bergambacht, berkenwoude, bodegraven leekbank aak NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN W. 18077 Dinsdag 30 Augustus 1032 f I 526 67266 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon-enFeeatdagen 1AT l 1OO*/. r too.— lubber Ceder akken riigto—r" wing od-Miln* looit vet or de g ibber. H lesparln ping erker dan Ie stempel a Milt hir HinsclienbaidBn giW GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I, enz. 71* Jaargang BOSKOOP, P. R. HOORWEG'. vvi uwiJUibn v UUOIamUI vl\7 VJ JL/JLjAV/XXY^ Ill IVJlUx_z*1 A, JJAMWiVASAVAjVzI.* A>y nivuivvni met Zondagsblad looper geschiedt FEUILLETON. 73 HOOFDSTUK XXIV. Tibbie met het opgewekte gelaat. Tibbie Fleming was een vrouw van zaken (Wordt vervolgd). De „Graf Zeppelin”. Gisterochtend vroeg is de „Graf Zeppelin” onder bevel van dr. Eckener, met zes pas sagiers aan boord, naar Zuid-Amerika ver trokken. zag, t melte ULLDOG sdsn zóó n hst var ies M Het pi hts enk Ige dagen et enorme -aat U dus merk aan* zoogoed* geworden. Zjj kwam te Londen in Men avond van den twaalfden Augustus met het doel een onderhoud te hebben met een uitgever, die in de stad was gebleven om haar te ont moeten. Tibbie besefte niet de beteekenis van zulk een concessie door een man, die een uitnoodiging had ontvangen tot de jacht heeft zich gis- en strekking van de werk- Papen’s program het herstel van het oude Duitschland van Bismarck en van het oude Pruisen onder Friedrich II en Wilhelm I. Het driemanschap Von Hindenburg-Papen- Schleicher heeft kans gezien zelfs in het buitenland sympathie te verwerven door zich tegenover den waanzin van Hitler te stellen. De wereld, die zooveel moeite heeft gehad om de macht van Duitschland te breken, begroet thans degenen, die aan zyn herstel werken. De conservatieve Momingpost schrijft, dat von Papen niet alleen een moedig, maar ook een handig man is. Duitschland is den strijd tusschen Nationaal-Socialisten en communisten moede en zal den kanselier dankbaar zijn voor zijn verklaring een ein de aan dezen burgeroorlog te zullen maken- Over het economisch program zegt de Morningpost nog geen oordeel te kunnen vormen. De 700 millioen zijn een premie op de te werkstelling van meer arbeiders. Deze pre mie bedraagt, zooals gemeld, 400 R.M. per jaar of 100 R.M. per kwartaal. Het gevolg der premie zal zijn, dat de openbare begroe tingen bevrijd worden van een bedrag, dat per hoofd meer bedraagt dan 400 Mark. Dit komt in de eerste plaats den gemeenten ten goede. Het andere gedeelte van het bedrag, 1.5 milliard groot, zal op deze wijze worden in gezet, dat voor de eerstvqlgende 12 maan den, naar mate zekere belastingen binnen komen, op deze belastingen verhandelbare bewijzen van belastingontheffing afgegeven worden. De bekende keuze der belasting- soorten (omzet-, bedrijfs-, grond- en „Be- foerderungs”-belasting), die hiervoor in aanmerking komen, is zoo geschied, dat een verlichting zal intreden by die belastingen, die onmiddellyk met het productieproces in verband staan. Wanneer iemand een zeker bedrag aan omzetbelasting betaalt, zeg 1000 mark, dan krijgt hij tegelijk een „Steueranrechnungs- achein” van 500 'mark. Dit is feitelijk een cadeau van het Rijk aan den toekomstigen belastingbetaler. Deze kan met dit papier 500 mark tusschen 1934 en 1938 belasting betalen. (Het Ryk meent dit cadeau te kun nen geven, omdat de crisis over haar hoog- Gisteravond heeft de Rflkskanselier voor z(jn vertrek naar Neudeck een onderhoud gehad met Adolf Hitler. Dit onderhoud heeft echter naar verluidt geen verande ring gebracht in den poiiheken toestand. Hitler heeft een totaal afwijzende hou ding aangenomen, hetgeen er dus op neer komt dat de Nazi’s er niet aan denken steun te verleenen aan de Regeering von Papen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Rondvlucht over Europa. De Pool Zwirko winnaar. De overwinning in de rondvlucht over Europa is ook na den slotwedstrijd van Zondag aan den Poolschen vlieger Zwirko gekomen. Deze behaalde in totaal 461 pun ten. Poss en Morzik, beiden Duitsche vliegers, eindigden tezamen op de tweede plaats met 458 punten. De wisselprys komt ditmaal aan de Pool- sche Aeroclub, die derhalve over twee jaar dit aviatisch evenement zak moeten organi- seeren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgkring) 1—regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlngi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentidn in het Zaterdagnummer 28 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertenti&i de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de /oorpagina 50 hooger. Gewone advertenties en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn- --dien dag in de oogen van haar man gezien, Uit het Engelsch van DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossom. Het heeft zoo moeten zyn, Pat! Weet je niet, dat het leven zoo is, en dat al de dmgen, die gebeuren, mijlpalen zyn, die we passeeren moeten. En de mannen en vrou wen, die er de meeste voorby zyn gegaan, :yn de gelukkigste. Het was een dier geheimzinnige uitspra ken, --.coals er zoo dikwijls aart Edie’s lip^ Ptn ontsnapten en die haar man meestal niet al te ernstig opnam, ofschoon hij vol gaarne toegaf, dat zy de voortdurende be koring van het onverwachte bleven schen ken aan het gezelschap van zyn vrouw. Hij verwijderde zich om zyn werk voor' den middag na te zien, vervolgd door de gedachte aan een ernstige oneenigheid 10s- schen zyn zuster en haar man. Hy kende zijn zwager al voldoende om te weten, dat een oneenigheid met hem een ervaring was, die by voorkeur vermeden moest worden. Alison had de deur van de logeerkamer Etsloten en zat voor het open raam, dat op uitzag, met een wezenlooze uitdrukking BINNENLAND. Reorganisatie van Defensie. Overcompleet aan onderofficieren. Ontslag van beroepspersoneel. Naar de Telegraaf verneemt zal in ver band met de voorgenomen reorganisatie op het departement van Defensie (waarin nog wel eenige wijziging mogelyk zal zijn) het overcompleet aan onderofficieren bedragen: by de infanterie: 9 adjudanten-onderofficier-administrateur, 2 adjudanten-onderofficier-instructeur, 101 sergeanten-majoor-administrateur, 52 sergeanten- majoor-instructeur, 118 sergeanten en fourier. By de bereden artillerie: 4 adjudanten-onderofficier-administrateur, 5 adjudaaten-onderofficier-instructeur, 26 opperwachtmeesters-administrateur, 19 opperwachtn^esters-instructeur, 2 opperwachtmeesters-pikeur. By de onbereden artillerie: 7 adjudanten-onderofficier-administrateu; 8 adjudanten-onderofficier-instructeur, 11 sergeanten-majoor-administrateur, 3 sergeanten-majoor-instructeur, 48 geanten en fouriere. Voorts ligt het in het voornemen het aan tal aanwezige magazijnbeheerders der ar tillerie terug te brengen tot 71 (het vast gestelde organieke aantal). Het is voorts de bedoeling het overcomplete beroepsper- soneel te ontslaan aan de hand van het be paalde in art. 19, tweede lid, onder C van het reglement voor de militaire ambtenaren der koninklijke landmacht, terwyl belang hebbenden na verkregen ontslag, indien zy den pensioengerechtigden leeftyd hebben bereikt, op verzoek kunnen worden gepen- sionneend. Omstreeks half September zal de commis sie voor georganiseerd overleg bijeenkomen en'zal deze ontslag-maatregel een punt van bespreking uitmaken. op een van de beste heidevelden van York shire en die natuurlijk brandde van onge duld om er heen te gaan. Zy had geen overmatig verlangen teh toon gespreid om hem te ontmoeten; de drang was van zyn kant gekomen, wat ook van beteekenis was. Daar zjj van plan was na het onderhoud naar Birtley te gaan, reed zy naar Euston- hotel, dat haar het best gelegen scheen, om haar reis den volgenden Aiorgen te begin nen. Zij had reeds zooveel verschillende hotels op haar reizen leeren kennen, dat zij zich door geen enkele ervaring op dat gebied liet teneerslaan. Toch deed het haar oprecht leed, toen haar gezegd werd, dat er in Eustonhotel geen plaats meer voor haar was. Zij stond in de vestibule en beet zich op de lippen by de vraag, waar zy heen zou gaan, toen zy een man zag binnenkomen, die onmiddeljjk haar aandacht trok. Een lange, magere, bruine man, in lange grijze jas, een knap man, doch met een ernstig gelaat en een paar scherpe donkere oogen, dat zag z{j met een oogopslag. Hy kwam haar bekend voor, doch thuisbrengen kon iy hem niet. Maar Archie Mackerrow her innerde zich haar en na een snellen, ver baasden blik kwam hy naar haar toe, met zyn hoed in de hand. tiecrisis aan den dag treden. Wanneer men nu van meeninig is, dat het lüngste deel van den weg door de crisis heen achter den rug is, mag men daaruit het geloof putten, dat er een herleving van het particulier bedrijfsleven zal intreden, ja, dat ook de wereldeconomie zich herstellen zal. Op een dergelyk moment is het gerecht vaardigd te verwachten, dat ook het parti culiere bedryfsleven, wanneer men dit de mogelijkheid daartoe biedt, anders reagee- ren zal, dan vroeger het geval geweest zou zyn. Om deze reden wordt een poging gedaan om het particuliere bedryfsleven in staat te stellen in de toekomst anders te financieren dan tot nog toe en daardoor de aansluiting aan de herleving van de wereldeconomie te bevorderen. Sedert 2 A 2% jaar streeft men er naar in het bedryfslfeven om den arbeid te be perken en de bedrijven te behouden. Deze achterstand moet thans ingehaald worden, omdat by het begin der herleving van het geheele bedryfsleven het productie-apparaat in orde <zyn moet. Voor deze opleving van het 'bedryfsleven moet men een inzet wagen, die groot ge noeg is. Deze inzet is geraamd op een om vang van 2 2.2 milliard, verdeeld in 2 deelen van 700 millioen en 1.5 milliard R.M. Velen wachten op den ouderdom om deugden te verwerven; doch vruchten fijpen niet onder de sneeuw. 2. Het sluiten van twee- of meerzijdige overeenkomsten tusschen de landbouwstaten en de staten, die hun schuldeischers zyn, waarby deze hun verhoögde contingenten zullen toestaan tot het bedrag, dat deze vol gens den dienst der schulden moeten be talen; 3. Toekenning van een nieuwe buiten- landsche leening aan eiken landbouwstaat; 4. Rectificatie van de internationale con ventie van Genève van 1931 nopens de in stelling van een internationale bank voor landbouw- en hypothee kcredieten. VER EEN 1G DE STATEN. Is de „Green Mountain Boy” verloren? Clyde Lee en John Bochkon schijnen ver loren te zyn. Zaterdag moest de benzine zyn uitgeput van hun „Green Mountain Boy”, zooals ze het toestel hadden gedoopt. Misschien zyn 'te opgepikt door een vaar tuig dat geen radio aan boord heeft. De Berlynsche bladen bespreken uitvoe rig de plannen van de Regeering. De Lokalanzeiger verklaart, dat voor de eerste maal in den naoorlogschen tyd een economisch program voorgelegd wordt in den stroom der valuta-experimenten met krachtige hand in te grijpen. De Deutsche Tageszeitung betreurt het, dat het economisch program der regeering niet zoo duidelijk en ondubbelzinnig is als het overige deel van de rede van den Ryks- kanselier. De D.A.Z. wijst er op, dat de gekozen constructie bruikbaar is. Zy kan geen scha de aanbrengen en werkt psychologisch gun stig. Ook de Berliner Boersenzeitung noemt het economisch program grootsch van op zet, doorgloeid van verantwoordelykheids- zin en moedig. Het economisch program zal het uitgangspunt zyn voor den afweer van nog grootere ellende, terwijl het de basis zal vormen voor het herstel van het Duitsche economische leven en voor de vermindering der werkeloosheid. Volgens de Echo de Paris beteekent von strand leidt. Daarna weer stilte! Het was ongeveer vier uur, toen zy de voordeur met geraas hoorde openen en een zwaren voet stap de trap opstrompelen. Zy snelde de kamer uit, bleek als de dood, en deed eenige zenuwachtige schreden naar beneden toen zag zy haar man en zy wist wat er gebeurd was. Wat zy meer dan iets anders had ge vreesd, was geschied. Hy had eenvoudig den eenigen troost, dien hy kende, gezocht. Zy ging naar beneden en nam hem by den arm en hielp hem naar boven; elk oogenblik vreesde zy, dat haar broer of zuster te voor schijn zou komen en deze vernedering zou zy gaarne verborgen houden. Maar êr kwam niemand, alleen Janet, die op haar weg van den zolder, waar zy haar middagjapon had aangetrokken, naar beneden kwam, zag het vreemde schouwspel: juffrouw Ailie, die haar man naar hun kamer hielp. Zy aar zelde, vol verlangen om naar haar toe te snellen, om haar te helpen, maar iets hield haar terug. Toen werd de deur gesloten en zy wist, dat zy niet noodig was en dat er evenmin naar haar werd verlangd. Een half uur later, toen zij vergeefs pro beerde haar gedachten te bepalen bij haar hoofdstuk van den Zondag en by de wit geschuurde tafel zat, die voor het keuken raam geschoven stond, werd de deur zacht geopend en juffrouw Ailie kwam binnen. Zy was even wit als de fijne kant, die het bovengedeelte van haar japon afsloot en in haar oogen brandde een stille zielesmart. Janet sprong op en beefde over al haar leden. O, juffrouw Ailie, juffrouw Ailie! zei z(jn slechte ik gewekt door de heftigheid van een onredelyke jalouzie, die haar bang maakte. Zy wist niet, hoe zy dien de mon moest temmen, daar het feit, dat hy haar met Archie Mackerrow had gezien, niet te loochenen ^el en hij weigerde haar te gelooven. Zy wist niet, wat zy moest doen. Haar ontstelde gedachten volgden hem in de ver beelding; zy schilderde zich onmogelyke en vreeseljjke gebeurlijkheden af. Mannen die zulk een overheerschende hartstocht voe len, ontnamen wel het leven aan zichzelf of aan anderen. Het was een ontzettende Sabbatdag, een dag die men later gaarne uit het boek der herinnering zou willen uitwisschen. Zy kon niet bidden, z\j kon haar hart of haar ge dachten niet opheffen, zij kon slechts doel loos zitten wachten, tot er iets zou gebeu ren, zy wist niet wat. Zij hoorde nu en dan eenige beweging in het huis; haar broer ging uit om zyn plichten in de consistorie kamer te doen; de oide klok op de trap sloeg drie uur; eenige noten werden door Edith aangeslagen op de piano en daarna heersehte er weer stilte. Een beetje later vernam zy het sluiten van een andere deur en uit haar raam zag z(j Sally, de tweede dienstbode, op haar Zondagsch gekleed, het pad afgaan, dat door den moestuin naar het Von Papan'» oconomiach program. Een offic'euse toelichting. Bestrijding van de werkloosheid. Een onderhoud tusschen Von Papen en Adolf Hitler. De Regeering-von Papen h' teren beijverd om de inhoud vin haar plan tot bestrijding loosheid te verduidelijken. Het centrale probleem van alle economi sche overwegingen is de werkeloosheid en hare bestrijding. Het gaat er thans om, zoo veel mogelyk alles, wat tot nog toe op de arbeidsmarkt stilgelegen heeft, weer in het economisch proces in te lasschen. By de be sprekingen over dit probleem, die reeds sedert twee jaren, te beginnen met de com- missie-Drauns, gevoerd zyn, is gebleken, dat het niet mogelyk is de. werkeloosheid uitsluitend met de tot nog toe aangewende middelen, n.l. met nood-werkzaamheden en het werkverschaffingsprogram te bestrij den. Het werkverschaffingsprogram en de nood-werkzaamheden zullen niet opgegeven worden, doch zy zyn niet afdoende. Er moet meer gebeuren om het euvel te verhelpen. Het overleg der Ryksregeering gaat uit van het standpunt, dat men de werkeloos heid mnet trachten te bestrijden van het particuliere bedrijfsleven uit. Zoolang de crisis nog toeneemt, heeft het geen zin, het bedrijfsleven te bewegen meer werkkrachten aan te stellen. Speciaal geldt dit voor den tyd der deflatiecrisis, want de uitgaven kun nen niet zoo snel verminderd worden als de inkomsten. Op dit feit berusten de loons- op het gelaat. Haar kort huwelijksleven was tot aan den rand gevuld met nieuwe ondervindingen, waarvan enkele moeilijk en bedroevend waren, maar deze was de ergste van alle. Zy had den ge^st van het kwaad 1TAL1Ü. Congres van de Zuid-Oost- en Oost- Europeesche landbouwstaten. Eischen voor de conferentie te Stresa. Te Warschau heeft de^studiecommissie van de Zuid-Oost- en jl»ost-Europeesche landbouwstaten vergaderd. Zy heeft een aantal Poolsche voorstellen aangenomen, die aan de betrokken regeeringen zullen worden aanbevolen. Deze komen neer op de conferentie voor het oeconomisch herstel van Midden- en Oost-Europa, die 5 Septem ber te Stresa bijeenkomt, teneinde te zor gen, dat deze conferentie in ieder geval concrete en onmiddellyk te verwezenlijke besluiten zal nemen en wel ten aanzien van de volgende punten: 1. Hervatting van de bespreking over de internationale conventie van Genève van 8 November 1927 over de opheffing van de beperkingen en de verboden van in- en uit- voe(; ‘zij. Watds het? Is hy ziek of wat is er! Ailie schudde het hoofd. Hy is in slaap gevallen. Wil je wat sterke koffie gereed maken tegen dat hy wakker wordt; als ik ze noodig heb, kom ik ze halen. Ja, juffrouw Ailie, stellig is er nog wat anders? Niets. Maar maar o, Janet! Janet! Plotseling kon zij zich niet goed meer houden en snikken haar ste.m be ven. Janet snelde bleB en wanhopig op Myn lieve, lieve juffrouw Ailie! Huil niet. Het is het is de drank, niet w^ar, maar er zyn erger dingen ik had nooit gedacht... Maar Alison legde haar hand op haar lip pen en richtte zich op, alsof woorden haar meer pijn deden dan zwijgen. Toen over viel Janet Aiken een groote vrees en ont zag, en haar tong scheen aan haar verhe- te kleven. ten omvang als door de» langen duur tot een zoo acuut gevaar voor Duitschland ge worden, dat slechts drastische en groot- scheepsche maatregelen tot haar bestrijding niet alleen gemotiveerd, hiaat ook absoluut noodzakelijk zijn. De regeering wil haar zorgen overal uit strekken tot de jeugdige werkloozen. Met hen lijden millioen^n vaders en moe ders. De ryksregeering neemt hun lot in handen en doet-stappen om deze belangrij ke krachten van de jongö generatie van al le lagen weer in te schakelen. Vooral de toestand van de academische jeugd is moeilijk. Hier is de ryksregeering voornemens allereerst voorstellen te doen om de leerlingen tusschen de middelbare school en de Hoogeschool; eenjaarlang practischen arbeid te laten verrichten, en tevens den universitei- ten den plicht op te leggen na dit jaar op iedere denkbare wijze het aantal studenten in overeenstemming te brengen met de be hoeften in de beroepen. De practische ken nis van het jaar practyk zullen van gelyk nut zyn voor diegenen, die zich aan prac tische beroepen wijden, als voor diegenen die studeeren. In ieder geval gaat het niet langer aan, dat jaarlijks meer dan 10.000 afgestudeerden voor altijd van de hoop be roofd zyn een beroep te vinden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wasr de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. GÜIRSUIE (IHIUVI. verwhÜMetan, dafla- toy.n, Km», ja in U3i duB teUatuutver- laging mogelyk zal zyn, terwijl de inkom sten tegelijk zullen zijn gestegen). De promesse van hét Rijk wordt echter niet voor alle belastingen tot hetzelfde be drag gegeven en is ook niet voor alle te betalen belastingen geldig. Precies is de regeling aldus: er worden promessen gege ven voor der omzetbelasting, 2/5 van de bedrijfsbelasting, 14 van de grondbelasting en voor het heéle bedrag van de Befoerde rungs steuer. Men kan met de promessen tusschen 1934 en 1938 betalen: de ryksbe- lastingen, douanerechten inbegrepen en verbruiksbelastingen, echter niet de in komstenbelasting. De promessen zyn geen promessen in den eigenlijken zin» omdat zy geen beloften van betaling zyn doch beloften van kwijtschel ding. In de vijf jaren tusschen 1934 en 1938 kan. telkens 1/3 deel der promessen ge bruikt worden voor betaling. Men kan de promessen gebruiken als grondslag van cre- diet. In den loop van den tijd zal zich een handel met deze stukken ontwikkelen, daar zy niet op naam staan en ieder er zyn be lasting mee betalen kan. De Steueranreclhnungsscheine zullen op dezelfde wyze als andere effecten door de rijksbank in beleening worden genomen. De werkloosheid is zoowel door den groo-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1