colbert costumes 5 IR ei n ze LIJN KAMP’s HET STOFmmilS Deze Courant komt in vele duizenden •ezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex TB I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18027 Zaterdag 2 Juli 1032 BERGAMBACHT, Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD KLEEDINGMAGAZIJNKN Brieven uit de Hofstad. Ontvangen de NIEUWSTE DESSINS in GEBR. SPAAS Dist door mansebenhanden gebouwd Üit het Engelsch van 74* JaBiHiaiNi*'* BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE.' T4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZE&ENHUIZEN, enz. Modelwasscherij Dit nummer bestaat uit twee bladen. BHBMBMMBI LEN ge- FEUILLETON. HOOFDSTUK IX. De gewichtige Vraag. haperend 72 vult ooit de plaats hét <.p uw (Wordt vervolgd.) om u KORTING 20 TIJDELIJKE AANBIEDING Wanneer men het leven als een taak opvat, dan kan men het altijd dragen. - Ik zal heel "blij zijn kennis met hroer te malcen, maar ik hen hier gekcunen te bezoeken, zei hij eenvoudig. Zij aarzel van ---v-------ƒ0.50. Op de voorpagina 50 °ft> hooger. Gewone advertentiën en ingeionden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusschenkomst van i vóór pleegd, dat dit meer kosten zou dan nu de controle kost? We betwijfelen dit. Het grootste gedeelte van de trampas. GARNITUUR, pr. chermeuse, met moderne kentgerneering, alle modekl. Hemd of Pantalon «|38 Bljpauende Onderjurk regen, unilie toen zij dit r.tn en gelaat deed op- ivloed gelden op Tramcongres is o.a. een zeer moderne tram wagen gedemonstreerd, de harminoca-tram, die de nieuwste uitvinding op dit gebied is te noemen. De dagbladen hebben er foto’s en beschrijvingen van gegeven, vaak nog al Zij zei hem dit om hem voor te bereiden <>p hun penvoiudive levenswijze, maar hét aahe<-n. dat hij haar laatste woorden niet gehoord had. nier zat. even voor theetijd en opziende van haar naaiwerk den heer Crewe zag binnen* komen. MCXXXIII. Het Int. Tramcongres. a Tijdens het-hier gehouden internationaal-. twunwagen, hij alle Hagenaars .ionn CREPE DE CHINE 90 c.M. breed 95 ct. VOILE PIKERETTE 90 c.M. breed 80 ct. MARKT 16 - GOUDA. ledig noodig. Spaart men dus eén plaats uit dan beteekent dat per jaar een bezuiniging van wel vijf duizend gulden.- In Den Haag rijdt al sinds jaren één heel ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, deh boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 1—-5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer Op een sociaal dwaalspoor By de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot het verlèenen van- steun aan de scheepvaart, is door den Mi nister van Economische Zaken en Landbouw een woord gesproken, dat ons onaangenaam heeft getroffen. Het Ryksgeld, zoo zeide hy, mag niet worden gegeven tot bevorde ring van het belang der schuldeischers. Wy hebben hier te doen met* een stand punt, dat vry algeipeen is en hierop neer komt, dat de overheid wel mag byspringen, om den arbeider zyn fnkomen te doen be houden, maar er zich niets van behoeft aan te trekken, ais het inkomen uit bezit ver loren gaat. Dat de sociaal-democraten zich op dit standpunt stellen, is verklaarbaar. Volgens hen behoort de geheele opbrengst der pro ductie aan de arbeiders. En de katholieke democraten denken ook in deze richting, gedachtig aan het feit, dat in de Middel eeuwen de kerk het heffen van rente ver bood. Verder wil de achterstelling van ver- mo'gensinkomen by Tiet arbeidsloon er bij den oppervlakkigen beschouwer ook nog al in. Hy ziet, dat de arbeider voor zyn loon werkt, terwyl hy van den arbeid, waarvan het vermogensbezit het gevolg is, niets ziet. Men noemt dit inkomen uit bezit dan ook dikwjjls arbeidsloos inkomen. En de social^ stryd richt zich vooral daartegen en te recht, want het is niet toelaatbaar, dat in komen wordt genoten zonder tegenprestatie. Vergeten wordt echter, dat, wat men ar beidsloos inkomen noemt, dit veelal aller minst is, maar voortvloeit uit vroeger ver richten arbeid en de tegenwoordige arbei ders er heel wat minder aan toe zouden zyn, indien die vroeger verrichte arbeid achter wege was gebleven. Teneinde op dergelyke vragen van prin- cipieelen aard een juist gezicht te krygen, is het raadzaam, onze gedachten voor een oogenblik van onze ingewikkelde maat schappij af te wenden en het oog te rich ten op de meer primitieve toestanden, waar uit, onze ingewikkelde maatschappelijke ver houdingen zyn ontstaan. Karl Marx, de vader der socialistische theorie, laakte het, dat men verklaringen wil geven van onze tegenwoordige maatschappij aan de hand van wat hy Robinsonverhalen noemt. Ten onrechte echter. Overal waar men tot een kelyker, waardoor de inan in staat werd gesteld, nog meer mei netten uitgeruste booten te maken. Verondersteld nu, dat men met zoo’n boot 25 visschen per dag kan vangen en de wilde die boot verhuurt aan een collega tegen een huur van 15 visschen per dag. Mag men nu zegge», dat die col lega daardoor wordt uitgebuit? Immers neen, want hy ziet zijn arbeid zoodoende altyd nog beloónd met tien visschen per dag, terwijl hy, met de hand visschende, slechts drie visschen kön vangen. Nu begrype men ons wel. Wy willen al lerminst ontkennen, dat/ de verdeeling van het bezit dikwyls niet met de rechtvaardig heid strookt en ook dat' er door bezit veel machtsmisbruik plaats heeft. Is echter, zouden wy willen vragen-, de onrechtvaai- digheid bij de verdeeling van het arbeids inkomen kleiner en heeft hierby minder machtsmisbruik plaats? Waar het hier op aan komt, is het beginsel. En dan gelooven wy, dat onze sociale politiek op den ver keerden weg is. Op allerlei wijzen bracht zy, misschien onbewust, de menschen tot het besef, dat werken en sparen een maatschap pelijk kwaad is. Werken gaat men bij de wet verbieden. En wanneer iemand, die door spaarzaamheid het tot eenig bezit heeft ge bracht, in nood komtrj£*n «loet hy, voor men hem helpt, eerst het bespaarde opteren, terwyl hy, die niet gespaard heeft, direct wordt geholpen. Het is als yilde men eene straf stellen op spaarzaamheid. Onze sociale politiek stelt zich eenzijdig op het standpunt, dat alleen niet-bezitters recht hebben op hulp en by het verleenen van die hulp het zelfs geoorloofd is, de be langen der kleine bezitters onder den voet te loopen. Zoodoende komt echter een sociaal begin sel van de allerhoogste orde in het gedrang. Namelijk, dat de oplossing van het sociale vraagstuk in de eerste plaats afhangt van het streven van ieder individu, om door arbeidzaamheid en spaarzaamheid tot be zit te komen. Dit klemt temeer, nu het socialistische ideaal van gemeenschappelijk bezit meer en meer in de nevelen eener verre toekomst verdwijnt. Daarom moet o.i. eene doelmatige sociale politiek er op gericht zijn, dit individueele streven naar bezit te steunen door de moeilijkheden, welke dit streven waardeloos maken, uit den weg te ruimen. Dit nu wordt ook aan het Depar tement, aan welks hoofd de in den aanhef net had gemaakt, kreeg hy zooveel j genoemde Minister staat, blijkbaar niet vol- in slaagde nog meer doende begrepen. boot te vervaardigen. I j RSET, pr. coutll, »reede elitt. bin band. «lattiak In talie, voorsluiting In rug., sar jarr. JL JSTEHOUDER l model met voor- ;lng, veter MC den rug Oêf te Old Crewe. sprak haperend en met een vreemde sling, ttei*wijl ihaaa vingerp tintelden den druk, dien hij er aan had r Ik denk het wel. Ik draag mijl iiij zich haastte haar te begroeten. Ik hoop, dat u mijn brief heeft gekre gen.- Gisterenavond ben ik in Glasgow komen, vanmorgen deed ik mijn zaken ••n nu ben ik hier. Gisterenavond heb ik uw brief gekregen, antwoordde Alison, ik hoop, dat uw familie Hall het- goed maakt, mijnheer goed begrip van een ingewikkeld voorwerp wil komen, moet men het ontdoen van alle bywerk, zoodat alleen het hoofdbeginsel voor ons staat. Dit toch is juist het ken merk van geniale menschen, dat zy de pro blemen direct in hun eenvoudigsten vorm zien. Wie, om maar eens een voorbeeld te nuemen, een juist begrip wil krygen van eene stoommachine^’ doet het best voor dit .doeUtQ kiezen het eenvoudige instrumentje, dat men daarvoor by het elementaire onder- wys in de natuurkunde gebruikt. En zoo willen wy eens voor een oogen blik terug gaan tot den eenvoudigsten vorm van de kapitaalrente aan de hand van een voorbeeld, indertyd gegeven door den be kenden Duitschen econoom Roscher. Stelt u voor, zegt deze, een wilde, die van de .i door met zyne han den visch te vangen. Op deze wijze slaagt hy er in, dagelijks drie visschen te vangen, precies zooveel als hy voor zyn onderhoud noodig heeft. Nu komt hy op het denkbeeld, enkele dagen wat langer te visschen, zoodat hy een voorraad visch verzamelt, waarvan hy eenigen tyd kan leven. Dezen tyd be steedt hij aan het vervaardigen van een net, dat hem in staat stelt, dagelijks negen vis schen te vangen. Dit net is kapitaal in zjjn primitiexen vorm. Kapitaal toch is het re sultaat van menschelyken arbeid, dat niet wordt verteerd, maar dient voor nieuwe voortbrenging. Wie met kapitaal in dit geval het net produceert, brengt meer voort dan wie zonder kapitaal zyn arbeids kracht aanwendt. Nu de wilde eenmaal het eerste vrijen tijd, dat hij er in biaaguc nug meer netten en eindelyk een boot te vervaardigen. 1 Deze boot maakte het visschen nog gemak- Hiermede verliet zij het vertrek en in de stilte van haar eigen kamer, te midden van al de dipgen. die haar herinnerden aan haar joflge meisjesjaren ging zij zitten, be vangen door een plotseling gevoel van zwakte, en nogmaals haalde zij den brief t? voorschijn, die het poststempel Birtley droeg. Had ■zij er mét Pat over moeten spreken en hem voorbereiden op het op handen zijn de bezoek? Iets hield er haar van terug, want zij voelde, dat een bezoek van den heer Crewe in de oogen van haar broer maar één beteekenis kon hebben. Het bloote feit, dat Guy zijn dokter was, kon er geen voldoende verklaring voor zijn. Hoe zou zij handelen, hoe hom ontvan gen. wolk antwoord geven op een vraag, die hij zou stellen. Alison wist het niet. Het wits haar alsof de jaren terugrolden tot ver in het verleden, toen anderen haar de wet stelden en haar oordeel niet werd gevraagd ••ver het beloop der dingen van het gewone leVen. Hét was een vreemde gewaarwording voor iemand, die zoo lang den last en de hitte van den dag voor anderen had getrot- *erd en op wie zoo weinigen acht hadden •zeslagen. Te midden van dat alles voelde zij zich ongewoon rustig en eiken dag voel de zij ^ch kalmer en meer in évemwicht. Do zekerheid, dat de toekomst wat voor haar verborgen hield, meer dan zij ooit had verwacht, drong steeds dieper in haar hart en gaf eep. zekere onbevangenheid aan haar daden en gedachten. Toch werd haar hart aangegrepen door een vreemde opgewondenheid, toen zij Vrij- dagsmiddage aan het raam van de eetka- kend om zijn nummer, namelijk 200. De proef, die indertyd n.et dit model is ge nomen, is mislukt. Voornamelijk omdat één conducteur niet in staat was dezen wagen oo o- alleen te bedienen als het tol liep. Nog al- geestdrittig over de fraaie inrichting, het tijd loopt die wagen mee, maar op lange vernuftige van de constructie, maar aan de la vraag of deze tram voor het publiek een aanwinst is, heeft men niet al te veel aan dacht gewijd. Wel is er op gewezen dat het controle-systeem voor den conducteur inge wikkeld is. De zaak is n.l. dat deze niet meer „langs komt om zijn miniatuur-pa- piertjes aan den man te brengen, maar dat ny „zitting'’ houdt en de passagiers zich by hem moeten presenteeren voor den aan koop van een passage-biljet. De eigenlyke bedoeling van deze train is veel "passagiers te vervoeren, maar een con ducteur uit te sparen. Over de uitsparing daarvan moet men niet gering denken. Als I Wiet gelukt één conducteursplaats Ledig te laten, dan beteekent dat vrijwel het salaris van - - plaats van 's morgens zes twaalf uur zijn met inbegrip Er is een mijnheer, die naar u vraagt, juffrouw Ailie. klonk de stem van Janet. Een mijnheer Crewe. Hij i« niet, van hier. Ik heb hem in de studeerkamer gelaten. .Janet sprak met kalme, natuurlijke stem want bezoekers, die zij niet persoonlijk ken de, waren volstrekt niet zeldzaam in de pastorie. Indien zij den noam al gehoord had in verband met Birtley, dan wag zij dat vergelen. Zij ging zonder verdere op merkingen naar haar keuken terug. Een oogenblik later legde Alison haar naaiwerk netje» in het mandje, verliet de kamer en ging door de kleine hal naar de deur van de studeerkamer. r De heej Crewe stond1 in een eigenaardige houding voor den haard niet de handen «>p zijn rug, zijn losse jas open, zoodat zijn n. as sieve gouden ketting zwaar en glinste rend tegen zijn vest blonk. Zij zag heb ge flonker van den diamant in zijn dasspeld, zoodra zij de deur opende. Zij had iets ver loren van haar bevallige waardigheid, maar d? heer Crewe had er nooit meer op zijn gemak uitgezien en meer .bewust van zijn macht. Er was niet de minste twijfel aan. of het deed hem genoegen de vrouw te zien, voor wie hij zoo’n verre reis had gemaakt. Zijn gelaat glansde, zijn oogén fonkelden en zijn heele gedrag getuigde daarvan, toen DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossum. Zij -|nak heel opgeruimd en Patrick Fle ming. die toch nooit een gevoelsmensch geweest en het minst als het zijn zus ter Alison betrof, werd er zeer door geroerd. Ailie ik weet zeker,, dat wij je nooit van ons heen kunnen laten gaan. De men- -elien üi Rochallan zouden zich daar nooit bij neerleggen, en ofschoon Edith is, wat zij is. en in de heele wereld de eenige vrouw voor my, zie ik heel goed in. dat het jouw Plaats met is. die zij ooit zou kunnen ver vullen. Meen., natuurlijk niet niemand Ver puuais van een ander, al be- proeft men ook hetzelfde werk op een an dere mahfe,. Het lfl haar elg(?n plaat», die je vrouw zal innemen. Pat en et zal een goede plaats zijn, daar ben ik zeker van. ofschoon zij zeer veel van mij verschilt en van de meeste vrouiwen. die ’k heb gekend. Als ze maar goed is en je de beaieling voor je werk g^ft. dan zal God haar zegenen en haar op deze plaats tot zegen doen zijn! GOUISIHL COURANT Wetanschap an Fa. J. H. VAN STRAATEN i Advertentiën ktinnen worden Ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zön. gegeven. lijn huis houdelijke zorgen niet mee op reis, juffrouw Fleming, antwoordde hij met een hartelij- ken lach. Dat is het beste, wat ceffi reiziger doen kan. Waarom zich ongerust ie maken over hetgeen- gebeuren kan in ieroands af wezigheid. Toen ik veel moest reizen, heb ik mannen gekend, wier leven gewoon een last voor hen werd door de brieven van huis. Ik heb er nooit een. Heb is de een voudigste weg Indien u zoo kunt Ipven. is dat het beste, zei Alison kalm. Wilt u niet gaan zit ten? Het spijt mij. dat mijn broer juist mt is. maar hij zal dadelijk thuis komen, want om zes uur drinken wij thee. Wij kun non niet laat eten, vooral niet in den winter, omdat er zooveel samenkomsten zijn. 1 trajecten, waar dus meer gelegenheid is tot bediening. Maar het is bij dezen éénen wa gen van dit soort gebleven. Hoofdzaak is dus de verkoop van plaats bewijzen en daarop stuitte tot nu toe alles af. Wanneer het dus gelukt die puzzle op te lossen, was men veel verder. Het heeft ons altyd toegeschenen, dat men te bureau cratisch is in de opzet van het stelsel en te weinig praktisch is. Al die bureaucratie Is alleen noodig tot voorkoming van bedrog, maar het is zeer de vraag of men thans niet veel meer kosten maakt om het bedrog I te bestrijden, dan eventueel ooit het bedrog zou kosten. Er zwerven altyd vele contro leurs langs den weg, die weer de conduc- ..v. - teurs controleeren. Zou er werkelijk zonder drie conducteurs uitsparen. Voor één J die controle zooveel bedrog worden ge- tot 's avonds -J- t van verlof en I vacantiê en ziektedagen drie personen vol- j nec grooisve geueeiuc »uu uc ---I sagiers wordt gevormd door de Hagenaars ondervinding I zelf. Ieder maakt op zijn tyd gebruik van de tram en het is dus allerminst „druk kend'’ wanneer men er toe drijft dat de tramkaartjes niet één voor één worden ge kocht, maar by een hoeveelheid van tien O, neen, prevelde Alüson, een beetje venward en zij wilde van gansdier harte, dat zij haar werk uit de andere kamer had meegebracht, waardoor haar oogen een an kerplaats gehad zouden hebben en haar zenuwachtige vingers ieU om zieh mee bezig te houden. Het heeft, mij erg gespeten, dat ik u Maandag, voordat u Birtley verliet, niet heb kunnen treffen. Indien mij dat gelukt was. dan zou ik misschien niet zoo spoedig naar Schotland gekomen zijn. Feitalijk moest ik hier eerst over een dag of tien zijn, en ik moet tot Maandag wachten om een man te spreken, die van Zaterdag tot Maandag naar het Noorden is gegaan. O. zei Alison. U bliijft dus tot Maan dag in Glasgow? Neen, ik hoop niet in Glasgow, ant woordde hij snel. Het stortregende er den geheelen morgen, en ik vond het een nog ellendiger plaats dan Birtley met zijn sin- telhoopen op een regenaahtigen dag. Is er hier in deze plaats geen ordentelijk hotel? In Rochallan? O neen! Het is hier maar een dorp. Maar het Stationshotel te Seadoon is niet zoo heel slecht, zegt men Er logeeren vaak golfspelers en reizigers en de Amerikanen. die zomers een bedevaart maken naar de plaats, waar Burns begra ven ligt Zij glimlachte even, de lieftalligheid van haar nieuw haar machtigen im heb hart van den man

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1