:'s: NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 28 April 1882 71» Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Steun aan de melkveehouders. „Baas boven baas..” Een mysterieuze Geschiedenis. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen DDIWI/XITIU/XV/ÏI UDIVIW11 »v OVUDU1W1 IJiNDUOaUVI, UUU 1_/£J1VC\IX., IlrtrtO X 1MJV41 x i»a wawax*»**'-'** - kon een verklaren viel op dep halfl heeft eeiiaald door eens (Werdt vervolgd). I 17878 T Maar ik begrijp eigenlijk laar zoo’n gewetenszaak van an arbeid wordt rpen, die de in- eidsweek in be- irijfaleven voor- rats jus im- 75 Da iniarnatianala arbeidarsoonfarantia De opleving van het economische leven. Een felle aanklacht van Albert Thomas. juper voort- Amerikn. en bracht dat de bouwwerkzaamheden geheel zyn stopgezet, hoewel zij practisch gespro ken gereed zyn, daar alleen de inwendige inrichting nog ontbreekt. Het groot gebouw welks voorgevel op de Place Venddme uit ziet is in een zoodanige» stijl opgetrokken, dat het in de nauwste harmonie is met de klassieke omgeving. Inwendig beteekent het gebouw echter het hoogtepunt van moderne wetenschappelijke kantoorinrichting en de lokalen, welke bestemd zijn voor de Banque de Suède zyn ware wonderen van interieur architectuur en uitsluitAd uitgevoerd in materialen, uit Zweden naar Parijs overge bracht. De aannemers van den bouw zijn men hun aan- Niemand zal kunnen loochenen, dat het momenteel met het economisch leven der wereld allerbedroevendst uitziet en tevens begint het inzicht hoe langer hoe meer door te dringen, dat plotseling een keer ten goe de zou kunnen intreden, wanneer de staten, in plaats van hun nationale egoïsme uit te leven en elkaar dwars te zitten, ertoe konden besluiten samen te werken. In dit verband noemt het U. D. van bui tengewoon groote beteekenis de rede die Albert Thomas, de Franschman, die de lei dende rol speelt by de internationale ar- beidsconferentie te Genève, dezer dagen heeft gehouden. Hetgeen hy te berde bracht, vormde een felle aanklacht aan het adres der regeerin- gen en hun politiek gekrakeel, waardoor de opleving van het economisch leven wordt verhinderd. Vooral heeft de aandacht getrokken Al bert Thomas' vaststelling, dat het de poli tiek is, die een rem vormt voor een nieuwe organisaie van het bedrijfsleven der we- eld, ja: deze gewoonweg ónmogelijk maakt. Wat er momenteel ontbreekt, dat is de wil en van dit gebrek aan willen bespeurt ook de internationale arbeidsconferentie zelf de gevolgen. Wanneer zy de missie heeft te vervullen ervoor zorg te dragen, dat er een algemeene vrede ontstaat op den grondslag van het beginsel der sociale recht vaardigheid, dan dient er thans op te wor den gewezen, dat als voorwaarde daarvoor eerst eens een internationale economische en financieele samenwerking der volkeren tn staten een feit dient te worden. Taak de$ conferentie is het naar de meemng van Albert Thomas nog een maal een beroep op de regeeringen te doen, dat zy in de eerste plaats de taak tot een goede oplossing brengen. Welke hierin be slaat, dat groote openbare werken worden uitgevoerd, waardoor het mogelijk zal zyn duizenden menschen, die thans geen em plooi hebben, aan arbeid te helpen. Ondertusschen ging Albert Thomas te Parama- ing van den Jhritschland vroegere krygs- id hiermede mee, t het vasthouden i door’ Frankrijk altijd van gehouden, p Dick tegen, en ik vind het bovendien lig om een parfum te gebruiken, dat Ook de Minister heeft hieraan gedacht en zegt in de M. v. T. o.a.: „Hierby moet*iuet uit het oog worden verloren, dat .vooral in d« provincies Zuid- Holland en Utrecht vele boeren melk van eigen vee zelf tot kaas verwerken. Het is daarom dat in art. 4 mede gesproken wordt van organisaties van producenten.” Nu kunnen we wel aannemen, dat alle producenten georganiseerd zyn in de kaas- controlestations en ik stel my voor dat de uitbetaling voor de “melk ook via de kaas- controleetations zal moeten loopen. Maar dat de zelfkazende boer ook in de vorming van het fonds zou moeten bydragen, lykt my niet in het belang van de zaak. Het schynt n.l. zeer twijfelachtig of de produ cent de kosten, welke hy in het fonds moet bydragen, zal terug ontvangen in zyn kaas- prys. Wordt de boerenkaas niet in de zaak be trokken, dan blyft d« fabriekskaas er na tuurlijk ook buiten. Nu heeft het betrekken van de kaas in deze kwestie in het algemeen nog een ge weldige schaduwzijde. Want zou de kaas mede moeten bydragen tot vorming van het fonds, en de prijs daardoor worden opgezet, zonder dat de producent daarvan voordeel heeft, dan weer zal de consumptie vermin deren, zooals het Melk- en Zuivelhygiënisch Weekblad terecht opmerkt in de volgende bewoordingen; „Want prysstyging maakt de kaas zwakker in haar toch reeds zware concurrentie met de volgende buitengewoon goedkoope artikelen: vleeschwaren, eieren, jam, vruchten, honing, koek, pindakaas, chocoladestrooisel, hagelslag, blikjes zalm, enz." De wet treedt in werking op den dag na dien harer afkondiging. Natuurlijk. Als er echter ooit spoed betracht moet worden is het hier. Het zou heel best kunnen dat maatregelen, die by spoedige tenuitvoer legging hulp kunnen bieden, waardeloos bleken te zyn, wanneer ze te lang achter wege blyven. nemers zelf, eventueel met medewerking der regeeringen, het economisch leven or- ganiseeren. Men ziet; de directéur van het interna tionale arbeidsbureau spreekt woorden, welke elkeen zal kunnen onderschrijven, die van oordeel is, dat, wil Europa en de wereld den chaos niet tegemoet stormen, er oiuniddellyk rechtsomkeert moet worden gemaakt. De staatslieden dienen van de dwalingen huns weegs terug te keeren en het gevaar te onderkennen, dat er schuilt in een bestendiging van den tegenwoordi- gen toestand, die gekenmerkt wordt door een weergalooze economische en poli tieke verwarring en verwording. Het is de allerhoogste tijd, dat er daden worden ge steld, dat de staten, in stede van elkaar naar den hals te springen, de handen in elkaar slaan, een streep halen door het ver leden en op de puinhoopen der teloor ge- gane welvaart en vrede, een nieuw gebouw van vertrouwen en samenwerking oprich ten. Daarom, is het jaar 1932 van buitenge woon groote beteekenis. Zal de ontwape ningsconferentie erin slagen werkelijk het oorlogsgevaar door een belangrijke reduc tie van strijdkrachten en oorlogstuig te ver kleinen? Zal men te Lausanne een redelijke regeling van het herstelvraagstuk naderbij brengen? Zal het oorlogsschuldenvraagstuk een hoop-gevende oplossing vinden? Deze vragen zyn nu nog niet met zekerheid te beantwoorden. Maar reeds nu staat het on- omstootelijk vast, dat, wanneer geen duide lijke feiten het positieve antwoord zullen zyn op deze vragen, het er ellendig met de wereld uit zal zien. zij gewoon het wagen Iedereen zal er wel van doordrongen zyn dat het thans noodzakelyk is hulp te ver- leenen aan de melkveehouderij. Het wets ontwerp tot „Tydelyke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij'', by de Tweede Kamer ingediend, zal naar wij hopen, eenige» ateun aan de boeren bren gen. Zeer terecht wordt in de Memorie van Toelichting gezegd dat men alle mogelyke middelen moet aanwenden om den veesta pel in stand te houden en ook de export van zuivelproducten. Is de veestapel sterk ach teruitgegaan dan is die niet in een paar jaar weer op het oude niveau te brengen. Is onze export van zuivelproducten sterk verminderd dan is die ook niet gemakkelyk weer op te halen, omdat anderen dan onze plaats hebben ingenomen. Het eene hangt nauw met het andere samen. Hoe belangrijk de gewone inkomsten uit het veehouderabedryf voor ons land zijn, blykt uit de M. v. T. Deze bedragen 66 of 791 millioen van de totale bodem- opbrengst, zijnde 1163 millioen gulden. Er zal dan een criais-zuivel-fonds ge vormd worden en uit dat fonds zal een toe slag worden verstrekt op alle melk, welke tot zuivelproducten verwerkt Het fonds zal gevormd worden voor zui velproducten, door middel van gecontroleer de» verkoop op de binnenlandsche markt mei prys-beïnvloeding. Voor margarine door vermenging met ten hoogste 50 boter, welk mengsel tegen iets lageren prijs dan de boter in het alge meen centraal wordt geleverd. Voor andere spijsvetten, gecontroleerde verkoop met, zoo noodig, prijsbeïnvloeding. Het is natuurlijk niet doenbaar het ge- heele wetsontwerp te behandelen voordat men weet hoe de Minister de verschillende onderdeelen denkt te regelen. Het punt dat voor den Zuid-Hollandschen en Utrecht- schen boer van het grootste belang is, be treft de kwestie: „hoe gaat het met de vol vette Goudsche kaas, gemaakt op de boer derij ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkring) i—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie» in het Zaterdagnummer 20 W byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. nog een stap verder door de ontwapening met zeer veel klem aan te duiden als qen zeer belangrijke voorwaarde voor den economi sche» wederopbouw. Alleen een grootscheepsche oplossing der sthadevergoedings- en valutavraagstukken, van het Donau- en het oorlogsschuldenpro- bleem, zou de mogelijkheid scheppen voor een internationale economische overeen stemming, die t°t dusver steeds men denke slechts aan den stryd om de ratifi catie van het accoord inzake den arbeidstijd in de kolenmijnen door politieke oneenig- beden achterwege moest blyven. Voorloopig Kan een uitweg uit de ellende misschien alleen worden gevonden, wanneer de onder- Leven voor het goud dat geeft een zieP van ijzer. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Na 13 jaren uit gevangenschap terug. Een tragedie uit den oorlogstijd. Volgens een mededeeling van de ryksver- eenigmg van vroegere krijgsgevangenen is de door de Franschen naar Cayenne gezon den Duitsche deelnemer aan den oorlog, Al- fons Paul Schwarz, dezer dag**n na een ge vangenschap van dertien jaar in Duitsch- land teruggekeerd. Het is aan de jarenlange bemoeiingen van den Duitschen ambassadeur te Parys, de genoemde vereeniging en in het bijzonder aan het werk van prof. dr. Grimm uit Essen te danken, dat thans een der groot ste tragediën van den wereldoorlog tenein de is gebracht. Schwarz werd in 1921 door den krijgsraad te Chalons tot levenslange verbanning naar het Duivelseiland veroor deeld. Op 9 Maart j.l. werd hy door den president der Fransche republiek begena- king in zijn' oogeiy die rusteloos door de kamer dwaalden als iemand tot hem. sprak, hem slechtó matig beviel. Hij is in den grond van zijn hart niet sleqjit, maar tdap. dua een willig werktuig »tfi de handen van anderen, dacht Perris. Ik vraag mij af waarom hij hier blijft, ter wijl hij toch weet, dat bij zijn moeder niets te halen te Bah, wat een lucht! Mevrouw Drum zag hem plotseling heftig snuiven er wae een doordringende geur Mi de khmer, die er anders nooit te bespeu ren viel. Zij scheen van Dick afkomstig te zijn. Wat is er Michael? vroeg mevrouw Drum, terwijl zij Perris met haar grooten Bpaansohen waaier op den arm tikte. 'ti Is hier een beetje benauwd, ant woordde hij. terwijl hij het raam hooger opschoof. U hebt er todh geen bezwaar tegen, mevrouw Örurn. dat er een beetje frissche lucht in de kamer komt? Er hangt hier een sterke geur. Ik heb nog nooit op gemerkt dat u dat soort parfum gebruikt Ik gebruik dat parfum, zei Dick haas tig. Hebt u die lucht nooit eerder geroken? Neen, verklaarde Perris, terwijl hij den sterken geur nog eens goed opanoof Nog nooit En u, mevrouw Drum? ïk ook niet, maar ik» vind het een heerlijke lucht, antwoordde mevrouw Drum Zooiete bijzonders, hè? Ik heb Dick al ge vraagd om mij een flesch mee te brengen, maar hij zegt, dat dat niet gaat Dat parfum komt uit Cuba, legde Dick uit. Een kennis van mij heeft mij een flesch cadeau gegeven. Het is een zeLfdzaam soort reukwater, de eenige die het recept kent te A. J. SCHILT. Wassenaar, 26 April 1932. dat de arbeid slechte tijdelijk is gestaakt tcrwyl de zaak-Kreuger tot klaarheid wordt gebracht, maar voegen er by dat 80 °A van de gecontracteerde bouwsom reeds met de grootste regelmatigheid is betaald. Voor zichzelf had Kreuger slechts betrekkelyk klein deel van het groote ge bouw gereserveerd. Dit gedeelte lag onder het dak, met zon den heelen dag en hoog boven het straatrumoer; hy had er winter en zomertuinen willen aanleggen met volières voor zeldzame exotische vogels be nevens een terras vanwaar hy het panora ma van Parys kon overzien en naar het groote bronzen beeld van Napoleon kon kijken bovenop de Vendómezuil. voor te-estachtige wijze schen te straffen, die i hangers Praat alsjeblieft niet verder over der- gelijke gruTelWre dingen, viel mevrouw Drum hem opeens in de rede Daar kunnen mijn zenuwen niet tegen. Ha. daar heb je Margeret al 1» het eten klaar? Dick. geef mij je ajrni. Laten we liever over je reis avonturen Jvraten Dick sprak gedurende het soi durend over zijn lotgevallen in het Verre Oosten Hij sctieen over den hee len aanNioi rondgereisd te hebben en had van alles aangepakt om zijn kost te verdie nen. Hij was hofmeester geweest, scheep»- administrateur, kastelein, cow-boy en wat al met meer. Vol trots vertelde hij de grie- zeligste avonturen, die hij op zijn reizen had beleefd Maar nu zat hij veilig en wel naast zijn moeder, zoodat deze zich er niet óver opwond toen hij vertelde hoe hij tien tallen malen ternauwernood aan den dood ontsnapt was - Maak je maar niet ongerust, schat, fluisterde Perris Margeret. die hem uitliet, in het oor Je broer en ik zuilen het best met elkaar kunnen vinden Hij is «u zwak keling. maar slecht te hij niet. En met deze weinig troostrijke woorden moest Margeret zich tevreden stellen FEUILLETON. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER BLUTS. Nadruk verbodso. Schat van een móeder! Richard kuste haai onstuimig op beide (wangen. Of ik blij besweer tlhuis ZIjnP wendde hij zich tot ferns. Natuurlijk Zoudt u niet blij zijn om thuia te zijn ah u zóó een moeder nad Dick. Dick* je doet mij blozen, lachte mevrouw Drum, en zich tot Perris wendend Png zij trotseh voort; Nu Michael, is mijn geen knappe jongen? Nu h het mijn beurt om te blozen, fep Dick lachend uit. i ^eiri* leunde achterover in zijn st'oel en eetudeerde Margeret’e broer, die als het ware uit de lucht was komen vallen. langen l>jd aandachtig. Het vüel hem op dat Dick werkelijk bij- «“nder knap wafl van uiterlijk. Hij had een tenke gelaatskleur, een ovaal, gladgescho ren gezicht en min of meer melancholieke Zijn krullend haar was bruin en .terwijl zijn kleine voeten opvallend Koed gevormd waren. Perris kon zichleven- indenken dat mevrouw Drum trotech °l> aoo’n zoon waa, ofschoon de uitdruk- Ik vind het <x»k niets voor een man om parfum te gebruiken, viel mevrouw Drum Michaèl bij. Maar ik heb er wierp pretty niemand kent. v Hè. ik hen doodmoe geworden van al dat praten. Dick, zei mevrouw Drum op eens. En daarom ben ik van plan om dade lijk na het ^ten naar bed te gaan. Dan kunnen jullie samen naar huis gaan. Woont u hier dichtbij- vroeg Dick. Ik ben particulier secretaris van Sir Gregory Hom Wat zegt u* Dick's oogen begonnen plotseling te schitteren. Bij dien million- nair. die zich den haat van dat geheime genootschap dien moord? Zoo is het niet precies. Er u iwel iemand van die bende vermoord in Sir Gregory's bibliotheek, maar meer heeft Sir Gregory met, die zaak niet uit te staan En hij zou hiete liever zien, dan dat de moor denaar zoo spootig mogelijk gearresteerd werd. Dat blijkt wel uit de belooning van tweeduizend pond, die hij be»ehikbaar heeft gesteld. Twee duizend smalend Daar heb te voren weet, dat naar, uur tegenwoordig a kom uit Zuid- toe. Perris knikte. Je hebt dus na je aan komst nieuwe kleeren gekocht en ebe in den koffer gepakt, waarin die parfumflesdi gebroken te? Je kleeren zien er tenminste niet uit of j'e ze uil Zuid-Amerika hebt mee gebracht. Dick richtte zich plotseling op en kneep zijn oogen half dicht. Hij vermeed Perris aan te kijken. Ja. dat geloof ik wel. ante w/xirdde hij vaag Maar ik begrijp eigenlijk niet waarom u daar zoo'» gewetenszaak van maakt. Perria lachte. Ik maak er geen gewe- tenszaak van. zei hij luchtig, maar ik vind dien geur een beetje al te sterk U hebt die lucht misschien al eerder geroken? vroeg Dick weer. Neen, nog nooit. Ik zal mijn best doen om nog een paar fleasnhen te krijgendan krijgt moe der er een en u. Dank u, ik gebruik nooit, parfum. digd. Op 2 April arriveerde hy ribo, vanwaar hy door bemiddelii Duitschen consul naar reizen, De ryksvereemging van gevangenen deelt in verbaa dat alle geruchten omtrei^t van nog meer gevangenen onjuist zyn. DUITSCHLAND. De 40-urige arbeidsweek. Op het njksdepartemei een noodverordening oni voering van de 40-urig» paalde takken van het ziet. De noodverordening ^ou voornamelijk gelden voor den mijnbouM’’ en de hiermede «n verbinding staande bedrijven, de chemi sche industrie, de papierfabrieken, drukke rijen, het bouwbedrijf ent de brouwerijen. Voor een andere groep vaa bedrijven zal de 48-urige arbeidsweek nietineei zonder bij zondere toestemming der 'autoriteiten mo ge» worden overechreden.J Rykspresident von Hindenburg eere-burger van Neurenberg. De gemeenteraad van Neurenberg heeft in zijn gisteren gehoudeof geheime zitting besloten Kijkspr ewdent von Huidenburg het eere-burgeraohap atadjte verkenen. De nazi’s weer in de ryksdagcommisme. pe nationaal aocialisten tullen van 9 Mei af weer deelnemen aan de bijeenkomsten van de RijkadageominiBsiej, ENGELANÊ, De Vatea eeratttMerlaag. De rqgeenug de Valera heeft gisteren m de Dail een nederlaag geleden over een prioriteitsmotie. De president stelde voor den geiledenv dag aan het voorstel tot af schaffing van den eed te wijden, doch, een onafhankelijke arbeidersafgevaarcügde dien de een motie in nopens de werkloosheid en vroeg de behandeling daarvan op 's avonds negen uur te stellen. De Valera verzette zich hiertegen, maar het voorstel werd aan genomen met 74 tegen 66 stemmen. ZWEDEN. Kreugiers kantoorgebouw te Parys. Zelf zou hij in de nek wonen. Kreuger was voornemens geweest een permanent tehuis in de Fransche hoofdstad in te richten waar hij ver vïüh nieuwsgierige blikken kon wonen en toch in nauw contact kon blyven met zyn zakenbelangen aldaar Al jaren geleden had hy een groot terrein tusschen de Place Vendöme en de Rue Faubourg-Saint Honoré gekocht, waar hij zyn Parijsche hoofdkwartier wilde vestigen en waar ook de Banque de Suède haar lo-' kalen zou krygen .Met den. bouw was een begin gemaakt en op den dag zelf dat hij zich doodschoot zou hij de werkzaamheden hebben geïnspecteerd, aldus meldt de cor respondent te Parijs van „Berlingske Tidende". De onzekerheid inzake de rege ling van Kreuger’s posftie heeft meege pen negerin uit Cuba. De flesch is in mijn koffer gebroken, zoodat alles over mijn kleeren ig geloojien. Maar als ik qoit nog eens hetzelfde parfum kan bemachtigen da» te het voor moeder. Perris keek onwillekeurig qAar Dick's kleeren, die nieuw en naar de laatste Lon-' densethe mode waren. U bent al eenigen tijd in Engeland?, vroeg hij. Neen, zeker niet, antwoordde Dick.- Ik ben pas een week terug en dadelijk nff mijn aankomst, heb ik geprobeerd moeder a tegenwoordig adreè te weten te komen. Ik i-Anierika. voegde hij er aan I pond, herhaalde Dick je niet veel aan als je degeen die moord»- •^Minwijst, zelf binnen vieMsn-twinttg zijn hachje er bij in schiet*! Hoe weet u dat zoo zeker? vroeg Perris. Ik heb dat soort lui in Zuid-Amerika leeren kennen en daardoor weet ik op wat GOIDSQIE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wazr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen Worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bfj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1