U kunt elders wel duurder9 maar niet beter stöOLenf ONZE MEI-AANBIEDING GOUDSCHE COURANT - WOENSDAG 4 MEI 1932 - TWEEDE BLAD Uit de werkplaatsen der wetenschap. vormt, zoowel voor de Vrouw met een beschei den beurs als met een verwenden smaak, een pracht-gelegenheid om uit ongekend-rijke collecties tegen ongeëvenaard-lage prijzen nu haar Zomer- japonnen te kiezen I Doet daarom Uw voordeel I Leuke Uni Tremola Zomer- japon, modem bolero-model, aardig afgebiesd in afstekende tint Rokje m. plooien. In groote verscheidenheid van frissche. lichte zomertinten. -wrn U vraagt naar den prijs? Slecht» Aardig, zomen letje van Soie Art. Imprimée, leuk bolero-model, met chique Uni-vest, keurig afgebiesd én m. knoopgarneering In diver se, fleurige tinten en a 7e dessins voor den prijs /I van slechts prima Crêpe Ma- roc Damesjapon met aparte revêrs en keurige halsinzet en manchet in afstekende tint. Rok met plooigroepen. In Bleu Royal, Zwart, Marine, Donkerbruin, Licht- wL? bleu (42-52) slechts van slechts Aparte, zijden Cótelé Zomer- Iapon met moderne schouder- apjes en -garn., flatteuse, losse shawl en chique lederceintuur Vlug klokrokje In Wit, Nil, Lichtbleu, Geel, Rose, j- Rood, voor den prijs Q' Chique Crêpe de Chine Art Im primée Zomerjapon in prachtige noppen-dessins, met zeer aparte, in harmonieerende tint gegarneerde dubbele shawl en pofmouwtje. In Marine, Bleu. Brique v. - ca den ongeëvenaard lagen Aa*"3 C A prijs van slechts v Elegante Crêpe Romaine Art. Na middagjapon, en bijbehoorende zij den Onderjurk, met aparte, afst» kendeTcorsage,'en flatteuse garnj Mouwtje en rok 'm. leuke, klokkende volants. In Zwart, Marine, ^^ca Brlauer Nleuwbruln. Ko- 7 y, renblauw, Lichtbleu voor Mm Mm Moderne Sole Art. Imprimée Damesjapon in de nieuwste, diago nale streepdessins, bolero-model, met^Unl vest en leuke knoop garneering.' Rok mot garneering Snoezige Namiddagjapon v. prima Uni Crêpe Maroc, chique bolero-' 'model/met apart vest en mouw In de nieuwste) streep-desslns. In Zwart,V Marine. Donkerbruin? Bleu, Brique? Nacht- M -^ca Wauw, en Gri» PeHe 1 O bU voor.slechts'Mm Prachtige*Zijden Flaminga Da rn «•|aportm"ni»uwst« shawlgarn..1 apart gegarn mouwtje, chique rok m. klokkende volants, leercorsage mm ceintuur met leuke strik In Nieuwste snufje I Fleurige Zomer japon von prima Solo Art Imprlmé prachtige btaemtmde met aparte kraag en' chique rokgarneerlng van klokkende volants. In diverse tinten en dessins voor If I'3 Zwart Marine,' Bleu, Bruin. Perzisch Rood. 1X/3 Gris Perl» enzTvoor 1 van waaierploolen. In 7c Zwart, Marine, Nieuw- 1 £L bruin vgor tltchtt 1 den prijs sfecms Voedings- en genotmiddelen. Een en ander van Moeder Aarde, door Prof. Dr. E. KRAMER. Ik heb een goeden vriend, die zegt.: Ik rook alleen coffeïnevrije sigaren en drink alleen alcoholvrije koffie en. nicotinevry bier! De meeste menschen doen ongetwij feld hetzelfde, doch noodig is dit niet, want naast alcoholvrij bier en zoo goed als Cof feïnevrije koffie kan men thans ook vrijwel nicotinevrije tabak verkrijgen. Over den smaak daarvan kan ik slecht oordeelen, want ik ben geen groot liefhebber van roo- ken en tot nicotinevrije sigaren voel ik my al heel weinig aangetrokken. Maar ook over de gewone nicotinehoudende tabak heeft de geleerde J. Grossfeld interessante dingen meegedeeld. In alle soorten evenveel nicotine. Bjj nauwkeurig onderzoek bleek n»l., dat er geen noemenswaardig verschil bestaat tusschen het nicotinegehalte van lichte en zware of goedkoope en dure sigaren. Ge middeld bevatten alle soorten ongeveer evenveel van deze giftige stof. Natuurlijk bestaan er daarom toch wel verschillen tus schen de soorten! Deze komen in hoofdzaak hierop neer, hoeveel van de aanwezige ni cotine in den rook overgaat! Ovèr de rede- leze hoeveelheid by de ver en zoo sterk uiteen kan loo- 1 nog niets met zekerheid Nicotine in de moedermelk. zullen slechs by hooge rooker., maar toch heeft onderzoek in een zieken huis te Dusseidorf tot resultaat gehad, dat, hoe weinig de zoogende moeder ook rookt, in ieder geval nicotine voorkomt in de moe dermelk. Na het rooken van groote re aans talten. sigaretten (7 h 15 stuks) kon men 4 a 5 uur later ongeveer 0.03 m.G. nicotine op een L. melk aantreffen. Wanneer de moeder 15 of meer sigaretten per dag rookt, moet haar melk bepaald schadelijk worden geacht voor den zuigeling. Daar mee is natiuurlyk niet gezegd, dat het roo ken van een kleiner aantal sigaretten in het belang van moeder of kind kan worden ge acht. Biergist in brood. Er wordt jaarlijks meer biergist gepro duceerd, dan er verbruikt wordt. Men heeft er weieens over gedacht, het overschot te gébruiken voor het brood, want deze gist bevat een hoog gehalte aan eiwit en is dus zeer voeddaam, terwyl ook het zoo belang rijke vitamine B erin voorkomt. Daartegen over staat echter, dat de hopharsen een bitteren smaak nalaten, waartegen tot dus ver geen middel bekend was. Thans is ech ter de heer L. Hbschken erin geslaagd, de bitter smakende stoffen te verwijderen; met de zoo gereinigde gist werd een groot aantal proefbrooden gebakken h\et 10 tot 50 gist, overeenkomend met 2\>t 10 droge substantie. Het bleek ,dat percentage van 50 de lucht van merkbaar en ook zeer hinderlijk was; 40 '7c gist had eohtier niet het minste onaange name gevolg, terwijl het zoo bereide gist- brood zelfs iets lichter verteerbaar was dan gewoon brood. Van melk en honing. Wanneer -men van melk melkpoeder maakt, wordt het volume tot 1/7 verkleind, terwijl het melkpoeder alle waardevolle be- standdeelen der melk bevat, zelfs de vita minen, die men nu eenmaal niet missen kan. Hierdoor onderscheidt melkpoeder zich gunstig van vele andere geconserveerde voedingsmiddelen, die wegens hun gebrek aan vitaminen geen geheel volwaardige ver vanging van versch voedsel vormen. Het uitsluitend gebruiken van deze levensmid delen heeft dan ook bedenkelijke gevolgen. Melkpoeder heeft vergeleken met versche melk echter de voordeelen, dat het gemak kelijker en goedkooper verzonden kan wor den en minder aan bederf onderhevig is. Wanneer men er weer de juiste hoeveelheid water aan toevoegt, maakt men er zonder moeite weer melk van. Dit melkpoeder nu bestaat uit kleine bolvormige lichaampjes, welker doorsnede varieert van 0.02 tot 0.05 m.M. Ondanks hun kleine afmetingen schij nen zy echter een zeer bepaalden en merk- waardigen bouw te hebben. Men kan er n.l. niet zonder meer met behulp van vet-oplos- sende middelen het vet uit verwijderen, dat er toch rijkelijk in aanwezig is. Daartoe moet men het poeder eerst vochtig maken, al is het maar, doordat men er langen tyd de vochtigheid der lucht op laat inwerken. Dan eerst wordt het vet oplosbaar. Men verklaart dit, door aan te nemen dat by het drogen der melk elk klein vetbolletje wordt bekleed met een dun laagje melksuiker en dat dit eerst opgelost moet zijn, voordat het vet weer voor den dag kan treden. En nu de honing! Velen zullen ervan op kijken, dat men bij het onderzoek daarvan zoo ongeveer te werk gaat als de geoloog, die den ouderdom van verschillende aard lagen bepaalt. Deze houdt zich daarbij n.l. aan het voorkomen van zekere fossielen, die slechts in bepaalde aardlagen optreden. Door het aanwezig zyn vani zulke fossielen kan men dus den ouderdom van een aard laag bepalen. Inplaats van fossielen onder zocht men by honing de stuifmeelk-irreltjes, die de byen by hun werk uit de bloemen hebben meegenomen en ook in den honing hebben gebracht. Het zuiver chemische on derzoek van honing is moeilijk en kan. ge woonlijk ook geen antwoord geven op de vraag, uit welke streek de honing afkom stig is, iets wat voor fijnproevers lang niet onverschillig is. Door het microscopisch onderzode van de in den honing aanwezige st uif meelkor reltjes kan men dit echter te weten komen en wel met behulp van een zeer oud atlaawerk van Annbruster en Oenike, dat niet minder dan 301) teekenin- gen bevat voor de stuifmeelanaiyse van honing. Door vergelijking kan men ian na gaan, met "wat voor stuifmeel men te doen heeft en daaruit kan men weer afleiden, uit welke streek of welk land de honing af komstig is. Het hart der aarde. Vele takken van wetenschap houden zich bezig met het onderzoek van de aarde, de kleine planeet, die het meuschdom als woonplaats is toebedeeld. De geografie houdt zich bezig met haar oppervlakte, de geologie dringt al wat dieper in de buiten ste aardkorst door en de geophysica en de geoohetme houden zich zelfs bezig met Let hart der aarde. Aan den anderen kant zou den wy ook nog de meteorologie kunnen noemen, welke den dampkring bestudeert, die de aarde bekleedt. By een zoo goed ge organiseerd onderzoek is het niet te, ver wonderen, dat er steeds meer omtrent de aarde bekend worde. Zoo nam men tot dus ver gewoonlijk aan, dat het binnenste der aarde hoofdzakelijk uit ijzer bestaat, doch onlangs heeft de Amerikaan3ch-> natuur kundige A. A. Bless een andere theorie op gesteld. Hy gaat er van uit dat de tempera tuur in het binnenste der aarde ongeveer 40.000 graden Celsius moet bedragen en in het middelpunt misschien wel 100.000 gra den. Dit kan men niet bewyzen, doch het U zeker, dat de temperatuur belangrijk stijgt, naarmate men in de aarde afdaalt. Bij een dergelijke hitlte zouden de atomen uiteenvallen; de electronen, die 'zich by normale temperatuur om den atoomkern wentelen, verdwijnen dan en de atomen kunnen daardoor veel dichter opeengedron gen worden. Zoo kan men het hooge soort gelijke gewicht van het binnenste gedeelte der aarde verklaren, zonder nog aan te ne men, dat dit uit metalen bestaat. Bless is van meening, dat de chemische elementen daar in ongeveer dezelfde verhouding voor komen als aan de oppervlakte der aarde. Het voornaamste middel, om hierover wat meer te weten te komen, is het waarnemen van aardbevingen en de voortplanting daar- \an door het binnenste der aarde. Deze waarnemingen komen met de theorie van Bless vry goed overeen. Weer een golfstroom. Laten wy nu eens een kjjkje nemen op de ons beter bekende oppervlakte van Moeder Aarde! De geleerde I. W. Sandstrom heeft zyn waarnemingen gepubliceerd omtrent den invloed van den Golfstroom op het weer iu Scandinavië. Hy kon vaststellen dat de buitengewoon sterke verwarming, waaraan de Golfstroom in den zomer van 1928 in de Golf van Mexico onderworpen was, in de daarop volgende winters in Scandinavië haar uitwerking deed gelden. Het is zelfs mogelijk, dat bij het) verder uitwerken van deze waaremingen weersvoorspellingen op langen termijn gedaan kunnen worden, wat een groote vooruitgang zou zyn, omdat men op dit gebied der meteorologie feitelijk nog iiv het duister tast. Waar komt de wind vandaan? Wy stijgen nu nog hooger, tot in den dampkring dier aarde. Het bepalen van de richting en de kracht van den wind in de hoogere luchtlagen is van zeer groot belang voor het onderzoek van wat er in den damp kring eigenlijk gebeurt. Dergelijke waarne mingen zyn. natuurlijk niet zoo eenvoudig. Gewoonlyk gebruikt men daarvoor proef ballonnetjes, die op een bepaalde hoogte door den wind worden voortgedreven, wat vanaf de aarde kan worden waargenomen. De positie van, het ballonnetjewordt van minuut tot minuut bepaald en daaruit be rekent men de richting en de kracht van den wind. By mist of andere weersomstan digheden, waarbij het uitzicht belemmerd is. kan men deze methode echter niet toe passen. De Engelsche geleerden W. R. Blair en H. M. Lewis hebben nu een andere metihode uitgewerkt, die op het uitzenden van radio-golven berust In den ballon wordt dan een kleine zender aangebracht, die slechts ongeveer een pond weegt en tij dens het opstijgeto voortdurend signalen uit zendt. Op den grond bevindt zich een ont vanger met raam antenne, waanrfee men de richting der opgevangen radiogolven kan vaststellen. Daardoor is men dus vrijwel onafhankelijk geworden van het weer. (Nadruk verboden). BINNENLAND. Nieuwe Departementale indeeling. De wijziging in werking getreden. Zaterdag is in werking getreden de wijzi ging in de departementale indeeling. Deze wijziging omvat: lo. de overbrenging van de statistiek, de Directie van den Landbouw e.a. en Visseherij van het departement van Bin nen landsciie* Zaken en Landbouw naar het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid (van af 1 Mei Departement Van Eco nomische Zaken en Arbeid) 2o. do overbrenging van de volksgezond heid, de werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid naar het de- De koopkracht van het arbeidsloon. Dikwijls hoort men beweren, dat dloor hc-oge arbeidrioonen de koopkracht! van de bevolking wordt verhoogd en het daarom •lus reeds ongewensoht zou zijn in den tegeniwoordigen crisistijd de loonen te Ver lagen. Tot op zekere hoogte ia er een achijn van ju-istheid in deze bewering, doch mem ver geet daarbij steeds, dat het orbeódiaioon tevens de belangrijkste factor ie voor het bepaJen van den kostprijs der producten, zoodat wanneer door een hoog arbeidsloon de kostprijs van de producten wordt op gevoerd dit ten gevolge zou hebben, dat ook de consumptieprijzen der producten zullen stijgen eli men dus per slot van rekening voor het hooge loon toch niet zoo heel wel zal kunnen koopen. Om de beteekenis van het arbeidsloon voor de koopkracht van de bevolking goed te kunnen beoordieeLeö, moet men du^ uit gaan vun de beteekenis van liet arbeidsloon voor den koetjprijs der producten. Daarbij moet men niet alleen letten op het directe arbeidsloon, dat in een bepaald produet ver werkt zit, doch evenzeer op liet indirecte arbeidsloon. Immers in de steenkolen en de andere materialen, dó/O de fabriek gebruikt, zit ook weer een belangrijk deel arbeids loon. 'fransportkisten. die overal moeten worden geunuakt. bestaan voor een groot gedeelte uit arbeidsloon. De reclame, distri- butiekoaten. kortom elke factor van den kostprijs is voor een groot gedeelte ar beidsloon. Houdt men nu het loonpeil hoog;, dgn zul len niet alleen de prijzen van de producten •>p de binnenlundsche markt hoog zijn, doch op de buitenlandsche markt, waar men moet eoncurreeren met de producenten uit de andere landen zouden deze hooge pro ductiekosten wel eens tengevolge kunnen hebben, dat de buitenlandsche producent goedkooper is. Deze zal dus de verschillen de opdrachten kunnen krijgen en de Neder- lundsche industrie zal tot werkloosheid! ge doemd zijn, met het gevolg, dat in Neder land nog weer minder geproduceerd kan worden en dus de koopkracht weer sterker achteruit gaat. Men kan dus wel zonder meer beweren, dut hoog arbeidsloon de koopkracht bevor dert. aldus het orgaar. van den Midden stand. waaraan w«ij dit onthsenen. dit slechts schijnbaar <is en dat dit hooge loon slechts betrekking heeft op het geld- loon. en het loon uiligedrukt in goederen. en dit is 'waar de coiiaament per «lot van rekening het meest aan heeft, ook bij een hoog geldloon geringer kan zijn (dan bij een laag geldloou, dat tot lage productie kosten en lage prijzen leidt. Dat onze Nederlandsche Regeering ook dit denkbeeld aanhangt, is wel gebleken uit de Memorie van Antwoord van den Mums- ter van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Eerste Kamer inzake Begrooting 1932. waarin wordt gezegd, dat de koopkracht van het Nederlandsche^voik niet wordt be paald door het in geld uitgedrukte bedrag •lat aan de loontrekkenden wordt uitbe taald. dooh dat zij voortvloeit uit de totale ruil-waarde van zijn economische prestaties. Do Minister meent, dat ook deze verhoo ging van de koopkracht moet worden nage streefd door alle economische krachten tot het uiterste in te spannen en allë kansen tö gebruiken. In dezen gedachtengang kan, zoo zegt de Minister, de noodzakelijkheid van loonsverlaging niet worden uitgescha keld. Wordt deze noodzakelijkheid niet aan vaard, dan beteekent dit dat veel kansen, ongebruikt worden gelaten, dat derhalve de economische prestaties beneden het mo gelijke blijven en dat de koopkracht der geheele natie wordlt geschaad. Dit is vol gens den Minister zeker niet het minst ten nodeele van de geheele groep ioontrakken- partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (van af 1 Mei departement van Binnenlandsche Zaken). De directie van den Landbouw blijft voor- loopig (ongeveer tot medio Mei) gevestigd aan het departement van Binnenlandsche Zaken (Binnenhof), terwijl die afdeelingen Volksgezondheid en de Werkeloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling voarloopig nog in het departement van Economische Zaken en Arbeid (Bezuidenhout) gevestigd blijven. Stukken betreffende die diensten kunnen in afwachting van de overbrenging van die afdeelingen aan da oude adressen toegezon den worden. Christ. Historische Jongeren. Op de algemene vergadering der Fede ratie van Christelijk Historische Jongeren groepen. welke vergadering zal plaats vin den op Zaterdag 7 Mei '3 middags in de Burcht te Leiden, hoopt prof. dr. J. R. Slotemaker do Bruine te spreken over ,,De antithese". Secretaris der Federatie i* de heer D. van den Berg. Lange Nieuwstraat 6. te l'trecht. Contingcnteering van schoenen. Het contingent met 136 pet, overschreden. Bijeenkomst van schoenfabrikanten. Het bestuur der Federatie van Neder landsche Schoen fabrikanten kwam dezer dagen in voltallige vergadering te Tilburg bijeen. Hoofdpunten van bespreking /waren de huidige toestond der Nederlandsch schoen industrie.. alsmede de wijze waarop deze door. de contmgenteering van den invoer wordt geïnfluenceerd Geconstateerd werd. dat van een ople ving welke van de contingenteering werd en op goede gronden ook mocht worden verwacht, tot nu toe nog geen sprake is. Terwijl volgens art. 1 van het K. B. van 5 Februari aan toeren schoenwerk over de maanden Januari, Februari en Maart slechts zouden mogen worden ingevoerd 140.000 paar, werden in werkelijkheid, binnengela ten 352.000 paar, derhalve een overschrij ding van het contingent met 136 pet. In plaats dat de invoer werd teruggebracht tot de helft van den gemiddelden invoer van het eerste kwartaal der basisjaren, overtrof de invoer dit gemiddelde met 36 pot. Ten aanzien van rubberschoeisel ging het al niet beter. Terwijl het contingent 474.000 paar. werden ln werkelijkheid binnangela- paar of 134 pet. meer dan liet bij R. ff. vastgestelde continvent. De vergadering was unaniem van oordeel dat een dergelijke uitvoering vani iwettelijke maatregelen niet zonder protest kan wor den gepasseerd De Federatie besloot daar om een onderhoud aan te vragen mot dien minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Vrijzinnig Godsdienstige Openlucht- samenkomsten. Do 22e provinciale meeting van vrijzinnig godsdienstige 111 Noord-Holland zal op He melvaartsdag 5 Mei te Alkmaar in den ste delijken ruuziektuin gehouden worden (bij ongunstig weer in de Groote kerk). Toe spraken houden: ds. A. Vis (Den Burg op Texel) over „De dwaasheid van het Chris tendom". ds. W A. F, van Dijk (Oudkar spel) over ..Religie in dezen tijd?'* en ds. H. W. Bloemhoff (Heilo) over .Gelukzoe kers". De kerkkoren van Hoorn. Oen Hel der, Zaandum, Koog a. d. Zaan en Oost- zaan zullen hun medewerking verkenen. De algeuieone vergadering der Vereeni- ging van Vrijzinnig Hervormden in Zuid- Holland zal op Woensdag 18 Mei te Hilli- gersberg worden gehouden. GEMENGDE BERICHTEN. Overdag grootvorst. 's Nachts in een hondehok. Toen de oceaan reus „Ha de Franco" Maandag j.l. in New-York aankwam, werd tot groote verbazing van passiegiers, die opgepakt lungs aan dok stonden, een reisgenoot van hen. die zij op reis steeds voor grootvorst Mi- ehuei van Rusland hadden gehouden, door douane- en jiolitie-ambtenarai op een zeer weinig deftige wijze over de loopplank naar Ellis Island opgebracht. Dames uit de New Yorksclie society, die den „grootvorst" uitgenoodigd hadden om vooral eens bij haar toe komen theedrinken en dincereu, mUiioiinairs, dte den edelman voor een wegend op hun buiten hadden gevraagd, waren stpnigeslagen met verbar zing toen zij hoorden, dat de Russische grootvorst een berooide Amerikaansrhe „blinde passagier" was. die geen twee woor den Russisch kende. Dit voorbeeld van zeldzame brutaliteit is werkelijk eenig in zijn soort. De bedrieger was erin geslaagd zich temidden van hot uitgelezen gezelschap eersteklas-passagier» te bewegen met een gemak en een elegance, die volgens het algemeen oordeel van passagiers hem dadelijk k< iemand van zeer ouden et De „blindie passagier" was er slaagd verborgen te houden, dat lïij aan boord geen hut had. Twee nachten achter een sliep hij mi een luxe-hut en vertelde den steward, dat hij dm sleutel van zijn eigen hut had verloren en geen zin had er naar te zoeken. De andere naohteu bracht hij door in een hondehok in het ruim, waar hij zijn kkeren had opgeborgen. Overdag liep hij over het promenadedek in kkeren van een onberispelijken snit en knikte neerbuigend naar rijke menschen, die het zich tot een eer rekenden met hem ken nis te maken. Na de thee verscheen hij weer un een keurig avondtoilet en was bereid nee praatje te maiken met een van de vele be roemdheden aan boord. Hij sprak op een toon, die den indruk maakte dat hij wel zoo vriendelijk wilde zijn met gewone men schen te praten, maar dat hij toch wist (wat hij aan zijn hooge positie verschuldigd was. De „grootvorst" schijnt aan boord voor namelijk geleefd te hebben van thee en koek jet», die in den saJon van de ,Jle de France" gratis geserveerd worden. Hij nam echter ook wel eens op minzame wijze een uitnood iging van den een of ander aan om bij hem aan tafel te komen dpneeren of een fijne flesoh champagne te drinken. Hij droeg het Legioen van Eer. dat hem volgens 7.1 jn zeggen verkend was als erken ning van zijn verdienste als vlieger in het Fransche corps van buitenlanders. Wanneer de een of andere passagkr Rus sische met hem wilde gaan sproken, reide hij altijd: ..Zouden wij niet liever Engelech sprekenIk ben anders bang, dat ik nooit goed Engelsch zal keien." Het was louter toeval, dat het bedrog uitkwam. De handige verstekeling redde eens bij een gesprek met een millionnair. dat hij den kapitein van die „Ik de Fran ce". Blancart. goed kende. Toevallig zat de kapitein (hen avond aan de tafel van den millionnair, die hem vertelde dat» hij een heel goeden vriend van Blancart had ont moet. grootvorst Michael, een aller-ehar- mantst man! De kapitein keek verbaasd «.p, want hij wist niet dat er een grootvorst aan boord was. Den volgendein dag liet ki* pitein Blancart navraag doen en toen kwam de heele bedriegerij aan het licht Om geen schandaal te venwekken sloot de kapitein den Jiandigen boef gedurende de twee overige dogen van de rei* in een hut op en tiet het praatje rondstrooien, dat grootvorst Michael zeeziek was. Totdat alles bij aankomst, in New-York uithwam. Men begrijpt dat alle invitaties aan den groot vorst ingetrokken werden. Bij de politie op Ellis Island gaf de (door de mand) gevallen grootvorst op dat zijn naam Michael Romanov was. Hij beweerde dp.t hij zicfizedl nooit grootvorst had ge noemd en dat de menschen aan boord daar mee begonnen waren. De poihie wist hem echter eenige uren later te identifioeeren als heel gewoontjes Harry Ferguson uit Il linois, Arnhem eentikuwe attractie rijker. Het Rijnpaviljoen geopend. Een nieu/w internationaal toeristencen trum is Arnhem mot het Rijnpaviljoen rij ker geworden. Het i« schitterend gelegen aan don Rijn langs Onderlangs. Het is een monumentale schepping van den Arnhemsolien architect den heer N. P. A. M. van Hassel, di« hier mee Arnhem en Nederland een puviijoen geschonken heeiti dat de vergelijking met de meest moderne Kijnterrassen iu het bui tenland glansrijk doorstaan kan. 's Avonds wanneer het paviljoen geheel verlicht is van binnen, en men komt van de zijde der stad. maakt dit grootsohe ge bouw, door de foerieke weerspiegelingen van het lioht in het water, den indruk van prachtig sprookjespaleis. Inderdaad, Arnhem ig een internationaal toeristencentrum rijker geworden van groo te beteekenis. Motorrijder verongelukt. In den afgeloopen nacht tg omstreek» kwart voor twaall ia de motorrijder Balhier die op zijn motorrijwiel op den Bunnik- »chen weg in de richting van De Bilt reed, in de bocht nabij den iolakkerweg over do z'di langs den weg bevindende sloot van 2J M. breedte gereden. Hij werd daarbij van den motor geslagen, waarna hij in het land bewusteloos bleef liggen. De motor sloeg nog over een 1 M. hooge afrastering heen en kwam ongeveer 15 M. ver in het weiland terecht. Toen even na het gebeur de een padvinder per rijwiel passeerde kwam de motorrijder vermoedelijk door het helle licht van de lantaarn even tot bewustzijn, waardoor hij de padvinder kon aanroepen. Deze waarschuwde onmiddellijk de politie, die weldra ter plaatse verscheen. Dr. LotUv verleende op de plaats van het ongeval de eerste hulp, waarna het slachtoffer naaf de Rijksklinieken te Utrecht werd vervoerd. Het slachtoffer bleek ernstig gewond te I zijn. Geconstateerd werd o.m. een rugge- gralatsfractuur. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver nemen wij, dat deze vermoedelijk gelegen is in het feit. dat de motorrijder, dio meti groote snelheid op dezen hem overigens wel bekenden weg reed, door den mist is misleid. Modern huwelijk. Man en vrouw elk een eigen woning. Een medewerker von de ^Evening Stan dard" heeft van een jonge gehuwde vrouw bijzonderheden vernomen omtrent de mo derne wijze waarop zij en haar man hun huwelijksleven leiden en van liet suoc» daarvan. Zij is mevrouw Wyndham, de vrouw van kapitein Kioiiard Wyndham, een kunstschil der. Hun wijze van „samenleving" is een voudig deze, dat zij ieder in een afzonder lijk huis wonen. Kapitein Wyndham woont in oen atelier in Kensington en mevrouw WyncLh&m in een huisje in Chelsea. Zij is een Noorscha van geboorte. Tal van mijn kennissen vinden het een vreemd! en zelfs een gevaarlijk plan, zoo vertelde zij, maar tiaar man en zij zijn er erg voldaan over. Als meisje in Noorwegen had zij altijd ge zegd. dat zij nooit zou trouwen tenzij zo haar eigen huis had dat zij zelfstandig be woonde. Ze was in Augustus 1930 te Londen met kapitein Wyndham getrouwd; hij ken de haar besluit en keurde het goed. Zij hebben relfa hun wittebroodsweken elk af zonderlijk doorgebracht: hij ging dadelijk naar Zuid-Frankrijk om te schilderen. Vindt u het eenzaam om zoo alleen to wonen? werd li Aar gevraagd. Neen, was het antwoord. Ik heb mijn dochtertje. En mijn man en ik ontonoeten elkaar natuurlijk dikwijls. Twee- of drie maal per week gaan zij uit dineer en of naar den schouwburg en gewoonlijk gaan zij bui ten weekenden. Als haar man wil komen theedrinken of eten, schelt hij haar op an te vragen of het schikt. Sterfgevallen onder het vee. Een abnormaal verschijnsel. Veel sterfgevallen onder het vee. Het ia een gewoon verschijnsel, dat in dezen tijd van het jaar verschillende veehouders hier en daar wel eens een koe verliezen. Zooveel als er de laatste dagen echter in de omge- vina van Houten sneuvelen is ongetwijfeld een^bnormaai verschijnsel te noemen, wat den druk in deze benarde tijden nog komt verzwaren. Zoo werden in de afgeloopen week niet minder dan 6 cadavers in den grond gestopt of vernietigd. In een weiland aan den Koningsweg lagen twee koeien te gelijk dood. bij onderzoek aan de vceartse- nijkundige hoogeschool te Utrecht bleken de dieren door hei eten van sierdenneu vergiftigd. In het weiland van den heer E. uit Utrecht bleek een koe aan kopziekta gestorvenverder vielen er in 't Goy aan de Wetering en op de Heemstede nog eenige slachtoffers. De nieuwe week zette in dit opzicht nog ongunstiger in, want. Maandag moesten wederom twee cadavera den grond in, een weder in 't Goy en een in het Neereind. Stempelaar in onderkleeding. Gistermorgen hqeft volgens de Telegraaf een man. die in Amsterdam aan het bij kantoor van Maatschappelijken Steun on dersteuning wikte halen, aldaar eenige op schudding venwekt. De man Verscheen na melijk plotseling in z'n orvderpantalon On der groote hilariteit zeide hij een onderhoud met de directie te willen hebben Men wees hem er op. dat men in dergelijke kleeding in den regel geen onderhoud heeft, dooh de man antwoordde dat men hem dan inaar een broek moest geven Zijn pantalon was namelijk versleten en dies kwam hij maar zonder. De politie bracht hem naar het posthuis Muiderpoort over. Daarna heeft men hem in een politie-auto gezet en hem aan zijn woning afgeleverd.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 3