Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. brief voor den Proknreur des Konings te Brugge, waarin Nicolaid omstandig de af- troggelaryen verhaalde die hy had be gaan. Hy verklaarde dat h\j aldus handelde omdat zijne vrouw en zijne schoonzuter, met dewelke hij nu in vijandschap leefde, al het geld dat zij voor zijn „overlijden" tot tweemaal toe hadden ontvangen voor zich zelve hadden behouden. In <$n policiekommissariaat der provin cie, w$ar Henriette C. met Nicolaid was gekonfronteerd geworden, had zij onbe schaamd uitgeroepen: „lk ben de weduwe Nicolaid ep ik ken geen Jonesco". Henriette en Maria C. zijn nu ook naar Brussel overgebracht ter beschikking van M, Vos, onderzoeksrechter, die hen Zondag morgen aan ®®n reglementair onderzoek heeft onderworpen. Henriette C. verklaarde, dat zij op de hoogte was van de daden van haren echtgenoot hare zuster Maria echter ver zekert ter goeder trouw te hebben gehan deld en niets van de gedragingen van haar schoonbroeder te hebben geweten. Een moord op het geweten. De zaak dreigt echter nog een tragischer wending te nemen. Jonesco heeft immers ook nog verklaard dat de werkman die in Amerika werd gedood en dien hij zijn pa pieren in den zak had gemoffeld, niet by ongeval omkwam, maar werd vermoord. Jonesco is een schraal mannetje, heel week en ziekelijk, en die zich zelve geen ilhiries maakt omtrent zijn gezondheid. BINNENLAND. Vleeschinvoerbeperking. Contlngenteering van rund- en kslfsvleesch. Een bijzondere regeling getroffen met Denemarken. Bij de Tweede Kamer is ingediend op nieuw een wetsontwerp tob regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfavleesoh en van bevroren rund- en kalfs- vleesch. Dit is bedoeld als bekrachtiging Van de verlenging van het eerste besluit tot oontin gen teering van den vleeschinvoer. Indien, aldus de memorie van toelichting voor vleesch de grenzen wederom zouden worden opengesteld, is te voorzien, dat groote hoeveelheden terstond zouden wor den ingevoerd. In het voornaamste export land, Denemarken, bewegen zich d« vleeech- prijzen ongeveer op hetzelfde peil als in den aanvang van dit jaar. het verschil tussohen den marktprijs te Rotterdam en te Kopen hagen, hetwelk in normale jaren ongeveer f 0.25 bedraagt, schommelt thans tussohan f Ö40 en f 0.50 per kg. slachtgewicht. Bovendien ig het thans van belang, ub- norftiale invoermogelijkheden te blijven be perken, daar een hernieuwde overmatige invoer in ernstige mate afbreuk zou doen aan het geheel der steunmaatregelen, welke ten bate van de noodlijdende veehouders in den leatg^en (||jd moesten genomen worden. Is dps op 'grond van vorenstaande feiten bestendiging van de onderhavige oontingen- teéring wenschelijk, ook het effect, dat deze maatregel tot nog to® bad, gieeft geen aan leiding haar op te heffen. 1 Denemarken. Wal'OT verhouding met Denemarken op handelspolitiek terrein betreft, Welke bij de behandeling van het vorige wetsontwerp eenige malen ter sprake ig gebracht, dient thans te worden opgemerkt, dat tegelijk met dezen nieuwen oontingenteeringsmaatregel een bijzondere overeenkomst met Denemar ken is getïoffen( waarbij de regeling van den invoer van vleeech uit Denemarken aan de Deensche regeering ig overgelaten zonder dat daardoor het bestaande contin gent zal worden overschreden. Deze regeling is vrijwel identiek aan de op de Crisisuit voerwet steunende regeling van onzen export naar Frankrijk van verschillende daar te lande gecontingenteerde artikelen. Hiermede is aan een belangrijken wensoh van Denemarken inzake de vleescheontin- genteering tegemoet gekomen zonder mate- rieele t*elangen aan Nederlandsche zijde te schaden. 4a«r Denemarken heeft toegezegd de bestaande invoerrelatles te zullen eer biedigen. en tevens een zekére stabiliteit in de telkens ttgevoerde hoeveelheden en de prijzen te zullen handhaven. Uitvoer van varkens. Het aanbod moet niet boven het normale atjjgea. Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt, is de richtprijs, welke door of vanwege de Nederlandsche Verkenscentrale voor de var kens betaald wordt, eenigen tijd geloden vastgesteld op 15 cent per pond levend ge- Wicht. Uit den aard der zaak ligt het in de be doeling van de Nederlandsche Varkensoeu- tvale voor dezen prija een zoo groot moge lijk aantal varkens uit de markt t« nemen. Gelijk echter bekend is, zijn de uitvoer- mogelijkheden beperkt met name door de contingenteering van den invoer in België en in Frankrijk. De Engeiache baconmarkt laat grootere soepelheid toe in zooverre er nog géén contingent voor den invoer ia vast gesteld, doch ook hier moet er bij den uit voer mede rekening worden gehouden, dat het niet wenschelijk ia, het aantal varkens, hetwelk wordt uitgevoerd, plotseling naar boven te brengen, aangezipn hiervan een ongunstige werking zal uitgaan op de prij zen, welke in Engakffia voor de Nederland sche bacon gemaakt worden. Toch heeft de Nederl. Varkensc^ntrale reeds gemeend den uitvoer naar Erigelnnd met 10 15 pet. te moeten verhoogen. Ook bij deze regeling zal het de Neder landsche Varkenseentrole echter niet moge lijk zijn alle varken» af te nemen, wanneer een onbeperkt aanbod plaats vindt. Het in werking' treden van de Crisis-Var- kenswet schijnt bij velen ten onrechte de meening gewerkt te hebben, dat het wen schelijk is reeds thans een zroo groot moge lijk aantal varkens ter slachting aan te bie den. Wij wijzen er op, dat het in het belang van een goeden gang van zaken noodzake- Ujk is, dut een zoo regelmatig mogelijk aan bod van varkens plaats vindt. De Nederlandschy Varkenscentraie neemt er dan ook bij de varkenshouders van Ne derland op te moeten aandringen te dezen opzichte behulpzaam te zijn door het aan bod van varkens niet boven het normale te doen 'tijgen. Mutstico b^j de Arbeidsinspectie De op wachtgeldsteiling van den heer Zaalberg. De op w ach tgeldstel 1 ing van den direc teur-generaal van den arbeid, den heer C. J. P. Zaalberg en van twee hoofdinspecteurs van den arbeid, de heeren C. C. A. Last, hoofdinspecteur te Botterdam en ïr. J. J. Kloiupe, hoofdinspecteur te Haarlem, zal, zoo verneemt de N. R. Ct., verschillende mutaties bij den dienst teweeg brengen. Zooais reeds is gemeld wordt dr. ir. A. h, W. Hacke, hoofdinspecteur te Groningen, de opvolger van den directeur-generaal. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij worden op gevolgd door ir. J. M. W. Stevens, inspec teur van den arbeid te Amsterdam, die in verband hiermee tot hoofdinspecteur be noemd zou worden. Het district Dordrecht wordt bij de be zuiniging opgeheven en gevoegd bij het dis trict Rotterdam. Hiermee gaat d6 overplaat sing van den hoofdinspecteur te Dordrecht, den heer G. Donker, naar Botterdam ge paard. De heer Donker wordt dus de op volger van den heer Last. In de vacature van hoofdinspecteur te Haarlem wordt voor zien door de overplaatsing van ir. J. H. J. Huygens, districtshoofd te 's-Gravenhage naar Haarlem. Hoofdinspecteur te 's-Gra- venhage wordt de heer G. W. van Sieren- berg de Boer, thans werkzaam bij den Cen- tralen Dienst te 's-Gravenhage. De plaats, die hij thans inneemt en die indertijd is gecreëerd om ir. Fruytier onderdak le bren gen, wordt opgeheven. De door de opheffing van het district Dordrecht vrijkomende in specteur ir. J. A. Verhoeff gaat naar Am sterdam ter vervanging van ir. Stevens. In bovenvermelden zin zijn voorstellen aan dein minister gedaan. Daar tot de op wachtgeldstelling van de hoofdinspecteurs Last en Klompe nogdoor den minister be sloten moet worden, zijn de er uit voort vloeiende mutaties vanzelf nog niet volstrekt zeker. De heer Zaalberg vertrekt reeds Zaterdag uit zijn functie. De andere mutaties zouden met 1 Januari ingaan of zoo mogelijk nog eon paar maanden vroeger. De toekomstige Directeur-Generaal van d« n Arbeid over zijn taak. De Groningsche correspondent van de Te legraaf heeft dr. ir. A. H. W. Hacke, den toekomstigen directeur-generaal van den Arbeid, opgezocht. Op zijn vraag deelde dr. Hacke mede, nat zijn benoeming al» directeur-generaal van den Arbeid nog officiceus is. De officieele benoemjinjg zal vermoedelijk dezer dagen afkomen. De heer Hacke zai Maandag a.s. zijn nieuwe betrekking aanvaarden. Over zijn plannen kon de heer Hacke nog niéts mededeelen. Zijn werkkring is zoo uit gebreid, dat hij nog niet is te overzien. Ir. Hacke heeft ge®» uitgesproken politieke richting. Volgen» hem komt bij zijn werk ook niet noodzakelijk politiek te pas. Het doel der arbeidsinspectie is niet, zei- de hij, den menschen extra lasten of straf fen bij overtredingen op te leggen. Het heeft tot taak ongelukken te voorkomen e» den arbeid zoo in te richten, dat een zoo goed mogelijk ooiupromdg wordt bereikt tusschen wensohelijkheid en mogelijkheid. In 1931 zijn in het geheele land 140 ar beidsongevallen geschied. De bezuiniging op de arbeidsinspectie, hoe noodzakelijk ook, gaat den heer Hacke zeer aan het hart. Eén district van de elf wordt opgeheven. Het werk wordt dus nog zwaarder en hef aantal controleurs zal niet worden vergroot. Eer het tegendeel. De heer Hacke heeft zijn eigen meening over de Arbeidswet. Hij heeft zeer veel waardeering voor haar, daar zij veel misstanden heeft weggewerkt en zeer veel heeft gedaan en nog doet oro de hoognoodige verbeteringen tot stand te brengen. Daarentegen heeft hij ook allerlei bezwaren, die in zijn werk „De sociaal economische beteekenis der Arbeids wet" zijn behandeld. Zoo bespreekt hij daarin o.a. de regeling van den diensttijd van bioscoopmusici. Ook de kwestie van het versche brood aan het ontbijt heeft de heer Hacke be sproken. Hij meent, dat de verkoop van klein brood zonder groote bezwaren om acht uur 's morgens zou zijn vrij te geven, onder de voorwaarde, dat het zal worden gehaald. Z.i. zou dit aan het broodverbruik, dat na den oorlog een stuk is achteruitgegaan, zeer ten goede komen. Tal van bezwaren zijn er echter ook in veiband met de Winkelsluitingswet, bijv. die met het °og op de concurrentie enz. moeten worden doorgevoerd, doch die jam mer genoeg de persoonlijke vrijhei^ zeer in 't gedrang brengen. De heer Hacke wenaoht ieder zooveel mogelijk ter wille te zijn. Tegen de 40 uura-werkweek. Van de 40 uurs-werkweric is Ir. Hacke een overtuigd tegenstander voorloopig. Wen schelijk is misschien, dat de menschen twee uur werken en vijftien uur zwemmen of wandelen of lezen, maar ik ontken de mo gelijkheid van werktijdverkorting. Concur reren met het buitenland is toch al moei lijk, door een verdere werktijdbeperking zou het geheel lamgeslagen worden. De heer Hacke besloot het onderhoud met de mededeeiing, in antwoord op een vraag welke zijn politieke richting is, dat hij bij geen enkele partij ig aangesloten. Uitvoering Criais-Zuivelwet Ur. Melkpoeder. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt het vol gende ter kennis van producenten van melkpoeder, die niet zijn aangesloten bij bet Controlestation voor Melkproducten te 's-Gravenhage of het Controleatation voor Zuivelproducten te Leiden. Ter uitvoering van de Crisis-Zuivelwet t.a.v. melkpoeder is een stelsel van heffing iu voorbereiding, dat waarschijnlijk als volgt zal werken: De doeltreffende controle, die mogelijk is op de productie van melkpoeder, maakt het niet noodzakelijk, bepaalde merken in te voeren. Voldoende zal zijn ala door den pro ducent een bepaalde door de Crisis-Zuivel- (Jentrale voor te schrijven administratie ge voerd wordt en deze gecontroleerd wordt door de Crisis-ZuiVel-Centrale. Heffing is verschuldigd over het geproduoeerde melk poeder, m verhouding tot. het in poeder aanwezige melkvet. Dit wordt berekend met behulp van vast gestelde normen, waarvan, voor zoover het aanwezige melkvet met zekerheid bepaald kan worden, kan worden afgeweken. In verband met het bovenstaande moeten producenten van melkpoeder, die niet bij één der geuoemde Controleetations zijn aan gesloten, zich ten spoedigste schriftelijk aan melden bij de Crisis-Zuivel-Centrale, met verzoek om erkend te worden als melkpce- derproducent. Zij, die niet erkend zijn, zul len na de invoering der regeling hun bedrijf niet verder kunnen voortzetten. Voor de uitkeering op de verwerkte melk zal de regeling gelden, zooals deze voor de andere zuivelproducten ia vastgesteld. De uitvoer van schapen naar Frankrijk. Vragen van den heer Braat. Op de vragen van den heer Braat betref fende de regeling van den uitvoer van schi- pen naaf Frankrijk en de hoeveelheid scha. penvieesch, welke gedurende het 3de kwar taal naar gencemd land mag worden uitge voerd, heeft Minister Verschuur het volgen de geantwoord: De sehapenexport naar Frankrijk is min der geconcentreerd dan de steller der vra gen meent. De export is voor 90 pet. in han den van 15 personen, terwijl de overige 10 pet. door ongeveer 25 exporteurs wordt uit geoefend. De lage prijs der schapen is niet een ge volg van samenwerking der exporteurs, maar van het overvloedige aanbod. Inderdaad worden schapen, in 1931 ge boren, niet naar Frankrijk geëxporteerd, eqhter niet door de schuld van de expor teurs, maar door de omstandigheid, dat men in Frankrijk alleen jongere schapen vraagt. In het voorbijgaan moge worden opgemerkt, dat hierin voor de schapenhou derij op den duur mede een voordeel ligt, omdat daardoor de hoeveelheid schapen met een betrekkelijk groot aantal wordt ver minderd. De hoeveelheid schapenvleesch, welke ge durende de maanden Uuli, Augustus, Sep tember naar Frankrijk mag worden uitge- voerd, bedraagt' 434.tKX) K.G. geslacht en 62.000 K.G. levend. Het aantal postbestellingen in den Haag van vier op drie teruggebracht. De eerste en de vierde bestelling blijven bestaan. Wij vernemen, dat de volgende maand het aantal postbestellingen in Den Haag zal worden teruggebracht van vier op drie, met dien verstalde, dat de eerste en de vierde bestelling blijven bestaan. De ophef fing zal worden gevonden hetzij door een combinatie van de tweede en de derde be stelling dan wel, dat de tweede besteling vervalt en de derde vervroegd wordt uitge voerd of anderzins. De nieuwe regeling zal ook gelden voor Amsterdam en Rotterdam. Mr. G. P. Haspels. Benoemd tot burgemeester van Nieuwer-Amstel. De „Staatscourant" van gisteravond be vat de benoeming van mr. U. F. Haspels, thans burgemeester van Avereest in Over- ijsel, tot. burgemeester van Nieuwer-Amstei als opvolger van wijlen den heer A. Colijn. De benoeming gaat 1 September in. De heer Haspels werd in September 1892 geboren en wordt dus Veertig jaar. Hij stu deerde aan de Kijksuniversiteit te Utreoht, waar hij in Februari 1919 op stelljngen tot doctor in de rechtswetenschappen promo veerde. Enkele jaren is hij daarna in dienst geweest bij verschillende kantoren der Na tionale Bankvereeniging, vervolgens was hij zes jaar op het hoofdkantoor van de Neder landsche Handel-Maatachappij werkzaam. In December 1926 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Avereest. Mr. Haspels behoort tot de Chr.-Histo- rische Farfij en ig Ned. Hervormd. Het Anti-Oorlogscongres. De Russische delegatie wordt niet in Nederland toegelaten. In verband met een bericht van de Tri bun© over het anti-oorlogscongres te Amster dam en d® al of niet toelating van buiten- landache delegaties, hebben wij van mr. mr. Frederik8. secretaris-generaal van Bin- nenlandsche Zaken, vernomen, dat. zijn naam daarbij ten onrechte is genoemd. Hij heeft geen mededeeiing over deze quaeBtie gedaan. Wel is door mr. van Blom, den secretaris generaal van Justitie, tegenover eenige hee ren, die zich over de toelating van buiten landers bij hem vervoegd hadden, herinnerd aan de verklaring van minister Ruys de Beerenbrouck, dat de regeering niet sym pathiek stiaat tegenover het congres en geen faciliteiten voor het bijwonen ervan door buitenlandsche delegatie» zal verleenen. Hieruit kan de conclusie getrokken wor den, dat er voor zulke delegaties, voorzoo ver »ij er behoefte aan hebben, ook geen visa verleend zuil,en worden. De minister van Justit<ie is echter eeni gen tijd met vacantia geweest ®n pas giste ren teruggekeerd. Een beslissing heeft hij dientengevolge nog niet kunnen nemen. Het wordt evenwel waarschijnlijk geacht, dat hij in den zin van de verklaring van minister Ruys zal beslissen, hetgeen ten gevolge zou hebben; dat de delegaties, die een visum noodig hebben, o.w. vanzelf ook de Russi- sohe delegatie, niet toegelaten zouden wor den. Sg^fB5H?!GPE BERICHTEN. Fabriek in brand te Zaandijk. Een felle strijd tegen het vuur. Gisteravond om ongeveer half negen ia door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de fabriek „Het Vette Schaap" van de N.V. Kans fabrieken, Btaan- de aan den Zaandijkerweg te Zaandijk. Aanvankelijk was naar buiten weinig van den brand te bemerken, maar de dikke rookwolken, die opstegen, bewezen wel, dat binnen veel vuur aanwezig was. Enkele malen sloegen de vlammen fel uit. Hot vuur vond in den grooten voorraad oehtendvoer en andere graansoorten ruimschoots voed sel. Omstreeks middernacht woedde de brand nog vóórt en het was nog niet t® bepalen, welken omvang hij nog zou aannemen en hoe groot de schade zou zijn. Aan het blusschingswerk namen twee spuiten uit Koog, twee spuiten uit Zaan dijk. benevens de drijvende motorspuit uit die gemeente, en een uit Wormerveer deel, terwijl om tien uur ook de drijvende spuit uit Zaandam hulp kwam verleenen. Het kostte heel wat moeite aan de Zaan- sche brand weermannen om met de slangen -op het twaalf meter hooge steen en fabrieks pand te komen, vanwaar men het water dobr den koepel op het gebouw naar binnen wilde brengen om zoo het vuur te bestrij den. Verzekering dekt de schade. De arrestatie van den gevaarlijken uitbreker. Krachtdadig optreden van een rechercheur. Wij hebben gisteren de arrestatie te Rot terdam gemeld van den uitbreker H, P. R„ die in den nacht van 8 op 9 Mei j.l. uit het Rijkskrankzinnigengeatieht te Woensel heeft weten te ontsnappen en die indertijd tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld was wegens den aanslag op den Haagschen in specteur van politie Paul. Uit nader ont vangen berichten blijkt, dat gelijk de politie trouwen© steeds verwacht had het hier een zeer gevaarlijke arrestatie betirof, waarbij de Botterdamsohe recherche, op lijfsbehoud bedacht, zeer doortastend heeft moeten optreden. Men hield R., van wien bekend was, dat hij zich, na omzwervingen door verschillen de plaatsen van ons land, sedert eenigen tijd te Rotterdam ophield, al een poos in 't oog en de peljtie wachtte een gunstige gelegenheid af, om hem in te rekenen. Dinsdagavond zag men de kans schoon. R„ die, niet» kwaads vermoedend», in do, richting van het Strooveer te Rotterdam wandelde, nam daar afscheid van een juf frouw, die met hem opgeloopen was en keen de zich daarbij af van een rechercher, die hem al eenigen tijd achtervolgd had. De rechercheur, een stevige kerel en een be kende figuur in Rotterdamsche bokskrin- gen, snelde op zijn gevaarlijken tegenstan der toe en wetende, niet wien hij te doen had. gaf hij R. een fikschen kaakslag, zoo dat deze op den grond tuimelde. Dadelijk poogde B. zijn revolver uit zijn aohterzak te grijpen, doch de politieman sprong bo venop hem en wist hem 't wapen te'ent-1 wringen. Tegen het publiek, dat aanvanke lijk niets van de zaak begreep en dat mor rend opdrong, om den ..aangevallene" te helpen, riep de rechercheur„Laat mij be- gaan, menschen! Die man is een moorde naar!" Daarbij toonde hij de R. afhandig gemaakte revolver, waarop de menschen achteruit weken en de rechercheur hulp kon krijgen van een college, met wien hij R. naar het bureau aan 't Haagsche Veer transporteerde. De in beslag genomen revol ver bleek 6 scherpe patronen te bevatten, terwijl men in R.'s zakken nog 18 van deze ingrediënten vond. Het staat dan ook wel vast, dat wanneer de rechercheur minder kracjhtig was opge treden, een gevaarlijke schietpartij niet zru zijn uitgebleven, daar R„ die thans aan het politiebureau extra zwaar bewaakt wordt, reeds aan kameraden te verstaan had gegeven: „Als ze me te na willen ko men, schiet ik er een stuk of wat neer.' Relletjes op den Linker Maasoever iy Rotterdam. Twee jongelieden en een agent gewond. Op den Linker Maasoever te Rotterdam i» het gisteravond wederom zeer onrustig geweest. Voor de woning van een werkwil lige in de Christaaan de Wethstroat staat staat sedert eenige dagen een dubbele poli tiepost. Ook gisteravond stonden de agen ten daar en omstreeks half negen, toen het wat drukker werd, omdat het voetballen op het Afrikaanderplein was afgeloopen, begon men uit het publiek te schelden en met voetzoekers te gooien naar de agenten. Toen dat te erg werd hebben de politie mannen assistentie gevraagd. Er kwamen vier rijwielagenten, zich aanvankelijk wat schuil hielden. Na eenigen tijd begon echter liet schelden opnieuw en omstreeks kwart oVer negenen werd aan den politie post Paul Kiugerstraat weer assistentie ge vraagd. Twee motoragenten werden uitgezonden en diehebben de straten in de omgeving van de Ohristiaan de Wethstraat schoon geveegd. Er werden ojiarges uitgevoerd, waarbij harde klappen vielen. Het bleef evenwel rumoerig en op een ge geven moment kwam het tot een botsing tussohan politie en publiek, doordat een man zijn woning niet wilde binnen gaan. De zoons van den man bemoeiden zioh hier mee en plotseling viel er een schot. Een van de jongens, de 23-jarige F. A. Kusters, viel getroffen neer. Zijn broer, de 19-jarige J. C. Kusten», werd getroffen. In de scher mutseling is een agent van politie vrij zwaar aan zijn b»on gewond. J. A. Kusters is in het ziekenhuis opge nomen ter verpleging. Hij heeft een schot in het zitvlak gekregen. Zijn broer kon naar huis gaan. omdat hij niet zwaar gewond was aan zijn hiel. De agent, die gewond was, heeft ih den hulppost van den Ü.G.D. aan de Maasha ven geneeskundige hulp gekregen. Naar de vader van den gewonde meedeel- de had hij eenigen tijd op «traa^esUan toen een agent hem aeide naar binnen te gaan. De man wensohte hieraan geen ge. volg te geven, omdat hij met de relletjes niets te maken had. Hierop heeft de poü. tiemao hem een klap gegeven, maar dit had wederom tengevolge dat Kusters den agent greep. Zijn zoons, die deze vechtpartij zagen, zijn toen toegesneld en onmiddellijk daarop vielen de schoten. Hoewel het niet is komen vast te staan neemt men toch aan, dat ook uit het pa- bliek schoten zouden zijn gelost. In den loop van den avond is de commissaris van politie van de vijfde afdeeUng, de heer f. Albarda, naar den Linker Maasoever geko men om rich persoonlijk van den stand van zaken op de hoogte te stellen. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 4—5 Ziekenuur; 5—5.30 Causerie door Max Tak; 5.300.30 Orgel concert en Zang; 6.307 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 77.30 Voortzetting Orgelconcert; 7.308 Vioolconcert; 8—9 Gramofoon; 99.30 Omroep-Orkest; 9.30— 10 Omroep-Orkest en Xylophoon; 1010.10 Nieuwsberichten en Koersen; 10.1011.30 Omroep-Orkest; 11.3012 Gramofoon. Huizen: 5—6v45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.456.45 Zang; 6.45—7 Cursus knippen en stof versieren; 77.30 Kolonel G. J. Govaars, pionier-officier van het Leger des Heils over Herinneringen uit den eersten tyd van het Leger des Heil3 in Nederland"; 7.458 Nieuwsberichten; 89 Concert door de Chr. Gem. Zangver- eeniging „Looft den Heer" te Glanerbrug en de Chr. Muziekvereeniging „Wilhelmina" te Glanerbrug; 99.30 Ds. G. Laarman over „Onze levenshouding in het huidige cultuurleven"; 9.3010.30 Vervolg concert; pl.m. 10.Nieuwsberichten; 10.3011.80 Gramofoon. 460e NED. STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van Dinderdag 25 Aug. Hooge pryzen: 2000.2092 j 1500.9712 1000.—: 2366 i 100.—: 5217 10010 20312 Pryzen van 45. 15 37 127 259 292 1375 1684 1913 1942 2006 2287 2395 3022 3132 3220 3437 3964 4335 5258 5528 5696 6297 6303 6883 7334 7371 7424 7597 7703 7777 7921 8013 860 8702 8720 9117 9898 9938 10187 10347 10582 11170 11156 11352 11580 12417 12677 12796 12982 13117 13698 14204 14273 14299 14493 15489 15569 16579 16052 16448 16615 16711 17231 17634 17825 18000 18203 18474 18565 18675 19901 20091 20392 20454 20919 20964 21047 21115 21231 21522 21721 21747 22054 22063 22262 22691 22787 22813 22913 22937 23203 23248 23317 23713 MAK KT BBKKJ HTtt N Veemarkt Gouda. 26 Aug. Aangevoerd in totaal 2617 stuks, waarvan: 174 slachtvarkens. Vette 0.13%0.14% per pond levend met 2% korting. Handel matig. Londensche 0.12— 0.13 per pond levend met 2% korting. 916 magere varkens 714; 1486 biggen 4^—6; 7 runderen 150—200; 23 nucht. kalveren 36; 13 bokken en geiten 2—5, alles per stuk. Handel stug. Kaasmarkt Gouda. 25 Aug. Aangevoerd 542 partyen kaa3. Prijzen le kw. m. r.m. 2225; 2e kw. m. r.m. IS—21; zware tot 26; extra zware tot 28. Handel stug. tBOTER. Aangevoerd 883 ponden boter. Goeboter 0.65-0.75; Weiboter 0.55- 0.65 per pond. Handel vlug. E LEREN. Aangevoerd 12.200 stuks. Kipeieren 3.504.00; Eendéieren 2.50— 3.00 per 100 stuks. Handel willig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling G-A. (C.Z.H.E.) te Gouda. lp 25 Aug. Aanvoer 94.300 kipeieren. Pryzen: 56—58 K.G. 3.40—3.60; 58—60 KG. 3.60—3.70; 60-62 K.G. 8.70-3.80; 62-66 K.G. 3.80—4.10; Bruine 56-68 K.G 3.50—4.30; Kleine eieren 3.20-3.40. Aanvoer 2100 eendéieren. Pryzen 2.86— 3.00; Heneieren 2.20—2.40, alles per 100 stuks. Goudse he Coöp. Groentenveiling. 24 Aug. Snyboonen 2—10.80; Stok- boonen 3.20—8.30; Stamboomen 2.00— 4.70; Spekboonen 1.00—2.40 per 100 KG. Kropsla 1.20—4.70; Komkommers le art. 2.40-3.60; idem 2e srt. 1.00—2.10; Bloemkool 1.0013.00; Andijvie 1.16— 2.70 per 100 sutks; Peen 2.10—4.70; Ra barber 0.40—1.10 per 100 bos; Augurken fyn 14—17; idem fijn basterd 10—13; idem basterd 69; idem grof 2—3; idem bommen 12 per 100 KG, Tomaten A 1.001.60; idem B 1.00—1.10; idem G en OC 1.00 per 100 pond. «poHT KM WKOairitiJDBii^ Waterpolo. De aanvankelijk op a.s. Zondag uitge schreven waterpolowedstrijd G.Z.C.—H.Z. en P.C., voor de promotiecompetitie van den N.Z.B., is uitgesteld. Seriewedstrijen Olympia. Aan de Zondag te houden 9eriewedstrij- de van Olympia om den zilveren Olympic beker neemt als vierd© ploeg O.N.A. deel. Het programma is bij loting als volgt °P" gemaakt 11 uur: O.N.A.—Steeds Hooger; 12.15 uur: Olympia—Neptunus1.30 uur: Olympia 2— nader aan te wijzen tegenpartij; 2.45 uur: Verliezerswedstrijd; 4 uur. eindstrijd. Alle te spelen wedstrijden duren een uur. STADSNIEUWS. GOUDA, 25 Aug. 1932. Gemeenteraad. De Burgemeester stelt zich voor tegen Maandag 29 Augustus a.s. des namiddags 8 uur een openbare vergadering van den Raad te beleggen. Aankoop ged®elte P. C. Bothstraat. De heer L- Boon, eigenaar van een ge deelte van den openbaren weg, de P. C. Bothstraat, heeft dit gedeelte by schrijven van 21 Juli j.l. aan de gemeente te koop aangeboden voor den gebruikelyken prijs van tien cenit. Waar juist dit gedeelte van genoemde straat nog geen gemeente-eigendom is, en ook buitendien zooveel mogelijk bevorderd dient te worden, dat de openbare wegen voor zoover geen eigendom van andere openbare lichamen gemeente-eigendom worden, stellen IB. en W. den Raad voor tot aankoop te besluiten. Gecommitteerde der gemeente in het bestuur der Openbare Leeszaal. Naar aanleiding van het in de Raadsver gadering van 28 Juli 1932 verleend eervol ontslag aan mevrouw G. van Staal-Joosten als gedelegeerde der gemeente in het be stuur der Openbare Leeszaal, bevelen B. en W, ter benoeming in deze vacature aan: 1. mevrouw dr. M. M. C. de Witt Wynen-Koumans, Oosthaven 61. 2. mevrouw A. Vroman-Vromen, Kru gerlaan 87. Het analytisch verslag van den Gemeenteraad bekort. Volgens het thans geldende contract met den heer C. van der Berg te Voorburg, met betrekking tot de vervaardiging van steno grafische en analytische verslagen van de vegadeingen en bijeenkomsten van B. en W. wordt van elke vergadering een stenogra fisch verslag met tenminste twee doorsla gen en een analytisch verslag; vervaardigd, waarvan de kosten respectievelijk 75.— en 40.per vergadering bedragen. Het analytisch verslag wordt ter gemeente secretarie vermenigvuldigd. De kosten van het verslag, alles inbegre pen, hebben over 1931 4500.(rond) be dragen. JB. en W. hebben, in overleg en daarby ge adviseerd door den gemeente-secretaris, na gegaan, of op deze uitgave niet belangrijk kan worden bezuinigd, zulks in verband met den financieelen toestand der gemeen te, en zijn tot de conclusie gekomen, dat zoodanige bezuiniging mogelijk is, indien de Raad er genoegen mee zou kuthnen ne men, dat uit het door den stenograaf te ver vaardigen stenogram ter secretarie een kort verslag wordt vervaardigd tot onge veer 1/3 van den tegenwoordigen omvang, wrik kort verslag dan zal omvatten een duidelijke omschrijving van de behandelde punten, een zeer beknopte vermelding van de discussie en de beslissing. Daarnaast blijft het uitvoerig stenografisch verslag steeds ter beschikking, der leden. Hierdoor zullen bespaard kunnen worden de kosten van het thans door de stenografen vervaar digde analytisch verslag, alsmede ongeveer 2/3 op de vermenigvuldiginggkosten. Bere kend naar het aantal vergaderingen in 1931 zullen de koste nvan uitgave dan van 4600 tot ongeveer 2600 dalen. dB. en W. stellen den Raad voor een nieu we overeenkomst in dien geest met den heer v. d. Berg aan te gaan. Hinderwet. De beslissing verdaagd. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy by besluit van heden de beslissing hebben verdaagd op het verzoek van G. Th. Steenland om vergunning tot het uitbreiden der bakkery en het plaatsen daarin van 2 heetwaterovens in het perceel plaatselijk gemerkt Kleiwegstraat no. 20, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie B No. 2668. Evenzoo op het verzoek van de fa. A. Vingerling Zonen, om vergunning tot het uitbreiden der machinale houtzagerij door het bijplaatsen van 1 electromotor van 20 P.K, drijvende een plaatzaapmachine, hei veranderen van de capaciteit der motoren, zoodat er gebruikt zullen worden in totaal 9 électromotoren met een vermogen van 119% P.K, in het perceel plaatselijk ge merkt Karnemelksloot no. 86, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie A No. 2357. Op warme dagen is een mondspoeling met het aromatische Chlorodont Mondwater bij zonder aangenaam. Flesschen, voldoende voor eenige weken, 90 cent. Een proef overtuigt. Zwemmen. Wedstrijden op Koninginnedag. Zooals sinds een lange reeks van jaren gebruikelijk is, organiseert de Goudsche Zwemclub ook dit jaar weer onderlinge zwemwedstrijden op Woensdag 31 Augustus a.8., namiddags half drie, iy de Stedelijke Zweminrichting aan de Houtmanegracht. Aan deze wedstrijden zyn ditmaal een tweetal bijzondere attracties verbonden, nJ. een dual-meet G.Z.C.—de Zijl (Leiden) ter wijl het eerste zevental der G.Z.C. een vriendschappelyken polowedstryd zal spelen tegen de Maas I uit Rotterdam. De dual-meet G.Z.C.de Zijl zal bestaan uit de volgende ontmoetingen: 3 x 50 M. wisselslag voor ploegen, samengesteld uit sdopiranten, resp. jongens en meisjes, heeren- en dames-juniores, 5 x 50 M. vrije ■lag, eveneens in 4 af deelingen, en een tweetal polo-wedstrijden G.Z.C. IIde Zijl I, en CLZ.C. EI—de Zijl II. Arbeid te bakkerijen op 31 Augustus. minister van Economische Zaken en Arbeid heeft vergund, dat in verband met i de viering van den verjaardag van H. M. f ds Koningin in broodbakkerijen in alle ge meenten des Rijks door hoofden of bestuur ders ey door bakkersgezellen op Woensdag 31 Augustus aJ., in afwijking van het be paalde by de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet .1919, om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid der Arbeidswet 1919 is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Vierde Beiaard-Concert georganiseerd door V.V.V. Gouda. De bespeling op Vrijdag 26 Aug. Voor de beiaardbespeling, welke op Vry- dag 26 Augustus zal plaats hebben door den heer W. J. A. P. Creman, stads- beiaardier van Zwolle, is het volgend pro gramma opgemaakt] 1. Aria, „Er weidet seine Heerde", G. F. Handel. 2. a. Laet sang en spel Valerius. b. Gelijck den grootsten rapsack. c. Bede voor het Vaderland. d. Wie dat zichzelf verheft. 3. Koekoekpreludium M. van den Gheyn. 4. a. Zingen W. F. G. Nicolaï. b. By en blom Ph. Loots. c. Speellied Fr. Abt. 5. Andante cantabile Jef Denjjn. 6. a. Engelenwacht Cath. van Rennes. b. Natuur ligt in droomen verzonken, Fr. Zilcher. c. Het zandmannetje. (Naar Joh. Brahms). 7. Menuet Jef van Hoof. 8. Thema met variaties Willem Créman. De bespeling vangt aan te 8 uur en ein digt te half tien. Het volgend beiaardconcert zal plaats hebben op Vrijdag 9 Sept. Dan zal de beiaardier van Alkmaar, de heer P. A. van Langen, het carillon bespelen. Examen coupeuse. By het te 's-Gravenhage gehouden examen, afgenomen door de Eerste Nederl. Modevakschoolvereeniging, is geslaagd voor coupeuse Mejuffr. C. J. Hamerslag alhier. Voor costumière slaagde Mejuffr. A. Verhoog te Stolwijk. Een drenkeling in het water van de Naaienstraat. Gisteren heeft de heer van Willigen Sr. van de Nieuwe Haven een stout stukje uit gehaald. Een jongen, die zijn voetbal uit het water van de Naaierstraat wilde halen, viel in het water. Eerst leek het of hy kon zwemmen, maar spoedig bleek dat dit niet het geval was. Er stonden talrijke omstanders te kijken. Plotseling sprong de heer van Wil ligen gekleed en al in het water en mocht het genoegen smaken den drenkeling te redden, die anders vast verdronken Was. Het water was daar diep en zeer vuil. De Singelloop thans a.s. Zaterdag. De inschrijving opengesteld tot morgen 12 uur. De Goudsche Singelloop-estafette, die Zaterdag door de warmte werd uitgesteld, is op a.s. Zaterdag vastgesteld. De inschrijving is opengesteld tot Vrij dagmiddag 12 uur. Nadien is geen verande ring meer mogelijk. Alle maatregelen van 20 Augustus blijven gehandhaafd. Examen hoofdakte. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen hoofdakte de heer C. J. van Oosten rijk alhier. Wedvlucht poetduiven. De postduivenvereeniging ,,'t Centrum" hield Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 192 KM. De prijzen werden behaald als volgt: J. de Jong 1, 6, 18; W. Houtman 2, 15, 17, 18; H. Versteeg 3, 6, 12; C. de Jong 4, 10, 11; C. Wabbijn 7, 14, 16; P. Bunschoten 8, 9. Aankomst eerste duif 11.42.69, laatste duif 11.54.10. Los 9.40 uur. Vanaf Dordrecht werden de pryzen be haald als volgt: M. Holthuyzen 1; G. Wab bijn 2, 9, 13, 16, 21; W. Houtman 3, 6, 12, 26; C. de Jong 4; H. Wiezer 5, 7, 17, 20, 26, 28; J. Dennis 8, 11, 14, 15, 19, 23, 24; P. Bunschoten 10; J. e Jong 18; F. Schou ten 22; H. Versteeg 27. Aankomst eerste duif 8.24.02, laatste duif 8.31.03. Log 6 uur. Deze vereen, houdt op 4 Sept. een stede lijke vlucht vanaf Parkestein. Damclub „Gouda". Dinsdagavond werden voor de groepen- wedstrydeni van de Damclub „Gouda" de volgende partijen gespeeld: 1ste klasse. A. BlonkrfPion" 02 T. BaanW. Schouten 11 Schouten wint by loting. E. J. Hoogerbrug—T. Hilgers afgebr. A. J. v. d. Too ren—H. de Jong uitgest. Th. v. Bhijn>iW. Verhoeve 02 2de klasse. Jac. SchoenmakerP. Bouter 20 D. v. <L Berg—A. v. d. Vlist 0—2 P. Blanken—A. Ringelen» te in 11 Blanken wint bij loting. B. ThesinghM. v. d. Vlist 02 D. v. d. StarreH. Troost 02 A. Janmaat—P. de Jongh 02 J. Burger—C. Eikenaar Sr20 Alb. ArdenneTh. v. d. Veer 11 Ardeime wint by loting. J. TroostBakker 6—2 Th. MeidmanC. Deele 0—2 A. Post—J. Appel 0—2 Raibier JftD. v. d. Broek 2—0 Verkaaik-nL. Valk 2—0 Dinsdag 80 Augustus worden deze wed strijden voortgezet terwijl op Donderdag 1 September een aanvang word? gemaakt met de Nederlaagwedstrijden voor tientallen klasse. Y Tw«e beschadigde auto's. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur had op de Wachtelstraat een aanrijding plaats tus- •chen de auto H 36627, bestuurd door C. S. uit Zwammerdam en de auto H 66513, be stuurd door C. S. uit Stolwijk. Beide, auto's werden ernstig beschadigd. Burgerlijke Stand. GEBOREN19 Aug.: Joannes Jacobus Fredericus Maria, z. van C. A. M. J. de Wit e«»L. P. J. M. Berends, Punt 16. 21 Aug.: Johannes Jacobus, z. van J. H. van den Bosch en G. H.( M. van Velzen, Groenend aal 97. 22 Aug.: Willy en Truusje, drs. van J. Vlag en G. A. van der Zaan, Westhaven 61. GETROUWD: 24 Aug.: H C. P. Ramp en G. M. Huurman. C. A. Donk en M. P. Anders. H. Kooiman en J. C. Lan- geraar, A. Teekens en M J. Vogelzang. C. van Willigen en J. de Wolff. OVERLEDEN20 Aug.: Johanna Klara Bik, geh. met B. Punselie, 83 j. 23 Aug.: Adrians Broekhuizen, geh. met A. Mikkers, 22 j. Johanna Lena Zwanen burg, geh. met J. Bergman, 68 j. Agenda.' 26 Aug. 8 uur St. Janstoren Beiaardconcert te geven door den heer W. J, A. P. Creman van Zwolle. 29 Aug. 7 uur Officieele opening „Wester- school" in het stadsdeel de Korte Akke ren. 29 Aug. 8 uur Stadhuis Raadzaal Gemeente raad. 30 Aug. 8 uur Geref. Kerk, Goudsche Chr. Oranjevereeniging, Wijdingsavond UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Bloemenveiling. 24 Aug. Rozen: Golden Ophelia 6—12, Marcel Rouyer 714, Hadley 1930, Clau dius Pernet 12—22, Columbia 8—16, But terfly 715, Mac Keiler 917, Hme Jules Bouché 4—10, Rosalandia 10—17, Florex 14—20, Phoebe 8—16, Protin 10—16, Chas. P. Kilham 917, Edith Helen 1525, Mun- dl 26-36, Briarcliff 10—16, E. G. Hille 11—17, Ellen Poulse 10—16, Chrysanten, grootbloemig 60100, id. trog 100, Dahlia's 46, Asparagus 10, Witte Lelies 70—110, Ito ode Lelies 70100, Gerbera 50, Clematis Durandii 13—20, idem Prins Hendrik 9— 180, idem The President 26, idem le Coultre 20, Fritoma 7, Gladioleft 3—5, alles per bos van 10 stuks. haastrecht. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap, van G. V. W. Baron van Hemert tot Dingshof kwam j.i. Woensdagmorgen de voltallige gemeente raad bijeen. Na goedkeuring der notulen deed de voorzitter mededeeiing dat door de Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van een perceeltje grond, enkele comptabiliteitabesluiten, jjegrooting Electr. bedryf voor 1932, tenrifl1 b(j Kon. besluit zijn goedgekeurd de verordeningen tot hef fing van vergunnings- en verlofsrechten. Voorts was ingekomen een schrijven van de Ged. Staten inzake het uitzetten van den geprojecteerden weg, welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Van Mr. A. E. Schouten, oud-burgemees ter, thans rechter te Malang (Ned. Ind.) ia ingekomen een schrijven waarbij den raad worden aangeboden een gekleurde af beelding voorstellende de gemeente Haas trecht omstreeks 1700, benevens een twee tal brandweerpenningen, dateerende van 1709, wélke in dank worden aanvaard. In verband met enkele bemerkingen van de Ged. Staten wordt de gemeenterekening 1930 opnieuw vastgesteld. Den raad wordt voorts aangboden de ge meenterekening over 1931. Door den, Min. van Binnenlandsche Zaken is de steunregeling voor werkloozen goed gekeurd, terwyl voor enkele bedrijven ver dere verlenging zal worden gevraagd. Voorts verzoekt de Brandverzekering Vlist e.o. een onderzoek te doen instellen naar de deugdelijkheid der electrische lei dingen, wrik verzoek in handen wordt ge steld van B. en W. en de bedry ven-com missie. De steunregeling. Van L. van Mierlo is ingekomen een ver zoek (vergezeld van een groot getal hand- teekesningen) om de oude normen der steun regelingen, welke hooger cijn dan die thans gelden, weder toe te passen. De voorzitter wyst er op dat geen hoo- gere normen kunnen worden gesteld dan de Minister aangeeft, waarop de heer Broere voorstelt het adres aan den Minister ter kennisneming door te zenden, welk voorstel de heer Scheer steunt, boewei hij vreest dat dit niet veel zal helpen. In ieder geval toont de Raad dan aan dat hij een hooge re steun noodig acht. Het voorstel van den heer Broere wordt aangenomen. De kermis. Op het adres van den Ger. Kerkeraad c.s. stellen B. en W. in meerderheid voor de kennis niet af te schaffen. De heer van den Berg zegt zelf vo.,r af schaffing van de kermis te zijn; door de A.R. fractie was voor de afschaffing de hulp der RJL fractie ingeroepen, doch z-t is het meerendeel der kiezers voor behoud van de kermis; waar het hier naar spr.'s meaning geen principe geldt, motiveert hy hiermede zijn stem tot behoud van de ker mis. Set heeft Óen heer Scheer wrbaasd ó»t deze zoo'n uitvoerifre toelichting heeft ge- geven; zj. walen de de hulp van de B.K. fractie Inriep, hö den duivel te biecht, terwijl «8 meende een goe de kans te hebben tot afachaffiog van de kennis te geraken, welke meening de heer Broere deelt. De heer Kraait zegt dat de A.R fractie Iidet zoo zeer van de steun der R.K fractie verzekerd was, doch dat deze fractie af schaffing vraagt op grond van h;>ar begin- ael, en zich niet docr de kiezers laat be ïnvloeden, zoodat zij het voorstel zelfstan dig doet. Wethouder van den Berg merkt op dat de kermis voor de R-K fractie niet van principieele beteekenis is; in beginsel zaken staat hy even sterk als de heer Kraan. De heer van D«k ueent dat de landbou wers over het algemeen weinig aan de ker mis hebben; er wordt echter'door verschil lenden tydens de kern j.« wat extra verdiend, waar spr. rekening mee wil houden De heer Scheer merkt voorts op het den heer Kraan niet kwalijk te nemen wanneer hij zich wat onbeholpen uitdrukt, en dat zyn uitdrukking inzake het beginsel niet zyn eerste ongelukkige zet is, hetgeen de heer Kraan doet opmerken^ dat hy toch mans genoeg is de feiten te kunnen con- stateeren. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, tegen de heeren G'raveland en Kraan. Bij het voorstel van B. en W. om 25.— beschikbaar te stellen voor het doen volgen van een politie-cursus merkt de heer Hooft op dat het hier geen persoonlijke zaak be treft; hy is van meening dat wanneer iemand zich door het volgen van een ëursus wil bekwamen, hij dan ook de koeten rillf moet dragen. De voorzitter merkt op dat het hier geen eigen belang betreft, doch een belang van de gemeenschap om het politie-personeel op hooger peil te brengen. De heer Scheer motiveert zijn stem tegen op de tijdsomstandigheden," waarop het voorstel wordt verworpqen, voor de heeren Graveland, van Dijk en van den Berg. Vervolgens wordt voorleoing gedaan van een schrijven van de Ged. Staten waarbij goedgekeurd is teruggezonden het uitbrei dingsplan, met erzoek dit met de noodige bebouwingsvoorschriften opnieuw vast te stellen. De voorzitter deelt mede dat deze bebou wingsvoorschriften alleen kuimen gelden voor in het uitbreidingsplan opgenomen ter reinen; voor de daarbuiten gelegen terrei nen en wegen kunnen geen algemeene voor schriften worden gegeven, waarna het voor stel wordt goedgekeurd. Inzake het voorstel tot het verbieden van bouwen, anders dan aan straten, toebehoo- rende aan de gemeente, het rijk of de pro vincie, of waarvan de aanleg door deze lichamen verzekerd is, vraagt de heer Hooft nadere inlichtingen, speciaal of dan op den grond langs de Lieaeweg, die particulier eigendom is, nog kan worden gebouwd. De voorzitter antwoordt dat de Liezeweg in het uitbreidingsplan is opgenomen, daar tegen bestaat dus geen bezwaar, de bedoe ling van het voorstel is willekeurige be bouwing tegen te gaan. Het voorstel wordt voorloopig aangehouden. Voorts stellen Ged. Staten voor een aan vulling van de rooilijnverordening voor den Zuider-IJsseldyk inzake de aanbouw aan bestaande perceelen, welk voorstel even eens wordt aangehouden. De raad vereenigt zich met enkele corap- tabiliteitsbesluiten, dienst 1932. By de rondvraag stelt de heer Scheer voor door werkloozen productief werk te doen uitvoeren, en daaVtoe een in het uit breidingsplan geprojecteerden weg te doen aanleggen; dit behoeft weinig te kosten, welke kosten desnoods door een straatbe lasting zouden kunnen worden gedekt. Hy vraagt terzake een kostenberekening te doen opstellen, welk denkbeeld de heer Hooft ondersteunt; B. en W. zullen ter zake een onderzoek doen instellen. De heer Broere bespreekt het kosteloos beschikbaar stellen van rijwielplaatjes, waarop de voorzitter antwoordt dat dit door de regeering geweigerd is, terwijl de heer Scheer het z.g. stempelen door werkloozen zou willen doen geschieden te Stolwijker- sluis bij den rijksveldwachter, waarop de voorzitter antwoordt dat dit onmogelijk kan worden opgedragen. B. en W. zullen dit nader bespreken. MOORDRECHT. De burgemeester dezer gemeente is van verlof teruggekeerd en heeft z*i» ambts bezigheden hervat. SCHOONHOVEN. Een eeuwfeest. Op 1 September zal de drukkerij en uit geverij S. W. N. van Nooten te Schoon hoven honderd jaren bestaan. De zaak is opgericht door den heer S. E. van Nooten, wiens zoon en kleinzoons hem opvolgden tot 1 Juli 1920, op welken datum de zaak werd overgedragen aan den heer L. Stokvis, die het bedrijf 9 jaren later overdeed aan den heer W. Kerremans. De oudste en belang rijkste uitgave, de Schoonhovensche Courant, werd opgericht in 1869 door de toenmalige firma S. W. N. van Nooten, welke firmanaam tot nu behouden De uitgeverij zal op 1 September worden uitgebreid met een nieuw blad „De Gorcu- mer", voor de gemeente Gorcum en omstre ken. WADDINXVEEN. Openbare verkooping. Bij de gisteren door notaris G. Vos alhier gehouden verkooping is het woon- en win kelhui» aan de Noordkade no. 189. verkooht aan den heer C. Zwijger alhier, voor f 2250, en het woonhuis oon de Noordkade no. 29. aan de Afarres, hypotheekbank te 's-Gra venhage voor f 16Q0. RA DICLTÉLÉGRA FÏSCH WEERBERICHT Verwachting ln het zuiden zwakkw tot matige wind. uit oostelijke richtingen- Licht tot half bewolkt. Droog weer. Iets warmer oVerdrag. In het noorden zwakke tot tnallge noordelijke tot oostelijke wind Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen Iets LUCHTVAART. Over den Oceaan. Amy Jokmon zal geen solovlucht maken. Amy Johnson, de eehtgenoote van den vlieger Mollisou, die verklaard had alleen een Ocea&nvlucht te willen ohdernemen, is op haar plan teruggekomengehoor geven de aan den wenech van haar echtgenoot. De Hutchineon's. De familie Hutchinson is gisteren van St. John weggevlogen met hl» bftWemming het eiland Antioosti in de iüondft9j£ van de St. Laurensrivier. DKAAULOOZG MJKftóï. Een Fransche troepena^deeliag in de pan gehakt. 1'AKIJ8»£6 Aug. Lit San Luui* ih.Sene gal wordt gemejd dat ecu FrtMibdw. troepeu- afdeeiuig in het noorden van Moralanuia door een moordzuchtig^ ïnboorAngSpstam is overvallen en volkomen in de pan gehakt. De oproerlingen zijn plotseling in verzet gekomen en vermelden d® Fransche pa trouille nabij Nuokchött. Twee Fransche officieren, 3 Europeesche sergeauts en 17 Senegaalsche jagers wefden gedood. De Amerikaanache vliegers Lee «m Bockkon gestart voor hun Ucensnvlifckt. I1AK0OOU UKAUv, *5 Aug. De bride Amurikaunsche vlieger» Leo en Boohkon zyn hodep om U 06 lJ.ii.T., ijacbour üiaoe voor oen Oceaanvlucht gestart. Zij willen trachten rechtstreeks Oslo te berd. ken De strijd in Maadsjoarij*. HULKDEN,, 25 Aug. Het J'apansolie hoofdkwartier in Mundsjoerij© deelt inede dat bij een slag tusschen Ghiuoesche en JaponSCh© troepen op öo K M. ten N.W. van Mockden meer den mü ühineeeten wer- uen gedood. De Glunceache aanval werd afgeslagen. De Havik naar Batavia. AMSTERDAM, 25 Aug. Hedenmorgen is het vliegtuig De Havik om 4.15 uur .van Schiphol naar Batavia vartrokkea. Aan boord bevindt zich één passagier voor Ba tavia. -/ liet vliegtuig neemt 240,430 K.G. post en tkl'A) K.ü. iadmg mee. De bemanning bestaat uit den len be stuurder Scholte, den 2en bestuurder Van Vcunendaal, den mecanicien Dunk en den marconist Festman. De 22-jarige letterzetter veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. DEN HAAG, 25 Aug. Het Haagsche Gerechtshof weea heden arrest in d© giste ren behandelde zaak lag®» den 22-ja'rigen letterzetter J. F T. de B„ die door de Haag sche rechtbank wegens moord op de 16- jange J. v. d. Kaay te Naaldwnk Veroor deeld is tot 6 jaar gevsngeljisstlraFAóor brengen in een Injtonder© Strafgevangenis met ter beschikking stelling van 'de Regee- föy.f- Het Hof vernietigde het vonnis der rooht- bank en heeft overeenkomstig de conclusie van het door Dr. T. J Soesipgn nagebracht rapport, den verdachte veroordeeld tot ge wone gevangenisstraf en deze opgelegd voor den tijd van vijf jaar. WISSELKOERSEN. 24 Aug. 25 Aug. Officiéél. Londen k 8.60J 8.594 Berlijn 59 224 59.124 Farijs 9.744 9.744 Brussel 34.50 34.50 Zwitserland 48.31 48.30 W«enen Kopenhagen 45.90 46.80 Stockholm 44.274 44.124 Oslo 43.15 43.06 New-York 2.48| 2.484 Niet-of fideel. Madrid 20.— Milaan 18.74 -18.76 Fraag 7.354 7,36 Prolongatie 1 7 Reursoverzicht. Het was vandaag wederom de Amerikaan- sche afdeel mg die voor de noodige aflei ding zorg droeg. 'New-York had, koërsen overgemaakt die meerendeels hooger waren De Amérik. fondten stelden zioh dan ook op een verhoogd peil. Annaconda's, Mill- waukees werden in open hoeken verhan deld. Van den handel op de locale markt was niet veel overgebleven Zelfs Kon UUe die overigens prijshoudend waren, werden op bescheiden voet verhandde^ De Amerik. soortett waren prijshoudend. In Tabakken en Rubbers ging maar weinig om en ook Scheepvaarten hadden een beperkte markt. H V.A.'s gaven kleine bewijzen van aanwe zigheid. Er bestond eenige vraag voor Alg. Exploraties. De obligatiemarkt was ftii. ADVBRTENTTEN. Ondertrouwd: RIE VAN DEN HOEK en O. H. VERSCHOOR. GOUDA, Burg. Martenssingel 60 DEN HAAG, Thomas Schwenckentr. 26 25 Aug. tt. ,r -■ ~mnu - STOOMEN VAN „DE PELIKAAN" GOUDA stoomerü en Ververij vanaf 1907. 16 TELEFOON MM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2