N" e:s UM EN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17883 Dinsdag 18 April 1832 71* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen I feuilleton. „Baas boven baas.. Eén mysterieuze Geschiedenis. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP/ GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. --- ---- Schnei- BINNENLAND. van dien middag. Hij in mdkaarten in aparten atlas ■een. /oren hebben. de valsche munters egezonden TE IANDEL It in maande- 170 zuiverst het ff aan. Buiten- Onontbeerlijk een boek voor ties is het een Dan indrin- CHINA. Hevige aardbeving. Honderden gedood., duizenden dakloos. Uit Nanking wordt geseind: De Chineesche provincie Hupoh is door een hevige aardbeving geteisterd, waarbij i gemakkelijk kun- vorden weer aange- radio-orkest onder Idler-Winkler en na sementsmuziek van i Steiner. en er kwam een gezicht. Ik heb soliede Boek- >r de plaatsing te zijn. de za- aar Producten ;rs van ieder k [STERDAM, verk alië en en. ar met maand naar óng. I Ie tot nu ^erkade's met schil- e plaatjes Voerman tekst van iwkeurige >g; eerste indsche inmisbaar «actuslief- ijs F 1. De ontwapening* conferentie, Een voorstel van Tsjecho-Slowaküe. Ontwapening in zicht. De economische conferentie van het Internationaal Vakverbond. Dat was de droevige afloop van het gebied, ders laatste voorstelling. fen is, dui- Men vraagt zich af, wat er nu met de dieren gebeuren moet Naar men zegt heeft een Parijsche firma een bod gedaan van 150.000 lire 19.500) op de geheele massa, .Dat is natluuriyk een belachelijke prijs, Vnaar niet verkoopen kost geld voor voede ring en onderhoud en dat is er niet, zoodat ei\och kans bestaat, dat men het bod zal aanvaarden. was het op onruatigen toon Hom voelde zich niet Huichelaars zijn van het leven. lastiek, zonder dieet, ;wendig gebruik. Het 2NBRANDER, Over- ihting, onder strikte il zenden. heeft de regeering van Nanking telegra fisch om hulp verzocht, daar in 1 1 dat d°or de aardbeving getroffen zenden menschen dakloos zijn en met hon gersnood bedreigd worden. VEKEEN1GDE STATEN. Amerika wil geen herziening der schuldenregeling. Categorische verklaring van Mellon. De „Daily Telegraph” verneemt, dat de nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Londen, Mellon, geen twyfel erover heeft gelaten, dat het voor de Europeesche schuldenaars van Amerika doelloos zou zyn, de quaestie van de herziening der schulden regelingen aan de orde te stellen. De pu blieke opinie in de Vereenigde Staten is nog te zeer bezig met de economische crisis en de verhooging der belastingen, dan dat zij bjj de behandeling van deze aangelegen heid onverschillig zou toezien. Zij zal zoo lang afwijzend er tegenover blijven staan tot Europa zelf het herstelvraagstuk op een gezonde basis geregeld heeft en zijn bereid- willigheid heeft getoond om ten aanzien van de vermindering der bewapening prac- tische maatregelen te nemen. Men behoeft er' dan ook niet? op te rekenen, dat Stimson gedurende zijn verblijf in Europa de herzie ning .van dé schuldenregeling aan de orde zal stellen. De internationale economische conferen tie, die door het I.V.V. te Genève was bij eengeroepen is gisteren geëindigd met een algemeene verklaring van instemming met het Zaterdag door het bureau van het I.V.V. voorgestelde programma van actie, In aansluiting aan de Zaterdag en Zon dag gehouden besprekingen heeft het bu reau van het 1-V.V. een manifest aan de arbeiders van alle landen uitgevaardigd, waarin mededeeling wordt gedaan van de overeenstemming, die tusschen de vakver- eenigingen van 28 landen uit de vijf wereld- deelen verkregen is en waarin verklaard wordt dat tegenover de blijkbare onmacht van het kapitalisme om den toestand te ver beteren de verwezenlijking van de door de georganiseerde arbeiders ter wereld ver- eischte oplossing steeds dringender wordt. Het manifest verlangt Iwvenal de invoering van de 40-urige arbeidsweek en behoud van looneni omdat deze zijn de vermeerdering van de verbnrikskracht der groote massa. 'Het manifest vraagt verder een grootsch program van nationale en internationale openbare werken, die aan de millioenen werkeloozen arbeid zullen verschaffen; een organisatie van de internationale crediet- politiek en een vermindering van de kosten van wapening zullen de hiervoor benoodig- de financiën moeten verschaffen. Het manifest verklaart tevens, dat een gezondmaking van den tegenwoordigen economischen toestand de definitieve oplos sing eischt van de ernstige politieke kwes tie der internationale schulden en herstel betalingen, waarbij de staten den weg van de methodische organisatie der groote taak van het economisch leven en van den inter nationalen ruilhandel met medewerking der arbeidersorganisaties zullen moeten ingaan. Het manifest dat bovendien nog de wer- keloosheidsverzekering voor alle arbeiders van alle landen en een vrije ontwikkeling van de vakvereenigingsrechten verlangt, eindigt met een oproep tot gezamenlijke actie voor dit program. zitten. Hij sliep en ik maakte hem wakker. Toen hoorde hij de voetstappen van Gales. Sir Gregory riep hem en nam hem mee terug; Sir Gregory wenschte dat hij Me dina zijn verontschuldigingen zou aanbie den. dat hij hem zoo lang had laten wach ten, zonder hem aan te dienen. Medina zal het niet zoo heel erg heb ben gevonden dat hij moest wachten, spotte de inspecteur. Hij heeft êen mooie kans gekregen om. zijn slag te slaan. U hebt zeker ook niets gehooid? wendde hij zich weer tot Perris. Neen, daarvoor ligt. deze kamer te af gelegen. Als er geschoten was, was het wat anderg geweee*. Nu, ik zal in de eerste plaats die gou vernante een verhoor moeten afnemen maar dat kan wel wachten tot morgenoch tend. Ik zal twee agenten in déze kamer de1 wacht laten houden en de rest van het huis en het park laten bewaken. En als mademoieelle Oihot niet zeg gen wil. opperde Perris. Hurker haalde de schouders op. zal het heel moeilijk zijn om dien in ger te pakken te krijgen vooropgesteld Naar het Engelsch bewerkt door I. VAN DER 8LUY8. Nadruk verboden. wandeling in den tuin op een bank lin slaap. r en bracht Giles natuurlijk dat uw theorie juist is, Sir Gre gory, en hij ook tot die bende behoort. Kunt u hem niet beschrijven, of meneer Perris of' Giles Het was vrij donker, viel Horn hem in de rede, maar het was iemand met een tengere g' - Het later volgende bericht^ nen volgen. De pauzen! vuld door het Berlynscï zyn dirigent Bruno- 84 22.15 M.E.T. door amt de kapel der gebroede» De Graf Zeppelin weer gestart. Voor de derde maalpiaar Zuid-Amerika. Kort na middernacht? is het luchtschip Graf Zeppelin uit Friedrichshafen vertrok ken op zijn derde reis in dit seizoen naar Z.-Amerika. Dr. Eckener zelf heeft het commando. Vijf passagiers zyn slechts aan boord, maar onder hen bevindt zich' de Amerikaansche „commander” Booth. ZWEDEN. Het Kreuger-schandaal. Nog opzienbarende onthullingen te verwachten. Geen relaties met Italië. De avondbladen brengen een bericht vol gens hetwelk de vroegere koning van Spanje categorisch verklaart, nimmer fi nancieels betrekkingen met Ivar Kreuger te hebben gehad. Het bericht van Sociaal democraten dat in Kreugers brandkast een door koning Alfonso onderteekende kwitan tie voor 5 millioen peseta’s is gevonden, is niet van officieele zijde bevestigd, evenmin als het bericht dat een kwitantie van Hit ler betreffende 100.000 kronen is aange troffen. De avondbladen berichten voorts op in het oog loopende wijze uit Londen, dat de Morgan-groep reeds eeniipn tijd geleden de zwakke positie van het Kxeuger-concern kende en in verband met koersverliezen een schadevergoeding eischte ten bedrage van 10 millioen dollar aangezien Kreuger niet in staat was de by overeenkomst vastge legde aandeelen-transactie van 600.000 L.M. Fricssen-aandeelen met 400.000 Internatio nal Telephone aandeel en na te komen. Vol gens hetzelfde bericht uit Londen zou Mor gan het vertrek van Kreuger uit New-York hebben trachten te verhinderen en zelfs de politie-autoriteiten van de bedri egelijke acie van Kreuger hebben op de hoogte ge steld. Tenslotte zou het Kreuger gelukt zijn, de noodige geldmiddelen te verkrijgen. Het bankhuis Lee, Higginson en Co. zou even wel intussehen zoo wantrouwend zijn ge worden dat de heer Durant met Kreuger naar Europa werd gezonden ten einde deel te nemen aan de conferentie te Parijs. Zoo- als bekend heeft Kreuger voor deze confe rentie de hand aan zich zelf geslagen. Italië en de Kreuger-vervalschingen. Betreffende de vervalschingen wordt of ficieel medegedeeld dat Kreuger in 1930 de Italiaansche regeering indirecte voor stellen heeft gedaan tot het verstrekken van een leening tegen een lucifersmonopo- lie. De Italiaansche regeering heeft dit aan bod evenwel schriftelyk van de hand ge wezen. Tusschen de Italiaansche regeering en Kreuger hebben geen zakelijke betrek kingen bestaan. gestalte. ?t lijkt inij niet waarschijnlijk, dat ze hem te pukken krijgen, gaf Perris als zijn meening te kennen. Hij moet gepakt worden., riep Sir Gre gory driftig, terwijl zijn gezicht vuurrood werd. Je praat als een idioot, Perris. Juf frouw Cibot zal natuurlijk vertelien wat ze weet en dan hebben we waarschijnlijk gauw genoeg een spoor. Ik stel een helooning van tweeduizend popd beschikbaar, vergeet dat niet. Ik wil dit gehete) opgehelderd hebben’t is geen kleinigheid d!at in mijn eigen studeerkamer iemand vermoord iflMaar wat moet er nu gebeuren, inspecteur? Niets voor morgen, besliste Hurker, terwijl hij zijn notitieboekje dn den zak stopte. Als uw bedienden nog op zijn, moes ten ze het lijk maar op een bed leggen in een van de slaapkamers, ük heb de situatie verloop van den verkiezingsdag als zooda- o_w nig en de regeling der verkiezingen be- 1 honderden menschen het leven zouden ver schrijven', waardoor ook buitenstaanders de /oren hebben. Het provinciaal bestuur BUUENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De a.s. verkiezingen. Na de presidentsverkiezingen staat Duitschland op 24 April a.s. wederom voor zeer belangrijke verkiezingen en wel die voor den landdag in Pruisen, Beieren, Württemberg en Anhalt en die voor de z.g. burgerschap van Hamburg. De resultaten der verkiezingen zullen wederom worden uitgezonden en wel vanaf 19 uur M.E.T.in den laten avond zullen althans de voor- loopige uitkomsten officieel worden gepu bliceerd. De uitzending zal langer duren dan op 13 Maart en 10 April j.l., omdat de tel ling der stemmen door het groot eaantal stebureaux en de ingewikkelde verbindingen van Ijjsten veel moeilyker en tjjdroovender is. Evenals tevoren zullen de berichten te Berlijn worden voorgelezen voor den micro foon en door alle Duitsche zenders worden heruitgezonden. Het eerste bericht zal het J verloop van den verkiezingsdag De uitvaart van Dr. J. Th. de Visser. De rede van Ds. J. de Visser. Op de begraafplaats Crooswijk te Rotter dam is gistermiddag Dr. J. Th. de Visser te ruste gelegd. In de aula heeft Ds. J. de Visser het woord gevoerd. Zal ik. zoo zeide hij, de gevoelens vertol* kdn, die hoofd en hart vervullen van hen, >r die zich aan hem verbonden wisten, dan worde allereerst’ de toon gehoord van diepe verslagenheid en groote smart om het vw- schefrden van hem, dien wij, trots zijn hoo* gen leeftijd, niet konden missen. Hoe gaar ne hadden wij met zijn echtgenoot® en kin deren hij was immers bovenal man en vader hem behouden, maar de Alweten de, die alle dingen met wijsheid bestuurt, heeft zijn trouwen dienstknecht tot Zich geroepen en hem, na dat arbeidzame leven de rust en de heerlijkheid geschonken. Voor ons blijft de ledige plaats, die men schen niet kunnen vervullen. Wo staren doch niet zonder dankbaarheid. Jegens God, die hem den leeftijd der sterken deed overschrijden en hem dat rijke, mooie leven schonk, dat nu in vredi- gen avondstond ten einde kwam. Dankbaar ook jegens hem voor de menschelijkheid, do liiefdq, de hartelijkheid, die in zoo ruime mate door hem werden geschonken. Een beminnelijk man'. Hetgeen in hem zoo bizonder aantrok, was zijn eenvoud, die wat he mzelf betrof tot soberheid neigde, al werd de ascetische inslag gemist. Hij had echter voor zichzelf geen behoef ten. Hij leefde voor zyn gezin, zijn werk, zijn studie en vond daarin zijn voldoening. Naar buiten gekeerd stond hij voor ieder gereed, die tot hem fewam. Tot de hoogste staatsambten geroepen, bleef hij degeen, die hij was. Het waren immers alle gaven Gods, die hem klein maakten in eigen oog. Na de grootsche receptie bij zijn zeventig- sten verjaardag waren we samen en bespra ken het verloop van dien middag. Hij in één verwondering, dat hem dat te beurt, was gevallen, en ik hoor hem nog zeggen: ..Waaraan heb ik dat verdiend, zooveel lief de van God en zooveel gunst van men schen?” Zoo was hij en zoo bleef hij., toe gankelijk voor de laagstgeplaatsten. In het Koninkrijk Gods zijn immers geen standen en van dat koninkrijk was hij een onder daan. Pose was hem vreemd. Van zijn een voud werd ik nogmaals diep doordrongen, toen hij, waar fTe keuze zoo groot en zoo schitteren was, mij vroeg hier te spreken, al is het ook, dat. een hechte band ons ge durende een halve eeuw verbond. Een beminnelijk man, met Matthias Clau dius zeg ik nu: Hij was mij meer. Naast zijn eenvoud trok ons aan zijn werkkracht. Ledigheid kende hij niet, rus ten was voor overgang tot andere bezig heid. Onvermoeid was hy bezig voor zyn Vorstin en zijn Land, voor den Staat en de Kerk, voor de School en de Zending, inwen- ABONNEMENTSPR1JS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, t-y onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. koek presenteeren. Maar u moet u wel erg zeker voelen, dat u het scherpe onderzoek van Hurker nog zoo aanmoedig t. En een beloomng hebt uitgeloofd, hé? beet Horn bevend van woede hem toe. - O, dat begrijp ik volkomen, zei I'errfe kalm. U hebt er niets tegen dut due man die in den tuin rondsloop, in uw plaats wordt opgehangen of in de gevangenis ge stopt. Ik wil dat de werkelijke moordenaar gestraft, wondt, gö/even antwoord. erg behagelijk onder den spotzieken blik van zijn secretaris. Als u dat werkelijk meent, moet u zich bij de politie aanmelden,. Sir Gregory. Wat bedoel je, voor den drommel? Dat vraagt u nog, terwyl ik u met de bebloede bijl in de hand gezien heb Ik ben onschuldig, onschuldig, versta je? Dat heb ik je al immers twintig keer gezegd. Al was het vijftig keer geweest, dan zou ik het nog niet gelooven. Sir Gregory kookte van verontwaardtging. (Wordt vervolgd'. nu toch gezien. Goed, stemde Horn toe. Bel even, Per- rsi. Giles, nog bleek van den dooygestanen angst, kwam binnen. Nadat hij zijn orders gekregen had,, bracht hij met Augustus en James het lijk van den ongelukkigen Span jaard weg. De revolver en dé bijl nam de inspecteur mee en de plek bloed op het karpet was nog het eenige spoor van de tragedie die zich enkele uren geleden dn de kamer had af gespeeld. De inspecteur vertrok en de rust in huis keerde terug. Toen Perris zich met zijn meester in de bibliotheek bevond, keek hij Sir Gregory verbaasd glimlachend aan. Ik had nooit gedacht. Sir Gregory, dat u zich er zoo zou doorslaan zei hij op goedkeurenden toon. Waar doorslaan0, Sir Gregory werd rood, richtte zich hoog op ferme uitdrukking op zijn alleen maar de waarheid verteld. Zoo? hernam de -secretarie spottend; dat wil zeggen, zooals wiju en ik de wereld de zoogenaamde waarheid als zoete In de hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandse he zaken Benesj verslag uitgebracht over de rangschikking der ontwapeningsvoorstellen in het kader der conferentie werkzaamheden. Hierna werden de algemeene debatten voortgezet. Nadolny, verklaarde namens de Duitsche regeering dat thans beslissende stappen in de richting van vermindering der bewape ning moesten worden gedaan. In de huidige omstandigheden is beperking niet voldoen de. Duitschland wenscht, dat in één étappe een belangrijke vermindering zal worden doorgevoerd. Wanneer de vermindering in étappen zal moeten geschieden zullen déze étappen zoo kort mogelyk moeten zijn en leeds de eerste étappe zal een aanzienlijke termindering moeten brengen. Ten aanzien van de methode, die by deze vermindering gevolgd moeten worden, beschouwd Duitseh- land art. 8 van het Volkenbondspact (be treffende vermindering dér bewapening der Volkenbondsstaten), als de basis, waarop de vermindering moet geschieden. Uitvoerig werd verder gedebatteerd over het Tsjechisch voorstel, dat de conferentie definitief het principe van de vermindering der bewapening in étappen, zal aanvaarden. Het Tsjechische voorstel werd gesteund door de delegaties van België, Denemarken, Spanje, Noorwegen, Estland en Uruguay. De Tsjechische gedelegeerde zeide in zijn toelichting, dat het ontwapeningsprobleem ingewikkeld was, dat in de huidige om standigheden een directe algemeene oplos sing oiunogelyk was. De Duitsche ambassa deur Nadolny voerde echter als bezwaar aan, dat het voorstel slechts op zeer discrete wyze rekening houdt met het Duitsche standpunt en dat het eerst door een kleinere commissie diende te worden onderzocht. Ook Litwinoff oefende critiek op het Tsjechische voorstel. De vertegenwoordigers van Frankryk en Polen betuigden hun in stemming met het voorstel. Met eenag voorbehoud verklaarden Zweedsche minister van buitenlandsche ken en de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaierts van Blokland zich met het Tsjechische voor stel accoord, evenals de vertegenwoordigers van Perzië en Japan en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi. Op voorstel van den voorzitter Hender son werd terstond een kleine commissie in gesteld ter behandeling van het Tsjechische voorstel. Deze commissie waarvan Benesj en Politis de leiding hadden heeft gister avond na vrij langdurige moeilijke geheime onderhandelingeni met algemeene stemmen de volgende ontwerp-resolutie aangenomen: „De hoofdcommissie der ontwapenings conferentie staat op het standpunt, dat de verlaging der bewapeningen, zooals voor zien bij art. 8 van het volkenbondsstatuut door op elkander volgende fasen na gezette tussdhesnruimten door te voeren is, nadat de huidige conferentie de eerste beslisesnde 8 ap eener algemeene verlaging der bewa- pextagen tot het mimmurn zal hebben ver wezenlijkt. GOIDSIJIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezoxgkring) i5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd t 14 Ik wa8 een kleine gaan doen en viel Perris maakte mij wakker bij me. Waar ontmoettd u Giles, vroeg Hurker Hij wendde zich todden secretaris, <üe de koelbloedigheid b»»fL<terde waarmee zijn meester loog. \V Ik was in mijn kajner bezig en wacht te of 8ir Gregory nog zou bellen. Toen dat ntet het geval bleek, ben ik een luchtje gaan scheppen. Ik ontmoette Giles, die hetzelfde deed. Ik zag Bir Gregory op een bank bij den kleinen manneren tempel ITALIË, De openbare veiling van het circus Schneider. Geen gegadigden voor de roofdieren. aGIjeu U1V Vrijdag zijn de dieren van het circus daarop. Schneider te 4|«fM»lsr waar het ektew»*'*'ge** Uankbiar strand is en failliet is gegaan, in openbare xeiling gebracht. Nog eens had het circus voor deze laatste voorstelling toilet ge maakt De overgebleven stalknechts en temmers hadden hun rood met gouden uni formen nog eens aangetrokken en de circus stad was netjes aangekleed, zooals dat vroe ger by de vertooningen gebruikelijk placht te zyn. Er bestond voor den verkoop groote belangstelling, al was het aantal bezoekers niet Wi groot als in de goede dagen toen het circus nog in vollen gang was. Schneider zelf bevond zich voor het laatst tusschen zijn geliefde roofdieren, die °n- rustig waren, als beseften zjj wat er ging gebeuren. De eerste combinatie, die werd ingezet, bestond uit 59 leeuwen en twee tijgers; inzet 372.790 lire (ruim 4800). Er deed zich geen gegadigde voor. Toen de af slager voor de derde maal het bod inzette, waren de leeuwen wat gekalmeerd en met een smartelijk gezicht zag Schneider neer op dé menigte, die zijn lievelingen zelfs geen bod waardig keurde. Het tweede nummer telde elf leeuwen welpen, ingezet op 3400 lire. Ook hiervoor deed zich geen kooper op. Evenmin voor de acht witte paarden, die werden vporgere- den door Schneider en die ingezet waren op 11.580 lire, of voor de acht zwarte paar den, ingezet op 10.040 lire. Van de andere dieren werden enkele hon den, een lama en twee herten verkocht en het blad Mattino kocht den koningsadelaar om die aan de Alpenjagers, die Zaterdag en Zondag hun congres te Napels hielden, aan te bieden. Op de andere dieren en op de materialen werd geen enkel bod gedaan. De tent, de beeren, de papegaaien en de varkens waren niet in den verkoop begre pen omdat zy eigendom zyn van derden.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1