Blad ikbank E EN ^SSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 26 Augustus 1932 No. <8074 71* Jaargang ■UR IOO ontevreden chleveranoier Gouda. ielslagerij, Wilt door menschenhanden gebouwd BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. STANWYCK. verzoek Dit blad verschijntdagelijksbehalveop Zon-enFeestdagen van Engeland en de Duitsche elschen inzake ontwapening. 4ERTS van het nieu- iar. 526 672.66 hoorweg. be HOOFDSTUK XXIII Een verschrikkelijke Sabbatdag. (Wordt vervolgd). HALM. •oven 18 jaar. ie films iliede Boek plaatsing toe- dat «ien. gen. 50 ACHENÜ! «ven 18 jaar. iaar foto's en pen ded. De gelykberechtigdheidseischen door Engeland niet afgewezen. De Rijksdag in gevaar. Spoedige ontbinding verwacht. lelspolitiek. d.i. ring der maat- het toekomstige /elke moeten leiden ongnische inoeilijk- n^chillen ontstaan, mcening, dat de ver- terstond uitgevoerd jaan van Tren- land bezorgd- t van zeer Vèr op >rdt. in jeboren, is voortgeepro- .milie van geleerden en is van huis uit jurist. In 1919 was hij be last met de leiding van het bureau voor in ert uitvoervergunningen, waarna hem in 1921 de leiding van de ëcononusche af due ling aan het ministerie werd opgedragen. aisol zij zwaarder JK: elen. Wy wenschen lerste plaats in die te, aan lage prijs. p. pond. ƒ0.60 ƒ0.60—70 0.70 ƒ0.80 ƒ1.00 iken 1-20 TELEF. 2094. wijksche en Sluip- uitgevoerde werkje de „Telegraaf". khandel en bÜ de ZOON te Gouda. van alle herstel betalingen, uittreding uit den Volkenbond, opheffing van alle nood verordeningen van v. Papen en van talrijke belastingen, invoering 7-urendag, amnestie voor proletarische politiek gevangenen eng. Wetee en Heimannsherg vervolgd. Volgens een Wolff-telegram deelt hel persbureau van. het departement van justi tie te Berlijn mede dat een strafvervolging zal worden ingeeteid tegen Weuae, vroeger onder-hoofdeomnnaearis van politie te Ber lijn en Heimannsberg, vroeger hoofdinspec- teur yah politie te Berlijn. Den vervolgden wordt ten laete gelegd dat zij, tegen de be-* palingen van de verordening van den Rijks- preaident betreffende het herstel van de openbare veiligheid in de provincie Bran denburg van 2ü Juli j.l. in, verzet hebben gepleegd tegen de verordening van generaal Von Rundstedt, den toepmaligen militairen I commandant, door zich met te onthouden van uitoefening van hun ambt. stappen van harte 1 menteel het eenige uitzicht gelijken vooruitgang in de i wapeninigsonderhandelingen. De „Deutsche AUgemeine Zeitung” Laat ons tevreden zijn met wat wij kunnen, en niet bitter worden, omdat wij 2oo weinig vermogen. FEUILLETON. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en om^dMken (behoorende tot den bezorgkringj i5 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.26. Wan buiten Gouda en den bezorgkring» 1—6 regela 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs Liefdadlgheida-advertenttön de helft,van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ngezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerde» prjja. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solic handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór Me aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. wacht worden op de stemming inzake een motie van wantrouwen. Met groote waar schijnlijkheid kan men de ontbinding van den Rijksdag dan ook verwachten op den derden of vierden leven: we parlement. Zij antwoordde hem eenvoudig en op recht, zeoals hij zelf had gesprokenhet was haar niet mogelijk anders te doen. Ik begrijp'het, zei hij kalmer. Ik kraeg een brief van mijn nicht Evelyn in Dublin, en daarna een van mijn tante in de pastorie te Beadoonbeiden zeiden hetzelfde, dat bet mijn tijd werd om thuis te komen. Dat je alleen was en dat het niet te laat zou zijn. Je wachtte op me! Ik schreef met. ik stond eenvoudig op en 'kwttan. Ik kwam Woensdagavond hier en het eerste wat ik in Glasgow hoorde, wat. dat je iemand an ders ha<j getrouwd. Er rest voor mij dus niets anders dan mijn lendeneft te omgor den en naar mijn eigen plaats terug te koe ren. Het heeft» slechts een steek meer toe gebracht aan een nutteloos en met al te gelukkig leven. Het was niet mooi, Alison, het schijnt mij ook niets voor jou, maar ik veronderstel, dat de jaren ons beiden heb ben veranderd. Ik wist niet.‘dat zij geschreven had den, zei zij flauwtjes, en ik begrijp niet, dat ze je niet de geheele waarheid hebben gezegd, want het waren niet veel dagen, nadat ik hoorde van het aanstaand huwe lijk van mijn broer, dat ik zelf ik «elf hier haperde haar stóm mijn woord gaf aan den heer C'rewe. Een dag meer of minder maakt weinig verschil bij de bëoordeeling van de daad, zei hij norsch. Het feit blijft dat je je be lofte niet hield die je hier hebt afgeiegd. Je hebt gezegd, dat je nooit een ander zou trouwen Maar ik liet jou vrij. Archie. zei «ij 'zacht, vergeet niet, dat je een vrij man spreekt uitvoerig, klaarblijkelijk op grond van betrouwbare informaties^ de positie en de plannen van het rykskabüiet. Begrijpe lijk is het aldus het blad dat het be kend maken van het economisch program der regeering door rijkskaneelier von Papen op Zondag a.s. te Münster, door alle politie ke partijen met de grootste belangstelling tegemoet gezien wordt. De scanning, waar mede men het resultaat der kabinetsbespre- kingen tegemoet ziet, zal niet op een te leurstelling uitloopen. Het zal hier gaan om belangrijke diep-gaande maatregelen en wel in een grootere omlijsting, dan tot nu toe verwacht werd. Dat de wisseling van de post van staatssecretaris in het Rijks- ministerie voor Economische Aangelegen heden geen koersverandering beteekent, zal blijken bij de bekendmaking van het eco nomisch program, waaraan "trouwens dr. Trendelenburg nog tot aan het laatst toe heeft medegewerkt. Dat het machtsstreven van bepaalde vakvereenigingsgroepen en de pogingen, van hier uit bet kabinet te beïnvloeden, zullen voortduren, is niet moei- fijk te onderkennen. Het is echter momen teel meer dan ooit uitgesloten, dat deze pogingen een wijziging in de lijn, waar langs het kabinet werkt, zullen kunnen be werkstelligen. Ook de vrees, die er in v^le kringen bestaat tegen de rol, die door ge neraal von Schleicher gespeeld wordt, is on gemotiveerd. Gemakkelijk kan b.v. vast gesteld worden, dat de onderhandelingen, welke door den ryksweerminister zjjn ge voerd met vertegenwoordigers der nationaal socialistische partij, voortdurend geschied zijn in opdracht van den kanselier en Van het rykskabinet. Er is dan ook geen sprake van, als zouden overeenkomsten tot stand z\jn gekomen, welke in stry'd zouden zijn met de huidige werkwijze van het kabinet. Integendeel, de besprekingen zijn tot te leurstelling van de nationaal-socialisten in negatieven zin beëindigd, wat overigens ook geldt voor de tusschen de partijen plaats gehad hebbende parlementaire be sprekingen, die weliswaar nog voortduren, doch waarvan algemeen verwacht -wordt, dat zij zonder resultaat zullen afloopen. Over de verdere ontwikkeling van den binnenlandschen politieken toestand inclu sief de kwestie, of wellicht later deelname der nationaal-socialisten in het Rijkskabi- net uitvoerbaar is, zal men eerst na de ont binding van den Rijksdag een duidelijker beeld verkrijgen. De ontbinding van den Rijksdag zal da delijk geschieden, in het geval dat er een meerderheid in den Rijksdag gevonden wordt voor opheffing van de noodverorde ningen. Met ontbinding zal dus niet ge- Wat doe je hier? vroeg hij en de pret tige stem, die zelden harde woorden uitte tegen man of vrouw, had zulk een harden klank, dat haar hart er pijn van deed. Het viel .haar op, dab de tijd zijn gelaat met onaangetast had gelaten en dat. hij er oud en treurig uitzag; het donke.re haar bij de slapen was grijs geworden en de lachende, vroolijke oogen stonden droevig Voor hem was het leven al even onvriendelijk alsvooT haar. Ik', o, ik! zei zij aarzelend. Het is toch niet verboden om nu en dan een plaats te bezoeken, die men heeft liefgehad, zelfs nddat men er voor goed vandaan is getrok- kep? an Huisvrouwen, la. et plan van droog- hiervan is zjj een t genoegen en niet ;staan der plassen, die wateren en een den en nog woeden De schrijver heeft itendien zijn betoog alsmede een kaart beslag." in Schauburg V ogelkundigen dsch landschap wil oog A. Scheygrond Arohie! zei zij eindelijk en in haar was een vreemde klank Ben jij het of je geest Hij glimlachte ternauwernood, en deed geen poging om de hand te vatten, die zij wat aarzelend uitstek. doch onmiddellijk tenirtnok Uit het Engelsch van DAVID LYALL Vertaald door 07 J. P. Wesselink-Van Rossum. Maar toen zij bij de oude brug kwam, was daar iemand voor haar en toen de ge stalte zich omwendde, en een zonnestraal het open, gebronsde gelaat van den geliefde van haar jeugd raakte, en zij zijn oogen za£. vriendelijk en oprecht en innemend, die haar als vroeger aankeken met een vreemde, hongerende droefheid, slaakte zij een lichten kreet en stak haar handen uit, een herinnering wilde af were!, die was. dan zij torsen kon. SPANJK. Sanjurjo ter dood veroordeeld? ,De samenzweerders voor hun rechters. Het eerste groote politieke proces van de Spaansche republiek is Woensdag aange vangen. Terecht stonden generaal Sanjurjo, generaal de la Herrau, de kolonel van den generalen staf Esteban en de kapitein der infanterie Justo Sanjurjo, in verband met de oproerige beweging te Sevilla op 10 Aug. Het proces voor het Hooggerechtshof werd gevoerd in dezelfde zaal, waarin in Maart van het vorige jaar de leiders van de revolutie zich wegens hoogverraad te ver- entweonten hadden. Toen echter stonden daar voor den krijgs raad burgers, die thans den nieuwen staat vertegenwoordigen. En nu waren de be klaagden militairen, die hun vonnis af wachtten van burgerlijke rechters. Want de republiek heeft de mirftaire rechtspraak gewijzigd en heeft delicten, tegen de veilig heid van den staat gericht, een bijzondere kaftier vah het Hooggerechtshof voorbereid. Woensdag is dan voor deze kamer het eerste gedeelte begonnen van de reeks pro cessen, welke gevoerd zullen worden in ver- band met de pronunciamiento van het begin van deze maand. De terechtzitting was met groote span ning tegemoet gezien. Bijzondere voorzorgs maatregelen waren genomen om eventueels ordeverstoringen in en buiten het gebouw dadelijk den kop te kunnen indrukken. Nu de ëens zoo machtige en hoogvereer de generaal Sanjurjo terecht stond, was de belangstelling van de zijde van het publiek bijzonder groot. De eerbied, welken Sanjurjo nog aityd af dwingt, bleek toen hij in de rechtszaal werd binengeleid*. bij zjjn verschijning verhief zich een groot deel van het publiek van de zetels. De vier beklaagden waren in burger kleding. van den man waren geheel verdwenen van zijn knap gelaat. Je zegt, een vergissing maar het wae verkeerd van het begm af. God heeft ons beiden voor elkaar geschil pen, Alison, en niets, zelf» piet, wat je je plicht noemde, had het recht tusschen ons te komen. Nu zal ik terug gaan en het kan mij niet kchelen. wat er van mij komt, want niemand is er meer, die er iets om geeftIk héb het, level» gerekt met de krui mels die mij toe werden geworpen door mijn familie, door tante Kate, die het be greep. Toen ik haar verweet, <fat zij niet oprecht met mij had gehandeld wist zij niets meer te antwoorden. Je ha<J het recht niei er haar een ver wijt v&n te- maken, zei Alison zacht. En zeg niet, zeg toch niet, dat het niemand kan schelen, wat er van je wordt- I>nk aan je moeder, die oud en zwak wordt op Rochallan JHouae en je broer, die zoo lang ziek is. Je «tilt nu toch stellig bij hen blij ven. en je beat <^oen voor hen. Er zijn an dere dingen in het, leven dan ons zelfzuch tig geluk, en het i» heel goed mogelijk voort te leven, als men voor anderen zorgen moet. Het is het eenige. dat somtijds het leven mogelijk maakt. Zij deed, alsof zij zich va» hem wille verwijderen, maar hij was niet geneigd haar te laten gaan. De groote klove lag nu tusschen hen en dat voor altijd, de groote. onoverbrugbare klove, maai! ongetwijfeld was toch eenig dralen aan den rand ervan geoorloofd en hei zou niemand eenig kwaad doen. Reeds geruimen tijd hóórde 'men van ver deeldheid ui den boezem van t kabinet wel ke bet gevolg waren van het verzet van den kant van Trendelenburg tegen de krach tiger wordende, protectionistische stroomin- gen in het land. Tijden» de onderhandelm- gen te Lausanne werden er reede pogingen aangewend om den leider van de handels politieke afdeeiing, den heer Posse, uit zijn ambt te stooten, omdat hij terecht verdacht werd van verzet tegenover de wenschen der agrariërs, welke gingen in de richting van krachtiger oontmgenteenng van buiten- 1 and sc he goederen. Van den beginne af werden ook derge lijke pogingen tegen den persoon van den staatssecretaris in het werk gesteld, omdat het bekend was, dat deze met de politiek van den heer Posse meeging. De heer Tren delenburg genoot echter den steun van m- dustneele kringen, die voornamelijk den Duitschen export verdedigden en dus de ge varen inzagen van een te ver gaande afglij- ding in de richting van protectionisme. En breng je je nieuwen echtgenoot hier? vroeg hij met iets hoonends in zijn stem, dat haar het bloed naar de wangen joeg. De rijke echtgenoot, die je alles heeft gegeven, wat de vrouwen, naar men zegt, op prijs stellen De smartelijke uitdrukking op haar ge laat trof hem en het volgend oogenblik ging hij wat zachter voort: Alison, waarom heb je dat gedaan? Hij vroeg het met den ernst, dien zij zich nog van vroeger herinnerde, toen hij zoo wel sprekend zijn zaak kon bepleiten. Heb je nooit gevoeld, dat ik aan de andere zijde der wereld nog wachtte op het woord, dat mij naar je terug zou voeren? Neen, antwoordde zij dof. Neen, niets heb ik daarvan vevoeld. daarvoor is de andere zijde der wereld te ver weg vooral als er nooit een woord naar hier overwaait. Hoe zou ik of wie dan ook daar eenig ver moeden van kunnen hebben? Evenwel dient men te bedenken, aldus de Frankf. Ztg., dat hjet aftreden van Trende lenburg geenszins alleen zijn oorzaak heeft op handelspolitiek gebied. Bekend is n.l. dat Trendelenburg ook een tegenstander is van het ingrijpen door den Staat in het particuliere bedrijfsleven, welk ingrijpen sedert den oorlog steeds grootere afmetin gen had aangenomen. Door deze houding heeft Trendelenburg zich de vijanldsdhap bezorgd van krachtige economische groepen. Bekend is, dat de afgetreden staatssecre taris zich tegen tal van tarieven en andere interventies heeft verzet. Zooals gemeld, heeft m®n van groot-in- dustneele zijdé nog pogingen aangewend om Trendelenburg te handhaven. Het on derhoud. dat de industneele groep met den rijkskaneelier gehad heeft, heeft echter geen resultaat opgeleverd. Naar de Frankf. Ztg. verneemt, zullen er nog meer mutatie» aan het ministerie' van economische zaken plaats vinden. Zoo zal de leider van het Kartelbureau, de heer Joaten, ook Binnen kort uit zijn functie treden. De heer Joaten lueeft op de economische politiek van het ministerie een gropten invloed geoefend, terwijl de aanvulling van de kartelverorde- ning van 1923 met voorschriften over de vaststelling van prijzen in de tweede hand voor het grootste deel zijn werk is geweest. Het blad meent, d0 de ontslagen aan l»et ministerie van economische zaken over al groote bezorgdheid zullen wekken. Opvolger van Dr. Trendelenburg is de op wachtgeld staande „geheim regeering»- raad” Dr. Karl SchwartzkopL Vorstelijk huwelijk te Coburg. Met groote plechtigheid zal op 2(? Octo ber te Coburg het huwelyk worden gesloten van Prinses Sybille van Coburg met Prins Gustaf Adolf van Zweden, den oudsten zoon van den Zweedschen Kroonprins, Voor die gelegenheid zulten niet minder dan Ó2 vor stelijke personen uit heel Europa, waaron der drie regeeren.de Vorsten, naar Coburg overkómen. Clara Zetkin zal den Rijksdag openen Mededeehng der K.P.D. aan Löbe. De cjonununwtische rijksdagfractie heeft, naar het W. B. meldt, den voorzitter van den rijksdag, Löbe medegedeeld, dat Clara Zetkin, als oudste lid van den hieuwen rijksdag, de conatitueerende zitting zal lei den. Intusschen worden pogingen gedaan om, ten einde een conflict in de openingszitting te vermijden, de bepalingen omtrent het presideeren door het oudste lid in jaren ge wijzigd te krijgen. Communistische voorstellen. De communistische rijksdagfractie heeft by den nieuwen rijksdag reeds meer dan 50 voorstellen ingediend, w.o. moties van wan trouwen tegen v. Gayl, v. Schleicher en het geiteele kab&et. In verdere voorstellen wordt geëischt; aftreden van den njkscommissaris Voor Pruisen, verwerping van Lausanne, staking i bleef. i Zoo beschouwde ik het niet, en dat wist je. Maar hoelang zweeg je welHoe kon ik het weten Je vroeg iets, dat een man wat heel moeilijk valt, Ahson voort te gaan zon der uitzicht op belooning. Wat moesten dat voor brieven worden? Ik heb daar steeds het gevoel gehad, dat ik jc noodig had en ik zal nooit ophouden je gemis te voelen en ofschoon je in één opzicht bent veran derd, heb .ik nooit sterker gelijkenis in je gezien op de Alison Fleming, aan wie ik al deze jaren heb gedacht, dan nu. Eén oogenblik luisterde Alison naar deze woorden als van een- nmnaar. en de betoo- vering van den ouden tijd besloop li»ar met een liefelijkheid, die alles overtrof, maar toen bedacht zij pActeeling, hoe onbetame lijk het wae. dat zij, een vrouw van mid delbaren leeftijd en de echtgenoote van Ed mund Crewe, op een Sabbatdag luisterde naar zulke woorden van de lippen van een anderen man dan -haar echtgenoot. Het spijt mij, Archie. Meer kan ik niet zeggen antwooj-dde zijen het was. alsof zij zichzelf een terughoudendheid oplegde, die haar «waar genoeg viel. Het is een vergissing geweest, een a/- schuwelijke vergissing, maar maar ge-, loof niet, dat jij de eenige bent, die geleden hebt. Heb ik niet geleden’ Kijk mij aan. een oude vrouw nog in den bloei van mijn jaren. Jij niet, je hebt er nooit liever uitge- beweerde hij ert hij was weer'de jon en de treurigheid en de strengheid ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met ZondagsblaJ uer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux z|jn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Radactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Een hooge ambtenaar van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken deelde aan een Londenschen correspondent van een Duitech persbureau mede, dat een diep gaand onderzoek door het ministerie van buitenlandsche zaken van de daarvoor in aanmerking komende verdragen verdrag van Versailles; brief van Clemenceau aan de Duitsche delegatie te Versailles, het ver drag van Locarno heeft uitgewezen, dat aan de juridische juistheid der Duitsche eischen inaake gelykberechtigdheid .jnet be trekking tot het ontwapeningsprobleetn, geen twijfel meer bestaan kan. Men is zich op het Britsche departement van de ethi sche en juridische juistheid der Duitsche eischen volkomen bewust en men vindt de Duitsche wenschen. alleszins begrijpelijk. Aanvankelijk had men ernstige bedenkin gen, toen de Duitsche eischen voor het eerst werden opgeworpen en men vreesde, dat deze een ongunstige uitwerking zouden hebben op den toestand. Gelukkig is dat niet zoo gegaan en men is momenteel te Londen van meening, dat er geen schade is aangericht. Het beste, wat men van de ont wapeningsconferentie momenteel kan hopen, is, dat zy zich in het kader der laatste re solutie zich punt voor punt verder zal ont wikkelen. Het is volkomen duidelijk, dat slechts langzaam voorwaarts zal worden gegaan. In Engelsche diplomatieke krin gen kent men de Duitsche bedoelingen, zon der dat tot nu toe officieele stappen te Londen zijn gedaan en men rekent er mede, dat Duitschland misschien reeds spoedig, zeker echter direct na de hervatting van de besprekingen te óenève de kwestie van de gelykberechtigdhei^ zal dpwerken, ofschoon dit punt niet in de resolutie ver meld staat. Dit punt heeft men, evenals de Fransche eisch inzake veiligheid, om voor de hand liggende redenen met opzet buiten de resolutie gehouden. Te Londen hééft men echter de hoop, dat men in Duitsche politieke kringen met in achtneming van den internationalen stand zyn geduld niet verliezen’ zal, men by het naar voren brengen van zijn eischen de grootst mogelijke tact en be kwaamheid zal betrachten en zich aan de verdere ontwikkeling der ontwapenings conferentie zal aanpasen. Engeland is weliswaar bij Duitsch-Fransche onderhen- delingen ter regeling der verhouding niet direct geïnteresseerd, doch zal dergelyke begroeten, daar zy mo- geven Op mo. algefieene ont- BLITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND, Staatssecretaris Trendelenburg af getreden^ De officieele reden van zjjn ontslag. De Duiteche bladen brachten gisteren het bericht van het aftreden van staatssecreta ris Trendelenburg. Omtreht dit aftreden geeft Wolff de volgende officieus©1 lezing Wat de oogmerken aaógaat, heeft tus schen den rijksininister van Economische Zaken, dr. Warnbold, eg staatssecretaris dr. Trendelenburg volledige overeenstem ming bestaan, maar wat Betreft het tempo van de activeenng der van de onverwijlde uitvt legelen en het kader var economische program, we’ tot een opheffing der eooi heden, zijn meeningsvei De minister te van eischte maatregblen moeten worden. Over deze maatregelen zal de kanselier in zijn rede te Münster, Zon dagochtend het woord voeRD. Het bericht van het heenga delenburg heeft ook in o» heid gewekt en men acht hét strekkende beteekenia, dakJjeze figuur liet oogen blik tot lieengaluk'fcanoopt woi Staatssecretaris Trendeleilburg. die 1882 te Rostock is ge ten uit een oude fan 6WBSCHE eOURA NT.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1