GOÜDSCHE COURANT - VRIJDAG 6 MEI 1932 TWEEDE BLAD Juist! Steek U eerst goed in de kleêren! - \A 65% kc°- Naar de Bloembollenvelden I .ItOTEt Dl/VIEUX DCELEfl WEG" Zoo moet je er met Pinkster uitzien! Iedere beurs kan zich bij ons voor Pinksteren gemakkelijk een nieuw Cos tuum veroorloven en U kunt het dus zekert Door onze enorme keuze van stoften, tinten en dessins, van modellen eg maten ook, behoeit het nog geen ht|H uur van Uw tijd te kosten. Bij de ongebvenaard-lage C A-prijzen zal het zefts geen bezwaar voor U zijn een Fantasie- èn een Blauw Costuum ol Regenjas tegelijk te nemen I Overtuigt U zich door slechts één blik in onze etalages; en houdt U zich ten- volle ervan verzekerd, dat U elders alléén duurder, maar niet beter ol voor- deefiger kunt slagen dan bij ons. Eén proef zou ook den meest-verstokten twijfelaar voor altijd voor C8, A winnen I Doe verder ook Uw voordeel met de ongekend-lage C A-prijzen voor Heeren Mode-Artikelen en geniet dan dubbel van de Pinksterdagen I TM°JJECnA1^1 DJgrsl HAAG LEIDEN UTRECHT ARNHEM GRONINGEN LEEUWARDEN SINIEETIA - -ZWOLLE ENECHEDE DORDRECHT NIJMEGEN EINDHOVEN STADSNIEUWS. J)0 I» t GOUDA, 6 Mei 1932. Gemeenteraad, i voor de vergadering van den Raad der geiroente Gouda, op Maandag 9 Mei 1932, des namiddags 2 en. 8 uur. Aan de orde: Eet voorstel tot benoeming van een ge nante-archivaris. Het voorstel tot benoeming van een on derwijzeres aan de o. 1. school 7. Eet voorstel tot tydelyke korting op de wedden en loonen van de gemeente-ambte- Het voorstel tot bevordering van een tij delijke korting op d« wedden van den Bur gmeester, de Wethouders, den Gemeente secretaris. den Gemeente-ontvanger, de ambtenaren van den Burgerlijken Stand en den Commissaris van Politie. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1932; verhooging van den post „Onvoorziene uitgaven" en de posten „Maatschappelijk Hulpbetoon" en „Werk- Het voorstel tot wijziging der geiueente- begrooting 1932; afvoering van de posten op den Kapitaaldienst, betrekking hebbend op den bouw van de Kleiwegsbrug. Het voorstel tot het onderwerpen aan de beslissing van scheidslieden van een ge schil met den héér Ir. F. C. J. v. d. Steen xeffende een declaratie van in verband met werkzaamheden voor het wegenplan. Het voorstel, tot het voeren van een rechtsgeding tegen het Nederlandsch Uit gevers- en .Reclamebureau te Hilversum. Het voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invordering van een vergunnings- en verlof recht ingevolge de Drankwet 1931 S. 476. Het voorstel betreffende het aangaan van kbsgeldleeningen in. het 2e kwartaal 1932 en tot verpanding van effecten. Het voorstel tot vaststelling van huur prijs en huurreglement voor de 3b wonin- Het voorstel tot verhuur van eenige ge- meentewoniitgen, gelegen aan de Nieuwe- haven en Vrouwevestesteeg. Het voorstel tot verhuur van een gedeel te der gedempte en gerioleerde Jan Ver- zwoilewetering aan Th. Meijer. Het voorstel tot gebruik van de gerioleer de zijl, gelegen tusschen IJssellaan en St. Josephstraat aan H. v. d. Ben voor het per ceel IJssellaan 135. Het voorstel tot verhuur van een speel veld, gelegen tusschen het „01ympia"-ter- reia en het woonwagenkamp. Het voorstel tot aankoop van straten ach ter de Krugerlaan van de fa. Nieuw veld Het voorstel tot verhuur van een lokaal in de vm. kazerne aan het., heatuur der Eierveiling. Het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van den Goudschen Bestuur- m betaling door de gemeente i de premie voor ziekteverzekering voor Het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling om vergunning tot het gebruik van een schoollokaal voor het geven van lessen aan volwassenen. Het voorstel tot wijziging der verorde ning, regelende het geneeskundig toezicht op de scholen. Het voorstel tot wijziging der verorde ning tot regeling der wedde van het waar- 1 hoofd eener school, voorstel tot verstrekking der ver heeld in art. 190 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1930 voor de Gerefor meerde school voor g. 1. o. Het voorstel tot vaststelling der vergoe ding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1928 voor diverse scholen. Het voorstel tot vaststelling der vergoe- <ung bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1930 voor diverse scholen. Het voorstel tot vaststelling der vergoe ding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 ever 1928 met 3-jaarlyksohe afrekening voor de bijzondere neutrale school voor g. b o. en u. 1. o. Het voorstel tot het verleenen van de medewerking, bedoeld in art. 72 der L. O.- wet 1920 voor borden en boeken voor de vrye school op gereformeerden grondslag. Wijzigingen der gemeentebegrootingen v°or 1931 en 1932, en verder voorkomende Afscheid by de Politie. J j.l. heeft de hoofdagent van Politie de heer M. Lunenburg na 34 jaren trouwen dienst, met pensioen het politie korps verlaten. Des middags heeft hy in tegenwoordig heid van het korps, voor zoover het aanwe zig kon zijn, afscheid genomen. Burgemees ter Gaariandt, commissaris Berteux en de hoofdagent-rechercheur hebben den scheidenden hoofdagent toegesproken en hem dank gezegd voor de bewezen diensten €n de wijze, waarop hy steeds zijn plicht heeft vervuld. Den heer Lunenburg, die ook nog vele jaren concierge van het politiebureau is ge weest, werd namens den commissaris, den inspecteur en het administratief personeel ten geschenk aangeboden. De heer Lunen burg dartkte voor de hem gebrachte hulde. De agent van politie, H. Kraak, werd in de plaats van majoor Lunenburg, tot hoofd agent benoemd. Diens installatie heeft Maandag plaats A. N. W. B. rondrit te paard. Maandag 9 Mei a.s. passeert een deta chement van het 6e reg. Veldartillerie te Leiden de gemeente Gouda voor een rond rit te paard. Dit detachement rijdt het 4 maal 60 K.M. parcours van 9 tot 12 Mei en wel met volledige bepakking. De controle te Gouda wordt door den rui terconsul alhier, den heer A. C. Coster, waargenomen. Het detachement staat onder commando van Overste J. E. Haitsma Muiier. Het gaat om den zilveren A.N.W.B.-Beker, die jaarlijks beschikbaar wordt gesteld. In 1929 werd deze toegekend aan het 3e half regiment huzaren, in 1930 aan het depot Komnjdyke Marechaussee, in 1931 aan het 2e half regi- Danswedstryden. De danswedst-ryüen van Pet Comité voor het Algemeen Dans Kampioenschap in Ne- oerland, zyn thans in verschillende plaatsen en provincies genouden en weer een groot De eindwedstrijd om het kampioe; van Nederland zal worden gehouden op 2e i'iniksierdag te Utrecht in gebouw „Tria non", Oude Gracht no. 2b2; weustryd van 36 uur 's middags, prysuitreiking 's avonds 8 uur. Thans is reeds bekend dat er paren zul len deelnemen uit Rotterdam, Den Haag, Gouda, Zwolle, Groningen, Leeuwarden en Utrecht; uit enkele provincies moeten de inschrijvingen nog binnenkomen. De leiding berust bij het bestuur be staande uit de heeren A. V. Mulders, C. G. v. <L Zanden, beide» te Rotterdam en A. W. van Eek te Utrecht. Als voorzitter der jury treedt op den heer A. W. Mulders, Rotterdam, terwijl de jury verder gevormd wordt door niet be langhebbende dansleeraren. De verplichte dansen zyn: Quick-step, Tango en Engelsche Waltz. Zy nog vermeld dat de kampioenen 1931 n titels UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Een in nood gedoode koe van den land bouwer M. te Vlist iwerd voos.de con sumptie afgekeurd en onder politie-toezieht begraven. Dinsdagmiddag passeerde hier in 7 zware vrachtauto's het circus van Bever. Dat de IJsseidijk tegen dergelijk verkeer niet be stand is, bleek toen een der materiaaiwa- gens bij uithalen voor <-en anderen wagen in de kant van den weg verzakte. De ove rige wagens werden veiligheidshalve op de keibestratmg in het dorp geplaatst,, terwijl het aan het personeel na een uur hard wer ken gelukte, den wagen weer op den weg te krijgen. Warenwet. Aan het verslag van den keuringsdienst van Waren ontieenen we ten aanzien van deze gemeente dat het 'gemiddeld Vetgehalte der ineik bedroeg 3.08 pet., tegen 3.14 pet. voor het geheelo district. Dit gehalte steekt zier ongunstig af tegen vorige jaren, toen het vèr boven het algemeen gemiddelde uit kwam. Het aantal inspecuies bedroeg hier 134, waarbij 2 schriftelijke en 7 mondelinge waarschuwingen werden gegeven12 par tijen waren werden buiten de consumptie gebracht, terwijl in 3 gevallen proces-ver baal werd opgemaakt. Toestemming tot hei bereiden van z.g. consumptie-ijs werd in 2 gevallen geweigerd. Veesterfte. Een in nood gedood rund van den vee houder G. B. te Vlist werd door den vleesch- keunngsdienst. ongeschikt voor de oon- sumptie bevonden en vernietigd. Drankbestrijding. De aid. Gouda van den Bond! voor Drank bestrijding organiseert, op Zaterdag 9 Mei a.a. alhier een bloempjes-Verkoop tot stij- ving van de kas der afdeeling. Drankwet. Aan W. Kompier alhier, exploitant van de ..Kleine Betuwe" is door het gemeente bestuur een verlof A (verkoop van zwak- alcoholischen drank) verleend. Gemeenteraad. STOLWIJK. De raad dezer gemeente kwant Dinsdagmor gen bijeen. Met den Voorzitter, burgemees ter Baron van Hemert tot Uingshof. waren tegenwooTdig alle leden. Na opening door den Voorzitter werden de notulen, gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken voorstel van Ged. Staten de jaarwedde van burgemeester, secretaris, gemeente-ont vanger en ambter aar Burgerlijke Stand met 3 pet, te verlagen. De heer Graveland merkt op. dat 3 pet. veel te weinig is. Er moest veel mfer ge kort worden Met het oog op de slechte vooruitzichten voor velen zou spr., indien dit mogelijk is, een aanmerkelijke verlaging willen zien. De VoorzitterWIJ «taan in deze gemeen te er bijzonder gunstig voor Wellicht zijn we hier in Stolwyk de eenige gemeente in Zuid-Holland waar geen opcenten op de belastingen worden geheven. Spr. ziet met in waaron. we een Jiooger percentage zou den korten. De heer Verft old vraagt of de 3 pet. door-het Ri'k aan de gemeente wordt ge kort. Üe Voorzitter; We krijgen een vaste uit kering en daarvan wordt dit bedrag afge trokken. Het geheel zal ongeveer f 180 in de gemeentekas houden. De heer Do,fteroui is het met den heer NOOQD - nOQRDWIJK-BtMlEBftOtt BENNEBWEK-HOOftDWIJK .amiung Y-V.-. r- -'V' •V| .3'^Ei"V w— -W-V A r r <f «fo r v5 n** - r-"\s' "•Jj. nllLEOOM BÉHHtftROEK Wie nog de schitterende tooi wil zien van de bloembollenvelden, moet niet tot Pinksteren wachten. Hierboven vinden fietsers en autorijders een prachtige weg aangegeven. Graveland eens Ook hij zou de korting booger willeu zien Wethouder De Graaf meent, dat het in hoofdzaak gaat e«-n uitspraak te hebben vun de verschilende gemeenteraden. In zonderheid noedliidende gemeenten De heer Graveland Vindt de toestand heden zooals zij nog nimmer ie geweest. Alles moet minder, dus waarom de ambte naren niet? De Voorzitter: In die oorlogsjaren waren de salarissen der ambtenaren laag. het levenspeil boog Toen stonden de ambte naren in eei. slechte conditiei nu ia het het tegenovergestelde. Spr. meent dat er niets tegen is oni op het voorstel van Ged. Staten in te guan De gemeente is niet noodlij- dend. De her r Graveland kan er zioh niet mede vereenigen De onderwijzers hebben al eer der een veer moeten laten, waarom dan ook nu de ambtenaren niet. De heer Verdoold vindt dat het voorstel reeds een goede indruk zal geven De heer Muis js in principe tegen loons verlaging maar gezien de toestand is hij voor 3 pet. Het voorstel, zooale Qed Staten dit weai- schen, wordt aaangenomén. Goedkeuring raadsbeehut om gedurende de zomertijd fn plaats'1?® 8 itur <Jffl 9 uur winkelsluiting toe te passen. Voor kennisgeving aangenomen De heer Graveland zou voor den melk ver koop. ook het verbod op Zondag willen hebben. Do Voorzitter. Dit gaat niet volgens de wet. De heer Muis hoopt, dat, het winkeltijden- besluit zoo soepel mogelijk zal svorden uit gevoerd. De Voorzitter: Wij kunnen niet buiten de wet gaan. Een adres van den Bond van Koffiehuis houders en Slyters om met de zomertyd een uur langer open te blijven. B. en W. nd vise eren afwijzend. Aldus bedoten. Door een drietal boerenarbeiders is een adres ingediend, verzoekende hen te werk te stellen. Aldus besloten. Een ad res van den Raad te Ooststelling werf. adhnesie te betuigen met hun beroep up de regei-ring voor steun aan land- en tuinbouw. B. en W. stellen voor er niet op in te gaan daar de Regeering reeds deze zaak ter Tiarte m»emt. Schrijven oud-leerlingen der landbouw- oursus. verzoekende subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De heer J. Verdoold vindt dit jammer want het is voor een nuttige zaak. Vooral met den slechten toestand van het bedrijf :s het noodig dat er zooveel mogelijk kennis iby gebracht wordt. Spr. stelt voor 25 subsidie. Het moet in de hand worden ge werkt dat kennis van het bedrijf zoo goed mogelijk is. De heer Graveland U tegen subsidie. Er wordt wel eens te veel om subsidie gevraagd. Wethouder De Graaf is voor het voor- stel-Vordoold. DP heer Graveland vindt het verechrik- kelyk dat een boer moet leeren van een onderwijzer wat of landbouw is. De Voorzitter stelt voor hier niet langer over te debatteeren. De heer Muis vindt dat men kennis ge noeg kan opdoen uit boeken en landliouw- bladen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat men uit een boek veel kan leeren, doch niet alles. Door het lezen van een boek over landbouw wordt spr. nog geen boer even min door het lezen over geneeskunde me dicus. De heer De Graaf vindt de cursus zeer doelmatig, aangezien hij van zijn zoon nog veel kan leeren. Het voorstel-Verdoold f 25 subsidie wordt aangenomen met 6-1 stem. De Bond van Veldwachters verzoekt een subsidie van f 15 voor het leeren revolver- schieten. Wofdt goedgekeurd. Voorgesteld wordt de politieverordening aan te vullen met het volgende art. 9: Het is verboden met voetbal te spelen of met voorwerpen op het dorp te trappen. Art. 20 toe te voegenHet is verboden de -traat te schrobben of met. water te spoelen en een nieuw art. toe te voegen: Het is verboden met een auto zonder noodzaak op do openbare weg te blijven staan. Wijziging begrooting 1931-32, aangenomen Wijziging verordening vergunningsrecht en verlofszaken, idem. Wijziging verordening benoembaarheid gemeente-veldwachter idem. Vaststelling kohier' hondenbelasting, id. Goedkeuring rekening '32 Armbestuur. Begrooting Armbestuur goedgekeurd met aan inkomsten em uitgaven f 9588.50. Bij de rondvraag verzoekt de heer Muis het woord naar aanleiding van een klacht op de laatste vergadering van Volksonder wijs over de slechte speelplaats bij de le O.L.8. Spr. is er gaan kijken en vond het een nioederpoel. Hij zou voor willen stellen oude straatsteenen daar te laten leggen. De Vooratter merkt op dat de gemeente voor eenige jaren terug gedwongen ie een speelplaats te bouwen, welke veel geld heeft gekost. Deze wordt, nooit gebruikt. De heer J. Verdoold zegt. dat het gaat over het gedeelte tusschen de school en het schoolhuis. Het ia d'nar een natte boel, mo gelijk de oorzaak van slechte afwatering. De heer Muis vraagt met het onderzoek spoed te betrachten. Do Voorzitter zal een onderzoek instellen. De heer Both zou voor de boerenarbei ders iets willen doen en ze aan het werk stellen bij de boeren. Hij stelt voor een ge deelte. b.v. de helft, van het loon door de gemeente ola toeslag te geven. De heer J. Veïdoold vindt dat dit een groote misstap zou zijn. De heer Graveland \nraagt naar de buurt- verlichting. Spr. heeft gehoord dat het plan bestaat niet verder hieraan te werken. Do Voorzitter zegt*, dat de lichteommJseie overweegt met het oog op den slechten tijd het uit te stellen. De heer Graveland merkt op dat de kos ten van verlichting voor de gemeente niet zoo hoog zijn. De heer J. Verdoold: Het is toch aange nomen en er is geen tegenvoorstel gekomen, dus zou het uitgevoerd moeten worden. De heer Graveland besprak het gebruik van het vaarland als losplaats. Onder het oog der politie wordt koolaseh tot op de beschoeiing gelost. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Muis vraagt inlichtingen over de reparaties aan het liohtnet. De Voorzitte» zegt. dat de gang van zaken bij het electriseh bedrijf niet naar spr.'s genoegen is. Door den monteur wor den geregeld rekeningen ingediend voor ge dane werkzaamheden, hoewel bij raadsbe sluit is vastgelegd dat hij geen werk mag verrichten hetzij middellijk of onmiddellijk. De heer Verdoold noemt het een wantoe stand. Bij het aanleggen van het licht in de le O.L.8. ia bepaald, dat dit door v. d. V. zou geschieden. Dit ia door een ander ge daan waarvoor ee» rekening is ingediend. D0 toestand ie onhoudbaar. De palen wor den gezet, door vreemden. Spr. heeft op an dere plaatsen onderzocht hoe dit gaat en kwam tot de ontdekking, dat dit door de monteur met behulp van plaatselijke krach ten geschiedt, wat evenzoo hiel kan gebeu- Do Vooratter noemt verschillende reke ningen welke door v. d. V. zijn ingediend. Spr. zal deze niet voor uitbetaling teekenen. Alles ia hier geregeld bij de instructie en toch wordt door v. d. V. geleverd. Het moet uitgemaakt worden Spr. stelt voor een commissie te benoe men van 2 leden uit den Raad. waaraan toegevoegd de secretaris welke zal onderzoe ken en rapport uitbrengen. De Voorzitter stelt voor de hoeren Grave land en Muis de commissie te laten uitma ken. Beide hoeren nemen hun benoeming aan. Niets meer te behandelen sluit de Voor zitter de vergadering WADDINXVEEN. De hoogfrequent.apparaten. In de laatst gehouden Raadsvergadering was een request van een aantal bezitters van hoogfrequentsapparaten ingekomen om gedurende eenige uren van den dag van hun toestellen gebruik te mogen maken. Zooals bekend is dit in onze gemeente verboden en is daar reeds veel over te doen geweest. Dit adres werd toen in handen gesteld van ÖB. en W. om prae-advies. Thans berichten B. en W. aan den Raad, dat zy in herinne ring brengen, dat het gebruik van appara ten niet is verboden, doch dat alleen niet i3 toegelaten het verwekken van storing in de radio-ontvangst, en dat zy afwy zend advi- m voor tuinders stopgezet. De steun voor tuinders zal op 1 Mei •worden stopgezet. Deze steun werd ge geven door het crisiscomité A. Op 7 Mei ajs. zal onherroepelyk de steun eindigen voor de werklooze landarbeiders. Alhier is door den Chr. Besturenbond op gericht een afdeeling van den Ned. Ghr. Landarbeidersbona en een afdeeling van den Ned. Ghr. Fabrieks- en Transporter bei- Door het gemeentebestuur Tan Reeuw«k worden pogingen in het werk gesteld cw>n Brugweg in die gemeente en ook in onze gemeente geopend te krygen voor motor rijtuigen op meer dan twee wielen, omdat dan een goede verbinding tusBchen Reeu- wyk en onze gemeente te verkrijgen zou zyn. Onze plaatsgenoot de heer N. Breedyk heeft wegens het bereiken van een hoogen leeftyd bedankt als Heemraad van den pol der Bloem endaal, alhier. De heer Breedyk heeft jaren zyn krachten aan het belang Ter navolging. Door een drieital meisjes, de dames M. B. en N., ia ten bate van subcommissie A van het plaatselyk criaiscomité met toestem ming van den Burgemeester eenig geld in gezameld by verschillende meisjes. Zy kregen een bedrag van t 74.50 by een voor dit goede doel. Voor dit geld kochten zy verschillende onder-kleedcren en manu facturen, waarvan zy ook weer kleeding- stukken vervaardigden. Door de leidster van het drietal, Mej. N., werd dezer dagen een kostbaar pakket, in houdende niet minder dan '02 kleding stukken by den Voorzitter van Subcommis sie A bezorgd. Hiermede kunnen tai van gezinnen, die door den crisis ernstig hebben geleden, weer worden geholpen. Aan de geefsters een woord van warmen dank! Wie volgt? Burgeriyke Stand. GETROUWD: L. Monster en K. M. Tamerus. GEBOREN: Jannetje Wilhelmina, d. var G. Schouten en J. W. Bos. OVERLEDEN: C. van der Krans, 74 j. LAND- EN TUINBOUW. De uitsluiting in de Deensche Exportslachterijen. De invloed op den Nederlandschen baconexport naar Engeland. De heer S. van Zwanenberg waar schuwt tegen overdreven optimis me. Voorzichtigheid geboden. Geleidelyke export-uitbreiding en zorgen voor beste quaUteit. Naar aanleiding van de uitsluiting in de D.cnsche slachterijbedrijven, waardoor de baconexport van Denemarken naar Enge land is atilgelegd, heeft de_ redacteur van het Handelsblad een onderhoud gehad met den heer S. van Zwanenberg, directeur van Zwanenberg'* fabrieken N.V. te Oss, ten einde van dezen by uitstek tot oorcteelen bevoegde te vernemen, wat de mogelijke gevolgen van de uitsluiting voor den Ne- der Ui

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 3