SQODSCHE CIDR1IT Kleine Annonces 8 regels fl- is, zoo geefltig- genoemd als het „Balcon van Scheveningen", en jvaar het 's middags en 's avonds heel aangenaam is. Het Scheveningsche Uad. Er is echter byna niets gezelliger dan de Scheveningsche baden. Deze zyn gaande weg zoo geperfectioneerd, dat er niet ge mak eenige duizenden mensohen per dag een bad kunnen nemen, zonder dat zelfs degenen, die wat laat komen noemenswaar dig behoeven te wachten. Men moet deze badgelegenheid eens ver geleken met wat er op dit gebied in buiten- landsche badplaatsen bestaat! De badkoet sen zyn proper, de bediening is keurig, voor de veiligheid wordt zorgvuldig gewaakt, kortom het badbedryf is voortreffelijk ge organiseerd en in alle opzichten op het ge mak en het gerief van de baders berekend. Als zonnebad ztfn de Scheveningsche baden zonder twyfel uniek. Het breede, afgezette strand, heeft zóóveel plaats dat iedereen het plekje, dat hem het best aanstaat kan vinden. Is het maar even mooi weer, dan is het bad vol vroolyke menschen. De aardige badpakjes en -mantels van de dames, de kleurige strandparasols, de dartelheid van de jongelui, die zirh, tusschen twee onder dompelingen op het strand vermeien met gymnastiek en balspel dit alles schept op het badstrand een sfeer van decente on gedwongenheid, die tezamen met de koes tering van de zon en de verkwikkende koelte van de zee, een zonnebad tot een groot ge noegen maakt. Men drinkt er gezondheid en levenslust in voor langen tjjd. Scheveningen is als vacantieplaats voor de kinderen een genot. Aan het strand kun nen zy zonder eenig gevaar naar hartelust dollen .graven, wroeten en pootje baden. Voor families heeft men aan de plank, d. w. z. onder aan den strandmuur, de linnen tenten, die menig gezin als dagverblijf die nen. Deze zijn meestal vroeg in het seizoen alle verhuurd. Dit jaar zyn er weer een aantal bijgeplaatst. Het strandst^lenbedryf is op zichzelf iets zeer belafignjks». Scheveningen heeft ongeveer 25001 strandstofehyi^Voor de gas ten en families met kinderen, die wat apart willen zitten van de groote beweging is er het afgesloten strand, dat tegen eeri zeer lage entrée toegankelijk is. Degenen, die op Scheveningen speciaal voor hun gezondheid komen, volgens dokters voorschrift, kunnen er ook van binnenbaden gebruik maken. Hiervoor is er de Badinrich ting in den linkervleugel van het Kurhaus (tegenover het Grand Hotel). Men kan er warme en koude zee- en zoetwaterbaden nomen en ook medicinale baden. Hebben we hiervoor er al op gewezen dat •de hoteltarieven van Scheveningen de ver gt ly king met die van andere gelijkwaardige inrichtifigen elders glansrijk kunnen door staan ,het feit dat sinds vorig jaar de pen- sionprijzen gemiddeld 1020 omlaag zijn gegaan en dat speciale goedkoope weekend tarieven voor alle E.M.S.-hotels zyn inge voerd, die by gelijken duur van het verblyf ook evengoed in 't midden der week worden toegepast, wijst er op dat er van hooge prijzen thans geen sprake is. De Hotels der Exploitatie Maatschappij Scheveningen zyn, naar rangorde aange geven, de volgende; Palace Hotel, Oranje Hotel, Hotel Kurtythm, Grand Hotel, Savoy Hotel en Hotel Raucfh Gezellige café's en restaurants heeft Scheveningen genoeg. Wie kent niet de Ro tonde, een goed en niet duur restaurant en evenals het Palace-café een aardig zitje met vroolyke muziek, om van de andere wel bekende pleisterplaatsen niet te spreken. In afwachting van de komst der gasteo is er in de hotels gedurende den winter Een kijkje in Marlot, het Haagsche Gemeente Park. hard gewerkt. Van jaar tot jaar worden er, dikwijls zeer ingrijpende, verbeteringen aan gebracht en het spreekt wel vanzelf, dat in een zoo groot bedrijf na ieder seizoen ook heel wat moet worden opgeknapt, om de gebouwen tegen den tyd dat zy weer open gesteld moeten worden, in de puntjes in orde te hebben. Scheveningen getroost zich hiervoor zeer groote offers, maar het ge niet dan ook de voldoening van zyn uit stekende reputatie. De Scheveningsche hotelprijzen zijn thans door de wijzigingen aan den zeer lagen kant gekomen. De verlaging zal intusschen op hetgeen den gasten wordt aangeboden niet den minsten invloed uitoefenen. Men kan ook by de gereduceerde prijzen te Sche veningen op volstrekt dezelfde behandeling rekenen als men er altijd heeft en behoeft bijvoorbeeld in het minst niet te vreezen, dat de verlaagde pry's op de maaltijden „ge vonden" zal worden. Voor de goede repu tatie van keuken en kelder wordt zorgvul dig gewaakt! DE HOTELS. Het Kurhaus. Het Kurhaus, vanouds het middelpunt van de Scheveningsche hotels, was reeds vóór Pinksteren geopend. Zyn cachet van voorname gezelligheid, waardoor het reeds zoovele jaren iederen zomer weder talrijke gasten uit alle oorden van de wereld tot zich heeft getrokken*»!s door de magnifieke nieuwe feestzaal, die plaats heeft voor ruim vijfhonderd gasten, de nieuwe conversatie zaal met haar intiem-warmroode tinten en de aan den zeekant gelegen opnieuw inge richte restaurantzaal nog verhoogd. De nog jonge American Bar van het Kur haus, aan de landzijde onder de Galerij ge legen, is van het begin af een groot succed geweest. Het intieme, met veel smaak ge meubelde zaaltje en het gezellige zitje voor de deur ervan op de Galerij is zeer in trek. En geen wonder. Hiertoe zal zeker ook bij dragen, dat de Hongaarsche kapel van Josef Peege, die verleden jaar zoozeer in den smaak gevallen is, voor dezen zomer opnieuw is geëhgageerd. Het voortreffelijke orkest, dat uitmunt in de karaVfcristieke Zi- geunermuziek en in de Schlagers van het lichte moderne genre, zal, behalve in de bar, ook in de restauratiezaul van het Ho tel Kurhaus spelen. Jvt Grand Hotel. Evenals het Kurhaus is het Grand Hotel met Pinksteren geopend. De groote aan winst van het Grand Hotel is het reeds ge noemde terras aan de zeezijde met zyn on vergelijkelijk schooh uitzicht over zee en strand. Het terras is afgesloten van het „doorgaande verkeer". Men kan er rustig zitten zonder vrees voor stoornis door onbe scheiden passanten. Degenen, die van het uitzicht over de zee willen genieten, vinden er volop hun gading; voor hen die het vroo- lijk leveïl op het strand en den boulevard willen gadeslaan is er wel nauwelijks elders 1 een gunstiger en rustiger gelegenheid. Door schutten tegen wind, door bevallige parasols tegen al te volle zon beschermd, heeft men er een alleraangenaamst verblijf. Het terra* is met fraaie planten versierd. Er is voor dezen zomer een ruim buffet ingericht om de bediening zoo snel mogelijk te doen ver- loopen. Een alom bekende Nederlandsche Band zal by gunstig weer muziek maken voor de bezoekers. Ingeval van minder gun stig weer en in de avonduren speelt zy in de groote hal van het hotel. Het terras en de hal zyn ook voor niet-logé's van het hotel toegankelijk. Het Palace Hotel. Het Palace Hotel heeft Zaterdag j.l. zijn deuren eerst geopend. Voor het Palace-Hotel, dat in alle op zichten een huis van den allereersten rang is, is de prijsverlaging het sterkst doorge voerd. Dit mondaine en hoogst geriefelijke hotel met zijn prachtige kamers (die alle op zee uitzien), zyn groot comfort en zyn kos telijke keuken en kelder, kan elke verge lijking met elders doorstaan. Zooals er een Kurhaus-Bar is, zoo is er ook een allergezelligste Palace-Bar aan dit hotel verbonden. Het voornemeiPis ook van 't jaar de ge bruikelijke Donderdagavondbals in het Pa lace Hotel aan te houden. Dit hotel staat onder dezelfde directie als het in den Haag gerenommeerde Hotel du Vieux Doelen aan het Tournooiveld. In het uitnemend restaurant Bdener^ dat aan dit hotel is verbonden, heeft de directie de pers vereénigd aan een maaltijd, die het bewijs heeft geleverd dat keuken en kelder van dit voorname restaurant den roem blyven hand- j haven van dit aloude huis, dpt reeds van I 1665 dateert, maar welker beheer van jeug- I dige energie blijk geeft. Het Oranje Hotel. i Van de groote hotels moet tenslotte dan I nog het voornaam-rustige Oranje Hotel ge- j noemd worden, dat, door zyn ligging ten opzichte van den boulevard, het aangewezen verblijf is voor degenen, die rustig van het strand en de zee willen genieten, zonder ieder oogenblik temidden van het drukkere, bontere leven te zyn, dat zich in de andere groote hotels afspeelt. Ook dit hotel heeft in de laatste jaren veel verbeteringen on dergaan en is geheel up to date. Zijn mooie kamers en terrassen geven het een beproef de aantrekkelijkheid. Het is den 25sten Juni geopend. De twaalf onmiddellijk naast het Oranje Hotel gelegen villa's worden tegenwoordig ook per maand verhuurd. Men heeft dit in gevoerd om badgasten, die zulks wenschen in de gelegenheid te stellen, zich ook tijdens hun verblyf aan zee een eigen milieu te scheppen. De Hotels Rauch en Savoy. Besluiten wy de ry van de hotels der Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen met de twee aardige kleinere familiehotels aan zee, Savoy en Rauch. Beide zyn in de laatste jaren van onder tot boven nieuw ingericht. De gedaanteverwisseling is zoo volkomen geweest, dat zy in vergelijking met vroe ger nauwelijks meer herkenbaar zijn. Het Hotel Rauch is reeds eenigen tijd geleden geopend, het Savoy Hotel is Zaterdag j.l. in bedrijf gesteld. Kunst en Vermaak. Een badplaats van de standing van Sche veningen kan niet volstaan met haar gasten uitnemende hotels, een voortreffelijke ver zorging, een fraai strand en een unieke badgelegenheid te bieden, daarnaast moet zy verstrooiing en afleiding in den vorm van vermaak en kunst verschaffen. De eischen op dit gebied door het publiek gesteld, worden van jaar tot jaar hooger, men, is zich hiervan te Scheveningen bewlist en iet programma van ieder seizoen wordt dan ook met nog grootere zorg en kieskeu righeid ontworpen (tan dat van het vorige. Het programma van het a.s. seizoen heeft in geen enkel opzicht den invloed van de tijdsomstandigheden ondergaan, integendeel is het uitgebreider dan ooit opgezet en overeenkomstig de traditie spelen de uitvoe ringen in de Kurzaal in het seizoenprogram ma een groote rol. De gebruikelyke concerten zullen ook dit jaar weder door het uitnemende Residentie- Orkest, by het puubliek terecht in hoog aanzien, worden gegeven. Als eerste diri gent is opnieuw Carl Sohuricht geënga geerd. Naast hem zal als tweede dirigent weder de populaire Ignaz Neumark fungee- De hoofdindeeling van de concerten blijft als tot dusver, 's Woensdagsavonds groote Solistenconcerten, met medewerking van men mag wel zeggen: het allerbeste, dat er op vocaal en instrumentaal gebied geboden kan worden, solisten van den allereersten rang, onder welke ook de pas opgegane sterren, die men in den laatsten of vorigen. winter toegejuicht heeft; 's Vrijdagsavonds de gebruikelyke Symphonieconcertenen de Zondagavond als derde groote concertavond van de week, deze ook met medewerking van bekende solisten ,evetttueel een tweede optredeh van den solist, die' zich op het vorige Woensdagavond-concert heeft doen boo ren. Op de Maandagavonden zulhn in het algemeen Volksconcerten met eveneens afwisselende programma's en medewerking \an solisten gegeven worden. Meer dan tot dusverre zullen er in het a.s. seizoen gastdirigenten optreden. .Met een heele reeks van bekende orkestleide» is. hiervoor reeds gecontracteerd. Wij noe men: Dr. Peter van Anrooy, Cv L. Walthet Boer, Kor Kuiler, Albert van Raalte, Leo Ruygrok, Sam Swaap en van de buite'-Uan. d'ers: Prof. Georg Sohnéevoigt, Sir Henry Wood vi E. Lert. De Dinsdagavonden zyn ook voor de Kamermiuziekavonden bestemd. Vooiioopig is de meewerking verkregen van het Huag- sche Strijkkwartet, het trio Swaap-KrenL-l- van Isterdael, het Nederlandsche Kumei. orkest onder leiding van Otto Glastra van I Loon, het Hollandsche Instrumenthal Quin- tot en het Sextet uit de blazers van het Re sidentie-orkest. Voor variatie van goede kamermuziekvverken zal gezorgd worden. De Donderdagavonden blyven gereser veerd voor uitvoeringen van uiteenloopend karakter. De eene week zal er eens een concert zyn met licht programma, bijvoor beeld van goede oude en moderne dansmu ziek, de andere een solodanseres of dans ensemble, een kooruitvoering, een opera- concert, een tooneelvoorstelling, een voor drachtsavond of een jazz-coneert. Ook de film komt op Zaterdag- of ee.i anderen avond aan het woord. In de Kur zaal is een allermodernste installatie ge plaatst voor de reproductie van sprekende films. Met zekerheid kan reeds een dansavond door het bekende Hindoesche dansgezel schap Uday Shan Kar aangekondigd wor den, verder is reeds gecontracteerd met de Comedian Harmonists, de jazz-zangers, die het vorige seizoen zoo'n furore hebben ge maakt, met de Italiaansche Opera over solisten-concerten en met het alom beken de Palestrina-Koor onder leiding van Jos. Vrahken. Daar in het vorige seizoen de concerten van Pierre Palla en andere organisten op het toen in gebruik genomen moderne con certorgel van de Kurzaal zeer in den smaak gevallen zyn, zullen er ook dit jaar in de Kurzaal verschillende orgelconcerten ge geven worden. Van de medewerking van Pierre Palla voor eenige van deze heeft men zich reeds verzekerd. Scheveningen heeft ook zyn Carnaval, al heeft dat ook in Augustus plaats. Tot besluit van het seizoen zal de Rus sische Opera tut Parys twee uitvoeringen in concert-vorm geven onder leiding van den dirigent Heinman. Ook aan de kinderen ia gedacht: in Juli en Augustus zullen er in de Kurzaal Kin- dermatinée's gegeven worden onder leiding van Henri Nollesyen met medewerking van verschillende andere specialiteiten. Het bovenstaande is slechts een greep uit het vele, dat in de Kurzaal zal geboden worden. Andere vermakelijkheden. Andere vermakelijkheden zijn er in ver scheidenheid. De d a n c e-t e a's in den foyer van het Kurhaus worden ook dit zei- I zoen voortgezet. De band van Juan Liossas. die den vorigen zomer Scheveningen om zoo te zeggen stormenderhand heeft veroverd, zal van de opening af tot en met den 31en Juli op de five o'clock-tea's in den foyer vin het Kurhaus spelen. Daarna komt er een noviteit van exceptioneele attractie, de Am brose blue lyres van het Dorchester Hotel te Londen. Verder is ook nog gecontrac teerd met het bekende tango-orkest Ale- many uit Femina en het Edefl Hotel te I kiekje van het mooie Oude Delft. tevens groote Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Uw AANVRAGE in de ieder leest ze dan I Inzending,tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 Heidelandschap. BeTlijn, dat bij de liefhebbers van fijne dansmuziek bekend en geliefd is. Voor de avonduren is, naast het Kurhaus hel Palais de Danse een van dc eon- 'litratiepunten van het gezellige en mon- duine leven op Scheveningen. Men treft er ,11 elegant en vroolyk publiek, dat er gaar ne terugkomt, omdat de sfeer van het Pa lais de Danse een sfeer van gedistingeerde gezelligheid is en men er op de allerbeste dansmuziek kan rekenen. Het Palais de Danse is uit- cn inwendig gerestaureerd en meer in overeenstemming gebracht met het mondaine karakter van I het etablissement. Voor het Kurhaus C ah a r e t zal men dezen zomer wederom kunnen rekenen op Louis Davids en zyn gezelschap. Hy heeft er den vorigen zomer ware triomfen ge- vierd en zal wel zorgen, dat de belangstel ling i»ok dit jaar op peil blyft. In het Paviljoen van de Pier blyft gedurende de avonduren het variété aan het woord. De variété-voorstellingen vormen een genoegelyke, niet te lange zo meravond-ontspanning, die door de combi natie van variété en café en de wandeling over de Pier en den Boulevard, welke men i eraan kan verbinden, velen aangenaam is. Het muzikale gedeelte is weder in handen gegeven van den populairen kapelmeester Limbach. Eiken Donderdagavond van de maanden Juli en Augpsutus zal weder het algemeen zoo bekende vuurwerk worden ontsto ken,- ua afloop van de uitvoeringen in de Kurzaal. Het midget golfspel is op Scheve ningen het vorig jaar een groot succes ge weest. Daarom wordt ook dezen zomer we der de gelegenheid opengesteld om het te beoefenen. Evenals het vorige seizoen wor den er weder pry zen beschikbaar gesteld voor de beste scores en zullen er ook eenige malen wedstrijden gehouden worden. Het circus-gebouw, dat ipet 200 zitplaat sen is uitgebreid, zal dezen zomer ander maal bespeeld worden door het wereldbe roemde Oircus Maxo uit Berlijn. In tegenstelling met de verschillende reizende circussen, die in den laatsten tyd ons land bezocht hebben, zoekt dit circus niet zyn heil in massawerk, waarbij alles gericht is op een indruk van grootheid en het over bluffen van het publiek, maar streeft het naar de meer verfijnde individueele uiting van de aloude kunst der dressuur en van het goed verzorgde variété! De Seinpost levert door haar gere gelde filmvoorstellingen, een gelukkige aan vulling van de Scheveningsche vermakelijk heden, die zóó veelzijdig zijn, dat men in ieder genre zyn gading kan vindep. Natuurlijk zyn er ook Bridge-tea's en Bridge-drives. Waar menschen samenko men wordt op het oogenblik bridge gespeeld. Gedurende het geheele seizoen zullen er in het Palace Hotel en het Hotel Kurhaua dan ook geregeld bridge-tea's en bridge drives worden gegeven. Voorts zal op 24 en 25 Sept. in het Kur haus een Hondententoonstelling worden gehouden, waarop de fraaiste exem plaren van diverse rassen aan de liefheb bers en kenners getoond zullen worden. De Exploitatie Maatschappij Schevenin gen heeft voor het a.s. seizoen alle njaat- regelen getroffen om het de gaston die het verwacht, zoo aangenaam en prettig mo- gelij kte maken. Scheveningen is gereed: Scheveningên, de parel der Noordzee, zooals Mr. Polis Holland's eerste badplaats heeft genoemd, wacht u! Scheldejol. DE VERZORGING ONZER ROZEN. Het is niet genoeg, een liefhebber van rozen te zyn, men moet ze ook op ,1e juiste wjjze weten te behandelen. Als ze slecht groeien en weinig bloemen leveren, moeten I wy de oorzaak daarvan gewoonlijk by on.~ zelf zoeken. De goede eigenschappen der I veredelde rozen, waarop zy zooveel prys stelden bij het uitzoeken, zyn niet verloren gegaan, al kunnen zij tijdelijk verborgen blyven, zoolang de planten zich in onzen tuin niet op hun plaats voelen en wij kun- j nen ze weer aan den dag brengen door de I levensomstandigheden der rozen te ver- I beteren. j Daar is meer voor noouig dan alleen een zonnige, ousenulte standplaat». iVieu men* er ook op te iel ten, ol Ue samenstelling vau I den grond voor rozen gescuiKt is. onder voede rozen zyn iets, wat men Ueiaas ua- gelyks kan zien. Vv orden zy uit onnaden kendheid verwaarloosd ox meent men, dat een zoo edele bloem als de roos geen be hoefte heeft aan zooiets als mestï Doch de roos neeft nu eenmaal zeer veel voedings stoffen noodig en het gevaar, zich te over eten, bestaat by rozen niet. V\anneer de grond in lang niet bemest is, bereikt men goede resultaten met een deklaag van haix- vergane stalmest. Elk regenbuitje, elke be sproeiing neemt van de daarin aanwezige voedingsstoffen iets mee naar de worteis en tevens blyft de aarde daaronder in den zelfden toestand en wordt zy beschermd tegen de inwerking van zon en wind. Er kan ziah dus ook geen harde korst op vor men. Doch zoo'n laag mest is nog niet vol doende; tot het midden van den zomer toe moet men de rozen ook flink begieten met vloeibare mest, wanneer de grond daartoe vochtig genoeg is. In tyden van droogte is het aan te bevelen ,den grond eerst rykelyk te besproeien met zuiver water en daarna pas met vloeibare mest te gaan gieten. De loten van de rozen mogen natuurlijk niet mede 'begoten worden met de vloeibare mest. In de eerste Jaren na het planten moet de grond, waarop de rozen staan, geregeld be werkt worden. Vele tuinjièzitters vergeten dit geheel en al; zy zdllen wel, op even- tueeie groentebedden den grond van tyd tot tyd losweeken, doch komen niet op de ge dachte, dat eenzelfde bewerking van nen grond ook voor de rozen noodig is. Waar oovendien de afmetingen van de rozen bedden gowoonlyk zeer beperkt zyn, is er geen enkele geldige reden om dit na te la ten. Vooral by zwaren grond is loswerken noodig, omdat zich daar na een regenbui of na overvloedig sproeien al spoedig korsten vormen, die de lucht van de wortels afslui ten. Toch kan men juist op dien grond de rozen tot volle ontplooiing van hun schoon heid brepgen, meer dan op grondsoorten, die wel van nature losser zyn, doch tevens minder voedingsstoffen bevatten. By de verzorging der rozen in den zomer komt het allereerst aan op het behouden ^van een geljjkmatigen vochtigheidstoestand van den grond. Is de grond droog, dan wordt hy te warm, waardoor de groei der planten ep de ontwikkeling van hun knop pen wordt vertraagd, terwijl de rozen snel ler uitgebloeid raken. Het water moet niet alleen diep indringen op de bedden zelf, doch ook de omgeving daarvan dient rijke lijk te worden besproeid, omdat anders de bedden zelf spoedig weer uitdrogen. In den zomer moeten de rozen verder nog gesnoeid worden. Snoeien is by rozen een uitstekend middel om een overvloedige, langdurige' bloei te verkrijgen. Gezonde, sterke planten van gemiddelden leeftijd brengen in het voorjaar tal van jonge loten voort, die dik wijls zoo dicht bij elkaar staan, dat men een gedeelte ervan moet verwijderen om de andere in de gelegenheid te stellen, mooi te bloeien. Wanneer de eerste knoppen zich 'beginnen te vormen, wordt by één van de drie of twee van de vijf loten ongeveer een derde gedeelte weggesneden of op zyn minst de top weggeöroken. Daarbij worden de krachtigste loten uitgezocht, vooral die, welke als verjongingsloten uit het oude bout voortkomen. Na het snoeien ontstaan uit de zoo behandelde takjes een aantal nieuwe loten, die "oh later ontwikkelen tot krachtige bloeitakken. Daar zij natuurlijk eenige weken later gaan bloeien dan de niet gesnoeide, verlengt men zoodoende den bloeitijd van de plant. Bij jonge planten verkrijgt men in elk geval pas een bevredi genden bloei, wanneer men de jonge loten van de toppen ontdoet. Dikwijls heeft het snoeien ook tengevolge, dat er knoppen uit- loopen, die dit tevoren met deden. Beslist noodzakelijk Is het snoeien van de takken, waar men geregeld snijbloemen van wenscht te verkregen. Hierbij kan men bovendien de ontwikkeling van een bepaalde bloem bevorderen door alle knoppen, die daar naast ontstaan uit te braken. De uitgebloeide rozen moeten dadelijk van de plant verwijderd worden. Wanneer alle rozen uitgebloeid zijn, wordt de plant gesnoeid, zoodat slechts de eerste jonge loot of de bovenste goed ontwikkelde knop blijft staan. Deze loopt dan spoedig uit. By het snoeien moeten de loten van het laatste jaar zooveel mogelijk worden olèzlen. Slechts de bovenste knoppen moeten uitloopen; de an- dere zyn bestemd voor het volgend jaar. De hier gegeven regels voor het snoeien zyn I niet van toepassing op de klimrozen, want deze gaan na het snoeien niet meer opnieuw bloeien. Nadat zij uitgebloeid zyn, worden S daarom slechts de korte loten tot op de i helft gesnoeid. Het is soms raadzaam om oud hout reeds dan geheel te verwijderen. I opdat de lange loten van het laatste jaar voldoende ruimte krijgen. Deze loten moeten alle zorgvuldig worden bevestigd. (Nadruk verboden). De opleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen. Nadere bijzonderheden over de proef, neming aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Zooale4 bekend is het vorige jaar van Re- geeringswege aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam de «opleiding inge steld tot bestuurder van verkeersvliegtui gen. Nu het eerste jaar van deze opleiding bijna is verstreken, is over de uitkomsten van dat jaar een aantal mededeelingen ge daan in een persoonferentïe. welke in ge noemde schooi gehouden is onder leiding van den heer Van Ede van der Halte, voor zitter van de Commissie van Advies en op- tiedend aJe vertegenwoordiger van den directeur van den Luchtvaartdienst vaiytiet Departement van Waterstaat., die door ver blijf buitenslands verhinderd was. deze bij eenkomst bij te wonen. Tot de aanwezigen behoorden voorts de heerén van der Hiel. commandant van de Kweekschool. Koelof- sen. vertegenwoordiger vin het Departe ment van Financiën. Mathon en Buening. vertegenwoordigers van hat Departement van Defensie en last not least vliegieeraar Alor. chef van den vliegtèehnischen dienst der K.L.M. Aan de uiteenzetting, welke gegeven werd door dien heer Van Ede v. d Palts, ie het volgende ontleend Zooals bekend u het do#l dier opleiding, om enkele daartoe bi] uitstek ook lichame lijk geschikte jongelieden, in den leeftijd van 17—21 jaar. met een algemeene ontwik keling gelijk aan het eindexamen H.B.H. 5-j. cursus, te bekwamen tot verkeersvlie ger. in de verwachting, dat een behoorlijke theoretische ondergrond en een voortgezette geregelde schoolopleiding, naast de noodige practische vüegkennis. in hooge mate zul len bijdragen tot het voldoen aan de eischen welke meer en meer aan de algemeene en technische ontwikkeling van den verkeers vlieger moeten worden gesteld. Om deze eerste ..school voor verkeersvlie gers" in ons land! zoo economisch en effi- cienti mogelijk te doen zijn. wordt gebruik gemaakt vau bestaande instellingen. Door de samenwerking met de Kweekschool voor d« Zeevaart genieten de jongelieden de opleiding Lot stuurman bij de vaart. De eerste jaarklasse is in September 1931 aangevangen met drie adspiranten en drie reserVe-adspirantcn. Van deze laatsten ia er één in Januari 1932 in verband met zij" gebleken bijzondere geschiktheid, onder de adspiranten opgenomen, zoodat de. cursus met vier adspiranten is voortgezet. Aanvankelijk wordt het vliegonderwijs gegeven door de te Schiphol gevestigde af- rteeling der N V. NationaleLuelitvaaraehool Nadat het vliegbewijs A (z.g. sportbrevet) ië behaald twee der adspiranten legden inmiddels met goeden uitslag het examen daarvoor af wordt het onderwijs voort gezet'op de z.g. overgangsvliegtmgen. waar na wordt geoefend op de zwaardere ver keersvliegtuigen der K L M. Ingevolge eene door den Minister van Waterstaat getroffen regeling is mei de rrohtstreekselie leiding van de praotische on theoretische vlieglessen belast de vlieg ieeraar. Deze. de heer Alor. is tevens chef van den Vliegtechnische Dienst der K.L.M. zoodat nauwe samenwerking nie| de Ver- li •etemnat-ehappij gewaarborgd) ia- De algemeene leiding berust bij 'eene eveneens door den Minister vnn Waterstaat ingesteld^ Commissie van AdViee. Nadat de adspiranten evenals hun overi ge kl'asïegenooten aan de Kweekschool voor de Zeevaar:, het overgangsexamen hebben Hfgelbgd, worden zij nog een maand gcdela- eh erd te Schiphol. De vliegieeraar geeft daar prnetisolie vlieglessen, terwijl ook ove rigen- de lessen hoofdzakelijk op dp prao- tijk zijn gericht. De geheele cursus duurt bnwWeoks 2\ jaar. na het tweede jaar loggen dé adspi ranten het eii/lexamen aan de Kweekschool uf. waarna zij voor het verdere gedeelte van den opleid ingstdjd weder voor practi sche oefening le Schiphol worden gedeta cheerd. Na liet examen voor verkeersvlieger bobben zij gelegenheid tot liet vervullen van den militairen dienst aJs reserve-vlie ger bij de I.uehtvanrt-afdeeling te Soester- herg. Het schoolgeld van de opleiding bedToagt f 1000 por jaar. waaronder begrepen de kos ten voor heti internaat aan de Kweekschool en voor oen eenvoudige, dpch^degelijke ver- p'eging tijdens de detacheeringen 'te Schip hol. Deze kosten maken slechts een zM- gering deel uit van de kosten, die bij de geheele opleiding ten laste van den staat komen. Bij het aangaan van een verbintenis als militair-vlieger wordt vanwege het Depar tement van Defensie een geldelijke tege moetkoming toegekend De uitkomsten van het eerste opleidings jaar zijn tot nu bevredigend. Voor de jaar- Kia*se 1932 zijn in overleg met den Minister vuil Waterstaat vier plaatsen als adspirant- bestuurder van verkeersvliegtuigen en één als reserve-ad spirant opengesteld. Bij den Directeur vun^ den Luchtvaartdienst te 'si-Uravjenhatge (Heerengraohtj 2) is reeds een aantal verzoekA om mededinging inge komen en het is wel te verwachten, dat het geval der jongelieden, die langs de-zen weg verkeersvlieger wenschen te worden zeer aanzienlijk zal zijn. Een der meest deskundige leden van «1e Commissie van Advies en de heer Aler heb ben gedurende enkele dagen den gang van zaken gevolgd aan de bekende Deutsche Verkehrafliegersehule te Brunswijk, tenein de de hier toegepaste wijze van opleiding te toeteen aan de daar opgedane ervarin gen. Aan deze school worden op het oogen blik vijftig leerlingen, over drie jaarklassen verdeeld, opgeleid. Naar de heer Aler mededeelde, gaan de eischen. die in ons land de Skaat aan de opleiding stelt, uit boven de Staatseischen in het buitenland. Op duidelijke wijze toonjf de vliegieeraar aan. dat de opleiding Hot verkeersvlieger van de jongelieden. die daarvoor thans uit verkoren zijn. langs wegen van geleidelijk heid geschiedt en dat er van hen zeer veel studie en practische arbeid gevergd wordt en d® „overbrugging" van het lichte sport- vliegtuigje tot het verkeersvliegtuig een feit is geworden! Naast geschiktheid zijn hart voor de zaak en een flinke dosis doorzettingsvermogen twee belangrijke factoren voor het welsla gen. Naar men thans reeds heeft kunne» nagaan is wel gebleken, da' de gelijktijdige opleiding verkeersvlieger-scheepsofficier i»it- stekend kon samengaande thans ln pplei- ding zijnde jongelui hebben, ofschoon hun hart uiteraard naar dq luchtvaart uitgaat, ook een «eer bevredigende belangstelling aan den dag gelegd voor de nautische vak ken. Met dat al verkeert deze geheele onder neming. welke concurrent met de militaire opleiding, nog in het stadium van de proef of zij blijvend zal worden, hangt, naar de heer Roelofsen mededeelde, m hoofdzaak hiervan af. dat zij bewijzen zal goedkooper en beter te zijn dan de andere opleiding. Typisch uit de 14e eeuw dateerend kerktorentje van Groesbeek.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 4