ren U1TÏEIK00P C. F. BUSCH Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 IE EN ASSEN NIÉUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag IB Muir IH32J Mo. I0V39 7le Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ex EERSTE BLAD. ak Modelwasscherij REISMANTEL EN VACANTIEJAPON tbbcr ;der eken TOTALE Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. ESN MOED ADRES M. REIJERKERK RADIO EN ELECTRO LANGE TIENDEWEG 86 ring l-Milne rit ver de ge- ier. Het paring, ing en ter dan stempel Plannen. De overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk, maakt een ongunstigen indruk in Amerika. I BERGAMBACHT, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. M. REIJERKERK Dit nummer bestaat uit twee bladen. „Der Toucher”. opge- •onds- Sluip- K. V ft l Oostenrijk mede de staking ■l' en ons werk een achtergrond en een ver schiet geven, de achtergrond en het ver schiet, die we te midden van de nuchterheid van het dageljjksch leven, met zijn kleine Wetenschap en ondervinding Fa. J. H. VAN STRAA7EN KOOP Nu UW BIJ Hoe dit ook zy: de gebeurtenissen in Europa komen de positie van Hoover nu niet bepaald ten goede. De democraten zul len van een en ander dankbaar gebruik maken en met zekerheid kan men aanne men, dat thans by den verkiezingsstrijd ook „Das treibt's ihn, den köstlichen Preis zu erwerben, Und stürzt hinunter auf Leben und Sterben SCHILLER. (RUK: levelen. Wy wenschen 3 eerste plaats in die .LDOG en zóó iet ver en Redactie Telef. leeuwyksche en Sluip- ai uitgevoerde werkje i dagen enorme it U dus rk aan- goed'' S naar foto's en pep- gebiêd. DE VOLKENBOND. Voorbereidende Economische Wereldconferentie. Nieuwe verklaring van Sir John Simon over het Fransch-Britsche accoord. Hulp aan Oostenrijk. De Volkenbondsraad keurt de leening goed. Duitschland ont houdt zich van stemming. De raad van den Volkenbond, die giste ren bijeen kwam om te spreken over het voorstel tot bijeenroeping van een wereld conferentie, heeft te voren het protocol om- aan Oostenrijk te sqh. zal bedragen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels 2.26, elke'regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer ge reduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van i handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd t ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. van in verscheidene geèrilen de gevolgen uiterst noodlottig zouden kunnen zijn voor het Amerikaansche bedrijfsleven. Het valt niet te ontkennen, dat de plotse- 14 “je ontwikkeling, die de gebeurtenissen Europa ie uaiiscnouwen geven, de Amd- Fikanen, die voor honderd procent zich van Europa plachten af te wenden, nog veei fanatieker heeft gemaakt; de oppositie kan nu voor den dag komen met nieuwe leuzen, die by den verkiezingsstrijd veel opgeld doen. Volgens den Washingtonschen berichtge ver der Deutsche Allgemeine Zeitung wor^ den thans de heftigste aanvallen gedaan op Hoover, diens moratorium, dat de zaak aan het rollen heeft gebracht, en op de poli tiek der halfheden, die de regeering meestal uit angst voor de verkiezingen tegenover Europa heeft gevoerd. Nooit, aldus wordt verklaard, zou de Europeesche actie zulke agressieve anti-Amerikaansche vormen heb- ben aangenomen, wanneer de regeering zich er niet telkens opnieuw toe had laten, ver leiden om, ondanks de meest nadrukkeiy^e waarschuwingen, zich te mengen in de Europeesche aangelegenheden. in de „Telegraaf”. ioekhandel en bij de N ZOON te Gouda. j financieele saneering van te werken. j Daarna legde de Brit&che minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon een verklaring af over het FranschBritsche accoord. Hij gaf er zijn voldoening over te kennen, dat Italië en België reeds gevolg hadden gegeven aan de nitnoodiging om toe te treden en legde er den nadruk op, dat de uitnoodiging zieh niet bepaalde tot de uitnoodigende mogendheden van Lau sanne, maar ook voor andere staten 'gold. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat de door Groot-Britannië ingeluide methode van samenwerking tot een versterking van den Volkenbond, zal leiden en binnen het kader daarvan tot een bevordering der weflezaam- heden van de Europeesche studie-commissie en dat Bnand dit zeker als een nieuwen stap naar een Europeesche samenwerking met ingenomenheid zou begroet hebben. I De vertegenwoordiger van Frankrijk. Massigli, verklaarde rich geheel en al bij de verklaringen van Sir John Simon aan te sluiten. Daarop ging de raad tot zijn beraadsla gingen over. Hij hesloot den wensen aer conferentie van Lausanne tot bijeenroeping van een economische en monetaire wereld- Zijn de meesten van ons zich wel bewust van de beteekenis, die de dagelyks ver richte arbeid voor hun leven heeft? Wy zoeken allen het geluk, maar geven ons er gewoonlyk weinig rekenschap van wat dat geluk is en hoe het te bereiken valt. En als we dat al wel doen, dan denken.we by ge luk meestal aan allerlei prettige, aardige, begeerenswaardige dingen, misschien ook I wel aan zeer waardevolle, als liefde en vriendschap, die in zoo hooge mate voor ons geluk beteekenis hebben. Maar slechts weinigen maken het zichzelf duidelijk, in hoe hooge mate het genoegen in, de liefde voor den arbeid, die men geregeld verricht, tot het levensgeluk bydraagt. Dit is oor zaak, dat men met zoo weinig ernst vaak zich zyn levensgeluk kiest en dat als gevolg daarvan velen zich dagelyks verkniezen in of verbitteren tegen werk, dat hun liefde niet heeft en hun niet aanstaat, maar ter wille van hun levensonderhoud moeten ver richten. Zy kennen niet de heerlijke vol doening, die de arbeid geeft, niet de vreugde van te kunnen werken. Die vreugde wordt zeker in de eerste plaats bepaald door over eenstemming tusschen onzen aanleg en den aard van het werk. We moeten het gevoel hebben, dat we ten volle geschikt en be rekend zyn voor ons werk. Maar we moeten ook lust hebben in het resultaat van dat werk. We kunnen alleen dan met volle vreugde en volle toewijding arbeiden, wanneer we weten, vast vertrouwen althans, dat we met onzen arbeid iets bereiken zullen en dat be reiken wenschen. Onze arbeid zoowel als ons leven moet een doel hebben. Reeds de een voudige en weinig ontwikkelde natuur- mensch zal zich by zyn arbeid een doel gesteld hebben. Maar dat doel lag als 't ware vlak voor hem. Na iederen dag arbeid kan hy het op- raptm om zoo te zeggen. Hy was als een kind, dat niet ver vooruit ziet en zijn daden alleen bepaalt met het oog op het onmid- dellyk gevolg. Maar ouder wordend stelt de mensch zich verder verwijderde doeleinden, maakt hy plannen, schept hy zich een levensplan en een levensdoel. Het is niet meer alleen het onmiddellyk resultaat van zyn arbeid, dat hy ziet en zoekt. Dat resul taat verbindt hy met nieuwen arbeid en nieuwe resultaten. Hjj ziet vooruit in de toekomst en overlegt over wat hy in de toe komst wenscht te bereiken en tot stand te brengen. Dat wil zeggen hy maakt plan nen. Die plannen zyn het verschiet dat we |llemaal noodig hebben. Wy kunnen niet enkel leven by wat we dagelyks rondom ons zien en dagelyks ondervinden. Het benauwt ons als het leven binnen een eng ommuurde ruimte. Wij hebben behoefte om van ons af te zien ver weg over de wereld en ver we» in den tyd^ naar andere dingen en andere dere dagen. Wy hebben daarbij niet genoeg aan het uitzicht over de landen rondon.* aan het zien naar vaste, duidelijk zichtbare punten en dingen. Wy hebben ook den ho rizon noodig, het wy'de verschiet, waar de dingen onherkenbaar worden, waaT we ons van alles kunnen fantaseeren, omdat alles er verdroomt in de wazigheid der wijkende kimmen. Zelfs de nuchterste van ons kan niet bij de realiteit alleen leven. Hy heeft iets noodig van den droom. Zij kunnen niet leven zonder verwachting. En die verwach ting trachten we om te zetten in plannen. Al naar onze geaardheid zullen die plannen meer of minder duidelijken vorm, meer of minder vastheid en nauwkeurigheid hebben. Maar altijd zal er iets, al is het dan vaak nog maar zoo weinig, van het fantastische doorheen spelen, dat de verwachting van een verre en wazige toekomst ons influis tert. Die plannen zijn het die aan ons leven e Gezondheid voor de oude, its van zwakheid, rijd van pijnen. I en algeheele ge- t 18 wat IRVINO’a 'E brengt aan dul- d«or Zenuwen |n lijdende, door ikte vrouwen en i wat Irving’s Qlat- nbledt Het gevoel er mensch I. ilfn. nezing, «taling. F. 0.75. Indien U m een verbeteriaf be de ledige verpakking aad Uw geld tcrag. der conferentie werd een commissie van organisatie opge ien, die uit leden van den Volkenbonds- l bestaat en waartoe ook Duitschland behooH. Tot voorzitter dezer commissie werd de vertegenwoordiger van Groot-Britannie benoemd. Ten slotte heeft de raad nog besloten om naar de commissie van deskundigen, waar toe te Lausanne in beginsel besloten werd en die voornamelijk het inaterieele voor onderzoek van het program der conferentie zal moeten verrichten, zes economische en financieele deskundigen van den Volken bond. te delegeeren. Het internationale arbeidsbureau en het internationale lamdbouwinstituut te Rome werden uitgenoodigd aan de voorbereiding der conferentie mee te werken J- President Hoover het voorwerp van heftige aanvallen. I buiten landsch-politieke vraagstukken, di* I tot dusver volkomen op den achtergrond I waren gedrongen, een zeer belangrijke rol zullen spelen. soliede Boek- de plaatsing te zijn. GOHISIHE (01 HAM. trent de nieuwe leening verstrekken, die 300 mill, goedgekeurd. De vertegenwooddiger van Duitsohiabd onthield zioh van stemming, daar de lééf ning wordt uitgegeven op grond van taw protocol der Volken bondsleen ing 1922. Trr welk jaar Duitsohhind geen lid was van den Volkenbond en dus niet aan de onder- handelingen heeft deelgenomen. Dit daar gelaten meent de Duitsche regeering. dat de financieele bijstand niet met politieke Aoorwaarden mag worden verbonden. Donderdag 14 Jul>. De Ras-Gouwenaar heeft gevoel voor humor, 't Is soms 'n eigenaardige humor, maar dat doet niets ter zarfe. Vanmorgen maakte Ik mijn gewone wandeling. Jk bezocht de marktterreinen en toog daarna over de West-Haven huis waarts. Plotseling zie ik een troepje burgers hevig gebarend op den oeverrand staan, terwijl zij opgeruimde blikken wierpen in den aldaar gapenden afgrond. Ijlings snel ik naderbij, zoo vlug als mijn leeftijd dit toestaat, en voeg mij bij 't geamu seerd publiek. Ik buig mjj behoedzaam voorover en kijk in de diepte. Myn oogen ontwaren 'n eend, 'n geheej witte eend met oranje snavel, die vroolijk rondzwemt op 't kristalhelder water der bezienswaardige Goudsche gracht. ,,’t Is ’n Pekingeend”, verklaart een der waarnemers, 'n eryaren pluimvee- kenner. „Hij is ontsnapt van ’n vrachtauto”, juicht een tweede burger met groote vol doening. Allen kijken ook naar den eigenaar, die 'n weinig ontdaan is, maar geenszins ge broken door zijn verlies. „De eend is gekortwiekt”, stelt hij hoopvol vast. 't Is duidelijk: dit waterwild kan zich niet met koenen vleugelslag de zwaar tekracht ten spijt in het luchtruim ver heffen. Wanneer men, bij het middagmaal, 'n eend anatomisch ontleedt, blijkt dat de schede! van deze diersoort is opgevuld met een zekere hoeveelheid hersenstof. Hiervan maakt de eend gedurende het leven nooit gebruik. Ook déze eend ziet daarvan af en, afschoon de Ijsel- havensluisdeur wagenwijd openstaat daarachter lokte met beloften van gulden vrijheid 't kabbelend riviervlak ge draagt zij zich consequent eeinl-achtig en zwemt vastberaden in de verkeerde rich ting. Dit wordt gezien door één der toe schouwers, 'n joviaal en rondborstig per soon, wiens korte witte jasje geen twijfel laat omtrent den aard van zijn beroep, 'ii Schelmsche ingeving volgend, neemt hij een jongmaatje terzijde en belooft hem de eend te zullen betalen als hij haar weet te vangen. Het jongmaatje aarzelt geen oogen- blik en, evenals de beroemde „Duiker” uit Schiller’s onsterfelijke ballade, werpt hij jas en schoeisel van zich en duikt tot verbazing en hilariteit der menigte in den afgrond neer bovenop de rampzalige eend, die als een gummibal opzij schiet. Mis! Eenmaal mét de eend in het water rondzwemmend, is de situatie volkomen veranderd. Er is een drenkelingHet publiek bovenop ^le wallen vermeerdert zich volgens een meetkundige reeks. Ecnige knapen werpen zich in de red dingsboot en trachten het vaartuig naar het looneel van de ramp voort te be wegen. De eend ziet er nu wat vermoeid uit, maar is voor den zwemmer onbereikbaar. De kansen zijn te ongelijk Men kan even goed probeeren de Orient-express in te halen op rolschaatsen of in het oerwoud een orang-oetan te vangen met een vlin dernetje. Thans gebeurt het verschrikkelijke, de spelbreker komt ten tooneele. Het is de Politie 1 Het bekend worden van het Gentlemen- Agxeement dat Frankryk en Engeland ge sloten hebben, schynt de Amerikanen zeer onaangenaam te hebben verrast. Met uitzondering van een beperkt aantfc) lengt bezadigde beoordeelaars ziet men de fee- Mi langrijkste Europeesche staten, die dé hafti^ i/ikai hebben gehad in het gentlemen’s agreement 'Eure en het consultatieve pact, vastaaneengesle- j ten oprukken tegen de Vereenigde Staten. Dat men in de Oude Wereld met betrekking’’ tot het vraagstuk der oorlogschulden op zekeren dag één lijn zou trekken, werd door vele Amerikanen reeds verwacht en velen waren zelfs geneigd zich dMarbij neer te leggen, omdat het iets onvermyde- ly'ks scheen, maar dat Europa zich tegen Amerika zal aaneensluiten, om ten aanzien van andere belangrijke politieke en econo mische vraagstukken regelingen te forcee- ren, waarmee Amexika’s wed en wee zyn gemoeid, acht men uiterst bedenkelijk. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, sir John Simon, heeft wel-is- waar kalmee rende verklaringen afgelegd over de beteekenis van het pact en er bovendien den nadruk op gelegd, dat de En- gelsch-Fransche samenwerking niet tegen de Vereenigde Staten is gericht, maar des ondanks hebben vele Amerikanen den in druk, -dat de politieke en economische iso- leering van Amerika, om niet van „om- singeling” te spreken, \oor de deur staat. Men koestert zeer ernstig de vrees, dat de Europeesche staten gemeenschappelijk stap pen zullen ondernemen op het stuk der dbuanetarieven en handelsverdragen, waar- van Huisvrouwen, >uda. het plan van dioog- m hiervan is zy een net genoegen en afet uitstaan der plassen, n die wateren en een rerden en nog woeden g. De schrijver heeft buitendien zijn betoog n alsmede een kaart in beslag." van Schauburg i. Vogelku-idigen”. andsch landschap wil oloog A. Schcy grond zorgen en beslommeringen en nietigheden noodig hebben en waaraan we ons vanuit de kleinheid van ons leven omhoog werken naar ruimere uitzichten. Maar daardoor worden die plannen ook tot de motorische kracht van ons werk ett ons leven. Alleen door die plannen, die we telkens weer maken en die we telkens nieuwe ver langens inblazen en niepwe begeerenswaar- digheden voor oogen ttoveren, kunnen we met lust en volharding en vreugdevolle toe wyding blijven arbeiden. Die plannen zijn de uitdrukking van onie verwachting, de in een vasten vorm omgezette hoop, die ons leven leiding geeft. Laten we dat niet ver geten. Wè zullen dan het plannen maken, ook bet maken van verder verwijderde plan nen nooit als een ijdele bezigheid, maar als een noodzakelijkheid zi<n. Met die plannen stippelen we de lijnen1 uit, waarlangs we ons verder leven willen richten en geven we dus aan dat leven richting. Maar met die plannen scheppen ws ons ook een nietl- we bron van energie en nieuwe arbeids- en I levenskracht. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Zwervers door hoog water verrast. Twintig dooden? Donderdagnacht heeft te Nice een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij een aantal daklooze bedelaars om het leven zijn gekomen. De dakloozen hadden de gewoonte in een brugtunnel te overnachten. De Paillon, anders een onschuldig ri viertje, was evenwel tengevolge van de bui tengewoon hevige regens der laatste dagen zoodanig gewassen, dat het water 's nachts onverwacht buiten de oevers trad en de on- gelukkigen tydens hun slaap verraste. De zwervers werden door den stroom me- degesleurd. Eerst door hulpgeroep werd men op het vreeslijk gebeuren opmerk zaam. De brandweer werd gealarmeerd. Het is pas na zeer groote moeite gelukt een deel der door den stroom ^neegetrokken dakloozen te redden. Een aantal anderen, o.w. eeui vrouw, zo uechter om het leven zyn gekomen. Het juiste aantal dooden ie niet bekend. Men weet n.l. niet, hoeveel zwervers de gewoonte hebben den nacht door te brengen in den tunnel, doch men neemt aan, dat er 20 slachtoffers zyn. AMERIKA Hoover verlaagt zyn tractement. Het voorbeeld van den president door de kabinetsleden gevolgd. President Hoover heeft zijn tractement, dat tot dusver 75.<W bedroeg, verlaagd tot 60.000, dus met 20 pet. De kabinetsleden hebben toegesteind in een verlaging van hun tractement (thans 15.000) met 15 pet. BELGIS. Uitbreiding Mynwerkersstaking. Ook staking in de Kempen. Volgens de „Soir" heeft de staking zich uitgebreid tot de steenkolenmijnen in de Kempen, waar 10.000 man het werk hebben neergelegd. In een gemeenschappelijke vergadering van het nationale comité van de vakver- eenigingeconinussie met den algemeenen raad, der socialistische partij is een motie aangenomen, waarin er acte van wordt ge nomen, dat de eischen der mijnwerkers al geheel zijn erkend en geconstateerd wordt, dat bij anllere corporaties onderiiandelin- gen gaande zijn, die veroorlooven op spoe dige positieve resultaten te hopen. DUITSCHLAND. Hevig onweer boven Berlijn. Hedennacht tusschen 2 en 3 uur barstte boven Berlyn als einde van de geweldige hitte een hevig onweer los, dat gepaard ging met een wolkenbreukachtige regenval. In verschillende straten stond het water zeer zeer hoog. Vele kelders werden overstroomd. RADIO EN ELECTRO LANGE TIENDEWEG 86 conferentie door den Volkenbond in te wil ligen. De voorbereiding aan dragc raad

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1