1 2 Walzer” Blad. R I lE en ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 8 Juli 1932 7I« Jaargang No. 18032 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeestdagen p, :n I* 7 -7 BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. odelslagerij 5 Kilt daar mscliBabaodiB gibiuwd BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Operettefilm van beroemde filmster VON GOTH, ETEN. IJD. 60 ipend van 96 uar. Administratie en Redactie Telef. ken voor «en oefentocht, toen de „Promo- I sche 31 (Wojdt vervolgd). “euwflksche en Sïuip- ij uitgevoerde werkje mastiek, zonder dieet, litwendig gebruik. Het. jENBRANDDR, Over- lichting, onder strikte zal zenden. nd*. 136 in de „Telegraaf". oekhandel en bjj de Ji ZOON te Gouda. leden, toen ik der was, Wij afscheid hebt gezie»; vrien« zich, Anna .Zij ve anden Hail komt, dan kan zij aan dien wensch Rl)K: jvelen. Wy wenschen eerste plaats in die rden" 'arwe, ijkan- •5 zij ƒ0.60 0.70 .3.70 0.80 1— 1.20 De herstelconferentie te Lausanne. Overeenstemming spoedig te verwachten. NaehteHjke conferenties. Een onverwachte wending. De definitieve tekst van de herstelovereenkomst zoo goed als vastgesteld. VOLEN ons bekend alfsvlMsoh jn als volgt: Deze eischen moeten in verband staan met het van de andere zyüe voorgestelde con sultatieve verdrag volgens hetwelk de mo- gendneden zich zouden verplichten zich in ue toekomst te verstaan over de princi- pieele internationale kwesties. De moeilykheden die in dit verband by het begin van de conferentie waren ont staan, zyn thans opnieuw opgedoken. Van geallieerde zyde is de eisch gesteld, dat in uit consultatieve verdrag een regeling wordt getroiien, die voor Duitschland een vastlegging van den huldigen toestand zou beteekenen en die derhalve afgewezen is. De Duitsche en Fransche delegaties heb ben zich onnuddellyk na het onderhoud tusschen den Rykskanselier en Herriot te ruggetrokken tot het houden van interne besprekingen. Op het oogenblik wordt aan beide kanten overwogen op welke manier toch npg een gunstig slot van de Con ferentie kan bereikt worden en of met het oog op de politieke tegenstellingen de ver daging der Conferentie tot een later tyd- stip noodzakelyk kan worden. Herriot voor de Fransche jour nalisten. Herriot heeft Donderdagavond tegenover Fransche journalisten verklaard, dat by de onder handelingen met de Duitsche delega ties over de slotbetaUng^ geenszins astrono mische cijfers worden geeischt. IrankryK moet evenwel persisteeren by zyn voordeel en zyn politieke onafhankelijkheid. Mochi dg conferentie van .Lausanne zonder resul taat verloopen, dan zou men automatisch tot het plan oung moeten terugkeeren. De Fransche regeering wyst voorts alle poli tieke eischen categorisch van ue hand, wel ke van Duitsche zyde in verband worden georacht met de regeling van het heistel- vraagstuk. nacht na het onderhoud, met den Duit- aalien iiijkdkanseilier V014 l’apen en den Duitschen minister van Buitenl&ndsche Za ken, Von Neurath, eerst naar de Fransche en vervolgens naar de Itabaansche en Bel gische deputaties. De conferentie duurde tot 4 uur in den ochtend. Naar gemeld wordt is in deze conferentie de definitieve tekst- van de herstelovereen komst zoo goed als vastgesteld. acht. Engeland heeft ter Ontwapeningscon ferentie o.m. de afschaffing geëischt der zware artillerie boven 15.5 c.M. en van de zware tanks boven 20 ton. Nopens de voorstellen inzake bewape- ningsbeperking ter zee verklaart de Brit- regeering dat men niet ieder land ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriqg); 1regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 20 ‘A byslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentian de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN14 regels J 2245, elke regel meer ƒ0.50. Op ue voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde^ prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags voor de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Hinde Vinken 1.20 Tong naar grootte. TELEF. 2094. Privé 2095. 1 medailles, ijs. i naar foto’s en pen ebied. Fransche onderzeeër vergaan. By oefeningen ter hoogte van Cherbourg plotseling gezonken. 66 slachtoffers. Een der nieuwste Franacite onderzeeèers „Promethée”, welke gisteren ter hoogte van Cherbourg eenige manoeuvre heeft uitge voerd aan den zeespiegel, is door tot nu toe onbekende oorzaak onverwacht gezonken. 66 opvarenden o.w. eenige ingenieurs, zijn waarschijnlijk verdronken. De kapitein en eenige ingenieurs die zich in den toren be vonden, konden worden gered. De onder zeeër ligt op 60 M. diepte op den bodem. De onderzeeër is vergaan bij Kaap Lévi BELGlë. Smokkelarij van zyden kousen. P^r auto uit Duitschland. Het douane-beheer had, zoo meldt het „Hbl. v. Antwerpen'! sinds geruimen tjjd het vermoeden, dat er een sluiksche invoer ge schiedde van Duitschland naar België van De mededeelingen die gistermiddag van 1' ransche zyde werden geuaaiï over den toe stand uer conferentie, staan in het alge meen tegenover de Duitsche beoordelin gen. Van F'ransciie zyde wordt verklaard uat de bespreiupgen vorderden en dat de ontwikkeling thans in kainite moet worden aigewacht. Men onderzoekt thans nader de verschillende voorstellen en documenten en tracht op deze basis tot overeenstemming te geraken. Als vaststaand kan echter worden aan genomen, dat van Fransche zyde als tegen wicht tegen de Duitsche politieke eiscnen weer de gedachte van het consultatieve pact op den voorgrond is gebracht. Dit pact werd reeds vóór het begin der conferentie langs uiplomatieken weg aan de Duitsche regeering voorgesteld en zou inhouden, dat de groote Europeesche mogendheden zich zouden verplichten niet zonder onderling overleg strydvragen op te werpen, die den huldigen toestand in L-uropa in beroering zouden kunnen brengen. Van Duitsche zyde verklaart men, dat deze verplichting, die wordt opgevat als een vastlegging van de bepalingen van Versailles, reeds sedert hei begin van de Conferentie in dezen vorm door de Duitsche regeering is afgewezen. Onderwerp van behandeling was tot nu toe alleen het Engelsche denkbeeld over de voorloopige- toekomst der-groote megettd- beden. Het schijnt nu dat de F'ranschen een uitbreiding van dit consultatieve ver drag hebben gevorderd ais tegenwicht te gen de Duitsche politieke voorstellen. Daar over deze kwesties tot nu toe geen overeen stemming is bereikt, moet naar Duitsche meemng de invloed hiervan op de verdere gang der conferentie overwogen worden. D« onderhandelingen tusschen Von Papen en Herriot zonder resultaat? Over het resultaat der onderhandelingen tusschen Von Papen en Herriot wordt van Duitsche zyde medegedeeld, dat alleen de politieke kwesties ter sprake zyn gekomen. De definitieve vaststelling van de hoogte der slotbetaling is voorloopig sterk op den achtergrond gedrongen. Echter kon ook over de politieke kwesties nog geen over eenstemming bereikt worden. Bij de bespre king werd geconstateerd, dat alle politieke kwesties wegens het gebrek aan tyd nau welijks meer kunnen worden behandeld. Welken invloed dit zal hebben op de ver deren gang der conferentie is op het oogen blik nog niet te óverzien. By de onderhan delingen is verder duidelijk geworden, dat thans van Fransche zijde zekere politieke eischen in verband met de houding van Duitschland in de toekomst gesteld zijn. Laat de wereld u begeven, maar blijf u zelf getrouw. FEUILLETON? Overeenstemming spoedig te verwachten. Heden seint men ons: De toestand op de Herstelconferentie te Lausanne heeft in den nacht vim Donder dag op Vrijdag een onverwachte wending genomen en is hel- gekomen tol een over eenstemming tusschen alle ter conferentie aanwezige vertegenwoordigers. Het tot stand komen van een definitieve legeling van het Duitsche herstel vraagstuk wordt onmiddellijk aanslaande geacht. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, fcjeymon, en de Engelsdhe kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, be gaven zich nog om 2 uur in den algeloopen gezienof hij getrouwd is of niet, schijnt niemand te weten. Dan telt hij niet meer mee, zei de heer Crewe vastberaden. Ik wil mijn kansen waarnemen. Het zou al hgel vreemd zijn, als ik niet kon maken, dat ge hem vergeet. Dan uw kinderen, begon zijmaar hij» lachte haar toe en ondanks haarzelf ver dween iets van haar ernst. Indien zij het wisten dan zouden zij met mij pleiten. U heeft hen allen inge pakt.; allen behalve de eene die ge niet en eij telt evenmin al* uw in het buitenland mee. Zij baant loouls zij het noemt, haar eigen weg. is ziek van het leven, dat zij leidt, flangt er naar weg te trekken en wat 1 te beproeven, en als gij naar Old jwndoen. En dan is er nog Celia; uw broer Guy heeft mij om haar hand gevraagd, en ik overweeg, wat ik doen zal. Ik heb hem niet gezegd, dat mijn beslissing geheel zou afhangen van het antwoord, dat ik Van u zou krijgen. Zij keek naar hem op met een lichte flik kering van ongeveinsden toorn. U zoudt uw toestemming tot Celia’s huwelijk afhankelijk maken van mij; maar dat ie oneerlijk en onvriendelijk. Het zou mij er Irfcast toe brengen dadelijk neen te zeggen Maar een man. wien het’zoo heilige ernst is als mij. ig niet al te kieskeurig in zijn middelen om zijn doel te bereiken. Ik heb nog nooit, in de wereld naar iete zoo verlangd als ik naar u verlang. Neem mij. Alison, en ik geloof waarlijk, dat ge ten alle mogelijke pogingen in het. werk gesteld om de opvarenden te redden. Betreffende het vergaan worden de Vol gende bizonderheden bekend: De onderzeeër was Donderdag onder con trole van een aantal ingenieurs der Schnei- der-Creusotwerken uit Cherbourg vertrok- kttM VV11 VU.VMVWU1V, VWM VIV „X 1 VUiV - --.'O - -- thée’’ plotseling zonk. De commandant die schematisch mag behaiidelen en dat in het zich met drie ingenieurs in den toren be- bizonder by Engeland de groote onderlinge I vond, zoomede vier matrozen die zich aan I afstanden tusschen de gebieden, waarbin- kan het. einde reeds bij het begin voorzien., Kom als mijn vrouw naar Old Hall, Alison, en laat de rest over aan, aan Aan God, zei zij met gedempte stem en toen zij deze woorden uitsprak, vroeg zij zich af, of God wel een verbintenis zou kunnen zegenen, die op zulk een vreemde manier was begonnen. Ik houd niet, van u, herhaalde zij, en ik ben bang. Indien ik niet beantwoordde aan de verwachtingen of u teleurstelde omdat ik volstrekt geen zwakke vrouw ben, en ik waarschuw u, ik zou veel naar mijn eigen wensch willen hebben wat zou er dan gebeuren? Hoe kan ik dat zeggen? Wij «uilen dat met al het overige moeten afwftchten. Maar ik houd van een goed strijder. Ik zou niet strijden, zei Alison snel. Tenminste niet heel lang. Ik zou eenvoudig neengaan. Daar zal ik voor waken, antwoordde hijeen licht straalde in zijn oogen, want hij stelde zich voor dicht bij de eindover winning te zijn. U weet natuurlijk, hoe arm wij zijn. Gedurende de twintig jaren, die ik het huishouden in de pastorie te Rochallan heb gedaan, kwam er nooit meer dan twee hon derd dertig pond in, waarmee een heel jaar alles ?edaftn moest worden Jou arme! Dat zal ik je als spelden geld in je zak stoppen. Bedenk eens, wat je zoudt kunnen weggevenJe zoudt eenigen van de mense’hen kunnen helpen, waarvan je goede hart vol is. en ik zal je nooit vra gen. wat je met. het geld hebt gedaan. Ik heb mijn leven doorgebracht met het te ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad fS.SO. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uar. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. BUITENLaNDSCh NIEUWS. FRANKRIJK. Herriot zestig jaar. Herriot, de Fransche minister-president ia dezer dagen zestig jaar oud geworden. De Fruische journalisten, die in deze eon- feientieweken te Lausanne bijeen zijn, heb ben eergisteravond Herriot een verjaarsge schenk aangebodentwee pijper, van heide- wortelhout, in een keurige mahoniehouten doos gesloten. Herriot fwaa zeer getroffen door het vrién delijk gebaar der dagbladschrijvers en, hartstochtelijk rooker als lüj is, natuurlijk zeer ingenomen met het geschenk. Wie kan zich minister-president Herriot zonder zijn pijp voorstellen. Met hartelijke woorden heeft Herriot zijn „confrères” bedankt voor hun vriendschap pelijke gevoelens, waarvan zij hem m den vreemde, onder moeilijke omstandigheden, die een zware verantwoordelijkheid inhou den, hebben blijk gegeven. naastenbij van mij zult kunnen maken, wat ge wilt. Indien zij mij te Birtley zoo hoor den spreken, dan zouden zij of denken, dat hot duizendjarig rijk aanstaande was, of dat ik mijn stervensuur voelde naderen. Ik sta in geen goeden reuk te Birtley en ik wil mij met voordoen als uwer waardig. Ik weet te goed, dat ik dat nooit zou kun nen zijn. Ik bied mij aan als, laat ons zeg gen, liet gebied voor de zending, (waarover uw broeder dezen morgen van den kansel sprak. Alison haalde lang en diep adem. Dat is niet, wat een vrouw in het huwelijk ver langt. iets, dat op zijn best een braaklig gend veld is. waar zij een zendingspoging kan doen. Onwillekeurig gingen haar ge dachten terug naar dien dag. toen zij af scheid had genomen van den geliefde harer jeugd, hoe droevig trotsch zij geweeet was op zijn kracht en zijn goedheid, op zijn ge-* dachten aan anderen, op alles, wat hem haar liefde zoo waardig had gemaakt, zoo goed als die van iedere andere vrouw. En toch openden de woorden van den heer Crewe een verlokkend verschiet. Zij zou ten minste iets hebben om over te moederen, te helpen, te leiden in de paden, die zij liefhad, de pèden van rechtschapenheid en vrede. U zoudt mij voor zes maanden als huishoudster kunnen nemen, totdat wij welen zei v.ij den drang van het oogen blik volgend en met een snel voorbijgaan- den lach. Maar hierop schudde Crewe zeer beslist en spottend! het. hoofd. Niet, zoolang ik iets te zeggen heb. Ik verdienen en nu haat ik het. Het is niet bij machte 0111 een mensdi een greintje ge luk of vrede te bezorgen. O neen, zei Aliaon zacht. Het moet alleen goed besteed worden, het moet op het altaar worden gelegd. Het spijt mij zoo voor u het Schijnt, dat u alles in het leven gemist hebt, en ik meende, dat ik de eenige was, die bedrogen uit wa^ gekomen. Haar toon was zacht, de blik uit haar oogen 7xm> lieftallig vriendelijk, dat hij een stap nader waagde. l$em mij dan en laat mij, voor dat- ik sterf jets van het geluk smaken. Zij slaakte een lichten zucht, toen zij ziqh tot hem wendde: Ik zal u trouwen, maar ik kan mets beloven. Ik weet zelfs niet, of ik er wel goed aan doe Laat ons nu naar huis gaan en spreek er vandaag niet meer over met mij. Zwijg er in de eerste plaats over tegen mijn broeder. Ik moet tijd hebhjen. om aan de gedachte te wennen. Je zult allee hebben, wat je wilt, ant woordde hij en glimlachte even, toen zij zich haastte om hem voorbij te komen en he* hek te bereiken. Misschien vreesde zij, en wel heel erg. dat hij haar een kug zou willen gevenmaar indien dat al in zijn voornemen had gelegen, dan liet hij er al thans niets van merken Hierin toonde hii zich een verstandig man. want ongetwijfeld zou het zijn zaak benadeeld hehhen. van Huisvrouwen, ida. het plan van droog- n hiervan is zy een et genoegen en niet ntstaan der plassen, die wateren en een erden qn nog woeden g. De schryver heafl >uitendien zyn betoog n alsmede een kaart in beslag.’’ van Schauburg i. Vogelkii-idigen" uidsch landschap wil oloog A. Schcygrond nen de Britsche vloot haar verplichtingen moet nakomen, in aanmerking moeten wor den genomen. Op zeven punten wil Enge land thafu» de Amerikaansche voorstellen uitbreiden of wyzigen: 1. Vaststelling der maximumtonnage van linieschepen op 22.001) tonnen met geschul /a nten hoogste 30 c.M. 2. Vaststelling der maximumtonnage van kruisers op 7000 tonnen met geschut van ten hoogste 15.5 c.M. 3. Ingeval over punt 2 geen overeen stemming zal kunnen worden bereikt, worde bepaald dat de maximumtonnage van linie schepen 25.000 tonnen en het te gebruiken geschut van ten hoogste 32 c.M. zyn. 4. De maximumtonnage voor vliegtuig- moederschepen worde beperkt tot 22.000 tonnen niet geschut van ten hoogste 15.5 c.M. 5. Volkomen afschaffing van het duik- bootwapen. 6. Verlaging de rtonnage van torpedoja gers met ongeveer 1/3 voor set geval dat ue duikbooten zullen worden af geschaft. 7. Indien de duikboten niet geheel zul len worden verboden, moet de maximumton- nage worden vastgesteld op 250 tonnen per schip. Ten aanzien van de be wapeiungsbeper king voor de luchtmacht wordt vourge- steld; 1. Volkomen afschaffing van bombarde mentsvliegtuigen met uitzondering van bi- zondere gevallen, vast te stellen by inter nationaal verdrag. 2. Beperking van het gewicht van alle militaire Isrwl- 011 watexvhegtlUgeii. 3. Verlaging der contingenten voor de militaire land- en watervliegtuigen der ver schillende typen. Wat Amerika ervan denkt. Door vooraanstaande personen van het btuatadepartem^nt, wordt het Engelsche on twapemngs voorn Lel uls een meuwe aan moediging vmi de onderhandelingen te Genève begroet. Men wijst er evenwel op dat dit voorstel op den langen duur iets wil bereiken, terwijl liet voorstel van pre sident Hoover onmiddellijk resultaten be oogt op te leveren. Van goed ingeliclite zijde verluidt* dat de Amerikaansciie regeering het voorstel van president Hoover ais een ondeelbaar geheel beschouwt, en geen Inzonderheden betreffende de bewapening ter zee met En geland zal bespreken, voordat de Europee sche mogendheden geneigd zijn toe te stem men in een vernunderuig van de bewape ning te land met ongeveer 3o pet. Uit het Engelsch van 'DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossum. Ik ben gevoelig voor de eer, die u mij aandoeti, maar lipe groot ia de onzekerheid', of het gelukken zalzooals een vrouw van haar man houden moet, voel ik niet voor u. Hoe zou ik kunnen: Wij hebben elkaar slechts een wepk gekend. Het is de week van mijn leven geweest en ik zal zorgen, dat u van mij gaat hou denzei hij met een beheerschten harts tocht. die niet naliet grooten indruk op haar te maken. En ik moet u vertellen dat er lang ge- nog een meisje was, een an- namen hier op deze zelfde plek van elkaar, zei zij met stokkende stem Maar ik zal hem nooit vergeten. Ik h^n zelfs daar niet bang voor, zei hij grimmig. Ik ben mijn heele leven bezig geweest, om hinderpalen uit mijn weg te ruimen Wie is de man? Woont hij hnier? En is hij met niemand anders getrouwd? Hij werd geboren in dat oude huis tusschen de boomen. maar hij is &1 vijftien jaar buitenslands en sinds den dag. waarop wij afscheid hamen, heb ik hem nooit meer dek bevonden, konden door een in de naby- heid kruisende visschersboot worden opge pikt. Zij werden direct naar het marine- liospilaal te Cherbourg overgebracht. De oorzaak van de ramp zal eerst later bekend kunnen worden. Alen heeft iedere hoop op gegeven ook maar een deel der bemanning te kunnen redden, aangezien de boot ont zettend snel is gezonken en er geen moge lijkheid meer bestond de luiken te sluiten. In de maand October 1930 is de Prome thée te Cherbourg van stapel geloopen. Het setup had een water verplaatsing van on geveer 1600 ton. ENGELAND. Britsche ontwapeningsvoorstellen. Het plan van Hoover op zeven punten aan gevuld of gewijzigd. Verklaring van Baldwin. De waarnemende premier, Baldwin, heeft in het Lagerhuis een uiteenzetting gegeven van de Britsche ontwapeningsvoorstellen en verklaard dat het leger reeds terugge bracht is tot de grenzen, welke noodig worden ge acht voor de handhaving der binnenland- sche orde. De integriteit der koloniale bezittingen en de groote verbindingswegen make/i het oiunogelyk het aantal vlooteenheden bene den een essentieele limiet terug te brengen, doch het zal mogelyk zijn vennindenngen door te voeren door het limiteeren van de tonnage der slagschepen en het kaliber van het geschut. Groot-Brittannië, aldus ver klaarde Baldwin As voor de afschaffing van het onderzeewapen en bombardementsvlieg- jwen, AiscW&a wa..4s>i chemischen en bacteriologischen oorlog. Baldwin is er by zyn uiteenzetting van uitgegaan, dat de Amerikaansche voorstel len gedacht zyn als bydrage tot een geza- menlyk op te bouwen werk en dat derhalve iedere delegatie ter Ontwapeningsconferen tie soortgelyke voorstellen moet indienen. Engeland, aldus Baldwin, juicht de grond gedachte van het Hooverplan toe: de ver sterking van de defensieve waarde van het leger door een vermindering der aanvals wapenen en de wederzydsche afhankelijk heid der bewapeningen te land, ter zee en ue onaerzeeer vergaan oij Kaap l^vr lucht. Engeland stemt het meest in op 8 K.M. ten Oosten van Cherbourg. Aan nut het Amerikaansche voorstel nopens de boord bevinden aioh nog 61 leden der be- tewapemngsvermmderiug te land Het Brit- manning. Bon vissohereboot heelt den oom- scho 1(,gl.r is ret,Ls tot gnrmger sterkte mandant van den onderzeeër Pu Mosnil, ter brloht dan by het Amerikaansche den luitenant ter zee Bienvenu en vijl leden I ï0Mstel müdmum ÏOOI de handhaving oer bemannmg opgeprkt. Er worden thans bilmenlandsche orde wordt noodig ge. i ÜOIDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1