Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. advertentien. Ontdekken en Oppersen De ambtenaar van het O.M. wees gene raal Sanjurjo erop, dat deze met zijn onder neming nie^ alleen de republiek heeft ver raden, maar ook tekort is geschoten in den hoogsten militairen plicht der gehoorzaam heid, toen ftjj zich gewapend verzette tegen de constituüKoneele regeering, deze voor af gezet en de Cortes voor ontbom^n verklaar de en zich zelf tot dictator uitriep. De opruiing- van het garnizoen van Se ville, aldus ging de officier voort, evenals alle overige hanelingen, welke hij en de andere deelnemers aan de samenzwering -begingen, vormden het delict van rebellie in den zin van het militaire strafwetboek. Aan bet slot van zijn Requisitoir eischte het O. M., daar de wet geen andere oplos sing toelaat, voor Sanjurjo de doodstraf en voor de overige beklaagden levenslange kerkerstraf. Een nader bericht uit Madrid, zegt, dat de regeering generaal San Jurjo begenadig de en het vonnis gewijzigd heeft in levens lange kerkerstraf. i-KAiNkUlJK. Gorgulof zal waarschijnlijk geen gratie krijgen. De beslissing over Gorgulof's gratie zaï waarschynlyk binnen enkele dagen vallen. De processtukken zijn reeds aan den mi nister van justitie toegezonden, die de com missie voor het verleenen van gratie bijeen heeft geroepen. De president der republiek zal op het einde van deze of in het begin van de .volgende week in laatste instantie zgn beslissing nemen. Men verwacht, dat hij vai\ jZijn recht om gratie te verleenen geen gebruik zal maken en Gorgulof nog voor hftt einde van deze maand zyn strai zal ondergaan. VER. STATEN. Amelia Earhardt. Amelia Earhardt (mevr. Futaam), die, zooais men zich zal herinneren, de eerste vrouw was, die per vliegtuig den Atlanti- schen Oceaan in de richting WestOost is overgevlogen* heeft gisteren als eerste vrouw een transcontinentale non-stopvlucht over de Vereemgde Staten volbracht. Van Los Angeles tot Newark (N. Jersey) is zij gevlogen in 19 uur en 2 minuten. BINNENLAND. Wijziging Arbeidsbesluit in voorbereiding. Bevoegdheid der Arbeidsinspectie. ue munster van Koon. Zaken en Arbeid heeft een voor-ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur tot wijziging van liet Arbeidsbesluit 192U bij den Hóogen Raad van Arbead aanhangig gemaakt. in de toelichting wijst de minister er op, dat de bedoeling is, duidelijker don tot nu toe het geval was, tot uitdrukking te bren- genj dat de beslissingen van het districts hoofd der arbeidsinspectie zich moeten be palen tot „de uitvoering in een bepaald ge val van in den algemeenen maatregel ver vatte voorschriften". Tot dat doei is in de eerste plaats de be- voegdheid" der districtshoofden 0111 betref fende de uitvoering van de normen van het Arbeidsbesluit eischen te stellen, welke be voegdheid thans in de afzonderlijke artike len is opgenomen onder zeer uiteenloopende bewoordingen, overgebracht naar een nieuw artikel 67bis. Krachtens dit artikel zal het districtshoofd in de toekomst eischen kun- «uen stellen betreffende een doelmatige be schutting van werktuigen en werktuigdee- ren,een doelmatige luchtververaohing en het vermijden van hinderlijken tocht, een doelmatige inrichting van vloeren, kleeder bergplaatsen, wsachgelegenheden, privaten, een veilige berging van ontplofbare stoffen enz. Alleen, waar het gewenscht wa® de strek king van bepaalde uitvoering «voorschriften uitdrukkelijk aan te geven, is de bevoegd heid tot het stellen van eischen in de arti kelen, die de normen bevatten, opgenomen of behouden. In de tweede plaats is, waar het Arbeids besluit het districtshoofd de bevoegdheid gaf bepaalde maatregelen in het belang van veiligheid of gezondheid te eischen, zonder d^t dit daaromtrent een norm bevatte, die norm thans in het besluit opgenomen. De thans gekozen methode heeft het voor deel, dat zij aan de districtshoofden bij Je uitoefening hunnet uit het Arbeidsbesluit voortvloeiende bevoegdheden een duidelij ker richtlijn* geeft dan het bestaande be sluit Ook is het aantal der voorschriften van het Arbeidsbesluit, waaromtrent de districts hoofden eischen kunnen stellen, door het nieuwe artikel 67big uitgebreid. Het be staande besluit vertoont in dit opzicht leem ten. Zoo mogen tot dusverre wel eischen worden gesteld ten aanzien van de lucht verversching en het tegergaan van tocht in fabrieken of werkplaatsen en in winkels en apotheken, dooli eenzelfde bevoegdheid ontbreekt met betrekking tot kantoren. Krachtens artikel 8 mogen eischen worden gesteld met betrekking tot de beschutting van werktuigdcelenin artikel 26 daaren tegen ia die bevoegdheid niet opgenomen Ten aanzien van privaten in winkels en apotheken kunnen krachtens artikel 60 eischen worden gesteldvoor fabrieken of werkplaatsen (art. 22) en kantoren (art 66) bestaat een qnoitgelijke voorziening niet Engelse he zeevisch via Hoek van Holland naar Frankrijk. Maatregelen der Regeering ge- vraagd. Het lid der Tweede Kamer dn heer Drop heeft dan minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld I. Wil* de munster doen onderzoeken of het waar is, dat via Hoek van Hólland in vrachtvervoer veisohe zeevisch uit Enge land naar. Frankrijk wordt gezonden, welke leveringen ten nadeele zouden komen van liet voor Nederland door Frankrijk vastge stelde viachinvoer contingent' II. Indien het in vraag 1 bedoelde waar blijkt te zijn, Vil de minister dan maatre- Werking der Crisiszuivelwet. Onverwachte en onvoorziene omstandigheden. Hoe te komen tot eqn melkprijs van ruim 5 cent per KjG.T Sleehts ge leidelijk te bereiken. De Crisis-Zuivelcentrale bestaat nu ruun een maand en in deze maand is het geheele apparaat, dat noodig is Om de Criswzuivel- wet uit te voeren, verder opgebouwd. Het ligt voor de hand, dat hierbij zeer veel on verwachte en onvoorziene moeilijkheden moesten worden onaer de oogen gezien en worden opgelost, schrijft dr Molhuyzen, secr. van het Kon. Ned. Landbouw Comité in het officieel orgaan. Waar de minister zich in de Kanier heeft uitgelaten, dat zal worden getracht .zoo mo gelijk ieen melkprijs van 5 tot 6 cent voor de boeren te bereiken, zijn de melkprodu centen, nu hun verwachtingen, die op dezen pi ijs zijn ingesteld, met terstond in vervul ling zijn gegaan, teleur gesteld. Zij hadden gehoopt, dat direct na het in werking treden der Criswzuiveiwet de richt prijs van de melk op 5 cent per K.G. zou Zijn gebracht. Zoo spoedig was dit ecjhter niet voorelkaar te brengen. Voordat de Cri- siszuivelwet in werking trad, lag de wereld- prijs van de boter tusschen 70 en 80 cent. Hoor bet opslaan van boter in de koelhui zen en het z 8- hamsteren van boter liep de prijs op tot 1.15. Op dat oogenblik trad de wet werking en wend de boterprijs ge bracht op f 1.20. Deze prijs werd bereikt, doordat de boternoteeringaprijs van 78 cent werd verhoogd met den merkenprijs van 42 cent, welke laatste worcft gestort in een fonds, liet Crisis-Zuivelfonds, waaruit de uitkeenngen per K.G. melk zullen worden betaald. He merkenprijs of ais men wü de heffing per K.G. boter is thans gesteld op 56 cent, de toeSlag op de mtelk is vanaf 10 Juli tot 28 Aug. vastgesteld op Ij cent per K.G. jn- dustriemelk van 3 pet. vet. Hit beteekant, dat de melkproducenten ongeveer ontvan gen 31 tot 4 cent per K.G. mélk. He con- sumptiemelk valt buiten de regeling. Aan genomen werd, dat deze zichzelf zou optrek ken. Het ia de bedoeling om dezen prijs inder daad te brengen op 5 cent, hetgeen dus bij gelijk blijvenden wereld boterprijs zal moe- ten geschieden door de heffing te verhoogen tot pl.m. 80 cent. Het is echter niet raad zaam dit plotseling te doen. De binnenland- sohe botermarkt is op dit oogenblik al min der goed en een te plotseLinge verhooging van*den boterprijs zou deze markt kunnen bederven, doordat de consumptie van boter zou afnemen. v Het is nu de bedoeling geleidelijk tot die heffing van pl.m. 80 cent te komen. In ieder geval staat het vast, dat reeds Vóór en daarna door het in werking treden der Cri- siszuivelwet do-prijs van de melk is ver hoogd geworden. Hat. de prijzen van de conaumptiemelk thans Tn de Hollandsche provincies laag zijn, ia mede het gevolg van den treungen toestand, waarin de kaasmarkt yerkeert. He groote voorraden kaas drukken n.I. de kaas- prijzen. in het z.g. volvette kaasdistrict heeft men den kaasprij» niet in de hand. In de gebieden, waar boter zoowel als kaas worden gemaakt, vooral in Friesland, zou de boterproductie kunnen worden aange- mbedigd en kaasproductie ingekrompen, hetgeen ten goede zou komen aan den vol- vette-kaasprijs. In de groote steden in Zuid en Noord-Holland is de prijs van de con- sumptiemelk m sterke mate afhankelijk van de verhouding tusschen de waarde van de kaas en die van de melk. Consumptiemedk wordt in die steden geleverd door de melk boeren vlak bij de stad, door de kaasboe ren, die een gedeelte van hun melk voor de consumptie verkoopen, en in 'den winter ook door het zuivere kaasmakersbedrijf. He tweede groep berekent steeds wat het voordeeligste is, n.I. de melk voor de con sumptie verkoopen dan wel van de melk kaas maken Gedeeltelijk doet het kaasma kersbedrijf dit in voor- en najaar, evenzoo Waar nu de kaasprijzen zoo laag zijn, ligt het voor de hand, dat de tweede groep zoo veel mogelijk melk voor de consumptie ver koopt, waardoor een druk naar beneden op dezen prijs wordt uitgeoefend. Zoodra het gelukt om deze kaas in vol doende hoeveelheid te" exporteeren, komt er lucht en zal de prijs voor de consumptie- melk ongetwijfeld aantrekken. Uaarom is het van zoo groot belang, dat met de on-» derhandelingen met Duitschland ook ten opzichte van onzen kaasuitvoer spoedig tot een gunstig resultaat wordt gekomen. Voorts zal de normale prijsverhouding tusschen margarine en boter hersteld moe ten worden, en zal deze verhouding weder moeten worden als 2 3, wat momenteel niet het geval is. Verder zal het noodig zijn* dat ook alle eetvetten worden belast. Gebeurt dit niet, dan zal de consumptie zoowel van boter als van margarine moeten dalen. Dit moet absoluut voorkomen worden om dat gene te bereiken, wat met de Crisiszuivel- wet in uitzicht is gesteld. Den consument mag geen gelegenheid worden geboden om aan het botergebrulk fin natura dan wel in margarine-) te ont snappen. Uiteindelijk zal dan ook de dètailprijs van de boter op f 1.80 k f 1 85 per K.G-, d.i. een groothandelprijs van f 1.60 per K..G-, moeten worden gesteld om te kunnen komen tot een prijs voor de melk van ruim 6 cent per K.G. Daarnevens zal de normale verhouding tusschen de prijzen voor de boter en de margarine moeten worden her steld, waartoe de prijs van de margarine door meerdere bate aan het Crisis-Zuivel fonds opleveren Het ligt voor de hand. dat het bovenstaande slechts geleidelijk kan worden bereikt, ten einde te voorkomen, dat niet wordt bedorven, wlft tot dusverre mét beleid is opgebouwd. geien nemen, waardoor althans de aftrek van' op deze Wij*e tn- en doorgevoerde visch 'an het Nederiandsche contingent niet plaats kan hebben? De Spoorwegen en de Mijnen. Onderhandelingen over het kolen- vervoer zonder uitschakeling van de spoorwegen. Naar wij uit goede bron vernemen zijn inzake kolenvervoer via het J ulianakanaaJ onderhandelingen tot een regeling tusschen Staatsmijnen en spoorwegen aanstaande. Gelijk men weet, verzetten de spoorwegèn zich aanvankelijk tegen dfen aanleg van een ha ven te Stein, waardoor het gros van het kolenvervoer aan de spoorwegen werd ont trokken. Ho drie, met eigen spoor aan el kander verbonden Staatsmijnen zouden im mers, samen met enkele Oranje Nassau- mijnen, door die haven voor een deel van de Nederiandsche spoorwegen onafhankelijk worden. Er moet nu iets op gevonden zijn, dat dus de te duchten nadeelen voor de spoorwegen vermindert en ook de> mijnen eenigermate voldoet. Hit zal wel exploitatie der haven of van de lijn der Staatsmijnen met materieel van Nederiandsche spoorwe gen wezen. Zekerheid daaromtrent konden wij echter niet verkrijgen. Het nieuwe plan zou tot gevolg hebben, dat andere havenplannen op het kanaal voorloopig niet uitgevoerd worden. Ook het kolenvervoer per tractor naar Maastricht zou in de onderhandelingen opgenomen zijn. ./Nieuwe invoerbeperkingen. Voor kousen, naaigaren, sokken, tafelgoed en tapijten. Van 1 Aug. tot 28 Febr. 1933. I liij Kou. besluit is gedurende een tijdvik van zeven maanden, ïoopende van 1 Aug. 1932 tot en met 28 Febr. 1933, de invoer tijdelijk beperkt van Kousen, sokken, tapij ten, tapijtgoed, karpetten^ loopers, kleedje*, matten, naaigaren, tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huislioudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sloopen. Invoer der genoemde goederen zal slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt, over gelegd een daartpe- door of vanwege den minister af te geven vergunning. Zulks geldt met bij uivoer van genoemde goede ren, welke vóór 29 Augustus a.s. ten recht streek sen en invoer worden aangeboden. Aanvragen tot invoer, welke niet binnen den termijn van 26 Augustus tot 26 October a.s. zijn ingediend, kunnen ais regel niet meer in behandeling worden genomen. He mvoerperoeütages zijn als volgt vast gesteld Kousen en sokkentot een hoeveelheid, ■in totaal in waarde gelijkstaande aan ten hoogste 90 pet. van het gemiddelde per zeven maanden ih de jaren 1930 en 1931 in gevoerd, naar de waarde berekend; tapijten, tapijtgoed enz. tot een hoeveel heid van ten hoogste 75 pet. van den in voer over hetzelfde tijdvak; naaigaren tot een hoeveelheid van ten hoogste 8o pet. van den invoer over hetzelf de tijdvak; tafel, en servetgoed enz. tot een hoeveel heid van ten hoogste 70 pet. van het gemid delde per zeven maanden in de jaren 1929, 1930 en 193L Ter bestrijdfnj^Van de kosten aan de uit voering van deze contingenteeringabeelui- ten verbonden* wordt bij afgifte van de ver gunning een bedrag geheven van j pet van de bij den invoer te declameren waarde. GEMENGDE BERICHTEN. Auto tegen boom gebotst. Journalist uit Utrecht zwaar gewond. Gisternamiddag omstreeks half één is op den grooten weg tusschen Uden en Veghel een auto-ongeluk ontstaan. Een auto, waarin twee personen gezeten waren, reed ter hoogte van het gehucht Ma- riaheide met groote snelheid tegen 'n boom. He botsing was zoo hevig, dat de auto ver pletterd werd. De bestuurdef van de auto, de heer Van Vught, kreeg een hevig bloedende wonde aan het gelaat. Erger was zijn mede-inzit- tende, de 25-jarige heer L. Agasi, redacteur van „Het Centrum", er aan toe. Zwaar ge wond werd hij uit de wrakstukken van de auto te voorschijn gebracht. O.m. had hij een zware schedel fractuur hekomen de borstkas was hem ingedrukt, tefrwjjl hij voorts door ruitspUnters zwaar gewond was. Beiden werden naar het ziekenhuis te Uden overgebracht. He heer Van Vught kon na verbonden te zijn naar zijn woning wor den overgebracht. He toestand van den heer Agasi is hoogst zorgwekkend. Rumoerig Rotterdam, Cf Weer relletjes. Gisteravond is het opnieuw rumoerig ge weest in de Putschelaan en eenige zijstra ten daarvan op den linker Maasoever te Rotterdam. Toen het donk-er was geworden, trokken groote groepen kwajongens rond, die de electrische lampen van de straatlan taarns stukgooiden. Toen hiermee begon nen werd, ia dadelijk een groote politie macht uitgerukt, waarbij acht ruiters en drie motoren met zijspan. In de Tweebosch- straat hadden de herriemakers intusschen kans gezien om alle straatlantaarns stuk te gooien, zoodat deze straat geheel in 't duis ter" kwam. Ook in ee® deel van de Martinus Stemstraat werden de lantaarns stug ge gooid. Heze straten werden hierop door de politie schoongeveegd en afgezet. Aan de bewoners werd gelast, naar binnen ,te gaan en' de ramen en deuren te sluiten. Aan weerszijden van de Tweeboschstraat werd een politie-auto met een sterk zoeklicht neergezet, teneinde de duistere straat te verlichten, terwijl bovendien met zoeklich ten geregeld werd gecontroleerd, of er zich geen menschen op de daken begaven. In de omliggende straten kwamen daarna nog tel kens groepen kwajongens bijeen, zoodat de politie geruimen tijd bezig is geweest om deze uiteen te jagen. De Tweeboschst-raat en een deel van de Martinus Hfeinstraat bleven tot tegen het middernachtelijk uur afgezet. He bewoners hadden de lichten in hun kamera uitgedaan, zoodat de straten geheet in het donker lagen. Politie wm den geheelen avond bezig de portieken na te kijken en te oontrofeeren of er zich in de portalen geen menschen hadden verborgen. In het midden van de Tweebosohatraat had men vóbr de komst van de politie kans gezien, den rijweg over de geheele breedte op te breken. Later op den avond zijn ook in de Steinwegstraat en de Ja com mast raat lantaarns stuk gegooid en in de laatste straat was ook een deel van den rijweg opengebroken. Om halfetf had zioh een groote inenigte in de Beverstraat verzameld die er aan het joelen en schelden was. Een ruit van een waterstokerij werd ingewor pen. He politie heeft ook daar troepen jon gens met eenige charges verdreven. In de Tweeboschatraat heeft de politie de deuren van een pakhui» opengebroken, daar het gerucht ging, dat zich daar ontplofbare stoffen en munitie zouden bevinden. Het onderzoek in het pakhuis wees echter uit, dat er alleen lompen lagen opgeslagen. Om 12 uur zijn de auto's met zoeklichten vertrokken en werd de afzetting opgeheven. Jeugdig redder gehuldigd. Ut dertienjarige K. Nooy, die Zondag j.l. een drenkeling uit liet kanaal bij Huivtn- drecht redde, ia gisteren door zijn mede scholieren van de 2e Ambachtsschool te Amsterdam gehuldigd. Ten overstaan van de geheele schoolbevolking, bestaande uit pl.m. 370 leerlingen en alle leeraren, hield de directeur met eenige hartelijke woorden een kleine inleiding, waarna een der leer lingen een toespraak tot Ko hield, waarbij hij hem namens alle jongens een kunstvoor werp als souvenir aan deze kranige daad overhandigde. Haarna werd hem door een anderen leer ling een lauwerkrans omgehangen, waarna uit alle kelen een drieweerf„hoera voor Ko Nooy" aangeheven werd. Het was een verdiende hulde, waartoe vier jongelui uit de hoogste klasse het Ini tiatief genomen hadden. Een driest stukje van luit. van Rhijn. Zwemmen in de Niagara. Luitenant van Rhijn, die deel uitmaakte van de Nederiandsche Olympische équipe, heelt gisteren, naar Reuter meldt, een stoutmoedig stukje.op zwemgebied volvoerd Tot hun groote verrassing en zelfs ont zetting zagen de bezoekers van de Niagara- watervallen onzen landgenoot ongeveer luO yards boven den eersten katarokt in aéu kolkenden en bruisenden Btroom zwemmen. Toeschouwers en politie probeerden tever- geefB hem terug te roepen, doch lult. Van Rhijn zette koelbloedig zijn zwemtocht voort. Toen hij tot opluchting van allen, die het opwindende schouwspel hadden ga degeslagen aan land kwam, verklaarde hij kalmpjes, zich van geen bizonder gevaar bewust te zijn geweest RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.46 Voordracht door Willem van Capellen; 6.— Örgplspel; 6.30 P. G. Moen over „De volkstuin en zijn be- teekenis voor de arbeidersklasse"; 6.46 Or kest; 7.10 Gramofoon; 7.15 Orgelspel; 7.30 Gramofoon; 7.86 Orkest; V.P.R.Q. 8.-- VFRO-nieuws en Nieuwsberichten; A.V.R. O. 8.16—10.16 Concert door het Residentie - Orkest en Hoorn; in de pauze pl.m. 9. V.P.RX). Jan H. de Groojt over „Een Mei in PoleqT'; pl.m. 10.Cursus; V.A.RA. 11 12 Gramofoon. iHuizen: 6—6.30 Land- en Tuinbouw- halfuurtje; 6.30—7.10 KJt.O.-Kunstensem- "ble; 7.10—7.30 Prof. Dr. Ir. H. Gelissen over „Hebben Provinciale Electriqiteitsbe- drijven een levermonopolie?" 7.45—^8 Gra mofoon; 88.30 Solisten-concert; 8.809 K.R.O.-Orkest; 9—9.16 Nieuwsberichten; 9.16—9.46 Cello-concert; 9.15—'ll K.R.O.- Orkest; 1112 Gramofoon. •PORT RN WtOtTIUJDKN. VOETBAL. Juniores Seriewedstrijden G.S.V. op Zondag 28 Aug. Eerste Ronde Afd. B. A. 10.3011.20 Waddinxveen AWoer den A. B. 11.20—12.10 Bosk. Boys AG.S.V. B. Eerste Ronde Afdk A. - A. 12.10—1.00 G,S.V. A—Olympia A. B. 1.00—1.50 Gouda 'A—O.N-A. A. Verliezersronde Afd. B. 1.502.40 Verliezer AVerliezer B 3e en 4e pr. Winnaarronde Afd. B. 2.403.50 Winnaar AWinnaar B le en 2e pr. Verliezersronde Afd. A. 3.504.40 Verliezer AVerliezer B 3e en 4e pr. Winnaarsronde Afd. A. 4.40—6.50 Winnaar AWinnaar B le en 2e pr. WATERPOLO. D« competitie. Gisteravond won te Amsteram Het IJ II den beslissingswedstrijd om het kampioen schap der reserve eerste klasse van Dolfijn II met 2—1. De data, waarop de nog te spelen wed strijden zijn bepaald, luiden als volgt: Dames eerste klasse: Rotterdam: R.D.Z. H.ZJP.C. 3 September. Heeren prom. degr. eerste klasse: Gouda: G.Z.C.H.Z.P.C. 4 September; Dék Haag: Zian—G.Z.C. 6 Sept.; HJZ.P.C.—G.Z.C. 7 Sept.; H.ZjPXD.—iZian, waarschijnlijk 14 Sept. Leiden: L.Z.C.—,A.Z. 26 Aug.; Utrecht: U.Z.C.A.Z. 5 Sept.; Amsterdam: A.Z.—U.Z.C., nog onbekend, protest in be handeling. Heeren prom. degr. tweede klasse: Be slissingswedstrijd: A.Z.C.De Zijl, datum nog niet bepaald. Hqeren tweede klasse Oost: Goor: Weust- hagO.Z.P.C. 28 Aug. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matigen O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer, vooral in het Zuiden. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Aug. 1932. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 29 Aug. 1932, des namiddags 8 uur. Aan de orde: Installatie van het lid van den Raad Mevrouw M. de Heide-van Veen. Het voorstel tot benoeming van een ge committeerde der gemeente in het bestuur der Openbare Leeszaal. Het voorstel tot wijziging der verorde ningen betreffende de heffing van de per- soneele belasting. Het voorstel tot verhooging van den toe latingsleeftyd voor de openbare- en bijzon dere bewaarscholen. Het voorstel tot het treffen van voorzie ningen op het gebied van het openbaar en bijzonder lager onderwijs. Het voorstel tot 'benoeming van een hoofü der o. I. school no. 6. Het voorstel tot ingebruikgeving van schoollokalen voor particuliere doeleinden. Het voorstel tot vaststelling der vergoe ding ex-art. 101, 9e lid der L. O.-wet 1920 over 1931 (vakonderwijzers)., Het voorstel tot wijziging, uer verorde ning op de heffing van leges. Het voorstel tot verlenging van het tijde lijk dienstverband van de typiste Mej. J. P. Boot. Het voorstel betreffende toepassing van artikel 24 van het Werkliedenreglemcrt (uitkeering bij ziekte®* Het voorstel betreffende het verstrekken van versterkende middelen door den ge meentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het voorstel betreffende het adres van de Onafhankelijk Socialistische Partij zake de arbeidsbemiddeling van losse werk lieden. L Het voorstel tot aanvulling en uitbreiding van d« commissie voor het Stedelijk Mu seum, teven» Libryemeesters en tot benoe ming van leden dier commissje. Het voorstel tot wijziging van het analy tische raadsverslag in eiu kort verslag Het voorstel tot aankoop van een ge deelte der P. C. Bothstraat van L. Boon. Het voorstel tot ruiling en aankoop van grond ten 'behoeve van straataunleg resp. met de heeren P. van Leeuwen en J. van der Straaten. Wyziging der begrooting, dienst 1932. En verder voorkomende zaken. Verhooging toelatingsleeftijd open bare en bijzondere bewaarscholen. By Koninklijk besluit van 23 Juni 1932, Staatsblad no. 812, is de minimum-leeftyd voor toelating tot de gewone lagere scho len, die tot dusver voor deze gemeente 5% jaar bedroeg, gedurende het tydvak van 16 Jyli 1932 tot en met 15 Juli 1933 bepaald op 5 jaar en 9 maanden, terwyl dit mini mum gedurende de periode van 16 Juli 1933 tot en met Ï6 Juli 1985 wordt verhoogd tot 6 jaar. Tengevolge hiervan zal met ingang van het nieuwe schooljaar n.I. per 1 Septem ber a.s. een beduidend aantal kinderen niet tot de openbare en bijzondere lagere scholen kunnen worden toegelaten, waar door een groot percentage uaarvan op de bewaarscholen- zal blijven. Indien niet spoe dig maatregelen worden genomen, zal het gevolg daarvan zijn, dat de uitgaven boven het toelaatbare stygen, Immers niet alleen, dat het aantal blijvende leerlingen sterk wordt vergroot, ook de aanvragen om plaat sing nemen to#. Deze laatste omstandigheid heeft er reeds toe geleid, dat aan de 3e be waarschool straks 37 leerlingen moeten wor den afgewezen, omdat hiervoor op de be grooting 1932 geen middelen beschikbaar zyn. By de te nemen maatregelen worden B. en W. geleid door de gedachte, dat in een tyd, die dringend om versobering der ge meentelijke huishouding vraagt, niet alleen alle niet strikt noodige uitgaven moeten worden vermeden, doch dat daarenboven naar beperking van lasten, waar dit moge lijk of toelaatbaar is, dient te worden ge* btreefd. Hiermede te rade gaande, komt het hen voor, dat dus niet alleen een stijging der uitgaven voor dit onderwijs moet wor den voorkomen, doch dat daarnaast, bezuini ging een gebiedende eisch is. Mede op het voetspoor van in andere ge meenten getroffen vaak heel wat dieper ingrijpende maatregelen, zyn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat verhooging van den toelatingsleeftyd der openbare en bijzondere bewaarscholen met 1 jaar waar door deze van 3 op 4 jaar worde gebracht, noodzakelijk is. Door deze maatregel zullen 192 kinderen op de openbare bewaarscholen niet worden geplaatst c.q. deze moeten verlaten, terwijl B. en W. ten aanzien van de bijzondere be waarscholen nog geen definitieve cijfers konden worden verstrekt. De hiermede gepaard gaande oogenblik- keljjke besparing bedraagt 20.voor eiken leerling by de 'bijzondere bewaarscho len, die niet wordt toegelaten, terwyl de bezuiniging aan de openbare bewaarscholen globaal wordt becijferd op pl.m- 3400.— Dit bedrag zal in de toekomst nog belang rijk stygen, wegens het afloopend karakter der aan het daarvoor in aanmerking komen de deel van het af te vloeien vaste perso neel toe te kennen wachtgeld. Nu deze bezuiniging kan worden verkre gen zonder dat aan de vitale belangen en het karakter van het bewaarschoolonderwijs in zijn zuivere proporties gezien hoeft te worden geraakt, achten zij dezen stap het minst bezwaarlijk. Zy hebben ten slotte daarover nog het oordeel ingewonnen van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en der com missie van bijstand voor het onderwijs. ^TToncept^besIuit tot wijziging van art 4 der verordening, regelende de voor waarden, waaronder ten behoeve van bij zondere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas kan worden verleend voor den Raad ter vaststelling aangeboden. Bij de eerstbedoelde wyziging wordt dit artikel tevens in overeenstemming gebracht met art. 8 der Leerplichtwet, dat den leer plichtigen leeftijd bepaalt op 7 jaar. De schooi voor bijzonder onderwijs naar het gebouw van de Ambachtsschool. Overplaatsing van den heer J. Bruyn van school no. 6 naar school no. 1. Zooals den Raad bekend is, moet, naar B. en W. den Raad mededeelen, nog altijd uit voering worden gegeven aan het verzoek van de Vereenigmg tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerden grond slag om over te gaan tot den bouw en de inrichting van een bijzondere lagere school in het centrum der stad, waartoe medewer king moet worden verleend krachtens hel, besluit der Ged. Staten van Zuid-Holland d.d. 8/17* Maart 1932, no. 27. Deze vereeni- ging vraagt de beschikking over drie loka len. Zouden deze moeten worden gebouwd, dan zou daarmede een bedrag van 30 k 40 auizend gulden gemoeid zijn. Het behoeft geen betoog, dat B. en W. in de huidige omstandigheden het tot hun plicht hebben gerekend, te trachten aan deze uitgave te ontkomen. Dit is dB. en W„ mèt de instem ming van het schoolbestuur, gelukt en wel op de volgende wyae. De school voor buitengewoon lager on derwijs krijgt in de naaste toekomst nog meer behoefte aan ruimte, terwyl ook voor de „nazorg" in de toekomst eenige lokali teiten noodig kunnen zyn. Zooals B. en W. reeds terloops hebben aangestipt, zou een geschikte gedegenheid om de geheele zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der buitengewone school onder te brengen zyn, het gebouw der ambachtsschool in het Pa radijs. Het op bescheiden voet in orde ma ken van de noodige lokalen en de speel plaats vordert een bedrag van 2913.16. Wordt hiertoe besloten, dan komen in de Komijnsteeg 6 lokalen leeg, waarvan er 3 aan de bovengenoemde vereeniging in bruikleen kunnen worden gegeven. Eveneens is in het gebouw der ambachts school gevestigd de handelsavondschool met 5-jarigen cursus. Het toenemend aantal leerlingen dezer inrichting maakt het noo dig, dat een gedeelte voor haar wordt ge reserveerd en wel een gedeelte van de bovenste verdieping. Hieraan zyn geen hos ten verbonden. Vervolgens hebben B. en W. aandacht ge schonken aan de positie van, school 6. De aangifte voor deze schoöl is zoo gering, n.I. 13 leerlingen, dat daarvan bezwaarlijk een le klasse kan worden geformeerd. Daar j vallen nog twee kinderen af, tengeyolge van het Koninklijk besluit van 23 Juni 1932, S. 1 312, waarbij de toelatingsleeftyd op vijf ■1 jaar en negen maanden wordt, gesteld. B. >en W. hebben besloten voor deze kinderen aan te wijzen de o. I. scholen nos. 1 en 4, hetgeen bovendien het voordeel heeft, dat de le klassen dezer scholen, waarvoor de aangifte ook niet hoog was, beter worden bevolkt. Als gevolg van deze omstandigheid heeft de heer J. Bruyn, hoofd der o. 1. school no. 6, verzocht zyn overplaatsing te willen bevorderen naar de o. 1. school no. 1, ter voorziening in de vacature, die is ontstaan door het verleend eervol ontslag^nan den heer A. van Kersen. Aan dit verzoek voldoen zij gaarne. Over het bovenstaande is het advies ge vraagd van de inspecteurs van het lager en van het buitengewoon lager onderwijs, die ieder, voor zooveel hem aangaat, een gun stig advies heeft uitgebracht, terwyl ook de commissie van bijstand gunstig adviseerde voor zoover betreft het onder1 le en 2e ge stelde. Resumeerende stellen B. en W. voor: le. te bepalen, dat behoudens hoogere goedkeuring, de school voor buitengewoon lager onderwijs met ingang van een door B. en W. te bepalen datum wordt gevestigd in het gebouw der ambachtsschool aan het Paradijs en dat daartoe een 'bedrag beschik baar wordt gesteld van 2913.16 op d^n kapi taaldienst; 2e. aan de vereeniging tot het verstrek ken van lager onderwya op gereformeerden grondslag in bruikleen te geven de drie ■bovenlokalen van het gebouw aan de Ko mijnsteeg, waarin thans de school voor b. 1. o. is gevestigd. 3e. met ingang van 1 September 1932 over te plaatsen als hoofd eener school, de beer J. Bruyn van school no. 6 naar school no. 1, Arbeidsbemiddeling. Het adres van/de afd. Gouda van de O. S. P. By adres van 9 Augustus j.l. heeft de af- deeling Gouda van de Onafhankelijke So cialistische Party tot den Raad het verzoek gericht om voor de bemiddeling van arbeidskrachten voor los-werk door de Ar beidsbeurs een volledig rouleeringssysteem le doen toepassen, opdat iedere daarvoor in aanmerking komende werklooze te zyner lijd in de gelegenheid wordt gesteld, weer ®ens voor korteren of langeren tijd tegen een behoorlijk loon te mogen werken. Naar aanleiding van dit adres, deelen B. 01 W. mede dat de Arbeidsbeurs haar be middeling aan werkgevers en werknemers verleend by het zoeken naar arbeidskrach- tea en arbeidsgelegenheid met inachtneming van de bepalingen der Arbeidsbemiddelmgs- wet 19Q0 en de door den gemeenteraad vol- gens artikel 12 dier wet bij besluit van 16 Februari i932 vastgestelde verordening op 7* Arbeidsbeurs (welke evenwei nog niet °°r Ged 'Staten is goedgekeurd). Ingevolge artikel 4 der wet moet de Ar beidsbeurs deze bemiddeling onpartijdig verleenen, hebzy hy, die de tusschenkomst der Arbeidsbeurs inroept, ten aanzien van godsdienstige, staatkundige of maatschap pelijke overtuiging van hen, die van de Arbeidsbeurs gebruik maken en hun al «f niet aangesloten zyn bii eenige vereeniging, bepaalde wenschen heeft kenbaar gemaakt. Ingevolge artikel 12 der verordening op de Arbeidsbeurs moet deze instelling by het aanwijzen van arbeidskrachten zooveel mo gelijk rekening houden met de wenschen van den werkgever. Overigens is de Ar beidsbeurs vry van de ingeschreven werk zoekenden hen aan te wijzen, die zij voor een bepaalde werkgelegenheid als de meest geschikten erkent. Alleen voor het losse transportbedrijf is een uitzondering gemaakt. In overleg met de betrokken organisaties van transport arbeiders samengesteld, op welke lijst de namen voorkomen van die werknemers, welke reeds jaren als z.g. vaste ploegen in het losse-transportbedrijf werkzaam zyn geweest. Deze lijst is door een bevriezings- systéem niet voor verlenging vatbaar en zy zal geleidelijk verdwijnen. De overige losse transportarbeiders worden, in geval geen voorkeur door de werknemers is kenbaar gemaakt en geen bemiddeling der vaste ploegen wordt gevraagd of mogelijk is, bij toerbeurt bemiddeld. Welke bemiddeling adressante op het oog heeft, is B. en W. niet duidelijk. Het aantal werkloozen weer grooter. Op Donderdag 25 Aug waren bij de Ar- beidsbeurs ingeschreven Aardewerkers, enz. 157 .letterzetters, enz. 39; bouwvakkeu, enz. 396, houtbewerking, enz. 146; lederbewerking, enz. 5; kieeding- be werking, en». 34; metaal nijverheid 143, papierbianche, enz. 4, textielindustrie, enz. 35; suikerwerkers, enz. 60, sigarenindustne, enz. 81landbouw, enz. 27pakhuisknecht», schippersknechts, koetsier, chauffeurs 269, kantoorpersoneel 32[, huiselijke diensten 13, fabriekarbeiders 187, transportarbeiders 98. Totaal 1717. Wandelsportvereeniging „Gouda". Zondag hield bovengenoemde vereeniging een druk bezochte ledenvergadering in „Central Hoor het aftreden van het be rt uur, waarvan de secr.-pennmgm zich niet meer herkiesbaar stelde, werden gekozen de heeren C. J. lJsselstijn, Vorstmanstr. 31, Gouda, ais secretaris en A. C. Wassing, Weth. Venteweg 8711, Gouda, als penning meester. He voorzitter bracht den heer N. v. lansbergen dank voor het vele werk dat hij «is secr.-penningm. voor de vereeniging gedaan heeft. Woensdagavond maakten een 20-tal leden een 16 K.M.-tocht als training voor de 4 September te houden afstandsmarsch in Zeist Een flink tempo zorgde er voor dat deze tocht een «lot verloop had. Zondagmorgen weer zoo'n toqiit dus allen present om negen uur aan de Kopschool. Een Feest rei» van het personeel van de Stoomerij en Ververij „De Pelikaan". De Directie van „De Pelikaan", de be kende stoontery en ververij aan den Flu weelensingel, die 12 Nov. a.s. gedurende 25 jaar hier ter stede zal bestaan, is op hqt denkbeeld gekomen haar personeel in de gelegenheid te stellen in den vacantietyd een reis te maken naar een mooie land streek, die voor hen allen onbekend is. Het plan vbnd instemming en werd daarop voorbereid. Met kleine wekelijksche bijdra gen, waaraan ook de directie haar aandeel toevoegde, is het bedrag bijeengekomen waarvoor nu a.8. Zaterdag een driedaagsche reis ondernomen wordt naar het Zuiden des lands, vandaar naar den Eifel en langs den Bijn weer terug. De reis wordt gedaan per groote luxe auto-car van Gebrs. van Gogh. Aanvankelijk was het aantal deelnemers, dat zich had opgegeven grooter dan het aantal dat nu de reis maakt, om verschil lende redenen vielen eenige af, zoodat er thans 24 mannelijke en vrouwelijke leden van het personeel meegaan, terwyl de direc tie voor de leiding zorgt. De reis vangt Zaterdagmorgen 7 uur aan. De route is aldus: Gouda, Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Roermond, Heerlen, Aken naar Gemiind, waar overnacht wordt. Zondag maakt het gezelschap een boottocht naar de Urftalsperre om daarna naar Gemünd terug te keeren en per auto den tocht te vervol gen door het Ahrdal naar Remagen en langs Rolandseck naar Bopn en Keulen, waar de avond en de nacht wordt door gebracht. Maandag zet het gezelschap zyn mooie tocht voort met oponthoud int Düsseldorf naar Arnhem, waar gemaaltijd wordt. Dat is de laatste halte, dan wordt naar Gouda gereden, dat omstreeks 10 uur zal worden 'bereikt De reisgenootqn op de stoomery en ver verij ,»De Pelikaan" zyn verlangend naar den tocht naar de mooie landstreken, die zy door de goede verstandhouding tusschen personeel en directie van „De Pelikaan" op zoo prettige wyze te zien zullen krijgen. De Singelloop van Zaterdag. Het bestuur van den Goudschen Athletiek- Kring heeft het parcours voor de Singel loop geheel gelijk aan vorige jaren vastge steld, nJ.: 800 M. start Kattensingel 85; 400 M. lste wisselpunt Hooge Gouwe, voor de apotheek der firma Weyer; 200 M. 2de wisselpunt Hooge Gouwe no. 1 (Maison Paris); 100 M. 3de wisselpunt Oosthaven voor de drukkerij Mulder; 800 M. 4de wisselpunt Oosthaven 56 (In- cassobank); 400 M. 5de wisselpunt Fluweelensingel voor* het woonhuis van dr. Mee ter; 200 M. 6e wisselpunt Bleekerssingel voor den brandstoffenhande 1 der firma Vermey; l«r Üt. Té" wi«8elptiht Bleekerssingel no. 33; Finish Bleekerssingel 15. Aan burgemeester Gaarlandt is verzocht het startschot te lossen. Precies half zes vangt de wedstrijd aan. Evenals vorige keeren zal er streng op worden gelet, dat geen wierjjders in de baan meefietsen, aangezien zulks gevaar oplevert voor de loopers. De deelnemers moeten precies vijf uur in sportcostuum op het Veemarktterrein aanwezig zyn. Daar worden de ploegen voor de wissel punten op gesteld en vervolgens i>er auto naar de plaats van bestemming gebracht. Het bestuur van den G.A.K. heeft weder om groote medewerking mogen ondervin den. De aan den Singelloop verbonden onkos ten züllen worden bestreden uit een te hou den vlaggetjesverkoop, welke in de sympa thie van de toeschouwers wordt aanbevolen. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag omstreeks 6uur reed de 25-jarige juffrouw L. T. uit Ter Aar met haar rywiel op de Veerstal. Plotseling sprong de hond van den heer E. B., wo nende alhier, voor haar rywiel, met het ge volg dat zy kwam te vallen en zich aan haar linkerbeen en linkerhand bezeerde. Mej. T. werd in het Café van den heer v. L. binnen gebracht. Na wat bekomen te zijn van de schrik, kon zy haar reis voortzetten. Uitvoering „Tavenu", De Tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.U." heeft in studie genomen het tooneelspel ,^ijn Revanche" van J. van Randwijk. De opvoering zal plaats hebben op 7 November a.s. in de zaal „Concordia". De uitbreiding van de Lichtfabrieken. Uit het op de Secretarie ter lezing lig gend proces-Verbaal van de gehouden zit ting der commissie uit Ged. Staten, ten einde de bezwaren van belanghebbenden te vernemen tegen het plan van onteigening voor de uitbreiding der gemeente-licht fabrieken, blykt, dat niemand ter zitting is verschenen. De motorclub G. T. C. De motorclub G. T. C. maakt Zondag een tocht naar Arnhem, Oosterbeek, Hqjig- en Laag Soeren. Het vertrek is bepaald op 9 uur van de Markt. Concert Stedelijk Muziekkorps. Naar wy vernemen zal het Stedelijk Mu ziekkorps a.s. Woensdagavond een concert geven op de Markt, dat door <Je Goudsche W inkeliersvereeniging wordt aangeboden ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan. Uitspraken Kantongerecht Gouda. Veroordeeld werden: Wegens het niet in bezit zijn van een geldig ry- en nummerbewysA. W. B. te Gouda 2 x 6.— subs. 2 x 2 d. h. Wegens rijden op verboden weg:, A. B. te Gouda 4.aybs. 1 d. h. Wegens het zonder toezicht laten staan van een motorrijtuig op den openbaren weg, van welk motorrijtuig de motor niet in rust gebi-acht is; P. v. d. B. te Gouda f X sdbs. 1 d. h. -r Wegens overtreding visscherijwet: A. C. E., A. H. R., J. P. K. en A. v. d. R., allen te Rotterdam, ieder 3.subs. 1 d. h. ver- beurdverkl. hengel. Wegens rijden met ingetrokken rybewys G W. F. H. te Gouda 50.— subs. 14 d. h. Wegens rijwiel rijden zonder lichtN. H. en A. B., beiden te Gouda, ieder 2.— subs. 1 d. h. Wegens openbare dronkenschap: J. C. D. zonder bekende woon- of verblijfplaats 6.— subs. 2 d. h. Chr. Oranje-Vereeniging. -EvenalB andere jaren zal ook nu weer aan den vooravond van den jaardag onzer Koningin een Wydingsavond worden ge houden. In de Geref. Kerk aan de Turf- Jlarkt zal D.V. 30 Augustus Ds. H. Jansen, Chr. Geref. Pred. te Den Haag een wijdings woord spreken. Medewerking aal worden /erleend door het Zangkoor van den Ned. Christenvrouweribond afd. Gouda en het Zangkoor „Maarten Luther", onder leiding van den heer Gt Nieuwland, terwyl door den heer G. de Raadt eenige orgelsolo's zul len, worden gespeeld. Moge deze avond weer een groote menig te het kerkgebouw vullen. De samenkomst vangt aan 's avonds om 8 uur. De toegang is vrij. Het bestuur ver zoek beleefd Oranje te dragen. Examen hoofdakte. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men hoofdakte de heer F. M. Ketel alhier. Agenda. 26 Aug. 8 uur St. Janstoren Beiaardconcert te geven door den heer W. J. A. P. Creman van Zwolle. 29 Aug. 7 uur Officieele opening Wester- school" in het stadsdeel de Korte Akke ren. 29 Aug. 8 uur Stadhuis Raadzaal Gemeente raad. 30 Aug. 8 uur Geref. Kerk, Goudsche Chr. Oranjevereeniging, Wydingsavond UIT PEN OMTREK. BOSKOOP. Aanbesteding. Uitslag der door den heer P. D. Stuur man, architect te Waddinxveen gehouden aanbesteding voor het bouyen van een woonhuis voor rekening van den heer W. C. Hage alhier. Gebr. Huisman, Stolwijk, 9296; S. J. v. Vliet, Waddinxveen, 9695; A. de Vos, id., 9726; Firma Vink en Zoon, ^Moordrecht, 9779; Firma W. de Bas en Zoyen, Wad dinxveen, /'9848;-F. Koster en v, d. Starre, id. ƒ9861; v. d. Leeg, Reeuwyk ƒ10185; D. Koster, Waddinxveen, 10389; Firma Keij- zer en Boer, Boskoop, 10800; J. v. Noort, Benthuizen, ƒ10888; Firma Gebr. Bode graven, Boskoop, ƒ11280; Joh. Meijer, id., ƒ11475; J. v. d. Vliet, id., 11481 en Firma Smidt en Weerdhuizen, id., ƒ11720. STOLWIJK. Sedert een 8-tal jaren ontvangen de familie F. K., G. M. KC. J. S. en J. 8benevens andere ingezetenen dezer gemeente, zeer be leed igende brieveu en briefkaarten. Zelfs werden beleedigeude brieven aan hekken, boome|i en telefoonpalen bevestigd. Het inooht de politie niet gelukken de(n) da der (s) te ontdekken. Eenige dagen geleden werd andermaal een kiaebt bij den hulp-officier van Justitie in gediend en liet niocht de rijkspolitie Uiana gelukken den dader, de 50-jarige W, S., alhier, aan te houden en in bewaring te stellen. Aanvankelijk ontkende deze er iets mede uitstaande te hebben doch legde ten slotte een volledige bekentenis ai. WADDINXVEEN. Rijden zonder licht. De zon gaat in den loop van de volgende .«reek onder ongeveer 7.67 uur. In verband iiermede zullen ry pielen en motorrytuipen uea namiddags om 8.27 behoorlijk van .ïcnt 1 moeten zyn voorzien. Verloren: belastingpiaatje, goudt., ringe tje, portefeuille met inhoua. Vakteekenschool. m Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de inschrijving van leerlingen voor de vakteekenschool zal plaats hebben op Donderdag 1 September a.s. des avonds in het R.K. vereenigingsgebouw aan de Burgemeester Trooststraat. Vreemdelingenwet. Ten behoeve van ue controle der inschrij ving in de desbetreffende registers moeten alle in deze gemeente gevestigde vreemde lingen zich ten raadhuize aanmelden. Daartoe bestaat gelegenheid op Maandag 29 Augustus, des avonds tusechen 7 en 8 uur. Het is gewenacht,' dat allen zich in per soon aanmelden, terwyl het in elk geval noozakelyk is, dat zy hun passen mede brengen. Ter voorkoming van onaangenaamheden worden vreemdelingen, welke zich nog niet in lieten schrijven, met aandrang verzocht van deze gelegenheid gebruik te maken. Onteigening. Bekend wordt gemaakt, dat op 16 Sep tember 1932 deB middags te 2% uur in het Gemeentehuis alhier een commissie uit Ged. Staten dezer provincie zal zitting houden ten einde de bezwaren van belanghebben den aan te huoren tegen het plan van ont eigening voor de verbetering van de Ooste lijke Gouwekaden en den aanleg van een weg GoudaBoskoopGouwesluis. Belang hebbenden worden uitgenoodigd om hun be zwaren ter plaatse en ure vermeld, mon deling of schriftelijk aan genoemde com missie mede tie deelen. De betreffende stukken zijn ter inzage van ieen ieder nedergelegd ter secretarie der genieente vanaf 29 Augustus 1932 totdat genoemde commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente volbracht heeft. Het uitgewerkte plan van het geheele werk ligt voor een ieder ter inzage secretarie der gemeente Boskoop. Bezwaarschriften zyn vry van zegelrecht. De Smidabrug. Vanwege den Provincialen Waterstaat is het verzoek binnengekomen om mededeelmg of er bezwaren bestaan tegen een mogelijke vervanging van de Smidsbryg door een duiker. Gevolg van de verandering van de Smids- brug doyr een duiker zal zyn, dat de huizen en het land tusschen den Kerkweg en de Jan Dorrekenskade niet meer over het wa ter te bereiken zullen zyn. Bezwaren tegen voormelde verandering kunnen vóór 15 September by het Gemeen tebestuur worden ingebracht. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Adrianus Antonius, z. van J. Janmaat en A. E. Willers. Elisabeth Sara Cornelia, d. van C. Bongers„ en E. S. C. van den Berg. Martinus, z. van D. Jolijik en W. Perridon. OVERLEDENCornelis Hoogendyk, 83 j. GETROUWD: C. Treffers, 24 j. en K. de Bruyn, 20 j. -r Geslaagd. Te Rotterdam is geslaagd VQor het exa men hoofdakte, de heer P. van Zonneveld, alhier. MARKTBERICHTEN. Boternoteering Leeuwarden. 26 Aug. Aangevoerd 19/1, 30/, 12/12. Hoogste veilmgprijs 1.11, laagste veiling- prijs 0.98, comimsaieprijs 0.76, hoogste inijn- pnja 1.18, laagste npijnprijs 087, niklden- mijnprija 0.99. Het Cr iais-Boter merk. De heffing voor het Crisjsbotermerk en de vervoervergunmng ie voor de week van 28 Aug.—3 Sept bepaald op 65 cent per kg Tevens wordt de prijs van het margarine- merk verhoogd Met ingang van dien zelf den datum wo'rdt deze als volgt vastgesteld: veraiengde margarine 24 cent, onvermengde margarine 32 cent en ritueele margarine 45 ce®t, alles per K.G. i i DRAADLOOZE DIENST. Dood ei ijk auto-ongeval. Een 15-jarige jongen gedood. VENLO 26 Aug Op de Kaldenkirchen- w«g alhier reed hedenmorgen de vrachtauto vm den heer Berten, tengevolge van het breken van de stuurstang, tegen een boom. Hierbij raakte de mede-inzittende, een 15- jarige zoon van den heer B., met het hoofd bekneld tuasohen boom en auto. De jongen was op «lag dood. Een mededeeling van de Varkenscentrale. DEN HAAG, 26 Aug. Hot bestuur ragr do Ned. Varkenscentrale deelt mede, dat zy voor het rug- en buikspek van varkens, met een alaiohtgewicht van 191) K-G. of meer, ge- slaoht in de week van 28 Aug. tot en met 4 Sept. 1932 en uitgevoerd uiterlijk 15 Got. 1932 de som van 29 oent per K G, zijnde het geheven bedrag na uitvoer aan de expor teurs zal terug betalen. Doodelyk motorongeval. ARNHEM, 26 Aug, Hp ueu hoek van de Zijpendaalsehe weg en de Burgem, Wetrb- straat heeft gisteravond een doodelyk ver keersongeval plaats geliad. Een 24-jarige Duitsche dienstbode die op haar fieta da sterk hellende iluiguin. Weertstjruat afreed, werd aangereden door een veer snel rijden de motorrijder. He w'elrijdster werd met een zware hersenschudding naar het ge- mecnteziqkenhuis overgebtacht, waar zy in den loop van den avond is overleden. Inbraak in de Gerefora«eerëe Kerk. te Drachten, UKAL'HIEN, 26 Aug. In deu- afgeloopso nacht is ingebroken m de Ueretomeerdg kerk en in daarvoor gebouwde pastorie. Ho inbiekers zyn door twee zyraauipjes ue kerk binnehgekomen. Na een kozijn van de' deur, (Ue tot de cousislonekomer toegang met een j>ook te hebben bewerkt, is getracht de brandkast in deze kamer t# foï- ceereni De brandkast is zeils met petroleum overgoten, doch zij gat naar inhoud niet prijs in de kerk zijn daarna eenige offer gelden tot een gating bedrag ontvreemd.- Hoor de voordeur heeft men de kerk ver laten, daarna heeft men de pastorie be zocht, dia wegens vucantie van den predi kant tijdelijk met bewoond was. Hoor -eeu achterraam zijn de ongenoode gasten bin nengekomen in de pastorie is letterlijk alles overhoop genaaid, -■» Wegens afwezigheid van de bewoner» valt nog met te zeggen wat vermist wordt. He politie stelt een onderzoek in. liet par ket wordt verwacht. De Europa-rondvlucht. iltriuiuui deidemann liet eerst op Waalhaven geland. Reeds om 7 uur vanmorgen heersente er op het vliegveld Waalhaven groote bedry- vigheid, waar de voorbereidingen werden getrolxen voor een tuaschenlamUng van da vliegtuigen die deel- nemen aan de Europa- Konaviucnt. He regeling was in handen van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart onder Hi ding van oen heer van Os. Te 9 uur was er op en naby het vliegveld een vr(j "gtoo ie publieae belangstelling. Kort daarna xwam ook de burgemeester een kykje nemen. Van de 25 toestellen die vanmorgen in Farys waren getart, landde om 9.07 uur de eerste machine op Waalhaven, Het was het Henkei-vliegtuig van Her mann Beidemanji, zyn metgezel snelde on*' middeilyk met het logooek naar de contro lepost, waar dit werd afgeteekend, daarna werd hét vliegtuig naar de startplaats ge bracht en reeds 15 min. late* vertrok het weel. vm* **5, - Naar ons ter oore kwam wil Seideiiuum nog vandaag het geheele traject via Kopen hagen naar Berlyn afleggen. Korten tyd na Scydemann om 9.16 uur is het R.W.D.-toeatel O. 6 op Waalhaven geland. Dit was het toestel van deii Fooi Birko, kort hierna landden nog verscheidene andere vliegtuigen. Van ruim 9 üur af toen de Duitsche vlie ger Beidemann als eerste op Waalhaven aankwam, gevolgd door den Pool Birko 2yn met korte tusschenpoozen alle andere dei i- nemers op genoemd vliegveld aangekomen. De meeste van deze vliegtuigen zyn kolt na half 12 weer vertrokken" met Dortmund als volgende landingsplaats. Het eerst is t« Dortmund aangekomen te 10.(j7 de Duitscher Seidemann die na 5 min. weer vertrok. Geruimen tyd later arriveer den de andere vliegers. Te Hamburg. Te Hamburg arriveerde om 11.47 als eer ste de vlieger Seidemann. Om 11.50 werd hy gevolgd door Stem. WISSELKOERSEN. 25 Aug. 26 Aug. Officieel. Londen 8.69% 8.60% Berlyn 69.12% 59.08% Parys 9,74% 9.74% Brussel 34.50 34.60 Zwitserland 48.30 48.30 Weenen -t-V Kopenhagen 46.80 46.77% Stockholm 44.12% 44.20 Oslo 48.05 43.16 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Madrid 20.— 20.-^ Milaan 12.75 12.75 Praag 7.35 n...M»u.„j/>kt 7.86 Beurzoverzkht. Wederom waren het de Amerikaaiisclie fondsen die het noodige leven in de brou werij brachten. De bekende, den iaatsten tijd op den voorgrond tredende aandeelen, vonden ruime belangstelling. Annaeon- dag waren hooger en de andefe waren on veranderd, Op de locale markt ging wat nieVr om dan de lflatste dagen het géval geweest. Van de Amerik petroleumWfcalden' gdfden Shell Union éen kleinigheid dager |nd fondsen trokken.elachtg matig |)«lang^ stalling. Scheepvaarten* atol, 'l^ppkken ver waarloosd A tg Exploratie® hooger De objigatieniarkt had een rustig ^verloop. rui HEEREN-COSTUUM 11.50 aörrn persen 1.00. ,J>E PELIKAAN" GOUDA stoomerij en Verrerij vanaf 1907. ja TELKFOON MM. V f4'

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2