LAGEREN PRIJS EN TOT VEEL DAN VROEGER DRUKKERIJ TELEFOON 2745 MARKT 31 Vraag ons offerte van alle voorkomende DRUKWERKEN voor Uw Bedrijf, Vereeniging en voor particulier gebruik LEVERT PRIMA WERK I A. BRINKMAN ZOON NIEUW No.18084 Dit blad vers< Niet diir iiiscta bergambac nieuwerke Raadsels voor de Jeugd Oplossingen van de raadsels van vorige week. i. 2. 3. 4. 5. l FEUILL 61 Teleunt 4 4 Adolf Rijkspiesident 11 Oplossingen inzenden aan de redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. dat deel een ten maar f de Myn geheel wordt met 10 letters ge schreven en noemt een kleinen zang, vogel. 7, 6, 6, 10 is een kleur. Een 4, 2, 9, 1 is een bewoner van het kippenhok. Een 3, 6, 1, 5 is een geldstukje. Een 4, 6, 1, 7, 6, 10 is een voorwerp, waarmee men soms uren lang aan den kant van het water zit. 7, 6, 1, 5 is een stad in België. 1, 8, 5 is niet droog. Een goede huisvrw reedschap in huis. Ik noem een vry klein lichaamsdeel, Dat rood gekleurd is en ’k Noem ook een visch. Je raadt nu wel, Wat of ik toch wel ben. Uit het Eng DAVID L Vertaald J. P. Wesselin HOÖFDST1 2. 3. 6. v *1 V groot pantal bui. van een Akojonge. ïg bewonderen. 3' kroop Patsy in de huid van De prys viel ten deel aan MARIETJE VAN NETTEN, Tollensstraat 136, Gouda. Nieuwe raadsels. Een witte stralenkrans, Waarin een hart van goud. Noem my de bloemen maar, Waarvan je stellig houdt. 1. Peer, peel. Schiermonnikoog. Rystehrei. Poes, soep. Professor kocht een tenlandsche kranten tje en hield zich alsof hy geen Neder- landsch verstond, zoodat de spraakzaam reiziger zich al spoedig niet meer tot hem wendde. Mijn eerste is een familielid, myn tweede steekt een eind in zee en mijn geheel dient om op te schryven of iets in te pakken, terwyl het ook nog voor andere doeleinden gebruikt wordt. Nederlandsche uitzendingen over Radio-Luxemburg. Dezer dagen de eerste proefuitzendingen. De sterkste zender van Europa. (Door onzen correspondent.) Lang genoeg zyn de meest tegenstryclige geruchten over den grooten in aanbouw zynden reclamezender in Luxemburg in om loop geweest. Doch thans hebben, wij ons over, den stand van den zenderbouw zelf kunnen overtuigen en kunnen als ooggetuigen vast stellen, dat Radio-Luxemburg byna voltooid is en reeds dezer dagen met proefuitzen dingen zal beginnen. De zender staat op een heuveltop by Jungglinster ongeveer 362 M. boven den zeespiegel. De drie antenne-masten zyn 185 meter hoog, zoodat de antennedraden 547 M. boven den zeespiegel komen te hangen. Met bewonderenswaardige snelheid is deze reus onder de zenders van Europa gereed gekomen. Den len October 1931 werd op het 20 H.A. groote terrein de eerste steen gelegd voor het zendergebouw en thans, na slechts 10 maanden, kan het bedrijf in wer king worden gesteld. De eigenlyke inwyding van den zender is vastgesteld op begin September en zal gevierd worden met drie feestelyke zenddagen met programma’s, die in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal zullen worden omgeroepen. Radio Luxemburg zal zich met enkele korte woorden in het Fransch en Duitsch melden: „Allo, allo, ici Radio Luxemburg” en „Achtung, Achtung, hier Radio Luxem burg”. De omroepster is Eva Siemert, een jonge kunstenares, die niet alleen de Duit sche, Fransche en Engelsche taal volkomen beheerscht, doch ook een talehtvtfile zan geres is, die haar opleiding aan de hoogc- school voor muziek te Berlyn heeft genoten. De belangstelling die er in Europa voor dezen zender bestaat, is buitengewoon groot. Thans is reeds bekend gemaakt, dat de Zondagsche uitzendingen voor Engeland zijn gereserveerd, dat er eiken Donderdag Duitsche uitzendingen zullen plaats vinden en de Vrijdagavond bestemd is voor N e- derlandsche uitzendingen. Internationale Radiodienst. Tevens werd oïls medegedeeld, dat men hier te lande bezig fis met de oprichting van een naamlooze vennootschap, de „Interna tionale Radio Dienst”, in navolging van de in Duitschland bestaande „Internationale Radio Dienst G. m. b. H.”. Deze naamlooze vennootschap zou opgezet worden door en kele vooraanstaande Nederlandsche per soonlijkheden. De leiding van deze Neder landsche onderneming zal berusten by een journalist en een koopman. De maatschap pij zal zich niet enkel met reclamc-uitzen- dingen bezighouden, maar ook propaganda maken voor de Nederlandsche kunst en cul tuur. Zy wil over den Luxemburgschen zen der aan de wereld toonen, dat Nederland Moeder gaf my een kwart van een peer, een vy’fde deel van een appel en boven, dien nog een halve kers. Toen ik al die stukken aan elkaar paste, had ik een lekkere vrucht. Wat denk je, dat het was? Het groote nieuws vi Hitler geen rykskanse De laatste dagen I Duitsche bladen al sp gemaakt over het vei de'Beiersche Alpen. niet werkeloos gewees ïereerd hebben ‘met df „party” OVer die i> de wildste gruchten d onderstelde dat onder heid t.a.v. het deelnei dreigende verhouding nieuwe aanwijzing vo ling vond men in het begonnen is een confe twee mindere góden t terwyl de voornaamst achter de schermen b deneefde men, treuzel de besprekingen met president voortdurend om te doen, eerst een ben met de nazi-ledei den Pruisischen landd: stuuurders van de part linge geschillen uit Hitler een belissende Dit is niet juist ge derhoud van Hitler m is inderdaad Zaterdag eens heeft de aangt met den Rykspresider Tevorèrt' had éên~. plaats tusschen Hitler nister Von Schleicher. In al deze besprekir wergerd de voorstellei het ambt van vicé-k minister-president op cepteeren. Hy blyft het rykskanseliersohai h“eid van zyn bewegin; Trots vérgaande te; de regeering met t eifechen is geen resu' zien Hitler op volledig eischeö is blyven aand By het onderhoud z Hindenburg en HitL Berlynsche correspond» blad, rykskanselier Vo; cretaris Meissner, ver ten Rohm en Frick aai De Rykspresident st< Is u bereid met eenigi ten in de ryksregeerinj Waarop Hitler kort ik kan my slechts ben ledige regeeringsmacht nemen”. Aan een officieel be ABONNEMENTS per kwartaal 2.90, Franco per post pe Abonnementen w< by onze agenten en Onze bureaux zyi Interc. 2745. Postre Patsy loopt te Ijsberen door ELME CAUTHORPE. De prettigste tijd uit het leven van Patsy Franklin waren de jaren met Jimmy Shields bij de bierbrouwerijen van Clark. Dat wa ren mooie jaren, jaren van trouwe vrien 1- sehap, van een week salaris en van bier. In die dagen leerde Patsy beseffen, dat heb niet slechts in vervlogen tyden groote kun stenaars voortbracht, doch dat ook de mo derne Nederlandsche kunstenaars een eere- .plaats innemen en niet behoeven onder te doen voor de buitenlandsche, die het voor deel hebben, geboren te zyn in een land, waar een taal gesproken wordt, die ver over de landsgrenzen verstaan en gelezen wordt. Naar ons verzekerd werd, zal Radio Lu xemburg niet slechts reclame-programma’s brengen, maar ook door eigen uitzendingen de aandacht van de Europeesche landen op zichzelf vestigen. Deze eigen uitzendingen zullen geenszins uit het afdraaien van gra- mofoonplaten bestaan, neen, men wil ge heel nieuwe wegen op radiogebied inslaan. Men zal regelmatig tooneel-,bioscoop-1 en boekbesprekingen geven. De tooneelcritiek voor het Franèche taalgebied zal door den heer Lugne Poe verzorgd worden, voor het Duitsche taalgebied zal men waarschynlyk een Berlynsche journalist nemen. Radio- Luxemburg zal ook een Europeeschen nieuwsberichtendienst brengen, die door een Franschen en een Duitschen journalist zul len worden verzorgd. De technische indruk. De technische inrichting maakt een over weldigenden indruk. De internationale ra- dio-industrie heeft onderdaad alle krachten ingespannen om een werkelijk volmaakte zendinrichting te bouwen. De Fransche in genieurs garandeeren een antenne-energie van 200 K.W. Daarmede is Radio-Luxem burg de sterkste radiozender van Europa. De zender is door middel van vier kabels met het hoofdtelegraafkantoor te Luxem burg verbonden, waardoor niet alleen de be drijfszekerheid ten volle gewaarborgd is, maar ook de mogelijkheid is geschapen, elke gewenschte radio-kabelverbinding met Amsterdam, Berlyn, Brussel en Parijs te onderhouden. Naast den grooten zender, die op een golflengte van 1240 en 1255 Meter zal wer ken, wordt ook nog een zender met een kleine capaciteit in gebruik genomen, die voor uitzendingen van localen aard en in het Luxemburgsche dialectt zal 2'org dragen. Maar ook over dezen plaatpelyken zender zullen reclame-uitzendingen plaats vinden. Binnen enkele weken zullen wjj in Europa een zender hebben, die overal en natuurlijk ook hier te lande niet ten groote geluids- strekte zal kunnen worden gehoord. idle rampen was nog de zoo troosteloos alleen op zwierf. Twee weken lang werkte Patsy toen bij een garage, hetgeen daaruit bestond, dat hij het grootste deel van den dag op zijn rug onder een auto lag. Hij was vervolgens een week vrachtrijder, drie dagen kellner, ren dag of tien taai-chauffeur. Toen was hij zóó sentimenteel ‘geworden, dat hij bij iedere brug bleef stilstaan en steeds verder' over de brugleuning ging han gen In het eerst placht hij nog wel een^ fcern- echtiig zijn meningsverschil niet dien gang van zaken uit te drukken. Die kernachtig heid maakte echter plaats voor wijsgeerige berusting in zijn lot. De eenige waarde die het leven nog had te bieden waren de her inneringen aan de glorie-rijke dagen met Jimmy Shields. Dien avond kwamen Old Hall, waar zij zou ren. Nu Celia en de 4 toestemming tot de verl den, brachten zij een d te zamen door. Hij v lang in de stad opgelit teleurgesteld was, fluisfc van de tafel opstonden lang bij haar vader iik Maar de heer Crewe verhandelen te hebben Ik wilde u eens ov dokter, zei hjj, nadat portwijn had ingeschon bedankt had. Wat zegt U bedoelt van stand? Ja natuurlijk, ws zijn geestelijke toes van den lichamelijl leven onder sommige omstandigheden een gioot aantal goede zijden heeft. Helaas, het bleef niet zoo! De Clarkbedrijven gingen achteruit en zoowel Patsy als Jimmy verloren hun baantje. Op een regenachtigen Juni-dag namen de beide trouwe vrienden afscheid van elkaar op het groene pleintje nabij Stanfield-bridge Het ging gepaard met veel handdrukken, met een aantal laadgevingen en beste wen- bchen m dezen geest: „Nou dan, sterkte hoor Jim” en „Je zal zien, meneer Frank lin binnen een maand directeur van het een of ander*’. 1 Ze deden allebei zenuwachtig en zeker driemaal namen ze definitief voor het laatst afscheid. Jimmy ging naar een oud-tante in South ampton, die kennissen had bij den telefoon dienst, die hem misschien helpen konden. Parsy bleef in Londen met een paar ste vige handen, wat overgespaard geld, de moeite van het noemen niet waard en moe derziel alleen. Hij had geen tante in South ampton en geen oom in Stoke on Trent. Nieto? Dus zwierf hij maar wat rond, at wat in een goedkoop restaurant en las de couran ten op de leestafel door om de beste adver tenties er uit te vissahenf maar zonder euc- 638. Na een week rondtrekken, kreeg hij een baantje als bordenwasscher ,dat niet winst gevend mocht wordeir genoemd. Het liep Patoy bovendien niet mee. In de meeste gevallen worden bordenwasschers en kran tenjongens later millionair. Patsy bleek tot de uitzonderingen te behooren. Daar hij het record borden breken op zijn naaan bracht, wenschte men van zijn diensten niet langer meer gebruik te maken. Weer jywierf Patsy Franklin lanjge de wegen en al somberder werd het hem te moede. Hij wilde maar dat Jimmy er bij was. AI waren ze dan beiden zonder werk, ze zou den tenminste elkaar kunnen troosten. Van grootste, dat hij de wereld rond- In de stallen wachtte de mtuuronde^B ker Jozuah Steel. Hij klopte Patsy opful schouder. Ik engageer U voor mijn expeditie les vrij en Veertig gulden in de week. Dank U, zei Patsy vriendelijk, iï blijf (Nadruk verboden). Langzaam maar zeker viel Patsy aan de wanhoop ten prooi, steeds zwaarmoediger beschouwde hij de toekomst. Het mocht een toeval heeten, dat de ontmoeting met Reading m een café plaats had en niet ergens bij de Theems op het oogenblik„ dat Patsy op het punt stond zijn triest bestaan* te beëindigen. Al Reading was een mislukte boks-kam- pioen, die eigenaar was van Reading’s rei zend circus. „Toont U de Mier en de men- sehehjke Orang-Oetan en ai wat daar tus schen ligt.” De directeur deelde mede, dat Noordster, een van do beide ijsberen, plot eling ge storven was. Voor twee gulden ver dag kon Patsy zich in Noordster’s huid stoppen en de rol van ijsbeer Spelen. Patoy nam het aan. Vrijdagavond was de eerste voorstelling. Vrijdagmiddag mankte Patsy kemsis ni?t meneer Jozuah Steel, die een sterken kerel noodig had om hem op een expeditie naar Afrika te vergezellen. Alles vrij en een salaris van 40 gulden in de week. Jozuah Steel moest nog een paar andere gegadigden spreken. Hij zou dien avond meer van zich laten hooren, mi het was zoo goed als zeker dat Patsy baan kreeg. Hoe het kwam doet niet ter zake, maar kwartier te laat kwam Patsy in de etal- van het circus. Zijn nummer was al aan den gang. De andere ijsbeer. Zuidpool, liet zich reedg Met moeite' Noordster. Zou die andere me niets doen? vroeg hij een beetje opgewonden. Mak alg een lammetje, verzekerde een stalknecht. Op handen en voeten stapte Patsy de ijsbeer het circus binnen. Een vervaarlijk gebrom kwam hem tegemoet. Patoy oordeel de het gewenscht ook een teeken van leven te geven. Zijn tactiek zou zijn, zoo ver mo gelijk uit de buurt van Zuidpool te blijven. Die tactiek faalde. Zuidpool had nauwe lijks den ander in de gaten of hij kwam op hem af. Patoy dacht er over weg te loopen, maar hij had wel eens gehoord dat doodstil blijven zitten in zoo’n geval het beste was. De ijsbeer kwam naderbij, snuffelde aan Patey’s huid, aan zijn pootige beenen, aan zijn kop. Toen, heel zacht, hoorde Patoy den ijs beer zeggen: Hoe is je naam, collega? Bij den baard van den ouden Methu- salem, zei de ijsbeer Patoy, ik laat me vil len, alg dat Jimmy Shields niet is. Zoowaar ik een ijsbeer ben, jubelde Jimmy zachtjes, daar hebben we Patsy Franklin. Tezamen hieven ze een zóó vervaarlijk jubelend gebronf aan, dat de tent dreigde in te storten. En daarna gingen Noordster en Zuidpool op hun achterste pooten staan en omhelsden elkaar. Het publiek klapte zich de handen stuk.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 5