Beurs van Amsterdam. kaatste Berichten. radio-telegrafisch week beu 1 cut de regeering der Véreenigde Staten is van dezen stap op de hoogte gesteld. De waarnemend president van den vol kenbondsraad heeft de Boüviaansche regee ring medegedeeld een telegram te hebben ontvangen van de regeering van Paraguay, waarin wordt verklaard, dat Bolivia art. 10 en 11 van het volklnbondspact heeft ge schonden. Voorts verklaarde de Paraguay- sche regeering, dat Paraguay bereid blijft om het conflict langs arbitralen weg tot een oplossing te brengen. De regeering van Paraguay toonde zich zeer ontstemd over de inmenging van de Europeesche staten. Overigens wordt ge meld dat Argentinië alles in het werk wil stellen om een strijd te voorkomen. YEKEEN1GDE STATEN. De Duitache particuliere schulden. Het departement van Staat ever een nieuwe regeling der Duitache purti- culiere schulden. In politieke en economische kringen van de Ver. Staten heeft het gerucht, dat Duitsehland voornemens is op de interna tionale economische conferentie een verla ging van den rentevoet van Duitschlands particuliere schulden te verlagen, aanleiding tot levendige discussies gegeven. Naar de New York Times uit Washing ton verneemt, heeft thans ook het departe ment van Staat zyn houding nopens deze kwestie bepaald. Volgens het blad wordt aan dat departement verklaard, dat geen officieele mededeeling over zulk een plan I van Duitschland is ontvangen. Men wil ook I niet aannemen, dat Duitschland zulk een I poging zal doen, temeer daar de economi- I sche conferentie een conferentie van verte- I genwoordigers der regeering is en de rege- I ling der particuliere schulden een kwestie I van het particuliere zakenleven. Afgezien I nog van het Duitsche crediet, moet er op I worden gewezen, dat Duitschland reeds te I Lausanne een groote tegemoetkomendheid I heeft ondervonden en dat het streven om I thans nog meer concessies te krijgen een engunstigen indruk zou kunnen wekken. De I Duitsche Rijksbank en de leiders der Duit- I sche industrie zullen deze opvatting ver- I moedeLyk wel deelen. BINNENLAND. De nieuwe directeur van het niet militaire luchtvaartbedrijf te Soesterberg. Op de 'vragen van den heer Rraot. betref fende het belasten van een te peneionnee- ren kolonel bij de artillerie der landmacht met de Junctie van Directeur van het niet militaire luchtvaartbedrijf te Soesterberg, heeft minister Deckers geantwoord Met ingang van 15 Augustus a.s. zal in derdaad een kolonel-titulair der artillerie van de landmacht den militairen dienst met pensioen verlaten. Hij wordt daarna krachtens arbeidsovereenkomst belast met de in de vraag bedoelde functie. Bedoelde persoon is thans 50 jaar oud. I Hij zal nis beJoonuig voor zijn nieuwe werkzaamheden, naast het wegens langdu- - rigen dienst verleend pensioen, eaiam ont vangen. Het pensioen bedraagt vier duizend1 gul den per jaarhet salaris eveneens vier dui zend gulden per jaar, verminderd met de algemeene tijdelijke korting. Voor bedoelde betrekking kan niet iemand I anders worden aangewezen, omdat de aan- I gewezene de meest gesdhikte is. Bovendien I gaat deze benoeming gepaard met een reor- I ganisatie, welke tot bezuiniging leidt. Godep Staten van Zuid-Holland hebben tot de gemeentebesturen een circulaire ge richt, waarin gezegd wordt, dat gebleken is, dat nog meermalen met de opmerkingen, welke ten aanzien van begrootingen voor voorgaande jaren werden gemaakt, niet of onvoldoende rekening wordt gehouden, waardoor vertraging in de afdoening ont staat. Ged. Staten verwijzen te dien aan zien naar een vroegere circulaire en Jaten de daarin gegeven aanwijzigingen nog eens volgen, herzien en aangevuld in verband met nieuwe wettelijke voorschriften, Zij verzoeken met deze aanwijzingen nauw keurig rekening te houden. Onafhankelijke Socialistische Partij. Fimmen en Nathans uitgetreden. Naar De Fakkel, het orgaan van de On afhankelijk Socialistische Partij, van deze week meldt, zijn de heeren E. Fimmen en N. Nathans uit deze partij getreden. In een toelichtenden brief verklaren de heeien Fimmen en Nnthans, dat zij voor het lidmaatschap van de O.S.P. hebben bedankt uitsluitend uit motieven, ontleend aan de belangen van de Internationale Transportarbeiders Federatie, van welke organisatie de heeren Fimmen en Nathans reep «eeretare-generaal en secretaris zijn. Brug over het Hollandsche diep. De BjBjN., Bond van Bedrtijfsautohou- dera in Nederland, heeft zich, naar aanlei ding van het adres van Kamers van Koop handel en .Fabrieken uit Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland aan den Minis ter van Waterstaat, in welk adres wordt I aangedrongen op bespoedigde overbrugging van het Hollandsche Diep, eveneens tot dien bewindsman gewend met een schrijven, waarin gezegd wordt, dat de B.B.N. vol komen instemt met strekking en argumen ten van het adres der voormelde Kamers. De B.B.N. vraagrt in het bijzonder de aan dacht van den Minister voor de zinsnede in het request van de Kamers van Koop- I handel, luidende: „W$j betreuren dit, omdat langer uitstel I van de overbrugging van het Hollandsche Diep niet te rechtvaardigen is, ook niet met I een beroep op den minder gunstigen toe- I stand van 's lands financiën". En verklaart dan verder, dat te moeten I doen, omdat in die zinsnede tot groote genoegdoening van de BJB.N. krachtig stelling wordt genomen tegen de in de laat- ete tyd van verschillende zyden geopperde meening, dat het in verband met den zorge- lyken toestand van de Ryksschatkist, van wys beleid zou getuigen, de uitgaven ten behoeve van de wegenverbetering en den bruggenbouw ernstig te besnoeien. Deze meening acht de BJ3.N. verderfelijk I omdat juist in tyden van financiëele de- I pressie niet behoort te worden bezuinigd op I uitgaven, die de volkswelvaart zuilen ver- I 'hoogen en de economische weerkracht van I ht Nederlandeche bedrijfsleven zullen ver- I sterken. De BjB.N. spreekt tenslotte als I zyn oordeel uit, dat dit een zuinigheid zou I zyn, die de wijsheid bedriegt, wijl immers I geen uitgaven uit de openbare middelen I zooveel bijdragen tot den nationalen ryk- I dom, als die, welke besteed worden aan I goede wegen.' I Het crediet der gemeenten en de I consolideering der vlottende schuld. Ij Het Ryk ala crediet gever 7 f Ten behoeven van de genieenten, wier I vlottende schuld hoog is opgeloopen- en die I thans geen leenmgen kunnen aangaan om deze te consolideeren, zou, naar de Msbd. bericht, het Kijk besloten hebben op de kapitaalmarkt middelen aan te trekken. Uit de opbrengst daarvan zou dan een groot deel der gemeentelijke vlottende schulden, met nauie van Rotterdam," geconsolideerd kunnen worden, zoodat er althans voorloo- pig eenige opluchting zou komen. De moda liteiten, waartegen zulks zal geschieden, staan nog niet vast Wanneer de toestand der kapitaalmarkt en van de gemeenten zelf zulks toelaat, zouden zij zelf met epnssies op de kapitaal markt moeten komen en dan de schuld aan het Kijk aflossen. Het bestuur van de Ned. Varkena-Ceutrale. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft benoemd in het bestuur der Nederlandsche Varkens-Centrale tot voorzit ter, tevens hd ir. W. de Jong te Arnhem en tot leden F. J. M. Smits van Oijen te Eindhoven, P. J. Kessels te Heijthuisen, M. van Berkei Mzn. te Maasland (Z.-H.), J. H. W. Pasman te Steen wijk, H. Meye- ringh te Gieten eu van Zwanenberg te Nijmegen. De niéuwe voorzitter van de Ned. Reisvereeniging. In de onlangs gehouden hoofdbestuurs vergadering van de Ned. Reisvereeniging heeft een nieuwe verdeeling der functiés I plaats gehad. De samensteliing van het 1 hoofdbestuur is thans als volgt; J. Panman, voorzitter; J. G. P. Sabe^ alg. secretaris; A C. Dijkman, alg. penningmeester; Mr. W W Osinga, ondervoorzitter; J. van Et- - tinger, 2e penningmeester, J. H. van Eg- I mond, J. j. Oitmans, V. J. Uri en S. de I Leve. Tot dusverre waren de heeren Sabel en I Panman reep. voorzitter en secretaris. De gebiedsuitbreiding van Den Haag. Het wetsvoorstel thans gereed. I H®t oorspronkelijk plan niet principieel gewijzigd. Ala datum van ingang 1 Januari 1933 voorgesteld. Gedeputeerde Staten hebben aan de be- trokken Gemeentebesturen het ontwerp van I wet gezonden inzake de grenswijziging van I de residentie, met opheffing van Voorburg en Rijswijk. Voorgesteld wordt de annexatie reeds op 1 Januari 1933 te doen ingaan. Waar geen principieele wijzigingen zijn aangebracht, zijn de bezwaren van de be woners van het Damsigt-kwartier huiten beschouwing gelaten. Buitenlandsche fruit. De Nederlandsche markt overvoerd. Vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland wordt me degedeeld Als gevolg van de Fransche oontingentee- ringsmaatregelen. waardoor de invoer van versohe vruchten uit Spanje, Italië en an dere landen in Frankrijk aanzienlijk ie be perkt, worden de Nederlandsche markten thans met deze vruchten overstroomd. Firma's, aan wie de zendingen in consig natie zijn geadresseerd, wenschen haar vaak niet te accepteeren, omdat zij de vrachtkos ten niet eens opbrengen, zij moeten da» door de spoorwegen in het openbaar tegen iéderen prijs .worden verkocht. Het is duidelijk, dat zulks tot zeer ern stig nadeel van den Nederlancteohen tuin bouw strekt. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen heeft zich daarom tot den minister van Economische Zaken gewend met het drin gend verzoek onmiddellijk maatregelen te willen nemen, teneinde verdere overvoering der Nederlandeche fruitmarkt met buiten landsche producten ver beneden productie kosten te voorkomen. Kostciooze ouderdomsrenten voor personen die thans 77 jaar of ouder zijn. Ingevolge het bepaalde bij artikel 28 van de Ouderdomswet 1919 kon aan personen, die op 3 December 1919 den leeftijd van 65 jaar reeds bereikt hadden en die beneden I een zekeren welstandsgrene bleven, een kos- telooze ouderdomsrente van f 3 per week (man en vrouw samen f 5) worden uitge keerd. Voor deze groep bestond geen eisch, vroeger in loondienst gewerkt te hebben Degene, die destijds geen reoht op deze rente kon doen gelden, uitsluitend op grond van een aanslag in de Vermogensbelasting of in de inkomstenbelasting naar een in komen van f 12Qo of meer, kan alsnog een rente verkrijgen, wanneer wordt aangetoond dat hij zelf. noch zijn echtgenoote niet lan ger in de Vermogensbelasting of in de in komstenbelasting naar een inkomen van f 1200 of meer is aangeslagen. In dat geval gaat de rente in op den dag van de indie ning der op de veranderde omstandig heden gegronde aanvraag. Belanghebbenden wordt dus aangeraden zich eventueel te wenden tot den Raad Van Arbeid of den plaatselijken vertegenwoor diger. J De cultureele be teekenis van het Volkstuininstituut. Eerste Nederlandsche tentoonstelling op Volkstuingebied van den Bond van Volkstuinders te Amsterdsm. Een organisatie, waaraan met betrekking tot het cultureele leven dei stadsbevolking groote beteekeni» dient te worden toege- kend, hoopt binnen korten tijd de beiang- stelling uit stad en land op zich gericht te zren- Het is de Boud van Volkstuinderg te Amsterdam, die ter gelegenheid van zijn derde dustrum in het R.A.I.-gebouw de Eer- ste Nederlandsche Tentoonstelling op Volks tuingebied (E.N.T.O.V.A.) zal organrseeren. Zij wordt gehouden van 1—4 September, ook het buitenterrein van de R.A.1. zal van de expositie deel uitmaken. Wanneer men bedenkt dat er 'vooral in een groote stad als Amsterdam tui van gezinnen zijn, voor wie de schrale bems ontoereikend is om nu en dan een dagje of in de vacantie geduren de langeren tijd naar buiten te gaan, doch J die dank zij genoemden bond in staat zijn l ei' aan den rand van de stad voor een luttel I bedrug een buitentje op na te houden, springt wel duidelijk in bet oog, welk een belangrijke plaais deze organisatie, die j thans over een zevental volkstuincomplexen de beschikking heeft, op het gebied der volksgezondheid inneemt. Zieken en her- j stellenden kunnen in die kleine oaBps aan J de grens der stad hun gezondheid herwin- f nen en in dit verhand i» het iwel zeer te a betreuren dat de medische wereld over het algemeen weinig óf niets afweet van deze „volkstuinbeweging", zuj,ks in absolute tegenstelling met het buitenland. Het ïnsti- tuut Volkstuinen heeft bovendien groote opvoedkundige waarde, het kweekt vooral ook bij de jongeren, liefde voor kennis van de nar uur aan en mede daarom ook valt hét zeer te waardeeren, dat de tentoonstel ling de vooruitgang zaL demonstreeren, wet- ke bet instituut de laltste jaren heeft on dergaan en zal aantoonen, dat het een on- misbuar element is geworden voor de bewo ners der groote steden. De intensieve zorg, waarmede de volkstuimders bun bloemen en planten kweeken, kan alle critiek, ook van deskundige'zijde, met glans doorstaan. Opvallend is ook het gemeenschap»- en het saorirhoorigtieidsgevoei, dat zich van eiken goeden volkstumder meester maakt; een treffend bewijs hiervan is wel het feit dat momenteel een veertigtal werkloozen, voor wie de Bond vrijstelling van het stempelen heeft gevraagd, in het zweet huns aan- schijns 'in den tuin van het R.A.I.-gebouw aan het spitten is, om den grond ten be hoeve van de tentoonstelling gereed te ma ken voor beplanting. Dit karwei dat zij ge heel belangeloos verrichten, zou, indien het ware aangenomen, zeker met een kwart ton betaqld hebben' moeten worden. Te lippen ie het ook dat verschillende overheidsinstanties, die zich nog steeds niet bewust zijn dat de volkstuinen het recht hebben, zich in de stad te handhaven, ge zien toch hun geschetste beteeikenis, van de tentoonstelling kennis zullen nemen en er op grond vap hun waarnemingen zullen ervaren dat fwfr niet aangaat om ter wille van uitbreidingsplannen een geheel volks tuincomplex met één pennestreek te ver plaatsen of, erger nog, geheel weg te vagen. Wat te zien zal zijn. Aan het welslagen van de tentoonstelling wordt medewerking verleend door de Neder landsche Dahlia-vereeniging, welke een aantal van de nieuwste dahlia's zal expo- seeren, die nog geen naam hebben, het pu bliek zal te dien aanzien in de gelegenheid worden gesteld den mooisten bloem te kie- zen. Deze zal den naam E.N.T.O.V.A. dra gen. De Nederlandsche Imkersbond komt niet een inzending van bijen en waspro- ducten, terwijl de Bond Westland de cul tures uit het VVestiand zal demonstreeren. Voorts zal de Plantenziektekundige Dienst uit Wageningen de voordeelen van bestrij ding van plantenziekten en de middelen daartoe aan het publiek toonenook komt er een belangrijke inzending van de bekende chrysantenclub Elsje Fulton. Voor de jeugd is gezorgd door op het bui lente rrein de ..Wicksteed-Patent"-speeltuin- toestellen te plaatsenook op het botanisch terrein verleent de Voiketuinjeugd mede werking door een groote inzending i van eigen gekweekte planten en bloemen. Er wordt ook door de tuingroepen „Nut en Genoegen", „Ons Buiten" en „Ons/Lust oord" een complete volkstuin op ware groot te met huisje, prieel en kas, aangelegd. Bij zondere vermelding verdient het fgit, dat het Internationaal Verbond van VpJketuin- ders vertegenwoordigd aal zij9 door inzen dingen van foto's, grafieken en maquettes uit Italië, Duitschland, Oostenrijk, België en Engeland; voorts komt het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereenigingen in Nederland uit met een schitterenden foto stand. De Amaterdamsche Aquariumver- eeniging „Danio Rerio", zal velp aquariums met tropische en koudwaterviéschen expo- seeren de firma P. Sluis uit Weesperkar- spel komt uit met een groote Molière, zoodat de dagelijksche vrienden van 'den volkstuin- der op de E.N.T O.V.A. vertegenwoordigd zijn. Autoriteiten en instellingen hebben fraaie prijzen beschikbaar gesteld. groepen op 3 September op het terrein van de R.A.I. demonstraties geven in rhythmi. sche gymnastiek en plastische dansen. Het Algemeen Verbond van Volkstuin- ders Vereenigingen in Nederland zal op 3 September een buitengewoon dongres beleg gen, waaronder o.m. referaten zullen gehou den worden door dr. t. Heyermans, direc teur van den G.G. eb G.D. te Amsterdam, over „Volkstuinen qh Volksgezondheid" en door den fee, E, de WiUe, algemeen op- ziohter der Beigis^e Arbeidferatumen. hS ligt m <te bedoeling na het otade der be sprekingen een exounne met tonnngom ie houden naar d,l Volketuingroep ..Ona Bid- ten bij het 'Jaagpad, dte dit jaar haar tweede lustrum viert en verblijdend tee- ken do<y den gemeenteraad een Vaste plaats is toegezegd. Tenslotte zullen de gezamenlijks Jeugd- GEMENGDE BERICHTEN. Een angstige droom. Met een minder prettig gevolg. F. T., wonende op de Bilserbaan te Maas tricht, had een naren droom. Hy werd (foor een belager by de keel gegrepen, weerde zich en ging in zyn slaap den aanvaller, die op de vlucht sloeg, T. kwam daarbij op een zeer ernstige vleeschwonde aan den linker arm, zoodat hy in het ziekenhuis Calvarën- berg moest worden opgenomen. Het ongeluk op den Meppelerweg. Een der slachtoffers overleden. Gisterenavond «is in het Sophia-Zieken- huis te Zwolle overleden de heer Van Dyk uit Buasum, mede-inzittende van den auto, van den heer Gerritsen uit Amsterdam, welke gisterenmorgen op den Rijksstraat weg Zwolle-Meppel is verongelukt. De heer van D. was gehuwd en vader. De toestand van den heer Gerritsen is zeer zorgwekkend. Een kind door den bliksum gedood. j Terwyl del 1-jarige Annie Lam, wonende in de Geraniumstraat te Hilversum, aan het j «pelen was op de heide achter den Lorentz- j weg is zy door den bliksum getroffen en op slag gedood. Haar xusje, dat naast haar aan 't spelen was, kreeg alleen brandvvon- I den aan de beenen. Oplichter aangehouden. Hy werkte onder allerlei namen. De politic te Maassluis heeft, in samen werking niet de centrale recherche uit Kot» terilam, een berucht oplichter aangehouden die speciaal onder leden van Oud-Geretor- ^neerde Gemeenten oplichtingen pleegde. Te Maassluis had hij zich vervoëgd bij zekeren 8., na eerst bij een vrachtsclupper naar dezen te hebben geïnformeerd. Hij noemde zich toen J. de B. en gaf voor te Wemeldinge te wonen. Hy maakte eerst een praatje over den godsdienst, ging toen over op den handel en ontpopte zich ais grossier in aardappelen. Hij had een partij te koop; de betaling behoefde niet direct te geschieden, alleen een bedrag van f 6 moest vooruit betaald. De levering bleef echter achterwege. Dp last van den Maassluischen commis saris van politie heeft «pn rechercheur zich. duarop naar Rotterdam begeven en zich in verbinding gesteld met de Centrale recher che. Men had daar n.l. een spoor in handen gekregen, dat naar Rotterdam leidde. Daar had hij zich uitgegeven voor de Groot, te Vlaardingen voor van Luik en zoo had hij overaL gefingeerde namen. Uit de politie- adnnnistratie en het signalement, dat in Maassluis verstrekt was, bleek, dat hij ver moedelijk J. van 1'., uit Moercapelle v/ap. Het) gelukte hem in een logement in den Hang te arresteeren, waar hij ingeschreven Stond onder den naam Alpbonse Kind. Hij is recidivist en beeft al ettelijke von nissen achter den rug. Zoo was in 1929 door tien verschillende hulpofficieren' zijn aanhouding verzocht we gens dezelfde feiten. In September p.l. is hij pas uit de gevangenis ontslagen. Bij zijn aanhouding bleek hij nog een vonnis te moeten ondergaan van 1 jaar ge vangenisstraf. De commissaris van -politie te Utrecht had hem ook gesignaleerd voor oplichting. Daar hij laatst te Vlaardingen nog in het bezit was van een belangrijke som .gelds, vermoedt men, dat hij nog meer mensohen heeft opgelicht. Bij aanhouding had hij haast niets m^er in zijn bezit. Om het kampvuur van de padvinders. Geestige vertooningen. In het Haagsche padvinderskamp heeft gisteren de voortnekkensleider A. E. van Voorthuizen Jr., voortreffelijk de kamp- vuurvertooningen geleid. Hij had er dade lijk de stemming in en nadat plècJitig de Padvinderswet iwas voorgelezen, staande aangehoord, werd Hoofdverkenner Ratmbon- net als spreker aangekondigd. De Hoofdverkenner was gekleed in de degelijke kampeer jas, waarmede de Haag- sche padvinders en padvindsters hem, eigen werk hunner handen hebben verblijd, toen de heer Rambonnet tien jaar zijn waardig heid had vervuld. De Hoofdverkenner gaf een overzicht van Het op den eeraten dag verrichte en ver klaarde dat het goed was geweest. Zij heb ben aan de groetende padvindersbeweging een goeden stoot gegeven. Het meest heeft spr. verblijd, dat de Prina bij zijn inspectie der kampen ai les in de beste orde had be vonden, maar het allermeest, dat, toen Z.K.H. om den weg te bekorten, door reeds bezochte kampen terugkeerde, de kampeer ders dadelijk weer deden, alof de Prins voor de eerste inspectie verscheen. Daaruit bleek het streven, allereerst dén indruk naar bui ten zoo goed mogelijk te houden. Laat het alle dagen zoo blijven. Daarmee wordt de Padvanderszaak het best gediend. Als dat gebeurt, besloot hij, kunt ge allen voldaan huiswaarts keeren en dan zal het voor u. jongens, uw Iteele leven door een roem zyn te mogen zeggenlk wae in het ecr«te Nationaal Padvinderakamp van 1932. Een geweldig applaus ratelde door de avondlucht en in hun hart hebben de jon. gens zeker gezworen; Hoofdverkenner, u kunt rekenen op ons. Toen begonnen de vertooningen, nadat de kampvuur leider nog even een velletje- Kamp Oosterbeek had ingestudeerd: Hallo! (leider), Hier zijn wij (padvinders), Ooster beek, Oosterbeek., N P V., Oostebeek, ree, ree, ree, ons Nationaal Kamip, dat i0 lijn. Ver-yelld - wij verzekeren het is dit een heerlijk kamplied. En zoo ging het 30 min. door; telkens verscheen een padvindersgroepje met hop man op het podium, om wat ten beste te geven en altijd was het goed, heerlijk van naïeveteit, maar wellicht daarom zoo boeiend. Wij deuken er nog ander» en verklareu, dat het Iradvmdersieveo nieuwe, gezonde, liuinorrijke geestjgWi in het leven riep, welke wij hoog aanslag J Men vergelijke het kampvuurvermt»» eens met onze variété, dancing en der» I lyke vertieren en dan voelt men zich m e« I verrukkelijk, geestelijk verfrisschend bid bij deze ongekunstelde, leuke en geeoM« jongens en hun spel. Daar was b.v. de'Haagsche Thorbeck» groep met hopman P. -J. Kuypers, die trippelmarsch ten beste gaf en liedjes voor. d'oeg uit een nieuw boekje „Kampvuur, liedjes". Dezelfde groep gaf een naboot sin. van de grasparkiet en bij den goeden OudJ Tijd verscheen zelfs een oud echtpaar ten De Groningers hadden een alleraardigste radio-parodie gemaakt: Goede avond da mes en heeren. Overneming van deze be richten wordt ten zeerste aanbevolen, enz Elke VttZ Diasrubriek -verscheen en zelf» de grainofoonmuziek (prachtig nagebootst) na de nieuwsberichten ontbrak niet. t Was i.i één woord geestigheid van de bovenste plank. Ook één der Egidiuatroepen had veel succes met, vergissen We ons met, eea zwenidenionetraCie. Weer een andere groep onthaalde op natuurgetrouwe nabootsing van vuurwerk en vuurwerkpubliek. De leverancier Albert Hein had voor een verrassing gezorgd. Op het podium ver- schenen zes padvindere. dragend 3 kisten met cake (elk kist 60 pd.), cadeau van Hein. Maar de eveneens verraste kamp. vuurleider had toch dadelijk een yell voor elkaar: Albert Hein, Albert Hein, Albert Hein zijn naam is'klein, Maar zijn koeken benne groot. Zijn keepen benne groot. Hij redt '««t kamp van hongersnoot. Ten slotte verschenen de Schotten en doedelzakken en pepen en omgekeerd en zij hadden een reueaehtig succes. '°en werd het vuur gedoofd en de pad vinders slenterden, na een goed volbrach- ten dag. naar de plaats waar zij zich kon den oefenen in het liggen op één oor. De „Praatdaiw". Amerika heeft een nieuwen dane de „Walk and Talk" of de „Convereation- Dance", in het Nederlandach zoude, kunnen zeggen den „prantdans". Wa men alleen op den naam afgaat, kan men niet van oen noviteit spreken, het is toch immers de gewoonte, dat bij het dansen de heer zich met de dame onderhoudt tenzij zeer ingewikkelde figuren ook den geest in beslag nemen. De techniek van den nieu- ken „praatdans" is deze, dat het paar eerat wat danst, en daarna gearmd wandelt en babbelt. Is het thema buitengewoon inte ressant. dan kan het wandelende deel van den dons verlengd worden, vlot het gesprek niet, dan wordt wéér met het eigenlijke danaen begonnen. Te New-York ie een con- gres van dansleoraren gehouden, dat rich eenstemmig voor invoering van den praat- dans heeft verklaard. Hoe lang zullen wil nog moeten wachten, alvorens ook in Koro- pa de nieuwe modedans zijn intrede zal 12ÜÜ(Tel.) Filmnleuws. Film plannen van Greta Garbo in Zweden? Volgens de Üagens Nyheter zou deZweed- sche actrice Greta Garbo van plan zijn de villa van den lucaferskoning Ivar Kreuger, die dezer dagen verkocht zal worden, te koopen. om zich daar blijvend te vestigen. De "Villa ie gelegen in de Stockholmaclie Scheren. Hetzelfde blad weet voorts mede te deelen. dat Greta Garbo het plan zou hebben om in Zweden zelf een eigen groote filmstudio te openen. WISSELKOERSEN. 4 Aug. öAug. r i Officieel. Londen 8.71 8.64)4 per(|n Ö9.12Ü 58.10 n rUS S-'S» S.7314 Brua'el aiA7% Zwitserland 48.37 'A 48.38 Weenen v Kopenhagen 46.90 46.50 Stockholm 44.92 4440 Oslo 43.70 43 45 New-York 2.48"/». 2.48"/,, ;j Niet-offtcieel. Madrid 20.12% 20.22% M,laa" 12.66 12.67% TraaS 7.35% 7.36 Prolongatie 1%. Beuraoverzicht. De Amaterdamsche Effectenbeurs was heden veel kalmer. De reactie die zich giste ren tegen het slot in Wallstreet had vol trokken, had het publiek wat voorzichtiger gemaakt terwtfl ook het feit dat het heden de laatste beursdag is van de week de on dernemingslust geringer maakte. In som mige fondsen bestaat een neiging tot reali satie. In Industrieele fondsen liepen de toonaangevende soorten iets terug. Philips, Aku's en Unilever golden iets beneden de slotpryzen van gisteren. De affaire in die fondsen was zeer beperkt. Suikerwaarden waren onregelmatig, H.V.A. leden een ver lies van een 4-tal punten. Javasche cul tuur waren vast en 3% hooger. Petroleum- waarden waren goed op peil; Koninkl. handhaafden zich op ongeveer de slotprij- zen van gisteren. Shell-Unions lagen wat lager. Rubbers ondergingen den invloed der vaste stemming van het product in New- York. A'dam Rubbers liepen tot 69 op, doch verkeerden later weer in reactie. Mijn- waarden en Tabakken waren weinig ver anderd. Scheepvaarten neigden tot reactie. Amerikaaiuiche fondsen waren prijshou dend, Aimerica Enka waren vast en trokken tot 11 aan. Duitsche obligaties waren g<*i prijshoudend, ook de Nederlandsche soorten bleven goed op peil. STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Aug. 1932. Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 1 Augustus 1932 by hen is ingekomen een verzoek schrift van C. J. van Velzen, wonende te Gouda, Gouwe no. 8, om een Verlof A in gevolge de Drankwet voor de volgende lo- caliteit: de beneden-voorlocaliteit van het perceel Gouwe no. 8. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking ieder tegen hei verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren b|j Burgemeester en Wethouders in brengen. Examen Reddingswezen. By het examen, ter verkrijging van Di ploma A van de Ned. Bond t. h. redden v. Drenkelingen, afgenomen door de Techn. Commissie dier Bond slaagden de volgende heeren: D. Oostwouder, K. Rook, H. Hil- gers, W. Kok, L. v. d. Valk, E. Schouten, J. Kroon, H. v. As. Afgewezen 1. Het examen bestond volgens voorsclirift der Bond. Gekleed uit te voeren: Popduiken en vervoeren over 20 M. af stand; Reddings- en bevrijdingsgrepen. Ongekleed uit te voeren: 10 M. onder water zwemmen. Het ver voeren der Drenkeling telkens over een af stand van 10 M. in de verschillende vervoer- grepen, 100 M. schoolslag en 50 M. rugslag met handen in de heupen, af te leggen in 5 mi nuten. Voor het bybehoorend medisch examen, dut werd afgenomen door Dr. van Kik, slaagden dezelfde heeren. Onbestelbaar. Lyst van onbestelbare hrieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zyn. Terugontvarfgen in de 2e helft 3 der maand Juli 1932. Brieven Binnenland: M. Albers, Rotter dam; Rotterd. Nieuwsblad, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland: Hesseling, Haarlem;-Wassink, Haarlem; N. Brosch, den Haag; Filmweekblad, Amsterdam. Overzicht Gemeente Spaarbank en Stortingsdienst over Juli 1932. Inleg; in 5210 posten: Spaarbank 53.957.79 Stortingsdienst 110.983.71 Terugbetaald in 2271 posten: Spaarbank 51.901.83 Stortingsdienst 111.374.21 164.941.50 163.276.04 Meer ingelegd dan terugbet. 1665.46 Saldo te gdfed per 1 Juli 789.837.93 Zoodat Ler ultimo Juli het totale |e goed van Spaar ders (gonder Gem. bedrü- Jun-omzet Ultimo Juli Iraagt Spaarboekjes in omloop Rekeninghouders Ultimo Juni 1932: Spaarboekjes in omloop Rekeninghouders 791.508.39 328.217.54 2875 Meer Arbeidsbeurs. Werkloozemtand op 4 Aug. 1932. Aardewerkers, enz. 160; letterzetters, enz. 38; bouwvakken, enz. 391; houtbewerking, enz. 136; lederbewerking, enz. 5; kleeding- bewerking, enz. 33; metaalnijverheid 137; papierbranche, enz. 3; textielindustrie, enz. 33; suikerwerkers, enz. 60; sigarenindustrte, enz. 77; landbouw, enz. 28; pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers, chauffeurs 245; kantoorpersoneel 31; huiselijke diensten 12; fabrieksarbeiders 181; transportarbeiders 98. Totaal 1668. Over boord geslagen en verdronken. Een schippersvrouw op tragische w|jze verdronken. De echtgenoote van schipper J. G. de Vroom van de Raam 100 te dezer stede, is Dinsdagavond te Arnhem in den Ryn ver drinken. De vrouw was op het dek van haar voor de Rynkade liggend schip „Wilhelm:- na omstreeks half elf bezig mét het uit spoelen van een koffiekan. Z|j is daarby overboord gevallen, vermoedelijk doordat zy uitgleed. Toen schipper de Vroom, die bedlegerig is, op het hulpgeroep toesnelde, was z|jn vrouw reeds in de diepte verdwe nen. Onmiddellijk aangewende reddingspo gingen leidden tot niets, terwyl het dreggen stroomafwaarts evenmin resultaat had. De zoo tragisch om het leven gekomen vrouw was moeder van een 18-jarige dochter. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De „Elck wat wils uit de bibliotheek" is wederom uitgebreid met de volgende wer ken: 1 Aldanov, M. Sint Helena; een klein eiland. Bromfield, L. In 24 uur. Frank, L. Das Ochsenfurter Mënner- quartett. Bouman, J. A. J. en J. Roorda. Radio- technisch vademecum. Heyden.an, W. J. M|jn kruistocht door Indië. Inlichtingen omtrent deze werken z|jn in de Openbare Leeszaal te bekomen. Zonnescherm door een auto stukgereden. Door N. v. d. V., wonende alhier, is by de politie aangifte gedaan dat zyn zonne scherm is aangereden door de auto H 42944, waardoor dat scherm gedeeltelijk werd be schadigd. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Ruziemakers. Gisteren heeft de politie even moeten ingrypen toen in het café v. R. aan de Markt eenige personen een oneenigheid op handtastelijke w|jze meenden te moeten be slechten. De politie bracht hen aan 't ver stand dat deze hardhandige manier van op treden niet toelaatbaar is. Vreemdelinge over de grens. Door de politie is alhier een Duitsche juffrouw E. B. genaamd, aangehouden, die hier zonder meddel van bestaan werd aan getroffen. De aangehoudene is heden over de grens gebracht. Minderjarige aangehouden. Voorts is hier aangehouden het minder jarige meisje A. A. v. G. uit Vlissingen, die naar haar woonplaats is teruggebracht. Aanrijdingen. Door M. B. wonende te StSTwykersluis is by de politie aangifte gedaair dat zyn rij wiel is aangereden door de auto van 'A. v. d.IJ. uit Reeuwyk, waardoor het ernstig werd beschadigd. De politie onderzoek liet geval. Door iE. O. V. wonende te Stolwijk is by de politie aangifte gedaan dat z|jn auto is aangereden door de auto H 3650o, waardoor het spatbord van zjjn auto werd beschadigd. Ook dit geval wordt door de politie onder zocht. Agenda. 4, 5 en 6 Augustus, Nieuwe Schouwburg 8 uur, de revue „Een geel bandje, mijn heer". 4, 5 en 6 Augustus, 80e. „Concordia", Westhaven, des avopda 8 uur Variété Faveur. 4 Augustus Thaiia-TheaterDe militaire klucht „Eén, twee, drie, de gansche com pagnie afzwaaien. Op het tooueel Mr Garter and Miss.Corina, 4 Augustus Réunie-Bioscoop, Twee hoofd films: „Als niets komt tot iets", „De strijd om de Ranch". Op het tooneel; Tiber Gomory Comp. Apotheken. De apotheek van mevr. de wed. A. H. Teepe, Gouwe 136, ia tot en met 5 Augustus, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. SCHOONHOVEN. Examen Engelsch L. O. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. Mej. M. E. v. d. Bergh al hier. STOLWIJK. Goed afgeloopen. Donderdagavond heeft op den hoek DorpspleinGoudscheweg een ongeluk plaats gehad dat boven verwachting goed is afgeloopen. De melkryder M. op weg naar Gouda zag voor zich op den' weg*"êen paar wielrydsters ryden. B|j het passeerei maakte een der meisjes zich vermoedelijk beangst, althans op een gegeven oogenblik stapte zy van de fiets, begon te slingeren en lag spoedig onder de fiets voor M. remde zoo krachtig mogelijk. H|j dacht niet anders of het achterwiel had het je overreden, maar dit was gelukkig niet zoo. Met een paar schrammen kwam z|j er af. By den heer v. B. werd het meisje bin nengebracht om van de schrik te bekomen. WADD1KXVEEN, Ryden zonder licht. De zon gaat in den loop van de volgen de week onder ongeveer te 8.40 uur. In ver band daarmede zullen ry wielen en rytuigen des namiddags te 9.10 behoorlyk van licht moeten zyn voorzien. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een vulpen; Een broche. Verloren: Een bos huissleutels; Een Ijze ren K.G. gewicht. Burgelij ke stand. GBBORJEN: Thomas Cornelis, z. van IJbert Noorlander en Johanna Zwanenburg. Maria Grietje d. van Johannes Anthonius van Leeuwen en Regina Reitema. Teu- nis, z. van Teunis de Graaf en Teuutje Maria Middelkoop. Johannes Cornelis, z. van Hendrik 't Hart en Dina Elizabeth Paul. Leendert Emanuel, z. van Herma- nua Henlrik Schoemaker en Margaretha van Rhyn.,IJda Johanna d. van Leen dert van Pelt en LJda Johanna van Delft. OVERLEDEN: Arend van Buytene, 65 j. wonende te Delft. ONDERTROUWD: Jan Willem Frederik Opbroek, 24 j. te 's Gravenhage en Tryntje van Eyk, 28 j. alhier. GEOH/UWD: Marinus Bonefaas, 30 j. al hier en Janna Willemina Dekker, 22 j. te Haastrecht. MOORDRECHT. De Raad heeft het voorstel van B. en W. waarbij een verandering wordt gebracht in de uren, waarop goedkoope stroom gele verd wordt door het Gem. Elect t. Bedrijf met algemeene stemmen aangenomen. Aan het hulppostkantoor alhier is in de afgeloopen maand op de Rijkspostspaarbank ingelegd 6904.89 en terugbetaald 3291.14. Het aantal werkloozen in deze gemeante begint de 200 reeds te naderen. Hieronder z|jn vele textielarbeiders. De Raad besloot op voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen groot 150 ten behoeve van een bergplaats voor de vuilniskarren van de gemeentereiniging. Het consultatiebureau voor zuigelingen, uitgaande van de afdeeling van het Groene Kruis zal a.s. Maandagmiddag half vier geopend zjjn. Het bureau is gevestigd in een der lokalen van de 0. 1. school. SPOUT EN W1PBTHIJDKM. VOETBAL. Gouda niet naar de eerste klasse. in de te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering van de ver- eeniging van Westelijke Eerste Klassers werd besloten te Ijveren voor uitbreiding van het aantal Westelyke eerste klassers tot 12 clubs per afdeeling. in 1933 kome men van 10 op 11 clubs en in 1934 vervol gens op 12 clubs. Indien tot uitbreiding- wordt besloten, gaat deze dus eerst volgend jaar in. Hier uit volgt, dat van promotie van Gouda, welke mogelyk zou zjjn als de uitbreiding direct werd toegepast, niets komt. Eendaagsche soriewedstrjjdeii. De voetbalvereeniging G.S.V. houdt op Zondag 28 dezer eendaagsche seriewedstry- Dt 1 De Technische Commissie is tevreden. Wij ontvingen bet jaarverslag van den K.iN.V.B. over bet hondsjaar 1931- 1932, dat aanvangt ruet «en pluimpje over het weef, hetwelk «en ongekend regelmatig verloop van de competitie mogelijk maakte. Op internationaal gebied, aoo lezen wij verder," is er lueer gebeurd dan vorige jaren. En dat alles kon, omdat 't weer zoo meewerkte. welk in de analen van c zwarte letters zal geechrqvo zoen niet veeJ moeilijkheden, met veel leed. De Bond verloor als bestuursleden de heeren Hiracliman en Kruizinga, eerstge noemde om persoonlijke redenen, laatstge noemde door den dood. De lijst I11 Memo- naui overtreft alie vroegere opgaven, voor aanstaande personen op voetbalgebied zijn heengegaan. De Bond heeft aan de crisis-omstandig heden weerstand geboden op een wijze, wel ke boven verwachting is. Hij heeft zelfs een belangrijk bedrag kunnen afstaan aan het Nationaal Crisis Comité, waartegen slechts 2 bondsafgevaardugden, te weten de heeren C. L. van Doorn en J. F. van Wijk, zioh meenden te moeten verzetten, inzake het Speelseizoen wordt o.a. gemeld, dat er in het seizoen 1930—1931 5650 wedstrijden werden gespeeld en in het seizoén 1931-19S2 6340. Het aantal terrernafkeuringen bedroeg slechts 464, tegen 2006 in het vorig seizoen. Ook het auntal gestaakte wedstrijden liep (gelukkig) terug, n.l. van 63 op 26. Het ledental eteeg van 46111 tot 48433. het aantal toege laten vereenigingen van 426 tot 444. het aantal elftallen in K.N.V.B.-oompetitie» van 649 lot 691. De financiën. Blijkens de verhes- en winstrekening, zoo wordt gemeid, bedraagt het batig saldo f 20.467.16. Wanneer wij echter in aanmer king nemen, dat' wij het vorige jaar met een bedrag van f 26.112.08 - (f 13.547.08 op de huishoudelijke rekening en op de niet-liuie- houdelijke rekening f 12.566) op een nieuwe rekening zijn overgegaan, dan heb ben WIJ in werkelijkheid dit jaar zonder af- sohnjving een verlies ad f 6.654.92 geleden. De opbrengst uit de gespeelde interland, wedstrijden, verminderd met de kosten voor de te Kopenhagen,. Parijs en Antwerpen ge speelde wedstrijden, bedtoeg f 65.794.92, ge- specifioeerd als volgt: Nederland-België 17-4 '32 f 32.965.94, Nederland-lSche V?£ straat 8-5 '32 f 22.660,60, NederhuuMIYjji- oho-Slowakije 29-5 '32 f 22.316.jM. De ontos- ten bedroegen totaal: f 77.841 68. üenema,- ken Nederland 14-6 '31 f 6.541.81, Pranriik -Nederland 29-11 '31 f 4.118.86, België-Ne- derland 20-3 '32 f 2.386.99, totaal f 12.046.66 Do extra-wedstrijd Nederland— België is afzonderlijk geadministrateerd. ATHLETIEK. Singelloop-estafette. Dit jaar op 20 Augustus. De door den G.A.K. georganiseerde jaar- lyksche singelloop-estafette wordt ditmaal op Zaterdag 20 Augustus, des namiddags half 6, gehouden. Voor deze estafette kan elke vereeniging, ook al is zy niet aangesloten by den G.AJK.,' inschrijven met een of meerdere ploegen. Elke ploeg moetb estaan uit 8 personen, die in volgorde moeten loopen 800 M. 400 M 200 M., 100 M., 800 M., 400 M.f 200 m" 100 M. De hoofdprijs voor deze estafette is de zilveren A.L.RO. wisselbeker, welke drie maal achtereen of vyfmaal in het geheel gewonnen moet worden om definitief eigen dom te worden. De wisselbeker werd het vorig jaar gewonnen door T.H.O.R., Gou derak. Een fraaie collectie prijzen is bovendien beschikbaar gesteld, zoodat de overige prestaties naar waarde zullen worden be loond. Bovendien is door den heer Hardeman, oud-secretaris-penningmeester van de K.N. A.U., een wisselprijs beschikbaar gesteld voor de vereeniging, welke met het grootst aantal ploegen in deze aingelloop-estafette uitkomt. Deze prijs moet driemaal achter een of vyfmaal in het geheel gewonnen worden om definitief eigendom te worden. I)e bijeenkomst van alle Toopers is om mt 5 op het Veemarktterrein te Gouda, vanwaar alles wordt geregeld. Hier bevindt zich ook de kleedgelegenheid. De start is op den Kattensingel, terwyl voor zoover noodig de overige loopers per auto naar en van de wisselpunten weer naar huis worden gebracht. GwA.K.-Bealuiten. in de gehouden halfjaarlyksche algemee ne vergadering van den Goudschen Athle- tiek Kring is besloten de verplichte medi sche sportkeuring voor den singelloop niet te handhaven. Voorts werd besloten tot instelling van G.A.K. kampioenschappen en deze op den Lokbekerdag te houden. Getracht zal worden tot instelling van een jaarlykachen athletiekdag voor voet ballers en tot uitbreiding van het aantal nummers voor de 2e klasse competitie te komen. Als besuurslid in de vacature-Kasbergen werd gekozen de heer J. Amesz. De Olympische Spelen. WIELRENNEN. Van Egmond zorgt voor de e«rsfè> Hollandsche overwinning. lip den laatsten avond der Olympische wielerwedstrijden ift het Roae Bowl ötadiou tel'aaadenu was/ue belangstelling van bet geveer het stadion onAdaar aan het slot van den sprint wedstrijd Vzen landgenoot Van Eg- mond toe te juioiren. Dui: auto naar i'uaaden\ gekomen en niet min der dan ongeveer 4Ö|)0 wagens stonden ge parkeerd. De demi-finales. In de eerste denn-ftöale van den spnnt- wedstrijd kwamenr Clfullot (Frankrijk) en Gray (Australië) aan den start. .Het werd teen spannende race, die na een mooie spurt door Chaillat (Frankrijk) een tmmJdikte verschil werd gewonnen. Gray was het niet de beslissing van de jury niet eens en is voor den strijd om de derde en vierde plaats niet meer aan den In de tweede demi-finale kwam Van Eg- mond (Nederland) tegenover den Italiaan i'ellizzan. Van Egmond, die uitstekend w conditie wasj had geen moeite met zijn tegenstander. Met niet minder dan 10 M. voorsprong ging Van Egmond door de finish den Italiaan op de tweede plaats latende. in een schitterende eindspurt won Van Egmond de laatste rit met een voorwiel ver schil en was hiermede Olympisch sprint kampioen. Tijd laatste 200 M, 12.6 sec. 2de Chaillot (Frankrijk), derde Pellizzari (Ita lië) en vierde Gray (Australië). SCHERMEN. Onze landgenoot Van Rhyn zestiende. Bij de scherm wedstrijden op den degen voor de deelnemer» aau de moderne vijf kamp heeft onee landgenoot luitenant Van Klujn zich iets naar voren kunuen plaatsen. Van de 24 deelnemers aan de moderne vijf kamp ueemt luitenant Van Khijn thuis de zestiende plaats in. Een nedterlaag voor Frl. Meyer. De grootste verrassing wa» gisteren de nederlaag van 4 tegen 5 treffers van de Duitsche kampioen Heiene Mayer tegen de bekende Belgische scherinster mej. Adams. Het athletiektournooi. Terwijl de looper» op de athletiekbaan in actie waren begonnen de speerwerpers op het middenveld hun fraai nummer. Reeds direct werden hier uitstekende re sultaten geboekt. Hink-stap-sprong. Naar wij tot onze vreugde kunnen mei den, heeft onze landgenoot *W. Peters zich in het nummer hmk-stap-sprong met een sprong van 14.93 M. in de finale geplaatst. Verder werden hierin geclassificeerd Öoeilsson (Zweden) 15.32 M. Nambu (Japan) 15.22 M. Orchima (Japan) 15.06 M. Fitz Gerald (Finland) 14.89 M. en Furth (Ver. Staten) 14.88 M. Direct hierop heeft de Japanner Nambu met een sprong van 15.72 M. het wereld record verbeterd. Het rlummer werd vanzelfsprekend door den Japanner Nainbu met zijn sprong van 15.72 M. gewonnen. Onze landgenoot W. Petera wist m he linofe echter niet boven de 15 M. uit te komen en eindigde als num mer vijf. Finale 1500 M. De uitslag in het nummer 1500 M. luidt als volgt: 1. Beccali (Italië) 3 min. 61.1 sec. (meuiw Olympisch record). 2. Corhes (Engeland). 3. Edwards (Engeland). 4. Caummgham (Ver. Staten). 5. Ny Oliva. 6. HaJlowelJ. Grieksch-Romeinsch worstelen. De Fm Kauskeia werd door den Italiaan Gotti na 1 min. verslagen. De Duitscher Ehrei won van den Hon gaar Zombori op punten. In het Bantamgewicht verloor Jaskan (Finland) van Brendel (Duitschland). Floret-schermen. Het eindresultaat van den landenwed- strijd Luidt als volgt: 1. Frankrijk (Olympisch kampioen), 2. Italië, 3. Ver. Staten, 4. Denemarken. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.— Klein-Orkest; 5.50 Gramofoon; 6.Orgelspel; 6.30 Voor dracht door Janny van Oogen; 6.45 Klein- Orkest; V.P.R.O. 8.— VPRO-nieuws; 8.06 Nieuwsberichten; A.V.R.O. 8.1510.15 Con cert door het Residentie-Orkest; V.P.R.O. 9.Jan van Kasteel over de film „Ik heb een mensch gedood"; 10.Cursus Oud- Test. Figuren; V.A.R.A. 11.Gramofoon. Huizen: 56 Orgelbespeling; 66.30 Gramofoon; 6.307 Bezoek van den Radio dokter; 1—'7.80 A. J. Herwig over „Een paar zomorkamerplanton on het stekken J van geranium"; 7.46—8 Gramofoon; 8—9 Concert door de Haarlemsche Orkestver- eeniging; 99.30 W. van R|jsw|jk over „Parolen"; 9.3010.30 Vervolg Concert; pl.m. 10.Nieuwsberichten 10.8011.30 Gramofoon. MARKTBERICHTEN. De heffing op Boter Leeuwarder noteering 75 ct. per K.G. De bolernoteermgsoommissie bericht, dat de noteering vuil de Leeuwarder commissie \oor vandaag is vastgesteld op 75 cent per K.G. Wij herinneren er aan, dat men bij dezen groothandelaprys den door den minister vun economische zaken en arbeid vastge- stfelden prijs voor" bet botermelk moet op- teilen. Deze laatste prijs bedraagt thans 55 cent per K.G, Een eventueeie wijziging wordt heden bekend gemaakt. Hier volgt ze: De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede dat de heffing van- boter voor de week van 7 tot en met 13 Augustus a.s. is gehand haafd op 55 cent per K.G. DUAAiJLOOZE DIENM'. Krasse maatregelen in i'ruishi. ivOMiNGbBEKGEN, 5 Aug. De opper- president brelu beeft hedenmorgen van den iYijkscouiimssam vun Pruisen een telegram ontvangen waarin hem door liet Pruisische Siaateministene met ingang van 1 Oct. 1932 ontslag wordt verleend met onmiddellijk ingaand verlof tot dien datum. Als voorloo- uig plaatsvervanger i» aangewezen de über- legiermg^rat Agncola. De vfce-president Dr. S tern hof f heelt evedeens «en telegram gekregen waarin hem tot nauet aankondiging venof wordt ver leend. Onrust in Oost-Pruisen. KONINGSBERGEN, 5 Aug. Hedennacht weiden twee politiebeambten in burger door een 40-tal personen aangevallen, waar na 5 die in 't bezit van wapen» waren< wer den gearresteerd. Te El burg werden bij een vechtpartij tus- schen communisten en nazzi's twee nat- socialisten met mossen levensgevaarlijk ge wond. Het Nat.-Soc. Hamburger Tageblatt verboden. HAMBURG, 6 Aug. De Hanrburgsche po litie heeft op grond van de verordening van den Rijkspresident tegen de politieke uit spatting het nat.-socialistisch Hamburger Tugebiatt voor den duur van 5 dogen tot 9 Aug. ajj. verboden. Bomaanslagen in het Duitsche Ryk. LOETZEN, 6 Aug. In den afgeloopen nacht is een bomaanslag gepleegd op het Kyksbankfiliaal te Loetzen. De bom was geplaatst tegen een pyler aan de voorzijde van het gebouw, welke pyler een uitge bouwd balcon van de eerste verdieping stut. De bom ontplofte met een geweldige knal en richtte vry groote schade aan. Ter stond was politie ter plaatse. Het onder zoek leverde geen resultaat op. Voorts is een bomaanslag gepleegd naby een zaal te Jucha, waarin een nationaal- socialistische vergadering werd gehouden. Persoonlijke ongelukken deden zich b|j deze aanslagen niet voor. Wapens in beslag genomen. ALTONA, 5 Aug. De politie deelt mede, dat by huiszoeking in een tuinhuis een aan tal revolvers en munitie zyn gevonden, ter wyl in een S.A.-lokaal ook wapens zyn aan getroffen. Het verzoek van de Bankiersfirma Scheurleer tot het verleenen van surceance van betaling afgeweaen. Thans faillissement aangevraagd. DEN HAAG, 5 Aug. Zooals men weet hud deb ankiersfirma Scheurleer en Zoon te 's-Gravenhage een verzoek om surceance van betaling aangevraagd. Thans wordt gemeld dat de firma zich tot de rechtbank heeft gewend om het fail lissement uit te spreken. In aansluiting hierop verneemt het Corr. Bureau dat benoemde bewindvoerders in derdaad in de stand van den boedel, door accountants-onderzoek voorgelicht, aanlei ding hebben gevonden om in het belang van crediteuren te adviseeren by de heeren Scheurleer tot aapgifte tot faillissement aan te dringen. Staking aan den Bruggebouw te Arnhem. ARNHEM, 5 Aug. Hedenmorgen is by den aannemer van de werken voor de nieu we vaste brug te Arnhem staking uit gebroken. De oorzaak daarvan is een loon- geschil. Door den aannemer den heer W. F. Plass uit de Steeg, die een viertal weken met het werk bezig is en niet het volle contractloon heeft uitbetaald. De arbeiders hebben den aannemer giste renavond een ultimatum gesteld, waarin zij het volle contractloon eischten, daar zy an ders a.s. Maandag in staking zouden gaan. De aannemer heeft hedenmorgen den be trokken arbeiders ontslag aangezegd, waar- _a1 arbeiders terstond in staking gingen. Het werk wordt nog voortgezet met een 14-tal arbeiders. Door de stakende arbei ders wordt gepost. Het werk omvat den bouw van de fun deering van een 5-tal pijlers voor den op rit van de brug aan de Betuwe-zyde. 5 Augustus. Hoogste stand 768.6 te Biaritz, Laagste stand 752.9 te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matige «uid- westelijke tot westelijke wind. Zwaar tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Iets

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2