r leekbank Zn. EN! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Hili door mensebenhanden oebouwd No. 18008 Vrijdag 10 Juni 1932 7la Jaargang i 99 100.— P. R. HOORWEG. BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen loedarmoede, ikwerk, voor Uw voor Uw Ver let grootste, ook vlug geleverd zt)n FEUILLETON. 8 EKERS HE MIJ. (Wordt verv«<gd). Slaapt gy slecht? Hebt Suizen in het hoofd, J Wacht even; groot voordeel komt vaak uit een kort uitstel. zltdl- n zoo [en by contract tot zeer «ereduceerdeu naar plaatsruimte. Een belangrijke Britsche Rijksconferentie Wat kan men van Üttowa verwachten? viel, en het tempe- hein had zijn hoog- o /O ste kleurenwerk, irijf is in staat l. voor Uw par. lebruik. het klein- vellichten, als min- zou worden geneigd scherpe zag reed« in pijp opsteken hem door zelf het blad zij bleef ongeveer vijf op haarplaats itel om te was te Boek- plaatsmg de in dacht hij zij had niets ver een ige bitterheid in slaagde zij er inder- erop, dat hun geen anderen weg overbiyft, doch dat zij ook in hun verdediging „fair' k eene geregelde kuur uw bloed en versterkt e levensopgewektheid. diolpen had. f 21.—. i slaagde richten waar temidden van landen, die rondom tarief mu- I ren oprichten en deze nog verhoogen door I bepalingen omtrent de deviezen, dat Enge- 1 huid niet langer de rol kon blyven spelen van „het dumping-terrein der wereld” (het I Engelsche woord dumping “Ueteekent om- klippen, af laden). De Engelschen wyzen t derdaad uitvoerbaar. Een economisch geheel op zichzelf staand Britsch wereldryk be hoeft het aan niets te ontbreken; elk ander land, dat zich volkomen zou willen afslui ten van de rest der wereld, moet echter ten onder gaan. Er is geen ander rijk, dat alle werelddeelen omvat; een binnen nauwe grenzen besloten land is voor zyn voedsel voorziening en voor den aankoop van ruwe grondstoffen op andere landen aangewezen. De verwezenlijking van dit plan zou na tuurlijk onmogelyk zijn, wanneer Engeland vasthield aan zyn principe van den vrij handel. Uit principe heelt Engeland zeer lang den vrijhandel en de daarby behooren- de meestbegunstigingsclausule in de han- delsverdragen niet willen loslaten, hoewel de dominions hun eigen handelspolitiek volgden. Eerst onder den diruk der reeds Voor den oorlog optredende werkeloosheid, die na het sluiten van den vrede veront rustend toenam, mede als gevolg van de in alle landen toegepaste beschermende rech- menden zonsondergang l ament der Flemings in ste spanning bereikt. Hij wiig boos op zijn zuster? >*003 op zelf, en het meest op het lot, dat hem had behandeld Waait "op zijn zes en der- nog niet begonnen te het lot van den land de sterren slaapt, met de of op zijn best met de be- gewone logement, maar stfer over zijn eigen arm- op en Janet sche rijk uit den weg geruimd. Het ideaal -t- uniforme douanetarieven voor alle dee- l|n van het rijk en onderlinge vryhandel t(isschen die deelen, zal echter by de con ferentie te Ottawa nog wel niet dadelyk Verwezenlijkt kunnen worderi. Het resultaat 2al vermoedelyk een systeem van gediffe rentieerde rechten zyn met een krachtige, doch niet overal gelyke bevoorrechting der dominions. De gedifferentieerde rechten gullen trouwens over het algemeen in de Handelspolitiek der toekomst in de plaats rpoeten treden van de schematisch en auto- riiatisch werkende meest,begunstigingsclau- ^ule. Gedifferentieerde rechten zyn nog het ipeest geschikt om groote .zelfstandige tjconomische eenheden te verkrijgen inplaats Van een voorloopig nog in de lucht hangen de economische wereldeenheid. Eenzelfde Tot 1000 M. te getuigen. in het proces tegen deg schryver Abel, beschuldigd van meineed, twerd Hitler als getuige gehoond, Hy verklaarde, dat het I dat hy met journalisten Zuid-’lirol had gesproken» maar dan politiek schijnt Engeland ook in het Donau- gebied te zullen volgen. Te Ottawa zullen vele détails van de handelspolitiek besproken worden, terwyl ook de vraag moet worden beantwoord, welke landen naast de dominions een be voorrechte behandeling zullen genieten en met welke landen men eventueel een finan cieel verdrag zou kunnen afsluiten. Deze kwestie hebben naast hun economische ook een groote politieke beteekenis. Ottawa is dan ook geen eindstreep, maar een start; he.t Britsche wereldryk moet hier een ont wikkelingsgang beginnen, die op latere i y ksconf erenties tot verrassende resultaten kan leiden. in het jaar daarop de proef houdster en duur tigste jaar was hij leven. Hij benijdde looper, die onder .haag alfi dak schutting van het die tenminste meeat zalig lot was. Toch had! hij. ondanks zijn gemoedsstem- ming. nooit welsprekender betoog gehouden noch ooit gesproken met beteren uitslag dan nu. toen hij werd uitgenoodigd de eer ste resolutie van het nieuwe plan uiteen te zetten, nadat ze door den voorzitter, Lord Monckbarne, was voorgelezen. Hij werd door allen gecomplimenteerd, toen dé ver gadering afgeloopen was en ofschoon de lof hem aangenaam was. spoedde hij zich dien avond weg. alsof hij er zich aan wilde ont trekken. Hij vond Alison rustig en naar ’t scheen onverstoord aan de eettafel zitten, met een klein stapeltje verstelwerk voor zich. Aan het andere einde was voor een eenvoudig avondeten gedekt en de welriekende geur van koffie hing in de lucht. Bij zijn binnenkomen stond zij ging naar de keuken om het te halen Aiken was reeds naar bed gegaan Zij was zoo’n vroege opstaanster. die haar werk winter en zomer met de klok van zes be gon en zelfs, ajs het heel druk was. nog vroeger, waarom zij gewoonlijk om negen GDIIMIIE COURANT. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, M0ERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BUITEN LAN üSCIi NIEUWS. DUATSCHLAWD. Hitler veroon^eid. wegen» weigering het grootste dee] van haar leven was er de meestere» van geweest. Zij had haar nestvogels de wereld in zien iaan, wuar zij hun plaats goed vervulden, 4n nu had de laatst haar niet meer noodig. Toch wilg het naai- haai- meening rat, die liet meest van allen hulp noodig had. Want Ui sommige aangelegenheden was hij traag, en altijd geneigd te vertrouwen op de po pulariteit die gedurende een wijle een man drijvende kan houden, maar die op i den langen duur de ipenschen verveelt, ten zij ze versterkt en gesteund wordt dooi- meer blijvende en degelijke hoedanigheden. Ali son. die nooit, tot heftiger critiek .was. dan op deze oogenblikken van en zeer bijzondere zielwsinaito haar verbeelding den langzawen achteruit gang van haar broeder» populariteit en ein delijk het geheel ondergaan van zijn zon. Toen wist zij zich met groote krachtsinspan ning te veemannen zichzelf te overtuigen, dat zij haar oordeel moest opachorten, tot dat zij die vrouw Zou hebben gezien, die haar ging verdringen Ondertusschen zat Pat stil aan zijn les senaar. het hoofd bestormd door een chaos van warrelende gedachten. Eindelijk, kwart 'voor acht, verliet hij. zonder iets uitgevoerd 'te hebben, het huis en begaf zich met groo te passen op weg om de mijl 7f te leggen tuséchen Rochallan en het gemeentehuis van Searloon Het groote pak was nu van zijn hart, maar hij wist zeer goed, dat het ergste nog moest komen. Qp zijn gelaat drukte zich zijn onveraettelijke wil uit om zijn plannen te verwezenlijken, toen hij den fijnen regen tegenging, die sinds den vlam- s f I526 672.66 Uit het Engelech van DAVID LYALL. Vertaald door J- F- Wesselink-Van Rossurn. Ja, antwoordde hij en weer kwam de peinzende trek terug. Zij had het beter op genomen dan hij had verwacht, maar hij hunkerde naar een woord van sympathie, waar Alison buitanqhuia zoo kwistig mee was. Hy wist, hoe vriendelijk zij waa voor armen en lijdenden. Hij hoorde er van elk huis. Zij was alleen hard, zoo •om», voor haar eigen bloedverwanten. Alison begreep hem niet, indien hij daar op zinspeelde; zoo dikwijls hij er een woord via zei. verhardde zij haar hart er tegen. Nu verliet zij met een plotselinge, snelle beweging het vertrek In haar eigen kamer gekomen, sloot zij de deur en bleef in het donker zitten. Zij had gemeend goed voorbereid te zijn geweest, maar nu wat zij vreesde inderdaad zou gebeuren en het huwelijk van haar broer binnen korten ëijd een voldongen feit zou zijn, beeefte zij. hoezeer dit, voorzoover het haar aanging, een ramp was Acht en dertig jaar had zij beschutting gevonden onder het dak van de kleine, grijze pasto- i f” I zij o.a. <•<•11 gioot aantal vrachtauto's beschikbaar had gesteld Hoewel zy bovendien nog voor ••enige dagen levensmiddelen konden mee krijgen is dit voorstel afgeslagen. In het kamp is de priester Kok uit Tybs- bury gearriveerd, die luide werd toegejuicht l<«sn hij aanepoorde om te blijven, tot. zij zouden hebben verkregen wat hen was be loofd. Een resolutie werd aangenomen waarin geëischt werd uitbetaling van hetgeen de oud-st rijders ie toegezegd en waarop zij du» recht hebben. FRANKRIJK De goudreserve gestegen met ruim 700 millioen francs. De goudvoorraad van Frankryk is, vol gens een officieele mededeeling, gestegen tot boven de 8 milliard franc. De goudreserve bedroeg 801.170.507.588 fr. Lx de afgeloopen week is de goudreserve gestegen met 700.301,839 fr. Lena Bernstein, f Naar Havas uit Biskra meldt, moet de bekende vliegster Lena Bernstein, die se- uert dagen vermist werd, zelfmoord ge pleegd hebben. Haar lyk werd-Jjuda, najiy heid van een, naar het vliegvelovan Biskra leidenden weg gevonden. Lena Bernstein, die in 1906 te Leipzig geboren is, had haar vliegexamen in 1926 ai gelegd en voor verkeersvliegster. Ze was van het wereldrecord afstands- vlucht voor lichte vliegtuigen. ZWEDEN. Vorstelijke verloving. Bevestigd wordt dat de Zweedsche prins Gustaaf Adolf, de oudste zoon van ilen kroonprins, in de eerstvolgende dagen zich verloven zal met Prinses Sibylle van SaksenCoburg. Hy zal 15 Juni in Coburg aankomen, waar de verloving 16 Juni zal plaats vinden. in de komende zomermaanden zal te Ottawa een conferentie worden gehouden, waarvoor in Engeland reeds sedert gerui- men tyd groote belangstelling bestaat. Ottawa is by lange na niet de belangrijk ste stad van Canada Montreal en Quebec hebben meer inwoners en meer handel doch het is de hoofdstad, de zetel der re- geering en volksvertegenwoordiging en daarom is Ottawa uitgekozen om in de ge schiedenis van het Britsche rijk een rol te .-.pelen. De Engelschen zyn er nJ- van over tuigd, dat de ry ksconferentie van 1932 de grondslag zal worden voor een nieuw Britsch wereldryk, dat van een aardrijks kundig begrip uit zal groeien tot een levenskrachtig geheel van onbegrensde macht. Doch geen wereldryk, dat de ge schiedenis ooit heeft gekend dat van Alexander den Grooten, dat van He Romei nen of welk ander ook heeft bestaan uit zoo verschilende en ver uit elkaar gelegen deelen, die over de geheele aarijle verspreid liggen. Engeland heeft ook wel meer in de buurt veroveringen willen maken, doch daarin slaagde het met. Het moest zich richten naar de yreemde wereld deelen, waar het landen ep eilanden veroverde en bezette, maar o<)k weleens verloor. De verhouding van die afzonderlij ke deelen tot het moederland js zeer ver schillend en varieert van volslagen afhanke lijkheid tot nieits meer dan een bondgenoot schap. biecht» de persoon van 'den koning vereenigt dat alles tot een ryk. Economische eenheid bestaat er dan ook niet in het groote Britsche wereldryk. De dominions hebben hun eigen munteenheid hun eigen douanetarieven, hun eigen han dels verdragen, die onafhankelijk van de be- langen van het moederland gesloten wor den. Reeds voor den wereldoorlog en nog sterker daarna i» nu de gedachte opg»'ko men: die landen, die met elkaar kunnen be schikken over elke ruwe grohdstoi, elk voedings- en genotmiddel kortom alles wat om de een of andere reden onmisbaar is voor een beschaafde maatschappij, waar alle machines, alle bromien van energie aanwezig zyn om de grondstoffen te ver anderen in afgewerkte producten waar elke tak van kunst en wetenschap beoefend wordt en nieta, maar dan ook niets van el ders behoeft te worden ingevoerd, waar bovendien 400 millioen menschep, wonen en werken, die de meest verschillende artikelen verbruiken die landen moesten zich ver- eenigen tot een groot, aan zichzelf genoeg hebbend economisch geheel, dat onafhanke lijk van de rest der wereld kan bestaan. De groote verscheidenheid der producten, de oppervlakte van het grondigebied en het grootte aantal inwoners maken dit plan fn- ITAL1E, Amelia Earhart te Rome. k Amelia Eariiart ie te Rome opgetogen ontvangen. Na <le officieele ontvangst heeft zij verschillende instellingen op luchtvaart gebied bezichtigd, o.a. bracht zij per water vliegtuig «n bezoek aan de hangars der Italiaaneche Marine te Orbetello, vanwaar generaal BaJbo verleden jaar met zijn esciuler vertrok voor de Oceaan-vlucht naar Brazilië. Gistermorgen heeft zij een krans gelegd bij liet g*’af van den Onbekenden Sol- cloch dat zij ook in hun verdediging „fair vyillen blyven en in tegenstelling met an dere landen <ie slechts tydelyk ingevoerde bppaiingen betreffende dg deviezen weer h|ebben opgeheven. Het invoeren van die douanetarieven in kpigeland heeft het voornaamste bezwaar tfgen de economische eenheid van het Brit- dat dezelfde staten, die thans te Genève met elkaar over de beperking der bewape ning onderhandelen, niet aarzelen op het gebied van den internationalen handel strijdmiddelen te gebruiken, die een atmosfeer van vijandschap opwekken. De oplossing van het financieele vraagstuk alleen is met voldoende om de wereld uit het moeras te helpen. België heeft steeds blijk gegeven van een goede gezindheid ten opzichte van een ver laging der toltarieven, doch sommige groo ve mogendheden, o.a. Frankryk, hebben dit voorbeeld niet gevolgd. „Al de vrienden van Frankryk in het buitenland zouden er zich over verheugen, mynheer de minister-pre- -ident," aldus prof. De Leener, „indien zich oj -Itfr uw regeenng een passende zwenking mocht voordoen. L' hebt onlangs verklaard „ik wil trachten, met al myn krachten en met geheel myn ondervinding, de mensche- lyko belangen te dienen, want Frankryk kan zijn welvaart op den nood van geen ander volk vestigen; van Frankryk dient men geen enkele daad van zelfzucht te vreezen.” Daar Frankryk ten slotte ook niet aan het onheil dat de wereld bedreigt, kan ont snappen, hoopt prof. De Leener dat dit land niu spoedig van zijn oppositie tegen een ingrijpende internationale actie voor een snelle verlaging der tolmuren zal af- zien en een terugkeer tot normale toestan den mogelyk zal maken. De nood der intellectueeten. Ingenieur» als poljtie-agenten. De corr. van de N. R. Ct. meldt aan btelü.’ I Dat de oeconomische crisis ook voor veie intellectueelen een ernstigen vorm begint aan te nemen, blykt wel uit het feit, dat ongeveer een paar honderd candidaten zich reeds aangemeld hebben voor één enkele betrekking van vertaler by de Kamer van Afgevaardigden. Gisteren werd in de Brus- selsche agglomeratie een examen afgeno men voor de benoeming van eenige politie agenten. Onder de candidaten, die zich had- dlen aangemekl, telde men drie onderwij zers, twee ingenieurs en verscheidene ande re personen, die aan de universiteit college hadden geloopen. Ook onder de jongst aan genomen tramconducteurs bevinden zich verscheidene gestudeerden. VEREEN1GDE STATEN. De moord op Baby Lindbergh. Harry Fleischer meldt zich aan. Öe gangster Harry Fleischer, die in ver band met de ontvoering van den baby van Lindbergh gezocht werd heeft zich van daag by de politie te Detroit aangemeid. Twee detectives die een groot aandeel hebben gehad in het onderzoek naar de da ders van de ontvoering van het kindje van Lindbergh, zyn gisteren naar Detroit ver trokken om den aangehouden Harry Flei scher aan een verhoor te onderwerpen. O.a. om zijn plaats aan tafel in te nemen. Eeni ge gesmeerde gerslekoekjes en een stuk van de heerlijke Ayrshirekaa» met een schotel honing, alles zag er echt verleidelijk uit. maar Ofschoon hij uit was gegaan zonder zijn thee, scheen hij niet geneigd zijn Vas ten tri onderbreken De sterke koffie gaf wenscht men dat hij zyn alibi bewyst voor den nacht van 1 Maart j.l. toen het zoontje van Lindbergh uit de villa te Hopewell werd ontvoerd. Zesduizend oud-stryder» te Washington aangekomen. Te Washington zijn ongeveer büüb oud- strijders in •■<-n -peaiaal kamp bijeen. De jxihtiy heeft wederom een poging gedaan om hen ertoe over te halen naar hun woon plaatsen terug tie keeren, waartoe e<-n gioot aantal vrachtauto's paken, fraai van ig, billijk in uur njiar boven ging. In de pastorie hield men zich aan vroege urent en der kleine punten van strijd tus- schen Alison en den predikant was zijn vu rige wensch om 's avonds laat op te zitten. Zij deed geen vragen, toen hij naar dien haard kwam, nadat hij zijn modderige laar zen in >1<- gang bij de keuken had uitge trokken. Zijn muilen stonden gereed op de mat voor den haard; zuimd. Indien er nog haar hart draalde, dan daad uitstekend in dae te verbergen. Haar oogen waren .echter koudmaar Pat. die <-en vreemde, ongewone verlegenheid over zich had. lette nauwelijks op haar gelaat. Het, was et n kleine vergadering, begon hij. terwijl hij zijn gemakkalijke muilen aandeed. De menschen praten veel over wat er gedaan moet worden, marif als het op handelen aankomt, ig de belangstelling zeer lauw Ik heb dat ook bij andere gelegen heden opgemerkt, ook buiten de werkloo- zrnkwestie Ts er iets aangenomen5 Nieter enkele voorstellen werden ver wezen naar een sub-comite voor onderzoek en rajxport fk verwacht, dat het resultaat pa« een volgenden winter merkbaar zal zijn tenzij de nood abnormale afmetingen aan neemt dan zullen wij ongetwijfeld nog een vergadering bijeen .roepen Die koffie ruikt, buitengewoon goed. Alison Keb jij er al van geproefd - O. ja Janet bracht ze als gewoonlijk op -lag van negen uur binnen. Wetten van de Meden en Perzen, zei hij met een flauw lachje, toen hij opstond itudfustneën”, waarop in den laatsten tyd de allgemeene protectionistische douanetarieven zyn gevolgd -Het spreekt trouwens vanzelf wr dlat in een protectionistisch gezinde wereld, 1 Opgetreden --nA/w» Nooit had hy echter geld van buitenlan ders aangenomen. Wel wak hy door Duit- schers in het buitenland inancxeel onder steund. Evenmin had hy ooL van een onder daan van een vroeger vyggiig land, met name van een Italiaan geld aanvaard. Als dit door iemand in zyn partij zou zyn ge dacht, en hem bekend zou zyn geworden, zou hy dit ten zeerste afgekeurd hebben. Wat Abel in dit opzicht had verklaard, was iets ongehoords. De verdediger van Abel richtte de vraag tot Hitler of het waar was dat hy van een Tsjechische industrieele onderneming die met Schneider-Creusot in verbinding staat, geld had aangenomen. Door deze vraag geraakte Hitler in groo te opwinding; hy verklaarde dat hy zich niet door een Joodsch advocaat liet beleedi- gen en niet van plan was meer antwoord te geven. Hitler werd, toen hij bij zijn weigering volharde, tot 1060 M. boete veroordeeld. BELGIë. Pleidooi voor den vryhandel. Open brief aan Harriot. Dezer dagen heeft prof. De Leener, hoog- leeraar aan de Brusselsche universiteit en voorzitter van het Belgische nationaal co mité ter verdediging van den vryhandel, in de „Indépendance Beige” een Ópen Brief aan den Franschen minister-president Her- riot geschreven. Hy wijst op den economi- schen noodtoestand in Europa en betoogt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, ovor&l wair de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en looperq, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezargkring) i5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnuminer 20 iyslag op den prys. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeehngt prys. Groote letters en randen worden berekend Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van sohede handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de pl aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. ten tri onderbreken. hem Veer moed en hy ladhte. toen hij vroeg, of hij het blad naar de keuken mocht brengen en dan een Alison antwoordde snel op te nemen minuten weg om de eet waren te bergen en zijn kop en schot sclien. Toen zij in d^ kamer terug kwam, was hij nog bezig zijn pijp te stoppen, terwijl hij strak in het vuur staarde. - Als je er niet tegen hebt, zou Jk wel naar bed willen vaan Pat. Ik ben moe en wij kunnen morgen praten. Neen, riep hij met plotselingen schrik, wetende hoe koud en onbarmhartig de dag kon zijn. Ga zitten. Ailie, het is eerst half tien De avond begint pas. Dit ia de tijd, waarop men het best kan praten en elkaar begrijpen. Elke dag heeft zijn eigen lasten Zij ging aan het einde der tafel zittm. zoodat de breedte er van tusschen hen was en nam het kussensloop, waarin zij bezig was haar fijne steken te leggen. i Ik geloof niet, dat ik zoo met je kan spreken. Ailie. je zit te ver weg bést mogelyk was, en Italianen over - 1 had hy er steeds den nadruk o| gelegd, dat het t zyn stiyd geweldig zou der hard tegen de Zuid-Tivolers ten of zelfs invoerverboden, begon Engeland met de bescherming vaui zyn „sleutel-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1