fl I N 1 reed. odelslagerij niet lagazyn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 7I« Jaargang Maandag 9 Mai 1982 HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen - lillende odeHen IHOïPIN :appen iendeweg 86 HIERHEEN VOOR HET BESTE tarkensvlaesch iulante bediening, aag verkrijgbaar. FEUILLETON. „Baas boven 4>aas 90. 17981 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, 1 IJDIvVlZlLlVlDAVri 1DDIvIUJll H VAJUIJ, DKS1S1JVX1W* luXT, ÜUOI1VV1 ,,rirnniLr ftnUfMUl TI'717NJ ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, aan RSTRAAT 3S manden. liggen Zoo raken zij I: an ge schroevendraaier» T p. meter 4 et., /Wekkende overtuigii .t hij liefhad, zou v> GOUDA voor alle AFKRANSEN, Arbeidsbureau te Genève, waar hij als di recteur een buitengewone activiteit aan den dag legde. Ie collectie 12.50. ’EWEG 49, Privé 2095. regeering NDEN, enz. 33.— tot 75 over ‘i De deelneming aan de verkiezingen Men zag gauw in. dat Gorgoeiof niec vol komen normaal waa en weigerde dan ook hem op te nemen als lid. Daarop verdween Gorgoeiof. In December 1931 nu zou Maslof te Parijs een lezing houden. Drie dagen van te voren waarschuwden zijn vrienden hem ech ter, dat Gorgoeiof te Parijs was en het voor nemen koesterde schandaal te maken en hem, Maslof, neer te schieten. Volgens den eigenaar van de villa waar de Gorgoelof’s in Monaco woonden, hadden de gedragingen van den man, die geen be roep uitoefende, in het casino speelde en het gezelschap van de Russische emigran ten vermeed, hem verdacht geleken en had De verkiezingsuitslag in Frankrijk Groote winst van de radicaal socialisten. Verlies voor de groep Tardieu. De moord op President Doumer. Internationale deelneming. Nationale begrafenis op Donderdag in het Panthéon. Nadere inlichtingen over den dader uit Praag. AJbert Thomas was Zaterdag te Parijs aangekomen, ten einde zijn stem uit te brengen voor de Kamerverkiezingen. Vrien den, die hem nog kort voor zijn dood had den gezien, hadden niets bizonders bemerkt. Albert Thomae werd den 17en Juni 1878 te Champigny s/Mame geboren. Hij ging reeds op jeugdigen leeftijd in de politiek. Hij werd eerst burgemeester zijner geboorteplaats en maakte sinds het jaar 1910 deel uit van de Kamer, waar hij als vooraanstaand socialist op den voorgrond trad. Tijdens den oorlog was Thomas eerst onderstaatsecretaris voor het bedrijf der artillerie en munitie. In het jaar 1916 werd hij minister vanOorlog. Sinds 1920 wijdde hy daarom opzegging van de huur trachten hy ^zich^ uitsluitend awr het Internationale te verkrijgen. Gorgoeiof had verwonderlijk weinig beschaving voor een medicus en sprak het Russisch incorrect. H(j liep voor over, met verstrooide dwalende oogen. Tijdens het verhoor had Gorgoeiof den naam van een anderen Rus, Kroetsjkof, ge noemd als van een landgenoot, dien hij te Parijs geregeld opzocht. Kroetsjkof heeft den rechter van instructie echter niet veel van belang kunnen mepdeelen. Gorgoeiof had zich tegenover hem dikwijls beklaagd over de houding van Frankrijk en de Wes- tersche mogendheden die de sovjet» onder steunden, maar hy had nooit ’e kennen ge geven, dat hy Doumer wilde dooden. Na zjjn verhoor, kon Kroetsjkof het paleis van justitie verlaten. Op Gorgoeiof zyn slechts 400 fr. gevon den. De moordenaar van Doumer ia naar da Santé-gevangenis overgebracht. Zijn vrouw, die gisteren te Parijs is aan gekomen, is in 1899 te Winterthur in Zwit serland geboren. Zij heet Anna Marie Geng en is in 1901 te Billancourt, by Parys, met Gorgoeiof getrouwd. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK Albert Thomas, t Directeur Int. arbeidsbureau te Genève. Aan hartverlamming gestorven. De directeur van het Internationale Ar beidsbureau te Genève, en vroegere Fran- sche minister Albert Thomas is Zaterdag tegen middernacht in de toiletten van een restaurant by het station Saint Lazare te Parijs ten gevolge van een hartverlamming overleden. Tegen elf uur trad de heer Tho mas de gelegenheid binnen en bestelde een glas rum. Nadat hy eenige teugjes had ge dronken /begaf hij zich naar de toiletten. Door zy'n langdurige afwezigheid ongerust geworden, waarschuwde de kellner den eigenaar, die de hem onbekenden gast op den steenen vloer vond liggen. De politie zorgde voor de overbrenging van den be- wustelooze naar het ziekenhuis, waar de <rtsen slechts den dood konden constatee- ren. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waw de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. persoonlijke telegrammen gezonden, De Italiaanse he regeering' heeft bevel gegeven van de openbare gebouwen halfstok te vlag gen. De ontroering en de ontzetting zyn groot te Genève. Alle zittingen der ontwa peningscommissies zijn voor heden ten tee- ken van rouw geschorst. De voorzitter der conferentie Henderson en de secretaris van den Volkenbond Sir Eric Drummond heb ben aan Tardieu persoonlijk hun smartelij ke ontroering betuigd. Alle bladen betuigen hun verontwaardi ging over den afschuweljjken aanslag, waarvan Doumer het slachtoffer geworden is en wijzen op de bijzonderheden van het particuliere en het politieke leven van den overleden president, zyn moed, eerlij klieid en toewijding. Huizen ingestort te Lyon. Slechts enkele bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. 50 personen bedolven. Te Lyon zyn Zondagmorgen twee woon huizen ingeatort. Door de instorting sprong de gasleiding, waarop de puinhoop in vlam men opging. Slechts ongeveer 10 bewoners konden zich tijdig in veiligheid brengen, zoodat nog ongeveer 35 onder het puin be dolven liggen. Tot op het oogenblik is het nog niet mogelyk de brandende puinhoop te naderen. Slechte het Ujk van een vrouw kon worden geborgen. Tyt Zondagmiddag was het nog niet ge lukt een der ingeslotenen te redden. Van de tien personen dia zich konden redden zjjn acht ernstig gewond. By de opruimings werkzaamheden had een nieuw* aardver schuiving plaats, waarbjj een brandweer- officier ernstige kwetsuren opliep. De ge- heele brandweer uit Lyon en het garnizoen van Lyon bevinden zich op de plaats des onheils en werken koortsachtig aan de red ding der ingeslotenen. De catastrophe schjjnt veroorzaakt te zjjn door den hevigen regenval der laatste dagen. Hierdoor heeft de aardverschuiving plaats gehad, ten ge volge waarvan de huizen instortten. De eigenaar van een der huizen verklaar de, dat hij zich juist op enkele meters van een der huizen bevond, toen hy plotseling een rookwolk zag opstygen. Eenige secon den later heeft hij een vreeselijk gekraak gehoord, terwjjl hy de slachtoffers om hulp hoorde roepen. Hy is direct naar de plaats des onheils geloopen. De verhooging waarop de beide huizen waren gebouwd, is letterlyk in twee stukken gesplitst. De aardverschuiving welke tijdens de bergingswerkzaamheden plaats had, heeft bjjna nog 50 personen het leven gekost, die zich in de onmiddellyke omgeving van de hoogte bevonden, toen deze plotseling ver schoof. Tot hen behoorde ode Herriot. Het vuur dat onmiddellyk rta de ramp en dan zijn wij buiten gevaar, zei Theodore op geruststellenden toon. Maar bij had te vroeg gejuicht, want op eens hoorden zij achter zich de opgewonden kreten van hun vijanden, die hen bijna hadden ingehaald. Arden vertrouwde ten volle op zijn racewagen,- een van de snelste auto’s die den laat sten tijd jn Engeland ge fabriceerd waren, maar ongelukkigerwijze schenen de leden van hst El Nuestro Ge nootschap een auto te bezitten die in snel heid de zijne overtrof. Het zal toch nog op vechten uitdraaien mompelde Arden. Sir Gregory antwoordde niet, maar keek .naar den wagen .achter hen, die met elke seconde nader kwam. Hij klemde zijn tian- 1 den op elkaar en hield de revolver gereed. Hij zou zijn leven duur verkoopen, besloot hij grimmig, want het stond voor hem vast dat die ellendelingen geen genade zouden hebben, ais hij jn huif handen zou vallen. Zij hadden nu een zijweg bereikt. De ko gels vlogen hun om de ooren. gelukkig zon-, der hen te raken Sir Gregory loste een schot, dat blijkbaar doel trof, want ze hoor den een kreet en luide verwenschingen. Een oogenblik later klonk een hevige slag en ze voelden een geweldigen schok Toen Ar-' den namelijk in een bocht waa gekomen, h&d de bestuurder van de andere auto kans gezien om hem recht in de flank te rijden. Sir Gregory werd door de botsing over de heg geworpen, hij kwam ongedeerd op han den en voeten neer, nog steeds hield hij de revolver in de hand geklemd. Maar voor hij recht wist wat er gebeurde, wa^ Arden, die in de droge sloot aan den kant vaa den weg ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezo?gkring) 1—-5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beiorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meej-JjD.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. LiefdadigheidFadvertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prgjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. De herstemmingen voor de resteerende 359 zetels van de Fransche Kamer hebben 't algemeen een Kalm verloop gehad. weder levendig, zoodat deze op ruim 80 wordt geraamd. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur werd het volgende totaalresultaat van de eerste .en tweede verkiezing bekend. Dit resultaat betreft 602 van de 605 kies kringen. Gekozen werden: Onaf hankely ken 5, vo rige Kamer 8, republikeinscfi-democratische Unie (gr. Marain) 76 (99); links republi keinen (gr. Tardieu) 72 (101); Onafhanke- lyk-republikeinen 28 (26); volksdemocraten (Kath, Volkspartij) 16 (10); radicaal-links en onafhankelijk radicalen (inclusief de groep FrankJLin Bouillon 61 (90); radicaal- socialistcn 156 (109); socialistisch republi keinen en Fransch socialisten Painlevé en Demonzie 36 (32); socialisten 129 (112); communisten 23 (15). Onder de niet herkozen afgevaardigden bevindt zich Hennessy, de sociaal-republi- kein, Bouilleun Lafont de vice-president der links-republikeinen. Volgens dezen uitslag hebben de linksche Kamergroepen de absolute meerderheid veroverd. terecht gekomen was,, over de heg gespron gen en had hem bij den schouder gepakt. Vooruit, laten wij maken dat wij iweg- komen! Dut zeggend trok hij Sir Gregory overeind en nam hem mee langs de hooge heg, die hun dekking gaf. Hijgend en blazend en bijna niet tot loo- pen in staat liet Sir Gregory zich leiden. Zij zullen one te pakken krijgen,, kerm de hij. Neen, waarachtig niet, antwoordde Arden vastbesloten. Ga ii? den greppel het spoor kwjjt! Hij trok Sir Gregory in een greppel en verborgen door bfkamstruiken, zagen zij vaag hoe in het, halfduister donkere gestal ten haastig over den weg heen liepen. Een bieeke maan was te voorschijn gekomen .van achter de walken, de mist was door den hevigen wind geheel verdreven, zóodat het uitzicht nu volkomen helder was. De achtervolgers meenden blijkbaar dat de vluchtelingen zich in <1* heg aan de an dere zijde van den weg verscholen hadden. Zij verspreidden zich over het veld, terwijl zij elkander voortdurend in een vreemde taal toeschreeuwden Toen Arden zag dat de inanenn zich in het veld verspreid had den, veronderstelde hij, dat zij de auto von der bewaking hadden achtergelaten en snel besloot hij om tegug te keeren. Hebt u nog patronen in uw revolver’ vroeg hij aan Sir Gregory. Ja, dat geloof ik wel. Dan moeten wij zien op den weg te komen en de auto terug te krijgen., (Wordt vervolgd) Naar verluidt zou Tardieu, ondanks hét terugloopen van zyn groepen, het voorne men hebben niet af te treden, maar zyn kabinet in ieder geval op 1 Juni aan de nieuwe Kamer voor te stellen. De in nauw contact met de staande bladen steunen, naar verluidt, dit voornemen door te verklaren, dat het volk na den moord op den president der repu bliek zich achter de regeering moet scharen en haar moet steunen De national* begrafenis van he' stoffelijk overschot van den president zal plaats heb ben op Donderdag. De bijzetting zal plaats hebben in het Panthéon, Voor het presidentschap worden op het oogenblik drie candidaten genoemd: Albert Lebrun, vice-president van den Senaat, can- didaat der gematigden; Paul Painlevé, can- didaat der linksche groepen, en Henry Paté, leider van de groep der „Indépendants de gauche”, vice-president van de Kamer. Omtrent den dader zyn de volgende bij zonderheden bekend geworden. Gorgoeiof, die thans 37 jaar oud is, werd in het gou vernement Kuban in den Kaukasus geboren. Zyn vader was Russisch garde-officier en later grondbezitter. Zyn moeder een Fran sche non. Hy werd zeer streng in een Rus sisch orthodox klooster opgevoed waar vasten aan de orde van den dag was. Later bezocht hy de medische faculteit aan de. universiteit te Rostof. In den oorlog bracht hy het tot kapitein van de garde. In de iBoekowina werd hij door een granaat splinter aan het fcoofd gew ind en kreeg daarby een ernstige hersenschud ding. Toen hy na de bolsjewistische om wenteling naar zyn geboorteplaats terug keerde nam hy daar, alhoewel onbewust, de leiding van een veldhospitaal op zich. Zyn vader was ondertusschen reeds gestorven. Toen de bolsjewieken zyn moeder haar land goed afnamen, begon hy tegen hen te heke len. In 1921 moest hij dan ook uit Rusland vluchten. Te voet trok hy naar Polen en verder naar Tsjecho-<Sl<pwakye. Te Praag schijnt hy eerst als metselaar te hebben ge werkt om zich daarna by Binnenlandrche Zaken aan te melden, welk ministerie hem in staat stelde zirh, als student aan de Tsjechische univeisiteit te laten inschrijven. In 1926 was hij afgestu deerd en inmiddels liet hy in 1925 te Berly'n zyn eerste boek, getiteld „De Verte" verschynen. De drukkosten bestreed hy uit den verkoop van een ring, waarvan hij zei- de, dat hy het doopgeschenk van de tsaritza was geweest Deze was bij de doopplechtig heid zelf aanwezig geweest. Gedurende zijn studietijd was hij gehuwd met de dochter van een kapper, op wie hij verliefd was ge in hun handen vallen. Dat zal niet gebeuren, antwoordde Arden met al zijn jeugdig zelfvertrouwen. Maar ik hoop toch maar, dat Perria ar het leven heeft afgebracht. Dat hoop ik ook, stemde Sir Gregory in. Maar daaraan kunnen we nu niet in de eersfc plaats denken. Vliugger Arden, vlug ger! En in de opwekkende overtuiging dat hij het meisje, dat hij liefhad, zou winnen als hij de vervolgers wist te ontkomen, bracht Arden met een flihken draaf aan het stuur wiel den wagen op een zijpad op den hoofdweg. Hij kende de omgeving niet en bovendien werd het uitzicht belemmerd door den dich ten mist, zoodat hij niet wist, welken kant hij uit moest. Maar iedere richting bracht Sir Gregory in de bewoonde wereld terug en dlus dichter bij de veiligheid, ovenwopg hij en met onverantwoordelijke vaart reed hij over den pikdonkeren weg. Hij hoopte maar dat hij geen andere auto's zou tegenkomen, want dan 'was ge vaar voor een botsing lang niet uitgesloten. Het beste was. en dat deed hij dan ook, om het midden van den weg te houden en ervoor te zorgen, dat de auto niet in de sloot aan den kant van den weg terecht kwam. Theodore had gehoopt dat hun achtervol gers in den dichten mist het spoor zouden zijn kwijtgeraakt als hij eenmaal den hoofd weg bereikt had Maar het bleek, dat zij zoo handig geweest waren om zich in twee groepen te verdeel en. Eén auto reed achter hen aan, terwijl de andere waarschijnlijk De betuigingen van deelneming van vorsten, staatshoofden en regeeringen stroo- Inen nog steeds het Elysée binnen. Hinden burg, Mussolini, Grandi, Stimson hebben Er is slechts één geluk: de plicht. Er is slechts één troost: de arbeid, Er isslechts één genot: het schoone, Een Mysterieuze Geschiedenis. Naar hst Engelsch blewerkt door J: VAN DER 8LUY8. 30 Nadruk verboden De auto hobbelde schokkend over den moddengen weg, maar naarmate ze den loofdweg naderden werd het pad harder, zoodat hij de snelheid kon opvoeren Zij zijn vlak achter ons, mompelde Sir Gregory heesch, terwijl hij achter ziah pro beerde te kijken. Vooruit, schiet toch op! Wie ben je eigenlijk? Arden, Theodor^ Arden, antwoordde n>) koia(, terwijl hij berekende hoe hij het vlugst uit deze gevaarlijke buurt weg kon omen Ik ben gekomen om u te redden. Als je mij redt, kun je met Laura rouwen, beloofde Sir Gregory met zwakke stem Drommels, achter ons komt een an- «e wages aan 1 Twee wagen* zelfs, als ik niet vergis! Aan het geronk achter hen kon ook neodore duidelijk hooren dat zij door meer één auto achtervolgd werden Die wagens zitten vol gewapende dui- VöB. ging Sir Gregory heesch voort. Als wij worden by het zien van haar fotografie, toen hy zich eens liet sekeren. Hy verklaar de zyn eerste vrouw, dat hy uitverkoren was om de menschep op het goede pad tedug te brengen. Thans waren ze erger dan de beesten. Hy sjMrak van een secte, die hy wilde stichten en waarvan de leden in dierenvellen zouden ^gekleed gaan. De 600 kr. die hy maandelyks van den Staat als toelage kreeg, verspilde hy binnen en kele dagen en zjjn uitbarstingen van drift gaven aanleiding tot wilde tooneelen. Hy scheidde in 1926, waarbij Gorgoeiof schul dig werd verklaard. 1 In 1928 hertrouwde |y met een meisje uit Prerau, Daar en later te Goeding be schouwde men hem als een raar iemand. Met geen enkelen kaqierverhuurder hield hy het uit. Hy verhuisd^ zeven maal in een jaar. Hy wilde niet alleen slapen en hield by het openen van de deur steeds een re volver in dé hand. O> ayn huwelijksreis bezocht hy Parijs. Zyn gewezen vrouw ver klaart, dat hy bij die Gelegenheid gezegd heeft, dat Doumer hem buitengewoon goed beviel, daar deze veel op een bloedverwant van hem leek Wegen» verboden manipula ties ontzegde het ministerie voor Volksge zondheid hem in 1930 het recht tot uitoefe ning van de medische praktyk en zyn vrouw het zich van hem scheiden. Sinds dien tyd voerde Gorgoeiof een wild leven met vrou wen van de minste soort. Met zyn aesistente trok hy toen weer naar Parys, waar ze beiden in de grootste armoede leefden. Inmiddels was Gorgoelofs boek „De toon van de nfe” verschenen, dat min of meer een autobiografie moest voor stellen. Hij onderhandelde over een verfil ming van dit werk. De filmondememing durfde de zaak echter niet goed aan, daar ze bang waa voor de censuur, die aanstoot aan den titel zou kunnen nemen. Er werd een voorloopige overeenkomst gesloten, waarby Gorgoelofs rechten voor 75 aan de onderneming werden afgestaan. Later verscheen toen de assistente bij de onder neming met de mededeeling, dat Gorgoeiof naar het buitenland was vertrokken en zij gemachtigd was het geld in ontvangst te nemeok In Mei 1930 presenteerde zich Gorloelof by den voorzitter van de Russische democra- ifiche republikeinsche boerenpartij te Praag, Maslof, die destijds een groote rol in de C socialistische party van het tsaristische Rusland speelde. Hy wilde met Maslof over aansluiting van de fascistische Russische party by den boerenbond spreken en ver klaarde zich als chef dezer partij ertoe ge machtigd, doch weldra bleek, dat Gorgoelofs party alleen uit hem zelf bestond. Toen verzocht hij dan maar als lid in den boeren bond te worden opgenomen. Hy liet een aantal exemplaren van zijn groen program ma achter en een groene vlag z g. de partij- vlag van het fascisme. de tevenovergeetelde richting ongeslagen was voor het geval dat ook zij die haddep gekozen. Langzamerhand kwam er meer wind op zetten. Arden merkte dat zij zich in een mistbank bevonden en dat d© atmosfeer, iwanneer zij een paar kilometer verder wa ren, waarschijnlijk helderder zou zijn door den opkomenden winti. Als hij inaar goed uitzicht had, meende hij," zou hij de snel heid van zijn wagen tot een maximum kun nen opvoeren en binnen weanfge minuten "hun vervolgers een eind achter zich laten. De mist wordt dunner, riep Sir Gre gory met kennelijke blijdschap uit. Waar zijn wij? Ik weet het niet. Maar wij zullen wel gauw in een bebouwde kom zijn, antwoord de Arden. Dan zullen die schurken het niet wagen om on* nog verder achterna te zit ten. Hij voefde zijn snelheid nog hooger op. Bij het schijnsel der lampen werden nu de heggen aan weerszijden van den weg zicht baar. Zij hadden nu de mistbank achter zich ‘en de sterke wind dreef snel den grij zen nevel uiteen. Maar daa< was nog steeds geen enkel licht van huizen te bespeuren en daar het geronk van den motor achter hen langzamertiand luider werd, haalde Arden zijn revolver te voorschijn en gaf die aan Sir Gregory. De lucht wag nu helder geworden. In de verte werden de twinkelende lichten van een' dichte bebouwing zichtbaar en aan weerskanten van den weg de donkere heg gen en de hooge takken van de boomen. Wij rijn direct in de bewoond* wereld 60UDSCHE (01 HAM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1