s N 15 M ik GOimswT it ze danl s 8 regels ft- Zaterdagmorgen het Bureau KT 31 - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, No. 18070 io 1088 71» Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijntdafielijksbehalve op Zon-enFeestdagen Maandag 22 Augus' men IpHng van en is ge- zoo’n geval Niit üir iiKciiiihiidii |ibi»d Uit het Engelecli van o en y FEUILLETON. 67 HOOFDSTUK XXII. De Plaats van Samenkomst. e (Wordt vervolgd). T 9 1 s dan RAGE in de Doe het goede en bekommer U niet over wat er van worden zal. )t u EL noodig? LAATSING? In kringen der conferentie verluidt, dat betreffende onderhandelingen onmiddellijk na den terugkeer van de ministers der bei- iere star Wat de tusschen Groot-Brittannië en den lerschen Vrij staat bestaande moeilijkheden betreft, is het naar O’Kelly, de vice-pre sident van den lerschen Vrystaat, verklaar de niet waarschynljjk, dat nog te Ottawa een overeenkomst tot stand zal komen. O’Kelly zeide evenwel te gelooven, dat de weg is voorbereid, om naderhand tot een accoord te geraken. De conferentie te Ottawa gesloten. De Canadeesche minister-president tevreden over het verloop. De overeenkomsten geteekend. hoiiM.ui: courant. ren kindertjes kt .selijke behandpM jeen result I is he^d o_w>_ ,«tekelij.ke afwijkin- heeft men te doen «Ggrooting der lympha- tie neus- en keelholte, gevoeligheid voor „ven jevolge heeft. Hiertegen letrokken geval geëigen- et harden van het kind leien in de open lucht irder heeft een verblijf an zee Of in het hoog- I een gunstigen invloed atbaarheidook het ge- zouten in het badwater en succes. wan .zyu scheidsrechters vry blyft, terwijl Engeland aen, welke onderdanen zijn van het Duitsch§z ryk. Tot nu toe hadden de lersche vertegenwoordi gers geëischt, dat het conflict door een in ternationaal scheidsgerecht zou worden be handeld, terwijl Engeland eischte, dat dit scheidsgerecht uitsluitend zou zijn samenge steld uit rechters van het Britsche gemeen- tebegt. Ten slotte zou de lersche regeering zich nog bereid hebben verklaard de schulden, die liet tot dusver niet heeft voldaan, aan En geland te betalen. Deze niet-betaling was de oorzaak van den tarievenstrijd tusschen beide landen. Het verluidt dat alleen de beginselen van de verscheidene ter conferentie gesloten accoorden zullen worden aangekondigd en dat de wijziging der tarieven een officieel geheim zal blijven totdat zij de parlementen ter ratificatie zullen worden voorgelegd. Men kent nochtans bepaalde beslissingen, die zijn genomen en waarvan een der voox- naamste is dat het Ver. Koninkrijk een pre ferentie van twee shilling aan het Canadee sche graan verleent. Een door de eerste commissie aangenomen resolutie erkent dat de uitvoerpremies en de depreciatie van den wisselkoers de waarde der preferentieele tarieven in het gemeenebest ongunstig be ïnvloeden. De conferentie spreekt de hoop uit dat met een verhooging van het niveau van de prijzen der grondstoffen en met ge stabiliseerde wisselkoersen de speciale pre mies en rechten, welke werden aangenomen om den toestand te verbeteren, zullen kun nen worden afgeschaft. Deze resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. Janet Alken stond Zaterdagsavonds met stokkenden adem op den drempel te wach ten op het geratel der wielen van het oude rijtuig, dat van bet station te Seadoon zou komen. Alison had op den brief van haar schoon zuster geantwoord, dat «>j niet voor Zater dagavond met haar man kon komen, en dat het daarom een kort bezoek zou zijn. Janet was zoo opgewonden geweest, dat haar werk er onder had geleden en zelfs in haar dip per voornemen om zooveel to koken, (jat het ook voor den Zondag toereikend zou zijn geweeat, was zij niet volledig geslaagd. balsem van heid; zij streelde zijn wang en zond hem met een glimlach naar zijn preeken, en daarmee ging dat onverklaarbaar bij elkaar passend paar, dat innerlijk het een of an dere punt van overeenkomst bezat, uiteen, elk, om den avond naar eigen voorkeur door te brengen. Edith verdiepte zich weör in Maeterlinck daarna nam zij haar schrijfportefeuille van de plank onder de kleine tafel, waarop de lamp stood, en begon een briefje aan AU- sin. Het was buitengewoon kort, maar het bracht teweeg, wat het meer uitvoerig epis tel van Patrick misschien niet uitgewerkt zou hebben. Liefste van alle zusters, begon het, het wordt tijd, dat je in den boezem van je familie terugkeert om de leden tot overeen stemming te brengen. Dat is, geloof ik, het juiste woord, het eenige woord, dat J® bren gen zal tot je altijd liefhebbende en vaak naar je verlan«en<ï& Edie. Patrick zag dit kleine briefje niet. Eigen handig deed zij het in de enveloppe, die hij om negen uur meebracht toen hij voor het avondeten beneden kwam; hij was nu zoo ver met zijn werk voor den Zondag gereed gekomen, dat hij althans zijn tekst voor de ochtendpreek had gevonden. Zij hadden een genoegelijk maal, waarna Patrick een pijpje rookte bij de melodie van zekere pas sages uit Maeterlinck, die Edie m het bij zonder voor hem uitgezócht had. Daarna ging zij naar bed en nadat hij haar had ingestopt (zonder welke ceremonie «ij- nooit wilde gaan slapen) en haar een langen nachtkus had gegeven, ging hij naar zijn studeerkamer terug en sloot de deur. Het BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Mollison over d®n Oceaan. De vlucht. De ontvangst te New-York. Men heeft reeds gelezen, dat Mollison voor de helft in zijn opzet; heen en terug over den Atlantischen Oceaan in één week einrfe, geslaagd is. Wel is hij te Pennfield Ilidge, in Nieuw Brunswijk, gedaald, in plaats van rechtstreeks naar New-York door te vliegen, maar eenig respijt kon hij zich gunnen, daar hij, toen hij de Ameri- kaansche kust bereikt had, eenige uren op den berekenden tyd uitgewonnen had. Toen Amy Johnson, de tegenwoordige mevrouw Mollison, hocqtiWP*8l^^ den overtocht goed en wel volbracht had, 'heeft zij haar opluchting natuurlijk niet onder stoelen of banken gestoken. „Het is prachtig, riep zij uit, toen de redactie van de Star haar het heugelijke bericht mee deelde. „Ik wist, dat hij slagen zou. De goeie Jim was zoo vastbesloten en hij had de bijzonderheden van zijn tocht zoo zorg vuldig uitgewerkt, dat het hem al heel erg tegen had moeten loopen, als hij het niet had gehaald. Natuurlijk heb ik in de zorg gezeten, maar ik heb nooit gedacht, dat hij het zou laten zitten. Men weet, dat Mollison de eerste is, die den tocht van Oost naar West alleen in een licht vliegtuig, een Puss Moth, volbracht heeft. Daardoor roept zijn prestatie meer dan eenige andere de herinnering aan den overtocht van Lindbergh in tegenovergestel de richting wakker. Het is de vierde maal, dat de Atlantische Oceaan van Europa naar de Nieuwe We reld zonder tusschenlanding overgevlogen is. De eerste maal, in April 1928, waren het de Duitschers Koehl en baron. Hünefeld, alsmede de Ier Fitzmaurice, die met de Bremen in 36% uur van Dublin naar Grèe- ney Island, New Foundland, vlogen. In Jun* 1930 vloog Kingsford Smith met Evert van Dyk, Stanage en Saul met de Southern Cross in 30 uur 28 min. van Portmarnock ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring); 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beiorgkring* 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 lyslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN14 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ''ngezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. In de groote hall* van het Canadeesche parlement heeft gisteren de plechtige slot zitting plaats gevonden van de Economische i Conferentie van het Britsche Wereldrijk, i Het Huis was overvol. De Canadeesche Ministerpresident hield een redevoering waarin hij zeide zeer te vreden te zijn over het verloop der Confe rentie. Nadat Lord 'Hailsham het rapport van de commissie voor de 'bevordering van den han del in het Wereldrijk had uitgebracht, be- l’at, Janet ia vervelend. Zij vermoeit en drukt mij, evenals te veel wind of vele dagen achtereen slecht, weer. Ik erken al haar goede eigenschappen, o ja, ik zit er in zak en asch om maar het is alles behalve aangenaam met haar te leven. Indien zij een besluit genomen heeft, nu laat haar dan gaanwij zullen wel iemand anders krijgen. Fleming zat een oogenblik zwijgend en overdacht, wat de gevolgen Man deze opvat ting zouden kunnen zijn. Het vooruitzicht van een pastorie te Kochallan zonder Janet scheen hem noch opbeurend, noch gerust stellend. Luister eens, Edie, zou je het niet pret tig vinden Alison hier een weekje te heb ben Ja, ik verlang er vreeselijk naar haar hier te hebben, -zooals Janet zou zeggen. Maar zij houdt zich van den doove bij al de toespelingen, die ik maakte. Zij hebben haar daar geheel in beslag genomen, die vreeselijke man van haar en al die door den honger geteisterde, uitgesloten heden; maar zoo is het leven Pat, en ik verbaas er mij niet over, dat «ij ons vergeten heeft in ons afgelegen oord. Nu, maar zij heeftf een plicht tegen over haar eigen familie, zei Patrick norsch. Ik zal haar schrijven en haar vragen <tó volgende week te komen. Dan kun jij er nog een woordje aan toevoegen. Hiermee waren zij nog niet veel verder gekomen maar hoewel het hem moeilijk genoeg zou vallen er eenigen. grond voor te noemen, voelde Patrick Fleming er zich toch door, gesterkt en hij boog zich over I zijn vrouw en kuste haar met groote teeder- uitgezonderd den lerschen Vrijstaat. Canadeesche regeering verwacht, dat in den loop van heden de nieuwe handelsverdragen met Zuid-Afrika en Rhodesia oniderteekend zullen worden en de bestaande verdragen met Australië en Nieuw-Zeeland zullen worden uitgebreid. De lersche delegatie Alison had geschreven, dat er niet laat ge geten behoefde te worden, daar zij Het in den trein zouden doen. Het was nu hall elf en ofschoon zij eigenlijk met voor elf uur verwacht kon worden, kon Janet het bin nen met langer uithouden. Haar mevrouw was in het salon en wachtte met voorbeel dig geduld, de dominee was alleen naar het station gegaan. Janet kon met nalaten aan een anderen avond te denken, niet zoo heel lang geleden, ofschoon het haar soms eeuwen geleden toesoheen, toen zij op de komst van het rijtuig gewacht had, dat haar lieve juffrouw Ailie terug zou brengen van Hirtley. Dat was een noodlottig bezoek ge weest, een noodlottig thuiskomen en een begin van alle moeilijkheden. Janet had een vaag vermoeden, ofschoon zij er inderdaad maar heel wei mg gronden Voor had. dat alles niet zoo goed ging met mevrouw Cre- we als in het begin Het was met zoozeer door hetgeen zij zei in haar brieven, als wel door hetgeen zij ongezegd liet. Groote liefde doet zelfs een ongeletterde vrouw veel hij intuïtie voelen en Janet wist, dat haar liefste juffrouw Ailie niet volkomen geluk kig was; dat er dingen waren, die haar be- zorgd en bekommerd maakten, doch waar over zij met kon spreken. En nu zou zij zelf kunnen zienofschoon het niet waarschijn lijk Was. dat er tusschen haar een woord gewisseld zou worden over de dingen, die men in ’t diepst van zijn ziel, begraaft, zou den hiar oogen toch in staat zijn van het geliefde gelaat te lezen, of alles goed ging, of niet meer dan tamelijk, of misschien slecht. andere wijze behandeld n daarover niet fa by. wel kunnen wij zeggen falen resultaten worden .n andere wijze kunnen Met hoogtezonbestraling iet zooveel, hoewel deze Is nabehandeling ten len is. iverigens niet noodelooe k wijst een lichte zwel- uantal lympheklieren m ind op gewone infectie» liolte. Die even voelbare i de oorzaak van groote ouders, doch daarbij nken, dat deze klieren len gezond kind gevoeld iral wanneer het mager Blijkens berichten uit Ottawa is de over eenkomst tusschen Engeland en Canada ge- teekend, waardoor Engeland tot overeen- w._ stemming is gekomen met alle dominions, 1 de landen uit Ottawa, zullen worden voort- De 1 gezet en dat tijdens den duur dezer onder- handelingen in den wederkeerden tarieven- strijd een wapenstilstand zal intreden. I Wat betreft de samenstelling» van het scheidsgerecht zou Engeland hebben toege- staan, dat Ierland in de keuze^»an zijn scheidsrechte-^ hoopt nog tot handelsovereenkomsten met uitsluitend rechters zal benoemei eenige deminions te komen en zal tot dit doel misschien nog eenige dagen te Ottawa blijven. Voor zoover totnogtoe bekend is heeft Engeland het recht van beroep op de in te stellen Canadeesche commissie verkregen. Het heeft gelijk gemeld Canada een voorkeurtarief van 15% op boter, kaas en eieren, contingenteering-ritnlspek en ophef fing van de buitengewone bepalingen op den invoer van Canadeesch /vee, een voor keurtarief van 6 dollarcent per schepel tarwe, voorkeurbehandeling van vruchten en koper en vrijen invoer van meel toege staan. Verder verluidt dat Australië en Nieuw- Zeeland zich vrijwillig bereid hebben ver klaard om een kartel te vormen ter beper king van de vleeschproducten en dot over eenstemming tot stand is gekomen over den invoer van vleesch naar Engeland, waardoor beperking van den invoer van Argentynsch vleesch is bereikt. De laatste zitting was rijk aan dramati sche momenten. De Canadeesche minister president iBennett bood zyn verontschuldi ging aan voor zijn houding van Donderdag, waaraan de 'Britsche kanselier vaïi de schat kist Neville Chamberlain ten zeerste aan stoot had genomen. Het excuus werd door de Britsche delegatie aanvaard. Als anecdotische bijzonderheid wordt nog gemeld, dat Baldwin bij de beslissende on derhandelingen een lintje in de zwart-rood- gouden kleuren der Duitsche republiek droeg. Op de vraag wat dit beteeken.de ant woordde hij met de woorden van de revolu tie van 1848, dat deze kleuren voor hem het I symbool van deze conferentie waren i uit de duisternis door het vuur naar het licht! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, i>er week 17 cent, met Zondagsblad ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal ƒ3.10, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Unze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. L i- 1 ïlel naar Harbour Grace, New Foundland vlak daarop, in September, vlogen Costes en Belfonte met het Vraagteeken in 37 uur 17 min. van Parijs naar New-York. Tot nog toe had Mollison nooit langer dan 20 uur achter elkaar gevlogen. Dat hij er dus genoeg van heeft laat zich wel den ken. Hy is echter spoedig hersteld van ver moeienissen en daarom is het nog niet uit gesloten, dat hy per vliegmachine temg gaat. In elk geval zal hij den terugtocht alleen maken en niet vergezeld van zyn vouw Amy Johnson, die «ich naar New-York wil de begeven om met hem terug te vliegen. Gisteren is Mollison op Long Island ge land, waar hij door een groote menigte werd begroet. Geëscorteerd door een lange ry auto’s, werd Mollison door de straten van New-York naar het stadhuis gebracht, waar hy door duizenden werd toegejuicht. De hittegolf te Londen. Londen heeft Zaterdag gedeeld in de groote Europeesche hittegolf en de Zatei-j aag bereikte temperatuur was grooter dan’ in de laatste 21 jaar het geval is geweest. Alle zweminrichtingen waren overvol. Niet, zelden moesten de zwemliefhebbers meer dan een uur wachten. Ook ’s nachts bleef de temperatuur hoog, zoodat in verschil lende Engelsche badplaatsen gelegenheid werd gegeven „maneschynbaden” te nemen, die by het publiek nogal in den smaak I I schenen te vallen. Hoe warm het ten slotte in de City ge- I toegestaan het werk in hemdsmouwen te verrichten. Iets, wat men tot dusver ver geefs in de annalen dezer eerbiedwaardige instelling zou zoeken. Uit verschillende deelen van Engeland komen berichten binnen over sterfgevallen en tragediën ten gevolge van de hitte. In het geheel zyn veertien personen daarbij omgekomen. De weersvoorspellingen geven nog weinig kans op een weersverandering. Behoudens enkele verspreide onweersbuitjes zal de periode van mooi weer waarschynlyk nog eenigen tyd aanhouden. FRANKRIJK. Gorgoelofs appèl afgewezen. Het hof van cassatie te Parijs heeft het beroep van Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer, afgewezen. (Het uitgesproken doodvonnis krijgt daar mede kracht). OOSTENRIJK De voormalige Oostenryksche bonds kanselier Dr. H. Schober overleden. ■□e voormalige bondskanselier en politie president dr. Hans Schober is te /Weenen overleden. Schober werd in 1874 te Perg géboren. Het eerste bondskanselierschap van Scho- was toen half tien; het was heel stil in huis en het eenige geluid, dat zijn oor tijofwaa het gebulder van de branding tegen het strand, de nagalm van een westerstorm. Maar het kalmeerde hem en hij zette zich aan zijn taak met ijver en moed. Welk een verandering hadden zeA weken in Patrick Fleming teweeg gebraAt; zij hadden het trage en wel behagelijke vènden man, die beschut en wien de wet Voftrge- schreven wordt, weggevaagd en hem' de oplettende werkzaamheid bijgebracht van hem, die tot een diepen slaap ontwakend, tot het plotselinge en volle besef 'van het leven komt en de beteekenis en de verant woordelijkheid er van voelt. Daarim waren de woorden, die hij schreef gevleugdelde woorden, bezield door het be sef van zijn eigen groote geestefijke behoef- ber duurde van Juni 1921 tot Mei 1922, het tweede van September 1929 tot September 1930. Tydens zyn ambtsperiode werd de grondwetsherziening tot stand gebracht en de Haagsche overeenkomst in zake de her stelbetalingen geteekend. Dit kwam voqt Oostenryk neer op een bevryding van den last der reparatie-betalingen. Van December 1930 tot Januari 1932 was Schober minister van Buitenlandsche Za ken. De overledene was dr. honoris causa der universiteiten van Grasz en Weenen. Alle Weensche bladen geven uitdrukking aan hun droefheid om den dood van den oud-bondskanselier en politie-chef, dr. Scho ber en erkennen zyn groote verdiensten voor Oostenrijk, speciaal in den tyd der om wenteling. De Wiener Neuesten Nachrichten schrijft: Een groot Duitscher is met Schober heen gegaan. Lausanne heeft hem den doodsteek gegeven. Als buitenlandsch politicus is hy de vertegenwoordiger geweest van de ac tieve Duitschers. Den door Schober ingesla gen Duitschen koers in de buitenlandsche politiek heeft Oostenryk niet laten varen. De Reichspost wyst op het tragisch toe val, dat Schober nauwelijks veertien dagen na Seipel is gestorven .Tot aan zyn intrede in de partijpolitiek in den herfst van 1980 is Schober een Oostenryksche reserve van groote autoriteit geweest, wiens hulp steeds kon worden ingeroepen, wanneer de aanstel ling van een hoogste autoriteit op parle mentairen grondslag niet mogelyk was. Het plan voor een tolunie heeft een te YW* efanje gemaakt aan Schober’s politie- ken en’ publieken arbeid. Wellicht zou het hem vergund geweest zyn onder andere omstandigheden weer be slissenden invloed te verkrijgen op de lei ding van Oostenryk’s lot. De Neue Freie Presse spreekt over een onherstelbaar verlies voor Oostenryk. Eigenaardig is de tegenstelling geweest tusschen Schober en Seipel en wellicht was het het grootste ongeluk voor de republiek, dat deze twee mannen elkaar niet hebben verstaan. De nationaal-socialistische Deutsch-Oes- terreichische Tageszeitung schryft: Schober is een slachtoffer geworden van zyn politie ke werkzaamheid. De Arbeiterzeitung legt er den nadruk op, dat Schober, by al zyn vijandschap tegenover de sociaal-democraten, toch geen man van de gewelddadige contra-revolutie geworden is. Sinds hij in I&29 en 1930 de fascisten zoo sterk teleurgesteld heeft, zijn talryke intrigues tegen hem ontstaan. Het plan voor een tolunie is op het meest onr gelegen oogenblik gekomen. Rouw in het parlement. De plotselinge dood van dr. Schober heeft het parlement in diepen rouw gedompeld. In den bondsraad heeft de presidente, me vrouw Rudel-Zeynek, daaraan in een rede uiting gegeven. gon de officieele ondeyteekening van de overeenkomst. Allereei^t werden ondertee- kend de overeenkomsten tusschen Engeland eenerzyds en de verschillende dominions en koloniën anderzijds. By de onderteekening van het Engelsch-Canadeesche verdrag kwam het tot groote bijvalsbetuigingen der vergadering. Hierop volgde de onderteeke ning der overeenkomsten tusschen de domi nions en de koloniën. Na nog een reeks redevoeringen van de 4®le£atieleiders werd met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin dank gebracht wordt aan de Canadeesche premier. De slotzitting duurde 2 uur. Engeland heeft verdragen ondertee- kend met Australië, Nieuiv-Zeeland, Zuid- Afrika, Indië, New Foundland, Rodesië en Canada. DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossum. Maar waarom kunnen wij haar niet aten gaan, indien zij het wil? Onwillig ver leende diensten strekken nooit iemand tot zegen, noch hem, die ze geeft, noch hem, die ze ontvangt, antwoordde zij met zachte «tem. Wat hapert er aan Sally? Zij is goed genoeg voor ons. Zij is even gewillig, als «*j het in Glasgow waa. Een even ongeschikt, antwoordde Fle- min8- Dezen keer is zij de oorzaak van de moeilijkheden. Janet noemt haar een slon- «•g ding. Hij lachte hartelijk, toen hij deze twee “«sprak, getroffen door de komi- sohe zijde van het geval en door de herin nering aan hut tragische gezicht van Janet. vandaag vergal zij zich zelf» zoover, dat «ij Sally sloeg. Daarna ging zij naar haar e’gen kamer en heeft daar uitgehuild. Dit “es werkt op de zenuwen van het brave epsel. Kun je geen middel bedenken om Gilead op zulke wonden te bren gen? Edith fronste haar wenkbrauwen.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1