I OUDSCHE COURaNT - ZATERDAG 21 MEI 1932 TWEEDIS BLAD ^Zonnebrand PUROL Spinoza-herdenking. De afsluiting van de Zuiderzee Steun aan de veehouders AMSTERDAM ROTTERDAM EDEZfNI HAAC HAARLEM LEIDEN UTRECHT 'ARNHEM GRONINGEN LEEUWARDEN - SNEEZE ZWOLLE ENSCHEDE DORDRECHT IvJIJIS/IEGEN EINDHOVEN De 300ste verjaring dei geboorte van Spinoza. Ter gelegenheid; van de 300ste verjaring |er geboorte van Ber-edictus de Spinoza,, Lerd hedenmiddag op initiatlief van liet be gluur der Vereeniging Het Spinozahuis in 4e Agnietenkapel in Amsterdam een her- jjenkingssameiikoinst gehouden. De voorzitter der Vereeniging ..Het Spi nozahuis", Dr. J. I). Bierens de Haan (Aer- aênhout), opende do bijeenkomst ter ge- jteohtenisVrenng van Spinoza's geboorte driehonderd j aren f geleden en heette de ter bijeenkomst. uitgenoodigde autoriteit en d«^ verdere aanwezigen welkom. In zijn ope ningswoord herinnerde hij aan het Amstelo- damenais. waarmee Sp^oza zidhzolf aan- duhfflmep noemde den wijsgeer een Noder- landsche Stem in het kooi der grooto den kers van de Europeesche wereld Na deze openings woorden hield hij zei! zijn rede over: ..De betekenis van het niensehbe- grip in Spinoza» wereldleer". De menach, aldus spr.. heeft een centrale beteekenis in de wereldorde naar Spinozis- t Bdie opvatting. niet in den zin van het oude anthropocentrisme, dat door den wijs geer uitdrukkelijk afgewezen werd. De wereld is niet ingericht voor den menach, maar de menach is ingesteld op de wereld hij is de meest onmisbare schakel in de keten der werkelijkheid. In hem is de dua liteit der werkelijkheid tot eenheid ver zoend. Vanwege deze bekentenis van het ii.eneehbegrip voor de wereldleer kan Spi- r.oza zijn metafysica Ethica noemen. De empirische .wetenschap laatl den mensoh een <uiderdeel der wereld zijn zonder meer. maar Spinoza's Ethica niet alzoo. De mensoh toonbeeld der werkeüjkheidin hem w de zin der werkelijkhei4 openbaar. De dualiteit van Spinoza's wereldleer ligt hierin dat het bestaande in tweeërlei ver band geacht wordt, waartueschen geen on derlinge overeenstemming wordt gevestigd: allereerst, isalk'diiig naar wezen en bestaan I. rechtstreeks als modifikatie, versahijninge- I gestalte van de goddelijke substantie opge- I vat, en heeft het eindige zij.i ouniiddellijken ■frond on voorwaarde in. don Oneindige. L Anderzijds wordt elk enkel wezen gedacht |al6 onmiddellijk bepaald door zijn omgeving Id.i. door de oorzakenreeks, die aan zijn be- I staan voorafgaat Spinoza bevindt zich in een probleem; het mystisch gedachte we- Ir&ldverband en het nationalistisch gedach- I te verband staan hier onverzoend naust el fkaar. Spinoza wijst niet uitdrukkelijk aan waar de eenheid dor beide wereidopvattin- gen te vinden ia. Zij ligt echter in het be- f grip van den menech,, want. hierin blijkt dat de wereldleer niet. zooals uit de mathe matische voordracht der Spinozistisobe filo sofie zou schijnen, een statisch, maar een dynamisch karakter heeft. De .wereldorde u een dynamisclie orde, een orde van be weging In een,statische verhouding liggen de waarheden als is één vlak zonder span ning van tegendeelen, en verkceren in weer- zjjdflch verband zonder onderlinge tegen spraak; maar een dynamische orde ver keert in de spanning van tweeën, en in dib geval zijn deze twee: het bepaald-zijn aller dingen door een empirisch-kausaal verband en een begrepen zijn in de goddelijke sub- stantic. De eenheid in het Spinozistisoli denken i© een dynamische eenheid. De dy namische eenheid is eenheid van beweging en is de eenheid van een proces dat tus» sohen twee uitersten voortbeweegt en jp deze wi'pise de tegengestelden men elkaar verzoent. In den mensoh en zijn leven vol trekt zich de overgang uit het plan der kauside bepaaldheid aller dingen, naar het plan der beslotenheid! in dc goddelijke sub stantie. De ware wereldorde bestaat in .dezen overgang. De mensoh is bij Spinoza het wezen van dezen overgang. De antino- n»iftche. dualistische verhouding i© binnen de wereldeenheid bestaanbaar doordat, zij ergens, in de hoogst© provincie van het we reldgebied. een oplossing vindt. In den mensoh voltrekt zich de overgang uit kau- atde gebondenheid in de verschijning naar vrijheid in God. De menach is denkend wezen, welks den ken het willen insluit. Zijn denken vawrt aan in'de kausale bevangenheid der imagi natie. die van uiterlijke indrukken leeft, en het verheft zich tot het. intuïtieve in zicht. dat de wereld kent uit gezichtspunt der eeuwigheid. In deae twee uitersten spie gelt zich de dualiteit der wereldverhouding Spinoza en Amsterdam. Prof. Dr. H. Ürugmans, hoogleeraaT aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam sprak daarna over: „Spuioza en Am- ia voor drie eeuwen in Amster dam geboren. Welke beteekenis heeft dat voor den grooten wijsgeer gehad? Wanneer Wij deze vraag onderzoeken, mogen wij da delijk vaststellen, dat Spinoza alleen zijn jeugd en eerste ontiwikkeling in Amsterdam heeft doorgebracht; hij ia dan heengegaan en heeft daarna niet veel contact meer met Amsterdam gehad. Maar hoewel cte'groote wijsgeer zich doorgaan© geen Amsterdam mer placht te noemen en ook een bijzon dere wa&rrfeering voor zijn geboortestad bij r hem met. op den voorgrond treodt. kan het wel niet andere of de om hem heen groeien de atad moet indruk hebben gemaakt Ap wijn misschien minder gevoelig dan ont vankelijk gemoed. Wat is nu de achtergrond geweest van dit teven van Spinoza in Amsterdam en welke beteekenis heeft hijf Er i8 eigenlijk een dubbele achtergrond: één. ruimere. Amster dam. één engere, die weer vanzelf in tweeën kan'worden onderscheiden de Por- 'ugeesche Joden en de collegian ten. Am sterdam is de grootste achtergrond van Spinoza's beBtuan en leven een fijn be. snaard gemoed als het zijns moot onder den indruk zijn gekomen van zulk een hoog opstrevend milieuwelk scherp ver nuft kan aan de verleiding ontkomen die omgeving waar te nemen, te ontleden, te verklaren. Ook is het van waarde, dat Spi noza opgroeide in de stad der geestelijke wijsheid en der vrije gedaelite. Maar zoo dachten niet de rabbijnen van Spinoza's gemeente. Stellig heeft hij ook van hen zeer veelgeleerd, vooral de uitgebreide kennis van godgeleerdheid en wijsbegeerte, ook wel de zin voor wetenschappelijk onder zoek. Maar iwat hem van hen afstootte, was hun dogmatische onverdraagzaamheid. Zoo was het even natuurlijk. dat hij zich van hen afkeerde en tot de collegianten ging. Stel lig vond hij onder hen ook wel geeste lijke nuchterheid en oppervlakkige plat heid,. Maar wat hem moet hebben aange trokken, wa® zoowel huil zedelijke zuiver heid als hun afkeer van strenge dogmatiek. Geen wonder dat hjj in dezen Amsterdam- sehen kring zijn eerste werken concipieer de; deze menschen heeft hij het eerst tot zijn geestelijke vertrouwen gemaakt. Deze beteekenis heeft Amsterdam voor Spinoza gehad. Tenslotte sprak de heer W G. van der Tak. secretarie van het Spinozahuis over ..Spinoza's persoonlijkheid". De zilveren Spinoza-penning aan den Burgemeester aangeboden Zaterdagochtend te kwart voor twaalf heeft de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, die verhinderd was des morgens de vergadering van de vereeniging Het Spinozahuis bij te wonen, den voorzitter en den secretarie dezer vereeniging, de heeren Dr. J. D. Bie- rena en W G. van der Tak op het stadhuis ontvangen. Namens het bestuur van de ver eeniging Het Spinozahuis boden deze beide heeren den burgemeester de zilveren Spi- noza-penning aan. De voorzijde van deze penning vertoont den beeldenaar van Spinoza overeenkom stig de in 1744 naar het portret der Opera PtoSthuma gestoken koperen plaat in B. v. S. Siftenlehre widerleget von Christian Wolf met een door wijlen mr. dr. J. B. Kan ver vaardigd randschrift. De keerzijde van de penning vertoont een afbeelding van het Spinozahuis te Rijns- burg. BUTTENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. De ondergang van de Georges Philippar. Opzienbarende onthullingen te verwachten. Volgens een verklaring van het Londen- sche bureau van de Messageries Maritimes bedraagt het aantal passagiers en leden van de bemanning, dat gered is van het in vlammen opgegane Fransche stoomschip Gêorges Philippar, in totaal 717. Van on geveer 50 personen weet men nog niets af. Sommige passagiers, welke men aan boord waande, hadden het schip reeds in Colombo verlaten. Volgens berichten uit Aden zal het on derzoek naar de oorzaken van het ongeluk aan boord van de Georges Philippar op zienbarende onthullingen brengen. Er zou volgens deze berichten aan het licht komen, dat in strijd met de voorschriften geen oefeningen met reddingsbooten hebben plaats gehad, evenmin als oefeningen met de brandalarminstallaties. Als gevolg hier van heeft de organisatie ter bestriding van den brand niet op bevredigende wijze ge werkt. De passagiers zijn niet gewekt. Volgens een opgaaf van den leider van het kantoor der Messageries Maritimes te Aden worden nog 94 passagiers van de Georges Philippar vermist. Het schip zelf drijft nog brandende rond. De kapitein v^n een Engekch bergingsvaartuig, dat ter plaatse ronddrijft, meldt, dat het bovendek er. de voorste mast neergestort zijn. Alle pogingen om het schip te naderen, waren vruchteloos, daar de hitte van hét branden de schip te groot was. De Fransche bladen bevatten thans ook verhalen van overleven den, die te Djiboeti geland zijn. Daaruit blijkt, dat de brand het eerst door een Belgische dame in haar hut bemerkt werd. Deze waarschuwde terstond den dienstdoen- den officier, die de lichtleiding terstond liet doorsnijden, doch ook óp andere plaatsen braken de vlammen reeds uit. Het vuur vond in het houtwerk, dat verlakt was, rijkelijk voedsel. ZWEDEN. Het Kreuger-concern. Faillissement Kreuger Toll A.B. Zeer geringe uitkeering concurrente crediteuren. De commissie vari onderzoek der Kreu- ger-aangelegenheid heeft, naar uit Stock holm wordt gemeld, haar taak geëindigd ©n aan het bestuur der Kreuger Toll A.B. een uitvoerig rapport uitgebracht. Kreuger Toll A.B. zal thans faillissement aan vragen en tegelijkertijd kan men er op re kenen dat de verschillende Kreugermorato- ria worden opgeheven. Uit het rapport blijkt dat bedriegerijen van belangrijken omvang hebben plaats ge had, die reeds geruimen tijd geleden plaats vonden en zeker ten minste acht jaar, waar schijnlijk echter nog langer. De onderzoekingen over den toestand der Kreuger Toll A.B. laten met zekerheid vaststellen, dat de concurrente crediteuren slechts een zeer geringe uitkeering zullen kunnen bekomen. De commissie stemt daar om in met het voorstel dat het bestuur der Kreuger Toll bij de regeering opheffing van het moratorium zal verzoeken, waarna de uitspraken van het faillissement zou kunnen volgen. Woensdag of Donderdag sluiting van den dijk. De weg over den dijk in October ajj. gereed. Het brengen van een laatste groet aan de werken tot afsluiting van de Zuiderzee aldus noemde hoofdingenieur W Kamp Vrijdag het doel van de excursie van een aantial journalisten naar den afsluitdijk. In den loop der jaren hebben wij vele malen een bezoek aan de Zuiderzeewerken gebracht en steeds zijn wi'j ter plaatse on der den indruk gekomen van het machtige werk, dat hier door Nederlandsqhe inge nieurs wordt tot stand gebracht. Wij heb ben gewandeld in de eerste werk putten, m welke de gemalen, sluizen en bruggen wer den gebouwd, wij hebben dep proefpoider bij Andijk zien droogvallen, den Wieringer- nveerpolder op de zes veroveren en den af sluitdijk. Voortdurend in lengte zien toe nemen. Nu - Vrijdagmiddag 20 Mei 1932 - heb ben wij kunnen constateer en. dat het laat- t-te sluitvak van den afsluitdijk de Vlie- ter dat toen kort na Paschen de werk zaamheden werden hervat nog 2800 M. lang was. verkleind wufi tot een scheiding tus- schen beide uiteinden van dén afsluitdijk van niet meer dan ongeveer (450 M. Don derdag was het gat 97 M. kleiner geworden en wanneer men eenige uren bij het laatste gat vertoeft, dan ziet men hei werk vorde ren. Tenzij zich onvoorziene omstandighe den voordoen, hetgeen niet waarschijnlijk is, zal de afsluitdijk Woensdag a.a. wan neer H. K. H. Prinses Juliana ha de ont hulling van een gedenkteeken in de eerste Hervormde kerk in Slootdorp in den Wie- ringermeerpoldor |de werkzaamheden voor de afsluiting in oogenisohouw zal nemen een feit zijn. Het is mogelijk, dat het Don derdag wordt, doch voor liet einde van de volgende week zal de Zuiderzee opgehouden hebben te bestaan en zal het IJsselmeer Op het oogenblik, dat ir. J. C. N. Ringe ling. die de leiding der werkzaamheden heeft, zal verklaren, dat de dijk ..dicht" is. zullen de stoomfluiten van de ongeveer 80 sleepbooten, welke hier bij de laatste werk zaamheden gebruikt worden gaan gillen en op deze wijze van het heugelijke feit. dat het groote werk der afsluiting is tot. stand gebracht, de wereld kond doen. De uitwateringssluizen, die een gezamen lijke lengte van 300 M. 1 teel aan en per mi nuut 2400 tot 3000 M3 water spuien, zijn reeds sinds de vorige week in werkingreeds is het zoutgehalte van de Zuiderzee gedaald van 1.023 tot 1.015 en het weinige zoute war ter. dat thans nog bij vloed door het open vak in de Zuiderzee stroomt, zal de vol gende week den Weg versperd vinden. Bij liet open vak van den dijk kan men duidelijk waarnemen aan den golfslag, dat de dijk onder water reed© tot eenige meters onder den waterepiegel is omhoog gebracht. Alken bij sty tij kan nog gebruik gemaakt worden van onderlossersoverigens moeten ille machtige hefkranen het zware keileem waarvan per week ongeveer 360.000 M3 werd verwerkt op de juiste plaats stor ten. Ze© groote en een tiental kleinere kra nen wprken gestadig aan de sluiting van het laatste vak Waar de dijk reeds boven water gebracht is, wordt gewerkt aan het afwerken van het dijkliohaam, de beschoeiing en ten slotte aan het maken van den weg voor gewoon verkeer over den dijk. Einde September of begin October zal de 30 K M. lange weg over den afsluitdijk ge reed zijn. Het ligt in de bedoeling den weg officieert te openen en men hoopt, dat H *1. de Koningin gevolg zal kunnen geven d© tot haar te richten uitnoodiging c .ze officieele plechtigheid te 'verrichten. Nu de werkzaamheden aan den afsluitdijk ten einde loopen. neemt de belangstelling dagelijk© toe. Niet alleen de officieele bezoe ken, die dagelijks bijna plaats hebben de leden van de Eerste en Tweede Kamer waren in de afgeloopen week ter plaatse en nog voor de sluiting zullen de leden Van den Ministerraad en eenige andere offici eele lichamen komen kijken doch ook vele particulieren komen, de meesten per auto. naar het sluitvak. Voor het Crisis comité i© door de voor het bezoeken der werken vastgestelde heffing,, reed» een be drag van ruim f 2500 op deze wijze bijeen gebracht Verwacht wordt' dat gedurende de laatste week het hezoek nog zal toe nemen. Een gewijzigd ontwerp. Mengpercentage volgens een glijdende schaal; voorloopig 25 Margarine niet onbelast. In de memorie van antwoord van den mi nister van Economische Zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, 'betreffende het wets ontwerp tot tydelyke maatregelen tot hulp- verleendng aan de melkveehouderij consta teert de minister, dat ^eeds meer dan eens uit de Tweede Kamer de gedachte van een algemeen stelsel van hulpverieening naar voren is gebracht en dat door de regeering haar zienswijze daaromtrent is ontvouwd. Met klem ontkent de minister, dat men het ontwerpen en het indienen der steun regeling meer spoed had kunnen worden be tracht. Niet vergeten moet worden, dat de verhoudingen zich uiterst snel wijzigen. De bedenkingen in het voorloopig verslag tegen het ontwerp t© berde gebracht, heb ben reeds bij het samenstellen er van do aandacht van den minister gehad. Inder daad zal de voorgestelde regeling indien zij slaagt, den prijs der spijsvetten doen stijgen en bij gevolg ook de kosten van het levens onderhoud verhoogen. Evenwel de prijzen blijven op een zeer redelijk peil. Bovendien wegen de nadeelen van den hoogeren prys, in de verste verte niet op tegen die van den ondergang van de land bouwbevolking, welke te verwachten is wan neer deze eenvoudig aan haar lot wordt overgelaten. Ook mag niet uit het oog ver loren worden, dat de ongekend lage prijzen, die thans voor de zuivelproducten gelden, groote crisiswinst beteekenen voor de niet- landbouwende ten koste van de landbou wende bevolking. Margarine-industrie. De bezwaren ten aanzien van de marga rinefabrikanten geopperd, acht de minister niet overwegend. Het komt hem zelfB voor, dat de voorgestelde maatregelen ook de margarine-industrie baat zullen brengen. Moeilijkheden voor margarinehandelaren ■en mengers brengt de nieuwe regeling niet, vooral niet, nu aan de mengers en aan de zal worden toege in de vrije markt te betrek ken, geheel naar eigen keuze. Met de meeste stelligheid ontkent de mi nister, dat door het toevoegen van boter aan margarine de reputatie onzer boter in het buitenland schade zal leiden. De boter, die uitgevoerd wordt, draagt het rijkscon- trolemerk in de toekomst als tot heden en is bij gevolg onvervalscht Dat aan het mengen van groote hoeveel heden boter in margarine in bepaalde sei zoenen technische bezwaren verbonden zijn, moet d© minister beamen. Hjj is uit dezen hoofde voornemens voorloopig de toevoe ging van boter op 25 te bepalen af te wachten of in verband met den overgang van kaasproductie tot boterproductie met dit percentage kan worden volstaan. Margarine belast. Gebleken is dat ter tegemoetkoming aan religieuse bezwaren van J,oodsohe zijde en ethische bezwaren van de zjjde der vegeta riërs, alsook om redenen van geneeskundi gen aard, zuiver plantaardige margarine in den handel zal moeten worden gebracht. Dit brengt mede dat deze plantaardige margarine eveneens aan heffing onderwor pen wordt. Het principe om margarine als zoodanig onbelast te laten moet derhalve worden prijsgegeven; ook uit practische »et dit geschieden, wanneer de normale prijsverhouding tusschen boter en margarine wil bewaren bjj toe voeging van verschillende percentages aan boter. Het is de bedoeling van den minister een glijdende schaal vast te stellen, zoodanig, dat naar mate meer boter voor de menging gebezigd wordt, het element margarine minder belast wordt, tot by een menging- van 50% de margarine geheel onbelast is en tevens de boter geleverd wordt tegen den Prijs als aanvankelijk voorzien in ontwerp. De normale prijsverhouding tus schen boter en margarine zal zooveel mo gelijk bewaard 'blijven. Speciaal van de zijde der margarine industrie is de aandacht van den minister er op gevestigd, dat het margarinedebiet zeer zal inkrimpen indien de margarine duurder wordt, doch dierlijke vetten van buitenlandsche herkomst onbelast blijven. Ten einde dit ongewenschte gevolg der re geling te voorkomen ,moet althans de mo gelijkheid open staan, dat oo>k op dierlijke vetten een heffing kan werden toegepast, voor zoover deze vetten r.iet voor de berei ding van margarine gebezigd worden. By nota van wijziging worden daartoe de noo- dige veranderingen voorgesteld Richtprijs van de melk. De minister deelt de opvatting, .lat de voorgestelde bepalingen, eenmaal wei ge worden, aan de regeering oen uitgebreide bevoegdheid geven, die haar in staat stelt de zuivelproducenten krachtig te steunen. Met de uiterste kracht zal er naar gestreefd worden den richtprijs te bereiken en daar door de steun zoo ruim te maken als de re geering zelf wel wenschelyk acht. Het denkbeeld om aan het noodlijdende veehouderijbedrijf directe steun uit de Staatskas te verleenen is reeds eerder nauwlettend overwogen, maar de uitvoering hiervan zou welhaast onoverkomelijke be zwaren ontmoeten. Eveneens is het denkbeeld overwogen om een bijzonder recht op margarine te heffen voor zoover de toe te voegen hoeveelheid boter niet een bepaald percentage te boven gaat. Nu aanvankelijk slechts een meng percentage van 25 zal worden voorgeschre ven, zal het crisiszuivelfonds de baten uit d© heffing op margarine niet kunnen mis sen, wil de voorgestelde regeling tot steun aan de melkveehouderij aan haar doel be antwoorden. Men kan den prijs van de boter maar niet tot elke hoogte opvoeren, alleen fteds omdat anders het verbruik te zeer Het opslaan van boter in koelhuizen in de perioden van overvloedige productie kan niet voldoende oplossing geven voor de moeilijkheden die zich kunnen voordoen; dit opslaan is echter noodig ter aanvulling van den voorgestelden maatregel. Aan mengers in z.g. omkarners zal wor den toegestaan onvermengde margarine onder geleidebrief van de erkende marga- rinefabrieken te betrekken. Er zal naar gestreefd worden alle m. regelen zoodanig te treffen, dat mecha sche verpakking niet onmogelijk gemaakt wordt en voor kleine ondernemers geen on- Stukloopen van Huid en Voeten •n Doorzitten bij WielrIJden verzacht en geneest Doo, J0 Tubf 80 ct BB Apoth 6 DrogWt» Losse bladen uit bel Dagboek van ten Gouwenaar. „Toujours plus béte." DE MONTHERLANT Donderdag 19 Met. Een ondragelijke hitte teistert de stad. Apathisch ben ik voor het open raam van mün eenvoudige woning aan de Spieringgracht gezeten. Ofschoon dit ge heel niet mijne gewoonte is, heb ik mij- zeiven toegestaan het vest los te knoo- pen en mü van boord en das te ontdoen. Als ik mü uit het raam buig, zie ik mijn ouden vriend BarendBallebakker, even eens in hemdsmouwen, op de stoep van zijn perceel gezeten, terwijl het gouden avondlicht glanst op zijn eerbiedwaardi- jen, nochtans geheel kalen schedel. De gelukkige, hoewel gehuwde grijsaard ge noot vredig van zijn pijpje. Helaas, als notabel is het mij niet ver gund alle decorum van mij af te werpen en gelijk buurman Barend ongegeneerd op de stoep plaats te nemen. Het los- knoopen van mijn vest is de uiterste con cessie die ik aan deze hittegolf doen mag; het uittrekken van das en boord is feite lijk al iets onvergefelijks. De Holland- sche netheid en het Hollandsche fatsoen gaan bij mij bovenall Hoe bejammer ik b.v. mijn rheumatisch gestel, dat mij niet veroorlooft iederen dag de baden te gaan gebruiken in onze Stedelijke Zweminrichting. Hoe gaarne zou ik mij genotvol wentelen in het wel doende nat, terwijl het zonlicht glinsterde in de duizenden waterspatjes die mijn dartele voeten zouden doen opspatten. Ik kom op deze gedachte, ik bedoel op de Zweminrichting het valt mij zwaar het logische denken bij deze tropische temperaturen gedurende langeren tijd te handhaven door een oproeping in mijn lijfblad, waarin gevraagd wordt een tij delijke badknecht, ongeveer 18 jaar oud, goed kunnende zwemmen. Nu is dit niets bijzonders. Maar het eigenaardige van deze annonce is haar ietwat inge wikkelde redactie. De jonge Koperwiek (ik bedoel een broeder van mijn nooit ge noeg te waardeeren, zjj het dan ook wat eigenwijze facobus), de eveneens rood harige Ferdinand, wil naar deze betrek king solliciteeren en heeft zich daartoe gewend tot mij, als zijnde een man mei wijdvertakte connecties. Ooed, ik heb hem beloofd, stappen in deze richting te doen. Reeds heb ik eenige invloedrijke magistraten van onderscheiden religieuze en politieke richtingen gepolst. Zooeven was de knaap Ferdinand wederom bij mij en meende ik hem bemoedigend toe te spreken (ik kon hem eenige hoop geven), toen de onnatuurlijke bleekheid van zijn jeugdig gelaat en zijn hijgende adem haling mij noopten mijzelven te onder breken, om hem op medelijdenden toon te vragen, wat hem scheelde. Bijkans stotterend, en terwijl hem de tranen in de oogen stonden, deelde hij mij mede, hoe hij, nieuwsgierig naar zijn toekomstig weekgeld, zijn broeder Jacobus had ge vraagd, dit bedrag even voor hem uit te willen rekenen. Aanvankelijk had Jacobus gemeend met een eenvoudige berekening te kunnen volstaan. Hoe eenvoudig im mers ziet de bewuste advertentie er uit: „Loon op 17-jarigen leeftijd 14.17, voor ieder jaar ouder 1/12 van 28.35." (Onze Ferdinand is in Januari j.l. achttien jaar geworden.) Edoch, hetzij bevangen door de hitte, hetzij door een angstig gemis aan elementaire denkkracht, faalde Ko perwiek ten eenenmale. Noch het gebruik van een logarithmentafel, noch het aan wenden van algebraïsche formules, noch het bezigen van den rekenlintaal, brach ten hem een aannemelijke uitkomst. Op dit oogenblik ligt hij te bed. Zijn huisdokter heeft hem absolute rust voor geschreven. De jalouzieën zijn neerge laten, door het gansche huisgezin wordt i.stilte betracht, terwijl ijscontpressen het verhitte voorhoofd van den lijder afkoe- 'Jen j Hoewel ik, Sijbrand Bottelaarmeen. dat een kind het loon voor iederen leeftijd 'kan berekenen, wil ik toch deze puzzle, 'den schranderen lezer niet onthouden, \hem eenige prettige oogenblikken toe- wenschend. 'uitvoerbare voorschriften 'op dit punt wor den gegeven. Het is inderdaad de bedoeling, zoo zegt de minister voorts, dat het ontwerp het ge- heel van maatregelen zoodanig in elkaar zal doen grijpen, dat voor alle melkveehou ders, die onder het régime dezer wet val len, de onmisbare productiekosten zooveel i «mogelijk gedekt zullen worden.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 3