r Deze Courant komt vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ft o. 18021 Zaterdag SIS Juni l»32 7I« Jsaryang Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen in EERSTE BLAD Brieven uit de Hofstad. il Modelwasscherij Kliini Annonces B regels II.- NitUtor raenschenhandcn gebauwd BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. lil Dit nummer bestaat uit twee bladen. r FEUILLETON 21 (Wordt vervolgd). - Wetenschap en ondervinding Fa. J. H. VAN STRAATEN sl Ni ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, postkantoren. Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de eomCBE CÜBiHT ieder leest ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau =rr MARKT 31 --- nigen ruwen dergaan liefde huwr-li of anc verdwijnen, wil Prof. Mees ar.t 1793 B. W. schrappen. Gebeurde er niet meer dan dit schrappen, zoo zou de rechter bij waarde verandering van het geld den inhoud eener leenschuld naar bill^kheid en goede trouw moeten vaststellen. Wel zou door de vrij heid, die in dezen aan den rechter werd gelaten, eenige rechtsonzekerheid ontstaan, doch deze acht de heer Mees verre te ver kiezen ooven de zekerheid van onrecht. intusschen zou men verder kunnen gaan en den rechter binden aan een vasten norm, hierin bes taande, dat de nominale waarde van geldschulden wisselt in evenredigheid met het gemiddeld indexcijfer der prijzen. Prof. Mees geeft dienaangaande het vol gende voorbeeld. Heeft men in 18^4, toen het indexcijfer, laat ons zeggen 100 be droeg, eene leening gesloten van 1000.— tegen 4 rente, dan zal daarover nu, in dien thans het indexcijfer 150 is, ƒ60. rente moeten worden betaald, terwijl bij aflossing thans 1500.zal moeten worden voldaan. Werd in 1923 by een indexcijfer van b.v. 200, eene leening gesloten tegen 5 rente, dan zal daarover in 1930, bij een verondersteld indexcijfer van J60 40.— rente moeten worden betaald, terwijl de leèning in dat jaar met 800.kan worden af betaald. En wat hier met schuldvorderingen ge beurt, zou ook moeten plaats hebben met de ioonen. Deze zouden dan automatisch met de prijzen op en neer gaan. De arbeider zou bij prijsstijging onmiddellijk meer en bij prijsdaling onmiddellijk minder guldens als loon ontvingen. Zijn werkelijk inkomen zou echter in beide gevallen gelijk blijven en de werkloosheid zou bij prijsdaling heel wat minder groot zijn. Eene regeling, als door hem wordt voor gesteld, acht Prof. Mees in de eerste plaats in overeenstemming 'met de rechtvaardig heid. Het is dwaasheid en onrecht, om bij de voldoening van vorderingen guldens van verschillende jaren over één kam te sche ren, als waren zy *geiykwaardig. Maar bovendien zou de‘bepleite regeling zyn in het belang van eene ongestoorde voort brenging. Onze .samenleving zou ontkomen aan den huidigen paradoxalen toestand, dat ruime productie door daling der prijzen zou per kwartaal ƒ2.25, r ïk 22 cent, overal waai ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. deze gelegenheid niet voorbij te laten gaan om deze expositie te bezichtigen. Er is niet overdadig veel, zoodat men niet dood-moe wordt van het drentelen en kijken; er is op het terrein zelf alle gelegenheid om uit te rusten zonder gedwongen te zijn iets te ge bruiken en er is dus alle aanleiding om te gaan kijken. Een dergglyk mooi geheel komt wellicht nooit terug en wat ons in plaatjes altijd zoo aardig is voorgehouden, kan men hier nu in veel meer leerzamer vorm voor zich zien. Reeds de aanblik der gebouwen alleen is, meer dan de moeite waard; wij krijgen er een begrip door hoe de oostersche bouwkunst zich ontwikkelde. Men kan dan ook eens vergelijken met de, westersche en zonder er verder over te kib belen voor gichzelf een indruk krijgen of die westersche nu altijd veel mooier is. Merkwaardig hoe by die oostersche het dak een zeer belangrijk deel der architectuur is, terwijl bij de westersche het dak geheel is verdwenen als gedeelte daarvan. Wy zyn aan die platte afdekking gewend en wij zien het misschien niet meer, maar als men hier weer eens gadeslaat wat men elders van een dak als décor weet te maken, dan pas valt het op welk een belangrijk element in de bouwkunde hier eenvoudig is weggevaagd zonder er iets ander? voor in de plaats te stellen. En zoo kan men diverse onderdeelen eens vergelijken om te constateeren, dat het wes ten nog wel iets ■♦fan dat oostersche zou kunnen leeren. Het valt ook op, dat de ar chitectuur ginds berekend is op den aard van het klimaat, waarin warmte hoofdzaak is. Is hier in ons land daar ook rekening mee gehouden? Het regent hier de helft van het jaar.’Heeft men ook.bedacht daar mede eens rekening te houden, bijvoorbeeld bij déê aanleg van straten en den bouw van winkels, bij de ventilatie in de huizen? We hebb^p er nooit veel van' bespèurd. Onze woningen zyn meest mooi-weer wonin gen en de bouw is mooi-weer bouw en dat in een klimaat waarin mooi weer uitzon dering is. met een natuurlijke beschaving, welke me- schok van Edmund Crewe on- had. Het was geen verbintenis uit geweest, maar «-envoudig een van die lijkqpvereenkomaten, die of noodlottig iders uitvallen, al naar het tempera ment va» hen. die ze sluiten. Crewe wae van nature een tiran, die door louter kracht en handigheid tot aanzien was gekomenhet overwicht op zijn medeschep selen. hem door de natuur geschonken, deed hij steed» ten .volle gelden. Dat hij zelf een werkman geweest was. vergrootte zijn sympathie voor de arbeiders niet, het maakte hem veeleer achterdochtig en veel- eis&hend. Hij had zijn leven lang deze over- tu gin& gehuldigd, dat men alle menschen zoo lang als zijn vijanden heeft te beschou wen. tot ze bewezen hebben zijn beproefde vrienden te zijn. Toen hij ouder werd, kwam Crewe met een gevoel van buitengewone bitterheid tot het besef, dat hij feitelijk geen vrienden haddat zelfs zijn* kinderen hem verkeerd begrepen en vreesden. Maar dat hij d« meeat gehate man in Birtley was dat wilde er bij hem nog altijd niet in. Wat iemand zaait, dat zal hij oogsten, is een tekst, die Edmund Crewe boven zijn deur had kunnen spijkeren. Toch had deze man, hoe weinig zijn afstootend uiterlijk het zou doen vermoeden, een sterk Verlan gen naar het oneindige. Nu. op zijn vier en vijftigste jaar drong plotseling scherp tot zijn bewustzijn door, hoé eenzaam hij door ’t leven gegaan was Dit ontwaken wacht zoovelen. en of de gevolgen meer of minder noodlottig zijn hangt af vun het temperament en dé Om- halskraag weg te nemenhet Is schande oi# leiden tot desorganisatie der voortbrenging en tot armoede. Overproductie in bepaalde takken van bedrijf zou ook dan nog kunnen voorkomen, doch wat men algemeene over productie noemt, zou echter niet meer moge lijk zijn. Wy hebben hier in het kort de strekking van het betoog van PrM. Mees weergegeven. De moeilijkheden, die aftn de uitvoering ver- bonden zijn, zullen de toepassing van het I systeem wel tegenhouden. Dit neemt in- tusschen niet weg, dat, wil onze op ruil verkeer ingestelde maatschappij houdbaar blijven, wij óf moeten, komen tot een vaste waarde van het geld, df tot een methode waardoor alles zich onmiddellyk by de ver anderde galdswaarde aanpast. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring) 15 ragels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Uit’ het Engelsch van DAVID LYA^L. Vertaald door J. P. Wesseiink-Van Rossuni. Zeker kon men geen mooier boomen.geen zachter grasveld van lief lijker Smaragdgroen vinden, al had men heel Engeland afge zocht. Een klein .watervlak met een eiland in het midden bood een schuilplaats aan het wilde gevogelte. De terrasvormig aange legde tuin daalde van den achterkant van het huis er naar toe en het uitzicht, dat en had van uit de ramen der bibliotheek, was onvergelijkelijk schoon. Het inwendige van het huis, hoewel wat de architectoni- -ache schoonheid aangaat, volkomen in p overeenstemming met het uitwendige, was geheel bedorven door het vandalisme, dat bij de decoratie en metfbileering bedreven was. die een vrucht waren van de afechu- welijkste periode uit den tijd van Victoria. Crewe zelf was een man zonder smaak, d’e zijn huishoudster had getrouwdwelke tot aan den dag van haar dood in angst vrtor hem had geleefd en die geen hartzeer gevoelde, toen zij er zich bewust van werd, dat de spanning spoedig voorbij zou zijn Zij wis een lieve, beschroomde ziel geweest MCXXXII. De Indische Tentoonstelling. Hoe het met de Indische tentoonstelling gaat, daarvan vernemen wy niet veel. Als je er komt zijn er wd bezoekers, maar of het er vele zyn valt moeilijk uit te maken, omdat het terrein uitgestrekt is. Wat /beer publiciteit zou geen kwaad kunnen en het moet daarbij niet beperkt blijven -ot ver melding van nieuwe attracties, die gepro beerd worden om meer bezoekers te trek ken. De tentoonsteHin^elf is de aandacht ten a olie waard en op bezoek daarvan moet meer getamboerd worden. Zijn alle Hage naars er al geweest? Den Haag zelf mag toch wel een paar honderaduizend bezoekers leveren. We hebben hier tuea meer dan tweehonderdduizend kiezers en kiezeressen die door hun stem uit te brengen ook mee beslissen over Indic en zijn lot. Men mag toch redelijkerwijze verwachten dat ?y al thans iets doen om begrip te krjjgen van Indië al was het maar uit pure nieuwsgierig heid. De entréeprijs is waarlyk geen bezwaar, vooral als men 's avonds na z*.s uur gaat en die prijs slechts dertig cents bedraagt. Een kopje koffie op Scheveningpn kost met fooi ook dien prijs en dua kan men voor een keertje wel eens die drie dubbeltjes beter besteden. Er wordt ook niet eens vermeld of het hard gaat met bezoekers van buitenaf. We herinneren ons dat op dé Arnhemsche ten toonstelling in 1928 er voortdurend een stroom van bezoekers uit de omgeving v/as. Is dit hier ook Het is er ons werkelijk iets te stil en wat wy van anderen hoorden is hun indruk niet veel beter. Het zou j’atymer zijn als het niet zeer druk ging en wij wek ken dan ook nog eens op om toch vooral standigheden? De toevallige ontmoeting met Alison had in Crewe’s halt het verlangen naar huise: 'ijk leven opgewekt. Indien zulk een vrouw moeder mijner kinderen ware geweest, <mn zouden zij anders zijn geworden, zei hij tot zichzelf, minder koud en in zichzelf gekeerd. In deze stemming wachtte hij dien avond de komst zijner gasten. Hopwel haar broer en zuster haar plaag den en uitlachten om haar tegenstribbelen, had Alison er ten slotte toch in berust, dat zij haar tooiden voor het feest Materiaal om op te sieren was niet be schikbaar maar Tibbie woekerde met het weinige, dat bruikbaaf*«was. Alison’s avond japon was van zwart satijn, van zcor moei lijk te bepalen ouderdom en snit, waarvan niemand zich meer herinnerde, wanpeer de modewa» geweest. Een fichu Van oude naaldkant, een van haar moeders zeer wei nige schatten, legde Tibbie om haar zusters schouders maar toen zij een paar vlam- kleurige chrysanthemums in de plooien van haar japon wilde steken, weerde Alison dat preutsch af. Houd de bloemen voor jezelf. Tib; ik ben niet voor die opzichtigheid. Ik ben een ■•'•nvoudige vrouw van middelbaren leeftijd en met mijn caniée-broche zal ik de kant stellig beter op haar plaat» kunnen houden. Het Lijkt wel een reliefversiering op n graftombe zèi Tibbie oneerbiedig. De bloemen zal ik je dan sparen, inaar de camee wijs ik beslist af. Het eenige. wat er nice door kan. is dit speldje Maar o. Ali son. als je me toch maar wofi toestaan dien liOlllSCHE COLTRANT. D» guldsn-ls-guiden-theorle Eenigen tyd geleden heeft Prof. Mr. W. C. Mees R.Azn. te Wageningen voor de Vereeniging „Handelsrecht” een zeer be langrijk prae-advies uitgebracht over boven vermelde theorie in verband met artikel 1793 van het Burgerlpk Wetboek. Dit artikel luidt: „De schuld, uit leening yan geld voortspruitende, bestaat alleen in de geldsom, die by de overeenkomst is uit gedrukt. Indien er, vóór het tijdstip der vol doening, vermeerdering of vermindering van de waarde der geldspecie, of verande ring in de gangbaarheid, plaats heeft, ge schiedt de teruggave der geleende som in zoodanige specie ais ten ty’de der veldoe- ning gangbaar is, berekend naar derzelver gangbare waarde op dat tijdstip.” In dit artikel, zegt Prof. Mees, is be lichaamd de zoogenaamde gulden-is-gulden- theorie, welke inhoudt, dat de gulden ver ondersteld wordt eene vaste waarde te heb ben. Blijkt deze veronderstelling onjuist, dan leidt de theorie tot onrecht. Toen het tegenwoordige artikel 1793 B. W. werd j/astgesteld, leefde men nog in de illusie, dat het geld eene zekere waarde vastheid had. In het lichtevan den tegen- woordigen tyd, met zyne groote schomme lingen in de waarde van het geld, acht Prof. Mees genoemd artikel echter hopeloos verouderd en eene ontsiering van de wet geving. Vooral de laatste 20 jaren hebben ons doen zien, hoe weinig vast de waarde van het geld is. In de oorlogsjaren en onmiddel lijk daarna hadden wij het verschijnsel der waardedaling van het geld, der inflatie, welke ‘epeciaal in Duitschland alle schuld verhoudingen ontredderde. Thans leven wy in eene periode van waardestijging van het geld, van deflatie met hetzelfde noodlottige gevolg. Inflatie zoowel als deflatie schep pen onrecht. Bij inflatie wordt de schulde naar bevoordeeld ten koTStg van den schuld- eischer. Bij deflatie de swfculdeischer ten koste van den schuldenaar. .JDjt echter niet alleen. Door beide, maar véRral door de flatie, wordt het economisch.’‘leven lam ge legd, zooals de wereld in dez» dagen onder vindt. Ten einde al de ellende, die uit de waarde verandering van het geld voortvloeit te doen Veten wachten op den ouderdom om deugden te verwerven; doch vruchten rijpen niet onder de sneeuwt. Het tooneel bezoek. Onlangs vertelden wij iets over het too neel en het bezoek aan de theaters. Uit na dere gegevens blykt het volgende duidelyk; het bezoek aan het tooneel neemt af, dat aan de bioscopen neemt yeg geleidelijk toe, dan aan andere voorstellingen, concerten, uitvoeringen enz. blyft constant, de totale opbrengst der entrée’s voor alle vermake lijkheden daalt. Haf^ totaal bedrag in den Haag was van 1924 tot 1930 opgeloopen van 4 millioen gulden tot 5.4 millioen, maar daalde in 1931 weer tot 4.26 millioen, ter wijl het totaal aantal bezoekero toch nog met 30 duizend was gestegen. Hier volgt ,dus ddidelyk uit, dat men goedkoopere ran- dien moeien hals van je zoo te bedekken. - Tibbie Fleming, je verblijf in Enge land heeft je eenige zonderlinge opvattin gen efl gewoonten bijgebracht. Je weet, hoe •ik over bloote halzen denk. In ieder geval zijn ze geschapen om gezien te worden vooral als ze zoo mooi zijn alg de jouwe, zei. Tibbie met een zucht. Zie den mijnen eens. hoe schraal 4n bee- nig. maar kan me niet schelen. Innig als Tibble met anderen kon mee voelen en helderziend als zij in sommige gevallen was. scheen het of zij een voonge- vodl had van ’t geen het avondfeest bren gen zou. wat haar nu reed» met een haar zelf onverklaarbare blijdschap vervulde. Ge- wponljjk vond zij het dineeren fe Old Hall een vervelende geschiedenis, maar vanavond scheen de lucht wel met electrische energie geladen. Gavin zag er dien avond knapper dan gewoonlijk uit in zijn jaquet en wa« zoo vroolijk öla een hoopvol minnaar 1 qhoort te zijn. Alison was de stilste van de drie. t Schijnt een groote plaats, zei zij, toen zij de donkere schaduwen van de hoo rnen langs de f-pnjlaan voorbijreden. 't Is een prachtig verblijf, zei Guy, wnair de buitenzijde is het beste deel. De ontvangkamer is het leelijkata Vertrek waar het lot mij ooit binnengedreven heeft, is ’t niet zoo. Tib? Op dat oAffcnblik ging het rijtuig juist de bocht in naar den ho'ddingang. waar een zachte lichtstroom in den kalmen avond uitstraalde. Onmiddellijk verscheen de knecht om hen te ontvangen en Alison, die ondanks zichzelf plotseling in alles belang- gen is gaan bezetten in plaats van duur dere. De bioscopen brachten in 1981 nog zeven millioen belasting in het gemeente lijk laatje, maar de overige' ver makelij k- hed tezamen 56 mille minder. Men moet bij deze cijfers altijd nog be denken dat den Haag ieder jaar 214 3 in bevolking toeneemt, dat dus van 1924 1931 de bevolking met 20 ',o is toegenomen, zoodat een styging der totale opbrengst van 4 tot 5.4 millioen gulden niet zoo heel be langrijk is. Uit de cijfers blykt dat eiken dag, gemiddeld over een jaar berekend, zes tien duizend menschen „uit” gaan, want het aantal bezoekers in een jaar aan alle be laste vermakelijkheden bedroeg in 1931 5691 duizend personen. Deelt men dit aantal op het toaal bedrag dér aan entrée’s ont-1 vangen geld, dan blykt gemiddeld vijf en zeventig cent per uitgangetje te worden betaald! Het is niet onaardig om te weten dat dit de „norm” is voor hetgeen betaald wordt voor een theater, concert, enz. Men kan nu eens zien dat tegenover één bezoeker van den schouwburg die vier gulden entrée be taalt, er weer dertien moeten zijn die in den biosdbop maar twee kwartjes uitleggen r f voor een avond genoegen. Is het totaal bedrag, berekend op een be volking van 4’A maal honderd duizend zie- len, dat voor vermaak wordt uitgegeven hoog, ’t Is twaalf gulden per hoofd Maar een groot deel gaat nooit of zelden uit. Een juiste beoordeeling is niet mogelyk, maar leerrijk zijn de cijfers wel, vooral wanneer men ze over een aantal jaren kan verge lijken en men den invloed der omstandig heden daarin weerspiegeld kan zien. Weer slag van de malaise is er wel, maar heel groot is die toch niet te noemen. HAGENAAR. stelde, keek met een snellen, onderzoeken den ’blik de ruime h»l rond, welker eiken houten trap en galerij, waarop de deuren tier eerste verdieping uitkwamen, een in- druk gaven van ruimte en deftigheid. In een kleine kamer gelijkvloer» stond een dienstmeisje gereed de mantel» en sjaals aan te nemen en binnen enkele mi- rfhien hadden zij de deur van den salon bereikt. Toen zij aangediend werden, kwam de heer des huizes hen tegemoet. De buiten gewoon goede stemming, waarin hij ver- k-erde. ontnam aan zijn gelaat dé - harde uitdrukking, die het gewoaalijk had en toen zij hem achteloo» de hand gaf, moest Alison toegftven. dat zijn avondcostuum hem zeer goed'kleedde en hem jonger maakte. Mijn dochters Anna en CeHa, juffrouw Fleming, zei hij met een zwaai van zijn hand naar den hanrd. waar de twee zusters «tonden. Anna kwam dadelijk naar haat toe. Zij wiw vrij lang en buitengewoon mager en had een droevig uitziend, donker gekleurd gelaat. Zij droeg een eenvoudige, donkere japon, met een langen sleep en een smalle gouden ketting hing van haar hals af. Haar zeer zwart haar, dat van nature golfde, was in het midden gescheiden, over de ooren geborsteld en van achter losjes in een wrong samengenonien. Allaon vond, daf zij er zir zonderling uitzrfg. Pn met oen ge- voel van verlichting rustte haar blik op Cel1:,, die er met haar frlMche kleur en blonde haren nl» een wezen uil een andere wereld uitzag

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1