9 iww! mmi ieder leest ze dan I ex Deze Courant komt in vele duizenden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BOOEGRAVÊN, BOSKOOF, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 71* Jaargang Juni 1932 BOSKOOP, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZÉVENHUIZEN, Uitblad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. <s>. Modelwasscherij Klems Annonces 8 regels fl.- Zaterdag) 4 Brieven uit de Hofstad* T No. 18003 Nut door lenscbenliaiiiloiigehiuNil üit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. 4 voor (Wordt vervolgd). Wetenschap en ondervinding Fa J. H. VAN STRAATEN. Hebt U PERSONEEL nood>g? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE In de Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau -r^MARKT 31 - r op in elfver- na- lodtd boven water te e inderen, aan wie ze e wijten, als vijanden. MCXXIX. Het taxiverkeer. Als een typeerend ^taaltje van hetgeen wij verleden week vejtelden over de wijze waarop de politie he^fWiavcrkeer in den weg tracht te treden, omdat dit voor een deel niet naar zijn pijpen wil dansen, geeft het verslag van een zaakje dat voor den Kantonrechter is behandeld. Daar stonden weer drie chauffeurs van de z.g. gele-band taxi terecht, omdat zij volgens de politie de voorschriften niet hadden opgevolgd. Het was gebeurd bij den afloop van een nacht feest in den Dierentuin. Hoewel deze taxi's gelijk te doen gebruikelijk is volgnummers hadden, werden zij achtergesteld. Enkelen onderwierpen zich daaraan niet en de politie maakte proces-verbaal. Voor den rechter verklaarde de directeur van de Dierentuin, dat z.i. de politie opzet telijk de boel in de war stuurde om daarna de gele-band-taxi's er de schuld van te ge ven. De Kantonrechter sprak alle drie de beklaagden vrjj. Dit is wel een heel kras staaltje van ter reur tegen deze taxi’s, die voor den Haag een uitkomst zijn, maar die alleen worden weggedrongen om het miserabele beleid van de tram te helpen redden. Het lijdt geen U/af er ook gebeure, men kan elk lot overwinnen door geduldig dragen. dit maakt het niet minder gevaarlijk. Ongetwijfeld heeft de houding der over winnende staten en van Frankrijk in het bizonder, het tot stand komen eener inter nationale toenadering, waarop men hoopte, verhinderd en, de volken binnen eigen gren zen opsluitend, een opleving van het na tionalisme bevorderd. Maar deze houding zou toch niet in zoo sterke mate dit ge volg hebben gehad, wanneer ze niet tevens de oorzaak, althans een van de oorzaken van de enorme oeconomische depressie was geworden, die thans de gfeheele wereld teis tert. Want het nationalisme van tegenwoor dig, dat zich in zoo ruwe en agressieve vormen in tal van landen openbaart, is in de eerste plaats een wanhoopsuiting. Het is dat in Italië geweest, het is het in Duitschland, het is het in Japan, het is het overal, waar het zich nog niet zoo sterk openbaart. Een fel nationalisme als reactie op de geleden nederlaag is in een land als Duitschland denkbaar. En ongetwijfeld heb ben hier ook de nederlaag en de vernede rende houding, waarin Duitschland gedwon gen werd, aan het ontstaan en den groei hun aandeel Ijpehad. Maar dat zou niet kunnen verklaren, hoe het ook in over winnende landen en in Landen, die buiten den oorlog gebleven zijn, zich tot zoo nieu we kracht heeft kunnen ontwikkelen. De ‘ellende en de wanhoop, dfenaftr gevolg daarvan de volken bevangen heeft, zijn hier de eenig aannemelijke verklaring. Dergelijke ellende en wanhoop kunnen tot revolutie voeren en tot een poging van de volken om alle gezag weg te breken. Maar ze hebben zoo in Rusland als in de meer bizonder nationalistische landen in een ge heel tegengestelde richting gedrongen, Rus land, waar zich na de revolutie een sterk communistisch gezag ontwikkeld heeft, is nog het meest in de historische lyn geble ven, al is dan ook hier een reactionaire in slag duidelijk zichtbaar. Maar in de andere landen, waar de revolutie niet is uitgebro ken of althans niet heeft gezegevierd, is de reactionaire strooming de absoluut over- heerschende. En in die reactionaire stroo ming onderscheiden we als drijfkracht een fel nationalisme. In Duitschland openbaart zich dit in het nationaal-socialisme, in Italië in het'fascisme, in Japan in een fanatiek nationaal-socialisme, dat tot tal van moor den in enkele maanden heeft geleid. De el lende heeft hier op de volken eenzelfde uit werking gehad als ze op individuen pleegt te hebben. Ze maakt wantrouwend, zelf- GO UDSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. Htt tagenwoordlg nationalisme ioen de groote oorlog, me Europas wel vaart vernietigde en haar levenskracht ern stig aangetast heeft, ten einde was en na jaien va« verschrikking de kanonnen zwe gen en de wereld te herademen scheen, meenden we, dat nu ook eindelijk de tyu voor een betere wereldorde was aangebro- ken, waarin, de democratie het recht en de beschaving, immer-f veilig gesteld dooi Ue overwinning der geallieerden, nieuwe we gen voor de samenwerking van alle men- schen zouden openen, zoodat eindelijk de droom van blyvenden vrede en broeder schap zou worden verwezenlijkt. De ont goocheling, die op de verwachting gevolgd is, zijn we thans in zekeren zin al te bo ven. We glimlachen om onze eigen naïevi- teit en vragen ons soms verwonderd af, hoe we ooit konden gieluoven, dat uit zooveel opzettelijk opgezwfcepte haat de idylle van 1 internationale broederschap als door een' tooverstaf zou kunnen worden te voorschyn geroepen. Maar zoo we dan al heel spoe dig onze vergissing inzagen, we konden toch aanvankelijk niet begrijpen, hoe ueze geweldige worsteling om de macht, nu ze haar doelloosheid zoo duidelijk had be- wezen, in plaats van een afkeer van de leuzen en de haat, die al deze ellende over onze wereld hebben gebracht, en een ver langen naar internationale toenadering, die zich toch onmiddellpk na den oorlog zoo duidelijk scheen te openbaren, een sterke opleving van een nieuw nationalisme zou voortkomen. Het waren toejï, daarvan was men nu wel algemeen overtuigd, het impe- rialisme en de verterende ijverzucht der on- 1 derscheidene staten, die deze hel van den 1 oorlog hadden ontketend. Wilde men dan J nu, door in plaats van toenadering verscher- ping der tegenstellingen te zoeken, opnieuw op het losbreken van een dergelijke hel 1 aansturen? De menschen zyn over 't alge meen hardleersch. Maar toch is het niet enkel hardleerschheid of althans hard- J leerschheid van een bizonder soort, die zich hier openbaart. Want het nationalisme, dat thans de volken weer in felle tegenstelling tegen elkaar opjaagt, is wel een nationalis me van een ietwat andere soort niet een anderen ondergrond en uit een andere oor zaak althans dan het vooroorlogsche. Maar .waar u tenminste zoudt kunnen gaan? e. die van eenig nut er eenige in Londen. maar wij zijn nooit intiiem met hen ge weest. U weet, mijn arme vader was het mislukte genie van de familie. Hij werd nu eenmaal geen groot musicus, indien hij dat dat ik ••en van dat het een vreeselijk leven Niets anders te doen, dan voor te zorgen van «en steeds wisselende menig te menscheneiken avond bezet te zijn! Het zou mij een nachtmerrie worden. Zelfs al kon ik er mijn kost mee verdienen, ik zou het op den duur niet uithouden. Dat ben ik met u eena. Het denkbeeld *s afschuwelijk Ik zou het niet kunnen verdragem. zelfs al waart u slechts tijdelijk in zulk V-n omgeving. Maar hebt u geen •'loedvewóLnten .waar u tenminste voor ••'■nigenxljjki heqn Geen enkele. mij kan zijn. Er zijn HOOFDSTUK. II. Komende Gebeurtenissen werpen haar Schaduw vooruit. Juffrouw Ailie, dit is een dag, waarop alles verkeerd gaat, ondanks onszelf. Het lijkt wel alsof de duivel zelf er achter zit. Dit) zei Janet Aiken, de dienstbode in de pastorie te Rochallan, laat m den na middag van dienzelfden dag. Daar de dominee door de bijeenkomst van het presbyterium niet thuis kwam voor het vroege middagmaal, hadiden zij en haar int-esteres de gelegenheid waargenomen om de appelgelei te maken, die. zooals iedere vrouw weet, van de heele inmaak op de lijst van de huishoudster, het moeilijkst goed te krijgen ia. Het voorhoofd van Alison Fleming was in strenge rimpels gefronst, terwijl zij aan de blank geschuurde tafel tusachen de keu kenramen stond niet een houten lepel in de hand, waarvan zij iets liet afdruppeien op de koele, witte oppervlakte van een bord, om de gebondenheid er van te onderzoe ken. Zij was een knappe vrouw van acht en dertig jaar en zag er uit naar haar leef tijd. zooals dat het geval 's bij een vrouw, die het grootste deel van de jaren heeft doorgebracht met het betrachten van kleine, huishoudelijke bezuinigingen, in een leven van voortdurend en dienst voop anderen. Alison Fleming waa in de pastorie te Rochallan geboren, waar haar vader de ••erste afgescheiden predikant was geweest. Het was toen een klein uitgehouwd dorp, iets meer dan een mijl verwijderd van de kuststad Seadoon. maar in de laatste tien was geweest, dan zouden zij maar al te blij zijn gewemt hem te kennen. Zoo is de we- reldi nu eenmaal. Fleming kon haar niet tegenspreken. Mag ik mijn zuster hier brengen, om u op te zoeken? vroeg hij nu. Ik zal mor gen terugkomen, als u het mij toestaat en haar iifHebrengen. Misschien komt u dan, nadat alles voorbij is, emige dagen bij ons te Rochallan. Het is daar nu zoo mooi. Al de zomer gasten zijn vertrokken, en wij hebbe r drie mijlen onafgebroken strand voor ons zelf. De rust en de verandering zoudei u goed doen. Ik zou het heel prettig laatste dagen en een lichte huivering kwam blik over zijn vurig hart, waar rekenschap van kon geven. Maar plotseling keek hij naar de vrouw aan de andere zijde van den haard, die daar zoo rustig z.at met haar lange artis tieke handen gekruist op haar schoot en toen zei hij eenvoud’?: Ik vraag u te komen in de hoop, dat’ u. als u mijn tehuis hebt gezien, bereid zult zijn het tot de uwe te maken. Wilt ge mij trouwen? ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. zuchtig, verbitterd en ten slotte roekeloos - en tot elke wanhoopsuiting in staat. Het felle protectionisme van onzen tyd deelt deze ontwikkeling in hooge mate be gunstigd. De volken, opgesloten binnen eigen grenzen en afgesloten van anderen, worstelend om het hc houden voelen al die ook vaak hun ellende En ze scharen zich om den eerste den beste, die, speculeerend op hun opgezweepte na tionale gevoelens, hun uitkomst beloofd en zy bereid hem in elk wanhoopsavontuur te volgen. De gevolgen -daarvan kunnen niet uitblyven. En het zietfer dan ook onge twijfeld voor de menschjie-id niet rooskleurig uit. Het gevaar dreigt thans niet in de eerste plaats van het communisme of ander naar links gericht extremisme, maar van het extremisme van rechts, van het felle reactionaire nationalisme, dat als in Japan gereed schijnt amok te maken en daarmee de wereld opnieuw in vlam dreigt te zetten. K. veel waarde omdat dat een uur is van wei nig passage op de straat. De voornaamste verandering valt Zondags te constateeren. In de eerste plaats valt het nu op, dat alle sigarenwinkels gesloten zijn. Alle waren den ganschen dag open. Er zal wel geen sigaar of sigaret minder gerookt worden op Zondag, dat is wel zeker, want de rookers zullen zich wel voorzien van hun materiaal. Maar wel zal het sluiten een na deel zyn voor sommigen, die n.1. aan de wSMSlaars en bezoekers de gelegenheid boden tot inkoop. Als er vlak naast een sport-terrein een sigaren-winkel is, dan is te verwachten, dat die Zondags aardig wat aan de bezoekers van dat terrein verkoopt. Dat is afgeloopen: zy, die naar het terrein gaan moeten hun rook-materiaal mee bren gen en zy hebben dat dus Zaterdag al ge kocht maar stellig niet in deze winkel. De snoep-winkels zyn vier uur open. Die uren zullen heel druk zijn en ongetwijfeld zullen deze winkels wel verlies lyden. Im mers aan plotseling-opkomend verlangen om iets te snoepen kan niet meer voldaan worden en niet altyd is Zaterdags te voor zien wat men Zondags graag zal willen hebben. In tal van winkels die versch fruit ver- koopen en die dus Zondags nog open mogen zyn werd ook versch brood gekocht afkom stig uit Joodsche bakkerijen. Er werd daar heel wat gebruik van gemaakt, maar dat is nu ook uit. Wel kan men het brood nog in de Joodsche bakkerswinkels zelf halen maar dat is in den regel te ver weg. In de overgangstoestand zal de nieuwe wet menigeen een strop bezorgen, maar op den duur past alles zich wel aan. Dit is zeker, dat heel wat menschen er een vrijen vinden, de van de week te komen, ant woordde zij openhartig. Indien uw zuster mij zou whllen hebben. Ik heb niet veel vriendinnen. en ik geloof, dat ik wat bang voor haar ben. En uw zuster is zoo goed. Ik herinner mij alles, wat u ons te Craigel- lan van haar hebt verteld. - Zij is heel goed. antwoordde Fleming op dat oogen- hij zich geen I twijfel of een goed deel van de achteruit gang van de tram is te wyten aan db op- I komst der taxi's, die niet duurder, inlsom- nüge gevallen zelfs goedkooper zyn dln de tram. Natuurlijk kan dit kleinzielige gedoe aich op den duur niet handhaven. Te eeniger tyd zal de politie dit spelletje moeten opgeven en dan kan de tram wel gaan liquideeren, want die gaat met den dag achteruit. Een typisch staaltje van gemis aan ver keersbeleid levert altijd nog het plein ach ter het Kurhaus te Scheveningen wat be treft de regelingen van de trams. Nog maar steeds niet men het elementaire gebrek niet in dat hier geen trams moeten „rus ten”. Dit is de grondfout op een zoo druk punt, dat het stationeeren van trams het verkeer in den war stuurt. Trams die aan komen, moeten hun passagiers uitlaten, de aanwezige passagiers voor de terugrit op nemen en dan vertrekken. Het komt voor, dat men met een volgestopte tram nog dood-bedaard vijf minuten wacht eer de wagen vertrekt. De wagenbestuurder en de conducteur rooken eerst hun sigaret op. Dit systeem verstopt allen gang van zaken en is de bron van veel misère. Vlak naast het eindpunt van de trams stationeeren de taxi’s en men kan er iederen minuut op drukke dagen getuige van zyn, dat de klan ten van de tram naar de taxi’s overloopen en liever een paar stuivers meer betalen als zij dadelijk en snel vervoerd kunnen worden in plaats van een kwartier in de queue te staan. Chauffeurs van auto's zitten soms eenige uren onafgebroken achter het rad, zqu dan een man, die zoo’n pietluttig werk verricht als kaartjesverkoopen na 20 minuten al zoo moe zyn, dat hjj tien minuten moet zitten vóór hij weer verder gaat? Op de Pinkster dagen was het vervoer minder dan verleden jaar, hetgeen niet behoeft te verwonderen. Het gaat op Scheveningen nog niet best; het aantal gasten is minimaal en men be hoeft maar even naar de hotels te kyken om te zien hoe een groot gedeelte der ka mers nog gesloten is. Dat kan je aan den buitenkant zelfs zien. Zoodra de jaloezieën en stores zoo over de gansche rijen gesloten zyn ,dan weten wij het wel: dat deel is nog niet in gebruik. Als het volop seizoen is en alles is goed voorzien, dan zyn de ramen en de jaloezieën alle wijd open. Maar an ders blijft een deel doodssh-gesloten. De Winkelsluitingswet. We leven nu eenigen tyd onder de wer king van de Winkelsluitingswet. Op de week-dagen valt niet heel veel verschil met \roeger te constateeren. Een groot deel van de winkels sloot al om acht uur al liet de plaatselijke verordening toe tot negen uur open te bljjven. Dat laatste uur had niet jaren was het ren meer pretentieus© plaats geworden en nu leek het haast een voor- stad van Seadoon. ofschoon het beproefde zijn eigen bekoorlijkheden ongeschonden te f>ewaren. De oorzaak van zijn voorspoed) lag in het feit, dat men ontdekt had, hoe geschikt het Was voor een verblijf aan zee. daar het mooie, natuurlijke golfbanen had en een groote uitgestrektheid strand; bovendien was ook de omgeving aan de landzijde rijk aan natuurschoon. Alison Fleming, die daar haar geheels leven met een enkele zeer korte onderbre king had doorgebracht, werd op een leef tijd. waarop andere meisjes de voorrechten van haar jeugd genieten, geroepen in het huishouden van een weduwnaar de plaats der moeder en den plicht eener vrouiw te vervullen. Haar moeder was gestorven, toen zij nog maar tien jaar oud was de oudste van de vier. Twee broers, Patrick en Gavin, gewoonlijk Gav genoemd, kwamen tiusschen haar en de jongste Isabel, die gewoonlijk Tibbie of Tib heette. Voor deze drie was Alison de nauwgezette, zij het ook niet de aj te teedere moeder geweest. Zij was een lange, knappe vrouw, flink gebouwd, met breede borst, een overvloed van kastanje bruin haar, doel» wat scherpe, grijze oogen. die nu en dan. als zij alta-n was en herin neringen haat hart1, week maakten^ een zachte, aandoénlijks uitdrukking iin hun diepten Fiadden. Somg was hun blik even grijs als de zee op een winterdag. Sinds het oogenblik. dat» zij den last eener vrouw op zich had genomen, had rij de schrale jaar- wedde van haar vader te baheeren, waarbij zij van hem niet de minste hulp ontvangen had. Hij was <-en van die beminnelijke, hulpelooze mannen, die in hun huiselijke aangelegenheden geheel overgeleverd zijn :tan de genade van de vrouwen in huis. Bojekengeleerde als hij was. gaf zijn nei ging om roekeloos geld uit te geven voor hoeken at en toe wel eens aanleiding tot moeilijkheden met zijn dochter, die er al le» -n dank zij haar meer dan gewoon talent om huis te houden, in slaagde alles te be talen en bovendien het schoolgeld voor de kinderen en de aalmoezen voor de behoef- tigen uit te sparen. Van deze laatste ver nielde het letterlijk in dit afgelegen kerspel aan de zee. Maar ondankg de som» niet tra nen gepaard gaande protesten werden de boekenplanken in de studeerkamer steeds vollerzij waren een voortdurende bron van verbazing en afgunst voor den ..plaatsver vanger". die nu en dan kwam om den pre» dikant af te lossen, als hij elders een gods dienstoefening moest leiden. Zij gingen zelden wver weg. zelfs de minst ervarene en opmerkzame van deze jeu&dige proponenten, zonder in stilte hun cijns van eerbied en bewondering te vol doen aan de dappere, jonge huismoeder» uit wier oegen. zelfs in haar jaren onder de twintig, een peinzende, bezorgde ziel keek. Zij volbracht haar taak-on verhef erlijk, maar haar overgreote bezorgdheid zou haar zelf ten verderve strekken. Zóó ging zij o; het vervullen van haar plicht, dat zelf loochening als -het ware haar tweede tuur werd Uit het Engelsch van DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossuni. Toen hij voelde, dat hij ernstig ziek werd, opperde hij dikwijle het denkbeeld, •lat .k een vaste aanstelling zou zoilken in die plaatsen. Maai- denk Vu niet, moe| zijn? het vermaak

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1