Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. r JAPONNEN, MANTELS ENZ. comedi» Speelde ,toen hyby eenig minder belangrijke vragen van den vertegenwoor diger van het Journal zich beriep op het „secret professional". DU1TSCBLAND. Wijziging in den koers der Duitsche economische politiek. Ontslag van dr. Trendelenburg? D« industrie zou zich echter tegen verdere coatingenteerfcig verzetten. Men meldt uit Berlijn aan het Vad. Volgens de Vcwsisoho Zeitung is te ver wachten dat staatssecretaris dr. Trendelen burg van het Rijksdepartenient van econo mische zaken, die gedurende lange jaren «en besliaaenden invloed, op de handelspoli tiek van verscheidene rijkskabinetten heeft uitgeoefend, weldra zijn functie zal neer leggen. Men heeft nier klaarblijkelijk te doen, meent de VossiSche Zeitung, met een gevoelige verandering van den koers der Duitsche economische politiek, verandering waarover rijkskanselier Von Papen Zondag a s. te Munster in een groote rede daar uit voerige inlichtingen zal verstrekken. Ver zekerd wordt da* in 't nieuwe economische programma' der 1 ijksregeering het contin genteeren van den Duitschen invoer in grooteren omvang de hoofdrol zal spelen. Het is in dese omstandigheden concludeert de Vossische Zeitung, te begrijpen dat staatssecretaris Trendelenburg meent niet langer in functie te kunnen blijven. Beweerd wordt ook dat de lieer Krupp von Bohlen Hallbach gisteravond een be zoek zou brengen aan den rijkskanselier, vermoedelijk om de in uitgebreide kringen der industrie bestaande bedenkingen tegen autarkische stroomingen in de economische politiek der rijksregering ter kennis te brengen van den heer Vop Papen ITALIË, De rondvlucht eischt een slachtoffer. Suster neergestort, zijn mecanicien gedood. Italië trekt zich terug. De deelnemer aan de Europa-rond vlucht Vittario Suster van Italië is gistermiddag in de nabijheid van Albenga aan de Noord westkust van Italië niet zijn toestel naar beneden gestort. Suster werd gewond, zijn mecanicien werd gedood. Omtrent d« oorzaak van dit noodlottig incident is niets bekend. Vermoed wordt, dat een gebroken vleugel den aviateur noodlottig i9 geworden. De Italiaansche equipe heeft a'ch van verder© deelneming aan de vlucht terug getrokken. Behalve het ongeval aan Suster overkomen, is de Italiaansche Breda-vlieger de Angeli in de nabijheid van Cannes ver ongelukt. Het toestel werd vernield. De in zittenden bleven ongedeerd. Het Italiaansche luchtvaartmimsterie heeft aan generaal Taochini, den comman dant van de luchtzone Milaan, opdracht gegeven een nauwkeurig onderzoek in te stellen bij de vliegtuigenlabrieken, welke de Bredartoestellen voor de Europa-rondvlucht geleverd hebben. Men neemt n.l. aan, dat de ongevallen allen te wijden aftjn aan een constructiefout. Nsar bekend i"s reeds voor-den start van de Italiaansche equipe van Milaan naar Berlijn kapitein Blanchini het slachtoffer van een ongeval geworden. Het ongeval, aan Sustertcöveifcomen, moet te wijten zijn aan een breuk in de draagvlakken, ook de oorzaak van het ongeval van de Angeli bij Cannes. BINNENLAND. Bezwaren tegen de Contingenteering. Men kan niet betrekken uit het land, dat het goedkoopste is. Weerlegging van den Minister. De Centrale Organisatie in zake bezwaren ten aanzien van de conti ngenteering (O.O. B.C.) heelt ,n verband met talrijke bij haar mgekoemn klachten de regeering gewezen op de groote bezwaren, die in de practijk door den handel worden ondervonden in verband met de bestaande wijze van toepas sing der contingenteeringsmaatregelen, waar door aan ieder land afzonderlijk een vast invoercontingent wordt toegewezen. Daar door wordt aan den handel tot op zekere hoogte de mogelijkheid ontnomen om goe deren te betrekken uit het land, dat het goedkoopste ia. v In een schrijven, dat de C.O.B.C. naar aanleiding daarvan van den minister van Economische Zaken en Arbeid mocht ont vangen, deelde deze mede geen wijziging in dezen geest in de toepassing van de con- t mgenteeringsniast regelen te kunnen bevor deren. Hoewel de minister van meening was, dat de door de C.O.B.C. bepleite wijzi ging formeel niet in strijd met het beginsel der meeetbegnnstiging is, zou een dergelijke wijziging de kans met zich brengen, dat aan ons land verleende faciliteiten bij wijze van représaillemaatregelen ingetrokken wor den omdat een dergelijke wijziging voor be paalde landen zeer onvoordeelig zou zijn. Naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen communiqué van het onderhoud dat de mijndirecties en vertegenwoordigers van mijhwerkersorganteaties met den mi nister van Waterstaat hebben gehad en waaruit blijkt, dat de regeering en wen- schen van deze organisaties is zake een be- peikmg van den invoer van buitenlandsche steenkool ernstig in overweging zal nemen, heeft dP C.O.B.C. haar bezwaren tegen de zen maatregel der regeering uiteengezet. Blijkens een schrijven, dat de C.O.B.C. van den minister van Economische Zaken en Arbeid ontving, hebben deze bezwaren de volle aandacht van de regeering. Intus- achen is m de dagbladen het bericht ver schenen, dat de regeering vóór 1 Januari a.s. in verhand met de bestaande handels- t reet a ten niet tot contingenteering kan over gaan in ver&auiL* met de bijzonder groote moeilijkhedenwelke ondernemingen onder vinden, die in de basisjaren niet of slechte ten deele haar werkzaamheden op zoodanige aqhaal «itoefenden als ten tijde van den aanvang der invoerbeperkingen, in het bij- ,onge ondernemingen en heeft de C.O.B.C., hoewel ten volle de moeilijk- minister verzóchtte trachten een modus te vinden, waardoor deze ondernemingen al thans in grootere mate in hare behoeften aan buitenlandsche producten kunnen vooralen. In de practijk is gebleken, dat de be staande mogelijkhèid om voor dergelijke jonge ondernemingen bijzondere invoerver gunningen te verkrijgen, met voldoende te. Met nadruk wijst de C.O.B.C. er op dat door het nemen van den gevraagden maatregel de verstarrende werking van de eontmgen- teeringemaatregelen verminderd zou wor den. De minister zette in een antwoord uit een dat de regeering deze bezwaren stellig niet onderschat, een verstarrend element acht zij nier inderdaad aanwezig «oodat deze aangelegenheid dan ook bij voortduring haar aandacht heeft. De minister oordeelt echter de thans geldende regeling het minst bezwaarlijk. Fratteche moeilijkheden. De C.O.B.C. is verder m contact gekomen met de sedert kortopgerichte te Parijs ge vestigde Union Frangaise des Industries Exportatrices (U.S.I.E.). Deze vereeniging heeft haar ontstaan te danken aan de na- deelen, die de Fransche exportindustrie ondervindt van de belemmering van bet internationale ruilverkeer. Zij stelt zich ten doel geleidelijke verlaging van de invoer rechten, opheffing van de eontingenteerin- gen, bevordering van de directe onderhan delingen tusschen de vertegenwoordigers van do Fransche en buitenlandsche indus- trieele bedrijfstakken. Als praktisch punt van de naaste toekomst beoogt zij o.m. een door internationaal overleg te verkrijgen verruiming van do invoercontingenten. Zij wil dat bereiken door overleg niet de be langhebbenden in het buitenland en door contact te zoeken met buitenlandsche orga nisaties, die eenzelfde doel hebben. De C.O. B.C. heeft met bijzondere instemming dit streven begroef. De C.O.B.C. zal in gertweld contact met de U.S.I E. blijven en veriaent gaarne haar bemiddeling aan organisaties van export industrieën hier te lande, die eveneens in neder contact met de U.S.I.E. willen treden Kan iemand op twee kiezerslijsten tegelijk geplaatst worden? Gistermiddag is een openbare vergade ring gehouden van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, ter behandeling van het adres van G. de Bruijn, directeur der N*V. Stoomdrukkerij v.h. T. Horneer te Gorinchem, waarbij hij aan de uitspraak van het college heelt onderworpen de be slissing der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en Omstreken in zake zijn verzoek om verbetering van de, door de Kanier vastgestelde, kiezerslijsten voor 1932. Rapporteur was de heer P. de Bruin. Uit zijn rapport bleek, dat de Kamer van Koophandel appellant had geschrapt van do lijst van het kleinbedrijf, gqdat. zij hem, op zijn verzoek, had geplaatst,^ de lijst van het grootbedrijf, omdat hij directeur is van een onderneming, omvangrijk genoeg om als grootbedrijf te worden aangemerkt. Appellant meent, dat hij op beide lijsten behoort voor te komen. De vraag rijst nu, of het wettelijk moge lijk is, dat iemand op beide lijsten wordt ge plaatst. De Kamer van Koophandel beroept zich erop, dat mr. Everwijn, de toenmalige chef van de afdeeling handel van het voor malige ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid, als zijn posiitieve meening heeft te kennen gegeven, dat men niet op beide lijsten tegelijk kan voorkomen. Het ooilege van GedeputeerdeStaten zal vraag thans moeten beantwoor- Partijen waren niet opgekomen. De beslissing van het college volgt later. Derde briefpostbestelling in Amsterdam wordt opgeheven. De directeur van het postkantoor te Am sterdam deelt mede, dat in verband met de geboden bezuiniging binnenkort zal wor den overgegaan tot opheffing van de derde briefpostbestelling aldaar. Het bezwaar tegen deze opheffing was in hoofdzaak de vertraagde ontvangst der Fransche post. Maatregelen worden echter getroffen, dat de post uit Parijs (vertrek 22.55) zóó tjjdig wordt aangebracht, dat de daarmede verzonden stukken nog in de be stelling van 12 uur worden opgenomen. Russische delegatie in ons land niet toegelaten. Deelnemers aan het wereld-anti- oorlogscongres te Amsterdam. Het persbureau Vaz Dia» meldde gister avond via Kovno uit Moskou Naar hier ter stede officieel verluidt is aan de Russische delegatie voor het wereld- anti-oorlogscongres te Amsterdam door de Nederlandsche regeering geen toestemming verleend Nederland te bezoeken. Met betrekking tot de vraag of de regee ring in deze richting een beslissing heeft genomen was het ons aldus V. D. gis teravond bij informatie in Den Haag niet mogelijk inlichtingen te verkrijgen. Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Nederlandsche Afdeeling. Teneinde te voorkomen dat onjuiste be richten verder verspreid worden, stelt de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid er prijs op te verklaren, dat van wege den Bond geen afgevaardigde naar het „Congres tegen dep Oorlog" op 27 en 28 Augustus te Amsterdam, gezonden wordt. Toen de eerste uitnoodiging tot deelname ongeveer in April, ontvangen werd, meende men een „toehoorder" te moeten zenden (aldus geen officieel?, deelname), maai* sinds bleek dat de organisatie van het Con gres niet waarborgde dat de basis van deze bijeenkomst zou zijn stelling te nemen tegen eiken vorm van geweld, (niet alleen oorlog tusschen twee of meer volken), "heeft de In ternationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zich officieel geheel teruggetrok ken. Wel treurige cijfers. De daling van onze zuivel-cxport van 20 op 6 raiilioen. Wy lezen in bet Handelsblad: Het gaat thans wel zéér snel bergaf waarts met onzen zuivel-export! Allereerst onze bo ter-uitvoer gedurende de maand Juli. Het verloop was als volgt: Juli 1928 4.6 millioen k.g. 1929 4.6 1930 4.0 1931 2.9 1932 1.1 De export is dus gedaald tot beneden het vierde deel van normaal! Duitschlands aandeel daalde in dien tyd van 3.3 op 0.5 millioen k.g., dus tot beneden het zesde deel van normaal! En met de waarde staat het natuurlyk nog slechter; die daalde n.l. van 8.0 millioen gulden in Juli 1928 tot 1.0 millioen thans, dus tot precies het achtste deel van nor maal! Verder hebben wy de moeite genomen, de export-waarde van alle zuivef- en melk producten in Juli 1929 en in Juli 1932 b|j elkaar op te tellen. Het resultaat is: Totale Juli-uitv. 1929 20.5 mill. g!d. Totale Juli-uitv, 1932 0.4 mill. gld. De waarde van onzen zuivel-export is dus in drie jaren tyds met ruim veertien mil lioen gulden of wel zeventig procent ge daald! De waarde van den bacon-export daalde in vier jaren tyds met 80 pet. ZooalB men weet, is bacon (snel en licht- gezouten lichte varkens) een zéér belahgryk uitvoerproduct voor ons land (in normale jaren 50 millioen k.g. voor 50 millioen gul den, met Engeland als éénigen afnemer). Hoezeer ook deze tak van éxport te lij den heeft, blijkt uit de volgende cijfer reeks. millioenen millioénen kilo's guldens Juli 1928 5.7 5.6 1929 4.3 4.7 1930 .13.8 3.8 1931 5.4 3.1 1932 2.9 1.1 Hoewel de hoeveelheid in Juli 1931 dus weer normaal was, bleef de waarde er ver beneden en in de afgeloopen .jtoaand Juli was het heelemaal mis, zoodat He hoeveeP heid slechts de helft en de waarde nog minder dan het vyfde deel van normaal bedroeg! Een daling dus der export-waarde $ttet tachtig procent! Met versch varkensvleesch* was het al niet veel beter: millioenen millioenen kilo's guldens Juli 1928 1.4 1.1 1929 0.3 0.3 1930 M,1.5"* 1.8 1931 2.9 1.5 1932 1.3 0.5 De gemiddelde waarde was in de afgeloo pen maand Juli dus tot beneden de helft van normaal gedaald. Het verloop van den export van ander gezouten varkensvleesch en export was als volgt: millioenen millioenen kilo's guldens Juli 1928 i,0.7 0.6 1929 0.3 0.3 1930 0.4 0.3 1931 1.2 0.4 1932 2.1^ 0.7 Men ziet: een record-hoevéelheid (drie maal zooveel als in 1928), dóch slechts 100.000 meer opbrengst... Pure lard en steam lard geven het vol gende beeld te zien: millioenen millioenen kilo's guldens Juli 1928 1.6 1.0 1929 1.7 1.0 1930 1.2 0.6 1931 2.1 0.8 1932 1.5 0.4 Ook hier dus weer een gemiddelde prys, die met alles spot (de hoeveelheid b|jna even groot als in 1928, doch een opbrengst, die slechts 40% bedraagt). De nood in «ten tuinbouw. Naar het Corr. Bu/j verneemt, heeft de zeer ernstige toestqnd in verschillende tak ken van tuinbouw de Regeering gedurende den iaatsten tijd bezig gehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigde adviezen heeft ontvangen, zal zij zeer binnenkort haar eindoordeel in dezen vormen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.50 Gramofoon; 6.— J. Roselaar over „De nood in den tuinbouw In Noord-Holland"; 6.15 Gramofoon; 6.30 Ra dio Volksuniversiteit; 7.Mr. D. S. Jes surum Cardozo over „Het Joodsche reclas- seeringsvraagstuk"; 7.15 Orgelspel; 8. Opvoering van „Stemmen achter de Klap- stoei"; 8.20 Orkest; 9.Opvoering van „Verdi"; 9.15 Orkest; 9.45 Opvoering van „De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit"; 10.— Orkest; 10.30 Nieuwsbe- ^hten 10.45 Orkest; 11.15 Gramofoon. Huizen: 56 Kinderuurtje; 66.30 C. P. Vogelaar over „Fruitteelt"; 6.307 J. Bokma over „De Fryske Meditaesje"; 7 7.15 Gramofoon; 7.157.30 Spreker den heer A. Stapelkamp, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond; 7.458 Nieuwsberichten; 88.15 F. de Boer over „Onze Christelijke actie in dagen van druk"; 8.16—9 Concert door de Haarlemsche Orkestvereeniging; 9—9.30 Ds. Th. Delleman over „De oudste instelling op aarde"; 9.3010.30 Vervolg concert; pl.m. 10.Nieuwsberichten; 10.30 11.80 Gramofoon. I GEMENGDE BERICHTEN. Massa-ontslag bij „De Schelde''. Bij de N.V. Kon, Mij. „De Schelde" zijn wederom werklieden ontslagen. Daarmede is het aantal ontslagenen tot circa 1500 man gestegen, en zijn er nog ongeveer 1000 werk lieden aan het werk. Van deze laatste werklieden komt het meerendeel voor tijdelijk ontslkg in aan merking. Naar wij vernemen zijn de vooruitzichten van dien aard, dat nog meer ontslag is te verwachten. .Onveilig Oss. Geen kippenhouder kan rustig slapen. Gevolg: geverfde kippen. Een ver dachte aangehouden. Den Iaatsten tijd neemt de onveiligheid te Oss en omgeving weer in zeer sterke mate toe. Diefstallen en inbraken zijn niet alleen te Oss, doch ook te Berghem, Nistelrode en Heesch aan de orde van den dag. Vooral op kippen hebben de dieven het gemunt. Teneinde diefstal te voorkomen gingen de kippenhouders ertoe over hun dieren met verf te merken, doch ook dit bleef zonder resultaat. In den naoht van Maandag op Dinsdag ontdekten twee politiemannen, die in het Sohaiksoheveld te Oss surveilleerden, twee mannen, die zich verdacht gedroegen en bij de nadering van de politie de vlucht namen. De politie achtervolgde hen, waarbij zij ver scheidene revolverschoten loste. De vluch telingen wisten evenwel in de duisternis te ontkomen. Een van hen werd herkeno. Een aantal kippen en een partij paardentuig, dat de dieven hadden weggeworpen, werden door de politie in beslag genomen. Gister morgen trof de inspecteur van politie den herkenden man in een café te Oss aan. Hij ging direct tot de arrestatie over. Inmid dels was ook gebleken, dat in den afgeloo pen nacht was ingebroken bij de weduwe Van Erp in de Bagijnenstraat te Oss. Ook van deze inbraak wordt de aangehoudene, een berucht individu, die reeds herhaalde lijk veroordeeld werd, verdacht. Drijfzand aan de kust? Paard zakt tot den buik in het zandt. Uit Bloemendaal wordt aan het Volk ge meld Maandagavond reed de melkhandelaar H. uit Bloemendaal, die de kampbewoners ge regeld van molk vooj^iet met zijn met paard bespannen wagen langs het Bloemendaal- sche strand in de nabijheid van het tenten kamp. Tot grooten schrik van den voerman zakte het dier plotseling weg. De achter- pooten waren spoedig geheel onzichtbaar, zoodat het beest met zijn buik op het zand la«. Na heel veel moeite gelukte het, met be hulp van de kampbewoners eenige planken onder den buik van het paard door te trek ken, waardoor verder wegzakken voorkomen werd Met vereende krachten heeft men tooen, door de planken op te lichten, het paard uit zijn netelige positie bevrijd. Dank zij het groote aantal behulpzame kampbewoners, werd het dier spoedig ver lost. De wagen werd vervolgens door de jeugd naar den Zeeweg getrokken, zóodat het paard op het strand geen dienst meer behoefde te doen. Het „tweelingrjjtuig". Voor de I|jn HaarlemLeiden. Binnenkort, zal het eerste rijtuig voor de te electrificeeren lijn Haarlem—Leiden ge reed komen. De nieuwe rijtuigen zijn van een geheel nieuw type, een z.g. tweelingrijtuig of eigen lijk een Siameenseh tweelingrijtuig. Elk rijtuig bestaat n.l. uit 2 rijtuigen, welke vast aan elkaar zijn verbonden en wel zoodanig, dat men door een breede korte balg zich van het ééne in het andere rijtuig kan begeven De heide rijtuigen wor den gedragen door drie 2-assige draaistel- len, waarvan het middelste is aangebracht onder een gemeenschappelijk draag- tevens draaipunt der rijtuigbakken. Met uitzondering van de draai stellen is het geheele rijtuig eleetrisch gelasoht, ter wijl voor de stijlen van den bak geen nor maal profielijzer is gebruikt, doch uit plaat op strip gezette stijlen. Een en ander heeft een aanmerkelijke gewichtsbesparing opge leverd. Aan het inwendige der rijtuigen is veel zorg besteed, de zittingen hebben «enigs zins ronde ruggen en zijn met leder be kleed. De liefhebbers van een sigaartje zullen •een prettig plaatsje gereserveerd vinden. Het geheele rijtuig is 21 Meter lang en weegt 29000 K.G. De electrisohe uitrusting is met directe schakeling door middel van nokkenascon- trollers. Het rijtuig heeft 4 motoren van elk 70 P.K. ondergebracht in de uiterste draaistel- len. De luchtrem is van het tweekamerrem- systeem, werkende op alle assen. (Tijd). Bergbeklimmer-recordhouder. Dr. J. A. Fruin uit Rotterdam, begeleid door een gids„ heeft in de afgeloopen week in 19$ uur 8 bergen van 400q M. hoogte be klommen. Hierna, heeft hij in zes uur de Oostelijke zijde van den Mont Rosa beklom men. Met deze prestatie heeft hij alle tijd- reoords geslagen. De gilde viert! Te Deurne, in het hartje van de Veel, zijn door het gilde „St. Antonius groote gilde- en schuttersfeesten gehouden. Het puikje van het aloude Bjrabantsche gilde- wezen was op dit groote fandelijke festijn tegenwoordig. Ondanks de groote hitte, had den verschillende gilde-veteranen van groo- ten afstand den tocht naar Deurne onder nomen. Als een bewus hoe trouw de bevol king aan haar historisohe gilden gehecht i«, zij vermeld, dat o.a. tegenwoordig waren: de 96-jarige Peter van den Broek, uit 8,trijp, die op een lidmaatschap van zijn gilde „,8t. Catharina" van niet minder dan achte-«n- tachtig jaren kan wijzende ruim 70-jarige Johannes Dekkers, die 52 jaren tamboer le van het gilde Bervatlug en Barber*" te Lieshout, en talrijke andere veteranen Naast dergelijke levende historische giid^ rijkdommen waren gilde-voorwerpen aange. voerd van meerdere?.eeuwen oud, o.a. per. kamenten, standaarden, trommen, paps. gaoien, kteedijen, e.d. Alles tezamen was er een gilde-verzameling, zóó rijk en zóó (raai, dat zij het hart deed popelen van elk min! naar der oud-Brabantsche folklore. (Tijd). MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 24 Aug. Aangevoerd 599 partijen. Pr|j. zen le kw. met r.m. ƒ2326, idem 2e kw, 1721, zware ƒ27. Handel traag. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBEUICH! 24 Augsutus. Hoogste stand 773.0 te Shields. Laagste stand 753.2 te Janmayen. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. RECHTZAKEN. Het drama te Putbroek. De procureur-generaal aan het woord. Eisch: tegen den vader 15, tegen den zoon 4 jarón gevangenisstraf. Voor de nuddagzitting van den tweeden dag, waarin de procureur-generaal, mr. Couvée, zijn requisitoir nam, was de be. langstelling enorm. Golf van verontwaardiging. Do piocureur-generaal kreeg aanstonds het woord en begon met het schetsen van de golf van verontwaardiging, welke door den lande ging toen het gruwzaam misdrijf bekend werd. De twee mannen, die het meest waren aangewezen mede to zoeken naar de vermisten, namen aait het onder zoek met deel. Eaó blinde woede maakte zich meester van de bevolking, die jaren zuchtte onder de terreur von de verdach ten. Geweldig was de haat tegen dez«> men- salien, een haat, die zich eon uitweg zocht in een donderend hoera, na het requisitoir van den officier van justitie te Roermond. Woorden van deernis met de nage. laten familiebetrekkingen. Woorden van deernis wijdde spreker aan de nagelaten betrekkingen van de slacht offers. Spreker bracht Jiulde aan allen, die aan de oplossing hebben medegewerkt, spe ciaal aan dr. v. Waegemngh. Zonder diens uitnemend rapport zou geen veroordeeling mogelijk zijn. Het vonnis van de rechtbank is niet in overeenstemming niet den eisch van den Officier. Spreker staat echter aan de zijrie van de Rechtbank en meent, dat voorbedachten rade moeilijk te bewijzen zal zijn, zoodat er ook g<een sprake kan zijn van moord in vereeniging. Uitvoerig ging spreker de overwegingen van het vonnis van de rechtbank na, waarmee hij zich in groote lijnen kor. vereenigen. Gok met da omschrijving, die de ten laste gelegde feiten opleveren, het voortgezet misdrijf van dood slag, is spreker het eens, hoewel ook voor i toepassing van urt. 57 van het Wetboek 'van Strafrecht met. een maximum van 20 jaar voor den vader wel iets te zeggen ia. Ook acht spreker juist de straf voor den zoon, die onder invloed van den vader heelt gehandeld. Slechts op een kleinigheid zal dit vonnis moeten worden aangevuld. Wel is de rechtbank wat gemakkelijk heengestapt over de motiveering van enkele belangrijke feiten, zooals over de vraag: zijn de parabe!lum8choten gelost met het opzet te dooden? Is het zeker, dat de vader met het geweer en de zoon met het parabel lum schoot? De verdachten hebben recht te weten, waarom de rechtbang een en an der heeft aangenomen. Allereerst moet dus vaststaan, dat de pa ra beilumschoten zijn gelost vóór de geweer schoten. Dit bTijkt uit het sectierapjxirt van dr. Hulst en uit de getuigenverklaringen, die eensluidend zijn, dat eerst de parsbel- iuinschoten zijn gevallen. Het begraven der lijken. Het begraven der lijken heeft speciale reden gehad en wel, omdat het begraven der lijken, wat ais regel niet het geval ia, aap wij zingen omtrent de daders zouden geven.Dit is door de toevallige vondst van de lijken in een kuil voldoende bewezen. Hun natuurlijke vijanden. Van den aanvang af was het zeker, dat de jongemannen waren neergeschoten door hun natuurlijke vijanden. Reeds Zondag stond het voor iedereen vast, dat de v. d. Elzens en niemand anders de daders waren Wie kon beter dan de verdachten met het' 'bestaan van den kuil op de hoogte zyn en wie anders dan zij zou dien in de nachte lijke duisternis kunnen vinden? Roebroeks lijk werd in den aanvang niet gevonden, zoodat de verdachten veilig kon den aannemen, dat ook de. lijken der an deren niet zouden worden gevonden. Hoe wel het niet ten laste is gelegd, neemt spr. nan, dat bewezen is, dat v. d. Elzen Sr. Roebroeks heeft vermoord. Uitvoerig besprak spr. de rapporten der deskundigen met de conclusies waarvan hij het eens was. De deskundigen-rapporten. Wanneer de raadsman het daarmee niet eens is, had hij aan den rechter-commiasaris eigen deskundigen moeten vragen. Hij heeft dit niet gedaan en nu ia het te laat. Het onderzoek van dr. van Waegemngh heeft echter onomstootelijk vastgesteld dat de ge vonden hulzen uit de schietwapens van deze verdachten afkomstig zijn. Het bewijs geleverd. Het bewijs dat de slachtoffer» door d» schoten uit de hulzen zijn gedood, lieeft dr. Hulst geleverd, die de bestanddeelen der patronen in de lichamen vond. Voor spr. Staat vast, dat niet meer dan drie parabel- lumachoten zijn gelost, hetgeen spr. op ver- Schillende gronden aantoonde. Dat zij f®* lost zijn met het oogmerk om te dooden, blijkt hieruit, dat op Willem Kersten nog geschoten, toen hij reeds zwaar gewond op den grond lag. Trouwens, Wlitem Kersten moest dood, anders zou liij hen verraden. Dat verd. v. d. Elzen Sr. tot liet dooden van een niensel» in staat zou zijn, is door de verschillende getuigenverklaringen dui delijk gebleken. Uitvoerig ging mr. Couvée deze verklaring na. Ook de vraag, of verdachten reden had den in den nacht van het misdrijf te Put broek te zijn, kan bevestigend beantwoord worden. Er stonden immers strikken, die bewaakt moeeten worded: Dat zij er 'g<? weest zijn blijkt uit de voetafdrukken van den jongsten verdachte. De veronderstelling van den verdedigen dat een ander de Legia-hulzen zou hebben gedeponeerd is voor spreker onaannemelijk. Zij waren «r. Waar de wapens op den moordavond wa ren, waren ook de bezitters. De zoon zegt, dat hy niemmer met het jachtgeweer heeft geschoten DaA Heeft de vader dus gedaan, zoodat de zooü de parabellum moest benutten. Dat er twee personen geweest zijn, f» zeker. Een alléén had de lijken onmogelijk kunnen vervoeren en begraven. 4 Zijn er meer dan twee geweest? Ik weet het niet, aldus spreker, het is mogelijk, maat niet noodzakelijk. In ieder geval heb ber er slechts twee geschoten en dat zijn deze verdachten, roept spreker met dave rende stem uit. Terecht nam de rochtbank aan, dat de vader de hoofddader is. De zoon is er door een ongelukkig toeval by betrokken geraakt Het pleit voor zijn karakter,, dat hij zijn vader niet verraadt. Andersom dan normaal. Merkwaardig is, dat er van de negen ge vonden j&chtgeweerhulzen vijf links en vier reohts zijn afgevuurd. Dus juist andersom dan normaal. Spreker heeft n'et den oud sten verdachte schietproeven genomen en daarbij bleek, dat verdachte steeds eerst den linker en dan den rechterloop leeg schoot. Deze abnormaliteit is hem noodlot tig, want daardoor staat vast, dat van den Elzen Sr. de doodelijke schoten heeft geloot, en niemand anders. De eisch. De eisch: Vopr den ouden v. d. Elzen, is er dan ook geen enkele yerlichtende om standigheid en daarom requireert spreker tegen hem bevestiging van het vonnis, waarbij hij wegens het voortgezet misdrijf van doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Voor den zoon staat de zaak anders. Deze moest schieten om zijn vader te redden, toen deze uitging om de stroopers neer te schieten Toevallig kwam er een derde mee. Door dit ongelukkig toeval is hij mede schuldig, al is het in mindere mate. üe straf van de rechtbank (8 jaar) acht spreker te zwaar en daarom eischte hij ver nietiging van het vonnis der rechtbank en vcroordeeling wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf van 4 jaar. Beide verdachten hoorden den eisch kalm aan, terwijl het publiek geen enkel teekem van goed- of afkeuring gaf. Pleidooi aui. Maandag. Op verzoek van den verdediger werd hier op de verdere behandeling geschorst tot Maandagmorgen a.s. te tien uur. LUCHTVAART. De luchtlijn RotterdamHaamstede. De zeer gunstige resultaten van de lyn Rotterdam—iHaamstede hebben de K.L.M. doen besluiten tot voortzetting van de ex ploitatie gedurende de maand September met dien verstande dat uitsluitend des Maandags en des Zaterdags twee diensten in elke richting zullen worden uitgevoerd en de diensten op Donderdag behalve op 1 Sept. komen te vervallen. Bovendien is be sloten om in October des Zaterdags een dienst heen en weer naar Haamstede en Vlissingen uit te voeren. Gedrang boven den Oceaan. Verschillende Oceaanvluchten. Een telegram uit New-York meldt, dat Mollison van jWan is Woensdag of Donder dag terug te vliegen over den Oceaan, als het weer hem gunstig is. Solberg en Petersen hebben Long Island verlaten en zijn naar Harbour Grace ge gaan om over den Oceaan naar Oslo te vlie gen. Lee en Bockhom staan klaar om van Vermont naar Oslo té vertrekken. George Hutchinson uit Richmond, Virgi nia, wil via Harbour Grace, Groenland en IJsland naar Londen vliegen met... z|jn vrouw en twee dochters van 8 en 6 jaar. Zü gebruiken een amphibie met 10 zitplaat sen. Peter Redpath gaat mee als navigator, Joseph Ruff als ingenieur, twee anderen als marconist en fotograaf. William Ullrich en juffrouw Edna New comer uit Pennsylvia koesteren plannen om naar Rome te vliegen. Dr. Pisculli wil mee gaan om de inspanning en de vermoeienis onderweg te meten. Engelsche sportvliegers hebben 80 sport vliegers uit zes staten uitgenoodigd om naar Engeland te komen, als revanche der Engelsche vliegers voor ondervonden gast vrijheid in die landen. Van Heston uit zullen zij meegenomen worden op vliegvisites by Engelsche clubs. De Europeesche rondvlucht. De eerst© deelnemer aan de Europeesche rondvlucht is gistermiddag 4 uur te Stutt gart aangekomen. Het was de Duitscher Seidemann, die om 15.16 uit St. Gallen was vertrokken. Als tweede is om 16.36 uur von Massen- bach te Stuttgart aangekomen, juist op het «ogenblik waarop Seidemann naar Bonn vertrok. Seideman kwam om 17.54 te Bonn aan. V|jf minuten later steeg h|j weer op met bestemming naar Parys. Von Massenbach arriveerde om 18.10 uur te Bonn. - :.sïAPsmSuw8. GOUDA, 24 Aug. 1932. Beperking van den dienat der Posterijen op den verjaardag van H. M. de Koningin. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier maakt bekend, dat op 31 Augustus a.s. het kantoor voor den iwstdienst te 14 uur wordt gesloten. Na dit uur blyft voor de busrebhthouders de gelegenheid bestaan als op andere werk dagen, hunne stujjken af te halen. Voorts zal het kantoor den geheelen dag gesloten zyn voor de navolgende diensten: 1. De aanneming en uitbetaling van postwissels (met uitzondering van telegra fische), postbewyzen en kwitantiën. 2. De aanneming van belastingbetalin gen. 3. De aanneming van stortingen voor den postchèque- en girodienst (behalve voor die, waarvan spoedbehandeling of spoed bericht wordt gevraagd). 4. De uitbetaling van chèques (behalve voor die, waarvan spoedbehandeling is ver zocht). 5. De storting van telefoongelden. 6. De distributie van pasmunt. Bovendien zal op dien dag de laatste briefpostbestelling worden opgeheven, ter wijl tevens de laatste lichting der by bussen niet zal geschieden en één pakketpostbestel ling zal plaats vinden. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeitl te Utrecht met inbegrip van den voormaligen Raad van Arbeid te Gouda, verzoekt men ons het volgende mele te deelen: Tot op 1 Augustus 1932 werden toege kend 2067 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 290.462.52; 5162 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag val). 774.930.—; 1140 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 190.710.95; 668 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 109.042.95. Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging T(*rd verleend in 3013 gevallen, observatie Wd plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid teza men: Tpt op 1 Augustus 1932 werden toege kend 36996 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 5.352.178.33j 96982 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 14.564.604.08 21442 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 3.553.343.96; 13258 weezenrenten tot een totaal jaaibe drag van 2.148.547.84. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 43546 gevallen, observatie had plaats in 1211 gevallen. Gouda's Liedertafel. Een groot nationaal concours. Het Mannenkoor Gouda's Liedertafel heeft het voornemen op 28 eh 29 Januari 1933, ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de vereeniging, een groot natio naal concours te organiseeren. Een gouden jubileum. Zaterdag 3 September hoopt de heer J. IJpelaar den dag te herdenken dat hy voor 50 jaar in dienst trad by de firma. Kamp huizen. Die dag zal zeker niet onopgemerkt voorbygaan. Door een auto medegesleurd. Zondagmiddag maakte een viertal perso nen uit Gouda een wandeling heen en terug naar Waddinxveen. Op den terugweg by de Waddinxveensche brug werd aan een chauf feur van een passeerende melkauto ge vraagd of men moaht mederijden, hetgeen werd toegestaan. Bij het opldimmen is het 17-jarige meisje B. de Frankrijker van het Pretoriaplein toen de auto tegelijker tijd begon te rijden, van de auto gevallen en met haar voet aan een onderdeel van den wagen blijven hangen. Met het hoofd op den weg werd zy een 25-tal meters medegesleurd, voordat het voertuig tot -stil stand was gebracht. Het meisje is in be- wusteloozen toestand opgenomen en per auto naar het Van lterson Ziekenhuis ver voerd. Zy bekwam een hersenschudding en tal van ontvellingen. Wedvlucht postduiven. De postduivenvereeniging T.De Vriend schap" hield Zaterdag'n wedvlucht uit Koo- sendaoi, afstand 56.3 K.M. De uitslag luidt: M. Dijkman, 1, 3, 6, 28. J, v. d. Speit 2, 18, 20; J. Roelofö 4, 39, I'. Vermeulen 5, 13, 23. A. Else 7, 8, 12, 27, M. Middelkoop 9, M. Massar 10, 33, C. v. d. Kleij 11. 40, K. v. d. Voorde 14, 16; T. Welaenis 15, 36; V. W. Blok 17, 30, 34 37, J. Boer 19, 32, 35; L. Kulik 21, 22, W. C. Bor 24, 29, M. 'le Jong 25, W. Kulik 26, 31D Kulik 38. Los 1-30 uur, eerste duif 2.17.10, laatste 2.26.50 uur. De postduivenvereeniging „Het Westen" hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuit Dordrecht. Aankomst eerete duif 9.40.17, laatste duif 9.44.08. De pry zen werden behaald als volgt: W. Wildschut 1, 10; A. v. Reeden 2, 26, 34, 89; A. Harreman 3; G. Schouten 4, 7; W. I.uy- nenberg 5, 14, 18, 25, 30; G. Blanken 8, 11, 17, 32, 36; J. Schouten 9, 13; P. Broek- huyzen 10, 21, 35, 38; P. Koemans 12, 16, 31; P. Prevoo 15, 20, 24, 37; G. Verblouw 22, 23; M. Massar 27, 28; J. Key 29, 33. Agenda. 26 Aug. 8 uur St. Janstoren Beiaardconcert te geven door den heer W. J. A. P. Creman van Zwolle. 29 Aug. 7 uur Officfeele opening „Wester- school" in het stadsdeel de Korte Akke ren. 30 Aug. 8 uur Geref. Kerk, Goudsche Chr. Oranjevereeniging, W|jdingsavond UIT DEN' OMTREK. BERKENWOUDE. De predikantsvacature in de Ned. Herv. Kerk. lu verband met de predikantsvacature in d« Ned. Herv. kerk in onze gemeente, kan worden gemeld, dat de kerkelijke bestu ren ajle moeite doen, die vacature wederom vervuld te krijgen. Onder leiding van den consulent, Dr. IJ. van Dijk van Lekkerkerk hebben Kerkeraad, Kerkvoogden en Nota belen een aanienspreking gehouden. Tenge volge van de moeilijke tijdsomstandigheden achtte men het ondoerilijk een kerkelijke Hoofdelijke Omslag te'lieffen. Ten slotte heeft men moeten besluiten het predikants- tractement eenigszins tè verlagen. Overeen, stemming met den Raad von Beheer en goedkeuring van den „ligger" door het Classioaal Bestuur is reeds verkregen. De goedkeuring door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland mag worden tegemoet ge zien. Zoo hoopt dat binnen niet al te langen tijd één der beschikbare oandidaten tot den H.D. een beroep naar deze gemeen te zal aanvaarden. Maandagavond is de 8-jarige G. Krook alhier b|j het fietsen gevallen en heeft daar bij haar beentjes( zoo ernstig gewond dat de hulp van Dr. Adam te Stolwyk moest wor den ingeroepen. BOSKOOP. Plaatselijke Sportdag. De voorbereiding voor de Plaatselijke Sportdag op 3 September a.s. is thans in vollen gang. Na afloop van de athletiek- wedstryden zal des avoöds tot besluit van dezen dag nog een vqetbajweflstryd plaats hebben tusschen de welbekende veteranen- elftallen Old Love en Bo^koopsche Vete ranen. De opbrengst „yan. deze wedstrijd is geheel ten bate van de tuberculosebestrij ding. Bovendien zal de Bosk. Radiocentrale de „Ardo" dezen dag belangeloos met mu ziek opluisteren. Vereenigingen, welke een inschr|jvings- biljet hebben ontvangen, worden beleefd verzocht op dezen dag hun medewerking te verleenen. Dan alleen kan het beoogde doel, n.l. propaganda voor de spo^t In het alge- mepn, bereikt worden. 'mASSSm Coüp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" Veiling van 23 Augustus. Golden Ophelia 10, Marcel Ruyer 12, Had- ley 25, Claudius Pernet 12, Columbia 15, Butterfly 14, Mac Keiler 12, Mme Jules Bouché 10, Rosalandia 16, Florex 14, Phoe be 12 Potïn 10, Chas. F. Kilham 15, Edith Helen 24, August Noack 14, Else Poulsen 40, Gloria Mundi 30, E. G. Hill 13, Ellen Poulsen 12, Briarcliff 11, Chrysanten, grootbl. 110, idem tros 110, Dahlia's 5, As paragus 13, Witte Lelies 110, Roode Lelies 70, Gerbera 40, Clematis Durandi 15, Cl. matis Pr. Hendrik 150, Clematis Sieboldi 50, Gladiolen 5 ct. per bos. Ned. Herv. Kerk. By de Ned. Herv .Kerk is beroepen Ds, S. IJkema te Doorn. WADDINXVEEN. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van C. M. Oudyk, boomkweeker alhier. Curator js Mr. C. Jon ker te Gouda. WOERDEN. Ernstig ongeluk. In de fabriek van den heer T. Koetsier, te Woerden had Maandagmorgen een ern stig ongeval plaats. De chauffeur G. Ver heul was boven in den nok van de fabriek, b|j de automatische weegschaal bezig eën dryfriem in orde te brengen, waarby h|j waarschijnlijk door een misstap kwam te vallen van een hoogte van ohgeveer 3 Me ter op de tweede verdieping. De getroffene is zwaar gewond met inwendige kneuzingert en een schedelfractuur per brancard naar het algem. ziekenhuis vervoerd en aldaar onder geneeskundige behandeling gesteld. 3TOLWIJK. Aangereden. Een zoontje van den heer.J. v .d. H. werd door een wielryder zoodanig aangereden, dat men hem onder geneeskundige behan deling moest stellen.. Volgens ooggetuige trof den wielryder geen schuld. Voetbal. S.S.V. 2 speelde Zondag een wedstrijd tegen Gouderak 3. Uitslag l-L-3. SjS.V. 1—Gouderak 2 1—1. Concert „Harmonie". De muziekvereeniging „Harmonie" gaf op het Dorpsplein een goed geslaagd con cert, dat door vele belangstellenden werd gevolgd. f SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Nederlandsche Olympische Ploeg tegemoet. Het weekblad Sport ih Beeld heeft het plan opgevat om een tocht te organiseeren naar Plymouth, ten einde de Nederlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen te Los Angeles aldaar te begroeten en met hen dein terugtocht naar het vaderland te onder nemen, Sport in Beeld heeft de American Express wederom bereid gevonden deze trip te regelen. Haar adj.-directeur tc Rotter dam, de heer M. J. Korpershoek Jr., heeft zich met de leiding belast. Het plan is nu om Donderdagavond 1 September met het stoomschip Volendam van de Holland- Amerika Lyn van Rotterdam te vertrekken naar Southampton, hetwelk men Vrijdag avond 2 September hoopt te bereiken. Za terdags gaat het dan, per spoor naar Ply mouth, waar men 's middags .vóór het bin- nenloopen van de Statendam roet de voor sportief Nederland zoo kostbare lading denkt aan te komen. Is de Statendam bin nen, da ngaan de deelnemers aan dezé trip daar aan boord, de begroeting en huldiging 460. NED. STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van Woensdag 24 Hooge pryzen. 25.000*4957 5000.—: 14277 1000.16348 400.—: 13345 100.—: 9900 18070 21742 Pryzen van 46.—: 18 31 185 197 212 382 453 676 671 680 696 772 786 856 1083 1093 1177 1203 1249 1287 1354 1669 1580 1680 1793 1823 1837 1851 1975 1980 2039 2073 2093 2100 2143 2246 2356 2380 2510 2546 2669 2652 2760 2753 2776 2782 2802 2820 2893 3005 3084 3095 3156 3192 3202 3299 3 3466 3474 3490 3530 3541 356\ 3657 3667 3710 3739 3868 3904 3918 4091 4123 4167 4164 4327 4428 4566 ,4636 4637 4700 4721 4728 4780 4883 5006 50L4 5065 5092 5292 5344 5406 5460 5473 5642 5579 5639 5693 5785 6840 5862 5872 6989 6098 6196 6235 6306 6373 6425 6428 6493 6606 6639 6701 6760 6888 6914 6916 7035 7039 7129 7179 7183 7206 7224 7236 7290 7397 7428 7446 7485 7523 7529 7577 7592 7620 7653 7669 7673 7676 7747 7881 7912 7936 7965 8002 8105 8142 b206 8292 8329 8397 8581 8633 8668 8733 87N4. 8836 8949 8979 8986 8997 9090 9152 9248 9268 9372 9454 9460 9484 9494 9573 9575 9579 9593 9604 9674 9677 9723 9876 9942 9958 1(*>61 10148 10250 10274 10377 10404 10457' 10504 10587 10593 10651 10669 10679 14)709 10713 10740 10745 10892 10942 11127 11274 11374 11626 11540 11551 11590 11649 11879 11978 11996 12160 12231 12262 12279 12289 12353 12377 12383 12418 12431 1243;3 12445 12481 12514 12617 12636 12646 12792 12883 12909 129 tt) 12930 12963 13024 13044 13164 13248 13268 13370 13386 13401 13429 13440 13442 13462 13466 13675 13855 14021 14028 14065 14199 14207 14232 14280 14282 L4334 14342 14413 14522 14649 14662 14616 14657 14661 14710 -14789 14848 14896 1490 814912 15163 16240 15241 15262 15289 16367 16464 16526 15634 15704 15705 16730 15861 15913 16051 16139 10265 16293 16326 16447 16460 16509 16542 16652 16648 16674 16763 16809 16853 16867 16908 16927 16952 17002 17031 17085 17461 17468 17461 17462 17567 17603 17636 17708 17770 17805 17848 17926 18127 18129 18196 18316 18319 18430 18446 18466 18475 18544 18560 18586 18621 18632 18664 18702 18747 18796 18929 18980 18998 19013 19067 19192 19286 19372 L9403 19454 19498 19536 19801 -19875 19955 19996 20008 20038 20102 20222 20280 20298 20316 20365 20440 20465 20488 20676 20762 20770 20897 20901 20943 20962 21049 21060 21090 21124 21165 21243 21251 21377 21449 21469 21476 21480 21486 21490 21563 21559 21606 21643 21656 21849 21918 21952 22019 22182 22229 22317 22531 22589 22611 22630 22676 22681 22703 22726 22810 22816 22881 22901 22932 22936 22936 22984 23004 23113 23168 23197 23202 23296 23398 23400 23521 23636 23541 23944 23966 Aug. 469 1057 1566 1919 2192 2665 2998 3353 3630 4068 4623 5000 5411 5820 6244 6674 7100 7396 7583 7853 8167 8723 9003 9481 9622 10092 10400 10680 11003 11555 12163 12380 12480 12884 13100 13402 13788 14212 14461 14702 15122 16428 15765 16308 16644 16901 17312 17609 18074 18432 18596 1890' 19240 19618 20084 2041' 2080' 21081 21432 21534 21901 22362 22690 22916 23117 23505 heeft dan plaats en men is Zondag 4 Sep tember weer in Rotterdam terug. Men wendè zich voor deelneming tot de bureaux van de American Express Com pany. Wy vernemen, dat de eerste, die zich op gegeven heeft voor dezen tocht is de heer Philipsen, de echtgenoot van „Zus Braun". KERKNIEUWS. Gustaaf Adolf-Vereeniging. De 77e algemeene vergadering. De 77ste algemeene vergadering der Ne derlandsche Gustaaf Adolf-vereeniging zal op Maandag 26 September a.s. te Leeuwar den wqrden gehouden. Het voornemen is, dat persoon en werk van Gustaaf Adolf en de naar hem genoem de vereeniging woïden herdacht in de gods dienstoefeningen in de groote kerk (voorg. prof. dr. C. G. Wagenaar) en in de Galieër- kerk (voorg. ds. J. W. Groot EiHju|Bk van Leiden), beide op Zondag 25 September, des avonds 6 uur. Op Maandag 26 Sept. wordt in den voor middag een bezoek gebracht aan een ten toonstelling van reformatorische geschriften in de Prov. Bibliotheek, georganiseerd door den prov. bibliothecaris dr. G. A. Wamkea, daarna zoo mogelijk, een bezoek aan het Poptaalot te Warssum, gevolgd door een koffietafel te Leeuwarden in de zalen Schaaf Des middags om 2 uur heeft )n deze zalen de algemeene vergadering plaats. In uit zicht is gesteld een ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur. Na een gemeensehappelijken maaltijd in De Doelen heeft te 8 uur een groote open bare samenkomst plaats in de zalen Schaaf. Hier zal, na het openingswoord van den voorzitter, prof. dr J Lindeboom uit Gro ningen, een Gustaaf Adolfrede uitspreken, terwijl een groot zangkoor medewerking (rcrieent. ÖRAADLOOZE DIENST. Generaal San Jurjo staat terecht voor het Hoog Gerechtshof. MADRID, 24 Aug. Hedenmorgen is voor het Hoogste Spaan sche Gerechtshof het pro ces begonnen tegen den lfeider der jongste putch tegen de Republikeinse he regeering, generaal San Jurjo en z|jn volgelingen. Hert procés zal niet onderbroken wórden voordat het vonnis zal zyn uitgesproken, wat vermoedelijk hedenavond nog zal ge schieden. Verwacht wórdt dat San Jurjo ter dood veroordeeld zal worden. Doodelyk spoorwegongeval op hel station Utrecht. UTRiEOHT, 24 Aug. Naar w|j vernemen is hedenmorgen om 5.24 de goederentrein 4605 by het binnenrijden van het .station te Utrecht insbpteing gekomen met .«enige stilstaande wageus,. welke o$> een zyspoor stonden, doch te dicht b|j de plaats waai twee sporen elkaar naderen, nb Door de botsing ontspoorden 'verschillenj. de wagens. De hoofdgeleider van den goe derentrein, de heer Kloeke uit Amsterdam', werd by de botsing zoo vreesel(fk- vefftiinkt; dat de dood vr|jtyel onmiddellijk intrad. Oh- middellijk zyn maatregelen "geiiomeh om het versperde spóor weer vr|j ter (naken. Nadere bijzonderheden ontbreken hog. Doodelyk bedrijfsongeval te Vee het. EINDHOVEN, 24 Aug. Hedenmorgen is bij een stoomwasschery te Veóhef èeg doo delyk bedrijfsongeval gebeurd. De 2§-jari ge werkman iL. D. was ter plaatse bezig' den stoomketel met een chemisch preparaat te herstellen. Reeds de vorige week was men met dit werkje begonnen, de fabrieks- leiding was er van in kennis gesteld, dat hét preparaat gevaarlijk was. Men gebruik te daarom gasmaskers en ook vanmorgen was| dit het geval, toen het werk werd hervat. Desondanks is D., van wien men plotseling mets meer hooroe, bewusteloos geworden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De ongelukkige overleed aan verstikking. Hy was gehuwd en teat een vrouw met 3 kinderen achter. De moord te Naaldwijk in hooger beroep. DEN HAAG, 24 Aug. 1^ hooger beroep heeft heden voor het Haagse he Gerechtshof terecht gestaan de 22-jarige letterzetter J. P. Th. de B. die door de Rechtbank te 's-Gravenhage wegens moord op Ae 16-jari- ge Jacoba v. d. 'Caay uit Naaldwyk op Za terdag 5 Maart j.l. gepleegd, is veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis met ter beschikking stelling van de regeering. De adv.-generaal requireerde bevestiging van het vonnis der Rechtbank, Reintjes, die destijds een*feanslag pleegde op den Haagschen poli tie- inspecteur Paul, te Rotterdam aangehouden. ROTTERDAM, 24 Aug. Eenige jaren ge leden vond te Den Haag een schietpartij plaats, toen inbrekers op Houtruet werden betrapt. 'Hierbij heeft xie thans 43-j^rige H. P. Reintjes een revplverschot gelost op inspecteur Paul. De dader word gearresteerd en tofc 16 jaar gevangenisstraf veroordèelti. Zijn straf zou 20 April 1943 geëindigd zyn. 'R. heeft eenige jaren in de strafgevangen nis te Leeuwarden gezeten daarop werd hy overgebracht naar het xrankihihigeuiie- ..«ticht te Woensel in Noord-BraBfiht. Eenige maanden geleden is hy uit het go- sticht ontsnapt. Uitgeloofd 100 voor het terugbrengen van R. Tfi voof een paar dagen bleven alle nasporingen zonder re sultaat. Thans is de man te Rotterdam aangehou den. Rechercheurs zagen hem op het Stroo- veer loopere, z|j hebben hem toon neergesla gen uit angst dat hij een revolver zou trek ken. 2|j overmeesterden hem. Op het poli tiebureau bleek dat de man bi het bezit w .is van een valsche pas en een geladen revol ver. a WISSELKOERSEN. 23 Aug. 24 Aug. Officieel. Londen 8.60 8.60%' Berlyn 59.12% 59.22% Par|js 9.74% 9.7414 Brussel 34.60 34.60 Zwitserland 48.29% 48.31 Weenen Kopenhagen 46.— 46.90 Stockholm 44.25 44.27% Oslo 43.15 43.15 New-York 2.487m 2.48% Niet-officieeL. Madrid 20.— 20.— Milaan 12.74 12.74 Praag 7.36% 7.36% Prolongatie 1%. I 1 Beursoverzicht. De affaire op de iyijste^lamsche .beurs had heden geen uitbreWMr On der beurstijd viel h^e'ne. inzinking waar te 11 elokale waarden werd evenals we'- nig belangstelling getoofm^^fi^pStoteuni- waarden ging een kleinigheid om op onge veer de vorige koersen, Van dë Ind. fond sen trokken Aku's de nandaoht dóór een koerswinst van een paar procent. Unilever* nagenoeg onveranderd. Suikerwaarden had den bij kleine omzetten een eenigszins on-, regelmatig voorkomen. Ta bakkes. Rubber* en Mij'nwaardeu verwaarloosd. Amerikaan se lie fondsen aan den gedeprimeerden kant hetgeen moet worden toegeschoven aan het feit dat men gisteren op een verdere stij ging eigenlijk te veel is vooruitgelopen. Daarom vormden de noteeringen, „heden over het algemeen een teleurstellend' ka rakter. ADVERTENTIE, STOOMEN VAN -DE PELIKAAN" GOUDA StoomerÜ en Ververij vanaf 1907. 10 TELEFOON SOM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2