Frisoh en fi*aa Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. JAPONNEN, MANTELS EN2. bare aangelegenheden wordt de neger hier al» een soort" „ondermensch" beschouwd. Deze awarten, Tolan en Metcalfe, hebben de Amerikaansche kleuren de overwinning bezorgd. Uat ie op zichzelf heel mooi en prijzenswaard, maar duizendmaal mooier en prijzenswaardiger zoude het zajn geweest, wanneer zij een huid hadden gehad, die niet van het gentlemen-voorschrift afwijkt. Nurmi, de Fin. Het andere grpote, veel-beaproken thema ia i'aolo Nurmi. Zoo geweldig en krachtig wordt er hier gescholden op enkele voor aanstaande peteonen Van het Internationale licht-athietieik-conuté, dat er haast mets meet te schelden overblijft Nurmi is de Olympiadgtpeschouwer, wiens schaduw over aile loopbanen en speciaal op het precaire thema „amateurs of professionals" valt. Overal, waar Nurnii opduikt, moet hij zich aan de uitbundige huldebetoogingen van het publiek onttrekken men is/den grooten looper uit Finland niet vergeten!. En de hoeren öportautonteiten zouden zich ver wonderen, wanneer zij door een proef op de som erachter zouden trachten te komen, hoe de groote massa tegenover deze men- schen staat. Voor amateur-huichelarij heeft men geen ovaties over! En intussdhen heeft zich een nieuw geval voorgedaan, toevallig bij .den „opvolger" van Nurmi op den langen afstand, namelijk bij* den Fooi Kuuoezinski. Het materiaal tegen dezen Olympiakampioen moet véél belastender zijn, dan dat tegen Nurmi en het onaangenaamste is; het bevindt zich in handen van de Finnen! Maar de men- schen van Suomi willen geen „wraak voor Nurmi" eischen. 'Zij wachten af. hoe het staat met de neigingen van de Wijfelach- tige amateurs om zich te buiten te gaan aan .dingen, die de amateursparagraphen verbieden. Men heeft reeds gewed, dat de Zweed Edström. sedert hij Nurmi heeft „verwerkt", zijn twee blauwe oogen zal toe drukken, voor alles wat nog komen kan... En intusschen vallen de records en doet, de galgenhumor van een Duitsehen deel nemer "de ronde: „Dat hij in zijn vaderland beter en verder heeft gestaan, dan hij hier heeft gesprongen"de koffieiading waar mee de Brazilianen hun Los Angelos-expe ditie wilden financieren, is in beslag geno men - en arm en bruingebrand zijn zij aan hun lot overgelaten In de straten fladdert nog steeds een vijftigtal nationale wïmpels. maar spoedig zal ook hier de algemeene leuze zijn „Uitverkoop" en „Wij ruimen op tegen ieder aannemelijk Olympia-bod HUTTENT. A VTtSrff NTFfTWQ," BELGlël Leege hotels in de badplaatsen. Niettegenstaande het vacantie-seizoen nóg zes zeven weken duurt, hebben de hotelhouders in de badplaatsen zulke slech te zaken gemaakt, cat zy geivongen zyn, zich tot den minister te wenden met het verzoek om uitstel van de betaling der be lasting. - Met uitzondering van enkele oude en be kende hotels, is geen der andere in staat belasting noch hun bankiers, waar zy geld hebben opgenomen, te betalen. De oorzaak van het slechte seizoen is, dat er dit jaar byna geen bezoekers uit Engeland zyn ge komen. In Knocke, Heyst en Blankenberghe be vinden zich minstens 60 hotels in betalings moeilijkheden en in Ostende, waar het groote Palace-hotel dit jaar niet eens ge opend werd, zou de helft van de overige voornaamste hotels genoodzaakt zyn in den loop van deze week ook te sluiten. ENGELAND. Dood van een vriend van Bat». Gistermorgen werd de politie naar een hotel in Aldersgatestreet te Londen geroe pen, waar men op de binnenplaats het lyk van eon, man had gevonden. Hy droeg alleen een pyama en men on derstelde, dat hy uit het venster van een der verdiepingen was gevallen. 'By nader onderzoek bleek de overledene te zyn de heer Heinrich Weiss, een ryke Tsjecho--Slowakische tapijtenfabrikant. Weiss, die een intieme vriend was van Bata, den schoenenkoning, die een maand geleden den dood by een vliegongeluk vond, leefde sedert lang in het hotel. Sedert eenigen tyd sukkelde hij met zijn gezondheid, en algemeen houdt men het er voor, dat de dood van zijn vriend Bata een grooten invloed op zijn ziekte heeft gehad. ZWITSERLAND. Piccard's tweede stratosfeertocht. Opstijging hangt van het weer af. De familie Piccard te Ziirich. Professor Piccard is thans gereed om in loüricli te starten voor zyn vlucht naar de stratosfeer. De ballon zal evenwel in verband met de ongunstige weersomstandigheden niet voor Donderdagmorgen kunnen opstygen. De heele familie van den professor, me vrouw Piccard en 5 kinderen, zyn Zondag in Zurich aangekomen, om papa met zyn ballon te zien opstygen. Aan een correspondent van de „Chicago Tribune" verklaarde mevr. Piccard, dat haar man niet wilde hebben, dat zy met persver tegenwoordigers sprak en zy voegde er by niet naai Zürich te zyn gekomen, om zyn ballontocht te verhinderen. Integendeel. Ik hen naar Zürich gekomen om myn man te helpen en hem zooveel mogelijk aan te moedigen. Een later bericht meldt: Het vertrek ik voor onbepaalden tyd uit gesteld. Woensdag ep Donderdag zal de Professor waarschynlyk nog niet on hoog gaan. Prof. Piccard deelde o.a me Je, dat hy nog een nauwkeurig onderzoek moest in stellen naar de instrumenten, waar by het mogelyk kan zyn, dat nog veroeteringen zullen moeten worden aangebracht. Mocht I dit het geval zyn, dan zal de start eerst over 14 dagen kunnen geschieden. In het gunstigste geval zal de start aan het eind I van deze week kunnen plaats vinden. Prof. Piccard legde er by zonder den nadruk op, dat zyn tocht een wetenschappelyke onder- neming is en geen sportieve gebeurtenis. 1 Hy zal alleen dan opstygen, wanneer zyn 1 instrumenten volkomen in orde zyn en van den tocht geheel afzien, wanneer de atmos- ferisohe omstandigheden ongunstig moch- ten worden. Piccard hoopt echter nog ty- dens de huidige periode van mooi weer te 1 kunnen starten. KANKRUK Het Esperanto-congres te Parys, 2000 deelnemers uit 35 landen. Te Parys wordt momenteel het Esperan BINNENLAND. De provinciale weg door de Kri m pen er waard. Burgemeester on wethouders van Krim pen aan de Lek nebben aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland een adres gezon den, betreffende den provincialen weg door 0e Knmpenerwaard, waaraan wij liet vol- Door liet adres van de Kanier van Koop- Mndei en Fabrieken voor Rotterdam van 6 Juli, wordt de aandacht nogmaals geves tigd op de noodzakelijke aanvulling van het provinciaal wegenjilan, en wel meteene verbinding üostrWest door de Knmpener waard. Dat deze geprojeateerde weg in beteeke- nis verre een lokale verbinding te boven gaat, zal ieder blijken die dezen weg ziet als een schakel in een grooter plan Door tocongres gehouden. Zaterdag 30 Juli zyn een verbinding Rotterdam—gohoonbovem— 1 1 .|||tf«.04I Itmnkt 2000 deelnemers uit 35 landen byeengeko- men in de Esperanto-hoofdstad van dit jaar Parys. Het groote „Maison de la Mytualité" is geheel voor het congres ingericht; naast de vele vergaderzalen en een restaurant ont breken postkantoor, wisselbureau, reisbu reau, en balzaal niet. In de gangen staan stands van „Literatura Mondola Brita Esperanto Asocio" en andere boekenstalle tjes opgesteld. Reeds Zaterdagmiddag kwamen het .,In- ternacia Centra Komitato", het „Loka Kon- gresa Komitato" en het „Konstanta Repro zentantaro" voor de eerste voorbereidende vergaderingen by een, doch voor de groote massa stond er eerst voor den avond iets in het keurige congresboekje aangekon digd: de kennismakingsavond, een niet-of- ficieel feest met muziek en dans, waar zy, die voor het eerst een congres by wonen Jutfaas—Utrecht, over twee aansluitende provinciale wegen en een vaste oeverver binding, zal hier een mooi geheel van inter- locale verbinding lot stand komen. Dat daarbij de Krimpenerwaard niet alleen uit haar isolement zal worden verlost, en een oeoononusche opbloei m deze streek der sclioepsbouwinduatrie lang8 Nieuwe Maas, Lek en Noord, zou kunnen ontstaan, is noodzakelijk, in deze streek die door hare eenzijdige oriënteering thans wei yoor altijd geslagen schijnt., Hoe de aan te leggen provinciale weg zal moeten worden geprojecteerd iiangt aller eerst at van de plaats, waar de vaste oever verbinding over den Hollandschen IJseel za! komen. Hij zat de wooncentra zooveel doenlijk moeten naderen, zich echter aller eerst aan de behoeften van het interlokale verkeer en pas daarna aan de lokale be boetten moeten aansluiten. Van belang is de aansluiting aan de groote centra in het zich tot hun groote vreugde ervan konden gebied dat de weg zal bestrijken. Ais zoo- overtuigen, dat zy werkelyk konden spre- J dani8 vraagt het industrie-centrum Lek en ken met Bulgaren, Japanners, Ëgyptenaren, I Koor(J ,1Mt lMr ijsermdustria en sclieeps- Finnen, Amerikanen, Zweden, enz. enz. i bouw "*nBluiung aan den nieuw te tra zonder moeite; hetzij over reizen ot poli- we81eI1 Ue JMterctmnsdie Jta- tïek, hetzjj over phildsophie of een tech- V™ ^"dPhandel hier inderdaad de nisch onderwerp onder» collega's. iZL™ "'"8 d°°v mi '""«ndende Nadat de congressisten gelegenheid had- Z den gehad verschillende godsdienstoefehin gen (o.a. in de Notre Dame) in het Espe- ranto by 'te wonen vond Zondagochtend in de Sorbonne de officieele plechtige opening plaats. De groote gehoorzaal was tot den 1 nok toe gevuld en onder een diepe stilte sprak de voorzitter van het vorige congres te KraJcau, prof. Odo Bujwid, de inleidings- rede uit. Hy herdacht in enkele sympathie ke woorden President Doumer, die reeds toegezegd had het eerevoorzitterschap van het congres te aanvaarden en verzocht den aanwezigen ter zyner nagedachtenis op te staan. Hierna gaf hy het voorzitterschap over aan den heer Georges Warnier en ver klaarde het congres voor geopend. De heer Warnier gaf eerst het woord aan den heer André Baudet, ex-president van de Kamer van Koophandel te Parys en eere-president van het congres, die zyn vreugde uitsprak zooveel buitenlandsche I eenheid* Espitfrantisten, die aan de uitnoodiging van de Parysche Kamer van Koophandel gevolg hadden gegeven, te kunnen begroeten. te bepieitei Dit behoett echter allerminst ten koste van andere belangen te gaan, zooals de K. v. K. dat wil. Deze industrie-streek elsctit haar recht op natust die belangen, De route j Kinderdijk—Noordelijk Rotterdam zal voor het personenverkeer uit Kinderdijk en om geving de voorkeur blijven verdienen ook J na liet tot stand komen van een brug over den Noord bij Albiasserdam, omdat met eerstgenoemde verbinding èn de groote oprit van de vaste brug èn de tijdroovende oever verbindingen in Rotterdam worden ontgaan. Dat de K. v. K. in haar adres daarbij het alternatief ging stellen, dat een ander meer landelijk centrum daardoor van hare ge projecteerde verbindingsweg zou moeten worden berooid, is zeer jammer en niet I juist, daardoor immers tracht deze Kamer de goede eenheid der geheele streek in de J Krimpenerwaard hi* gevaar te brengen, door rivaliteit 'o# te wekken, ,waar juist samenwerking moet bestaan. De Leipxiger Najaare-Messe. De najaarsbeurs ui Leipzig, waaraan on- 6600 exposanten zullen deelnemen, De heer Warnier zelf wydde eenige harte- geveer 6500 exposanten zullen deelnemen, lyke woorden aan dr. Zamenhof, den sa- wordt gehouden van 28 Augustus tot 1 Sep- mensteller van het Esperanto, dien hy zich t«°ber. Alleen de textielaldeeling duurt één mensteller van het Esperanto, dien hy nog zoo goed herinnerde van het eerste Es- I perantocongres in Boulogne sur Mer. Ver volgens richtte hy het woord tot den ver tegenwoordiger van President Lebrun, on der wiens hooge protectie het congres plaats heeft. Spreker liet hierop een kort overzicht van de beweging in Frankryk volgen. Zondagmiddag werd de „Zomeruniversi- teit" geopend met een interessante lezing van den heer Georges Avril over de evolu tie in de filmkunst, hetgeen met eenige ka rakteristieke films gedemonstreerd werd. Zondagavond werd „Knock", het bekende tooneelstuk van Jules Romains in een uit stekende vertaling door een zeer interna tionaal gezelschap beroepsacteurs opge voerd. Maandagochtend had de eerste werkrit- tijig plaats. Het eerst werd het woord ge geven aan Lidja Zamenhof, de dochter van Ludoviko Zamenhof. Gedachtig aan de vele discussies, disputen en polemieken, die helaas tengevolge van meeningsverschillen over organisatie in het afgeloopen jaar dag korter, dus tot 31 Augustus. In zaak zullen artikelen worden aangeboden, welker prijzeh in overeenstemming zijn met de gedaalde koopkracht. Men verwacht een naar omstandigheden bevredigenden handel met net buitenland, gezien het feit, dat de Duitsche export in 1931 voor 65 pet. naar landen ging, die ook nu nog den invoer zonder groote bemoeilijking toestaan. Vanuit Nederland zullen op Zaterdag 27 Augustus extra-reisgelegenheden de bezoe kers van de Mess© tegen verlaagde prijzen naar Leipzig vervoeren. Desgewenscht kan men op dezpn datum en op andere dagen niet de gewone tremen naar^e MeBsegaan. met verlaging op het Duitsche traject Bo vendien wordt aan alle bezoekers een reduc tie toegestaan voor de terugreis van Leipzig tot aan de grens. Steeds geldt als bepaling, dat zij zich van tevoren bij de vertegen woordigers van het Leipoiger Messamt in Amsterdam of Rotterdam moeten voorzien van legitimatiekaart en insigne, strekkend als doorloopend bewijs van toegang tot de a.s. najaarsbeurs. Wie op de Leipzager Messe tenminste het honderdvoud besteedt hebben plaats uehad snrak'.H Ltr,'„s„* I va" de »P°o»ko8ten, kan deze spoorkosten. hoop uit, t? altagedur^L^et clï f g aurenae net congres Leipzig zelfs geheel terugbekomen een goede oplossing zou vinden en vervolg de: „...Ni ne instruu pacon al la mondo se inter ni mem ne regas paco, kaj kiam vi parolas pri tiu, kium vi nomas via Majstro, tiam pripensu; 'ke nu de vi dependas cu lia spirito estas felica cu ne". (Laten wy geen vrede aan de wereld onderwyzen als onder onszelf geen vrede heerscht, en wanneer u spreekt over hem, die gy uw Meester noemt, bedenk dan, dat het alleen van u afhangt of die geest gelukkig is of niet). VERRENIGDE STATEN. Brand in den New-Yorkschen I Comité van Actie tegen de Winkelsluitings wet. Dagelijks ontvangt bet comité tientallen brfeven van door de wet cip de winkelslui ting gedupeerde winkeliers, handelaren en fabrikanten. In een één dezer dagen geiiou- den bespreking ia besloten een algemeene enquete naar de gevolgen van de wet in te Talrijke gewonden. Door tot nu toe onbekende oorzaak ia Dinsdag brand jiitgebroken in den under ground in de nabyheid van bet station Brooklyn-Bridge. Het vuur greep met ra zende snelheid om zich heen. Honderden passagiers konden eerst na zeer groote moeite uit den met een dichten rook gevul- den tunnel worden bevryd. Talrijke perso nen werden gewond. Nader wordt gemeld; De brand in den „underground" kon in ibetrekkelyk korten tyd worden gebluscht. De oorzaak van den brand is kortsluiting. By het bekend worden van den brand werd direct de krachtstroom uitgeschakeld, het geen een vry langdurige stagnatie van het ondergrondsche spoorwegverkeer met zich bracht. Verscli diende plaatselijke vereenigingen hebben zich bereid verklaard hierbij hunne medewerking te verieenen. Het comité van aotie is overtuigd langs dezen weg voldoende materiaal te verzame len, waaruit ondubbelzinnig zal kunnen worden aangetoond, welke enorme echade de winkelsluitingswet aan, handel-, en iwin- keildrij venden middengi/rfKl en aan de in dustrie veroorzaakk^tlet secretariaat Is ge- vestigd Marnlxt«hit 380 te Amsterdam, Tel. 36213. Een adres van de N«d. My. voor Nijverheid en Handel aan den Miniater over de Nederl. crediteursbelangen in Duitschland. Het hoofdbestuur van de Ned. Hij. voor Nijverheid en1 Handel heeft een adres ge zonden jmji den ^"mister van Economische Zaken en Arbeid, inzake de Nederlandédie crediteursbelangen in Duitschland, in ver-' band met de moeilijkheden in het betalings- verkeer. Indien binnen redelijken termijn met verdere onderhandelingen geen bevre digend resultaat mocht worden bereikt aldus wordt in dit adres betoogd, zal de Itqgee- rmg nader dienen te overwegen, in hoever tegenover Duitschland gebruik kan en moet worden gemaakt vun de wet tot vergemak kelijking van maatregelen bij verdrag of op andere wijze te treffen, ter verijdeling van de gevaren voortspruitende uit de beper kende bepalingen, die op het Int. betalings verkeer worden toegepast. Aan de Mij. is in het bijzonder in de laat ste weken weer gebleken, van welke betee- kenia de vorderingen uit onderscheiden hoofde, die het bedrijfsleven en de Nederl. belegger op Duitschland heeft, voor het economisch leven van ons land zijn en hoe groote belangen ook voor den Nederland- sehen fiscus er bij betrokken zijn. Aan de hand van eenige voorloopig ter besqhikking staande gegevens, meent het Hoofdbestuur liet totaal van de Nederland- fiche vorderingen op Duitschland zoqwel op langen als op korten termijn te mogen stel len op rond 2 milliard mark rijksmark of 1 milliard 200 miilwen gulden. Berekend tegen een percentage van zes, zou dit alleen aan rente reeds neerkomen op een aan ons land jaarlijks ten goede komend bedrag van 120 millioen rijksmark of ruim 70 millioen gulden. GEMENGDE BERICHTEN. Het Nationaal Padvinderskamp. Kampvuur met de welpen en t ifa gis era vond weer buitengewoon ge- zoiJig geweest tu het Kamp, waar de welpen aan het kampvuur werden ontvungen. ij waren prachtig op dreef. Zij hadden bun eigen liederenboek je meegebracht en zongen als lijster». Verder genoten zij koste lijk van de vertoonuigen der oudere kamp- broeders en de iuuiit duverde bij de beken de historie vun den cowboy niet de paarden, verrichting van de Haaiiemsche groep. Toen het avondfeest op de helft gekomen was, betrad de lloofdvel kehner het podium, om, na een hartelijkeu groet, den uitslag der awemwedstrijden, gisteren op de Kaag gehouden, mee te 'deelen. De ütrechtsohe groep heeft, de Bossche Boei, een wisaelprijs voor het redden van drenkelingen, voorgoed in haar kraal gesleept, door de boei drie maal te veroveren. Den eersten prijs be- haalde Tiel en kreeg den Loevesteynbeker voor estafette zwemmen 4 maal 60 M. in 3 min. 3$ sec. De Veluwsche groep (Arn hem) heelt den tweeden prijs behaald in 3 min. 44J sec. Verder vertelde hij nog wat van den gfooten dag, ole Baden Powell komt, die niet nadruk zeide hij de woor den - ook welp is geweest. Er voer geest drift m de welpen zieltjes, maar zij legden zeker met mmder sympathie en eerbied voor hun hoogen Hoofdverkenner m den kampeernmntel en' op den boomstamzetel aan den dag. ündertussctien werdhet... welpenbedtijd, maar zij wilden niet gaan slapen, voor zij indrukwekkend afscheid hadden genomen. De hummels stonden recht en baden Va lerius' altijd ontroerende Bed© voor het Va derland Heer, die uw tent in de hemelen spreidt Alles op aard' door uw woord hebt bereid, enz. Daarna ter eer® der buitenlandsche gasten Good night ladiee (3 maal) W're going to leave you now Merrily jwe roll along (3 maal) Merrily *e roll along o'er the dark blue sea. Nederlandsch-Indisch kampvuur. Een goed uur later zou het demonstratle- veld nog een intieme plechtigheid beleven. Op het heeiemaal leege veld ging het smeulende vuur opeens weer laaien en ver spreid naderden, aioopen aan over het een- I zame veld enkel figuren, welke neerhurkten om, het vuur. Hopman de Fremery gaf hier m alle stil te niemand wist er eigenlijk van uiting aan de hooget sympathieke gedachte de aanwezige Nederlandseh-Indische padvin ders en podvindsters samen te brengen. Padvinder Etty uit Bondowoso was de stille estafette geweest. Aan de gevolgen overleden. Op 22 Juli heeft bij Roosendaal een auto ongeluk plaats gehad, waarbij de bestuur ster, mevrouw Schonck—Mazzoia uit Breda, onmiddellijk is overleden. Than* is ook de tante van deze dame, de 76-jarige mevrouw Massmk—Mazzoia, aan haar verwondingen overleden. Door een trein overreden en gedood. Een „witkiel» 0p het station Dordrecht door een trein/gegrepen. Gistermorgen wilde op het station te Dor drecht de bl-jarige stationskruier J. v. d. Linden, terwijl voor het eerste perron een trein stond, zich naar het tweede perron begeven. 11 ij klom daartoe over de buffers van den stalstaanden trein. Toen hij van de buffers op het tweede spoor kwam, werd '»j gegrepen door den uit Rotterdam komen den trein, die om 9 u. 40 te Dordrecht moet aankomen. Drie wagens gingen over hem heen. Zwaar verminkt werd hij opgenomen er naar de bestelgoederenloods gebracht. Een in den trein zittende dokter en de di recteur van den geneeskundigen dienst kon den slechts den dood vaststellen. De man was reeds 34 jaar in dienst van de spoor wegen Hij was gehuwd en had geen kin deren. E«i kudde schapen door den trein gegrepen. De herder, de twee honden en 63 schapen op slag gedood. Gistermiddag omstreek» kwart over één, reed dé personentrein Roermond-Maastricht bij den cnbewftakten overweg te St. Joost, onder de gemeente Echt», op een kudde schapen, die zich grootendeels «p de spoor baan bevond. De kudde bestond uit 240 stuks Hiervan werden 63 op slag gedood, terwijl 4 schapen later moesten worden af gemaakt. De herder, de 50-jarige ongehuw- als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelyksch gebruik van Crème. In pryzen van 208045 en 75 cent de L. Hendriks, uit Melick, die zich te mid. den van de d#chfop elkaar gedrukte dieren bevond, ,werd door de locomotief gegrepen en circa 00 meter meegesleurd. Hij was op elag dood. Gedood werden ook de twee honden die de groep schapen vergezelden. Kort nu liet ongeluk graasden de meeste dieren, die niet door liet onheil waren ge troffen, weer langs <le spoorbaan. Slechts enkele schapen Jagen ter zijde van den weg en blaatten klagelijkzij hadden waarschijn, lijk een klap van de machine gekregen, he trein had zeer aanzienlijke vertraging. De schapen, welke aan den landbouwer H. Freaken te Melick toebehoorden, waren niet verzekerd. Doodeiyk ongeluk op een schietbaan. Gistermiddag heeft op de schietbaan De Helmondsche Burgerwacht en Vrijzinnige Landstorm, gelegen in de bossclien onder de gemeente Rakel, een doodelijk ongeluk plaats geliad. Een zekere J. <J. uit de Heistraat, had zich met zijn zes kinderen naar de eclueU haan begeven, waar ter gelegenheid van de kermis een schietwedstrijd gehouden werd, waaraan G. zeil ook deelnam. Hij had zijn kinderen meegenomen oüi hen van de straat te houden. Hij bevond «lol» met zijn kinds, ren omstreeks halïéén in den schietkafi nuast den schietberg. Toen er gebeld wem ten teeken dat iieti schieten ophield verhit C. met zyq kindereu den kuil. Plotseling klonk er nog een schot dat h^t achtjarig zoontje van C. in het hoofd trof. Het ventje was op slag dood. De politie van Bakel stelt een onderzoek In. Te vroege vacantie. Uit protest houden 20% der ouders te Doetinchem hun kinderen vsn 100.- 82 126 428 448 763 764 876 876 Sedert eenige jaren heercht bij de ïnge- zotenen van Doetmdhem groote ontstem ming over de regeling der zomervacantie, die zoo vroeg begint dat gisteren de open- bui© scholen weer moesten aanvangen, lal van piotesten bij het geiueeutebeetuur ble ven zonder "resultaat. Daar verschillende ge zinnen eerst nu met vacantie gaan en ande ren hun kinderen uit protest nog thuis lie- ten, ontbraken op een der scholen meer dan 2U pet. der leerlingen. 460ë~NËD. STAATSLÖTËR1J. 2e klasse. Trekking van Woensdag 10 Aug. Hooge pry zen; 20.000.—: 20131 5000.—j 3339 2000.—: 6957 1500.8141 1000.16233 400.—: 13907 14&65 18955 200.—: 15392 3969 4659 8177 17339 19229 Fry zen Van 30. 152 257 363 365 386 387 593 621 663 674 698 732 766 784 79'J 820 823 836 925 934 969 1038 1075 1108 1134 1146 1167 1176 1224 1311 1401 1422 1467 1646 1634 1673 17S5 1736 1741 1799 1863 1888 1967 1993 2002 2032 2033 2061 2101 2105 2133 2330 242 1 4268 2488 2539 255 7 2558 2620 2641 2673 2768 2863 3057 3221 3255 3281 3332 3472 3476 3553 3571 35o6 3612 3757 3339 3873 3960 4012 4023 4G81 4097 4203 4223 4238 42>5 4275 4310 4366 1430 4461 4474 45C' 4516 4528 4549 4569 4586 4593 4672 4734 4779 4839 4953 5093 5147 5236 5266 529S 5314 5408 6468 5496 5575 5599 5615 5627 5659 5757 577? 5778 5869 5942 5946 6045 6i41 6202 6203 6298 6377 6562 6565 6571 6575 6657 66S3 6733 6770 6824 6923 6968 6969 7024 7041 <055 7067 7102 7107 7126 7131 73 JT 7312 7407 7423 7465 7467 7542 7571 7765 7827 7864 7879 8026 8255 8261 8402.3480 85lö 8660 3727 8840 8847 8860 3385 8911 8928 9009 9011 9201 9257 9313 9374 9435 9466 9482 9543 9549 9644 9722 9784 9831 9865 9932 9935 10005 10024 10078 10i"0 10196 10204 10241 10252 10279 10371 103S5 10401 10-102 10443 10628 10567 10573 10577 10629 10648 10670 10728 10815 10928 10929 10033 1«006 11117 11154 11157 1x167 11168 11216 11254 11277 11279 11334 11410 11519 11603 11676 11678 11778 11806 11875 11885 11380 11903 11940 12013 12074 12097 12144 122U 12221 12313 12319 12484 12497 12527 12631 12658 12569 12674 12596 12644 12684 12714 12825 12846 12920 13030 13122 13184 13280 13300 13335 13444 13501 13576 13589 13643 13673 13935 14011 14014 14095 14097 14183 14252 14322 14423 14647 14588 14606 14687 14693 14710 14739 14766 14770 14815 14899 15121 15212 16274 15396 15404 15411 15470 15505 15563 15618 15656 15725 15757 15901 15962 15966 15993 16099 16165 16350 16423 16499 16536 16769 16843 16845 16849 16920 16941 16947 17018 17066 17073 17141 17148 17238 17244 17252 17265 17284 17363 17474 17510 17511 17628 17564 17638 17639 17682 i 17707 17731 17744 17952 17966 18018 18125 18189 18214 18254 18263 18280 18314 1849» 18559 18622 18640 18665 18712 18713 1872» 18758 18763 18919 18964 19011 19113 191* 19301 10332 19401 19444 19612 19551 195» 19615 19636 19674 19752 19799 19846 19852 19914 19920 19976 20003 20005 20014 2005J 20123 20234 20267 20319 20428 20448 20581 20542 20568 20613 20666 20879 20695 20982 20945 20947 20963 20997 21002 21023 21038 21042 21044 21088 21142 21288 21307 21343 21372 21387 21491 21612 21634 21635 21*2 21715 21773 21791 21843 21354 21900 22066 22076 22107 22152 22170 22189 22248 22352 22386 22397 22405 22434 22461 22465 22626 22554 22669 22667 22683 22757 22773 22782 22803 22870 22928 22981 23030 23032 23060 23090 23173 23250 23307 23340 23368 2341» 23725 23832 23839 23892 23966 23967 STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Aug. 1932. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylagen van H. de Wit, om vergunning tot het op richten van een vleeschhouwery en het plaatsen daarin van 1 electromotor van 1 P.K. dryvende een worstmachine en van een 'rookcel in het perceel, gelegen Prins Hendrikstraat no. 32, kadastraal bekend sectie E no. 2225. Het Goudsch Vacantie-Kinderfeest. Uit het FleVo-kamp te Huizen van het Goudech Vacantie-Kinderfeest wordt het volgende gemeld: Keeds om 6 uur werden de kinderen Dinsdag wakker, zoodat besloten werd het programma iets te vervroegen. Na het eten van een ongeloofelijke hoeveelheid boter hammen togen de meisjes naar het strand te Huizen en de jongens naar het etrand te Valkevcen. Heerlijk hebben ze daar gespar teld! Deg middags zijn de tochten pet an dersom uitgevoerd. Bij thuiskomst om 6 uur wachtte een warme maaltijd, bestaande uit aardappelen, worteltjes, gehakt en een banaan toe. De lavond is in het kamp doorgebracht O.a. jverd een voetbalwedstrijd gespeeld om een zilveren medaille Zij, die nieti rnedespeel- den, rustten uit van de vermoeienissen van den dag. Vele ouders en belangstellenden brachten gisteren een bezoek aan het kamp. Zij trof fen aJlen in den besten welstand aan. Mede dank zij het schitterende weer ia de dag van gisteren eveneens prachtig ver- loopen. De kinderen genieten volop, de stemm ing ia voortreffelijk. Morgenmiddag om 4.38 uur komen de deelnemers uit Huizen terug Zij gaan in optocht van het station via den uitgang bij den overweg naar de Markt, waar de stoet ontbonden wordt en de ouders hun kinde ren kunnen medenemen. De tollen aan het Goudsche Rijpad. Ged. Staten dezer provincie hebben ge weigerd om de concessie voor de tolheffing aan het Goudsche Rypad onder de gemeen ten Boskoop en Alphen, dat toebehoort aan de gemeente Gouda, met ingang van 1 Jan. 1933 e-k. te verlengen. De uitvoering van de Criais-varkenswct. Een circulaire van den minister van oeconomische zaken en arbeid aan de gemeentebesturen. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft zich tot de gemeentebesturen gewend met het. verzoek om medewerking by de uitvoering van de crisis-varkenswet. Bepaaldelijk worden de gemeentebesturen uitgerioodigd van 16 Augustus af aan de Nederlandsohe varkenscentrale in Den Haag mededeeling te doen van de ingekomen aan vragen voor huisslachtingen (art. 6a Vleeschkeuringswet). By genoemde circulaire aan de gemeente besturen was gevoegd een afschrift van een aan de hoofden van de ryks- en gemeente lijke keuringsdiensten gerichten omzend brief, waarin de keuringsdiensten, in af wachting van een nog deze week uit te vaardigen algemeenen maatregel van be stuur, reeds thans op de niet geringe taak bjj de uitvoering van de wet worden gewe zen. Van 15 Augustus af zal van ieder hier te lande geslacht varken (eenige groepen uitgezonderd) een bepaald bedrag te bere kenen naar het geslachte gewicht in K.G., als heffing moeten worden betaald. Het be drag van de heffing zal nader worden be paald. De inning der bedragen wordt opge dragen aan de keuringsdiensten* Heeft geen keuring plaats, zooals by huisslachtingen, dan geschiedt de opgaaf door de gemeentebesturen als in den aan vang vermeld en belast de varkenscentrale zich met de inning. De keuringsdiensten zullen de bevoegdheid krygen, voorloopige betaling vóór het slachten te eischen. Nade re verrekening volgt dan na bepaling van het juiste gewicht. De keuringsdiensten zul len voorts kunnen eischen, dat degeen, die een varken aanbiedt, een behoorlyk werkend weegtoestel ter beschikking heeft. De keu ringsdienst kan echter ook zelf een derge- lyk toestel ter beschikking stellen. Ih bepaald© gevallen kan geheele of ge- deeltelyke ontheffing van de betaling van het recht plaats hebben. De betrokken keu ringsdiensten moeten de ontvangen bedra gen elke week storten in het stabilisatie fonds, ingevolge de crisis-varkenswet. De varkenscentrale zal aan de keuringsdien sten een nader te bepalen^ergoeding geven voor de kosten, aan het innen van de hef fing verbonden. Processie naar Kevelter. De 1788te processie van Gouda en Om streken naar Kevelaer zal, naar de N. "Z. H. meldt, dit jaar plaats hebben van Zaterdag 20 tot Maandag 22 Augustus, Per extra- trein, tegen in verhouding tot dien van voor gaande jaren sterk gereduceerden prys, zal de reis worden gemaakt. Deze vertrekt Za terdag 20 Augustus des morgens te 7.05 uur, op Maandag d-a.v. zyn de pelgrims om 19.56 uur weder in hun woonstede terug. Reeds meldden rich vele deelnemers voor deze bedevaart, doch verwacht wordt, dat wegens de lage kosten, een grooter getal i dan by voorgaande gelegenheden den tocht naar Maria's 'bedeoord zullen medemaken. I I Rijkspostspaarbank. Op het postkantoor Gouda werden in de umand Juli op spaarbankboekjes ingelegd 1 57.209.21, en terugbetaald 48.436.91. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 8773.30. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 36. j Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afge schreven 8850.—. 1 Verpachting. Het bestuur van den polder Bloemendaal heeft gisteravond verpacht het recht tot heffen van doorvaart gelden aan het Bloe- mendaalsche Verlaat en het gebruik van de daaroy staande sluiswachterswoning. Er kwam slechts één inschryving binnen, I n.1. van den tegenwoordigen pachter, den heer J. de Boer te Gouda, met 305. Het verkeer gestremd. Gisterenmorgen om 1114 uur is in de Groenendaal de achteras gebroken van de auto van de Gemeentelyke Reinigings dienst, waardoor het verkeer een half uur gestremd is geweest. Een aanryding. Door M. L. uit den Haag is by de politie aangifte gedaan dat hy met zyn auto is aangereden door een met paard bespannen wagen, bestuurd door C. V. uit Moordrecht. Het rechtervoor- en achterspatbord van de auto werd hierby beschadigd. De schade is onderling geregeld. Agenda. 12 Aug. 8 uur Beiaardconcert van den Sint JanBtoren door Percival Price te Ottawa (Canada). Apotheken. 1 De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, is lot en met 12 Augustus, benevens den j daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor UIT DEN OMTREK. BOSKOOP, De ballonopstyging. Naar wy vernemen zal de ballonopsty- j ging van den heer W. Pottum a.s. Zaterdag om ongeveer 6 uur plaats hebben, 's Namid dags 2 uur zal met de voorbereidende werk zaamheden alsmede met de vulling begon nen worden. Het terrein aan de Zyde is ook voor publiek toegankelyk, terwyl ook mu ziek aanwezig is. REEUW1JK. Geen opheffing van tol. Burgem. en Weth. van Reeuwyk en die der gemeente Haastrecht hebben met het bestuur van den polder Stein eeri conferen tie g«»iad om te koinen tot overname en opheffing van den tol van de brug over den gekanaliseerden Hollandschen IJsBel. De besprekingen hebben echter tot geen resultaat geleid, zoodat wederom voor één jaar concessie tot tolheffing is aange vraagd. Een verschil over een geldsbedrag van 8800.was oorzaak, dat party en niet tot elkaar konden komen. Verboden zwemmen. Dat het der politie ernst is met het feit van verboden zwemmen op minderen af stand dan 100 meters uit openbare wegen, moge blyken uit het feit, dat nu weder tegen een vyftal personen procesverbaal Is opgemaakt. Men late dus het zwemmen of ontkleeden op minderen afstand dan 100 mater uit openbare wegen of voetpaden en van woningen na. Daar ook al crisis. Nu de visohakten van 2.60 tot 7.50 zyn verhoogd werden er heel wat minder gekocht. iDit jaar werden 89 vischakten uitgegeven; vorig jaar 133. Het adhtal jachtakten dat is uitgegeven bedraagt 19 in tegenstelling van het vorig jaar 25. INGEZONDEN. Buiten verantwoordeiykheid der Redactie.) Belemmeringen op de Plassen. Zeer geachte Redactie. Door opname van het volgendie zoudt U mly ten zeerste veiplichten Dinsdag 9 Augustus j.l. zou ik een klem gezelschap per cano over de Keeuwijksohe plassen rondleiden. Voor dit doel was het wenaohelijk dat ik per cano van 'e-Graven- broek naar Elfhoeven ging om daar het ge zelschap af te halen. Nu maakte ik reeds 15 (vijftien) jaar geleden voor dit doel gebruik van een z.g. „overhaal" aan de Oostzijde van de Groene Ree". Deze overhaal is ont staan doordat daar ter plaatse de viaechera telkens hun bootjes overtrokken. Nu echter vond ik voor deze overhaal een aantal palen in den grond geslagen en de ontstane uit holling dicht gegooid. (Dit dichtgooien heeft niets te maken met de aan de Groene Ree plaats gehad/ hebbende kantheratellingen). 't Is wel zielig te oonstateeren dat 10-tallen jaren de visschers ongehinderd hiervan ge bruik hebben kunnen maken en nu de ple- ziervaarders dit ook een» doen, de boel wordt dichtgegooid. Maar 't werd op onzen tocht helaas nog erger. De westelijke toegang tot Nieuwenbroek vonden we over de geheele breedte afgezet door een 4-tal zware staaldraden. Aanvan kelijk dachten wij, onnoozelen, dat dit dien de om de netten aan te hangen. Doch bij navraag -aan enkele visschers vertelden zij ons dat zij al „rommel" genoeg hadden op de plassen. Dat „rommel" waren wij, na tuurliefhebbers, etrij'ders tot behoud van het natuurschoon, tot heil der gemeente j Rceuwijk. (Hoeveel wordt er niet verdiend door het verhuren van grond aan die „rom mel" P) Gaarne zou ik door middel van Uw blad vernemen: a. Is het wettelijk geoorloofd de door gang op het water over de geheele breedte af te zetten? b. Op wiens bevel is dit geschied? c. Indien de afsluiting geoorloofd is, zou het dam niet op den weg liggen van alle plaahezoekers in samenwerking met V.V.V. en watersportvereenigingen hiertegen te pro-" testeeren? U ten zeerste dankend voor de opname. Hoogachtend. P. L. SCHOLTEN, Le»raar M. O. Te eken en. Tjp-fpoirr wiDrrmjDiN: ip WATERPOLO. Om het kampioenschap van Nederland. De samenstelling van de zeventallen. Voor den boelissingawedstryd Dolfijn 1— Het IJ 1 om het waterpolo-kaiupioenschap van Nederland, welke Donderdagavond in liet Bporttondsenbad te Amsterdam zal wor den gespeeld, zijn de volgende zeventallen samengesteld Dolfijn Doel: B. Rijke, achter; J. G. J. Pronk, G. F, Muller, spil. p. Kuiper, voor: J. Brink, P. v. d. Velde Jr. en J. Slender. Het IJ. Doel: A. v. Holstachter; Ha zenberg, j. van ooetroin hoede; apU: Ko Kohier; voor: F. v. d. Bosch, G. Bohlan- der en Jac. Kohier, Scheidsrechter is de heer J. de Vries, secretaris van de waterpolpcommissie van den Nederlandsohen Zwembond. Olympische Spelen. Zus PhilipeenBraun wint haar serie; Puck Oversloot uitgeschakeld. Voorwedstryden 100 meter rugslag. Gisteren werden in het «wemstadion de eerste series 100 meter rugalag voor dames in de eerste serie werd inej. Holm (V.8.) eerste in den nieuwen Olympisohen record tijd van 1 min. 18.3 sec. Mej. Bonnie Mea ling (Australië) eindigde hier als tweede in den eveneens praohtigen tijd van 1 min. 21.6 sec. Het II. record stond op naam van de toenmalig Zus Braun met 1 min, 21.6 sec., welk record te Amsterdam in één der series werd gevestigd, in deze serie werd ten slotte mej. Puck Oversloot (Nederland) vierde in 1 min. 23.8 sec. De uitslag luidde: 1 Mej. Holm (V.S.) i min. 18.3 sec., z mej. Harding (Eng.) 1 min. 22.5 sec., 4 mej Oversloot (Nederland) 1 min 23.6 sec. De tweede serie werd gewonnen door mej. Davis (Eng.) in 1 min. 2$ sec.2. mej. Shee (V.S.) 1 min. 22.5 sec. Ue derde serie zag on'ze landgenoote me vrouw PhüipsenBraun uitkomen die ge makkelijk won in 1 min. 23.8 sec. De En- gelsche zwemster üooper werd tweede. Uit slag- 1. Mevr. Plulipsen—Braun (Nederland) 1 min, 23.6 sec.. 2. mej. Cooper (Eng.) 1 min. 25 sec.. 3. mej. Linton (Canada) 1 min. 29.1 sec. Uit iedere serie worden de twee eerst aan komenden en de snelste dea-de geplaatst, Willy den Ouden was in dit nummer niet uitgekomen. Ongeveer 5000 toeschouwera woonden deze wedstrijden bij Demi-finale» 400 M. vry heeren. Yokojama (Japan) en Crabbe (VA) eersten. Voor de demi-finale 400 M vrije slag hee ren hadden zich geplaatst Yokojama. Soegi- moto en Oykoto (allen Japan). Gilhula en Crabbe (beiden V. 8.). Costoli en Perentin (Italië). Ta-ris (Frankrijk). Ryan en Spenee (Canada) en Charlton (Australië). De eerste demi-finale bestond uit Costoli, Ryan, Gilhula, Taris, Oylfoto en Pokojama. De race b» zeer snel en ging voornamelijk tusschen de Japanners ep Taris, die giste ren 0.1 seconde boven 't nieuwe Olympisch record van Yokojama gebleven was. Ten slotte bleek de strijd te gaan tusschen Taris en Yokojama, met. Oykoto ais gevaarlijke derde. Eerst op de laatste baan kwam Yokojama naar voren en won in den nieu wen recordtijd van 4 min. 51.4 sec. Ook Taris bleef beneden den Maandag gemaak- tem recordtijd van Yokojama. De uitslag werd: 1. Yokojama (Japan) 4'min. 51.4 sec. 2. Taris (Frankr 4 mih. 52.3 aeo.3. Oykoto (Japan) 4 min 52.8 sec.; 4. Gilhula (V. S.) 4 min. 55.4 sec.5. Ryan (Canada) 4 min. 59.7 sec.6. Costoli (Italië) 5 min. 6 sec. De tweede demi-finale toornde dat Crabbe (V S.) beslist de sterkste was' Uitslag: 1. Crabbe (V.8.) 4 mm, 52.6 seo.; 2. Soe- gimoto (Japan) 4 min. 59 sec.3. Charlton (Austr.) 5 mill. 2.1 sec. 4 Perentin (Italië) 5 min. 10.5 eec. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 10 Aug. Aangevoerd 482 partijen. Pryzen le kw. m. r.m. 2225 2e kw. m. r.m. 1821; zware 26. Handel matig. LUCHTVAART. De eerste Nederlandsohe vrouw p*r vliegtuig op een „zakenreis" tusschen twee werelddMlen. De 21-jarige mevrouw J. J. Nygh-Somer, welke onlangs per s.s. Springfontein naar Oost-Afrika vertrok, verliet Zondagmorgen 31 Juli haar woonplaats te Kericho (Kenya Highlands) om per vliegtuig van den En- gelschen dienst over Juba, langs den Nyl naar Caïro, Athene en Brindisi te vliegen, van waar zy per trein haar besteraming, Basel, Zaterdagmiddag bereikte. Bizonder- heden omtrent twee noodlandingen, één op den Nyl en een in de woestyn, met als ge volg een nachtvenblyf op 40 myl afstand van de bewoonde wereld en een verblyf van 2 uur in de woestyn (temperatuur van het zand 160°!), het laatste na het ondervinden van een hevigen zandstorm in de lucht, ma ken zoo'n reisje vooralsnog niet tot een on verdeeld genoegen. Daarentegen bood de schitterende tocht per watervliegtuig over de Middellandsche Zee en vooral van Athene naar Brindisi ruimschoots vergoeding voor de Voorafgegane minder prettige (en min der frissche) ervaringen. Vermoedely'k vertrekt mevrouw Nygh binnen enkele weken op dezelfde wyze weer naar „huis", wellicht dan echter onder ge bruikmaking van de verbinding Nederland- Indië voor het traject Schiphol-Caïro. RA Dl O - T EL ËGKA Ftó CH~WEERBERICHT 10 Augustus. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, later uit zuidelijke rjohtingen, aanvankelijk helder tot licht bewolkt», later toenemende bewolking, droog, teer warm weer. DRAADLOOZE DIENST. Oproer te Madrid uitgebroken. Vele arrestaties. MAlDiRJD, 10 Aug. Hedennacht tegen 4 uur trachtten gelyktydig 50 k 60 personen, waaronder eenige militairen het hoofdpost kantoor »binnen te dringen, terwyl een 100- tal personen het Ministerie van Oorlog binnendrong en een derde groep het hoofd bureau van politie trachtte te bezetten. De in het postkantoor gelegerde gendarmerie wist de menigte tegen te houden totdat ver sterking arriveerde, waarna de aanvallers weiden teruggeslagen. Een 40 personen werden gearresteerd. Achter het Ministerie van Oorlog ont stond een schietparty, waar by meer dan 300 schoten werden gewisseld. De bestorming van het hoofdbureau van politie werd met behulp van machinegewe ren afgeslagen. Kleine tanks surveilleerden later voor genoemde gebouwen. Dp chef der politie deelt mede, dat het oproer een tegen de republiek gerichtte be- wegiiig is, die echter volkomen is mislukt. Er zouden in totaal 5 dooden zyn gevallen, n.l. een onderofficier, 3 soldaten en een burger. Gearresteerd zyn tot nog toe, behouden.' een aantal burgers, een generaal en ver scheidene officieren, waaronder de Herlog van Infantade. De voorbereidingen voor de omwentelingspogingen waren geheim geble ven en slechts een uur voor het tydstip waarop men de putch zou trachten uit te voeren, kreeg de politie eenige aanwyzin gen. In de hoofdstraten van Madrid werd tot ongeveer 5 uur geschoten, terwyl in de buitenwyken de schermutselingen met de opstandelingen tot 7 uur vanmorgen duur de. De meeste opstandelingen hebben zich in de omgeving van Madrid teruggetrokken. Een bevel tot arrestatie van ex-Koning Alfonso uitgevaardigd. MADRID, 10 Aug. De parlementaire commissie van onderzoek naar de politieke en administratieve verantwoordelijkheden van het oude regime, heeft arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen ex-koning Alfonso, den infant Ferdinand, den voorm. Minister van Arbeid in de dictatoriale regeering en tegen verschillende andere persoonlykheden. Dit arrestatiebevel heeft niets uitstaande met de gebeurtenissen van hedenmorgen te Madrid, doch staan in verband met den houw van inrichtingen ten behoeve der spoorwegen, waarby zich ernstige gevallen van corruptie hebben voorgedaan. Een aardbeving in het oostelijk deel van Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 10 Aug. In den afgeloopen nacht te 3 uur werd in het geheele Oostö- lyke deel van Zuid-Afrika een krachtige aardbeving waargenomen, die onder de be volking groote consternatie veroorzaakte, en de meeste inwoners uit bed deed vluch ten. De schokken konden ook te Johannes burg en te Kaapstad duidelyk worden ge voeld. Hoewel op vele plaatsen de huizen op hun grondvesten schudden, richtte de aard beving nergens ernstige schade aan. Een dergelyke aardbeving is in 20 jaar in Zuid-Afrika niet voorgekomen. De verandering in de Ryksregeering. BERLIJN, 10 Aug. Na aankomst van den Rykspresident te Berlyn zyn eenige uren later de onderhandelingen begonnen over de wyzigingen in de Ryksregeering. Rykskan- eelier von Papen heeft reeds gisteravond overleg gepleegd met den Ryksweerminis- ter von .Schleicher, die aan het einde der vorige week een bespreking heeft gehad met Adolf Hitler. Hedenmorgen te 11 uur begaf Rykskanselier von Papen rich naar Rykspresident von Hindenburg, teneinde hem de plannen inzake de veranderingen in de Ryksregeering voor te leggen. Te 5 uur vanmiddag wordt een kahinetsritting ge houden. Aanbesteding voor het maken van brug- opritten langs de nieuwe Huizer vaart. De directeur-generaal der Zuiderzeewer ken heeft heden aanbesteed het maken van 8 brugopritten langs de nieuwe Huizer vaart en de ten Oeversche vaart in de Wie- ringermeer. Laagste inschryver was C. Bosker Jr. te Wieringen voor 29.280. Voort» is aanbesteed het onder profiel brengen van een aarden baan en het daarop aanleggen van een betonweg tusschen de Kooi en van Eewyksluis met bykomende werken. Laagste inschryfster hiervoor was de N.V. My. Nederland te Den Haag voor 107.860»v Tenslotte werd nog aanbesteed de aaijeg van klinkerwegen in Sectie D. Laagste was P. Daalders Aannemingbedryf te Alkmaar met f 44.700. De roofoverval in de Incassobank te Rotterdam voor het Haagsche Hof. DEN HIAiAG, 10 Aug. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde heden in hooger beroep de zaak tegen den 21-jarigen beeld houwer J. H. F. M. die door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis wegens poging tot diefstal en po ging tot zware mishandeling. Het betreft hier de bekende roofoverval in het kantoor der Incassobank aan den Goudschen Singel te Rotterdam, waarby de verdachte met zekeren B. dit kantoor met een revolver in de hand binnendrong, doch op de vlucht sloeg, nadat een der eraployé's een melk- flesch door de ruiten had geworpen. "Ge noemde B. wist toen te ontkomen, doch M., die in een cabine van een vrachtauto ge vlucht was, werd gearresteerd nadat hij verschillende schoten gelost had, waarby o.a. de politiebeambte Ruygrok in dekaak gewond werd. De procureur-generaal eiachte thans vjg hooging der straf tot 6 jaar. De verdediger verzocht clementie wegen.* de jeugd van verdachte. Prins Hendrik in het Nat. Padvind«rskamp. DEN HMG, 16 Aug. Z. K. H. Prins Hendrik heeft hedenmiddag een bezoek ge bracht aan het Nat. Padvinderskamp op het' landgoed Oosterbeek. De Prins was gekleed in padviiiders- costuum. Aan den ingang van het kamp werd Z. K. H. ontvangen door den hoofd verkennen Staatsraad Kam bonnet, door Ko lonel Diemont en door den kampleider E. J v. Doorn. Nadat de welpen voor den Prins hadden gedefileerd, namen de demonstraties vsn welpen en verkenners een aanvang. De K.L.M. e» de Air Oriënt. Nauwere samenwerking. DEN HAaG. 10 Aug. Momenteel zijn t drie luchtvaartmaatschappijen di® dep dienst» op indie onderhouden. Het zijn de K.L.M die wekelijks van Schiphol op Ba- taviu vliegt, d® Air Orient die Marseille- Saigon vliegt, en ten slotte de Engelsche Imperial Air Race, die den dienst Londen Karactfu onderhoudt. Daar de K.L.M. en de Air Oriënt de rou te Bagdad--Bangkok gemeen hebben en de wintordienst der K.L.M. bovendien over Marseille loopt, hebben de, Nederlandsohe en de Fransche maatschappijen, welke Vele gomeenscnappelijke belangen hebben, be sloten tot nauwere samenwerking. Deze zul bestaan in het scheppen van eenheid in de tarieven en vervoersvoorwaar den en het vaststellen der dienstregelingen in onderling overleg Het streven zal hierbij zijn den dubbelen weekdienst die door beide maatschappijen op het Oostoüi wordt onder houden, zoodanig in te richten, dat de be* langen van post en reizigers er hét meeste mede worden gedienct Een moordaanslag te Nyehorn. Het slachtoffer ernstig gewond. HEERENVEEN, 10 Aug. Gisteravond ia te Nijehorn bij Heeren veen door een zeke ren Zeilstra een moordaanslag gepleegd op mej. Krek. Het» slachtoffer is een vijftal diepe messteken toegebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Omtrent de Oanieidbng tot het drama heeft de dader nog niets uitgelaten. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.30 Gr»molooa; 6.00 On derwijsfond» v. d. Binnenvaart6,30 R. V. U., 7.00—7.50 The tour aejeoader», Acoor- deonvirtuosfen7.2Ü Luisterspel Groot Volks tooneèl o. 1. .v. Herman Bouber en Ben Groeneveld; 8.U0 Uitz. „Geel bandje me neer", revue van Meyer Hamel, m.o.m.v. Lou Bandy, Wkwj» Bouwmeester, Franc Boguert; 11.16 Vaz 0ièe11.30 Gramofoon. Huizen 6.00 Concért, F. Meyerse, ba nton, J. v Graket* klarinet. Luwe Lauen- roth, piano. 7.15—7.30 J. !5chipper, secre taris van liet Uhr. Naf»! Vakverbond in Né- t herland8.üo Bidstoyd der Gere! Ver. V. Drankbestrijding, voofafgaande aan de 32e jaarvergadering, te houden in de Weater- kerk, Brinklaan te Apeldoorn Sprekers- d» E. I. F. Nawijn, dB. A. M Berkhof/, W H Gispen. Orgel J W. Onqk, 9.00 Con cert door de Haarlemsohe Orkest- Vereeoi- ging o. 1. v. Marmus Adam10 00 Va« Dias 10.30 Gramofoon. WISSELKOERSEN. 9 Aug. 10 Aug. Officieel. Londen 8.63 8.65% Berlyn 59.11 59.10 Parys 9.73% 9.73% Brussel 34.46% 34.46% Zwitserland 48.42% 48.88 Weenen Kopenhagen 46.50 46.25 Stockholm 44.45 44.60 Oslo 43.40 43.40 New-York 2.4ë7„ 2.48% Niet-offideel. Madrid 20.25 20.10 Milaan 12.69 I2.7f Praag 7.36 7.36 ■Prolongatie le. Bear so ver zicht. Op de Amsteidamsche Beurs was de stemming aanvankelyk goed mede in ver band met de aankondiging van de nieuwe leening voor Amsterdam. Later voltrok zich een reactie over de geheele linie, terwyi in het officieel verkeer de markt te lyden had van winstnemingen, opvallend was ook de reactie op de Duitsche leeningen w.o. de Youngleening. De handel in Kon. Olie was niet erg groot Philips, Aku's en Unileyer liepen enkele procenten terug. De affaire was van geringe beteekenis. Rubbers waren bepaald stil, Amsterdam rubbers verloren 6%. Verschillende minder courante soorten verloren eveneens verschillende punten. Een algemeene koersdaling volgde in de suiker- aandeelen en H.V.A.'s moesten zelfs 6% van hun koers afstaan. JaVasche Cultuur My stelden 6e beneden gisteren. Alg. Explora tie» zagen rich pl.m. 2% ontgaan. Scheep- waarden moesten zich eveneens opofferin gen getroosten. Amerik. fondsen waren Dauw. Annacondes en Beth Steils liepen terug. Amerikaansche obligaties nauwelijks prijshoudend. Ned. Staatsfondsen goed. ADVERTENTIEN. STOOMEN VAN ,DE PELIKAAN" GOUDA stoonwrü Verre rij venef 1907. 10 TELEFOON MM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2