lassen I verlaagd! E EN ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Hiit doomüenMagüouwil No. 18002 71» Jaargang Vrijdag 3 Juni 1932 OOR lassetfe Dnzi clientèle? (slagerij BODEGRAVEN BOSKOOP, mij, uvL/uviiin t Uil, DU0IYWI uvv uuivnn, nnzioi jvuvii - N1EUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, Uil blad verschijnt dayelijksbehalve op Zon-enFeestdagen iblad Redactie Telef. Het nieuwe Ouilscha Kabinet ie spits, den II.r zor- van FEU1LLE1UN. Wordt vervolgd). I 1 egen azijn, erpe stoffen, lans. 28.45 De Rijkskanseliet ontvangt de Pers. Besprekingen van den Rijkskanseiier rapen niet Di. Luther. («raaf Schwerin von Krosigh aanvaardt de portefeuille van Financiën. groot succes voor land en volk. 1 over de werkzaamheden verslijtbaar. Gerofabriek tt kende Gtro-Zilvw naar foto's en pen- tried. gons de wenscht leiden een die vóór de plaatsing te zpn. i de talrijke inter- vormde de vraag als hoofd der Re- op Het Loo. in te- Prinaes, proletator Schweitzer en diens echtgenoote ontvangen. den verjaardag des uitvoerige lijst met I i FLemi zaamhei op een 1 dee ren moet, ui aan u over, gevonden BINNENLAND. H. M. de Koningin ontvangt Prof. en Mevr. Schweitzer. De Koningin heeft Dinsdag e««n bezoek aan de Koningin-Moeder op Soestdijk ge bracht. Gisteren heeft H. M. g< nwO'.rdigheMl van de ten tegen wees, dat haar japon achterste-voren aangetrokken en was met een andere japon er over heen uit gegaan in de hoop, dat het geluk zou aan brengen... Een der prijzen van 10.000 viel ten deel aan de weduwe van een melkknecht te Hen ley a/d. Theems, die het pseudoniem „Third time lucky” („drie maal is scheepsrecht") had gekozen; zij speelde namely k voor den derden keer ip de sweepstake. Sedert den dood van haar man, in 1922, heeft zy zyn werk gedaan, waarvoor ze iederen morgen om 5 uur op moest. Intusschen moet zjj het fortuintje van ruim 90.000 guldert deeleïi met haar dochter en drie buren. Niettemin toch nog een aardig sommetje n.l. lb.000 gulden. L optreden. In richten wordt permanente ijk in den ■unster van en het daarin po- UKw elen. Wy wenschen eerste plaats in die uwyksche en Sluip- uitgevoerde werkje prijscourant, en andere. ZOLEN ons iVLEESCH. d, - TELEF. 2094. medailles, Gisteravond heeft dg nieuwe Rijkskanse iier von Papen de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. In een korte toespraak sprak hy allereerst zijn voldoening er over uit eenige woorden tot de pers te kunnen richten om dan te vervolgen: „U zult van my op dit oogenblik geen programmatische verklaringen kunnen ver wachten. Ik wensch evenwel een paar woor den als mensch tegenover mensch tot u te spreken. Het Ligt my bizonder na aan het hart u te zeggen, dat ik deze functie heb aanvaard in een uur dat het vaderland in zeer emstigen noodtoestand verkeert, over eenkomstig het beroep dat de heer Ryks- president op my heeft gedaan, dat ik eveti- wel dit besluit na ryp beraad heb genomen niet alleen wegens de buitengewone gen en lasten welke er aan verbonden zijn, doch in het bizonder ook in verband met het feit, dat het my als mensch bizonder leed heeft gedaan mij te zetten op de plaats van een mensch wien ik innerlijk bizonder na heb gestaan. Ik mag u zeggen, dat het werk dat de Rijkskanseiier twee jaren ge leden heeft aangevangen door mij krachtig zal worden voortgezet en dat ik niet minder wensch dat het zal mogen leiden tot een Waar blijmoedigheid is, zijn harmo nische trillingen en gaan deze op de omgeving uit. het eindpunt in een ineizetle. verzuimde hij naar de -tramlijn to gaan, vieren lijd om zoeken, daar hij vroeg in den avond terug moest gaan naar Seadoon, waar hij om acht uur <>p een samenkomst in het gemeente huis moest spreken. Het was begin October «Ie tijd, waarin een populair predikant met het werk van zijn winterprogramma moet aanvangen en dikwijls moede heeft het binnen de grenzen te houden. Ongeveer tien minuten rijden in weste lijke richting bracht hem aan zijn bestem ming, een onaanzienlijke, vrij leelijke straat in de nabijheid van Charing Cross. Het was «•en straat, die geheel uit étagewoningen be stond. iets beter dan die, welke door werk lieden bewoond werden. Fleming, die hier geen vreemdeling was. daar hij er de laat ste zes maanden menig bezoek had gebracht snelde ongeduldig de drie trappen op en klopte driftig aan de deur. Ze werd dadelijk voor hem geopend door een lang slank meisje, met een bleek, maar mooi gelaat. (.0108(11 L ((IIIRANT. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. verder met den volgenden brief gericht tot den voorzitter van het Duitsche Centrum, den prelaat dr. Kaas. „In een der gewichtigste uren in de Duit sche geschiedenis heeft de Rij kspresident my geroepen, een nieuwe regeering te vor men. De geestelijke en materieele positie van het Duitsche volk eischt gebiedend de synbhe.se van alle waarlijk nationale krach ten, uit welk kamp zy ook mogen komen. Niet als partijman doch als Duitscher heb ik, zeker niet met een gerust hart, den roep gevolgd van den man, wien de natie zoo juist een overweldigend bewijs van vertrou wen heeft geschonken en wiens waarlijk historische persoonlijkheid ook in de moei- lykste uren der Duitsche geschiedenis nooit naar iets anders heeft gestreefd dan de vereeniging van alle krachten voor het wel zijn van het land. Zulk een stap kan niet in tegenstelling zijn tot den onvermoeiden systematischen en zakelyken arbeid den Rijkskanseiier dr. Briining, waarvoor de waardeering by een andere gelegenheid moge blyken. Ook de centrumpartij litiek georganiseerde katholicisme zal niet t kunnen ontkennen, dat het nieuwe Duitsch- land slechts kan worden opgebouwd op den 1 geheel all. en op de wereld en dat lijkt me vandaag iets vrceselijks. Vader (s nog in het ziekenhuis; men raadt mij aan hem uit het lijkenhuis te laten begraven. Missafuen is hét beter voor mij. Ik zal blij zijn, ais u komt om mij te helpen «m raad te geven. U bent al deze maanden zoo vriéndelijk geweest en vader hield zo<>v«-«-J van u. Uw zeer genegen Edith Brooke.” De trein ging heel langzaam reende Fleming, maar toen deze hem eindelijk aan stroomenden regen geen oogenblik om i. Het was nu over hij had weinig meer dan een uur de schrijfster van den brief te fie- mógelijk, op hun terugroeping werd aange- drongen, en eind 1916 vertrokken zij met een vrygeleide naar hun vaderland. Bij zyn aankomst in Falmouth werden zijn papieren onderzocht; uit den inhoud bleek, dat Von Papen werkelijk in connectie had gestaan met de agenten, wien opdracht was ge geven om de munitie, bestemd voor de ge allieerden, te vernielen. FRANKRIJK Een Kabinet-Herriot. Paul Boncour minister van oorlog. In welingelichte kringen verwacht men dat vandaag nog president Lebrun aan Her- not opdracht zal geven toti kabinetsforma tie. Het i» wel zoo goed als zeker dat Her- riot als minister-president zal tegenstelling met andere ber met, nadruk verzekerd dat de p“ vertegenwoordiger van Frankrijk Volkenbond, Paul Boncour, mini oorlog zal worden, terwijl Paitelevé de por tefeuille van Luchtvaart zal aanvaarden. Het ministerie van marine zou dan worden be zet door den oud-minister George Leygues. Aangezien Herriot althans in de eerste periode van zijn bewind, dikwijl» uit Parijs afwezig denkt te zijn om nationale besprekingen,, wie hem bij afwezigheid gearing moest vertegenwoordigen, een moei lijke kwestie. Het «chijnt thans zeker dat Chauttmps. die oorspronkelijk minister van Linnenlandsche zaken zou worden, de por tefeuille van justitie zal aanvaarden, aan gezien de piimster van justitie in Franrijk tegelykertyd plaatsvervangend minister president is. De nieuwe Regeering zal zioh. hoogat- wa;tW«Mhrtitk*niorgeai aart Kamer e»-Srt* naat voorstellen. Ki ITKM.aMISCH mkiavs ENGELAND, Koninklyke onderscheidingen. Kingsford Smith oa. in adelstand verheven. l’er gelegenheid van den verjaardag des konings, heden, is een l w_ onderscheidingen gepubliceerd. De prins van Wales ik benoemd tot „ho- norarl air commodore in chief” van de ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2 25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wau de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, t-y onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en interc. 2745. Postrekening 48400. Uit het Engelsch win DAVID LYALL. Vertaald door 3 J. P. Wesselink-Van Rossum. Toen hij dit deed, stroomde een flauwe geur van violetten hem tegen, en na een '‘nellen, «enigszins schuwen blik in het roml ie hebben geworpen, raakte hij het "Pge vouwen velletje met zijn lippen aan. Het sdieen hem iets te vertellen van de vrouw, die hij liefhad, nog voordat hij had gelezen wat zij schreef. Het wafl een klein velletje, dicht beschre ven. met een duidelijk, keurig handschrift, fliaar dat de teekenen droeg van haast of zen u w ach tdgheid. Waarde heer Fleming, Vader Js gisternacht gestorven. Hij heeft niet veel geleden op het laatst, maar sliep “Is het ware in. Daar ben ik zoo dankbaar voor. Het zal mij zoo'n genoegen doen u te Wen. hoe eerder u kunt komen, des te lie ver. Ik zal voor u thuis blijven. U weet, dat u niet 'a morgens moet komen, want ik blijf nog altijd les gevenik kan liet geld niet missen en de menschen hier, tenminste yie. voor wie ik heb gewerkt, betalen niet, indien zij hun lessen niet krijgen. Ik ben DUHSCHLAND.( Uit von Papen's tijd in Amerika. Vernieling van munitievoorraden bestemd voor de geallieerden. Met een enkel woord is reeds verteld, dat de nieuwe rykskanselier by het uitbreken van den oorlog militair attaché bij de Duit sche ambassade in Washington was. In de Engelsche pers wordt in herinnering ge bracht, dat Von Papen's naam, samen met de marine-attaché Boyd-Ed, in de jaren 1914 en 1915 herhaaldelijk genoemd is in verband met actie tegen de gealieerden. In die jaren hadden tal van Duitsche agenten in de Ver. Staten opdracht om na te gaan waar amunitie in de Ver. Staten voor de gealieerden werd gemaakt en hoe deze voorraden getransporteerd werden. In dien mogelyk, moesten zy de voorraden vernietigen en het transport beletten. Na een paar aanslagen werden enkele personen gearresteerd, die Von Papen en Boyd-Ed als hun lastgevers noemden. Hier door werd hun positie in Washington on- ineubelddoor de groote piano, die dwars in den hoek stond en buiten alia proportie iwas met de overige meubelen in het ver- tiek, scheen de tuimte nog veel kleiner. Een versleten karpet en een paar geinakke- lijke stoelen vormden het overige van het ameublement, alles was zeer slecht onder houden. Het stof van weken lag op de lijs den muur, en ook de naard be- hij door geen werkzame handen onderhouden werd. Het «enige mooie in de kamer was een handvol vlammend roode chrysanthemums in een blauw en witte vaag op het eind van den schoorsteenmantel. Ik behoef niet te zeggen, hoeveel leed het mij voor u doet, zei Fleming met zeer veel zachtheid ui zijn stem. Ik hoopte na den brief van gisteren, dat de heer Brooke liet er door zou halen. Hij had te weinig weerstandsvermogen voor de operatie, en ik geloof niet, dat het hem veel kon schelen. Arme vader, zijn leven is niet gelukkig geweest. Hij scheen het meer te voelen, naarmate hij ouder werd. U zei, dat de begrafenis van uit het lijkenhuis zaj plaats hebben? Misschien u, dat ik kom om den dienst te Zij keek even verward op, Jndien u het noodig vindt. Weet u, piijm was geen kerkganger en u waart de eenige geestelijke, dien hij achting toedroeg. I' zoudt hem toch zeker metl zoo maar willen begraven, zonder een gebed of iete, zei Fleming getroffen. U zegt, dat hij geen kerkganger wasmaar ik weet zeker, dat hij een Christen was. Wij hebben met meue- groot succes voor land en volk, het oor- uiu uv voorstel I deel over de werkzaamheden van dezen den Rijkskanseiier den ambassadeur, I kanselier blijft overgelaten tot een ander uur. Zijn werk evenwel blyft. Het behoort tot de geschiedenis. Jndien de menschen wisselen, zijn de opvolgers er toe geroe pen dit werk voort te zetten. I Waarom deze nieuwe regeering gevormd is, aldus vervolgde rykskanselier von Pa pen, behoef ik u niet uit te leggen. Wy beschouwen het als onze taak de lasten en offers welke in dezen tyd van Duitsch- land worden geëischt nog draaglyk te ma ken, doordat men de psychische fundeering vindt welke alleen het dragen dezer lasten mogelyk maakt, dat wil zeggen de samen vatting van alle nationale krachten om het even, uit welk kamp zy komen. Een zoo ge weldige krachtsinspanning als van het Duitsche Volk in de toekomst moet worden verwacht, kan slechts worden verricht in dien alle moreele en psychische potentie wordt aangewend. Dat zal de taak der re geering zijn. Lk zou mij er op het oogenblik .toe willen beperken u te verzoeken uw medewerking aan dit werk te willen ver- leenen. Al scheiden ons ook politieke tegen stellingen; het werk blyft voor ons allen gelijk”. Brief van Rykskanselier Von Papen aan prelaat Kaas. Rykskanselier Von Papen heeft zich j Officieel wordt tlians uit Berlyn gedeeld dat de Ryksprcsideni ojj van v- - Freiherr von Neurath tut Rynsminister van Buitenlazidsche Zaken den Ministeriai- direktor in het Ryksministerie van Finan ciën. graaf Schwerin von Krosigk tot Ryks- minister van Financiën, den Beierschen mi nister «'an Justitie tot Rijksminister van Justitie en verder den Kyksininister voor Economische Zaken Prof. dr. Warmbold tot tydelyk waarnemer van. de zaken van het Ryksministerie van Arbeid heeft benoemd. Om half zes heeft in aanwezigheid van den Rykspresident gisteren de beëdiging plaats gehad van net kabinet von Papen. Hierna heeft het kabinet voor de eerste maal een zitting gehouden. Deze zitting droeg slechts een formeel karakter. Bespreking von Papendr. Luther. Officieel wordt nog medegedeeld: De Rijkskanseiier ontving Donderdagmiddag den president van de Rijksbank met wien hij een langdurig onderhoud had. Daarbij werden alle kwesties besproken welke van belang zyn voor de Rijksbank, Er bestond volkomen overeenstemming in het bizonder over de kwestie dat geen valuta-experimen- ten en in het algemeen op het gebied van valuta en credietwezen geen maatregelen mogen worden genomen, welke gevaar zou den kunnen opleveren voor de valuta. grondslag van die krachten, die den telyken ommekeer in onze dag^n tot hoop der jonge generale hebben gemaakt. Wanneer tengevolge van de verklaring van het centrum onze wegen helaas uit elkan der gaan, dan koester ik niettemin de hooj) dat de zakelijke arbeid, die het land thans van ons eischt, ons spoedig weer moge ver- eenigen; meer nog is het de onwrikbare overtuiging dat voorwaalde voor elke sa- nieering van het land de besliste verdedi ging der onveranderlyke grondslagen on zer christelijke wereldbeschouwing blyft." 10.000 kreeg omdat zyn paard, „Miracle”, derde was aangekomen. Hy noemde het een I voor de hand liggende woordspeling een purakei, maar had toch nog meer verwacht. 1 Als schuilnaam had hy „The Goat" geko zen, omdat zyn regiment tijdens den oorlog een geit als mascotte had gehad. Die geit had hem veilig door den oorlog heen gehol pen. Bijgeloof zal men zeggen Maar wat dan te denken van dien mynheer uit Kearsley, by Bolton, die eveneens „Miracle” getrokken had. Hy is bijgeloovig en zijn lucht-eskaders ,die tot de i.g. „auxiliary air vrouw niet minder, want zy had gisteren force" omvatten. De hertog van York is- bevorderd van den rang van kapitein tot schout-by-nacht by de marine, van kapitein tot vice-maarschalk bij de luchtmacht en tot niajoor-generaal by het leger. Lady Baden Powel heeft wegens haar verdiensten voor de meisjespadvindery den titel van dame (Grand Gross) in de order of the British Empire gekregen. De vermaarde vlieger Kingsford Smith is in den adelstand verhevea wegens zyn ver diensten voor de luchtvaart in Australië. I Meevallertje van by«a*4*Wtien millioen gulden. Te verdeelen onder 84 gelukkigen. Welke reusachtige bedragen er met de iersche sweeptake op de Derby-race van gisteren gemoeid waren, blijkt wel hieruit dat de in het geheel 84 gelukkigen op wier nummer een paard gevallen was, dat giste ren een, twee of drie aankwamen, samen het bagatel van 1.450.000 gewonnen heb ben of omgerekend naar de koers van .den dag bijna veertien millioen gulden, waren nJ. 28 prijzen van elk 30.000 voor het paard dat het eerste aankwam, en even- zooveel pryzen van onderscheidenlijk 15.000 en 10.000 voor het tweede en het derde paard.) Nederlanders waren er niet onder de bof fers van gisteren. De meesten woonden, in Groot-Brittannië en verder waren er adres sen by in den lerschen Vrijstaat, Canada, Zuid-Afnka, Amerkia, Frankrijk en Zwit serland. Een dergenen, die 30.000 kregen, was een slagersknecht uit Oxford, die juist bezig was worst te verkoopen toen hy het heugelyke nieuws vernam. Hij had inge schreven onder het teekenende pseudoniem „Necessity”. De winner van 30.000 uit groute, donkere oogen, die door het gemis van kleur op de wangen nog sterker uit- kw urnen en een overvloed van donker haar, dut gescheiden m het midden en losjes van huur ooren tot de wrong naar achteren ge borsteld, haar een eenigszina Madanno ire litig uiteriijk -gaf. Een donkere blos overdekte haar gelaat, toen zij Fleming zag en haar oogen verhel derden. Dat is vriéndelijk van u, dat u nog komt. Ik begon de hoop al op te geven. Kom binnen, ik ben geheel alleen in huis, ung, die door een vreemde ziwijg- jidi overmand scheen, legde zijn hoed kleine wandtafel in de nauwe hal en ed na een korte aarzeling zijn overjas uit. De atmosfeer van het huis leek hem be nauwd en het was of zijn bloed gistte. Ik kwam zoo gauw als ik kon, zei Rij, toen hij haar naar de zitkamer volgde. Maar ik moest een belangrijke samenkomst van het presbyterium te Seadoon bijwonen ik kon niet eerder wegkomen. Hei is heel goed van u dat u komt, antwoordde zij, zonder er maar eenig idee van te hebben wat een presbyterium was. Nadat ik den brief op de post had gedaan,. w;is ik ontzettend bang, dat ik veel had verlangd. Maar de laatste zes maanden is u zoo'n goed vriend voor on« geweest en vader hield veel van u. Zij vroeg hem plaats te nemen, maar Fleming bleef, nadat hij een stoel voor haar had neergezet, aan het eind van den schoor steen staan, en keek haar met zeer groote belangstelling aan Het was een kleine kamer, armelijk ge- an Huisvrouwen, ia. et plan van droog- hiervan is zy een t genoegen en niet tstaan der plassen, die wateren en een •den en nog worden De schrijver heeft itendien zyn betoog alsmede een kaart beslag.” m Schauburg tf Vogelkwidigen •khandel en bij de ZOON te Gouda. VEKEEN1GDE STATEN. De olieconferentie miplukt. De l'etioleuinoonferentie te New-York is vastgcloopen up het vraagstuk van de vrij heid vun Rusland om te beschikken over de surplus-prodactie. De Engelsch—Ameri- kaunsclie belangen willen een overeenkomst voor den tijd van 10 jaren, de Sovjet is niet bereid e*n overeenkomst aan te gaan voor een tijdperk langer dan drie jaar. Het i» mogelijk. dat «en tweede conferentie in Europa zal worden gehouden. 5 Staatsieenmg volteekend. De 5 pet. tweede Staatsk-ening 1932 vulu-eikend. Van het gegarandeerde bedrag kan slechts «-en gedeelte worden toegewezen. Kerstmis heel wat te Craigellan met elkaar gesproken en daarbij toonde hij zich een zeer ruim denkend en in sommige opzich ten «-en vroom man. Hij geloofde tot het laatst in de mensdilieid, hoe sleclit de wereld hem ook behandeld had, zei zij kalm. Wat er gebeu- mjnheer Fleming, laat ik graag Ik heb Glasgow een koude stad gevonden, maar ik denk, dat de meeste sleden "koud zijn voor de armen. Het was, omdat ge u niet bekend wii- det. makente Craigellan hield iedereen van u. Ze haalde de schouders op. Een soort beschermende genegenheid, zooals die waarmee men een straatmuzikant bedeelt, ik geloof niet, dat wij hooger wer den geacht. Maar ik klaag niet, denk dat niet. -Het is mij eenvoudig onverschillig. Mag ik vragen wat u van plan bent te doen? vroeg Fleming tamelijk begeerig. Hier kunt u niet blijven; de gedachte, dat u hier geheel alleen zoudt zijn, zelfs voor deze enkele dagen, ig mij ondragelijk. Ik heb het gevoel, dat er iets gedaan moet worden. Ik ben m het geheel niet bang en heb mijn klein dienstmeisje. Zij is werkelijk aan mij gehecht. Ik zal hier niet kunnen blijven. omdaA ik het niet kan bekostigen. Ik zal ergens een goedkooper logies moeten zoeken en doorg’aan met lesgeven. Ik heb hier een klein aantal leerlingen gekregen. Arme papa, hij genoot zoo van Craigellan en de menschen daar ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) iregels 1.30, elke regel meer ƒ,0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnumnier 20 'jyslag op den prys. Liefdadigheids-advertentién de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend na^r plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde fan opname Verzekerd t Johannesburg, die als „Optimist" had inge schreven, zal nu voor zyn verdere leven wel ongeneeslijk optimistisch blyven. In Earlsfield werd in een straat gevlagd omdat een bewoner van die straat, een lei dekker, 15.000 had gekregen doordat zijn paard tweede was aangekomen. Het mooiste voor hem was, dat dit nog zuivere winst was ook, want hij had zijn ticket kosteloos gekregen omdat hy een bpekje met tickets had verkocht. Dankbaar hoewel niet voldaan was Londenaar, een kantoorbediende,

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1