NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 71* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen RESTANTEN AANBIEDING SPITS RIKAAT nog en? CONFECTIE BaUmann Moedeloosheid In Olympia-stad. - BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Mist inr Mischnhiiiia |ah8nwd UILrVljr/VlTllJrW'11 1 D VXVA-Jl'l VV vU L/LJ, Dv7L71_4VX.1V/x Dl, DV7OIA.k7V71 y VXV7*-> umvrtll, iinnuin>wv*i x, j I’RIE MIJ. ook men, volgens een versnelde procedure. Haar von- leekenrechters. rechters en een FEUILLETON. aken. .ware «zijn rilve» >nder it tot agde Het voor de bevolking is ook onlangs de Èn hetzelfde bord vermeldt de namen der --I overwinnaars. der Olvmnieohe kamnfoenen ziet men bij deze maar ala een der Olympia- :Hdd? ?ero- mnastiek, zonder dieet, uitwendig gebruik. Het ►LENBRANDER, Over- plichting, onder strikte zal zenden. Het toppunt bereikt: THEKERS Metten f 0.75 >letten f 1.65 Metten f3.— Metten f 6..— DE LAAGSTE PRIJZEN Voor Dames-Mantels, Japonnen, Hoeden, Blouses enz. eplepel uslepel nteiepd GOUDA (Brief reek 17 cent, met Zondagsblad geschiedt. Kleine genoegens verkwikken als brood en men eet het nimmer tegen; groote ver maken zijn als lekkernijen, waarvan men spoedig walgt. overwinnaars, der Olympische kampioenen, van hen, die getoond hebben van de 2000 athleten der 50 verschillende landen de bes ten te zijn'. Los Angelos en de Amerikaansche Olym- pialeidmg kunnen gemakkelijk een konmk- weikom aanbieden: zij hebben welis- een aantal millioentjes in deze Olym- De politieke terreur In Duitschland. De noodverordening verschenen. De politieke godsvrede verlengd tot eind Augustus. Een verbod om te demonstreeren. dat haar eehtge- plaats van Celia, j '/»l. den godsdienst was. dat deze'een deel, zooal niet de kern, van het alledaagsche leven moest »*ijn. „Los Angelos zendt Holland groeten Over amateurs, professionals en de sportcomité'». uit Lob .tngeloe van onzen eigen verslaggever). De raddraaiers. Men had overwogen om verdere verscher pingen van straf te treffen tegen hen, die achter de schennen de massa’s tot daden van geweld ophitsen. Voorloopig is echter van een dergelyken maatregel afgezien, uit overweging dat par. 11 der verordening van den Rjjkspresident van 14 Juni 1932 reeds ten minste drie maanden gevangenis oplegt aan hen, die in het openbaar aanzet of op hitst tot daden van geweld tegen een be paalden persoon of over het algemeen. Er zal uitdrukkelijk voor gezorgd worden, dat dit strafvoorschrift tegen ieder, ook tegen de pers die voor een deel in den laatsten tyd op on verantwoordelijke wijze gestookt heeft, zon der mededoogen toegepast wordt. Geen politieke amnestie. GOUDSCHE COURANT. Een bittere bijsmaak aan de zege, wijn... Nu moet men niet gelooven, dat aan de Ainerikaaneche zege wijn de bittere druppels ontbreken Het meest deprimeerende voor hen is wel het feit, dat de overwinnaar der spnnlnvedstrijden, Tolan. een neger is! Wij Hollanders hebben tot ons voordeel geen begrip ervan, hoe groot en intens de haat is. die men hier te lande voor negers koestert. In persoonlijke zoowel als in open- brengt r Uw een ok U oude ring’s >n. Zij doen 1 inge- anwel- er ta il aan tracht. Duidelijk blijkt uit dit, artikel, hoe fnuikend het klimaat van Olympia- stad op de prestaties van de Olympia- deelnemevB, en speciaal op die van onze landgenooten, heeft ingewerkt... Los Angelos, Augustus ’32. Voorverkoop: een millioenf Een „koninklijk welkom” luidde het op schrift van liet geweldige lichtbord, dati boven den ingang van de geweldige toe gangspoort van het Olympiastadüon praalde. antwoordde zoo goed het maar mogelijk was op het vroolijk meisjesachtig gebabbel van Celia, maar haar gedachten dwaalden dik wijls af naar de ijzergieterij, waar zij ver onderstelde, dat haar man was heengegaan. Het was een vreemde Zondag, een dag zonder plan of doel. Voor het eerst had ze beslist en oprecht heimwee. Do afgeschei den kerk stond middfen in de Highstreet, op een steenworp afstand van de Anglikaan- sche kerk, waarvoor ie een doorn in het oog was. Het wm een stevig, vrij sierlijk gebouw, van rooden baksteen, van voren met. witten steen versierd en nog zoo nieuw, dat de dampkring nog geen tijd genoeg had gehad, om haar de donkere kleur te verlee- nen, die alles in Birtley kenmerkte. Er was een open grasveld' omheen en de vierkante toren maakte een wel wat lompen indruk. De klok, die er hing, liet zich duidelijk hoo- ren boven het vroolijker carillon van den klokketoren van de Anglikaansche kerk uit. De menschen stroomden naar binnen, want dominee Ambrose was een populair predi ker. Het was echter hoofdzakelijk een ge meente van. arbeiders, maar Alison herken de ook vele neringdoenden in de zijgangen en bij de deuren. Zij vroeg om een plaats en ofschoon zij persoonlijk voor de meesten een onbekende was, werd juffrouw Crewe dadelijk herkend. Een kleine siddering ging door de menschen. Het beloofde wat goeds, dat d0 vrouw van den directeur der ijzer gieterij den eersten Zondag van haar nieu we leven daar verscheen. Verscheiden sta- kers waren er dien morgen en toen Ambrose in zijn openingsgebed bad, dat de iweg mocht worden vrijgemaakt, zoodat de strijd tot 1 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—6 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring: 16 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en 'ngezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boek handelaren, Adverteutiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per wee--- per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b<j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Inter o. 2745. Postrekening 48400. ten rade dood en voor ernstige overtredin gen der wet op de ontplofbare middelen. Voortaan verbeurt ook zijn leven, hy die zonder voorbedachten rade, in den harts tocht van den politieken stryd, uit toorn of haat een doodeljjken aanval op zyn te genstander onderneemt, of een lid van de Ryksweer of de politie doodt. Ook hij wordt met den dood gestraft, die door brandstich ting of een andere gevaarlijke misdaad den dood van een mensch veroorzaakt. Tuchthuisstraf van ten minste 10 jaar. treft hem die een zware verwonding door gebruik van een schietwapen of by een doo- delyken aanval op een 'politieambtenaar veroorzaakt. Dezelfde straf treft allen die deelnemen aan oproer of landsvredebreuk onder bezwarende omstandigheden. Met j Duisterend, toen zij ópstonden om de ;apel te verlaten. Ga je mee? Ueha bloosde, nu zij een kans had onver wacht haar verloofde te ontmoeten en stem de met vreugde toe. HOOFDSTUK XIX. Het goede Zaad. Zei te een staking van vier en twintig uur brengt reeds een heele verandering in een iiidustrieele gemeente. Er lag op den winter- Zondag n schaduw over Birtley en de enkele personen, die de heer Crewe tegen kwam op zijn weg naar de gieterijt keken tersluiks niet een kwaad gezicht naar hem. dien zij als de oorzaak van hun ongeluk beschouw den. Velen ontmoette hij er echter niet, daar hij om de stad te vermijden het veld- pad had genomen. Een bepaalde reden om er heen te gaan, was er niet, want het gemis aan arbeiders had het grootste deel van het werR stil gelegd en verscheidene ovens waren ge doofd; dat was de reden, waarom deschoor- eteenen rook noch reuk uitstieten. Dienten gevolge was do lucht buitengewoon helder. Ken groote onrust bezielde den heer Crewe, en zijn wraakgierige toorn tegen zijn werk lieden doorliep onder de wandeling van en naar de gieterij vele graden. Hij bleef daar niet lang dralen., want er was hoegenaamd niets voor hem te doen, en het zien van da i stille plaats was evenmin opbeurend als be zielend. Zijn factotum Waghorne. een man. dien hij wol hooger geeteld had. dan zijn werkelijke verdiensten rechtvaardigden, was niet te zien hij zat rustig thuis na de laat ste dagen van groote inspanning. (Wordt vervolgd). spoedig einde kon worden gebracht, werden vele hoofden opgeheven en veler oogen wendden zich in de richting van me vrouw Crewe. Maar haar hoofd was eerbie dig gebogen en geheel haar hart herhaalde hartstoehtelijk dë woorden, van den predi ker en zij was er onbèwuet van, dat zij zoo werd gadegeslagen. De eenvoudige dienst herinnerde haar aan huis. Drie Zondagen had zij doorgebracht in de steden op het vasteland, zonder den dienst, bij te wonen en haar hart hongerde. Toen zfj ópstonden om het gezang te zingen: „Naerer. my God, to Thee”, verduisterde een plotselinge tra nenvloed het blad voor haar, en dit ver baasde haar zoo. dat zij niet wist, waarheen zij kijken moest. Celia zag deze tranen en begreep Ze gedeeltelijk. Zij gaf Alison’s vin gers op den rand voor het boek een deel nemend drukje er het ontroerend oogenblik ging voorbij. ging van Kracnt woruen. oeirenenae ue m- 1 stelling van speciale rechtbanken in Pruisen zal dan waarschijnlijk eveneens iets meer beslist zyn. Het ligt in het voornemen spe- ciale rechtbanken op te richten voor Oost- Pruisen, Silezië, Berlyn-Brandenburg, Slees- I opgericht. Deze uitzonderingsrechtbanken wykJHolstein en het Roergebied. Als rech- zyn rechtbyikeh van het land. Zy werken ters zullen worden aangewezen beroeps volgens een versnelde procedure. Haar von- rechters en geen leekenrechters. nissen zyn niet voor .beroep vatbaar en dus 4 onmiddellyk by de uitspraak rechtsgeldig en uitvoerbaar. Cclia verveelde zich oprecht en na de paar eerste zinnen luisterde zij niet meer. Wat heeft een jong, opgeruimd meisje, wie de liefde toewenkt, te maken met de vraag stukken van het materiele leven of den arbeid? Zij was nog een kind in levens- ervaring en had «een beaat van de beien,- strengste maatregelen ‘1. waar cc» «cac v*/ui-- I piecha ..zaak” gestoken en het kan in dezen tijd van wereldcrisis misschien een riskant stukje zijn, maar wie tegenwoordig waagt die komt zonder verlies, en misscliied zelfs nog wel met een bescheiden winstje er uit. En de vooruitzichten zijn niet slecht! Tot nog toe heeft het aantal betalende toeschouwers dagelijks niet minder dan 100.00U bedragen, doch in den voorverkoop was een milhogn kaarten in een minimum van tijd uitgereikt en daarbij komt nog de geweldige toename van het vreemdelin genverkeer. De hoteleigenaars zijn voor maanden uitverkocht. In middel- en Zuid- Califomië tot San Francisco toe, is geen kamer meer onbezet En dat bij deze gun- stige gelegenheid de een of ander niet Voor een klein of groot bedrag „gehcht” wordt, daarvoor zorgen de strenge strafbepalingen van den staatsgouverneur. Deze wil de hotelmeneohen him meevaller graag gunnen doch tolereert niet, dat de gasten daarbij kind van de rekening worden. fs dus de stemming van de Amerikanen niet alleen door deze zakelijke successen, maar ook vanwege de behaalde resultaten der Amerikaaneohe sportlieden buitenge woon optimistisch van de bewoners van Olympiastad en van onze Nederlandsche vertegenwoordigers, kan men helaas nfet hetzelfde beweren! In de kleine, zindelijke, kajuitachtige huisjes voor een of twee sport lieden, en bij de gemeenschappelijke maai tijden der verschillende landslieden, bij wandeltochten en bij de training, in de koele Califomlsche avonden en bij gezellige samenkomsten steeds en overal beheer- 1 when twee onderwerpen, het gesprek. Wfl „liggen niet goed”! Het eerste onderwerp: Hoe „Üggen wij’’ hier Zullen wij ophalen, nog iets goeds rijkheid der onderwerpen, waarover de pre- zij diker sprak. Zij gebruikte het halfuur, dat ka] de preek duurde, om in haar gedachten haar ontvangkamer in te richten' en na te J gaan of groen of rose het best zou zijn. Ali- son luisterde niet geheel haar hart en haar oogen 'en wensohte vurig, noot naast haar zat in j Een boeiender logischer preek had zij zel den gehoord. Ambrose zag haar, toen hij ongeveer in het midden van zijn preek was en even kleurde zich zijn gelaat en zijn oogen glansden. Maar hij liet niets weg van hetgeen hij wilde zeggen, en toen hij eindig* de, kon Alison er zich een volkomen voor stelling van vormen, hoe een industrieels gemeenschap behoorde te zi^i Ambrose hield de balans eerlijk, zoodat zij noch naar rechts, noch naar hnke afweekin alle eer» lijkheid beproefde hij de mannen, die naar hem luisterden, een gevoel van groote ver» antwoordelijkheid bij te brengen en eindig de met een. beroep op hen om redelijk en matig te zijn in hun eischen. lerwiile van hen. die vtm hen afhingen. Tegelijkertijd berispte hij het. wanneer onrechtvaardig heid en hardheid van den kant der werk gevers. betoond zou iworden en beproefde hij aan te toonen. hoe een krachtig ontwik keld plichtsgevoel vraagstukken zou weten op te lossen, die schijnbaar onoplosbaar waren. Ahson keek naar Ceha. toen hij ëindigde en zij voelde zich wel eenigazins verlicht, ofschoon ook verbaasd, toen zij zag. dat de uitdrukking op het gelaat van het meisjé van een volkomen kalmte getuigde. ik ga een oogenblik naar Tibbie, zei tuchthuis wordt voortaan gestraft een reeks van ge welddaden, waar vroeger slechts lichte straffen op stonden. Elk, uit politieke be weegredenen toegebracht lichamelijk letsel, wanneer het door v^scheidene personen in gemeenschap, met een wapen of een ge vaarlijk werktuig is toegebracht, wordt voortaan met tuchthuis gestraft, verder alle daden van geweld, met schietwapens ge pleegd en elke handtastelijkheid tegen een politieambtenaar, ook wanneer zij slechts tot een eenvoudige verwonding geleid heeft. Tuchthuis staat verder op de lichtere ge vallen van oproer en landsvredebreuk, en, met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tyd, op den uit politieke overwe gingen bedreven huisvredebreuk. Om de nieuwe strafbepalingen met des te meer nadruk uit te voeren, heeft de regee- ring voor de districten, waar zich daaraan behoefte doet gevoelen, in overleg met de bevoegde landsregeering. uitzonderingsrechtbanken De bespreking der Duitsehe ryksminis- ters, die gisteren om 12 uur is begonnen, was tegen half drie afgeloopen. Men werd het eens over de uitvaardiging der aange- kondigde maatregelen tegen de daden van terrorisme. Zy werden telefonisch aan den Rjjkspresident medegedeeld, zoodat deze ze nog gisteravond kon bekrachtigen. Het kabinet nam by deze besprekingen de volgende besluiten: 1. de verlenging van den politieken gods vrede, vooreerst tot het einde dezer maand. De godsvrede loopt af op 10 Augustus. De daarop volgende Grondwetsdag is van den godsvrede uitgezonderd, zoodat deze dus op 12 Augustus weer aanvangt; 2. de noodverordeningen over de ver scherping der straffen op politieke daden van terreur, waaromtrent reeds verschillen de byeonderheden medegedeeld zjjn. Aan den Rykspresident is hierover verslag uit gebracht. Zyn goedkeuring werd gisteren elk oogenblik verwacht; 3. de uitvoeringsverordening over de aanstelling van bijzondere rechtbanken. De drie maatregelen zouden nog gister avond officieel bekend gemaakt worden. Wolff publiceert voorts de volgende offi- cieele mededeeling: Bij de publicatie der,noodverordening van Juni tegen politieke excessen heeft de Rykspresident voor het geval van een her opleving van politieke gewelddaden opnieuw scherpe uitzonderingsmaatregelen aange- kondigd. De laatste weken hebben in Duitschland tot nog toe ongehoorde daden van geweld gebracht. De Rykspresident en de Ryksregeering hebben daarom besloten, tot onderdrukking van de politieke terreur van de strengste middelen gebruik ta ma ken. Politieke daden van geweld' worden door de verordening van den 'Rykspresident van 9 Aug. 1932 met de zwaarste straffen be dreigd; op de ernstigste gevallen staat de doodstraf. geldende recht voorziet de doodstraf den moordenaar, die met voorbedaeh- Uit het Engelsch van DAVID LYALL. Vertaald door 57 J. p. Wesselink-Van Rossum. - Maar ik ga niet naar de Anglikaan sche kerk, lieve, ik vind in den dienst geen vertroosting voor mijzelf. Ik ga alleen naar de kapel om dominee Arbrose te hooren. Ambrose! herhaalde Celia verlegen. O, die lange magere, sombere man, die op radicale meetings spreekt. Ik zou graag rneegadn, mag ik? Alison zei, dat zij zou wachten en binnen tien minuten gingen zij samen op weg. Zij zou dien morgen liever alleen zijn geweest, maar zij had reeds lang ontdekt, dat de din gen, die men het meest wenscht, met altijd dia zijn, waarop wij het beat doen sterk aan y dringen. Heb zou Celia’s Vriéndelijke ge legenheid zeker hebben teleurgesteld, in- 4ieh haar stiefmoeder haar lippen had famengetrokken en gezegd had, dat zij he ter alleen wilde gaan. Een genegenheid te onderdrukken in een huis, dat al zoo wei nig te missen had, was 'het laatste, wat Alteon Crewe zou doen. Zij luisterde du» en kunnen presteeren: En waarom hebben wij het nog niet beter gedaan:- En dan blijft helaas heb antwoord, met lang uit: „Wij liggen in het geheel met goed, onze situatie is lang met zoo aangenaam als vier jaar geleden te AmsterdamDaarover zijn zy het allen, de Amerikanen uitgezonderd, vol komen eens... Te zeker was men van de successen, die tenslotte met behaald zijn onzeker is men geworden door de prestaties der Ame rikanen. Dat moedelooze, schouderophalen de opgeven ziet men by deze sportsmen met guarpe maar als een der Ulympia- stryders met „laatste” wil zyn, moet hij verklaren: „Oeh, ik heb in het geheel geen lust meer, mijzelf in te spannen. Waartoe het lieeft toch immers geen zin ik zal ate lid van de Vereemging bedanken,. De Beier3che',’zwaargewicht. Btrassberger is in Los Angelos tot de ontdekking geko- dat men zijn v&t echt Muncfiener bier, dat hij met goed auccee door alle tol- taneven en grepsafsl ui tangen had meege voerd, had gestolenEn wat moet een Beier, uen zwaargewicht nog wel, zonder bier beginnen?!... Daar moet men met om lachen, dat 1b ernstig, zeer ernstig! Derge- lijke kleinigheden kunnen een sportsman geheel uit zijn evenwicht brengen, ötrass- beager Uectt, met opgegeven, hij heeft.zich goed en dapper geweerd en zijn gedrag heeft veel gedaan voor het moreel van zijn landslieden. De meeste bmtenlandsche afgevaardigden zijn te nerveus, te gejiagd en in vrijwel het meerendeel der gevallen zijn de prestaties verre onder die, welke in het vaderland be reikt werden. En dkn hebben zy alle, zon der uitzondering, dadelijk een reden voor de hand - meeetan te het „klimaat” de schuldige. Een Canodeeis vertrouwde mij toe: „Los Angelos te onmogelijk voor ons het is hier véél te warm!” Vijf minuten later klaagde een Japanner bij mij zijn leed: „Mijn land zou verreweg m alle on- derdeelen kampioen zijn geworden, als niet het ongewone,\uwe klimaat de hand In het spel gehad had en de sportsmen nad be ïnvloed 1” Ambrose preekte over de crisis in de stad. Hij was een onbevreesd man en hij was van meening. dat de kansel de plaats was. .•waar alle vraagstukken van het leven be handeld konden worden, en dat ze op die wijze tot den Hoogste konden worden op geheven. Zijn ideaal van Onder hoop gewekt van een uitgebreide amnestie. De Ryksregeering verklaart, dat een am nestie voor politieke straffen in scherpe tegenstelling zou staan met de dooi de 1 nieuwe verordeningen nagestreeïde oog merken, om politieke daden van geweld zon der genade met de &L te bestrijden. Zy zal dit standpunt met nadruk verde digen tegen eiken opkomenden wensch naar amnestie. De noodverordening tot verlenging van den politieken godsvrede. De nieuwe noodverordening van den Rykspresident tot verzekering van den bin- nenlandschen vrede drfl. 9 Augustus 1932 heeft den volgenden injteud: Op grond van artikel 48, par. II, der Ryksgrondwet wordt het volgende bepaald: „De voorschriften der verordening van den Rykspresident tot verzekering van den bin- nenlandschen vrede d.d. 29 Juli gelden ook voor den tyd van 12 Augustus 1932 tot en met 31 Augustus’’. De dagteekening luidt: Neudeck 9 Aug. De verordening is onderteekend door Rijks- president von Hindenburg en Rykskanselier von Papen en den minister van binn. zaken von Gayl. De nieuwe strafbepalingen heden van kracht. De verscherpte strafbepalingen zullen reeds heden in het Reichsgesetzblatt ver schijnen en op het oogenblik van afkondi ging van kracht worden. Betreffende de in-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1