het voorhistorische tydperk van deze streek, vermelden de namen van diegenen, die hier rusten. Het mooiste wat Bielefeld biedt, is echter een avonduurtje boven op den Johannis- berg (achter den romantischen burcht strekt zich het blauwe bergland uit) of op den „Kammweg" van het Teutoburger Woud, de „Promenade". Zoowel de Johannisberg als de „Kammweg" zyn in nauwelijks tien minuten tijd van uit het centrum der stad te bereiken. Een kilometerlange gemakke lijke weg leidt naar de hoogten en, wan neer de nacht daalt, stijgen van beide zijden uit de diepten ontelbare lichtjes op... Bethel, de gtad der barmhartigheid. Aan de overzijde van de bergkam, in twee dalen, liigt Bethel, de wereldvermaarde ko lonie van den geestelijke von Bodel schwingh. Zestig jaar geleden nam hy hier ae leiding op zich van het terste Noord- duitsehe tehuis voor epileptici. Er waren toen vier patiënten. Heden bestaat Betheh uit 400 verschillende gebouwen. Het is een stad der barmhartigheid met 10.000 zielen. In de werkplaatsen worden, in toepassing van het principe „genezing door arbeid", voortdurend zieken naast gezonden bezig gehouden. De zieken warden er hier van overtuigd, dat ook zy nuttig zyn in de samenleving. Aldus keert hun zelfbewust zijn terug en vermindert tevens hun lyden. Dit herstellingsoord voor epileptici is zon der weerga in de gansche wereld. Zieken uit alle landen zyn hier vexeenigd. Door dertig geneesheeren worden zij bijgestaan en geholpen door 600 zusters en 300 broe ders. 25 geestelijken zorgen voor hun gees telijk heil. De zieken wonen als families, in gemeenschappelijke huizen, ipet aan het hoofd een huisvader en een huismoeder. In het eigenlijke ziekenhuis komen zü slechts, indien zij aan een acute ziekte lijden. Men viiïdi -hier gestichten voor volwassenen en voor jongelieden, die nog opleiding noodig hebben, hoogere jongens- en meisjesscholen voor zieken en gezonden, een theologische school en vele andere opvoedende instituten. Indien men nu meent, dat deze ongeëve naarde stad yan het lijden een ongekenden melancholischen indruk maakt, vergist men zich volkomen. Nergens klinken de liederen zoo gelukkig als te Bethel. Een bijzonder gunstigen indrjuk verkrijgt men ook by een bezoek aan het tehuis, dat de „epileptici van het leven, de landloopers en de trekkende vagebonden, opneemt deze menschen, die Vader Bodelschwingh zyn „broeders van den straatweg" noemde. Menigeen trekt, na een oponthoud in dit tehuis, naar een van de acht arbeiderskolo nies, die tot Bethel behooren en vindt ar beid en een tehuis by het ontginnen van den bodem. Bodelschwingh is de eerste geweest die reeds in 1882 werkloozen en industrie arbeiders tot den landbouw heeft opgeleid. Heden is deze opleiding natuurlek een van de actueelste sociale plichten van Bethel geworden. SPORT IN WIDSTRItlDIN. VOETBAL. Programma voor Zondag 17 April 1932. Internationaal. Amsterdam: NederlandBelgië. K. N. V. B Afdeeling IV. Promotiecorapetitie 2e klasse. Helmond: Helmondde Valk, SpekholzerheideJulianaMiddelburg. Afdeeling V. Promotiecompetitie 2e klasse. Sneek: SneekNoordster. Om den Nederlandschen Voetbalbeker. 3e ronde. Gouda: Gouda—Schinkelhaven. G. V. B. Ie klasse. Gouderak IDilettant 1. Gouda IV—O.N.A. III, 11 uur. Moercapelle IGouda III (terrein Boskoopsche Boys). 3e klasse A: Gouderak III—Nieuwerkerk II, 12 uur. 3e klasse B: Zwervers IIIGouda VI, 12 uur. Bosk. Boys IV-^G. S. V. V, 12 uur. GEMENGDE BERICHTEN. E«n omwenteling in de PoStzegelfahricage? Wij lezen in de ..Philatelist": Staan wij aan den vooravond van totaal gewijzigde postzegels voor vele landen? De wereldberoemde drukkerij van De La Rue en Co. te Londen, die omla/ngs haar honderdjarig praedicaat van ..Koninklijke fabriek vierde, heeft dezer dagen een pa tent laten (inschrijven, op etikettien en der gelijke (stamps or th« like),, welk patent voor phiiatelisten van belang kan worden. Volgens deze nieuwe methode zal de toekening deels op de voorzijde, deels °P de achterzijde gedrukt worden. Het papier is transparant en de boven- en onderdruk zullen elkaar tot de oompjete teekening aanvullen. Vervalsching zal tengevolge van het zeer moeilijke drukprooédë verf be zwaarlijker zijn en herhaald/ gebruik is uit gesloten aangezien de intagliodruk aan de achterzijde boven op de gom zal worden aangebracht len d|Lt beedddeel bij afweeken of andere verwijdering beschadigen moet. De druk op de achterzijde wordt droog ge drukt, de inkt is gemengd met zeker verais en wordt niet aangetast tijdens de bevesti ging van het zegel, doch wel bij pogingen tot verwijdering. Gekleurde gom soorten kunnen worden toegepast, ook op een ge deelte van het zegel, zoodat de gom mede deel uit kan maken van het aanzicht van het zegel. Het ig nu alteen maar de vraag of deze methode voor etiketten van gedeponeerde handelsmerken, sluitzegeis en dergelijke, ook zal iworden toegepast op den aan maak van postzegels Fred. J. Melville, diie over dit patent in „Stamp Collector's Fort nightly" schrijft, aan welk blad wij dit be richt ontleenen. deelt mede. dat. de firma De La Rue Co. postzegela drukt voor 72 landen en de orders voor poetzegels momen teel 3.000 000.000 zegels beloopen Toch acht deze bekende philatrfist dè toepassing van dit patent op postzegels nog niet zoo waarschijnlijk, omdat, postzegels gemakkelijker hanteerbaar moeten zijn, vooral ook in vellen, voor ambtenaren en het .groote publiek, dan dat transparante papier zal zijn en in de tweede plaat© ook nog, omdat, de* eene mensch zijn zegeltje bij de bevestiging nu eenmaal sappiger be werkt dan de ander en de kan© niet uitge sloten is, dat een gedeelte der gebruikers deze merkwaardige zegeJsoort toch kaa) zal likken. Men zal dienaangaande de beslissing van de post-autoriteiten dienen af te wachten, voor wie een uitgesloten lierhaald gebruik en een moeilijker vervalsohPng ten nadeeJe van de staatskas toch wel zeer belangrijke factoren rijn. Het procédé doet overigens sterk denken aan de lo en 30 Grosohen zegels van Prui sen anno 1866, een ook destijds gepaten teerde uitvindflng van Lowenbeig, waarbij de spiegeldruk op de achterzijde der zegels eveneens door het transparante collodium praeparaat heen te zien is en die evenmin afgeweekt konden worden, ten voordeele van de post en tot schade varv. vele ver zamelaars. Een voor phiiatelisten volkomen nieuwe verrassing is het nieuwe patent van de firma De La Rue en Co. dus niet, al zullen de moderne zegelg wei sterk afwijken van die uit de zestiger jaren. Wat zou men bijv. zeggen van nieuwe postzegels van Engeland gedrukt op glaspapier, aan de voorzijde eenig© versiering en de twaarde-aanduiding, in bruin, aan de achterzijde de koningskop an zwart op rose gom, met blauwe gom in de vier zegelhoe ken? En ais men dan gaat afweeken voor herhaald gebruik, verdwijnt alle kleur en de koningskop laat (os. Het belooft wat! Ook voor de verzamelaars, die dergelijke zegels alleen op bmefstuk zuilen kunnen verzamel an. U vindt daar het allernieuwste, dat Koning Mode voor het voor jaar 1932 voor dames- en kinder- kleeding heeft voorgeschreven. En voor prijzen, die U de oogen doen uitwrijven. Prijzen binnen ■edera bereik. ^n weet U wat zoo prettig ia? Wat U bij Bahlmann koopt, ziet erdoor z'n kwaliteit, z'n afwerking, z'n degelijkheid veel duurder uit dan het geprijsd staat. Van damce- en kinderkleeding van Bahlmann ziet men de lage prijzen niet ai Onthoud dus bij het koopen van kleeding voor Uw meiajea, van een voorjaarsmantel.een modern hoedje, een nieuw japonnetje of coatuumpje voor U zelf: iCiea bij Bahlmann. De zaak met een reputatieI MARKT 0 AMSTERDAM-DORDRECHT-GORINCHEM-DEN HAAG -NIJMEGEN—ROTTERDAM—TILBURG <>^<K><KXKO00<XK>O^900O0<i0000<X> Zoo de Heer wil hopen onze ge liefde Ouders HENDRIKUS VAN DEEST en TRIJNTJE BOS den 24ston April 1932 hunne 35-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kindereir, Behuwd- en Kleinkinderen. Gouda, April 1932. 12 o<xxxxxxxxxxxxxxxxxxx>ooooooo Voor de talrijke bewijzen van deel neming bij het overlijden van onze lieve Tante. Behuwd- en Oudtante betuigen wij onzen hartelijken dank. Middelburg, April 1932. A. A. VAN DEE VEUR— VAN WIJK. Mr. M. W. G. VAN DER VEUR. .fynsterdam, A. C. VAN VLIET—VAN WIJK. Mr. Ph. J. VAN VLIET en Kinderen. Arnhem, J. C. VAN WIJK. C. H. VAN WIJK—SPAAN. Dankbetuiging Hiermede betuigen wij onzen har telijken dank aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoowel in als buiten Gouda, voor de tallooze blijken van belangstelling ondervonden bij onze 50-jarige Echtvereeniging. A. CATHEL. J. CATHEL geb, LUITJES. Gouda, 16 April 1932. Bogen 16. GEVRAAGD een voor halve dagen, in gezin zonder kinderen. Vrijdags den geheelen dag, Zondagsmorgens tot 10 uur. Niet be neden 16 jaar. Beslist zelfstandig kunnende werken. AanmeldenFLUWEELENSIN GEL 70a, 's avonds 67 uur. 12 2 mooie stukjes grond TE HUUR, te bevragen PLATTEWEG 213. 24 Tafereolen 40 Personen A\eyer Hamel 5tation.f* MOOI WONEN. GOEDKOOP WONEN. TE HUUR vanaf 38.— per maand, MODERNE MET VOOR- EN ACHTERTUIN JOUBERTSTRAAT en BOTHASTRAAT (achter de Krugcrlaan) BEV. BEG. GROND: Kamers en suite, met in beide moderne marmeren schoorsteenmantels, ruime gang, W.C. en keuken met gra nieten vloer en betegelde muren. 1 VERDIEPING: twee groote slaapkamers, een kleine dito en bad kamer met volledige aan- en afvoer, balcon langs de achtergevel be nevens ruime zolder, alle woningen hebben een achteruitgang ,s, o« vr¥enJ°UBERTSTRAAT 219, GOEJANVERWELLEN- DIJK 25 en dageluks op het werk. 40 JSTIG WONEN.I.AGB PERS. BELASTING. Voor direct of met 1 Mei in klein gezin GEVRAAGD een van igoede getuigen voorzien, zelf standig kunnende werken en eenige bekendheid met koken. Mevr. MONASCH, Markt 28. Zich te vervoegen 's avonds tus- schen 8 en 9 uur. 10 BIEDT ZICH AAN van buiten, in Gouda of omgeving. Brieven onder No. 1490 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. ER BIEDT ZICH AAN een Brieven onder No. 1491 Bureau Goudsche Courant, Mankt 8X. g net zakenman aan 500.— tegen nader overeen te komen rente. Ruim* overwaarde. Brieven onder No. 1480 Bureau Goudsche Courant. Markt 81.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 4