I I If NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, No. I7B8N Woensdag NO April 1832 71* Jaargang OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, - - I175 „Baas boven baas UVL/UVIVn V 1 DVOllUVl f MVV L/lJlVrtlL, UrtrtlJ 1 IVluvll 1, *•*-•*'** r 1 iNieuwe betastingen. Gregory’s Str FEUILLETON. HOOFDSTUK VUT. Onderzoek. op zei (Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS kwartaal ƒ2.90, ring dor burgerlijke den ontwikkeld. De een essentieel mid- teur, die zijn plan was om klaren zou -- af. prijs. Groote letters en randt Advertentiën kunnen woi handelaren, Advertentiebi aan het Bureau zijn Inge «i gou- de handen rt w gebro- - Ik verf moet van pl. ry’s handtee lillllffllt «II HIM. wordt dan in het Fransche memorandum de organisatie en het bestuur dezer nieuwe internationale luchtvaart-bonden behan deld. De financiering der luchtvaartuilie wordt in het Fransche memorandum aller eerst gedacht door jaarlyksche subsidies vanwege de aangesloten staten. De geheele controle zal volgens de Fransche voorstel len by den Volkenbond berusten. Bij een proeftocht boven de vlieghaven Orbetello is een watervliegtuig in volle vaart op het water terecht gekomen en omgeslagen. Drie inzittenden werden ge dood, 2 zwaar gewond. Heelemaal niets, antwoordde de vernante. Ze rilde en klemde ineen. Pedro is dood, mijn hart ken1 P«I a l leg Waf Den Volkenbondsraad zou het permanen te recht worden toegekend over alle lucht schepen te beschikken. De betrokken sta ten moeten zich verplichten onder geen enkele omstandigheid de luchtschepen zelf te gebruiken en met aUe middelen het ge bruik der luchtschepen door den Volken bond garandeeren. Het memorandum der Fransche regie ring is in handen gesteld van de lucht- vaartcommissie der Ontwapeningsconferen tie. De Engelsohe bagrooting ingodiend. Gwn posten voor herstelbetalingen. Accijns op thee. Voorkeur voor suiker uit de Britsche koloniën-Nog meer nieuwe rechten aangekondigd. r. Crou- idames- Mjour- "onder uw- en Aparte forsage. Het moord, gepleegd onder het dak van den be kenden millionair en politicus, was natuur ijk d« eenaatie van den dag Een leger van journalisten trachtte nadere bijzonderheden gewaar te worden maar inspecteur Hurker was gesloten als een bus, wat bij wist be waarde hij zooveel mogelijk voor het rech- Het Britsche Lagerhuis was gistermid dag tot de laatste plaats bezet, toen de mi nister van tmancien, Neville Chamberlain, het woord nam tot het uitspreken van zijn begrootingsredevoermg. Up de gaandery hadden o.m. plaats ge nomen de prins van Wales en talryke le den van het corps diplomatique. De minister wees er in den aanvang van zyn redevoering op, dat sinds November j.l. groote bezuinigingen zyn ingevoerd. Toen heeft het deiicit 74 miliioen bedra gen, terwyl hy thans kan wyzen op een klein overschot tot een bedrag van iJt>4.U0U. Keitelyk is de toestand echter 9 miliioen gunstiger dan geraamd was. O.m. zyn als gevolg van de afneming der werkloosheid in plaats van 22 miliioen, 34 Va miliioen kunnen bezuinigd worden. Dank zy de nieuwe douanepolitiek is 3'miliioen meer ontvangen dan in November werd ge raamd, terwijl de- bierbelasting met 3V* miliioen niet geheel de raming van 4 miliioen heeft bereikt. De inkomsten uit de alcohol belasting wa ren opnieuw achteruitgegaan en zyn 1 miliioen achtergebleven by de verwachtin gen. De successiebelasting brengt een ver schil van 18 miliioen, terwyl de inkom stenbelasting 15 miliioen meer heeft op gebracht. De Engelsche belastingbetaler heeft zyn plicht op buitengewone wyze vervuld en heeft met patriotiame de op wekking der regeering beantwoord om de belastingen vroeger te betalen dan vorige jaren het geval is geweest. Tot nu toe zyi’. 65 miliioen certificaten geconverteerd. In het algemeen gesproken, zeide Chamberlain te hopen, dat thans voor Engeland het zwaarste achter den rug is. De begrooting der uitgaven voor het vol gende begrootingsjaar wyst een eindcijfer aan van 766 miliioen, met inbegrip van het amortisatiefonds voor de binnenland- sche schulden. Chamberlain besprak vervolgens de doua nepolitiek, welke hy door de gebeurtenis sen gerechtvaardigd noemde. De minister zeide door de macht der ge beurtenissen gedwongen te worden ter ver- Een mysterieuze Geschiedenis. Naar-het Engelsch bewerkt door J. VAN DEB 8LUYS. *5 Nadruk verboden. Weus voorzichtig, Perris. Anders gooi ik je weer in den goot terug, waar ik je uit neb opgepikt. Zoo? Perris lachte koel. U schijnt te vergelen, dat u vrijheid en misschien uw leven in mijn hand zijn. - Idioot! Wat Zwijg! De tijd is nu voorbij dat u op die manier tegen mij kunt spreken. Er was een toon van gezag in de stem van •den secretaris. Ik heb u voor een arrestatie be hoed door uw leugens te bevestigen en te dekken en OSir Gregory hamerde met zijn vuist woest op den schrijftafel. Ik heb je toch bezworen dat allee wat ik je verteld heb, woord voor woord waar ie. Als dat inderdaad zoo is, hebt u er zeker geen bezwaar tegen dat ik den inspec teur in kennis stel met wat ik gezien heb eU de verklaring die u daarvan geeft. Neen' Sir Gregory schudde energiek het hoofd. Hurker zal’ me niet wallen telooven. Chamberlain kondigde vervolgens aan dat de inkomstenbelasting zal worden geheven door de onmiddellyke betaling van de ver vallende belastingbedragen door de werk gevers ten behoeve van de werknemers. Tot groote verrassing van het Lagerhuis deelde de minister vervolgens mede niet in slaat te zyn de bierbelasting te verlagen, hoewel hy zeide er van overtuigd te zyn, dat het bier overbelast is. Van Januari af wordt de belasting op motorrijwielen, naar gelang van den cylin- der-inhoud, verlaagd. De subsidies voor binnenlandsche beetwort,eisuikei ten be drage van 12 shilling per centenaar blyven bestaan. Door de nieuwe maatregelen is het deficit, zooals dat oorspronkelijk moest worden verwacht, omgezet in een surplus van 760.00Q. De minister besloot met te zeggen, dat indien Engeland zich nog iets langer be perkingen wenscht op te leggen, het daar voor ten slotte een groote en zekere beloo- ning zal ontvangen. Harde arbeid, yzeren 1 internationale organisatie, welke spaarzaamheid, vaste moed en onuitputte- don naam ..intemationAln corAoniont lyk geduld zyn de kwaliteiten welke En- geland thans moet toonen te bezitten. I In zyn begrootingsredevoering kondigde Chamberlain nog aan, dat de rechten op trole van internationale lijnen verkrygen. thee weer zullen worden ingevoerd en wel van 4 pence per pond van buitenlandsche thee en van twee pence per pond voor de naam van mijn stilzwijgen afhaji- Het Fransche memorandum voorziet er voorts in afzonderlijke irttatemrrpepefl on derling dergelyke orgaflMrtWrPaoWWr? uil het Britsche ryk afkomstige thee. Op I men, zooals b.v. de Europeesche staten of de aanwezige voorraden zal een recht de staten van Zuid-Amerika. Uitvoerig van twee pence per pond worden geheven. Een en ander zal 3.600.000 per jaar op brengen. De schuldbetalingen aan Amerika zyn door den minister echter niet op de be grooting geplaatst. Dit korte bericht heeft in New-York groot opzien gebaard by de regeering te Washington. De republikeinsche senator Reed, die als woordvoerder van het ministerie van finan ciën wordt beschouwd, verklaarde in den Senaat, dat noch de Amerikaansche regee ring, noch toonaangevende ambtenaren Engeland aanleiding hebben gegeven toe te stemmen in de verlenging van het schul denmoratorium. Senator Reed zeide dan ook overtuigd te z(jn dat Engeland de schuldbetalingen zal verrichten. Fransch memorandum. Inzake intemationaliseering der burgerlijke verkeereluchtvaart. Ter ontwapeningsconferentie. De Fransche regeering heeft bij de Ont wapeningsconferentie een memorandum in gediend .waarin de Fransche voorstellen En van mij verwacht u dat ik het wel doe1 Jij kent mij beter, jij weet dat ik niet de man ben om iemand te vermoorden. Ik ken u inderdaad beter dan Hurker en ik heb u al eens die bijl tegen Madina zien opheffen, vergeet dat alstublieft niet. Hij wachtte even en vervolgde toen: Kijkt u eena Sir Gregory. Ik ben maan denlang het slachtoffer van uw tyranlueke natuur geweest, maar daar zullen we nu verandering in brengen. Ik heb nu het wa pen in de hand om u op te voeden tot. een redelijk niensch. Hoe durf je, hoe durf je! steunde Sar Gregory. Zijn oogen puilden uit van woede. Omdat ik nu de zweep in handen heb. Daarom durf ik. begrijpt u? O! Horn stamipvoette. Wat betee- kent dat allemaal, voor den drommel? Het berekent, zei Perris kalm, dat de rollen zijn omgekeerd, dat ik nu de baas ben en dat uw toekomst, uw leven en uw goeden gen vork laai de Hurker. ging volgen, op hield van een per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorgihg per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden iden worden berekend naar plaatsruimte. >rden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- jureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing ;ekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. myding van heftige en gevaarlijke valuta- fluctuaties een goudreserve en buitenland- sche deviezen ter beschikking te stellen, 1 ten einde plotselinge kapitaal-opvragingen het hoofd te kunnen bieden. Derhalve verzoekt de minister het La gerhuis een leening van 150. miliioen te willen toestaan om den wisselkoers te ega- liseeren en een goudreserve te vormen. De minister deelde mede, dat hij voor dit jaar geen verlichtingen zal kunnen geven by de heffing der inkomstenbelasting. Oordeel niet te snel, klaag niet te gauw, juich niet te vroeg. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De a.s. verkiezingen voor de Landdag, Oude en nieuwe Landdag. Bij de a.s. Landdagverkiezingen gaat het in de eerste plaats om Pruisen. Hoe ge wichtig ook de vernieuwing van de samen- sidling der Landdagen in Beieren, Wur- temburg, Anhalt en Hamburg ook mogen zyn, voor de rijkspolitiek is het resultaat der Pruisische verkiezingen een zeer voor name factor. In April 1920 nam Otto Braun met de Weimarsche coalitie de leiding in den Prui- sischen Staat op zich. Na een kort bewind \an een kabinet Stegerwald regeerde hy van November 1921 tot eind 1924 met sa menwerking van de Volkspartij. Sedert dien voert hij het bewind gesteund door de coalitie. In den Landdag, wiens bestaan thans ten einde loopt, heeft de coalitie nog een kleine meerderheid. De coalitiepartijen hebben 230 zetels (137 soc.-dem., 71 centrum en 22 Staatsparty). De oppositie telt 220 zetels (71 Duitsch-nat., 48 comm., 40 Duitsche Volksparty, 20 Duitsche fractie, 16 Econ? party, 7 Nazi’s, 4 christ.-soc. en 14 kleinere partyen). ï)eze verhouding van 230 tot 220 maakt, dat reeds een kleine verschuiving van zes candidaten voldoende is om de bestaande meerderheid der coalitie in een minderheid te veranderen. Een verzwarende omstandig heid voor het behoud van het aantal be staande zetels is, dat het kiesquotum van 50.1)08 'h verhoogd. Ongewijfeld zal de nat.-soc. partij een veel grooter aantal zetels in den nieuwen Landdag 'krijgen, dan thans in den bestaan- den. De vrhag is ten koste van welke par tijen dit zal gaan. By de presidentsverkiezing op 10 Mei kreeg in Pruisen'Hindenburg 11.45 miliioen stemmen (53 f/c), Hitler 8.20 mill. (36.8 Thalmann 2.44 mill. (10.2 Wanneer de „nationale oppositie” slechts deze 8.2 miliioen stemmen die op 10 April op Hitler werden uitgebracht, krijgt, is van een meerderheid van haar nog geen sprake. Maar de mogelijkheid dat velen, die den lOden April op Hindenburg stemden, om zijn persoon, thans op nat.-soc. candidaten hun stem zullen uitbrengen, is niet gering. zoodat het aantal stemmen op nat.-soc. candidaten uitgebracht, wel eens veel en veel meer dan 8.2 mill, kan worden. ITALIC. Vliegtuigongelukken. Te Genua is een vliegtuig neergeatoit op het dak van een huis. Het kwam in een kamer terecht doch van de bewoners van het huis werd gelukkig niemand gedeerd. De vlieger is echter omgekomen. Hy was met een parachute uit zön toestel gespron gen maar door de geringe hoogte opende dit toestel zich niet voldoende meer. handen. Wat gueft het? zei ze geamoord. Hij dood en door de straf van zijn moor denaar. krijg ik hem niet terug. Hij ie dood mijn Pedro, en 'k moet voortleven in een wereld. een iwereld Zij spreidde de ar men uit. het is zoo leeg zonder hem. Schei nu maar uit. mademoiselle, zei geprikkeld. Ik heb geen tijd [jtedle praatje». Hoe js uw O! Zij sprong op. keek wild om aich heen en riep snwekend. Laat mij alstublieft gaan, meneer. Ga sitten, beval de inspecteur streng. U moet mijn vragen beantwoordden. Mademoiselle nam weer plaata, maar het herhaald vragen van den inspecteur ze niets anders dan dat zij niets wist. Hur ker begon zijn geduld te verliezen. Als u van dezen man gehouden hebt, zult u er toch wel toe willen meewerken dat zijn moordenaar gestraft wordt, riep hij uit. Mademoiselle wrong in wanhoop haar O nieuws van den geheimzinnige® terlijk onderzoek. Hurker zag promotie en geldelijk gewin in deze zaak. Naar zijn mea ning was het geval niet zoo ingewikkeld, hij geloofde in Sir Gregory’s thqorie en het eenige wat er eigenlijk te d'oen viel, was het schuldige lid van het geheime genoot schap te pakken. Vervuld van deze gedach ten. ging hij den volgenden morgen naar Horn Hall om mademoiselle Oibot aan een verhoor te onderwerpen. Bleek en strak kiwam >le gouvernante de Iwhliotheek binnen, waar de inspecteur al op haar zat te wachten; zij beantwoordde zijn begroeting niet. Hurker vroeg haar om te gaan zitten en lusteloos liet ze zich >in een stoel vallen. Zoo. mademoiselle, begon de inspee- ipieren rangschikte en van i te noteeren wat zij ver- it weet u van deze zaak inzake internationalis verkeers-luchtvaart v intemationaliseering del om de toepassing der civiele luchtvaart voor militaire doeleinden te verhinderen. Slechts op die wyze kan vermeden worden dat de militaire luchtvaart steeds weer ge- lyken tred moet houden met de ontwikke ling der civiele luchtvaart. De internatio- naliseering maakt een directe, wezenlijke beperking der luchtbeWapeningen mogeiyk en sluit vo«r de toekomst de concurrentie en de dubbele toepassing der vliegtuigen en de ondersteuningen vaft staatswege aan de burgerluchtvaart uit. De internationalisee- ring der civiele luchtvaart komt tegelijker tijd overeen met de vereüchten voor de in ternationale veiligheid en de economische belangen en beteekent geenszins een beper king der souvereine rechten der staten. In het Fransche memorandum wordt ver volgens een aantal practische voorstellen uiteengezet. Behalve de iirtemationalisee- ring der verkeersvliegtuigen worden maat regelen geëischt welke de verandering van civiele vliegtuigeen in militaire toestellen onmogelyk maken. Luchtschepen welke een te bepalen tonnage te «boven gaan, zouden slechts in het bezit mogen zijn van een i onder den naam „internationale vereeniging voor vliegtuigtransport" zou moeten worden ge vormd. Voorts zou deze organisatie vér gaande rechten inzake exploitatie en con- BINNENLAND. Rotterdams financiën. Drastische maatregelen zullen worden voorgesteld. Omtrent de maatregelen, die zullen wor den voorgestcld om hot tekort op de Go* ineentebegroottmg van Rotterdam te dekken, deelt do Rott. medq, dat wethouder Hano- maaijer bij zijn optreden een aanzienlijk tekort op den gewonen dienst der begroo ting over 1932 heeft gevonden. Nadere ra mingen, leerden, dat allerleii tegenvallers bij de bedrijven, mindere opbrengst van de be lastingen, meerdere kosten van arbeids reserve en mindere opbrengst van het har vengeld en andere ongunstige factoren er toe leiden, dat een bedrag van bijna 3| mil- lioen gulden gevonden moeet worden. Tot dekking hiervan was aanvankelijk niet meer beschikbaar dan. de f 850.000, welke de salartékorting zou opleveren, roo dst nog ruim 2j miliioen te dekken viel. Hiertoe worden thans drastische bezuüii- gnngsmaatregeien voorgesteld, onder meer de opheffing van het weinig gebruikte (wa genveer te Katendrecht, opheffing van de melkmarkt, bezuinigingen door inkrimping en het met-vervangen van personeel op vrij wel alle gemeentediensten» opheffing van de tramlijnen 19 en 24 en buslijn B, inkrim ping van de geineeiitetemiging in dien zin, dat het huisvuil in plaats van drie maal slecht® twee nia&L 'a weeks zal worden op gehaald. Voorts zal bezuinigd kunnen wor den, doordat na onderhandeling een aan zienlijke prijsreductie is verkregen óp de ‘ootpende contracten wat betreft de leveran tie van kolen en levensmiddelen aan de ge meente. Aangezien deze bezuinigingen voor eon groot deel slechts voor het tweede halfjaar van 1932 zullen kunnen gelden, ds het voor al dit jaar noodig om daarnaast ook nog andere maatregelen te treffen. Zoo zullen de vastrechttariieven voor ga® iets verhoogd moeten worden, terwijl ook de bedragen* die gevonden worden uit de pensioea- korting (subsidiair: saloriskorting) op de toonen en salarissen van het gemeenteper- soneel noodig zullen zijn om het gat in den gewonen dienst te dekken en nog andere maatregelen zullen moeten volgen. ..Daarnaast staat het gemeentebestuur voor de grootste moeilijkheden om de groei ende bedragen ten behoeve van Maatschap pelijk Hulpbetoon te dekken. Naar ver wacht wordt, zal deze dienst dat jaar niet minder dan f 19.000.000 eischen, waarvan slechts ruim 7f miliioen uit de inkomsten uit den gewonen dienst en de onlangs aan genomen belastmgverhoogingen kunnen iworden betaald. B. en W. zullen naar aan leiding daarvan aan den gemeenteraad voorstellen om de opcenten op de gemeen- Dat dacht u maar. En waarom stal hij ehèquéboek’- Deed hij dat? Heeft mijn Pedro gesto len’ O. neen, dat moet een vergissing zijn! rgis me absoluut niet. Medina >lan zijn geweest om Sir Grego- ekening te vervalschen. De vrouw sprong op. haar bleek gezicht twerd vuurrood. Het is een gemeene leugen! riep ze met trillende stem. Pedro had geen geld noodig. Hij wag rijk. Maar waarom wilde hij dan met juf frouw Horn trouwen, als hij zoo rijk was? vroeg Hurker sluw Dan beeft hij zeker wel van haar gehouden. Hij keek haar scherp aan om te zien hoe zij zijn opmerking zou opnemen. Ik zeg u, meneer, dat mijn Pedro niet van dat onbenullige kind hield. En als zijn vader sterft, is hij schatrijk. Zijn vader. M’gnel Medina, zei Hur ker. terwijl hij in zijn papieren keek, leeft voorloopig nog. hij is een gefortuneerd fruitexporteur in Barcelona. Kent u hem. mademoiselle? Ja. en ik haat hem uit den grond van mijn hort. Zij stampvoette. Die opgebla zen fruitkoopman hoeft mijn Pedro het.huis ontzegd.tomdat hij mij liefhad. Q. dus u hebt hem al in Barcelona gekend? de inspecteur g voor sentiment volle naam- Wat komt dat er op aan? antwoordde zij schouderophalend. Hoe i« uw volle naam? herhaalde Hur ker boos. Zij antwoordde zonder hem aan te zien: Victcrine Marie Cibot. Die achter naam zou „Medina” zijn geworden ja, ais hij was blijven leven En de tranen druppelden over haar bleek, vertrokken gezicht. Pure inbeelding, die nu een andere tactiek schamperen toon. Medina ander. Vietorine werd vuurrood. Dat ia een leugen Toch is het zoo. Hij kwam hier om de hand te vragen vau juffrouw Hom en bood nis tegendienat van zijn kant aan aan zijn kameraden te verraden. Pedro zou nooit iemand verraden, hoe komt u erbij, gaf de gouvernante veront waardigd ten antwoord. En hij hield van mij. alleen van mij. Stel je voor. Laura, dat onnoozele wicht! Het geld wilde Ped.ro heb ben. Maar u wilde hij niet hebben? Mademoiselle Cibot lachte triumfantelijk

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1