Blad i) Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag jB0,;ilugu»tu«”l982 7J>Jaargang VERLAAGD’ BERGAMBACHT, BODEGRAVEN tylEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen OOR No. 18 £88 «HS— êgen azijn, lerpe stoffen. |lans. iverslijtbaar. Loste bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. sSg* BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP. GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLB, enz. I STAÜSMKUWS. X Wetenschap an ondervinding Modelwasscherij Fa. J. H. VAN STRAATEN de spite. Gerofabriek W ekende Go»-Ziivw -- „Von der Stirne heisz kinnen rnusz der Schweisz, Soil das Werk den Meister loben.” SCHILLER. ten behoeve van de kruising van den Rijks weg Gouda met den spoorweg Rotterdam- Den Haag-Scheveningen; raming ƒ53.500: het le bedrag is bij vervoer der materialen per eigen gelegenheid; het 2e bedrag is by vervoer der materialen per spoor. Laagste inschrijver was de N.V, tot Aann. van Wer ken v.h. H. J. Nederhorst te Gouda a ƒ39896, b ƒ42896. Voorts was ingeschre ven door de Goudsche firma’s N.V. Aann.- M|j. v.h. Zanen en Verstoep voor ƒ40450 en ƒ48450; N.V. Aannemersbedrijf v.h. W. Bokhoven te Gouda voor 41550 en 44650; A. den Ouden te Gouda voor ƒ45.300 en 48.600. Voorts door een groot aantal aan nemers van elders. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den berorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkonut van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. even«« I <2 I 1 •e» Wp" V olksuniversiteit. Het programma voor het komend seizoen. Evenals vorige jaren heeft ook dit jaat de afdeeling Gouda van de Volksuniversiteit Rotterdam een agenda samengesteld van de cursussen en Lezingen welke in de winter maanden 1932—1933 worden gehouden, wel ke overzichtelijke agenda aan de leden is toegezonden. Op deze op zwaar wit carton gedrukte lijst komen alle dagen der maanden October 1932 tot en met Maart 1933 voor, met ruimte om daar achter aantekeningen te maken, ter wijl op de data der cursussen en lezingen de naam van den spreker en het onderwerp is vermeld. L. J. Jordaan komt op den ope ningsavond, die op 4 October is bepaald, een lezing houden over Duitsche filmkunst, dan volgt A. v. d. Boom met beschouwingen over glasschilderkunst, oud en nieuw, op 11, 18 en 25 October, voorts volgt een Cur sus van Willem Andnessen over de ontwik keling der Klaviermuziek, op de vier daar op volgende Dinsdagen daarna behandelt Eduard Verkade in 3 avonden „wrouwen- Vr'ydag 19 Augustus. Nog steeds is mijn kapitalistische pa troon, de eigenwijze Sijbrand Hotte laar, niet teruggekeerd van zijn zomervacantie- zotheden. Dit verlengde uitblijven dan ken wy aan deze gezegende hittegofo Moge zij nog aanhouden tot in lengte van dagenl Wij huizen op ’t oogenbhk in de kel ders der firma. In deze koele hallen, waar de temperatuur gelijkmatig is en de ther mometer niet tot barstens toe wordt op gejaagd is ’t schrijven aangenaam en de op gezette tyden door onzen kelder meester, Kees met de Platvoeten, be schikbaar gestelden roemer Rijnschen wijn, doet ons bijzonder goed. Het is waar, Gouda is een prettige stad gedurende warme zomerdagen. In alle richtingen doortrekken kristalheldere en plantsoenen klateren de fonteinen, het lommer der stervende iepen brengt scha duw en soelaas, duizenden kubieke me ters water worden ieder etmaal op ’t plaveisel uitgeplengd. Ook is de Reini gingsdienst sinds korten tijd op 't /teer lijk denkbeeld gekomen in bepaalde open bare établissementen welriekende ont smettingsmiddelen aan te wenden, zoo dot de argelooze voorbijganger aange naam bedwelmd moet worden weggedra gen om van den bezoeker niet te spreken. Helaas, de ontsmettende werking eener chemische stof is recht evenredig aan de intensiteit van den geur! Gelukkig, des avonds zakt de thermo meter! Dan komen wij te voorschijn uit de kelders en wij gaan wandelen langs de grachten. Het carimn speelt! Hoog in de stra tosfeer worstelt de beiaardier met de klokken. Met vuisten en voeten beukt hij de toetsen. Ik ben ntef muzikaal. Tevengeefs heeft een volhardend eerbiedwaardig school meester getracht mij de geheimen van den notenbalk te ontsluieren. Bach én Beethoven en Mozart zijn voor mij slechts namen. Maar ik heb eerbied voor den klokkenist, die daar zich in 't zweet zit te werken en de mare dat hij slechts ge kleed met zwemtricot zijn verheven ar beid onderneemt, komt mij aannemelijk voor. Het deert rn'y niet dat Archibald, de wijze hond van mijn onwyzen meester, nu en dan een klagelijk gekreun doet hooren, hetgeen een teeken is dat valsche klanken zijn gevoelig trommelvlies beleedigen, want Archibald is bijzonder loongevoe lig. Neen, ik zou alleen maar willen vra gen: „Speel liederen die ieder kent, speel deuntjes en versjes van de straat des noods, maar bewaar ons voor al die hoog dravende klankenreeksen met Italiaan- sche namen, want, dit klinkt misschien den echten musicus wel als blasphemie, wij hebben er zóó niets aan, wij hooren alleen maar wat geklingel en gebengel. En als bestaand landhoofd en bijkomende werken figuren van Ibsen en Shaw”. In 1933 D». H. Cramer tweemaal een lezing ove^ een litterair onderwerp, geeft Dr. J. v. d. Spek ,een cursus in drie avonden over erfelijkheid en verantwoordelijkheid en Mr. G. J. BAlen over levensloop en levensduur der sterjen. Bovendien geeft Willem Andnessen een extra-cursua met toelichting op het klavier, waarvoor echter .slechts <en beperkt aantal kaarten verkrijgbaar is. Verder kunnen de leden een abonnement nemen op tooneeivooi stellingen in Rotter dam, hieromtrent kan men vóór 5 Septem ber inlichtingen bekomen bij mevrouw de Vooys, Markt 8. Demonstratie Goudsche Reddingsbrigade. Op Maandag 22 Aug., ’s avonds 8 uur, geeft de Goudaqhe Reddingsbrigade in het Zwembad aan de Houtmansgraoht een de- monstratie, waaraan verbonden ia, het ver' zwemmen van heti kampioenschap G.R.B. Het programma bevat: Komisch nummer. Heddingsgrepen. Vcrvoergrepen. 50 M, schoolslag heeren onder 16 jaar. 50 M. schoolslag dames onder 16 jaar. 50 M. gekleed zwemmen, waarvan 15 M. met drenkeling (om kampioenschap G.R.B.) 50 M .gekleed zwemmen dames (om kam- i Met grachten ge binnenstad, in parken Popduiken dames. Sehoonspringen. Komisch nummer. Thalia-Theater. aanleg de 'gunstigste voorwaarden schep pen en ruilt dit tegen de voortbrengselen van andere landen. Met deze wereldhuls- houding is het wereldverkeer gegroeid en heeft door spoortrein, stoomboot, telegraaf, radio en vliegtuig de afstanden als het ware doen verdwijnen. Theoretisch belooft dit stelsel aan de menschen de grootste wel vaart. En ongetwijfeld heeft het ons in staat gesteld behoeften te bevredigen, waar aan men vroeger niet kon denken. Maar één ding is meer en meer zoek geraakt, name lijk de bestaanszekerheid, die de primaire maatschappij vormen schonken. Crisissen doen al het fraais, dat de wereldhuishou- ding belooft, aan menigeen voorbijgaan. Men heeft te worstelen met gebrek en el lende, niettegenstaande er overvloed is of althans kon zijn. De tyd, waarin wij léven, zoo merkte on lang iemand op, heeft veel overeenkomst met dien tydens den bouw van den toren van Babel. De menschheid heeft door de - -4 een economischén toren van Babel gebouwd, die haar naar menscheljjke berekening in staat zou moe ten stellen als broeders in één gezin in wel vaart en vrede te leven. Daar is echter ge komen eene economische spraakverwarring, die dit schoone ideaal geheel te niet doet en niet alleen de volken, maar ook de ver schillende groepen van ieder volk uiteen drijft, zoodat men aanstonds niet alleen weer terecht komt b|j de volkshuishouding, maar misschien wel by de primaire natuur- huishouding. Taboe. „Taboe” speelt op de Zuidzee-eilanden, waar de morgen der schepping nog straalt in dagen van warme, milde zonneschijn en in nachten bezwangerd met de liefljjkste bloemengeur, waar een volk leeft wiens hart gevuld is met vrede en schoonheid en dat leeft van de rijke gaven die de natuur biedt. Een schoonheid 'én volkomenheid gaat er van uit, die het heimwee in een men- schenziel doen ontstaan en zou doen ver langen naar deze eilanden. Doch ook hier hangt de verschrikking, die zich openbaart in oogenblikken van de hoogste vreugde. Want, in de opgang eener verrukkelijke liefde wordt de liefelyke Rezi getroffen door een onderscheiding; zy is bestemd tot heilige maagd van Bora-Bora. Vestaalsche geworden, is iedere blik, dien haar minnaar op haar werpt, heiligschen nis. Tydens het feest vluchten de jonge menschen. Tevergeefsch trachten zy zich te verbergen voor de schaduw van het „Ta boe”. Als een voorspelling van wraak tn gerechtigheid dwaalt de gestalte van de priester door de archipel, tot het oogenblik dat zijn figuur den ingang van de geluk kige woning verduistert. Rezi doet haar plichtde jonge Matahi zwemt met gewel dige slagen achter de zeilboot aan, die haar wegvoert en bereikt het touw dat over boord hangt. Ongeroerd snydt de priester het door, de golven slaan over Matahi’s hoofd, en de idylle is ten einde. De schoonheid, de ontroering, de betoo- vering in deze film is zoo groot en zuiver, dat wy niet trachten deze te beschrijven; men moet ze zelf hebben gezien en onder gaan, zooals de duizenden die evenals wy de film zagen. Onteigeningswet. De Burgemeester van Gouda brengt ter algemeene kennis, dat het proces-verbaal van de gehouden zitting der Commissie, be doeld in artikel M) dier wet, inzake de ont eigening ten behoeve van de uitbreiding der Gemeen te-Lichtfahrieken te Gouda, voor ieder die dit verlangt, op de Gemeen- te-secrtarie, afdeeling Algemeene en So ciale Zaken, ter lezing ligt. Ipder kan er te zy'nen koste een afschrift van nemen. Geen spreekuur. De Wethouder van Sociale Aangelegen heden, de heer C. H. Koemans, is verhin derd op Maandag 22 Augustus 1932 spreek uur te houden. Aanbesteding van de Ned. Spoorwegen. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft aanbesteed bestek no. 1463 IJ. S. (gedeeltelijk voor Rijksrekening) het ver bouwen van een bestaand landhoofd van de viaduct in de Z. H. E. S. over de lijn Gouda- Den Haag tot pijler, het maken van een nieuw landhoofd en het wijzigen van een iOÏDSCHE (lil RAM. GOUDA, 20 Augustus 1932. Koninginnefeest 1932. De Commissie voor het houden van Oranje- en andere openbare feesten is met haar programma gereed gekomen. Het is, met het oog op de tijdsomstandigheden, van zeer bescheiden aard. In den voormiddag zullen van 8—9 en van 10—11 uur carillonbespelingen plaats hebben, terwijl in den namiddag van 24 uur wedstrijden zullen worden gehouden in ringryden op versierde rijwielen en van 3—5 Roeiwedstryden met versierde cane’s in den Kattensingel. Het ligt in het voornemen des avonds een concert te doen geven op de Markt. Het vuurwerk zal ditmaal niet plaats hebben. De inschrijving voor de wedstrijden voor versierde rijwielen wordt opengesteld op Woensdag 31 Augustus van 11—12% uur aan Hotel ,De Zalm", terwijl de inschrij ving voor de canowedstryden voor een en tweepersoons vaartuigen wordt opengesteld tot en met Zaterdag 28 Aug. a.s., te 12 uur aan het adres: Markt 31. Wielerbaan. Naar het Goudsch Sportblad meldt zal de wielerbaan, over de oprichting waarvan reeds mededeling is gedaan, vermoedelyk komen op een terrein aan den Bodegraaf- schen weg, over welk terrein met B. en W. van Gouda besprekingen worden gevoerd. De baan zal éen lengte hebben van 175 a 200 M. en plaats bieden voor 5 a 6000 toe schouwers; zy wordt gebouwd naar Bra- bantsch type en wordt bestemd voor het houden van koppel- en sprintwedstryden. Het ligt, zooals reeds gemeld, in de be doeling ze met Paschen te openen met wed strijden waarin Pijnenburg, Van Kempen en Braspenning zullen uitkomen. Sin gel loep Goudsche Athletiekkring. Het bestuur van den Goudschen Athle- tiek-Kring heeft het parcours voor den hedenmiddag te houden Singelloop geheel gelijk aan vorige jaren vastgesteld, n.l.: 800 M. start Kattensingel 85; 400 M. late wisselpunt Hooge Gouwe, voor de apotheek der firma Weyer; 200 M. 2de wisselpunt Hooge Gouwë no. 1 (Maison Paris); ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Onze stadgenoot de heer J. P. Oskam, directeur Man de cbr. mpiziekvfereeniging De Bazuin” alhier, behaalde op het te ’s-Gravenzande gehouden nationale con cours met de zangvereniging „Euphonia” uit Gouderak, in de derde afdeeling een eersten prijs niet speciale gelukwensch der jury. De zangverenigingen „Vriendschap’te Berkenwoude en „Volharding” te Groot- Ammers, van welke de heer Oskam even eens directeur is. verwierven in de afdee ling uitmuntendheid elk een tweeden prijs. Reunie. In de Reunie bioscoop gaat deze week als hoofdnummer „De Onbekende Solaat”, een oorlogsfilm in 8 acten. Het kleine, stille stadje Homewood wordt plotseling opge schrikt door het bericht, dat Amerika den oorlog aan Duitschland heeft verklaard. De jonge Fred Williams, boekhouder op het kantoor van den ryken staalfabrikant Phil lips, neemt als vrijwilliger dienst, terwijl Mary Phillips, die Fred in stilte bemint, zyn voorbeeld volgt en dienst neemt by de ontspanningstroepen. En nu speelt zich tus- schen deze twee menschen een ontroerende geschiedenis af, die door de respectievelijke artisten op voortreffelijke wijze gespeeld wordt. Wy maken al de verschrikkingen van den vreeselyken wereldoorlog mee, en volgen met spanning de heldhaftige pogin gen van Fred, die, dwars door dé geyechts- linie heen, Mary trachte te bereiken. Het is een buitengewoon mooie film, een aanklacht tegen den oorlog. De film wordt zeer na tuurgetrouw geïllustreerd door het bekende Réunie-orkest onder leiding van Wilhelm Gründer. In het voorprogramma wordt een interes sante film over de vischsport vertoond, vol prachtige natuuropnamen, en bovendien twee dol-komische kluchten, waarin o.a. de beroemde dikke Fatty met zyn kornuiten de meest dwaze avonturen beleven. 100 M. 3de wisfélpunt Oosthaven voor de drukkerij Mulder: 800 M. 4de wisjtëlpunt Oosthaven 56 (In- cassobank) 400 M. 5de Wisselpunt Fluweelensingel voor het woonhuis van dr. Meeter; 200 M. 6de wisdplpunt Bleekerssingel voor den brandstoffen$andel der firma Vermeij; 100 M. 7de wisselpunt Bleekerssingel nö. 33; Finish: Bleekerssingel 15. Aan burgemeester Gaarlandt is verzocht het startschot te lossen. Precies half zes vangt de wedstrijd aan. Dansen. Op het jaarlijkëcheroongres van het Ned- College van Dan»leéraren, dit jaar gehou den op 16, 17 en |8 Augustus te Rotterdam, was ook tegenwoordig de heer H. J. Mul, dansleeraar hier ter stede. Er werden de nieuwste variaties gedeinon- stieètt in Quick-gtep, Eng. Wala, Tango (Engelsche en Frsinache), Slow-Foxtrot en Paso-Doble. De nieuwe seizoendansen zijn dit jaar; Tap-Trqt, Oharleston-Step en La Biguine. Tevens zal de vernieuwde dans The New-Blues spoedig de harten van het danslievend publiek veroveren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. D» «conomteche toren van Babel. Nu onze ingewikkelde wereldhuishouding dreigt ineen te storten, is het niet alleen interessant maar leerzaam tevens, om ééns in gedachten de ontwikkeling van die we reldhuishouding uit eenvoudige maatschap pij vormen de revue te laten passeeren. Voor al ook, omdat in die eenvoudige maatschap- pyvormen de groote grondwaarheden, waar op ook nog onze wereldhuishouding berust, duidelyker naar voren treden en door ieder worden begrepen. Het uitgangspunt van onze ingewikkelde maatschappij is eigenlijk de boerderij. Oor spronkelijk vormde iedere boerenfamilie min of meer eene economischhe eenheid. Zy verbouwde niet alleen haar eigen benoo- digdheden, wat betreft de levensmiddelen en de grondstoffen, maar verwerkte die grondstoffen ook zelf ter voldoening aan eigen behoefte.' De familie bakte haar eigen brood, jouwde haar eigen huis uit het hout dat eigen bodem haar leverde. Zy spon en weefde haar eigen kleeren uit het zelf ver bouwde vlas en de wol van eigen schapen. Zy vervaardigde, voor zoover dit maar eonigsxüw mogddk wm, ookj.«ur eigenw7nd;'"” gereedschappen. Eene dergelyke primitieve maatschappy- vorm bood niet veel gelegenheid voor Luxe, elegantie en comfort. Zy had echter twee voordeelen. Iy de eerste plaats, dat zy door iedereen werd doorzien. En in de tweede plaats, dat zy groote bestaanszekerheid bood, iets waaraan het in onze tegenwoor dige maatschappij in zoo hooge mate ha pert, Wel konden natuurrampen, méér dan tegenwoordig, de menschen in groote moei lijkheden brengen. Men denke maar eens aan hongersnood en overstroomingen. Wel beschouwd echter tastten die rampen het bestaan der menschen niet aan. Z|j behiel den den bodem, die hen in staat stelde de door de natuurrampen geslagen wonden te heelen. r. Langzamerhand ontwikkelde ziel? uitde eenvoudige natuurhuishouding wat men noemt de stadshuishouding. De handwerken werden van het landbouwbedrijf gescheiden. De handwerkslieden vestigden zich in de kleine steden, die het land als het ware over dekten. In deze steden bracht de boer z^ne levensmiddelen en grondstoffen ter markt en verkocht die direct aan den consument of den handwerksman. En van dezen laat- sten kocht hy de noodige industrieele pro ducten terug. Voor den beroepshandel was weinig plaats. De steden vormden met het omliggende platteland een economisch ge heel, dat in den regel niet te uitgestrekt was, om den boer in één dag de reis naar en van de markt te doen volbrengen. Ook deze maatschappyvorm kenmerkte zich nog door groote overzichtelijkheid en bestaans zekerheid. Ieder producent kon zich betrek- keljjk gemakkelijk een oordeel vormen over den afzet, waarop h|j kon rekenen. Wel ont stond reeds eene zekere spanning tusschen stad en platteland, doordien de stedelyke producenten zich vereenigden en door prijs regelingen zich ten koste van den boer trachtten te bevoordeelen. De vader der staathuishoudkunde, Adam Smith, geeft daarvan in zijn beroemd werk eene zeer merkwaardige beschrijving. Langzamerhand ontwikkelde zich uit deze stadshuishouding de volkshuishouding-, waarbij ieder land een economisch geheel werd. Ieder deel van het land produceerde dat, waarvoor de omstandigheden het gun stigst waren en ruilde dit tegen de voort brengselen, waarvoor andere streken meer geschikt Waren. Dit leidde tot grootere pro ductie, tot meer luxe, elegantie en comfort mzake de behoeftevoorziening. Uit deze volkshuishouding is de wereld huishouding gegroeid. Zy berust op het be ginsel, dat de geheele menschhejd econo misch een geheel is. Ieder volk produceert datgene, waarvoor bodem, klimaat en eigen

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1