urr den omtrek. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Ontvlekken en Oppersen Airways, dat Zaterdag niet op zijn bestem ming is aangekomen, in de Las Oondaa- vallei gevonden. Het was geheel vernield en de inzittenden werden dood aangetrof fen. Onder hen waren zes passagiers. De machine was uit Santiago vertrokken naar Mendoza in Argentinië. Het laatst was het vliegtuig waargenomen in de nabij heid van Kio Blanco, waar het zeer laag vloog. Men meent thans te kunnen nagaan, dat ysvorming op de «leugpls en sneeuwval de vlucht zoodanig bemoeilijkt hebben, dat de piloot besloot te dalen. By het zoeken naar een geschikW landingsplaats, moet de ma chine onklaar geraakt zyn. Zy is geheel door sneeuw en Ü8 bedolven geraakt op veertig mijlen ten Noorden van Santiago. UN GUL AND, Conferentie van het Brit scha Kjjk. Economische besprekingen te Ottawa om tot een nauwere eenheid van het keizerrijk te komen. Heilzaam voor den wereldhandel, .vlei vee, militair vertoon ia Woensdag do «conoiivisohe. own©rentu» van het Britsclie gemeenebest geopend met eoa redevoering van Lord JJeaaborough, den gouverneur-ge neraal van .Canada. De gouverneur-generaal wees er op, dat deze conierentue misschien de belangrijkste welke voor het Britaolie wereldrijk ooit ia gehouden. Hij las een- boodschap vöor van den kohihg van Engeland, waarin deze verklaard, 'flat liet Britache gemeenebest is opgebouwd op de basis viui samenwerking en dut deConferentie de laatste krachten van het wereldrijk in beweging moet bren gen en derhalve ook de wereld een nieu wen stoot moei geven op den weg naar wel vaart. i\ aniens de Eugeteche regeering sprak Baldwin vei volgens van de groote verwach tingen welk» «aan in liet geheele Britsohe empniuni van deze conferentie koestert. De werkelijke" rijeteékenis van Ottuwa ligt hier- an, -dat men gekomen Ls tot, het punt, waai de wegen zich scheiden. De ecne leidt tot de ontwikkeling van de zuiver nationale belangen, de andere evenwel tot een nau were eenheid - van het wereldrijk. 70 pet. ven den handel van het Britsche wereldlijk wordt nog met het buitenland gedaan, ter wijl slecht» 30 pet: valt op den handel bin nen het wereldrijk. Er is due rijkelijk gele genheid den Rijkshandel te vergrooten. Het horstel zou misschien spoediger kunnen ko men dan uien gelooft Indien een ieder bij draagt tot tié gemeenschappelijke zauk, wat geschieden kan zonder schade aan de na tionale behmgeri -don moet zulks ten slotte leiden tot een vermeerdering van den Bnt- sehen Kijkflhandel. Dit is, met het oog op de werelden»^ voor de conferentie de be langrijkste kv.es tie. De oplossing dezer kwestie zal Heilzaam uitwerken op den we reldhandel en de prijzen der grondstoffen. Hiervoor is vóór alles het herstel van het vertrouwen qoodig. Te dien ©inde moeten de bestaande belemmeringen voor den han del, in het bizonder de hinderlijkecontin- genteemngsstelsela' en do deviezenbeperkin- gen worden opgeheven. Dit stelt evenwel weer tot onvermijdelijke voorwaarde de op lossing van de herstel- en oorlogssediulden- kwestie en een verlichting van de belasting en de rentelast. Na de redevoering van Baldwin zetten de vertegenwoordigers der Dominions en van lndië hun standpunten uiteen. De Australische minister Bruce legde o.m. den nadruk op de beteokems van de conferentie van Lausanne, welker arbeid te Ottawa en ter a.s. economische wereldcon ferentie moet worden voortgezet,, ten einde te geraken tot een lungzame verbetering der warenprijzen en een vermindering van de lasten der debiteurstaten. BINNENLAND. Nos Jungunt Rosae. Kozententoonstelling in Den Haag. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de vereeniging „Nos Jungunt Rosae" wordt morgén, Zuterdag en Zondag een rozeutent'oonstelling gehouden in Pulchri titucho, welke morgenmiddag 2 uur dooi den burgemeester van Den Huag zal wor- De slechte tijdsomstandigheden zijn de oorzaak geweest, dut ook „Nos Jungunt Rosae'' haai jaarlijksche expositie op een meer bescheidden schaal heeft moeten in richten üls in andere jaren het geval was. Het tientoonsteilingaplan is ook ditmaal weder uitgewerkt door oen Techmsohe Corh- missie, onder voofaitterschap van de lieer Abbing uü Zeist Ongeveer 25 inzendingen zullen uanwezig zijn, welke totaal plm. 400 M2. in tiesiag zullen nemen. Ook dit jaar zullen ex weer eenige nieu- iw« soorten rozen te bewonderen zijn. Daar naast zijn op de tentoonstelling verschillen de rozen in pot aanwezig, o.a. stam-, khm-, treur- en .struikrozen. Bij de nieuwe en eohoone kruisingen van den nllorlaatsten tijd zullen ook weer fijn geurende rozen aanwezig zijn. Een speciale prijs, de F A, des Tombepnja, js voor de fijnst geurende roos beschikbaar gesteld. Ook heeft men gezocht naar een roos met blauwe kleur, een kleur, die er tot heden nog niet is. Afgewacht moet worden in hoeverre de kweekers hierin geslaagd zijn. Voort» zijn er 'heel waft inzendingen petk- lozen (ongeveer 200 M2.trosrozen, kasro- zen en klimrozen. De kamp om de Jhr. Mock-medaille zal ook dit jaar weer zwaar zijn en de jury, waarin ook enkele bekende huitenlandsche kweekers zitting hebben, zal zeker voor een moeilijke taak staan. De jubileerende vereeniging is oorspron kelijk door enkele liefhebbers van de roos gesticht en had «n het oprichtingsjaar een twintigtal leden. Thans telt de vereeniging ongeveer 600 leden, over de geheele wereld verspreid. Het Middenstandscongres. Credietverleening aan den Middenstand. Op het Middenetandscongres heeft giste ren de heer J. van Eek, hoofddirecteur van de N.V. Nederlondsche Middenstands! ank, gesjprbken over die credietverleening aan den middenstand. Spr. weeq er op dat z.i, de fout van de liquiditeit» der geldmiddelen niet zoozeer begaan is door do groote banken maar door de vele kleinfere en middenstandubanken In de provincie, hetgeen zeer tot versterking van de monetaire crisis heeft bijgedragen De noodzakelijkheid van een goéde bank politiek wordt nog niet door iederen mid denstander voldoende ingezien en daaroi hoopte spr dat hij hier eenige verheldering zou kunnen brengen door zijn voordracht. Hij wees Pr echter op dat credieten over den aankoop van onroerende goederen Of machines bij de bank niet thuis hooren. Zij moeten worden gefinancierd uit eigen kapi taal of leenfng. Behalve aan den eisch van liquiditeit moet het hanketediet ook deze voorwaarden voldoen, dat het bedrag van het crediet in een gezonde verhoudine staat tot het eigen kapitaal van den ore- dfetnemer en ook dat liet bedrijf van den credietnemer voldoende winstgevend moet zijn. Alleen genoegzame dekking is niet vol doende. Spr. merkte voorts op dat ook een groote behoefte bestaat aan z.g ..Anlage"-crediet voor de financiering van onroerende goede ren in den vorm van een vast voorschot met periodieke aflossing Voor dergelijke oredie- ten op langen termijn moeti de hank be schikken over middelen op langen termijn welke te verkrijgen zijn door uitgifte van obligaties. De middenstand dient offervaar digheid te betonnen door zoodanige vaste schuldbrieven op te nemen. Spr. deed uit komen dat de bank niet in de eerste plaats vraagt, welke dekking kan (worden aange boden, mftar of daar een goed geleide zaak is met gezonde finaneiéele verhoudingen Dan pas komt de vraag van dekking aar de orde. Loonen en koopkracht. Daarna was aan de orde het prae-advies van den heer mr. A. N. Molenaar, algemeen secretaris van het Verbond van Nederland- sohe Werkgevers over het vraagpunt: „De nationale koopkracht in verband met het ioonvraagstuk" Spreker» conclusie luidt: Voorop stellen wij de erkenning, dat het toekennen of handhaven van hooge geld^. loonen. zelfs in crisistijden ale wij thans beleven, de koopkracht van de indivkhieele arbeiders op peil houdt, hetgeen een tijdè- lijk voordeel voor dat gedeelte van den middenstand is. hetwelk een overheerschend, deel Van zijn debiet onder de betrokken arbeiders heeft. Voor den middenstand als geheel be schouwd kan er evenwel geen twijfel aan bestaan, dat deze loonpolitiek een te ver werpen middel is, wijl zij de productieve kracht van de natie verzwakt, werkloosheid bevordert of althans stabiliseert en daar door het vermogen tot koopen op de bin- nenlandsche markt waarvan dft midden stand het moet hebben verzwakt. Dalen echter de loonen der hoogstbezol- diigde arbeiders, krimpt dientengevolge de werkloosheid in en worden de lasten, die midden standers al» winkeliers moeten betalen en die rechtstreeks op hun artikelen drukken zoodanig verlicht, dat zij die arti kelen tegen lager prijzen kunnen leveren, dan zien zij hun afzet toenemen en is er voor den middenstand reden de verdere ontw ikkeling met optimisme tegemoet te zien. De heer J. del Canho van de Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam merk te op, dat om in de ontredderde maatschap- den toestand iwcex normaal te maken, men tot allerlei theorieën zijn toevlucht neemt. Door de mechanisatie van de laatöte kwarteeuw neemt de (invloed van het looih op den prijs van het eindproduct af. Spr. nt dat het Ioonvraagstuk totaal niets met de crisis te maken heeft, want de crisis i.9 niet ontstaan omdat de goederen te duur en Naar zijn meening zou loonsverla ging leiden tot den annrohistischen toestand veertig jaar geleden, want evenmin als de prijsdaling zal de loondaling zijn te rem men. Bij het begin van de economische ver wording heeft men al» middel aangewend het afbetalingsstolftei. Dit middel moest falen, omdat het bracht productie-uitbrei ding in plaat» van productie-vermindering. De prae-adviseur heeft beweerd dat wan neer het overheidspersoneel met in salaris achteruitgaat, die koopkracht slechts wordt verplaatst, maar dergelijke inkomens wor den verteerd en geven dus werkgelegenheid in tegenstelling met de groote inkomens die niet worden verteerd en alleen bijdragen tot de vorming van groote vermogens die dik wijls uit beleggingen bestaan wélke verloren gaan zonder eenig nut te hebben veroor zaakt. De heer J. M. Polak (Den Haag) wees erop. dat behalve het Ioonvraagstuk er tal van factoren zijn. die als oorzaken van de tegenwoordige erisiR zijn te beschouwen. Nationale koopkracht iwordt vooral ook aan getast door de verstoorde internationale verhoudingen en door de hooge tolmuren. Do hoog© nooden. in het hij zonder hij de gemeentebedrijven, doen de vaste kosten van de winkeliers voor gas, water en eleo- triciteit op een hoog peil blijven. l)e heer A. Greeuw (Heiio) wees erop, dat liW noodzakelijk ls, niet in de eerate plaats de lage. maar wel de hooge loonen to besnoeien Van den Middenstandsbond verwachtte ?pr. een krachtige actie tegen de hooge salarissen ten einde te bewerken, dat de koopkracht van den kleinen Mid denstand behouden blijft. Repliek. Mr A. H. Molenkar prae-adviseur, be antwoordde daarop de verschillende «pre kers. Hij merkt» o a op. dat inderdaad de producenten onderling kunnen trachten om tot een productiebeperking te komen, maar men moet voorzichtig zijn. dat de productie niet door politieke invloeden wordt be- heerscht. Het tegenwoordig© maatschappe lijk,, stelsel bevat in zichzelf factoren due op een bepaald oogenblik Waarschuwen om de bakens te verzetten, zooais overproduc tie, maar dan moet tiet ook volkomen vrij kunnen werken, niert door de bestuurders om politieke redenen worden belemmerd in die vrije werking. Voorts moet nooit den vergeten, dat rekening moet worden gehouden met de internationale markt en lioe kan men dan cte loonen handhaven,, b.'v. bij de textiel-induatoie ais in TwenU Vn m Leiden, welke in sterke mate de bui- tenlandeohe qoncurrentde ondervinden. Spr. erkende, dat een hoog loon voor den plaatselijken Middenstand tijdelijk van be lang kan zijn, maar op den duur kan de Middenstand als geheel daarvan ook de dupe worden. Spr. sprak ten slotte den wensch uit, dal de Middenstanders zich zullen scharen ach ter het bestuur orh de regeering krachtig te steunen bij hetgeen zij wil doen, om N land weer tot een welvarend land te nu Besloten werd het prae-advies van Molenaar en de verschillende discussies aan de aangesloten ver-eenigingen in druk toe te zenden, tenannde deze nader in studie te kunnen nemen. Merkartikar en zelfstandige Vervolgens kwam aan de orde het prae- advies van mr. dr. E. Tekenbroek, accoun tant en belastingjurist, te 'e-Gravenhage, over liet merkartikel en de zelfstandig» winkelier. P. Moltmaker. Bedankt definitief ais voorzitter van den Personeelraad. Men Herinnert zich, dat onlangs eeh con flict is ontstaan tusschen den voorzitter van den Personeelraad bij de Ncderlandsche Spoorwegen, den heer P. Moltmaker, en den Bond van Ambtenaren bij de N. S. Naar aanleiding van de door den heer Moltmaker gevoerde besprokingen met den minister over de loonsverlagingen hod de B.A.N.8. hem van „verraad" beschuldigd, in welke quolificatie de voorzitter aanleiding vond zijn ontslag te nemen. Intusechen lag het op den weg von den B.A.N.8. deze beschul- digihg terug te nemen en zoo te trachten den heer Moltmaker als voorzitter nog te Naar het Handelsblad verneemt heeft doze organisatie inderdaad een brief tot den voorzitter van .dien Personeelraad ge richt, maar do heer Moltmaker achtte de daarop afgeleide verklaring niet bevredi gend, zoodati hij hij zijn ontslag-aanvraag persisteert. Tevens heeft hij den Personeel raad bericht, dat het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Vereeniging achter hem staat en dat de in September te houdlen buiten gewone algemeene vergadering over de quaestae zal moeten beslissen, evenals over de verhouding tuescben de Neder). Vereeni ging achter hemi staat en' dat de in Septem ber te houden buitengewone algemeene ver gadering over de quaestie zal moeten be slissen. evenals over de verhouding tus- schen de Nederl. Vergeniging en den Per soneelraad. Deze gang van zaken maakt het noodzakelijk rtog tot September een nieu wen voorzitter te benoemen. De psychotechnische ambtenares by P.T.T. Vragen van den heer Braat beantwoord. Op de vragen van den heer Braat met be trekking tot do bij het Staatsbedrijf der P.T.T. in dienst zijnde psychotechnische adviseur heeft minister Reymer geantwoord dat inderdaad bij het Hoofdbestuur der P. T. T. een vrouwelijk ambtenaar in dienst is, met den rang van referendaris en belast met de functie van psychotechnisch advi seur. Haar salaris ie in overeenstemming niet den rang, dien zij bekleedt, terwijl zij hij afwezigheid van haar standplaats ver goeding ontvangt voor reis- en verblijfkos ten volgens het voor alle Rijksambtenaren geldende Reisbesluit 1916 D© n de psychotechnisch adviseurTfij pend studiereizen onderneemt, moet op een misverstand berusten. Sinde haar aanstel ling bij het Hoofdbestuur, thans ruim 2 jaar geleden, heeft zij drie huitenlandsche dienstreizen gemaakt. De psychotechnische wetenschap is een jonge tak van wetenschap. Het is noodig, dot degene die met de leiding van de psy chotechnische instantie bij het P.T.T.-be drijf ia belast in geregelde aanraking blijft met hen, die in andere landen zich op het zelfde gebied bewegen. Bijwonen nu en dan van congressen en bezoek aan laboratoria in het buitenland is daartoe een dér mid delen. Hoewel d« reeruteering bij den P. T. T.- dienst tijdelijk is gestaakt, is het nochtans gewensoht, te beschikken over betrouwbare selectiemethoden. Het opsteller, en ijken van de selectieme thoden vordert geruinien tijd. Het werkge bied van de psychotechnisch adviseur is evenwel daartoe niet beperkt. Haar taak omvat mede het hestudeeren van de moge lijkheden van vruchtbare toepassing van de psychotechniek ter verbetering van arbeids- inethqdön, van de omstandigheden, wftjr- •pder de arbeid wordt verricht, en van uè hulpmiddelen voor de dienstuitvoering. Bo venden is bepaald, dat ook andere openbare instellingen gebruik kunnen maken van de diensten van het psychotechnisch laborato rium der P.T.T. De keuz© van de thans in dienst zijnde psychotechnisch adviseur werd bepaald dtoor den eisch, van de hesfchikb&re krachten de meest geschikt geachte aan het Staatsbe drijf te verhinden. Er is geen reden daarin thans wijziging te brengen. EERSTE KAMER. Bouw van den derden kruiser. Crisisontwerpen goedgekeurd. De Varkensateunwet aangenomen. t De Lei aie Kanier i leeft gisteren een tien tal wetsontwerpen tot wijziging van de In- disdie begrooting 1932, w.o. de bouw van don derden kruiser, goedgekeurd. Nadere wijziging en aanvulling van Indische Comptabiliteitswet 1925 en wijzi ging vtpi de Iudiaohe Bedrijven wetBe krachtiging van twee door den gouv.-gen vun Ned.-Indic vastgestelde ordonnanties Goedkeuring van de qp 27 Juli 1929 te Ge- nève geafoten Verdragen voor do verbete ring van iiet lot der gewonden en zieken, zich. bevindende bij de legere te veld» en betreffende de behandeling van kriji genenGoedkeuring van de Verdragen van 7 Juni 1930 met bijbehoorende Protocollen tot invoering van een eenvormige wet op wisselbrieven en orderbriefjes; tot regeling van zekert wetsconflicten ten aanzien van wisselbrieven en orderbriefjes, betreffende het zegelieclit ten aanzien van wisselbrie ven en orderbriefjes. Wijziging van het Wet boek van Koophandel, der Zegelwet 1917, der Grootboekwet, der Bankwet 1919 en der Geldsehieterawet naar aanleiding van het Verdrag tot invoering van een eenvormige wet. op wisselbrieven en orderbriefjes, Wij ziging van het hoofdstuk der Rijksbe- giooting voor 1931Wijziging van d© Zegel- wèt 1Ö17 en van de Lceningwot 1914; Intrek king van de Wet van 23 Juni 1913, tot in stelling van een Fonds ter verbetering van de kustverdediging; Wijziging van de grens der gemeente Schiermonnikoog; Opheffing van de gemeente Cromvoirt en wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten 'a-Herto- genbosch en Vught; Onteigening van per- ceclen, erfdienstbaarheden en andere zake lijke rechten, noodig voor liet verbreeden van het gedeelte van de Hengeloscheetraat. gelegen tussohen den spoorwegovergang nnar Oldenzaal en den Singel te Enschedé. Invoer van schoeisel, tricotgoederen en wollen en halfwollen stoffen. In de gisteren gehouden vergadering heeft de Kamer nog behandeld de vier wetsont werpen, houdende regeling van den invoer van schoeisel, tricotgoederen, wollen halfwollen stoffen en bovenkleeding. Minister Verschuur zette uiteen, dat met deze oontingentccningen geenerlei wijziging in onze handelspolitiek in het algemeen wordt gebracht. De regeering heeft mati ging betoond, zoowel in de keuze van arti kelen, waarvoor tot contingenteering moest worden overgegaan, als in vaststelling van het percentage Ook niet den consument wordt ten volle ïekerning gehouden, want naast den binnen- hindsohen stroom van goederen blijft de huitenlandsche op de markt vloeien. Ten aanzien van de damesoonfectle geldt een percentage van 62} van de waarde, het geen op het oogenblik ovemenkomt met 100 pet. vam het aantal artikelen. Er is dus geen vrees voor onvoldoende keuze, in zoo verre, als daaraan oakt voldoende bevredi ging kan worden geschonken. Spr is intusschem voornemen» een (Wijzi ging van de contingenteering ten deze van triootgoederen te bevorderen, op 100 pot wordt gebracht. Het wetsontwerp wordt z. h, men niet aanteekening ten oa S.-ü., dat deze ertegen zijn. Voorts worden z. h. s. nrs. 23 t.ot 26 (contingenteering Jeestkiaar schoenwerk, boter, rijwielbanden, porselein, aardewerk en tegels). Tn de hedenmorgen gehouden vergadering is de Varkenssteunwet z. h. s. aangenomen. De lieer Hermans en zijn fractie wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Hulp aan kippenhouders. De Minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. Verschuur, bracht in herinne ring, dat de opzet: den inzinkenden eier- prijs op te vangen en tegen verder verval te behoeden volkomen is bereikt door den maatregel om 100 millioen eieren uit de markt te nemen. De coöperatieve em de vrije handel liggen de Regeering even na aan het hart. Indien liet volgend jaar een soortgelijke regeling weder noodig mocht blijken, dan kan aan den vrijen handel eein zelfde tegemoetko ming worden verleend. Het opslaan in huitenlandsche koelhuizen zal zooveel mogelijk worden beperkt. Met de opmerkingen zal gaarne rekening worden gehouden. Aangenomen. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Voorts werd zonder discussie en z. h. aangenomen het ontwerp no. 28 rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw an West-Friesland). langeno- van de in de RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 22 Jpli. Hoogste stand 764 5 te La Coruna. Laagste stand_76S 8 te logo. Verwachting Zwakk© tot matige, weste- lijkp tot zuidelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaringen Waar schijnlijk enkele regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstal van grond. Een met-alledoageohe diefstal heeft te Leimuiden plaats gehad In deze gemeente liggen n.I. uitgestrekte rietlanden zoogenaamde „zudden". Daar deze door het water ondermijnd zijn, ia het moeilijk de zudden los te maken van het vaste gedeelte. Een zekere H. maakte daar een soort beroep van. Hij maakte stukken van 26 bij 20 M. los en hraqht, ze .drijvende Deze drijvende zudden transporteerde hij met behulp van motortractie naar Aalsmeer waar de tuinders- er graag f 20 per stuk voor betaalden. AU do politie dezen diefstal van grond mei tijdig liad ondekt. zou waarschijnlijk een gmot gedeelte van de gemeente Leimui den paar Aalsmeer zijn overgebracht, een annexatie dus. buiten voorkennis der be- voegde autoriteiten. Een rumoerige avond te Utr«cht. Het Vreeburg,, gewoonlijk een uitgestor ven en vrijwel duister plein in de avond uren, is gisteravond het tooneel geweest van rumoerige opstootjes, die verband biel- den met. de vergadering van faeoisten in hotel „De l'Europe" onder leiding van den heer J. Baar». De vergadering (ter faeoisten «elf had uiterst rustig verloop, daar eeD strenge C lectie was toegepast, zoodat geen oommunj». tiische elementen konden binnendringen Maar toen de bijeenkomst tegen half dj uiteen ging, begon het rumoer. Een dialite menigte weigerde aanvang lijk aan de aanmaning der politie tot door. loopen gevolg te geven Dit vverd het sein lot verschillende charges, zoodat heti Vree burg door dichte drommen in alle richtia. gen werd doorkruist. Hoewel gevoelig© tik- ken met den gummistok werden uitgedeeld, bleef het publiek op de hoeken, der donkere straten samenscholen, zoodat een tiental rechercheur» en een gelijk aantal agenten onophoudelijk verplioht waren van den gummistok gebruik te ro&ken. Een oogenblik van hoogspanning out- etond op het moment, toen de in uniform gekleede fascisten de vergadering verliéten en na een korte wandeling rn de omgeving bij hun terugkeer langs het hotel den be- kenden groet. De Felix Bressart-Revue. Gisteren heeft die heer R. Sluis, impres- saitio van liet gezelschap, dat thans te Am sterdam in den Stadsschouwburg de Feline Brcesart-revue opvoert, besloten, de voor- stelliniren niet langer voort te zetten. De publieke belangstelling voor den beminden filmspeler FeJix Bressart al» tooneelspeler bleek zoo minimaal, dat gistermorgen b.v. slechts voor f 100 plaateen waren verkocht! Daar gebleken is, dait voor den revus niet .de minste belangstelling bestaat, heeft men besloten, met ingang van gisteravond de opvoering van de Felix Bressart-revue te staken. Uit den trein gevallen. Een moeder reisde met haar zoontje van 10 jaar in den sneltrein van Bordeaux naar Parijs. Onderweg is de vrouw in de gang van den wagen gegaan, waarin ztf met haar kind zat. Toen de trein bet station Parjjs binnenreed was de vrouw niet in de coupé teruggekeerd en een reiziger bracht het kind naar den stationschef. Even later •kwam daar een telegram in, meldende, dat het verminkte lijk van de vrouw op den spoorweg iwas gevonden. Men veronderstelt, dat de vrouw, toen zij de deur van de waschgelegenheid wilde opendoen by vergissing een portier heeft geopend ;uit den trein is gevallen en over reden door een voorbij komenden goederen trein. D© schietpartij op de Veerkade in den Haag. Gistermiddag heeft V., een der personen, die in verband met de schietpartij van Dinsdagavond j.l. in een café aan de Stille Veerkade, aangehouden was, een poging ondernomen om voorloopig uit het Huis van Bewaring te blijven een poging welke althans voor de eerste dagen, met succes bekroond is. V., die bekend heeft het schot te hebben gelost, zou heden naar het Huis van Be- v/aring worden overgebracht, maar had daar blijkbaar weinig lust in. Hij slikte dan ook een steel van een lepel in en vlocht toen dringend naar het Ziekenhuis te wor den overgebracht. De politie kon dit niet weigeren en transporteerde den arrestant naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, waar een Röntgenfoto van hem genomen werd. Op de foto was duidelijk een lepelstuk te zien, maar tevens zag de dokter dat V. reeds eerder 2 manchetknoopen had inge slikt, welke zich eveneens in zyn maag be- vonden. Opneming in het Ziekenhuis was noodza kelijk en binnen enkele dagen zal V. ge opereerd moeten worden. Zijn toeleg om nog eenige dagen uit het Huis van Bewaring te Wijven is dus gehikt. Maar de politie heeft maatregelen getrof fen om te zorgen dat van dit uitstel géén afstel komt. Gemeenteraad van Ede. Voorloopig geen Zondagssluiting en toch In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Ede werd, vol- het Handelsblad, een punt behandeld, dat reeds sinds lang de gemoederen in de snte heeft beroerd, n.I. het voorstel van de meerderheid van het college van em. en Weth. (drie weth.) om de café's den geheelen Zondag te sluiten. Een stroom adressen was hierover <by B. en W. ingekomen. Alle vereen, v. vreemd, verkeer en de militaire commandanten van Ede en Harskamp kwamen er tegen op en de café- en hotelhouder» verzochten dringend ver werping van het voorstel ,terwyl 14 kerke raden op aanneming aandrongen. Begrijpelijk, dat de spanning en wryvini groot was. Gevolg: vry heftige discussie in den raad waarby persoonlyke aanvallen niet werden gemist, hoewel het in feite toch ging om de belangrijke zaak, welke de taak der Overheid is in dezen. Het slot der di# eussie was, dat met 149 stemmen aan genomen werd een motie-Pereboom, waarin B. en W. werden uitgenoodigd het voorstel terug t© nemen en maatregelen te treffen tot betere bevordering van de Zondagsrust (sluiting der café's om 10 in plaats van om 12 uur; geen wielerwedstrijden door de dorpen, geen muziek in de café's enz.). D« A.R. en CJH. stemden verdeeld. By de rondvraag verklaarde één der wet houders, dat de meerderheid van het col lege van B. en W. het voorstel niet wensch* te terug te nemen, waarop de voorzitter, die men hier buiten had gehouden, opmerk te, dat zulks eerst nog in een vergaderinf van B. en W. besproken moest worden f dat hij van dat „gekonkel" achter zijn wenschte verschoon te blijven. De heer Pereboom waarschuwde, dat, to° de meerderheid van B. en W. het voorstel i.z. Zondagssluiting handhaaft, de drie wet houders de gevolgen dan maar moeten wachten. UngmTvan^^A^^ ên \JuWiewegmg ~iirt 25 omliggende gemeenten. De deelnemers vertrekken des morgens te 10 uur van Ons Huis naar de Reeuwijk- sche Plassen voor een rondwandeling en eventueel een rondvaart. Op ccn eiland wordt koffie gedronken. De A.J.C. zorgt voor eenige afwisseling. In den middag keert men naar Gouda terug, waar een stoot zal worden gefor- meerd, welke, behoudens toestemming van den loco-burgemeester, om 4 uur van de j Nieuwe Markt afmarcheert in optocht door de stad. De stoet, welke wordt begeleid door de muziekkorpsen De Pionier te dezer stede en Voorwaarts uit Waddinxveen, zal d© volgende route nemen: Achter de Waag, Markt, Hoogstraat, Turfmarkt, Gouwe, Bolwerk, Wachtelstraat, Prins Hendrik straat, Buurtje, Veerstal, Westhaven, Markt, Kleiweg naar Ons Genoegen. In den tuin der sociëteit vindt om 5 uur een openluchtmeeting plaats. Als sprekers treden op de heer R. Laan, noofdbestuurs- lid van den Centralen Transportarbeiders bond, en mevr. Barbiers-Seelemeyer. Een botsing. Gistermiddag had op de Korte Tiende weg op d© hoek van de Jeruzalem straat een botsing plaats tusschen een auto bestuurd door C. B. uit Haastrecht in de wielrijder A. C. B., wonend© alhier. Het rywicl werd danig beschadigd. Boottocht Nederl. Keisvereeniging. j Naar de Kager- en Brasemermeren. I Men verzoekt ons te melden, dat voor de 1 boottocht naar de Kager- en Brasemer- 1 meren, uitgeschreven door de afdeeling Gouda van de Nederl. Keisvereeniging op Zondag a.s., zich een voldoend aantal deelnemers hebben aangemeld, zoodat de tocht in elk geval doorgaat. Een goede 1 band zal aan boord de stemming erin hou- den, terwyl de heer v. Blitterswijk, ex- t ploitant van Café „Het Schaakbord", die f zich met de zorg van het buffet heeft be last, zal zorgen dat ook den inwendigen mensch op alle mogelijke manieren kan worden versterkt. Indien 'het weer meewerkt, belooft het een schitterende dag te worden. Pontveer Turfsingelgracht. Zal Zondags worden stilgelegd. In de raadsvergadering van 17 December 1931 werd bij de behandeling van volgnum mer 452 der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1932 prae-advies toegezegd op het voorstel der heeren M. A. Verkerk c.s., betreffende het stilleggen van het pontveer over de Turfsingelgracht op Zondagen, na dat gedurende een half jaar een proef zou zyn genomen met het in die vergadering aangenomen gedeelte van genoemd vooTstel, betreffende het stilleggen van dit pontveer op Zondagen na des middags 12 uur. Het proefhalfjaar is thans verstreken en het komt «B. en W. voor, dat de proef ge slaagd kan worden genoemd. Groote belan gen verzetten zich niet tegen het stilleggen van diti pontveer gedurende den geheelen Zondag. Het financieel gemeentebelang wordt met dezen maatregel gediend. Het offer, dat van de bewoners van het stadsdeel „De Korte Akkeren" voor dit doel wordt gevraagd is gering; men heeft op Zondag weinig risico om voor een geopende brug te komen en over het algemeen gelden de redenen, welke voor het in stand houden van dit pontveer kunnen worden aangevoerd niet voor den Zondag. In verband daarmede stellen B. en W. den Raad voor te besluiten het pontveer over de Turfsingelgracht op Zondagen gedurende den geheelen dag stil te leggen. Tolheffing Amsterdamsche- en Goudsche Rijpad. De op grond van het raadsbesluit van 1 September 1931 aan de Kroon gevraagde concessie tot heffing van tolgeld op het Amsterdamsche en Goudsche Rypad, werd by Koninklyk besluit van 1 Januari 1932 no. 17 verleend tot 1 Januari 19Q3. Waar het B. en W., in verband met den financieelen toestand der gemeente, meer dan ooit gewenscht voorkomt, ook nè 1 Januari 1983 deze tolheffing te kunnen be stendigen, verzoeken zy den Raad machti ging om een daartoe strekkend request tot de Kroon te richten. Het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen hier ter stede steeg deze week met 19 tot 1643. Benoeming hoofd der Da Costaschool. Tot hoofd der Da Oosta-sqhool alhier ie benoemd de heer L. Albada te Heidenschap (Fr.). Zilveren priesterfeest. Onze oud-sctadgenoot de heer P. v. d. Pavoordt, pastoor van de parochi© van O.L. Vrouwvan Goeden Raad te Beverwijk, zal op Maandag 15 Augustus a.s. zijn zilveren priesterfeest vieren. Agenda. Eiken avond 8 uur Evangelisatiesamenkom sten Tentzending „De Blijde Boodschap' tegenover Van Iterson Ziekenhuis. Zater dag 3 uur Jündenbyeenkomst. 23 Juli 4 uur Officieele opening van het nieuwe sportterrein voor de C. J. M. V. „Daniël". 24 Jujli 10} uur Soc. Ons Genoegen. Vrijz. Herv. Gemeentedag. 28 Juli 2 en 8 uur Stadhuis Raadzaal Ge meenteraad. 31 Juli 1% uur Sted. Zweminrichting Na tionale wedstryden G.Z.C. Apotheken. De apotheek van de firma F. A. Dee, Westhaven 14, is tot en met 22 Juli, be nevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Juli 1982. De Beiaardconcerten gedurende Juli, Augustus 4 en September. het programma der door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Gouda in sa menwerking met de Nederl. Klokkenspel- Vereeniging georganiseerde beiaardconcer- ten in den toren der St. Janskerk geduren- de de maanden Juli, Augustus en Septem- f ber, is thans gereed. Het eerste concert wordt gegeven op Maandag 26 Juli door den heer Joh. W. I Meyll, stadsbeiaardier van Nykerk en Bar- j; neveld, dan volgen op Maandag 8 Aug. het I concert van Toon van Balkum, stadsbeiaar- I dier van 's-Hertogenbosch, op Vry dag 12 I Aug. het concert van den heer Percival P i'rice, Dominiaal Beiaardier van het Caril- Ion dér Parlementsgebouwen in Ottowa, de J hoofdstad van de Confederatie van Canada, op Vrydag 2d Aug. het concert van den jieer VV. J. A. P. Creman, stadsbeiaardier van Zwolle, op Vrydag 9 Sept. het concert j van den heer P. A. van Langen, stads- beiaardier van Alkmaar, op Donderdag 1& i Sept. het concert van den heer G. P. M. I van Zuilen, stadsbeiaardier van Gouda en als laatste op Vrydag 23 Sept. het concert van den heer B. de Bruin, stadsbeiaardier van Enschedé. Ten aanzien van enkele concertgevers kan worden medegedeeld dat de heeren Meyll, Van Balkum en Creman gediplo meerd zyn door de Beiaardschool te Meche- len en leerlingen zyn van den bekenden Mechelschen beiaardiei Jet' Denyn. Merk waardig is het hierbtf op te merken dat de heer Creman, de stadsbeiaardier van Zwolle, blind is en desniettegenstaande er in ge slaagd is zyn diploma te halen, en als beiaardier naam te maken; de Canadeesche beiaardier Percival Price is een «der voor naamste bespelers van den beiaard in Ca nada, die door de toevallige omstandigheid dat hij een studiereis maakt naar Europa, te Gouda een concert kan geven. De concerten zullen alle plaats hebben des avonds van 8 uur tot half tien. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal worden bij eengeroepen °P Donderdag 28 Juli des na middags te 2 en 8 uur. Belangstelling vanuit de lucht by een huwelijksplechtigheid. Tydens de huwelijksvoltrekking heden morgen van den heer G. F. Haspels Uit Waddinxveen met Mej. H. E. G. Byl alhier, verscheen boven het stadhuis een vlieg machine, welker bestuurder een attentie kwam brengen aan den bruidegom, die reserve-officier is by de dienst der mili taire luchtvaart. Later, in den namiddag verscheen nog een escadrille van drie vlieg tuigen, die gezamenlijk hun groet kwamen brengen, om daarna in Zuid-Westelijke rich ting te verdwijnen. Protestmeeting van de O. S. P. Vestiging van d«?n heer Van Staal in den Haag voor de O.S.P. g«- wenacht. Gisterenavond heeft de heer K. R. van Staal in de openbare bijeenkomst, door de Onafhankelijk Socialistische Party gehou den in den tuinder Sociëteit „Ons Genoe gen", ter/protesteering tegen de bezuini- gingsvoomtellen volgens het rapport-Wel- ter, ook^gesprokejh over zyn vertrek uit Goujh^Dit heeft plaats wijl het werk in het tëlang van de O.SP. te verrichten, zijn vestiging in den Haag wenschelyk maakt. Dit vertrek heeft op dit tijdstip plaats, op dat de heer Van Staal volgend jaur wan neer door de te verwachten aanvaarding van de annexatie-plannen van den Haag, voor die gemeente en de bijgekomen ge meenten nieuwe raadsverkiezingen moeten plaats hebben lang genoeg inwener van den Haag zal zyn geweest, om candidaat fbor den Raad te kunnen worden gesteld. Het heengaan geschiedt dus om politieke redenen. J De heer Van Staal, die in den kring der afdeeling van de O.S.P. reeds afscheid had genomen, heeft thans ook in deze openbare bijeenkomst dank gebracht aan de arbei ders, die hem gedurende zyn verblijf te Gouda hebben gesteund, waardoor h\j in menigerlei opzicht hier ervaring heeft kun nen opdoen. Ten allen tijde verklaarde de heer Van Staal zich bereid, ook na zijn ver trek van hier, de arbeiders waar noodig by te staan. Heeft de heer Van Staal in 't kort het rapport-Welter becritiseerd, de heer Sten- Hiiis, zyn medestrijder in en bestuurder van de OjS.P., heeft daarover een rede ge houden, even sterk van bouw als van in houd. Met groote kracht heeft deze gepro testeerd tegen de bedoelingen van het rap port-Weiter en tot verzet daartegen opge roepen door aansluiting bij de O.S.P. De meeting, die door c.a. 300 personen bezocht was, had een rustig verloop. Een brandje in de Vierde Kade. Gisteravond tegen 8 uur is brand uitge broken by de familie de Weger in de Vierde Kade. De brand, 3ie ontstaan waa in de keuken, kon met eigen middelen gebluscht worden. De motorspuit, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, Een Protestmeeting tegen het rapport-Weiter. Als protest tegen het rapport-Weiter en ter voorbereiding van de ontwapenings demonstratie welke gehouden wordt op 4 September te Arnhem, heeft de Plaatse lijke Raad a.s. Zondag hier ter stede- een meeting belegd, waaraan behalve door de afd. Gouda wordt deelgenomen door afdee- ALPHEN a. d. RIJN. Boerderij afgebrand. Ten gevolge van liooibroed ia gisteravond d© iKierdcrij van den veehouder öohrama, onder de gemeente Nieuw veen, geheel afge brand. Slechts een klein gedeelte van het huisraad kon in vedlighead worden gebracht. Alles waa verzekerd. REEUWIJK Lunchroom Breevaart-Paviljoen. Een nieuwe zaak en een nieuw bedrijf komt a.s. Zaterdag te Keeuwyk (brug) in exploitatie, n.1. de „Lunchroom Breevaart- Patiljoen" annex rondvaartdienst op de piassen- Het paviljoen met terras, in landhuisstyl, uitgevoerd door de Gebr. van der Weel te Reeuwijk, maakt juist door zijn eenvoud een gunstigen indruk. Het bevat een gezel lig zaaltje met triplexhetimmering en daar bij in overeenstemming meubilair. Verder is aanwezig een koele kelder, keuken met waterinstallatie voor spoelwater der sani taire W.C.'s enz. Paviljoen, terras en voor tuin ter grootte van totaal ruim 360 M2. (geheel tegen Noordenwind beschut) bieden een gezellig zitje met onbelemmerd uitzicht •p de Breevaart, Elfhoeven en Plassen. Het ligt voor de hand dat het Breevaart- Paviljoen met uitsluitend voor de Reeuwyk- sche bevoLking noodig is, doch vooral dient om de niet-Reeuwijkers te trekken en door gebruik te maken van de Rondvaarten van het mooie natuurschoon dat de Plassen bie den, te genieten. Hóe meer gelegenheid er is om bezoekers te ontvangen en de omgeving te doen be wonderen, hoe grooter bezoek verwacht mag worden, hetwelk ten slotte direct of indirect aan de gemeentenaren van Reeuwyk ten goede komt. Met het Breevaart-Paviljoen is Reeuwyk een belangryke en meer speciaal ook voor dames, attractie ryker geworden, welke met de rondvaarten op de Plassen zeker tot ver meerdering van het vreemdelingen-bezoek zal bijdragen. Wij wenschen dan ook den exploitant veel succes met zyn onderneming. De polder Reeuwyk en Slu'pwyk. Woensdag j.l. hebben. Ged. Staten van Zuid-Holland een bezoek gebracht aan de gemeente Reeuwijk. Ged. Staten werden op tiet Raadhui» ontvangen, alwaar aanwezig waren de heeren Michielaen voor polder Reeuwijk en J. jLafeber voor polder Sluip wijk, terwijl burgemeester L. J. Lucaese de gemeente vertegenwoordigde. De bedoeling van dit bezoek was te pro beuren oen rege ling te treffen inzake h«t geschil tusschen de polders. Met een motorboot hebben de heeren daarna een rondvaart gemaakt op de plussen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand. Zooals men weet wil polder Sluipwijk de tochttbrug bij den lieer Slegt dempen en zoodoende een polder vormen met eigen gemaal. De ge meente even wei wil de polders één houden en daardoor de gelegenheid schoppen dat men van de een© plaa naar d© andere kan varen. Het aanbod van poidej Reeuwijk om tegen een billijken prijs polder Sluipwijk te bemalen werd.' door polder Sluipwijk van de hand gewezen. Met «panning wordt in deze gemeente de beslissing tegemoet gezien STOLWIJK. Autotocht voor ouden van dagen. Onder leiding van De. B. J. Kanis zullen a.s. Dinsdag de ouden van dagen een auto tocht maken. Verschillende autobezitters hebben zich met hun auto voor het mooie doel beschikbaar gesteld. WADDINXVEEN. Uitkeeringen van de Crigiszuivelwet. Ter uitvoering van de bepalingen der Crisiszuivelwet is alhier aan 151 veehouders, met tezamen 2769 koeien, aan steun of ver goeding uitibetaald 6230.25. Slapte op verschillende fabrieken. De laatste weken neemt de slapte op ver schalende fabrieken alhier weer gestadig toe. Na het ontslag van een 16-tal arbei ders, werkzaam by de carosseriefabriek Verheul, heeft ook de firma Bremmer weer eenige arbeiders ontslagen, terwyl by de firma Modderkolk en Dys met ingang van volgende week het 70 man sterke personeel een uur per dag minder zal gaan werken. Loonsverlaging^ Naar wy vernemen, is aan d® arbeiders van de papierfabriek „De Schoone Haas" aangezegd, dat met ingang van Maandag 1.1. het loon met 101% zal worden gekort. Ryden zond ei licht. •De zon gaat in den loop van de volgende week onder ongeveer te 9 uur. In verband daarmed© zullen rijwielen en motorrijtuigen des namiddags t© half tien uur behoorlijk van licht moeten zyn voorzien. Gevonden en verloren voorwerpen. Verloren: vulpen en broche. Kostelooze inentingen. Op Dinsdag 9 Augustus a.s. zal de ge legenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van hen die zich daartoe ten raadhuize aanmelden. Voor een juiste vermelding van name en geboorte data in de vaccinebewyzen moeten trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen medegebracht worden. Hooibroei. Volgens art. 152 der Alg. Politieverorde ning moet van meer dan gewone broeiing in het op stapel staande of in bergen, stal len of andere gebouwen geborgen hooi, veldgewas, steenkolen of andere zaken, de eigenaar of gebruiker, of hjj op wiens erf of werf de zaken zich bevinden, dadelijk kennis geven aan den Burgemeester. Hiertoe is bovendien elkeen verplicht die meer dan gewone broeiing ontdekt. Burgerlijke Stated. GEBOREN: Arie, z. van Maarten de Booy en A. Vogelaar. Lena Adriana, d. van N. Hofman en A. Doornhein. ONDERTROUWD: Manna» Jmefaaa, 30 j. en Janna Willemina Dekker, 22 j. ZWiMltiUDAM. Inbraak in de Gereformeerde Kerk. in den afgeloopen nacht is ingebroken ui de Geref. kurk. De zich in de consistorie kamer bevindende brandkast werd omver gehaaid, waarna in de onderkant een gat werd geboord. De inhoud van 3 coltectezak- ken, ongeveer 150.—, werd meegenomen. Het kerkbestuur is tegen diefstal verzekerd. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.0o Orgelspel door Joh. Jong, 6.30 W. A. Wolff: Waarom Vredes wacht, 6.45 V.A.R.A Kleinorkest (vervolg), 7.10 Vervolg orgelspel7.30 V.A.R.A. Klein- orkeet; 8.00 V.P.R.O. Nieuw», 8.15—10.15 Aansluiting met het Kurhaus te Schevenm- gen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Cari Sohuricht-, 9.00 V.P.R.O. Dr. G. Horreus de Haas: De schuld der Christenheid, 10.15 •V P.R.O. Dr, C. J. Bleeker; Jozef de Droo- iner11.00 -12.00 V.A.K.A. Gramofoonpla- ten. Huizen: 5.30 Voor amateur-fotografen 6 00 Causerie door H J. Steinvoort, 6.30 Radio-dokter 7.00 Causerie door A. J, Her- Wig, 7.45 M. K. W. Gertech: Zomer in Duitsdiiand, 8.00—10.30 De H.O.V. (Sym- phonie-oikest o. 1. v. Fr. Schuurman. O.a. Onvoltooide symphonie, Schubert, 9.00- 9.30 Causerie door A J. L. Looyen, 9.30 Vervolg concert. O.a Ma Mère l'Oye, Ravel 10.00 Vaz Dios ,10.30-11.00 Gramofoon. Een technisch wonder. De „Radio-Bode" meldt omtrent een Avro-concert op a.s. Zondagavond: ,jHet orgel, dat tydens de concert-uitvoe- ring gebruikt wordt, bevindt zich in het Raadhuis te Rotterdam, het koor bevindt i zich in een daarvoor gehuurde lokaliteit in rDen Haag, terwyl van Raalte zelf met het j orkest aanwezig is in onze Studio, Hilver- „Deze, op drie plaatsen aanwezige mede werkende onderdeelen aan het concert, zul- len, wanneer alles goed gaat, met hun klan ken het oor van den luisteraar moeten berei- ken op zoodanige wyze, dat absoluut de in druk wordt gevestigd van één ongedeeld of ondeelbaar geheel." MARKT BEK 1CHTEN Boternoteering Leeuwarden. Heden 86 cents. De boternoteeringscon*mi8sie bericht, dat de Leeuwarder noteering voor vandaag is vastgesteld op 86 cents per k.g. SHORT £N WEDSTRIJDEN. Turnkring Gouda en omstreken. A.», /.a.cruag Zó en Zondag 24 Juli zal üe lui uk tuig uouaa en Omstreken zijn óch coiupetiueuug nouüen op tiet U.Ö.V.-terreui uan ueu uraat Housweg te Goutta. Oe» Zaterdags zal aangevangen worden ve 5 uur en hes 'Zondag» H) u»r. Het piogromma^iqiclt als volgt: Dames: Öttistaand. vkrepringen, speerwer pen en bO M. Ijurdloopciv-terwijl als 10e nummer de Duitaohe driesprong m toege voegd. Heeren: Duitsche driesprong, 800 Meter hardloopen en discuswerpen. Het 10e num mer voor heeren zal bestaan uit stilstaand verspringen. Belanghebbende vereenigingen wordt nog medegedeeld, dat de Süngerbaiwedstrijd, die olö. Zondag tussclien Excelsior te Gou da en Pro Patria t© Zegwaard is Vastge steld,, toch doorgang zal Vinden en wel in iuatstgsnoemde gemeente. van de delegaties betreffende de slot-reuo- lutie worden uitgesproken. De ontwapeningsconferentie is verder tot een officieele nachtzitting opgeroepen, waarin de verdagings-resolutie ook in de plenaire zitting zal worden aangenomen De besluiten in de plenaire zitting moe ten by eenstemmigheid worden genomen. Het standpunt der Duitsche delegatie in zake de yerdagings-resoiutie is daarom van beslissende beteekenis voor het verder lot der conferentie. De hittegolf in de Ver. Staten. NEW-YORK, 22 Juli. De tem.perat.uur be reikte Donderdag een nieuw© recordhoogte, in het zuid-westen van Carohna zelfs 100 graden. Het aantal dooden m tot 38 geste gen. Een vlucht naar Amerika met een Dornier vlieg boot. WESTE RLAND. 22 Juli. De Duitsche Oceaan vlieger v. Ur 6n.au ia Vrijdagochtend uit Kiel, waar zijn Dormer-Wahi-vliegtujg reeds eenige dagen gereed lag, gestar t voor zijn derde vlucht naur Amerika over den noordelijken Atlantische» Oceaan. Hij zai waarschijnlijk rechtstreeks naar IJsland vliegen en dan, wanneer de weersomstan digheden zulk» toelaten,, zonder langdurig oponthoud doorvliegen naar Groenland. Do bemanning bestaat, behalve uit v. Grouau. uit den lccanwneu Hack en den marconist Aibrecht, terwijl als tweede piloot v. Roth meevliegt. Boerenhofstede afgebrand. ANGEREN, 22 Juli. Hedenmorgen is ds kapitale boerenhofstede aan den Mooien weg te Elde (gem. Eist) van de Dullert- Stiehting te Arnhem, bewoond door het ge zin Smit, tot den grond toe afgebrand. Het huisraad kon worden gered, evenals het vee. Het huis was verzekerd. De oorzaak jnoet waarschynlyk worden gezocht in hooi broei. I De cuncierge van het Muidersiot gearresteerd, verdacht van oplichting. Ml'lDEN, 22 Juli. De politie alhier heeft Dinsdag j.l. in arrest gesteld de 54-jangp J. R., concierge van hel Muidersiot. Deze airestatie do© geschiedde op verzoek van den oliioier van Justitie te Amsterdam, Mr. Oveibosch, houdt verband met ®©d op lichting, meen. spreekt van een bedrag van f 20 000 ten nadeel» van een inwoonster van. Soest. Omtrent! de wijze waarop deze opiiqbUng - heeft plaats gehad, konden wij geeu nadere inlichtingen krijgen. De Crisis-V arkenawrt. De heer van Zwanenburg directeur der Varkenscentrale. DEN HAAG, 22 Juli. Nu de Eerst© Kamer de Crisis-Varkenswet heeft aangenomen ligt het, naar wy vernemen, in het voorne men van de Regeering de uitvoering met kracht aan te vatten. Een groot aantal voorbereidend© maatre gelen zijn reeds getroffen om deze uitvoe ring te vergemakkelijken. Zooal» reeds gemeld, zal de heer Lauwes optreden ais Regeeringseommissaris en zijn bureau vestigen in de Trompstraat, waar ook ihet Regeeringsbureau voor de uitvoe ring vaji de Tarwewet gevestigd ia. Voorts zal naast den heer Lauwes de heer Zwanenburg uit Nijmegen een belangrijke taak t© vervullen krijgen by de uitvoering van deze wet. Ky krijgt de functie van di recteur der Varkenscentrale, die eveneens in den Haag gevestigt zal worden. DKAADLOOZE DIENST. Een drietal politie-ambtenaren gearresteerd. iBEKJJJN, 22 Juli. In den vroegen och tend werden de afgetreden Berlynsche Com missaris van Politie, Heymansbergh, en de inspecteur van politie, Enche, evenals een lid van <1® Reichsbanner, Karlberg, gear resteerd, daar zy verdacht worden van han delingen in 4rtrijd met de verordening van den Rijkspresident van 18 Juli. De arrestatie van dén gewezen Berlynschen politiecommandaat. BERLIJN, 22 Juli. Over de redenen, die hebben geleid tot de arrestatie van den ge wezen commandant Beriijnscbe politie wordt van militaire zijde geen mededeéliüg gedaan. De 3 gearresteerden werden heden morgen vroeg in het huis van bewaring te Moabit opgesloten. Het verluidt dat de ar restatie is geschied omdat Heimannberg ondank» zijn afzetting diensthandelingen heeft verricht. Over de redenen die hebben geleid tot de an de Rott© Fahne wordt Alle Pruisische ministers thans vervangen. BERLIJN,- 22 Juli Dr. Hirtaoefer h$eft zich thans ook bereid verklaard de loopen- de .zaken van het door hem geleidde Wohl- farth-ministerie over te dragen. De zaken zijn overgenomen door ataatsseeretajns Seheadt. Hiernied© zijn alle Pruisische ministers door commissarissen vervangen. De Ontwapeningsconferentie. De Bewapeningsvacantie met 4 maanden verlengd. De conferentie tot een nachtzitting bijeengeroepen. GENEVE, 22 Juli. De. hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie heeft heden morgen de beraadslagingen over de verda ging der conferentie beëindigd. Besloten ia de bewapeningsvacantie, die 9 Nov. afloopt, met 4 maanden te verlen gen. In de zitting van hedennamiddag zullen de principieels en politiek* verklaringen WISSELKOERSEN. 21 Juli. 22 Juli. Officieel. Londen 8.86 tt 8.82 Vi Berlijn 58.90 59.02 V6 Parijs 9.73 9.73% Brussel 34.42'/a 34.42% Zwitserland 48.35 48.35 Weenen Kopenhagen 47.90 47.60 Stockholm 46.75 45.40 Oslo 44.26 44.— New-York 2.487.. 2.487» Niet officiëel. Praag 7.35 7.86 Madrid 19.85 19.85 Milaan 12.65 12.65 Prolongatie 1 Beursoverzicht. D© belangstelling concentreerde zich he den nagenoeg geheel op de Philips die aller- wege flinke vraag ontmoeten. De geruchten dat de gang van zaken by Philips- naar omstandigheden niet ongunstig is, lokte aankoopen uit. De overige koersen verkeer den onder invloed van de vaste stemming in Wallstreet en het feit dat in Duitsch- land de toestand rustig blijft. De handel ■was overigen^ kalm. Ind. fondsen meeren- deels wat hooger. Petroleumwaarden goed van toon. Kón. Olie liepen enkele punten op. Het ligt in het voornemen der Araerik. maatschappijen de productie verder in te krimpen in verband met het verminderde gebruik. Rubbers goed gedisponeerd, op de vastere tendenz op de productenmarkt. Amerikaansch© rubberfondsen waren 8% hooger. Suikerwaarden weinig veranderd. De daling van den prijs van het product werkte hier terughoudend. Tabakken e" Scheepvaarten vast. Minder courante soor ten verwaarloosd. D© Ned. Obligatiemarkt was prijshoudend. advertentien. van HEEREN-COSTUUM ƒ1.50 alleen persen 1.00. „DE PELIKAAN» GOUDA Stoomerft en Ververij vanaf 1907. 10 TELEFOON 3966.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2